Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování > Elektronika a Technika

Stránky: 1 2 3 4 [5] 6 7 
Kompletni vzdalene rizeni a monitorovani klimatu - Klikni zde pro originální téma
zelenymuz
citace:
Původní příspěvek od bigpetekicksass

Raspberry je prostě PCčko... Vím, že sehnat staré PC je kolikrát levnější, ale spotřeba bude mnohonásobně vyšší, nehledě na nemožnost přímo interfacovat senzory.
Pokud toho potřebuješ připojit málo, i Raspberry stačí... Samo o sobě má výstupy, který se dají rovnou napojit na spoustu senzorů...
Oproti Arduinu pracuje s 3,3V (arduino má 5V), ale většina senzorů to dává.


jo, něco jak má o pár řádků výš bigpetekickass..nejdřív musim porozumět těm schématům tady a až pak nakupovat :D Přes to arduino mi zas není jasný ty sekundární plošný spoje, to si je mám jako vyrobit? :) vim, šlo to říct i lépe..nokaždopádně učebnice elektroniky k ruce 1. řadě :)

edit: sorry trochu se mi to motá, to bylo schéma majklovce tady: http://grower.cz/forum/image.php?at...30165&size=full

jo, to seš ty :):D
citace:
Původní příspěvek od zelenymuz


jo, něco jak má o pár řádků výš bigpetekickass..nejdřív musim porozumět těm schématům tady a až pak nakupovat :D Přes to arduino mi zas není jasný ty sekundární plošný spoje, to si je mám jako vyrobit? :) vim, šlo to říct i lépe..nokaždopádně učebnice elektroniky k ruce 1. řadě :)

edit: sorry trochu se mi to motá, to bylo schéma majklovce tady: http://grower.cz/forum/image.php?at...30165&size=full

jo, to seš ty :):D


Tohle schéma mi taky pomohlo s něčím...

Plošný spoj budeš pravděpodobně potřebovat i k raspberry... Dá se to asi sletovat k sobě -ty součástky- a celý to oblepit izolačkou... ale to je peklo. Pak se dá docela jednoduše plošný spoj vyrobit - vyleptat. Většinou se udělá návrh, vytiskne se na folii na laserové tiskárně a přežehlí se na čistou desku pločných spojů (ten toner se z folie přenese a chytí na tu měď na DPS). Tím ti vzniknou zakrytý cestičky, pak to namočíš do nějaký chemie a ono to vyleptá všechno ostatní... pak to umeješ a můžeš vrtat dírky... Je to fajn, když máš návrh, kterej víš, že nebudeš opravovat a je 100% správně. Ale návrh je dost práce a na tohle prototypování je to na mne trochu moc práce.

Sám jsem si koupi univerzální plošný spoj předvrtaný (stejná destička, jen jsou v ní dírky a kolem každý je z jedný(nebo obou) strany kolečko měděný vrstvy) a na to jsem osazoval a pájel součástky. Cestičky si pak děláš buď drátem, nebo můžeš cínem spojit sousední otvory.
Začal jsem konektorem na Raspberry, potom jsem to zapojil, Raspberry si na destičku obkreslil, abych věděl, kde potřebuju místo. Pak jsem kolem začal osazovat součástky... Teď mám pod RasPI prostě jen další destičku (větší), na jejímž okraji jsou svorkovnice na připojování čidel. Můžu to kdykoliv rozpojit. Mohl bych to někdy vyfotit.

A Majklovec nejsem... to je jinej frajer :-) Rozhodně bude víc elektrotechnik než já teda :-)
JointarGanjar
Koukam, ze to tu jeste zije. To rad vidim :)

Janeg: Zatim jsem zkousel dva typy pH sond. Prvni byla z conrada za 800,-kc, ale tu jsem nikdy ani nerozchodil, protoze jsem prakticky hned zlomil stribrnej dratek merici elektrody (nejspis jsem s ni neopatrne klepnul:)
Druhy jsou ty cinsky, jak psal tgm.amster. S temi mam zatim docela dobrou zkusenost, co se tyce odolnosti, ale maji na sobe krouzek na dolevani roztoku KCl do ref. elektrody a ma pocit, ze ten je achilovou patou tehle elektrod. A ani udavana presnost 0.1-0.2 neni zrovna ohromujici.
Podle me se elektrody budou nejvic lisit v te bobulce nakonci. Protoze jinak v nich je akorat stribrnej dratek, roztok KCl a vnitrni membrana.
Sam jsem hodne zvedavy na to, jak dopadnou tgm.amsterdamovy testy dalsich elektrod. Preci jen ty za 8$ jsou to nejlevnejsi, co se da z ciny sehnat, takze je otazka, proc ty ostatni typy, ktere by meli byt v podstate to same, zacinaji na 20$.
Druhou soucasti mericiho systemu je pak zesilovac napeti. Ten uz se da postavit docela levne, pokud clovek extra citlivy (<1mV), ale takova citlivost pro mereni v grow nadobe by byla spis na skodu :)
JointarGanjar
Ostatne kdyby jste nekdo mel zajem nechal jsem si par plosnaku s pH zesilovacem vyrobit. Je i galvanicky oddeleny. Da se pouzit se vsema beznyma elektrodama do BNC konektoru. Napiste kdyztak do PM. cena 400,-kc

JointarGanjar
Kbyby jste k tomu meli zajem i o shield jeden mi doma zbyva. Muzu nabidnout i s arduinem (cinskym) za 350,-.
JointarGanjar
Omlouvam se mensi offtopic, ale mozna by to mohlo pomoct nekomu, kdo se s tim nechce bastlit.
Do budoucna bych jich chtel nechat vyrobit vic rovnou i s pevnym drzakem na SD kartu (u tohole je zapotrebi sundat displej :). Aby existoval nejaky hardwarovy prototyp s univerzalnim firmwarem :) (arduino kod), na kterem by se dalo stavet. A kazdy uz by si ho mohl upravit ke svemu obrazu.
JointarGanjar
Tohle je pracovni verze :) Je odzkousena a funguje. Ted uz poterebuju jenom nasetrit nejaky kacky a poslu vyrobit plosnaky.
JointarGanjar
Aby to bylo komplet. Tady je jeste EC modul. Tenhle kousek je tedy cely domaci vyroba, protoze tan mam jako jediny osazeny. Ale mam doma i nekolik neosazenych plosnaku z vyroby, kdyby mel nekdo zajem. Nebo osazene i se sondou za 400,-.
JointarGanjar
Plošňáky dorazily. Takhle vypadá osazená verze sensuina. Na rozdíl od předchozí verze má SD slot napevno.
JointarGanjar
Program už je skoro také hotový. V podstatě nenabízí příliš voleb navíc oproti tomu, co jde udělat v menu toho modulu, ale dovoluje vstoupit do hry PCčku a navíc člověk nemusí luštit malá písmenka z LCD na modulu, ale zobrazí si je u sebe na počítači.
Propojení s PC je ale další důležitá dlaždička na cestě k řízení, kterou se snažím jít už od začátku a to ta, že veškeré řídící algoritmy nebudou běhat na arduinu, ale na PC, které má dostatek prostředků (HW i SW), aby se "chovalo" spolehlivě. Ať už běžné stolní PC nebo něco na styl raspberry. Takže arduino bude obstarávat "pouze" veškeré senzory a měření a získaná data posílat do PC (jedno PC může zároveň obsluhovat i několik takových arduin), které už se postará o případné řízení. Stejně tak je podle mě snažší se na PC vzdáleně připojit a kontorlovat boxík zvenčí.
JointarGanjar
Až to budu mít všechno hotové, hodím sem odkaz na github, kde budou veškeré kódy i schémata a poustnu i něco na Sensuino.net, aby bylo zřejmější, co ta krabička dělá a co od ní očekávat :)
Projekt GROWE
Trochu jsem na tohle tema posledni dva roky pracoval, pokud mate nekdo zajem o vice informaci, info je v souboru .pdf na ulozto, adresa :http://uloz.to/xttJPuNX/projekt-growe-zakladni-info-pdf
nahral jsem tam i video mojeho vyvojoveho udelatka, adr:http://uloz.to/xfMuE9BZ/projekt-growe-rar

v pdfku je i kontakt, kdyby mel nekdo zajem o spolupraci
cus
zelenymuz
Ahoj, chci jen napsat, Growe, že to je jak jít s kanónem na vrabce. Koukal jsem na to video, i na PDF a jako projekt je to dobrý. Kam to má jít dál, smím li se takhle zeptat? Sleduješ zařízení, která většinou fungují, tzn. zvlhčovačka, ventilátory, zářivku. Co je zajímavý, je zálivka a možná přídavné odsávání. Teď další otázky, co se stane, když klesne teplota, je možný aby se automaticky seplo topení? Asi jo, že. Do budoucna. Co znamená "kontrola dosahovaných hodnot"? Je to jenom kompletní monitoring, nebo to nějak souvisí s tímto tématem a procesy to ŘÍDÍ ? Procesor PIC dokáže co z toho?

Já vim, je toho hodně. Mě by zajímala možnost snímání světelný intenzity, což v nějaký modifikaci lze přes arduino (neni to přímo intenzita, jako spíš spektrum). Pak nejspíš měření hladiny v zásobníku, klidně jen číst hodnoty, nemusí to přímo napouštět (periferně v arduino je to tu popsaný, ultrazvuk, šel by asi i plovák-zbytečný). Aby to umělo posílat e-maily, smsku (znova, gsm modul je k dispozici k arduinu). Vzdálená správa atd..díky
r-man
Zeleny muzi tohle vsechno a jeste mnohem vic umi Growduino. mozna je cas to sem pekne popsat....ale je to v podstate na prvni strance a na webu growduino.cz
Projekt GROWE
Cau Zeleny muzi a vsichni ostatni

Tak pojdme si probrat muj uhel pohledu na kanony a vrabce.

Indoor pestirna je v podstate uzavreny svet v nemz kytkam napodobujeme prirodu. Co potrebuji:
svetlo, teplo(ne vedro), zalivku, vnitrni cirkulaci vzduchu a odsavani. Fajnsmekri by mozna resili pridavani CO2,
ale tohle bych automatu nesveril, zvlast pokud ma byt "remote control"

Svetlo - snimani svetelne intenzity je blbina. Uz kdyz koncipuju pestirnu, tak na zaklade plochy vybiram wataz osvetleni a lampu vybiram na zaklade predchozich zkusenosti nebo doporuceni. Jeji parametry me v postate dale nezajimaji, resim to abych prislusny prostor uchladil. Neumim si navic predstavit na zaklade nasnimanych hodnot nejakym zpusobem regulovat HPS-ku, metal-halid, LED panel, zarivku nebo cokoli jineho. Vsechny tyhle zarizeni jsou stavena na principu zapnuto/vypnuto. I ventilatory dnes nejdou v podstate ucinne regulovat azle o tom pozdeji.

Teplo - teplo se jaksi tvori samo a je spis problem se ho zbavit, nez ho vytvaret nejakym pridavnym topenim, pokud teda neokupujete pudu rodicovske vily, kterou bych stejne nedoporucoval (selhani zalivaciho systemu, slezly snih uprostred zimy ze strechy - proc asi :-o)
Predpokladam, ze panelakove boxy a jine hoby prostory nepujdou nikdy pod cca +7-10 °C.

Zalivka - tady je moznosti cela rada, ale v podstate vychazim z predpokladu ze aby jeji rizeni melo nejaky smysl musi jit o druh hydroponie, aleroponie, napoustecich stolu, NFT a pod.
Ale zase se zde resi jen zapnuti a vypnuti a interval mezi jednotlivymi zalivkami.
Merak hladiny je naprosto trivialni zalezitost, zde neresim kolik mam roztoku v zasobniku, ale jestli mam nebo nemam. Pokud hladina hlesne pod stanovenou mez, posle ridici deska info do PC, pak stejne nasleduje "manualni zasah"
Hlidani PH a EC je zase mozne, ale dneska to resi nove druhy hnojek s "autoregulaci" techto hodnot, navic mi prijde ze tyto zbytecnosti (na co je mi napr. informace o prutoku roztoku cerpadlem, proutok vzduchu odsavaci hadici, zustatek zalivky v litrech a pod.) nafukuji cely problem do NASA stylu a s kazdou takovou "vychtavkou" delaji problem slozitejsi a slozitejsi az se stane nerealizovatelny.

Cirkulace vzduchu a odsavani
Tohle resim motorem se dvema vinutimi - pomalym a rychlym, pro zakladni a pridavne odsavani. Zase zpetnou odezvu nemam, ale predpokladam, ze ventilator neni nejaky brutalni shit.
Bohuzel dnesni ventilatory lze jen tezko ridit tyristorovymi omezovaci napeti, protoze motory v nich jsou dnes koncipovany na rozsah od 120 do 230V (mrknete napr. na svoje zdroje na noteboocich). Snizovanim napeti (to je regulaci otacek) na nich dochazi k zvysovani budiciho napeti a pretezovani, ktere konci spalenim vinuti (moje ufo letelo do smeti i s regulatorem).
Navic je hlidana teplota, pokud by doslo k prekroceni kriticke teploty 34°C dojde k odpojeni hlavniho osvetleni a jeho funkci prevezme nahradni zarizeni (napr. zarivka).
Vnitrni cirkulaci (ofuk) resi ventilatory typu ON-OFF.

Ted k dalsim "vylepcenim", jako dalkova sprava, zasilani informaci e-mailem, sms, nahled pres web kameru a pod.

Panove a damy. Nelze pominout fakt, ze si tady vsichni tak trochu zahravame.
Zasadne nesveruji sve informace na ksichtoknihy a podobne sragory a o zverejnovani mych pestitelskych uspechu nestojim. Pres vsechna opatreni nejsem schopen na 100% zabezpecit sve PC proti spehovani a riskovat, ze diky spatne zabezpecene aplikaci bude na me vytvory pres wi-finu koukat pulka ulice, dekuji nechci. Takze zadne web ani sms komunikace neplanuju.
Stejne tak nesverim sve kyti takovemu pofidernimu systemu jako je Windows. Nemuzu prece jeste bastlit nejakou kontrolu, jestli program nahodou neprovedl nejakou neplatnou operaci a bude ukoncen.. Zjisteni vecer, ze kyti byly cely den bez vody a regulace teploty, ze na monitoru je modra smrt, by bylo jiste i moji smrti.
Ale vazne. Cela dalkova sprava bude probihat po vnitrni dratove siti pomoci protokolu TCP Server - klient

A jeste k Tvemu dotazu ohledne rizeni procesu. Releova ridici deska ma 8 rele, ktera spinaji primo 230V (pro zarizeni s velkym vykonem se spinaji pres stykace). Vsechny rele obsahuji kontrolni kontakty, ktere jsou snimany a jejich hodnoty jsou posilany zpet do PC a tim je zajistena kontrola stavu.
Cele tohle zarizeni se bude skladat z jakehokoli stareho PC s LPT portem a sitovkou, nemusi mit ani pevny disk, staci nabootovat z flesky. Idealni bude nejaky stary notes.
JointarGanjar
Zdravim Projekt GROWE!
Skvělé vědět, že je tu někdo další, kdo dělá na podobném projektu a zdá se, že je s tím dokonce i dost daleko a za to rozhodně K+. Ale když vidim kolik nás dělá na různých projektech týkajících se toho samého, napadá mě, jestli by nebylo efektivnější dát hlavy dohromady a udělat jeden projekt, který by ve výsledku vyhovoval všem nárokům a byl pro ostatní nějakým způsobem využitelný.

Když budu konkrétnější. Growdiuno sice splňuje většinu úkolů v tom, že je schopné měřit, řídit i vzdálenou kontrolu, ale pro nezasvědceného bude obtížné si ho doma sám na koleni zbastlit. Není to prostě zařízení typu "plug and play" :)

Sensuino jsem se snažil udělat, co možná nejuniversálněji a uživatelsky vstřícné, ale dokáže jenom měřit. Takže je to něco jako bezzubá vlčí smečka. Dokáže sice vystopovat kořist, ale může jí tak maximálně očuchávat.

A do třetice Projekt GROW. Projekt, který vzešel ze zkušeností s řízením průmyslových pecí na tavení hliníku. Klade důraz na MAXIMÁLNÍ spolehlivost a celá struktura řízení je vklíněná do operačního systému na PCčku. Navíc přináší zajímavou myšlenku "řídícího skritpu pro celý cyklus". Nevim, jestli jsem si ten pojem vyložil správně, ale představil jsem si pod tím soubor, který by v sobě měl obsažené veškeré instrukce o tom kdy, jak a co regulovat. Přijde mi to jako velice zajímaví koncept. Nemuselo by se jednat pouze o program na pěstovaní konopí, ale třeba rajčat. Člověk by měl prostě "box", který by připojil na vodovod, odpad, el. síť, do zásobníku by nalil hnojiva a pěstební program by se už o všechno postaral. Nastavil by vhodnou světelnou periodu, spektrum, množství hnojiva, pH roztoku, vzdušnou vlhkost i teplotu. Uživatel by samozřejmě mohl do všeho libovolně zasahovat.

Nebo jsi to myslel jinak Projekt GROWE? A jaký je tvůj názor na společný projekt?
Janeg
citace:
Původní příspěvek od zelenymuz
R-man dobrá práce, ale nejvíc fandim Jointarovi s jeho miniPC. Sám na linuxu dělám už všechno, naposledy to bylo nedorozumnění, že neumí tisknout přes wi-fi na tiskárně. Omyl, instalace nakonec byla rychlejší než na windows, ikdyž mi to doma dva měsíce trvalo než jsem to na linuxu nainstaloval za dvě minuty-moje lenost a myslel jsem, že to nejde no a na 1. to nešlo

ale jinak, k projektu. Pokud to raspberry-p nebo jiny udelátko funguje stejně jako počitač, má uživatelský prostředí a dá se s připojenim na internet ovládat přes vzdálenej přístup na jakymkoli počítači, přičemž jsou na to přes arduino napojený senzory,jak kdyby tam byl notebook (koukněte lidi na to, to Pí má asi 10x15 cm), tak to je jednoznačně výhra.

u R-mana se mi jen, s prominutim zdá, že to je spíš elektrikářskej projekt. Na Pí se mi líbí, že když se to propojí s tou deskou arduino, tak pak člověk už řeší 'jen' software mezi senzorama a arduinem a Pí-(respberry Pí) nebo jinym miniPC. Jen bacha při instalaci, chození mezi složkama v linuxu, kde se používá k instalaci příkazová řádka(terminál) vyžaduje trochu cviku jako je příkaz cd a sudo.

to je asi všechno co jsem chtěl napsat. Asi se do toho taky pustim, alespoň s jednim čidlem když už jsou ty zdrojový kódy napsaný , programátorství nerozumim vůbec..
good luck
zm

Úplně nechápu výhradu k R-manově drátařině s Arduinem. Vždyť čidla je třeba připojit vždy a výkonový prvky výstupů taky. Takže je ten rozdíl snad jen v hodinách RČ. Tolik k řízení. On-line monitoring už je asi jiná káva, ale zase se bez toho dá žít.
cpt.Crazy
Musím se ozvat, že mi přijde v dnešní době hloupé používat plnohodnotný komp... navíc v DOSu, kde je TCP stack naprosto hrozný... To jsme v osmdesátých letech zase?
Spotřeba, i když to bude notebook a bude běžet z flashky je rozhodně vyšší, než u nějakého kontrolleru, ať už arduina, nebo raspberry, nebo jiného.
Navíc zabezpečení je přece normálně řešitelné... přístupy přes VPN, šifrování, to všechno jde vyřešit a nepouštět to do světa.
Jinak ale dobrá práce... a to i ProjectGROWE... jsem obecně rád, že lidi kutí takovéhle věci, baví je to a přemýšlejí, ale dnes už jsme s řízením mnohem dál, než paralelní porty a DOS :-) teda alespoň podle mne...

Sám řeším na Raspberry + 3G stick pro zálohu netu (a SMS info) + kamera + UPS pro výpadky proudu
Zatím pouze větrání, svícení, kontrola teploty, vlhkosti, a stavu obecně (kamerou). Přidávám zavlažování... postupně kutím daší věci.

BTW... ty arduino moduly jsou super... dotáhnout to takhle daleko je mazec... když jsem to vidl, chtěl jsem je taky, jen pro tu možnost si to zkusit a pohrát si s tím...

Možnosti jsou neomezené
r-man
Tak projekt Growduino se chyli ke konci, zakladni verze je hotova a zbyva v podstate opravit jednu chybku v ukladani dat, ktera zpusobuje, ze den, kterej jeste neskoncil, uz se v grafu zobrazuje jako celej dokoncenej den 00-24 hodin.

A tim padem - vsichni kdo mate zajem o tohle zarizeni, muzete se mi ozvat a muzeme se nejak domluvit. Jsem schopen to vyrobit na zakazku, cena se pohybuje od cca 3500,- za nejjednodussi varianty az po xxxxx,- za luxusni verzi s UPS v paradni bedne ROS Indubox od firmy SEZ. Cena taky zavisi na poctu ovladanych zarizeni (=poctu SSR rele). Ty fotky co vidite na webu http://growduino.cz/20140413%20FishAndTomato/ jsou az na ty SSR relatka v podstate stejny, jak to vypada ted.

Funkcionality mereni:
1. Mereni teploty vzduchu
2. Mereni relativni vlhkosti vzduchu
3. Mereni teploty vody(lze pouzit i jako druhej teplomer na vzduch)
4. 2x Mereni mnozstvi svetla
5. Mereni vzdalenosti (hladiny zalivky)

Funkcionality ovladani:
1. Spinani a vypinani svetla v zavislosti na casovaci nebo mnozstvi svetla nebo oboji (idealni na prisvecovani ve skleniku)
2. Vetrani v zavislosti na teplote, vlhkosti nebo casovaci nebo vse zaroven
3. Zavlazovani v zavislosti na casovaci nebo:
4. Dopousteni vody do nadoby se zalivkou v zavislosti na vysce hladiny (ty body 3 a 4 lze menit, lze mit i oboji zaroven)

Alerty(Growduino posle mail, coz v dnesni dobe lze i na telefon):
1. Teplota vzduchu je moc vysoka
2. Teplota vody je moc vysoka(cidlo lze umistit kamkoliv, lze hlidat i druhou teplotu vzduchu)
3. Vyska hladiny zalivky v nadobe je nizka
4. Vypadek proudu (pouze pokud je pritomna UPS)
(lze velmi jednoduse pridat dalsi alerty - vlhkost vysoka/nizka, vypadek svetla, teplota vzduchu moc nizka, teplota zalivky moc nizka, atd.)

Online kontrola a logovani:
1. Veskere namerene hodnoty se zaznamenavaji na SD kartu na Arduino ethernet shieldu a zaroven tam bezi webserver s aplikaci, ktera vse vykresluje do grafu
2. Aplikace umoznuje ovladat veskere funkce Growduina, a to jak nastavovat automatiku, tak spoustet vystupni zarizeni manualne.
3. Growduino je pripojeno na lokalni sit a ma svou IP adresu, takze kdyz mate doma treba wifi, muzete ho ovladat i pres telefon

Provedeni:
1. Box obsahuje proudovej chranic a 3 jistice zvlast pro celek, Arduino, vystupni zarizeni. To lze modifikovat (zlevnit), ale na ukor bezpecnosti, takze bych to radsi nedelal. Pro tu nejlevnejsi verzi by to byla nutnost, protoze treba ten proudovej chranic je proste drahej.
2. Je tam display 2x16 znaku, zobrazuje hodnoty teploty, vlhkosti, teploty zalivky, vzdalenosti hladiny zalivky od cidla, uptime. Je na nem tlacitko reset(a par dalsich, ktery jsou zatim nevyuzity).
3. Pripojeni 220V je pomoci euro konektoru, ten samej jako PC zdroje.
4. Zasuvky jsou se zaklopkama, kryti IP 45 kdyz neni zapojeny vystupni zarizeni. Cela bedna je IP 67, pokud se pouzije ten ROS Indubox, coz je teda pecka (i financne!).
5. Lze tam mit i manualni spinace pro kazdou zasuvku (umi pouze zapnout, pokud zrovna neni zapnuto automatikou, z principu neumi vypnout...i kdyz ted me napadlo jak by to slo udelat :-) )
6. Cidla se pripojuji pomoci telefonniho kabliku s konektory RJ-11, delka kabelu je tedy na miru a je to jednoduchy jak facka.

Ptejte se na co potrebujete, odpovim na co budu mit cas :-)
r-man
Mozna jeste jedno dulezity info - Box bezi celej samostatne, nepotrebuje PC - to je potreba pouze na zacatku pro nahrani firmware a nebo pokud chcete zrovna delat nejaky nastaveni z notebooku treba....Spotreba je uplne minimalni, wattmetrem jsem nameril cca 12W pri sepnutych rele.
JointarGanjar
Konečně sem dodělal i PC program k sensuinu, takže projekt Sensuino už je také kompletní (alespoň co se týká "měřící fáze").

Přikládám screenshot z programu.

Podrobnější popis naleznete na Sensuino.net. Zároveň jsem vyvěsil inzerát do sekce Zahradnický Bazaar pro případ, že by měl někdo o Sensuino shield zájem. Veškeré kódy a schémata jsem umístil na github projektu.
r-man
Shanim programatora Javascript pro webovou cast, potrebujeme opravit jednu chybku a dodelat par veci, aby bylo Growduino komplet. Nevite nekdo o nekom?
koles
Když vystavíš kódy na guthubu nebo bitbucketu a zadáš ty věci jako issues, může ti tam pomoct kdokoliv (i víc lidí). Hoď sem link, jestli je ten repozitář někde k dispozici.
r-man
Tak chybka se resi, neni nijak zavazna...dulezity je, ze ke Growduinu uz je fungujici GSM shield, dokaze to odesilat smsky jako alerty. Kdekoliv, kde je dostupna GSM sit - signal pro mobily, tak muzete mit pestirnu nebo sklenik a Growduino za vas ohlida teplotu, vlhkost, sviceni/dosvecovani, zavlazovani, proste skoro vsechno co potrebujete k uspechu.

Kdyz se neco stane, dostanete smsku a dozvite se co se deje. To je podle me naprosto paradni funkcionalita, zvlast pro ty co maji sklenik nekde na chate napriklad.
r-man
A dalsi dulezita vec - na prani jsem schopen ty Growduina postavit a ozivit. Kdo mate zajem, ozvete se mi do posty.
r-man
A jedna nemene dulezita vec - jdete nekdo na Cannafest? Ja tam zrejme budu a vezmu Growduino s sebou, chcete se na to nekdo podivat v realu?
r-man
Growduino na Cannafestu!

http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=74333
r-man
Kdo chcete mit svoje vlastni Growduino, piste mi PM. Jsem schopnej to postavit na zakazku v ruznych variantach a kombinacich a tim padem cenach. Od nejlevnejsi verze za cca 3500,- az po luxusni verzi vcetne UPS za cca 12000,-
r-man
Jeste podotknu, ze asi jedina rozumna konkurence Growduina je suzan.pl, ten vyrobek ale v zakladni verzi stoji pres 13000,- a je potreba k nemu instalovat aplikaci do PC, takze nelze ovladat a kontrolovat vzdalene. A rozhodne neumi integrovanou UPS s alertem na mail/telefon pri vypadku proudu :-)
r-man
Growduino otestovano s 600W lampou a TD-250 ventilatorem, zvlhcovackou SPS-818hno funguje jak ma, data se zaznamenavaji, jsou dostupna pres web i lokalne, klidne i v prohlizeci na telefonech a tabletech, vse se da vzdalene ovladat a navic perfektne funguje zasilani mailu s Alertama kdyz se deje neco co se dit nema...

Takhle jsem si to predstavoval od zacatku. Trvalo to dlouho, ale je to hotovy. Ted uz se da jen vylepsovat :-)
r-man
Nejaky novy fotky jak to ted vypada najdete na
http://growduino.cz/20141209%20GrowduinoProduct01/
Lokinek
Zdravim R-man, chci se zeptat, ty rele na spinani vetsi zateze mas na nejakym chladici?wat?je to bezpecny?a jeste nepremyslel si do toho nejak zakomponovat prubezny mereni ec a pH metr? ? to bylo naprosto vyvoneny, do toho bych i mozna sel
r-man
citace:
Původní příspěvek od Lokinek
Zdravim R-man, chci se zeptat, ty rele na spinani vetsi zateze mas na nejakym chladici?wat?je to bezpecny?a jeste nepremyslel si do toho nejak zakomponovat prubezny mereni ec a pH metr? ? to bylo naprosto vyvoneny, do toho bych i mozna sel


Ahoj, EC a PH jsem zatim nedelal, ony ty sondy jsou priserne drahy. SSR relays jsou delany az do zateze 25A, coz se v zadnym pripade neda prekrocit, protoze privodni zasuvka pro Growduino je 10A. Pokud by na nejakym rele mela byt vetsi zatez, tak tam davam na prani chladic, napriklad na rele pro lampy je automaticky.
sysoft
Mereni PH

interface k Arduinu za 18$
http://www.sparkyswidgets.com/portf...c-ph-interface/
navic je to open source tak je to i se schematem a plosnakem v Eagle.

sonda na ebay za 8$
http://www.ebay.com/itm/BNC-Connect...=item4d326735e3
Itachi994
r-man, napsal jsem ti PM
Papirek
Měl jsem podobný nápád, akorat udělany jen jako model do školy :). Výkonovou čás jsem si navrhl a desky udělal dvou vrstvé, přes dotykový displej se ovládá ten model skleníku. Je postavený na arduinu Mega2560. Tento rok bych chtěl udělat snímače s bezdratovou komunikaci.
alesh
citace:
Původní příspěvek od Papirek
Měl jsem podobný nápád, akorat udělany jen jako model do školy :). Výkonovou čás jsem si navrhl a desky udělal dvou vrstvé, přes dotykový displej se ovládá ten model skleníku. Je postavený na arduinu Mega2560. Tento rok bych chtěl udělat snímače s bezdratovou komunikaci.

Neřekl bys nám k tomu něco víc?:)

a.
Papirek
Mám to napsaný jako bakalářskou práci, jinak to má hlídání teploty, vodu v půdě, a vody v nádrži. Teplota se reguluje pomocí ventilátoru řizeným pwm a vytápění je pomocí rezistoru zapojene v serie ve střídavým U. Osvětlení je hlídaný fotorezistorem, který při nedostatku osvětlení slunce v předdefinovaným čase se sepne led panely. :-)
r-man
citace:
Původní příspěvek od Papirek
Mám to napsaný jako bakalářskou práci, jinak to má hlídání teploty, vodu v půdě, a vody v nádrži. Teplota se reguluje pomocí ventilátoru řizeným pwm a vytápění je pomocí rezistoru zapojene v serie ve střídavým U. Osvětlení je hlídaný fotorezistorem, který při nedostatku osvětlení slunce v předdefinovaným čase se sepne led panely. :-)


Nechci prudit, ale tohle je opravdu tvoje prace ten soft? Nebo jsi jen predelal tohle?
http://www.youtube.com/watch?v=g84zggXvcSY

Jinak jako model to vypada moc hezky, v praxi by to muselo fungovat trosku jinak...
Papirek
Soft jsem psál celý bohužel... jinak v praxi by se muselo počítat s výkonejšími čerpadla a tak dále.. jinak relátka jsou myslim na 10A 250V.
r-man
Tak se zadarilo a krome hromady dalsich internich vylepseni uz Growduino umi vetrat zvlast ve dne a zvlast v noci :-)
r-man
Muzete sledovat i FB a TW
https://www.facebook.com/growduino
https://twitter.com/GrowduinoECS
Jarda 1903
Bomba sleduju to skoro uz rok ty pokroky je videt ze jsi na vavrinech neusnul jinak mam zajem
r-man
citace:
Původní příspěvek od Jarda 1903
Bomba sleduju to skoro uz rok ty pokroky je videt ze jsi na vavrinech neusnul jinak mam zajem



Jako tvl je to makacka. Ted jsem prisel od typka co vyrabi nejakou elektroniku (prevazne osvetleni, digitalne rizeny a tak) a koukal na to a mam zas tisic a milion veci ktery musim udelat jinak a vylepsit, abych treba mohl s tou bednou jit do .zkusebny a ziskat CE certifikat. Neni to zadna prdel a je to kurevsky drahy, zvlast pokud by se to delalo navickrat...Makat, makat, makat :-)
r-man
A mam novy stranky, co na to rikate? Vlastni prace, bohuzel, jinak by vypadaly asi dost jinak :-)

http://growduino.cz/
alesh
Fungujou, to je důležitý a nevypadaj taky nejhůř.
Co vlastně musí splňovat el. zařízení abys ho mohl *legálně* uvést na trh? Stačí CE certifikace? A co musí být na tu certifikaci? Konkrétně mě zajímají světla.

a.

PS Po dlouhý době jsem ti mohl dát karmu. Já sem vždycky vlezu, říkám si 'paráda', tak mu dám aspoň K+ a ono mi to napíše, že ji mám dát někomu jinýmu:)
r-man
Dik!
covece byl jsem s tim za typkem co vyrabi osvetleni a dalsich par veci (delal treba osvetleni na ten barak nad metrem Narodni trida - Quadrium) a rikal par zasadnich veci.

1. Pokud by se to davalo do zkusebny na CE certifikaci, tak je vic nez pravdepodobny, ze se v tom nejakej stoura zacne stourat a vzdycky neco najde. Jedna zkouska stoji kolem 15000,- a urcite by to neproslo napoprve. Takze nesmysl.
2. Pokud je to slozeny z komponent, ktery uz maj CE, tak by mohla stacit revize. Na tu je potreba nejen rozumnej revizak a aby to bylo bezpecne udelany (dratky nesmi nikde upadnout, dodrzet mezery mezi 220 a nizkym napetim, mit nekde nejaky ochrany proti prepeti na vstupech cidel, pro prostor s vysokou vlhkosti mit proudovej chranic), ale navic nakresleny schema zapojeni, na zaklade kteryho on tu revizi dela.
spachal
Projekt sleduji a drzim palce, tohle by me take bavilo :] .. Ale co se tyce CE, take moc nedoporucuji, to uz si radeji prostuduj, co znamena prohlaseni o shode, casto se to timto da resit, jen se odpovednosti presouvaji.

Ja si certifikacemi take prosel, sice v uplne jine oblasti (sport, na veci, na kterych visi zivot) a nejenze to bylo jeste o rad drazsi, ale i ty nervy dostavaly zabrat .. spise nedoporucuji, prodavej to jako stavebnici ..
r-man
citace:
Původní příspěvek od spachal
Projekt sleduji a drzim palce, tohle by me take bavilo :] .. Ale co se tyce CE, take moc nedoporucuji, to uz si radeji prostuduj, co znamena prohlaseni o shode, casto se to timto da resit, jen se odpovednosti presouvaji.

Ja si certifikacemi take prosel, sice v uplne jine oblasti (sport, na veci, na kterych visi zivot) a nejenze to bylo jeste o rad drazsi, ale i ty nervy dostavaly zabrat .. spise nedoporucuji, prodavej to jako stavebnici ..


Jj, prohlaseni o shode je absolutni nutnost pro uvedeni vyrobku na trh. Muze mu bud predchazet vlastni CE, nebo CE tech komponent. v pripade, ze je to vlastne stavebnice, tak mam urcitou vyhodu. I tak to bude vopruz.
spachal
Tak tak .. pokud maji soucasti k vyrobe produktu platna CE, usetri se pri certifikaci jen finance, nikoliv nervy :]
alesh
Tak vám děkuju za odpovědi, i když mě moc nepotěšily. Nějaký tip, kde by bylo možné nastudovat více info? Je rozdíl mezi obyčejným světelným zdrojem a zdrojem výhradně určeným pro hortikulturní použití?

a.

edit: To máš pravdu, omlouvám se za OT. Pokud bys měl chuť odpovědět, uvítám PM.
r-man
citace:
Původní příspěvek od alesh
Tak vám děkuju za odpovědi, i když mě moc nepotěšily. Nějaký tip, kde by bylo možné nastudovat více info? Je rozdíl mezi obyčejným světelným zdrojem a zdrojem výhradně určeným pro hortikulturní použití?

a.

To asi vubec nepatri sem, do tohodle vlakna...
r-man
Tak jsem nakonec zjistil, ze kdyz mam papiry CE k pouzitym komponentam pro 230V cast Growduina, tzn SSR rele a adapter pro Arduino, tak postaci revize rozvadece od revizaka - jupiiii!

A pro ziskani revie samozrejme staci mit vse spravne zapojeno, dodrzet nejaka pravidla bezpecnosti (tloustky kabelu, vedeni mimo nizkonapetove casti nebo s urcitym odstupem, nemoznost dotknout se zivych vodicu, atd). Tak mi drzte palce, snad se to podari.
r-man
Jo a zkusil jsem si udelat novej web. Neni teda nijak moc hezkej, ale zas jsem si ho delal sam a byl zadarmo a poskytuje informace, ktery poskytovat ma. Co si o tom myslite? growduino.cz
alesh
Pěkný, moc ti fandim. Akorát mi nejde vstoupit do eshopu...

Co se týká té revize, tak to je myšleno, že se to řekněme zapojí a celé to pak musí revizák zkontrolovat? Nebo ti zkontroluje jeden výrobní kus a pak to můžeš uvést na trh? Nebo jak to funguje?

a.
r-man
citace:
Původní příspěvek od alesh
Pěkný, moc ti fandim. Akorát mi nejde vstoupit do eshopu...

Co se týká té revize, tak to je myšleno, že se to řekněme zapojí a celé to pak musí revizák zkontrolovat? Nebo ti zkontroluje jeden výrobní kus a pak to můžeš uvést na trh? Nebo jak to funguje?

a.


Hele to jeste presne nevim. Kdyby se mela delat revize na kazdej kus, tak by to bylo samozrejme uplne k zblazneni, tagze doufam, ze pujde vyrobit od kazdyho typu jeden v maximalni vybave (Lite, Basic, PRO, Mega...), ten projde revizi a pak uz by to jako platilo na furt, pokud bych neco nemenil uvnitr. Ale tohle vubec nevim jiste a musim se na to zeptat.

Jo a do Eshopu mi vstoupit jde, pouzivam teda Chrome - co presne delas a kde to skonci? Ale zas nechci tady propagovat eshop, radsi mi napis do posty pls.
NORM
Nazdar, co to CO2, kdy bude??? :D
r-man
citace:
Původní příspěvek od NORM
Nazdar, co to CO2, kdy bude??? :D


Covece maka se na tom, ale typek co to programuje a zkousi, tak ma zaroven skolu a furt nejaky zkouskovy, takze to z nej leze jak z chlupaty deky. Kazdopadne se pracuje nejen na CO2, ale i na PH a EC. Modlim se uz pul roku, aby to konecne bylo hotovy a furt nic, sere me to.
spachal
Drzim palce, projekt je to sympaticky. Sam jsem synkovi zakoupil Arduino a pred predanim si s tim pohral (nakoupil jsem jeste k tomu hafo senzoru) a je to opravdu mimoradne sikovny a schopny minipocitac, tohle programovat je opravdu radost :]
r-man
Prave jsem nafotil postavenou variantu MEGA, s pripravou na novy cidla. Co tomu rikate?
r-man
Teda to vam povim, ty cidla me snad zabijou. Uz se to tahne pul roku a jeste prad to neni hotovy, ach jo.
growmat
co mas za trable se senzory, mozna mohu pomoci
r-man
Mno co ti budu povidat...trva to vsechno straslive dlouho. Cekam na programatory, cloveka co je ma vyrobit, dodavku komponent, ted budu cekat na objednavku tistaku z Ciny...je to fakt hruza. Resim tri pitomy cidla uz nekolik mesicu a furt je nemam hotovy, ach jo.

No nic, jdu zkusit nakalibrovat prototypy...
alesh
Zdravím,
neuvažoval jsi nad nějakým standardem pro řízení světel, např. DALI?

a.
r-man
citace:
Původní příspěvek od alesh
Zdravím,
neuvažoval jsi nad nějakým standardem pro řízení světel, např. DALI?

a.



Vubec ne...tak nejak ani nechapu proc, jakej by to melo benefit?
alesh
citace:
Původní příspěvek od r-man



Vubec ne...tak nejak ani nechapu proc, jakej by to melo benefit?

Ok, dokážu si představit, že pro určitý větší aplikace by to mohlo dávat smysl.

a.
r-man
Zaciname pestovat, je jaro, chce to predpest Chilli!!!

http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=76531
r-man
Tak pratele zeleneho udoli - konecne je to tu. Testy novych cidel jsou v plnem proudu :-)
r-man
Growduino ma novou UPSku!!!

Podarilo se vyladit custom made UPS board. Dost to trvalo a nebylo to uplne easy, ale uz to vypada OK.

Baterky jsou 4ks 18650 LiOn 3,7V/2500mAh (papirovy hodnoty), zapojeni serioparalelne. Takze vychazi to na 7,4V/5000mAh. Za tim je DC-DC StepDown, napajeni Arduina je pres USB 5V.

Vse je rizeno mikroprocesorem ATMEGA88PB-AU, ma to i vystup na seriak (do budoucna chci mit stav napajeni a stav baterek v grafu).

UPS ma navic +5V vystup pro CO2 cidlo, ktery potrebuje vetsi proud a nemuze byt napajeno z Arduina. A taky ma Off cudlik, jinak by to ani pri odpojeni 220V neslo vypnout :-)

Se zakladni sadou cidel (bez pH, EC a CO2) to vydrzelo pres 8 hodin!!! No neni to parada?
r-man
A aby toho nebylo malo, tak uz nam funguje CO2 :-)

Sensor je na bazi MG-811, je pomerne citlivej na CO2 a moc ho nezajimaji ostatni plyny, cimz je dostatecne presnej pro nasi potrebu. Hotovej modul se da koupit tady: http://www.dfrobot.com/index.php?ro...product_id=1023

Ale je strasne drahej, no co uz. Dost prace dalo upravit pro nej firmware i web aplikaci, museli jsme totiz vymyslet zpusob jak ho uzivatelsky kalibrovat. A taky jak to udelat, aby se nespoustelo CO2 pri vetrani, to by vsechno prislo vnivec.

Vypada ze funguje OK, v pokoji mam kolem 600-800, venku je kolem 400-500. Kdyz nevetram, dokaze za den a vecer nastoupat az na 1400+, ale to uz mi u PC vylozene pada hlava a nejde se poradne soustredit na praci.

Nekde jsem vycetl, ze pro kytky je idealni udrzovat 1100.
r-man
..
r-man
Dalsi novinkou je pH sensor.

To byl taky porod, hlavne vychytat nejaky rozumny sondy, postavit s Jointarem (Sensuino)upravenej modul, prizpusobit napajeni v Growduinu (pH chce 9V, takze nefunguje pri vypadku).

Dalsi vyvoj ohledne toho napajeni se da ocekavat, ted ale neumim rict kdy...kazdopadne pH uz to meri a Growduino umi nove posilat i Alerty, pokud je pH spatny :-)

Jipiiii!!!
r-man
..
r-man
No a krome techto novinek probehla v posledni dobe hromada uprav v kodu.

Na strane Firmware
-- bylo zmen pomerne hodne v zavislosti na novych cidlech, setreni pameti, nastavovani presnyho casu z internetu.

Na strane Clienta (web aplikace)
-- taky mnoho veci v zavislosti na cidlech
-- ale i zprovozneni Historie relays (logovani co se kdy zpnulo a vypnulo a listovani v tom),
-- dale dokonceni serializace ukladani souboru (=zvyseni spolehlivosti)
-- validace na uzivatelsky vyplnovany nastaveni (jeste to neni uplne dokonceny, ale vetsina uz funguje)
-- nova stranka Maintenance, kde se da zalohovat, uploadovat a mazat veskery nastaveni
r-man
A jeste jak to vypada v grafech :-)

Co na to rikate? Mate taky takovou radost jako ja? :-)))
spachal
Zdravim, zmen je hodne, gratuluji k vyvoji! Prosel jsem si ted rychle vsech tricet stran vlakna, takhle zpetne je to docela sranda sledovat, jak vyvoj postupoval, v realu to ale ocividne obcas nebylo az tak zabavne, co :]

No a protoze se mi zase rysuje moznost si maly box s pidi matkarnou zprovoznit, napadlo me rovnou pri navrhu toho, jak by to cele melo vypadat, i integrace s Growduino. Sice nejake zkusenosti s mega2560 mam, ale bral bych to jako podekovani za tu praci a alespon tu zakladni verzi koupil. Ono stejne kdyz si clovek spocte naklady na komplet hw rack a cas, ktery tomu musi dat u samodomocesty, neni to uz zase az tak velky cenovy rozdil :]. Takze rad pripadne podporim dobrou vec ..

A mam par dotazu:

- jak velky problem je k ethernet shieldu pridat i wlan, zrovna v mem pripade (a to hadam, ze nebudu sam) by bylo idealni se k netu pripojit bezdratove, v dosahu sveho APka box bude, ale kabelaz, listy, prurazy .. se mi proste delat opravdu nechce. Technicky to asi nebude problem doprogramovat, ale ja nejenze velmi nerad saham do cizich kodu :], ale navic me nejenom nebavi, ale take tomu prd rozumim. Diodky si rozblikam, vzdalenost si zmerim, display si zprovoznim, ale zrovna na tohle si asi moc netroufnu, hlavne proto, aby to bylo bezpecne fungujici i nadale.

- proc neni mozne mit v jednom systemu zapojena treba dve DHT22? Mozna jsem to z popisu spatne pochopil, ale pokud uz bych mel monitoring funkcni, rad bych vedel, co se deje nejen v boxu, ale i v matkarne. Preci je nesmysl si kupovat dva komplety ..

- je nejak doresena treba triakove regulace alespon na jedne zasuvce? Hadam, ze by to vice lidi vyuzilo hlavne k ovladani ventilace, regulace otacek by mel byt zaklad, ne jen vypnout/zapnout :]

- ohledne zalivky, jake jsou minimalni intervaly a delka sepnuti? U hydra to neni asi problem, ja pojedu ale hlinu (jsem zpatecnik, ja vim, ale ma to neco do sebe ;]..) a tak je nutne si vse nastavit v radu jednotlivych sekund, podle toho, co vyjde u kontrolniho mereni prutoku

- no a ten GSM shield, moc jsem se o tom nedocetl, takze se radeji zeptam. Je mozne jej pouzit na okamzite kompletni odpojeni privodu elektriny, proste na ovladani vstupniho rele? Na zaklade zpravy nebo prozvoneni?
Berte to treba tak, ze jsem lehce paranoidni, ale jsem proste v situaci, kdy muze nastat to, ze 'musi vse okamzite ztichnout a zhasnout' (a mozna mi to usetri hodne problemu) aniz bych mel moznost se k jistici v te chvili fyzicky dostat. Neptejte se prosim proc, proste pestovani ... bazalky je tady stale jeste ne uplne bezpecne, netreba dale rozebirat.
Pokud ne, vyresim to jinak, mimochodem velmi pekny serial na toto tema je zde: http://www.arduinotech.cz/rubrika/gsm/ a cely shield za rozumny peniz, z ceske produkce, zde: http://www.arduinotech.cz/produkt/g...ld-arduinotech/ , jedno UNO navic se u me vzdy najde :] Holt bych mel pak unikatni GrowDuoDuino :))

Jinak jedine, co bych od GSM shieldu nebo samotneho SIM800 potreboval, je odeslani zpravy, pripadne prozvoneni v pripade, ze vypadne napajeni (pokud bude system zalohovany tou nove uvedenou powerbankou), pripadne kdyz se spusti nejaky jiny kriticky trigger. Ale na to je to hadam hlavne urcene, tak to snad nebude problem.

S tou hlinou je nasazeni Growduino asi hlavne o tom monitoringu. Rad bych mel zpetne kontrolu, jaka byla v boxu teplota, vlhkost a zda se svetla zapinala a vypinala podle planu (mimochodem, umi Growduino ridit dve nezavisla svetla? Prepokladam, ze ano). Z casti rizeni budou pro me ty ctyri zasuvky v zakladu stacit presne akorat, dve svetla + spolecna ventilace + cerpadlo na zalivku.

Toz tak. Predem diky za info, drzim pace s vyvojem a budu se tesit na dalsi zpravy! :]
r-man
1. Wlan - velky problem to asi neni, nicmene ja to nechci pro Growduino delat uz z duvodu bezpecnosti. Navic i spolehlivost (packetloss) se snizuje. Kabel je proste kabel, co si budeme povidat :-)

2. Dve DHT22 neni mozne mit z pohledu celkove koncepce. Nejde o to vedet co se deje, ale na co maji reagovat nastaveni. Vystup na vetrani je treba jeden, takze bys pak mel jedno cidlo podle kteryho by se ridilo vetrani v matkarne a druhy cidlo, podle kteryho by se neridilo nic. To je nonsense - pro kazdou mistnost je potreba mit odlisny podminky (treba vlhkost, interval zalejvani...ze jo), proto pro kazdou mistnost jedno Growduino, ktery pomoci nejakejch zarizeni ty podminky ridi.

3. Triakova regulace se ukazala jako maximalne otravna zalezitost. Nejen ze to u mnoha vetraku vydava strasne protivnej zvuk, ale prej se tim i nici (hrejou se). Mnohem lepsi a ucinnejsi je rizeni pomoci frekvencniho menice. Jenze kdyz jsem zjistil jak je drahej (aby byl aspon trosku univerzalni - rekneme pro vetraky do 500-1000W), velkej a ze potrebuje chlazeni, tak jsem to zatim z vyvoje vynechal. Ono totiz bohate staci mit spinany vetrani a popripade vetrak, na kterym se daji ridit otacky primo. Nebo vetrak s dvojima otackama - v lete zapnu naplno a v zime dam na polovicni a je to. Praxe ukazala, ze to fakt staci.

4. Zalivka jakoz i vsechny ostatni veci maji minimalni interval 1 minutu. Je to dany hlavne potrebou mit data z mereni pohromade vsechny v jednu chvili a umet je zapsat na sd kartu pro dalsi ucely. Ta karta ma omezenou rychlost zapisu a kazdy cidlo odpovida na dotaz taky nejakou dobu, takze rychleji to ve vysledky s tolika cidlama a tim zapisem ani nejde. Mnozstvi zalivky se tim padem reguluje navic jeste pouzitym cerpadlem, hadickama, velikosti kvetinace - ale to je celkem standardni zalezitost, tak se to delalo vzdycky a neni potreba to menit. Veskery casovaci hodiny maji minimalni interval 1 minutu.

5. GSM mi vubec nepripominej. Trvalo nam rok, nez jsme to zavrhli uplne. Nechci s tim uz mit nic spolecnyho. Neco tak nespolehlivyho uz nikdy nechci videt :-) Vypnout zasuvka se da i pomoci koupenych GSM zarizeni, uplne mimo Arduino. Je to MNOHEM spolehlivejsi, ver mi. Proto vsechny alerty chodi na mail...ono dneska ma kazdej telefon s mailem, neni to nic neobvyklyho.
spachal
Ahoj, dekuji za odpovedi! :]

i) implementovat obycejny wifi modul opravdu nijak bezpecnost neohrozi. Nevytvaris tim pristupovy bod, ale jen dalsi sitove rozhrani, na ktere by asi dalo fusku se probourat. V dnesni dobe staci 'obyc' WPA2 sifrovani a pochybuji, ze by si nekdo daval az takovou praci tohle rozlousknout. Pro me treba natahnout kabelaz pres tri steny, cele to zalistovat a nakrimpovat je predstava hrozna. Ne ze by to neslo, ale nejenze ne kazdy si TP umi natahnout a nakonektit, ale v dnesni dobe, kdy vsesmer 9dB antena stoji pod stovku, se vymlouvat zrovna na packetloss, mi to pripada divne :]

ii) opet si myslim, ze je to pouze otazka prace v IDE :]. Nebyl by problem proste zvolit, ze ktereho cidla se maji nastaveni brat. Dalsich vstupu na UNO nebo MEGA je hafo, najisto je nevyuzivate vsechna. V kazdem pripadku, z obchodniho hlediska, ocekavat ze kdo bude mit box a k tomu matkarnu, utrati penize za dalsi set, neni rozumne.

iii) triakovou regulaci jsem uz videl nasazenou u hodne TTcek, malokdo pouziva frekvencni menic nebo traforegulator. Ne kazdy potrebuje mit sepnuty odtah na plny vykon (hluk, vlhkost ap.). Ale je fakt, ze netusim, jak rozumne se da ovladat vykonovy potenciometr na triakovem obvodu z prostredi arduina, s takovym AD5171 to asi nepujde ..

iv) chapu duvody, pro hydro je to opravdu jedno, pro hlinu spise nepouzitelne, i kdybych pouzival prutokove omezovace. Holt pripadne zvolit jine reseni, sekundove spinace se daji sehnat uz za vcelku rozumny peniz.

v) jen pro zajimavost, jake jste pouzivali moduly? Ono je casto problem s nedostatecnym napajenim, spickove to muze zbastit i pres 2A (a to i 'novejsi' SIM800L), nebyl problem prave v tom?

V kazdem pripadku jsem se alespon dozvedel o Growmat reseni, pro me ucely jednoznacne asi vhodnejsi.
Neber to vyse uvedene jako kritiku, jen jsem premyslel jak to cele naroubovat a mensi box s matkarnou, s par kvetinaci s hlinou. Pro tento ucel je to (krome monitorovani) spise zbytecnost ..
r-man
citace:
Původní příspěvek od spachal
Ahoj, dekuji za odpovedi! :]

i) implementovat obycejny wifi modul opravdu nijak bezpecnost neohrozi. Nevytvaris tim pristupovy bod, ale jen dalsi sitove rozhrani, na ktere by asi dalo fusku se probourat. V dnesni dobe staci 'obyc' WPA2 sifrovani a pochybuji, ze by si nekdo daval az takovou praci tohle rozlousknout. Pro me treba natahnout kabelaz pres tri steny, cele to zalistovat a nakrimpovat je predstava hrozna. Ne ze by to neslo, ale nejenze ne kazdy si TP umi natahnout a nakonektit, ale v dnesni dobe, kdy vsesmer 9dB antena stoji pod stovku, se vymlouvat zrovna na packetloss, mi to pripada divne :]

ii) opet si myslim, ze je to pouze otazka prace v IDE :]. Nebyl by problem proste zvolit, ze ktereho cidla se maji nastaveni brat. Dalsich vstupu na UNO nebo MEGA je hafo, najisto je nevyuzivate vsechna. V kazdem pripadku, z obchodniho hlediska, ocekavat ze kdo bude mit box a k tomu matkarnu, utrati penize za dalsi set, neni rozumne.

iii) triakovou regulaci jsem uz videl nasazenou u hodne TTcek, malokdo pouziva frekvencni menic nebo traforegulator. Ne kazdy potrebuje mit sepnuty odtah na plny vykon (hluk, vlhkost ap.). Ale je fakt, ze netusim, jak rozumne se da ovladat vykonovy potenciometr na triakovem obvodu z prostredi arduina, s takovym AD5171 to asi nepujde ..

iv) chapu duvody, pro hydro je to opravdu jedno, pro hlinu spise nepouzitelne, i kdybych pouzival prutokove omezovace. Holt pripadne zvolit jine reseni, sekundove spinace se daji sehnat uz za vcelku rozumny peniz.

v) jen pro zajimavost, jake jste pouzivali moduly? Ono je casto problem s nedostatecnym napajenim, spickove to muze zbastit i pres 2A (a to i 'novejsi' SIM800L), nebyl problem prave v tom?

V kazdem pripadku jsem se alespon dozvedel o Growmat reseni, pro me ucely jednoznacne asi vhodnejsi.
Neber to vyse uvedene jako kritiku, jen jsem premyslel jak to cele naroubovat a mensi box s matkarnou, s par kvetinaci s hlinou. Pro tento ucel je to (krome monitorovani) spise zbytecnost ..


1. Wifi zvlada to sifrovani samo? Protoze Arduino nezvlada jakykoliv sifrovani, nema na to vypocetni vykon. A ty zajistis, ze kazdej bude mit Growduino na wifi s perfektnim signalem? V dnesni dobe, kdy je v jednom panelaku na 30 bytu 40 wifin? Wi-fi je strasne nespolehlivy zarizeni a u klasickejch pc a notebooku a telefonu funguje jen diky tomu, ze drivery se dokazou vyrovnavat s problemama, ktery to prinasi. Na to ale Arduino neni staveny, neumi to.

2. Naopak, je to rozumne. Kazda vec se muze porouchat, je to jen technika. Predstava ze ti zdechne zaroven matkarna i dalsi box je priserna. A navic vstupy a vystupy uz pouzivame skoro vsechny, rozhodne jsme daleko za pulkou, takze zdvojeni nepripada v uvahu. A dalsi vec je pamet - s dalsima cidlama potrebuje mnohem vic pameti pro logovani hodnot, pocitani prumeru, atd. Pamet uz i na Mega2560 je skoro plna a bojujeme s tim od zacatku. Ovladat jednim Growduinem dve ruzne mistnosti je technicky i logicky nonsense, ale mozna to vidis jinak.

3. Ja se v tom hrabal mnoho dni az tydnu a pridat rizene vetrani by stalo 1000-1500,- navic ke kazdymu Growduinu. Me to pripada moc.

4. Ja jsem jel vzdycky hlinu nebo kokos a nikdy jsem nemel problem s prutokem. A vzdycky jsem pouzival klasicky digitalni hodiny, ktery maj interval jednu minutu, ostatne jako 90+% pestitelu. O sekundovych slysim poprve, myslim ze zbytecne delas z komara vola :-)

5. Vim, GSM psalo ze chce 1A a pri zapinani 2A. Krmil jsem to 5A zdrojem, dedikovany napajeni, zkouseni ruzni operatori, ruzny knihovny, ruznej kod..a vzdycky to na necem krachovalo. Bud to tuhlo, nebo se to po restartu samo nezapnulo nebo se to odhlasovalo od operatora nebo to neumelo postat nektery znaky, proste pul roku prace/casu v prdeli. GSM uz nechci ani videt.
alesh
Tohle mi tak trochu potvrzuje to, co si začínám poslední dobou myslet - Arduino je na větší a komplexnější projekt málo.

a.
r-man
citace:
Původní příspěvek od alesh
Tohle mi tak trochu potvrzuje to, co si začínám poslední dobou myslet - Arduino je na větší a komplexnější projekt málo.

a.


Jo, taky se to tak da rict. Nicmene Growduino na nem bezi celkem spokojene :-) Ma to svy omezeni a kdyz je znas, pracuje se s tim vyborne. Ono kazdy si rad vymysli co by tam jeste chtel, ale ve vysledku zjistis, ze to bud chce jeden clovek a pro ostatni to nema vyznam, nebo nakonec i ten jeden clovek zjisti, ze to vlastne nepotrebuje :-)
spachal
@r-man: opet diky, to jsou ony zkusenosti z praxe, ktere ja namam, takze se omlouvam, ze se ptam jak blbec ..

ad i) ze adruino neutahne wpa2 sifrovani, to by me ani ve snu nenapadlo.. ale pokud to tak je, je to opravdu bezpredmetne, protoze nechat otevrene APcko je opravdu sebevrazda :] ..
ad ii) netusil jsem, ze uz i na mega2560 je tohle hodne narocne, pak to zni vcelku logicky, mas pravdu. Ale v praxi si to asi malokdo z 'hobby pestitelu' muze dovolit ..
ad iii) myslel jsem, ze to jde vyresit kdyz ne ovladanim potenciometru na triakovem obvodu, tak treba pres pwm na SSRku (pokud to je vubec mozne). Podle ceny je to ale asi napetova regulace transformatorem, pokud je to az takhle drahe, uznavam, to uz je moc. Maximalne to nabizet jako doplnkovou vybavu.
ad iv) mne se treba microdripy neosvedcily (ucpavalo se to), nakonec jsem skoncil u rozvodu nad kvetinaci, stejne dlouhymi hadickami s derovanou smyckou na kazdem konci a rucnim vypinacem. Zalito bylo vzdy tak mezi 10-15s, na zacatku rustu to bylo jeste rychlejsi .. Ale pokud je nekdo spokojeny s kapkovaci s omezovanym prutokem 2-8l/h, pak je ta jedna minuta a vice opravdu v pohode.
ad v) opet nemam odzkousene na arduinu nejak v praxi, zatim jsem si hral pouze s modulem SIM800L, s vlastnim napajenim, napojenym na FT232RL a komp a nenarazil jsem na problem. V realne praxi to ale asi muze byt jinak, uznavam :]

Mimochodem, psal jsi, ze ovladas vykonne SSR pres ta 'levna modra' rele, jak to je zapojene v praxi? Na nepajive pole mas privedeno napeti treba 12V, ktere ovlada SSR a toto napeti se spina pomoci rele, nebo je to vymyslene nejak jinak? Dik za info! :]
chuta
hoj kucky ,mám malý problém s growduinem , , ke growduinu se připojím normálně, IP odpovídá , Ale problém je v nastavení a output a alert - nejde to uložit postě to píše saving... a pak nic ( nic se neuloží ) a když chci změnit seting tak me to říka :web oops saving failed .
nemáte někdo zkušenost ? popřípadě esi by nebylo možné stáhnout z nekama soubory co mají byt na SD kartě ? díky moc
r-man
citace:
Původní příspěvek od chuta
hoj kucky ,mám malý problém s growduinem , , ke growduinu se připojím normálně, IP odpovídá , Ale problém je v nastavení a output a alert - nejde to uložit postě to píše saving... a pak nic ( nic se neuloží ) a když chci změnit seting tak me to říka :web oops saving failed .
nemáte někdo zkušenost ? popřípadě esi by nebylo možné stáhnout z nekama soubory co mají byt na SD kartě ? díky moc


Domluvena oprava - update firmware i web clienta, promazani spatne zalozenych nastaveni (diky pristupu pres wifi a trosku podivne domaci siti se to nepovedlo spravne ulozit).
r-man
2spachal:

1. Bohuzel to tak je. Nicmene ma to velmi efektivni reseni pomoci DDNS, nektere routery to dokonce maji primo v sobe. Pak mas zabezpeceny pristup na svoje zarizeni (jmeno/heslo) a nikdo nezjisti, ze tam vubec neco je, natoz co to je.
http://www.tp-link.us/faq-297.html
http://kb.netgear.com/app/answers/d...is-dynamic-dns-(ddns)%3F
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dynamick%C3%A9_DNS
DynDNS.org
TZO.com

2. Diky

3. Jo, uvazuju o tom, ze to bude jako externi modul, pro to vetrani. Praxe ale stale ukazuje, ze vhodne dimenzovany vetrak s dvojim vinutim pro dve ruzne rychlosti je levnejsi, min pracne a stejne efektivni reseni.

4. To je asi kazdyho zkusenost. Bud podle me zalezet na vykonu cerpadla, poctu a objemu kvetinacu, tloustce rozvodu. Ja mel klasiku:
http://www.kleckashop.cz/spin-4-dil...a-zahnuta-jehla
http://www.growshop.cz/katalog/deta...ahu-prumer-20mm
http://www.growshop.cz/katalog/deta...etna-klapka-3-4
Na zacatku tohle https://www.akva-exo.cz/detail/akva...a/unistar/9537/
Pozdeji tohle http://abc-zoo.cz/1665-eheim-1046-v...-300-l-hod.html
Ze zacatku se zalivalo 1-2x za den 1 minutu, v dobe maximalniho rustu a kvetu i 6x1 minuta za den. Mel jsem 6L kvetniky, vsak je to videt v podpisu. Ucpavani jsem nejak neresil, ale zas jsem se o to staral - pri prepnuti na kvet jsem jehly vycistil, po sklizni taky, pri kazde vymene zalivky jsem poradne umyl barel...

5. No prave ze to proste neslo :-/

6. levna modra jsou dva druhy, ty od Keyes s cervenym boardem umi mit oddelene napajeni civek od rizeni Arduinem a pritom byt defaulte vypnute. Ve vysledku mas vlastne optoclenama dvojite oddelene Arduino (5V)-Relayboard(5V->9-12V)-SSR(9-12V->230V). Je to srozumitelne napsany?
r-man
Jako bych uplne zapomnel na EC - to uz taky funguje, jeste ladime kod :-)
r-man
...
r-man
citace:
Původní příspěvek od r-man
Jako bych uplne zapomnel na EC - to uz taky funguje, jeste ladime kod :-)



Kod vyladen, vse uz funguje jak ma :-)
r-man
UPS je hotova. Jeste se chysta vylepseni v podobe logovani ze seriaku a tim zobrazovani stavu bateriii v grafu, ale to az pozdeji. Aktualn popis zde http://grower.cz/forum/showthread.php?postid=1165266
r-man
Ahoj vsem co to tu sledujete.

rikal jsem si, ze je cas predstavit nejake novinky z vyvoje, resp. co se chysta.

1. Aktualne pracujeme na upravach UPS
- Ta stavajici dostane moznost komunikovat pres seriak primo s Arduinem a bude mu hlasit zbyvajici kapacitu baterky v procentech a samozrejme se k tomu objevi novy graf we webovym rozhrani. Dalsi vyhodou tohodle reseni je, ze UPS umi rikat jestli je vypadek - odpadne potreba jednoho light cidla, pomoci kteryho se vypadek zjistuje. To uz je skoro dokonala UPS...

- Nova verze UPS bude navic umet dat az 5A (na 5V). K tomu budeme pouzivat samozrejme silnejsi zdroj (9V/3A).

2. Masivnim vylepsenim bude pouziti OrangePi ONE, je to neco jako RaspberryPi, ale mnohem levnejsi a pro nase ucely vice nez dostacujici. Umozni to mimo jine pouzivat sifrovanou komunikaci, zabezpeceni heslem, nezavislost mereni z cidel na samotnem webserveru (mereni a spinani bude probihat na Arduinu, komunikace skrz seriak, data budou na OrPI v databazi, webserver pobezi na OrPI na nejakem linuxu. Zada si to prepis v podstate celeho kodu Growduino, ale zas to otevira hromadu dalsich moznosti pro vylepseni (kamera?, ovladani vice Arduin najednou a tim treba davkovani hnojiv? :-) )

3. Dokonceni moznosti uzivatelske kalibrace vsech cidel. Aktualne umime pH, EC a CO2 a neni to uplne uzivatelsky privetivy.

4. Ctyrradkovy display. Premyslel jsem i o dotykaci, mno uvidime kam se dostaneme.

5. Vylepseni mereni analogovych cidel - odstraneni preslechu a odstraneni mereni na pinech, kde cidlo neni pripojene (=detekce nepripojeneho cidla).

6. Vylepseni pH a EC cidel - aby jim stacilo 5V napajeni a aby se vesly do stejne krabicky, jako jsou ostatni cidla. pH bude doufam zaroven digitalizovano.


Co vy na to?

P.S.: Jo, a uz mame paradni plovaky pro sondy - 3D tisk !!! :-)
Zkusim si vzpomenou a dam fotku.
r-man
Jo ty fotky :-)
r-man
Jeste shora, je krasne videt kam se strkaji pH a EC sondy.

Mimochodem bylo celkem vtipny jak se mi plovaky furt po nejaky chvili potapely a ja nevedel proc. Ony totiz maji, pochopitelne, malou dirku na spodni strane aby pri ohrivani nepraskly pretlakem vzduchu. Ta mala dirka se potopi pod hladinu, takze z toho vzduch neuchazi. Jenze kdyz se plovak da do vody zahratej a voda je studena, tak pri ochlazeni do sebe natahne vodu a potopi se. Jako idealni reseni se osvedcilo dat plovak pred pouzitim do lednice vychladit :-)
r-man
Aby se nezdalo, ze to tu chciplo...

Zapracovali jsme na par vecech, byl to porod, jako obvykle :-)

UPS ma par vylepseni, hlavne teda firmware a jeden vyrovnavaci kondik poradnej. Taky uz umi komunikovat s Arduinem po seriaku, takze rika skutecnou kapacitu baterii a hlasi vypadky napajeni, coz je parada.

Zjistil jsem, ze v nekterych pripadech vypadavalo mereni na cidlech teploty vody a vybojky (Dallas DS18b20), no vyresili jsme to nakonec vymenou zdroje za lepsi, s uzemnenim (klasickej trikolik do zasuvky na 220).

Udelali jsme velmi, ale VELMI privetivou uzivatelskou kalibraci cidel EC, pH a CO2. V podstate staci dat sondu do roztoku, kliknout na webu a namerenou hodnotu ulozit. To samy s druhym roztokem a kalibrace je hotova.

Ted se dal pracuje na vecech co jsem psal predpredposledne, teda krome spousty dalsich :-)

Kouknete na web, je tam par tech novinek popsanejch lip ;-)))
http://growduino.cz/
r-man
Jeste ta baterka treba.
r-man
A uzivatelska kalibrace, je to fakt pecka.
r-man
Decka dlouho jsme tu nebyl, ale to neznamena, ze se nic nedeje. Vyvoj stale pokracuje.

Ted napriklad pracuju na novym pH sensoru/prevodniku, misto analogovyho uz bude komunikovat digitalne - I2C. A vejde se do krabicky jako ostatni cidla, takze bude i vypadat celkem k svetu. Co rikate? :-)
r-man
foto2
r-man
foto3
r-man
Tak chvili to trvalo a mezitim se udalo mnoho dalsich veci, ale pH je hotovy. Umi byt analogovy nebo digitalni, nebo oboji zaroven.

Cira radost :-)
r-man
A aby toho nebylo malo, tak i EC. Galvanicky oddeleni to ma, stejne jako pH. Digital samozrejme.


Jo, makame na tom, fakt :-)


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma