Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování > Elektronika a Technika

Stránky: 1 [2] 3 4 5 6 7 
Kompletni vzdalene rizeni a monitorovani klimatu - Klikni zde pro originální téma
r-man
OK, vyberu analog. Ten focus na cenu je mi jasnej, ale porad beru v potaz nejakou modularitu a naprostou svobodu ovladani.

Pokud budu kupovat hotovy cidlo s pouzdrem a kablikem a dirkou na prisroubovani, tak je to pro vetsinu groweru idealni.

Pokud budu kupovat samotny cidlo, bude potreba pajet na nej kabely, izolovat je, delat k nemu konektor na druhy strane, tak je to pro vetsinu groweru, co nemaj zkusenost s elektrotechnikou prekazka.
r-man
Hint jen tak, mozna se z toho bude dat neco pouzit...

http://www.pihrt.com/index.php/elek...-zalevac-kvetin
r-man
Snazim se vybrat z boardu s 8x rele.

Nerozumim uplne elektrice, takze potrebuju konzultaci. Mam nekolik otazek.

Pokud je u toho psany 250V/10A, je to na siti 230V schopny spinat rekneme 2000W spotrebice (s rezervou radsi)?

Je tomu fuk, jakej je to spotrebic, tzn. stabilita bude stejna u obyc zarovky, jako u elektromotoru nebo u predradniku na HID? Nebude se stavat, ze to proste nesepne protoze blablabla nevimco (motor se toci, predradnik vysila pulzy pro zapaleni...)?

Pise se u toho 5V - to je ridici napeti, kterym se z toho Arduina zasila signal pro sepnuti? U nekterych se pise 12V...ja to nechapu.

Pak se u toho pise DC 30V/10A - to znamena, ze je potreba tam nekam jeste privest dalsi zdroj o techto parametrech, aby ta civka zabrala a rele sepnulo? Nema to nikde konektor, to se musi dobastlit?


Jsem z nich trosku zmatenej, na vyber mame treba:

http://dx.com/p/8-channel-5v-relay-...r-arm-51-140703

http://dx.com/p/8-channel-5v-relay-...-arduino-148811

http://dx.com/p/8-channel-5v-relay-...uino-red-156424

http://dx.com/p/8-channel-relay-mod...r-arm-51-141670

http://dx.com/p/8-channel-5v-solid-...red-blue-121337
r-man
Takze jsem vypbral:
Cidlo na svetlo 3,90$
http://dx.com/p/arduino-compatible-...dule-red-144386

EDIT:
nebo tohle? Je jak analog, tak digital - 3,70$
http://dx.com/p/photodiode-brightne...ors-blue-152056

cidlo na teplotu a vlhkost 10,90$ - bacha, ten link mate, ve skutecnosti je to cidlo DHT22 (presnejsi)
http://dx.com/p/arduino-dht11-digit...y-sensor-138531

Je to OK?
Zefram Cochrane
Tak to zalévání kytičky je pěkná ukázka, jak jedoduše realizovat projektík.
Co se relátek a desek s nimi týče, tak bych zmínil, že Arduino pracuje s napětím 5V a tolik dává do svého signálu. Vzhledem k tomu, že dává malý proud, tak za datovým výstupem je zesilovač (tranzistor) který sepne relé. Těch napětí a proudů bych si raději nevšínal, nebo je bral s rezervou a hlavně pro odporovou zátěž (což je třeba oyč žárovka, nebo přímotop).
Pro zařízení jako jsou výbojka či klimatizace (indukční zátěž - cívky /tlumivka/, motory) bych doporučil tím relé spínat další relé (vysokozátěžové) či stykač.
Relátko může sepnout tak maximálně ventilátor, nebo čerpadýlko s pár Watíkovou spotřebou.
r-man
Tzn. tim rele boardem budeme PRIMO spinat radsi jen vetrani a zvlhcovani a zalejvani? Lampy, topeni a popripade klimatizaci nebo odvlhcovacku budeme spinat rele board->stykac->pak teprv zasuvka?

Jak je to udelany v digitalnich casovacich hodinach, ktery mi spinaj doma 2x600W predradniky?
Zefram Cochrane
No možná jsem příliš opatrný, to relátko by to mohlo zvládnout. Ve spínačkách je to také řešeno malým relátkem (v těch elektronických) nebo elektomechanicky.
Já jen zohlednil mnohá (zde uvedená) vlákna, jak se "spálí " spínačky či slabé relátko a jak je vhodné užívat stykač.
Jsem prostě sice škudlil, ale nikdy ne na úkor bezpečnosti (možná až přehnaně opatrný).
r-man
Ja bych se toho nebal, pouzivam ty digitalni hodiny uz roky, a jediny co v nich kdy odeslo, byl display a baterka. Riskneme to. Prinejhorsim vezmeme nejaky jiny relatko, pokud se to co budeme it spali a pouzijeme stykac. Na upgrade bude prostor...


Mno a ktery teda z tech rele boardu?
Zefram Cochrane
Který relé board je v podstatě fuk. Jsou skoro stejné, jen různý design. ale asi bych volil něco s méně relátky - fyzicky oddělit pro případ závady a výměny. klidně 8x1 board.
A že se ptám, proč trváš na nákupu ze zahraničí? Většina se dá sehnat i u nás. (pokud to nechceš rozebírat tady, možno PM)
hardiron
ohledne zateze rele, se to uz resilo , zalezi na kvalite pouzitych rele, ale pri zapinani vetsich zatezi treba 2x 600 elektromagnetickeho predradniku dochazi k pretezovani, zkus si najit nejaky data sheet pro rele a tam vyrobce uvadi, pro jako indukcni zatez jsou rele konstuovany, sel bych spise cestou jak pise Zefram Cochrane pres stykac, kde mas jistotu , ze rele na tiskatu vydrzi skoro vecne.

r-man u digitalnich spinacek je to o stesti, taky mam jedny uz nekolik let , ale taky uz jsem 2 odpalil. vyrobce primo udava vetsinou graf, ze ze vzrustajici spinanou zatezi klesa zivostnost
hardiron
Zefram Cochrane proc objednavat veci ze zahranici?? no myslim, ze kdyz se podivat na cenu modulu u nas a zahranici , tak je to jasne
hardiron
Ve stridavých obvodech s indukcni zatezi, jako je elektromotor, solenoid nebo transformátor, se v okamziku energizace vytvari 5 az 15ti násobne vyssi nabehovy proud nez je v ustaleném stavu viz.http://www.ryston.cz/pdf/fujitsu-ta...wa/techinfo.pdf
Zefram Cochrane
Poklona hardironovi, shrnul to dobře
Tak tak, co dokáže vééliká cívka (tlumivka výbojky) je přímo úžasné a pokud ještě někdo optimalizuje účiník kondenzátorem, tak je proud při zapnutí jak rozjezd lokomotivy. To je rána několikanásobně vyšší než je běžný odběr. Prostě start je na usmažené kontaktů.
To s tou cenou je bohužel také svatá pravda. Mám přímo vyrážku, když vidím, jak něco za (obrazně) 1USD je úžasným prodejcem v ČR prodáváno za x-násobek původní ceny a nejlépe bez záruky - aneb jestli tu to nejde, zavolej do Číny. Ale na druhou stranu existují i slušňáci a hlavně je na to jedoduchá reklamace a záruka i u nás.
Bohužel nejsem nákupčí a přeprodejce, i když se kurňa zamýšlím, že by to stálo za to, takže netřeba mne podezírat, já jen hledám.
Sečteno podtrženo - r-man nastřelil zajímavý problém a já bych ho rád vyřešil tak, aby to bylo pro všechny a nejlépe jako open projekt. Nojo, jsem vůl, dalo by se sledovat tohle téma a nakonec nabídnout za prachy řešení a nestarat se o náklady atp. ale já jsem prostě pako a altruista, chci pomoct vytvořit něco, co pomůže všem. Proto také hledám cenově minimalistické řešení.
Pokud to někomu nevyhovuje, nechť mne nešetří a dá to do placu - ale ať dokáže, že má pravdu a já ne. ;-)
r-mane omlouvám se, ale už to vidím jaké projekt pro všechny, Ale osobně, já si s kytičkama rád pokecám každý den několikrát osobně, ale miluji i techniku.
hardiron
Zefram Cochrane no ja prave myslim, ze kondenzator zveda ucinik , tim padam snizuje fazovy posuv proudu a napeti a ten proud pri rozpinani je mensi, ale mozna se pletu elekrika neni uplne muj obor. Jinak stebou muzu jen souhlasit, asi vsichni mame svoje kyticky radi, prave proto se hledaji takove reseni, jak zajistit kytkam dobre podminky a taky zajistit bezpecnost. Nevim jestli si cetl r-manovy prispevky v jinem trýdu, ale jednou mu skrin vyhorela a prave proto asi chce kontrolovat skrin po netu. Porad se nesmi zapominat , ze v pripade vybojky je v horaku vyboj o vysoke teplote a to vsechno je zavrite v relativne malem prostoru, takze si to o pozar koleduje.na foru potkavas lidi co elektrice vubec nerozumi, pritom si delaji doma elekricke zapojeni , ktere ma fungovat min 12 hodin v kuse treba po cely rok. Tahle ridici jednotka by mohla za rozumne penize ucinit pestovani trosicku bezpecnejsi :-). K te cene , v dnesni dobe je cena jednim z kriteriem pri vyvoji kazdeho zarizeni , tady tomu nebude asi jinak, ono kdyz se tak zamyslime, tak nejdulezitejsi bude seskupit zakladni hardware a naprogromavat program, To jake cidlo se pouzije uz by si kazdy uzivatel mohl urcit sam podle ceny jakou za to chce dat. R- man chce cidla , ktere uz jsou s arduinem odzkousene coz by urychlilo vyjoj .Jen si tak rikam, jaka musi byt asi opravdova hodnota toho hardwaru :-) ,, schodou okolnosti jsme dneska ve skole testovali spalovaci motor na brzde stim , ze se vykresloval p - V diagram, no motorek asi 6kW, elekromagneticka brzda mela o trochu vic, presne nevim. Bylo to jen na ukazku prave tech p-V diagramu, Clovek by rekl kolik to asi mohlo stat a kdyz jsem se dozvedel ze asi 600 000kc, tak me to posadilo na zadek , protoze na tom fakt ni moc nebylo a jeste si ucitel stezoval ze je to k hov...., ,, :-)
hardiron
uplne to sem nepatri, ale tohle je zajimavy projekt s arduinem http://www.root.cz/clanky/3d-tiskar...si-treba-bryle/
sysoft
ty rele moduly ale bude mozna lepsi ubastlit doma. co jedno rele to jeden port na arduinu. Mam nekde planek kde staci 3 kabliky a je to rizene pres I2C komunikaci
sysoft
dalsi zajimave udelatko. PC s procesorem z mobilu.

http://www.raspi.cz/2012/11/1-wire-...mereni-teploty/

taky by to byla moznost k reseni automatizace, ale to Arduino se mi zamlouva vic. RaspberryPi mam doma a je to pro mne celkem orisek, protoze Linux neni muj salek kavy :)
hardiron
sysoft kdyz jsme u toho nebylo by teda lepsi pouzit ssr rele?? zadne pohyblive kontakty, sla by snima udelat asi i pulzne sirkova regulace nejake vetsi zateze. Primo snima by bylo mozne spinam lampu parametry na to maji, jen na ne placnout chladic. Bylo by levnejsi resene nez stykac

http://www.gme.cz/ssr-pro-montaz-na...10ac8-p635-025/

oplatilo by se to asi jen na spinani lampy, topeni a klimy, kde by se musel uzit stykac, jinak by se to asi neoplatilo delat si to sam

http://dx.com/p/8-channel-5v-solid-...red-blue-121337 za 180 kc 8 relee, to asi levnejc tady nesezenem
sysoft
to jo levnejsi je ten modul, ale zase kdyz se "projekt" rozjede a najednou bude potreba vic nez 8 spinacu tak arduino UNO ma 14 digitalnich pinu MEGA 54 digitalnich pinu.

dokazu si predstavit co vse by se dalo spinat ze i 16 rele bude malo :)

http://www.gme.cz/rele-s-dc-civkou/...0sd05-p634-748/ + http://www.gme.cz/i-o-obvody-multif...-i-sp-p433-288/ + http://www.gme.cz/bipolarni-tranzis...c547a-p210-025/ + par odporu
hardiron
sysoft no stejne potrebujes jeste nejaky mezi prvek , ktery se sepne to rele , tam uz by se to dalo resit dle zatizeni toho rele, treba nejakyma malyma ssr kterym pro sepnuti staci male napeti, sami pak dokazi sepnout treba 220v ,ale jen par A, ale treba pro male cerpadilko to do boha staci, a pro ventasi, taky, protoze kratkobe pretizeni muze byt treba 10krat vetsi. Nebo se mkrnut v zahranici primo po soucastkach. Jsou tam urcite levnejsi, kord kdybych se jich vzalo vetsi mnozstvti

ty odkazy vypadaji zajimave :-) ,ale tezko rict kolik vydzi rele za 9kc :-), ale zase by se mohlo udelat vice variant odle ceny
sysoft
to rele sepne u lamp stykac :) naprimo bych ho dal tak u spotrebicu co maji vykon do 300W. To mam vyzkousene :) spinal jsem tim fazi v zasuvce ve ktere byl pocitac i s monitorem.

PS: jdu si nainstalovat nejaky redakcni system a neco spacham :)
hardiron
sysoft to je me jasne , ze lampa se nebude spinat relem, prave proto jsem navrh to ssr rele, ktere je prave udelane na pretizeni pri spinani. stykac je mechanicky tim padem nachylnejsi k poruse a drassi
r-man
OK, takze asi nejlepsi bude udelat to takto - koupit ten relay board co jsem navrhoval, ten cervenej. Na vyvody co budou na lampy a ventilator a topeni (a neco dalsiho?)dame v obvodu za tohle rele jeste stykac. Bude to fungovat?

Jinak ty stykace jsou delany na strasne moc sepnuti, verim jejich spolehlivosti.
r-man
Jo a jakej stykac by to mel bejt?

Nevyznam se v arametrech...

http://www.gme.cz/stykace-na-din-li...-230v-p614-077/

http://www.gme.cz/stykace-na-din-li...-230v-p614-072/
hardiron
jo ty by mohli byt, tam staci ty nejobycejnejsi
sysoft
http://www.cheapvegetablegardener.c...controller.html neco od ceho by jsme mohli odstartovat :)

http://arduinogrc.blogspot.cz/ skoda ze uz dlouho bez aktualizace
a dalsi s malym progresem http://www.growcontrol.com/

http://www.420magazine.com/forums/d...controller.html tenhle thread asi to nejlepsi co potrebujeme :)
a dalsi inspirace http://peterphrastus.com/drupal/

http://garduino.dirtnail.com/ dokonce s komunikaci na smarthpone http://blog.morrildl.net/2010/02/garduino-redux.html
a dalsi http://www.desert-home.com/p/super-thermostat.html
http://reefprojects.com/wiki/Main_Page aquarium

a asi nejlepsi tutorial http://tronixstuff.wordpress.com/tutorials/
koles
Myslete na to, že ten projekt má být co nejobecnější - aby šlo na board připojit co nejvíce různých periferií. Jestli to chápu správně, cílíme na 2 hlavní funkční oblasti:

Snímání: (připojení přímo na board, nízkonapěťové, hlavní úkol: real-time vyhodnocování)
- teplota
- světlo
- vlhkost

Řízení: (připojení přes stykače, vysokonapěťové, hlavní úkol: časování, sepínání on/off)
- lampy
- ventilace
- zvlhčovačka / čerpadlo / atd.

Koukám, že už vybíráte konkrétní komponenty. Možná by nebylo od věci nakreslit nějakou, aspoň schematickou dokumentaci (obrázek). Za sebe můžu říct, že se v tom už trochu ztrácím :)
koles
Co se týká programování, nemusí se čekat na HW. Programy jdou simulovat i na PC: http://www.arduinodev.com/arduino-simulator/

Jaký by měl SW pro řízení být (podle mě):
- konfigurovatelný (aby zadání nastavení zvládl i BFU)
- psaný jako knihovna (odstínění nízkoúrovňového kódu sadou funkcí)
- srozumitelná syntax / jednoduché API ( aby bylo hned jasné, co příkaz vykoná; např: addDevice(12, config) = "přidat zařízení - třeba lampu - na pin 12")
r-man
citace:
Původní příspěvek od sysoft
http://www.cheapvegetablegardener.c...controller.html neco od ceho by jsme mohli odstartovat :)

http://arduinogrc.blogspot.cz/ skoda ze uz dlouho bez aktualizace
a dalsi s malym progresem http://www.growcontrol.com/

http://www.420magazine.com/forums/d...controller.html tenhle thread asi to nejlepsi co potrebujeme :)
a dalsi inspirace http://peterphrastus.com/drupal/

http://garduino.dirtnail.com/ dokonce s komunikaci na smarthpone http://blog.morrildl.net/2010/02/garduino-redux.html
a dalsi http://www.desert-home.com/p/super-thermostat.html
http://reefprojects.com/wiki/Main_Page aquarium

a asi nejlepsi tutorial http://tronixstuff.wordpress.com/tutorials/



Jo, predstavuju si to podobne. Krabicka, na ketrou se akorat napojujou cidla a spotrebice. K tomu SW, ve kterym se graficky daji nakonfigurovat vsechny komponenty.

Konfigurace by byla liniova - tzn. Naklikam si nejaky cidlo na nejakych pinech, pojmenuju si ho, reknu v jakym rozmezi se ma pohybovat, co ma delat pokud bude mimo rozmezi, naklikam si k nemu spotrebic na urcitym rele.

To http://www.growcontrol.com/ vypada pomerne blizko mym predstavam. Asi to i nakreslim vcetne webdesignu, aby to bylo jasny.


Hustej thread, ten an 420magazine. Hodne poucnej. Spojeni na cidla pomoci patch panelu si umim predstavit, ale pripada mi to mozna az moc drahy...nevim no. I kdyz stejne asi bude potreba do krabice nejakej dat, protoze pripojovani a odpojovani primo na piny Arduina by bylo trosku neohrabany.

http://tronixstuff.wordpress.com/tutorials/ - Ohooo!!!!
r-man
Pokusil jsem se nakreslit schema...
r-man
A tohle je prvni nacrt toho ovladaciho webu. Nejaka konstruktivni kritika? Dokazete to nekdo naprogramovat?
r-man
Casovace nastaveni
r-man
a monitoring
r-man
S tou Java a Webem - http://www.arduinodev.com/software/ardugate/

Akorat tam je pouze ten COM port.
r-man
Kucii koukam na cenu tech stykacu jeste a je to pomerne drahy, Kdyz vezmu v potaz, ze bych je potreboval rekneme 4 kousky, vychazi to na prisernejch skoro 1500,-

Jak se to da resit jinak? Snazim se pochopit ty ssr rele, ale elektrice nerozumim, nevim jak to sestavit a nevim jak spinat 600 nebo i 1000W. Je potreba to nejak chladit? A jak?
r-man
A nebo proste za ty 5V spinany rele dat normalni 220V spinany rele a ty uz tech xxxxW indukcni zateze normalne davaj a jsou s tim happy?

Pokud jo (vypada to jako spolehliva a levna varianta, ale fakt at mi to posoudi nekdo jinej), tak ktery z techto by to mohlo byt?

http://www.gme.cz/elektromagneticka-rele-s-ac-civkou/

Treba tohle?
http://www.gme.cz/rele-s-ac-civkou/...1-230-p634-645/
hardiron
jak uz jsem tu nekde psal , rele neni stavene na velkou indukcni zatez, na to jsou stykace. SSR rele je polovodicove rele, takze zadne kontakty proste polovidic, kratkodobe vydrzi i tisice voltu a velky proud. Pro nasi aplikaci bych rekl idealni
sysoft
necelych 75 kc za kus neni moc :)

http://www.ebay.com/itm/White-Solid...=item2ec30e95a8

a muzes s tim sepnout az 6000W :) ale to uz asi bude potreba chladit

http://www.ebay.com/itm/New-Aluminu...=item1c2b032219
hardiron
no pri plnem zatizeni urcite, jinak asi nee, dalsi vyhoda je rychlost spinani, myslim, ze by tim sla realizovat pwm
sysoft
modul 16 rele schema

SDA SCL 5V - CON1
nastaveni hw adresy pro komunikaci - SW1

JUM2 JUM3 - jeden kontakt k rele
GND - druhy kontakt rele

tohle zapojeni mam ozkousene s diodama, ale rele to sepne taky.
r-man
citace:
Původní příspěvek od hardiron
jak uz jsem tu nekde psal , rele neni stavene na velkou indukcni zatez, na to jsou stykace. SSR rele je polovodicove rele, takze zadne kontakty proste polovidic, kratkodobe vydrzi i tisice voltu a velky proud. Pro nasi aplikaci bych rekl idealni


A jinde se zase pise, ze ani stykac neni dobrej, a ze se maji pouzit SSR rele.




citace:
Původní příspěvek od sysoft
necelych 75 kc za kus neni moc :)

http://www.ebay.com/itm/White-Solid...=item2ec30e95a8

a muzes s tim sepnout az 6000W :) ale to uz asi bude potreba chladit

http://www.ebay.com/itm/New-Aluminu...=item1c2b032219


Zkousel jsem prelouskat http://www.elproz.cz/Ssr.htm , uff.
Je k tem SSR teda pro nasi aplikaci (600W, mozna i 1000W lampa) potreba jeste neco dalsiho? Chladic? Nejaky ochranny soucastky?


A snad nakonec, abych to mohl vsechno nakupovat na jednom shopu (to je pro me velky zjednoduseni) - hodi se pro nasi aplikaci tohle?
http://dx.com/p/ssr-25da-25a-solid-...ay-white-134494
Zefram Cochrane
To že stykač vyloženě špatný tu myslím nikdo nezmínil. SSR je dobré, ale pokud koupíte hotový výrobek, zaplatíte asi více, nehledě na to, že bude hřát více než stykač (proč by jinak potřebovalo chladič, že?). Pokud nekoupíte hotový výrobek, budete řešit chlazení (a tam stačí špatný přenos tepla /blbá montáž/ a upečete ho).
Nekomplikujme si život. Do 250W včetně by mohlo stačit relé (stejné je v elektronických hodinách), nad to, bude vhodný stykač.
Jak jsem to pročítal, jsou zde úžasné nápady jako uživatelsky nastavitelné prostředí, rozšiřitelnost, modularita ...
No tak to pánové bude fakt veselý vývoj systémem samodomo.
Nebylo by lepší, začít jednoduchým modelem, co bude umět základ a ten v budoucnu rozvinout?
- zapnout /vypnout světla
- hlídat teplotu a podle ní zapínat topení či větrání a chlazení
- hlídat vlhkost a podle ní zapínat zvlhčování či větrání
- hlídat kritické stavy - není světlo, překročení limitní teploty
dále toto zařízení naučit internetově komunikovat (čti informovat o stavu a podávat logy stavů), vytvářet logy naměřených hodnot (oboje by měl zvládat Arduino shield na ethernet s integrovanou čtečkou karet).
Pro většinu uvedených funkcí využívejme vytvořené knihovny a dobře dokumentujme (komentujme) svůj kód.
Prostě neřešme jak zavážet plutonium do reaktoru, když nám ještě neběhá ani malá vodní elektrárna.
K simulaci (koles) - je to užitečná věc, ale něco bez praxe neodladíš i kdyby ses na ucho postavil - co třeba kalibrace čidel, na to je lepší klasika, malý program posílající po RS232 data na konzoli v PC. A mám ověřeno, že co běží v simulaci nemusí běžet v praxi.
EDIT:
k odzkoušení jsem sehnal staré Arduino Duemilanove, vyhrabal pár fotoodporů a objednal čidlo DHT11. Pokud nebude dost přesné, tak koupím DHT22. Do Ethernet Shieldu zatím nejdu, bohužel peníze jsou stále někde třeba a předevčírem mi v počítači klekl systémový disk.
Jo a objednal jsem i jeden relé modul. Více nepotřebuji, na to stačí relé, tranzistor a pár pasivních součástek (juknu na originál a porovnám cenu s metodou samodomo).
r-man
"Nebylo by lepší, začít jednoduchým modelem, co bude umět základ a ten v budoucnu rozvinout?"

Mno ja bych se nerad dostal do stavu, ze bude neco vyvinuty a pak to vlastne budeme chtit uplne jinak. To se pak stava, ze se delaji ruzny nestandartni berlicky a vznikaji chyby. Ja mam rad, kdyz je specifikace a cil jasne danej od zacatku a smeruje se k tomu celou dobu.

Tzn. hned na zacatku jsem psal, ze chci monitoring a rizeni vzdalene, ne jen monitoring :-)

Jinak se vsim souhlasim, commenty v kodu jsou zaklad. Ten link na http://www.arduinodev.com/software/ardugate/ prave vypada pomerne nadejne, koukni na to...
koles
r-man: Právě proto se dělá ze všeho nejdřív analýza, ze které by měly vyplynout požadavky. To co napsal Zefram mi přijde pro začátek dostačující. Ono samotným vývojem se dost poučíme a proto si myslím, že bude vhodnější začít s jednoduchým prototypem, jehož funkčnost se bude rozšiřovat podle postupně vznikajících požadavků. Monitoring je nedílná, ikdyž asi ta jednodušší část (přičemž řízení je na něm částečně závislé).

Čili... by ti doporučil ty požadavky sepsat aspoň do bodů a pak každý bod rozvést. Ideálně by takto mělo vzniknout zadání (dokument), které lze rozdělit na různé části, na kterých by pracovali jednotlivci nebo týmy. Je mi jasný, že to vypadá formálně a byrokraticky, ale věř mi, že mám zkušenosti z vývoje SW a zde jednoznačně platí přímá úměra mezi kvalitou zadání a finálním produktem :) To co nyní investuješ do kvalitního zadání se ti v budoucnu bohatě vrátí a ušetří zbytečné zmatky plynoucí z nepochopení.

Zefram: s tou simulací máš naprostou pravdu, já to myslel spíš tak, že v tom jde už dopředu napsat kostra programu, aniž by se muselo čekat na hw.
r-man
citace:
Původní příspěvek od koles
mám zkušenosti z vývoje SW a zde jednoznačně platí přímá úměra mezi kvalitou zadání a finálním produktem


Ja prave taky. Nevidim sice do kodu, ale vyvoj delam uz 5 let jako koordinator a castecne tester a analytik pro business. Bankovni a pojistovaci aplikace a databaze.

Ale uz pro tvorbu takovyho dokumentu je potreba mit nejakej prehled co a jak muze fungovat. Proto jsem tu od zacatku nahodil hlavni pozadavky a cil, pak jsem nadhazoval vselijaky poznatky a postrehy. A mezitim se zacaly objevovat pozadavky na HW a z nich vlastne taky vznika ta celkova predstava.

Tu zadavaci dokumentaci sepisu, pak ji budeme pripominkovat a az bude finalni, bude to parada. Mezitim uz ale muze probihat vyvoj kodu nebo aspon jeho casti, na hrubo uz vime co chceme.
r-man
Ctete odspoda :-D

Tak minimálně ty JS knihovny by pro komunikaci asi využít šly. Kouknul jsem se na to v rychlosti, ještě to blíž prozkoumám.

Layout a formuláře aplikace bych raději vyrobil projektu na míru.


citace:

Ja tomu Arduinu taky nerozumim, proto jsem hledal nekoho, kdo jo :-) Ja jsem laik, mam akorat ten napad a nejakej cil.

Komunikacni protokol - melo by uz urcite existovat neco, co preklada javascript do toho wired, viz muj prispevek, resp odkaz na http://www.arduinodev.com/software/ardugate/ . Koukni na to, jestli by se to dalo nejak vyuzit :-)

citace:

Zdar, no já tomu zapojení na arduinu vůbec nerozumím. Nicméně si myslím, že to zapojení nebude tak jednoduchý, jak tam máš nakreslený. Jen pitomá dioda si vezme hned dva piny. Na ty piny bude připojen stykač a jen ten si vezme tři možná víc pinů. Ale ještě si to ověř u někoho, kdo tomu rozumí.

Objednal jsem si nějakej HW, tak až to přijde, začnu s tím experimentovat...

Jinak co se týče těch webovek (aplikace pro vzdálené ovládání), tak to bych naprogramovat mohl, je to můj obor. Bude potřeba vymyslet nějakej komunikační protokol, na kterém poběží komunikace browser <-> arduino. Posílat se budou buď jednotlivý příkazy (něco udělej) nebo jejich sady (udělej víc věcí), následně se obdrží odpověď, což může být ano/ne (příkaz vykonán) nebo hodnota (odpověď na "změř mi teplotu na senzoru 1").
koles
citace:
Tu zadavaci dokumentaci sepisu, pak ji budeme pripominkovat a az bude finalni, bude to parada.


Super


citace:
Mezitim uz ale muze probihat vyvoj kodu nebo aspon jeho casti, na hrubo uz vime co chceme.


Tak jasně, ale stejně si myslím, že i tady by požadavky měly být jasně dané.
sysoft
Tohle jsem mel v planu :)

cidla:

Teplota
Vlhkoměr
stav hladiny (min/max) 2x
co2

bubler( PH Konduktometr - EC tester TEC-HU )
hlina (pudni vlhkomer)

kazde cidlo ovlada 2 rele (volitene)


casovac svetlo 12/12,18/6,24/0,0/24,24/7 hodin hodnoty natvrdo (zmena se projevi az v dalsim cyklu)
casovac ventilator (ofuk) 2 casy v zavislosti svetlo/tma
casovac cerpadlo (zavlazovani) ontime/offtime minuty
casovac ventilator (odtah) ontime/offtime minuty 2 casy v zavislosti svetlo/tma
casovac CO2 ontime/offtime minuty pouze svetlo elektroventil
Zefram Cochrane
>r-man - link http://www.arduinodev.com/software/ardugate/ je zajímavý kočkopes, ale v žádném případě ne web, je to jen komunikace po sériové lince, takže těžko nějaká komunikace z libovolného počítače (ale možná jsem to špatně pochopil).
Základ je na http://arduino.cc/en/Tutorial/WebServer pro skutečné síťové (internetové) připojení.
>sysoft - jejda, ty jsi ale velkorysý s těmi čidly. Měl bych připomínky:
*teplota / vlhkost - jedno čidlo (sdružené), určitě nutné
*hladina - jen signalizace minima (nebo komplet s solenodovým ventilem na napouštění vody, potom je nutné i čidlo maxima)
*kvalita vzduchu (CO2) - cena?
*kvalita vody - pH a EC, tak za tato čidla se pěkně cenově prohnem
*půdní vlhkoměr - reálné a vhodné, možno spojit se zálivkou

-relé - možno i více relé, při překročení teploty, kdy nezabere ventilace, zapnout chlazení /při překročení vlhkosti, kdy nezabere ventilace, zapnout odvlhčovač
Čili pro HIGH stav jsou dva stupně řešení, Pro LOW stav (zima, suchý vzduch) se jen zapne topení či zvlhčovačka.

-časovače
* světlo - intervaly správné, jen by se hodil letní a zimní režim - v letních vedrech svítit v noci v zimě ve dne
*ofuk - ok
*zavlažování (soil) vázat na sondu vlhkosti půdy?
*odtah - limitován teplotou a vlhkostí, časovat jen pokud jej nespustily zmíněné stavy
*CO2 - vázát na čidlo CO2? (viz čidla a cena)

fuj, to už je lepší / levnější do té pěstírny zazdít vietnamského zahradníka :D
sysoft
to sem si sepisoval co by to melo umet :)
cidlo teploty vickrat :) teplota vzduchu, zalivky a treba i mistnosti kde je stan

cidlo hladiny jen dva draty ktere kdyz namocis tak sepnou :)

ph sonda cca 600 http://www.elektroraj.cz/detail.asp...e=fkt&id=113718

EC cca 300 http://www.growshop.as/cs/ostatni-p...tech-fa-35.html

casovace svetla i podle nocniho proudu :)

casovac zavlazovani pro NFT, naplavove vany ...

co2 http://www.ebay.com/itm/gas-sensor-...=item27cd1598df

http://www.futurlec.com/Gas_Sensors.shtml $19.90

Edit:
a myslim ze cely projekt je jen o tom ze si dle penez poskladam co potrebuju :) ale i tak to vyjde levnejc nez 50k za profesionalni krabicku
Zefram Cochrane
Ano, samotná pH či EC sonda drahá není, ale je určena pro konkrétní zařízení (které zná převodní křivku naměřený parametr / hodnota), takže v tomto případě je nezbytné získat tyto informace a vytvořit podprogram.
Čidlo hladiny - lépe plovák co při poklesu sepne kontakt, nebo otáčející se rameno otáčí potenciometrem. Ponořené elektrody se v roztoku mění (mění odpor, oxidují, rozpouští se).
Snímač nočního produ? Opět komplikace, co když dodavatel změní termín dodávky? To se nebude svítit?
Automatické zavlažování s časovačem jsem pochopil jako pro NFT.
S tím CO2 fakt nevím nakolik bude účelné při otevřeném systému, což rovnou vytvořit polouzavřenou biosféru (hermetická, teplota regulovaná tepelným čerpadlem, vlhkost odvlhčovačem, ušetří se za filtr pachu)?
Opravdu by bylo dobré vytvořit základ pro jeden systém a v budoucnu od něj odvíjet klony pro aero, hydro, NFT ...
Vývoj maximálně univerzálního je jistě možný, ale toho by se tu dožili asi tak naši vnuci. Všichni to tu dělají jako koníček, ve svém volném čase a hlavně za své peníze. Vývoj pro firmu je něco jiného a stačí se podívat kolik stojí (i jednoduché) profi systémy když se prodávají jen pro tak malou komunitu.
koles
Je evidentní, že každý má na projekt trochu jiné požadavky vyplývající z jeho situace. Aby se to nerozpadlo do jednotlivých projektů, držel bych se (aspoň po určitou dobu) nějakého společného zadání splňujícího základní požadavky.

Všichni se na tom něco naučíme a později můžeme jít třeba vlastní cestou při rozšiřování funkčnosti. Myslím, že je důležité se soustředit především na základní a nezbytnou funkčnost alespoň do okamžiku dokončení funkčního prototypu.

--------------------

Několik poznámek (shrnutí) ke vzdálenému řízení a monitoringu:

- Komunikace bude probíhat po internetu (kdo nepotřebuje vzdálení řízení, může komunikovat přes USB)
- "Ovládací panel" bude webová stránka (html, css, js)
- Samotné arduino bude komunikovat pomocí etherent shieldu, poběží na něm jednoduchý webserver, který bude schopen přijímat požadavky a odesílat odpovědi (+také skladovat data). Z toho vyplývá, že by jeho IP by měla být veřejná (+ port forwarding).
- Je pravděpodobné, že bude potřeba mezi prohlížečem a arduinem implementovat ještě nějakou proxy (mezivrstva) - tady je možné použít prakticky cokoliv, myslel jsem na node.js (nebo alternativa php) (tohle platí pro ovládání přes USB kabel)
- Komunikace musí probíhat na základě určitého protokolu (komunikační protokol), který budou využívat všechny části (arduino v roli serveru musí porozumět požadavkům, proxy potažmo ovládací panel v roli klienta musí umět jak požadavky generovat, tak přijímat a zpracovávat odpovědi na ně).
sysoft
videl bych to asi takhle :)
po kazdem bodu budu mit chytrejsi a chytrejsi krabicku :)

1. casovani svetla (v prvni fazi jen s prepinacem 12/12,18/6) - spinaci hodiny
2. teplota regulace (v prvni fazi jen s hodnotama min/max pro 12/12 a 18/6) - spinaci hodiny s termostatem
3. vlhkost regulace (v prvni fazi jen s hodnotama min/max pro 12/12 a 18/6) - spinaci hodiny s termostatem a hydrostatem
4. kontrola funkcnosti + varovani emailem + logovani pro predchozi body

5. webove rozhrani pro predchozi body

a kazdou dalsi funkcionalitu bych udelal vzdy nejdriv s nejakym pevnym nastavenim (viz s hodnotama min/max pro 12/12 a 18/6) aby to slo udelat i jako automat

co vy na to ?

Edit 1:
6. zavlaha - (v prvni fazi rozvrh sepnuti cerpadla pro 12/12 a 18/6)
7. ventilace - nekdy hold musi vyvetrat kdyz to neudelaji predchozi regulace :)

Edit 2:
zalozim stranky a na nich forum pro jednotlive body at se nam to nemicha, vzdyt tenhle thread uz ma 153 prispevku a jeste jsme ani nezacali :)

Edit 3: Forum v potu tvare zalozeno :) http://arduino.multiserver.cz/forum/index.php
koles
Pro správu kódů jsem založil repo: https://bitbucket.org/jkoles/automatizace (zatím prázdné)

Doufám, že nebude problém, abychom zdrojáky (včetně těch pro arduino) drželi v GITu.
Zefram Cochrane
Ještě nám staříkům osvětli, co je ten GIT? (GUT bych věděl ;))

>sysoft - to forum bude užitečné, aspoň tu nebudeme zabírat tolika fleku
koles
GIT je systém pro správu kódů :) Doporučuju zadat do vyhledávače...

Na použití je opravdu jednoduchý. Další výhoda je, že repozitář s historií si může kdokoliv stáhnout a může také kontrolovaně přispívat svým kódem, opravami, změnami apod. Určitě lepší, než si posílat zdrojáky po mailu.

Obvyklý postup práce:

0. naklonovat repozitář $ git clone .... (jen jednou)

1. aktualizovat $ git fetch (stáhne změny od ostatních ze sdíleného repa) + $git rebase (promítnutí změn do lokálního repa)

2. úpravy kódu $ git commit ... (uložit si stav)

3. publikovat změny do sdíleného repa $git push

4. pokračovat na 1. nebo 2.

Pokud ho nechcete používat, tak to pochopím. Na druhou stranu je fajn naučit se něco nového, ne? :)

Začal jsem s webovým klientem (pro vzdálené řízení): https://bitbucket.org/jkoles/automa...lient?at=master
sysoft
http://www.panu.it/wjsonduino/ webove rozhrani pro inspiraci

http://apduino.org/ konkurence :)
koles
Beru si na sebe vytvoření webového klienta (stránku), který bude sloužit k vzdálenému monitoringu a řízení našeho growduina :) Pracovní název pro tento pod-projekt je RMC/Client. Nějaké zdrojáky už jsou online - viz odkaz výše. Píšu to zatím hodně obecně, momentálně se zabývám psaním nějakých komponent pro UI (už mám formulář a světýlko (jakoby dioda)). Představa je taková, že řídící panel bude poskládán z takových komponent.

r-man: jaké ovládací prvky budou součástí toho rozhraní? tlačítka a další standardní formulážové prvky, grafy... ještě něco?


Kdo bude programovat zdrojáky pro Arduino? Asi by nebylo od věci domluvit se na nějakém komunikačním protokolu.
Zefram Cochrane
Pokud by se chtěl někdo namlsat, jak může vypadat web server na jednočipu, tak nahlédnětě:
HW: http://www.spezial.cz/connectone/be...connectone.html
SW (web server a komunikace externích zařízení s ním):
http://www.spezial.cz/apps/vytvoren...cket-iwifi.html
http://www.spezial.cz/apps/vytvoren...wifi-part2.html
Je to cenově trochu jiná liga, byť ne příliš vysoká. Může to fungovat třeba tak, že Arduino obsluhuje senzory a efektory a po sériové lince odesílá AT příkazy stav parametrů a stejnou cestou přebírá parametry.
Jak funguje Arduino ethernet shield zatím netuším, ale zkusím napsat Ježíškovi, třeba mi ho přinese, zatím jen studuji internet a mateřské stránky Arduina.
Kdož máte zkušenosti s Adruino a jeho připojením pomocí etehernet shieldu, dejte vědět. Klidně i vykradu ověřenou aplikaci, však je to otevřený systém.
EDIT: vlastní programování Arduino by neměl být problém, již jsem to párkrát dělal a jazyk je blízký jazyku C. Stejně tak mám zkušenosti i s programováním větších systémů na UNIX i Windows, práci v kolektivu a i jeho vedením. Taktéž jsem dělal v oboru zpracování dat pro šéfstvo (datamining) a dokážu nejen najít pravdivá data, ale i taková, co podpoří šéfovu vizi :D. Ani HW a elektronikami není zas tak cizí, prostě AjŤák univerzál. A co neumím, to se jistě za chvíli naučím (nebo najdu někoho z týmu, kdo to zvládne rychleji a lépe) ;)
koles
To webový rozhraní si napíšu sám, není potřeba "vykrádat" cizí kódy. Trochu jsem se do toho už položil a nebude to tak složité.

Web server na arduinu by měl umět přijmout a obsloužit požadavek. Není potřeba, aby generoval jiný výstup než textovou odpověď (formát si ještě upřesníme - například JSON by byl fajn). Bude se chovat jako API, které bude odpovídat na dotazy (požadavky).

Zefram: Ta poznámka o dataminingu mě dost pobavila :D je znát, že to máš na háku
r-man
Procetl jsem si posledni prispevky v diskusi a mam nejaky reakce...

prispevek 149+150+151

PH sonda - to je pomerne drahy zarizeni a navic PH se casto meri na ruznych mistech (kdyz pripravujete zalivku, vytok z kvetinacu, roztok pro NFT)...
- zatim bych nechal az do dalsich verzi jako "nice to have feature". Stejne kdo chce merit, uz si meraky koupil.

EC sonda - to samy jako PH

CO2 - to samy, navic jen velmi mizive procento lidi bude experimentovat s CO2, uz kvuli slozitosti chlazeni a odvetravani prostoru, kdyz mate CO2 syceni (aby neslo vnivec).

Vlhkost zeminy - to cidlo existuje, ale s naslednym rizenim jsou akorat problemy(velmi spatne jde treba v drip systemu zalejvat kazdou kytku zvlast podle potreby)
- zatim bych to vynechal

Cidlo hladiny zalivky - to by bylo super, ale neni to uplne nutny. Kazdej sikovnej grower si ohlida, jestli ma dost vody.
- zatim bych nechal az do dalsich verzi jako "nice to have feature".


==============================================
Prispevek 152

"Myslím, že je důležité se soustředit především na základní a nezbytnou funkčnost alespoň do okamžiku dokončení funkčního prototypu."
- ano, to jsem definoval v prvnim prospevku tohoto threadu

"jeho IP by měla být veřejná"
- podle me ne, staci nastavit na domacim routeru smerovani na urcitej port a pak muze mit klidne vnitrni adresu a vzdycky se na nej dobouchas
- kazdopadne ale je dobry mit absolutni svobodu jakou IP si nastavit, tzn. nastavit si rucni nebo nechavat pridelit DHCPckem IP adresu je nutnost. Vychozi(napoprve, jako tomu byva u APcek a podobne) muze byt nejaka 192.168.1.240 klidne
- nutnosti je mit k dispozici MAC adresu driv, nez to zapojim do LAN, je to vubec mozny? Prej ji to nema a musi se nekde cornout treba z jiny sitovky a nastavit a tu sitovku pak nikdy nikam nepripojovat :-)

==============================================
Prispevek 153

- podle me nema moc smysl delat pro prvni fazi neco jinyho, nez bude potreba potom. Tohle pujde rovnou udelat tak, jak to chceme.

1. Casovani svetla musi byt naprosto svobodne. Stejne jako na normalnich digitalnich casovacich hodinach(bez tech zbytecnejch random funkci). 10 ruznych intervalu postaci. Stejnej algoritmus se pouzije pro casovani cerpadla (=nema smysl psat kvuli tomu dva odlisny algoritmy). Minium intervalu jedna minuta.
2+3. Regulace teploty a vlhkosti by mela byt spolecna, protoze na tom zavisi napojeni spolecnych spotrebicu. Zadani uz jsem psal hned v prvnim prispevku - body 2+3. zkuste nekdo nadhodit jak by mohl vypadat ten ridici algoritmus pls....

4+5. souhlas

6. Casovani zavlahy chceme stejne, jako je to na digitalnich casovacich hodinach, tzn. 10 intervalu, volby na jednotlive dny(zaskrtavaci checkbox), bez zbytecnejch random funkci. Minium intervalu jedna minuta. Absolutni svoboda je nutnost.

7. souhlas


==============================================
Prispevek 157

http://apduino.org/ - Jooo!!!! Mam velmi podobnou predstavu.

==============================================
Prispevek 158

"jaké ovládací prvky budou součástí toho rozhraní?"
- Vychazej z toho, co jsem kreslil v prispevku 131-133, tzn.
tlacitka
comboboxy
checkboxy
pole pro zadavani casovych udaju (casovace) - formularove prvky (kalendar nebo jen tydenni kalendar?)
pole pro zadavani textovych udaju (alarmy) - formularove prvky
grafy
...premyslim o grafickym znazorneni, to bude soucasti grafickyho designu, kterej udelam. akorat jsem v prdeli s casem, blizi se vanoce a navic predelavam obyvak, uff...

==============================================
Prispevek 159

"Může to fungovat třeba tak, že Arduino obsluhuje senzory a efektory a po sériové lince odesílá AT příkazy stav parametrů a stejnou cestou přebírá parametry."
- ano, ale predava to tomu EthernetShieldu a ten se postara o zobrazeni na www strance, pres kterou pujde i nastavovat.




Jo a vymyslel jsem nazev projektu - Growduino :-)

P.S. Co je kua v tech http://www.elektro-paloucek.cz/elek...uvky-cyber-tm-6 , ze to spina v pohode 2x600W lampy najednou???
sysoft
CYBER TM-6 myslim mam doma. zkusim ko kuchnout :) jak dojedu ze sluzebky.

v prispevku 153 sem mel na mysli zakladni moduly pac si to bude treba postavi i nekdo kdo bude potrebovat jen nejakou automatiku s pevne nastavenyma hodnotama a nebude chtit investovat do ethernet modulu

growduino uz je proflaknute :) http://blog.makezine.com/2008/06/04...in-development/

spis projekt "GrowerDuino" :)
r-man
Tak jsem je vykuchal ja, teda jsou to ZSD-16.

Maj psanou 2A indukcni zatez, ale ja tim uz par let spinam dve 600W s obyc GIB predradnikama. Bez problemu.
r-man
A ten zlutej srac je tohle
r-man
citace:
Původní příspěvek od sysoft
CYBER TM-6 myslim mam doma. zkusim ko kuchnout :) jak dojedu ze sluzebky.

v prispevku 153 sem mel na mysli zakladni moduly pac si to bude treba postavi i nekdo kdo bude potrebovat jen nejakou automatiku s pevne nastavenyma hodnotama a nebude chtit investovat do ethernet modulu

growduino uz je proflaknute :) http://blog.makezine.com/2008/06/04...in-development/

spis projekt "GrowerDuino" :)


koukam na tu stranku a je to z roku 2008 a zadnej dalsi progress...Myslim, ze si klidne muzeme dovolit nazev GrowDuino, ono se to i lip vyslovuje. Pokud se to nekdy nekde bude prodavat (coz neni uplne spatnej napad, uvidime jak projekt dopadne), tak bych mel radsi nazev, kterej nebude korespondovat s nazvem Carlosova webu :-)
hardiron
r-man ja nevím proc furt resis spinání lampy nevhodným rele , to co je v tech spinackach ma indukcni zatez 2A, ale tuto hodnotu nejspis výrobce zarucuje. Pro spinaní vyssiho proudu, už ti nikdo nezaruci , jak dlouho to bude fungovat. Me tyhle spinacky fungují taky uz roky, ale koupil jsem jedny skoro stejné v kaufu a ty sepnuli jedenkrat na dobro, pritom vevnitř uplne stejne rele jak u tech prvnin.
r-man
OK, uz to nebudu resit...jen potrebuju dat dohromady komponenty a nakoupit. Nez to dorazi z HongKongu, budu psat tu specifikaci.
r-man
OK, jde se na nakup. Potrebuju si s vama upresnit jeste par otazek.

1. Bude stacit Arduino Mega bez Sensor shieldu, kdyz ma tolik vstupu na cidla jak analog (16) tak digital (54)? viz http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardMega2560
2. Jakej napajeci adapter k tomu mam koupit? Nejakej treba 9V a kolik A by mel davat?
3. Jak velkou kartu budeme potrebovat na ten LAN modul? 4GB staci a nebo mam koupit vetsi, az 16GB?
4. Budou potreba nejaky propojovaci kabliky taky? viz dole posledni odkazy
5. Jaky real time hodiny z tech dvou?
6. Hardirone chces teda abych ti koupil ten http://dx.com/p/arduino-mega-2560-a...able-set-139994 ?


Arduino Mega 28,70$
http://dx.com/p/mega-2560-r3-develo...-arduino-152224

LAN modul 13,99$
http://dx.com/p/ethernet-shield-wit...-tf-slot-118061

???MicroSD karta pro LAN modul 18,60$
http://dx.com/p/sandisk-ultra-micro...class-10-149136

Rele board 10,30$
http://dx.com/p/8-channel-5v-solid-...red-blue-121337

???Real time clock 4,60$
http://dx.com/p/i2c-rtc-ds1307-real...-lir2032-147824
nebo 4,50$
http://dx.com/p/jy-mcu-ds1307-real-...ery-blue-166460

Cidlo na svetlo 3,90$
http://dx.com/p/arduino-compatible-...dule-red-144386

Cidlo na teplotu a vlhkost 10,90$ - bacha, ten link mate, ve skutecnosti je to cidlo DHT22 (presnejsi)
http://dx.com/p/arduino-dht11-digit...y-sensor-138531

??? Kabliky
http://dx.com/p/breadboard-jumper-w...able-pack-80208
http://dx.com/p/single-port-female-...cm-length-55454
http://dx.com/p/breadboard-jumper-w...ble-pack-118826
http://dx.com/p/breadboard-jumper-c...ble-pack-137404
http://dx.com/p/arduino-compatible-...ble-pack-142221
sysoft
1. jo staci senzor shield akorat seskupuje kabliky vedle sebe tak deska se zapojenyma cidlema nevypada jak klubko hadu :)
2. 9V 1A
3. 4GB by mohlo stacit
4. jednu sadu M/M a F/F
5. mam RTC za 4,60$
Zefram Cochrane
Jako obstarožnímu bastlíři se mi dere slza do oka. Jasně, na to zbastlit si doma Arduino Mega se už se svým zrakem a pevností ruky necítím, ale čidlo na světlo (stačí fotoodpor a chvilka kalibrace na analogovém vstupu), Stejně tak se dá koupit jen holé čidlo DHTxx, připájet jediný odpor 100kOhm a je to a i hodiny RTC se dají vyrobit vcelku snadno.
Moduly jsou fajn pro rychlý vývoj, ale do praxe jen zdraží cílové zařízení (v horším případě sníží spolehlivost svými dočasnými spoji - letování je letování).
Stejně tak by pravděpodobně Stačilo Arduino Uno - co do počtu vstupů a výstupů by stačit mělo.
Moji zálibu v bastlení berte prosím jako radost ze sledování růstu kytiček a pěstování oproti koupení v porovnání s koupením hotového "materiálu" (tedy zbytečné kritizovat jako nepraktické, je to koníček jako pěstování a vše je trošku spojeno i s minimalizací nákladů /i když občas je levnější koupit hotový výrobek než si ho poskládat/).
r-man
Sysofte potrebuju vedet k tem hodinam - DS1307

U jednech je ten kalendar a k ten druhejm se musi doprogramovat??? Potrebuju se rozhodnout ktery koupit, pripadaji mi lepsi ty uz s napajenejma pinama.

http://dx.com/p/i2c-rtc-ds1307-real...-lir2032-147824

http://dx.com/p/jy-mcu-ds1307-real-...ery-blue-166460
r-man
A pak navic k tomu koupim uz u nas:
1. Jaky stykac potrebujeme? Hledam co nejlevnejsi, ale upotrebitelny na spinani 2x 600W lamp (s rezervou mozna 4x 600W). Bude stacit ten prvni?
http://www.elektro-paloucek.cz/jist...-listu-1-fazovy
nebo
http://www.elektromaterialy.cz/?p=p...-VS116K-cervena
nebo
http://www.gme.cz/stykace-na-din-li...-230v-p614-077/
sysoft
mam v planu podilet se na vyvoji a pak udelat nejaky bastl kde vse nahodim na jednu desku (bud jako shield nebo i s arduinem v jednom :) ) a taky myslim ze UNO staci. 14 dig 6 analog pinu.
r-man
1. Opravdu staci Arduino UNO? - prosim berte v potaz nejen pocet pinu, ale i velikost pameti a jestli bude stacit vykon procesoru
2. Jaky real time hodiny z tech dvou?


Pro rizeni jedne skrine bude potreba:

Arduino Mega 28,70$
http://dx.com/p/mega-2560-r3-develo...-arduino-152224
nebo Arduino UNO 15,20$
http://dx.com/p/arduino-uno-rev3-de...nt-board-120464

LAN modul 13,99$
http://dx.com/p/ethernet-shield-wit...-tf-slot-118061

1x MicroSD karta pro LAN modul (8GB, class 10) 10,90$
http://dx.com/p/sandisk-ultra-micro...class-10-149135

1x Rele board 10,30$
http://dx.com/p/8-channel-5v-solid-...red-blue-121337

1x Real time clock 4,60$
http://dx.com/p/i2c-rtc-ds1307-real...-lir2032-147824
---jeste se rozhoduje mezi temahle kvuli kalendari!!!
http://dx.com/p/i2c-rtc-ds1307-real...-lir2032-147824
nebo
http://dx.com/p/jy-mcu-ds1307-real-...ery-blue-166460


1x Cidlo na svetlo 3,90$
http://dx.com/p/arduino-compatible-...dule-red-144386
(3pin analog)

1x Cidlo na teplotu a vlhkost 10,90$ - bacha, ten link mate, ve skutecnosti je to cidlo DHT22 (presnejsi)
http://dx.com/p/arduino-dht11-digit...y-sensor-138531
(3pin digital)

2x Cidlo na teplotu 2,80$ (=5,60$)
http://dx.com/p/ds18b20-digital-tem...55-125-c-135047
(3pin digital)


Kabliky
1x F-F 4,90$
http://dx.com/p/single-port-female-...cm-length-55454
1x M-M 3,50$
http://dx.com/p/breadboard-jumper-w...able-pack-80208

1x Adapter 3,20$
http://dx.com/p/h-1201-5-5x2-1mm-po...pin-plug-101507

1x Redukce 0,89$
http://dx.com/p/flat-to-round-power-plug-convertor-3529
Zefram Cochrane
Co se týče potřebnosti výkonu UNO vs. MEGA, MEGA - výhodou je hlavně počet vstupů/výstupů a "operační" paměti, výkonově to takový zázrak nebude (zvláště pro tuto aplikaci, kde 5min "není žádný čas").
Pokud budeme počítat, tak Ethernet shield zablokuje digitální piny 10,11,12,13 a přístup na SD kartu ještě vezmě pin (digital) 4. Takže zůstane (pokud jako bezpečnostní rezervu vynecháme pin 0 a1 pro serial přenos) 7 digital pinů.
- 1 pin sežere DHTxx čidlo
- 2 piny sežere RTC
- zbylá čidla teploty a osvětlení lze realizovat analogově (na to je volno 6ks)
- takže pro spínání zbudou 4 piny (+rezerva pin 0 a 1, tedy celkem možno užít 6 spínačů)
To by pro základ mělo vystačit.
Já mám problém, že doma mám staré Arduino Duemilanove ještě s procesorem ATMEGA 168 a to má polovinu paměti co má UNO (ale stejně I/O pinů), takže zvažuji, jestli koupit nový procesor (328), nebo rovnou pořídit Arduino MEGA.
Větší paměť má výhodu možnosti vytvořit přímo na této platformě plný komunikační web a neřešit to skrze nějaké odesílání do cloudu, či na jiný web server, ale přímo komunikovat s Arduinem. Ale šikovný programátor by to mohl zvládnou i skrze UNO (a ještě to nechat řídit splachování záchodu ;) )
OPRAVA: RTC s I2C je připojené na analogové vstupy, takže těch digitálních na spínání relé je více 6 (+rezerva pin 0 a1, tedy celkem možno až 8 spínačů)
sysoft
citace:
Původní příspěvek od r-man
Sysofte potrebuju vedet k tem hodinam - DS1307

U jednech je ten kalendar a k ten druhejm se musi doprogramovat??? Potrebuju se rozhodnout ktery koupit, pripadaji mi lepsi ty uz s napajenejma pinama.

http://dx.com/p/i2c-rtc-ds1307-real...-lir2032-147824

http://dx.com/p/jy-mcu-ds1307-real-...ery-blue-166460


oba maji kalendar :) komunikace je pres I2C stejna tak je jedno ktery vyberes
sysoft
citace:
Původní příspěvek od Zefram Cochrane
.......
Větší paměť má výhodu možnosti vytvořit přímo na této platformě plný komunikační web a neřešit to skrze nějaké odesílání do cloudu, či na jiný web server, ale přímo komunikovat s Arduinem. Ale šikovný programátor by to mohl zvládnou i skrze UNO (a ještě to nechat řídit splachování záchodu ;) )


nekde sem videl ze stranky byly staticke ulozene na SD karte a jen se "doplnilo" o aktualni hodnoty.

i spinani by slo resit pres I2C viz planek co sem tu daval, ale to uz je symfonie pro pajku a kalafunu.
r-man
citace:
Původní příspěvek od Zefram Cochrane
Co se týče potřebnosti výkonu UNO vs. MEGA, MEGA - výhodou je hlavně počet vstupů/výstupů a "operační" paměti, výkonově to takový zázrak nebude (zvláště pro tuto aplikaci, kde 5min "není žádný čas").
Pokud budeme počítat, tak Ethernet shield zablokuje digitální piny 10,11,12,13 a přístup na SD kartu ještě vezmě pin (digital) 4. Takže zůstane (pokud jako bezpečnostní rezervu vynecháme pin 0 a1 pro serial přenos) 7 digital pinů.
- 1 pin sežere DHTxx čidlo
- 2 piny sežere RTC
- zbylá čidla teploty a osvětlení lze realizovat analogově (na to je volno 6ks)
- takže pro spínání zbudou 4 piny (+rezerva pin 0 a 1, tedy celkoem možno užít 6 spínačů)
To by pro základ mělo vystačit.
Já mám problém, že doma mám staré Arduino Duemilanove ještě s procesorem ATMEGA 168 a to má polovinu paměti co má UNO (ale stejně I/O pinů), takže zvažuji, jestli koupit nový procesor (328), nebo rovnou pořídit Arduino MEGA.
Větší paměť má výhodu možnosti vytvořit přímo na této platformě plný komunikační web a neřešit to skrze nějaké odesílání do cloudu, či na jiný web server, ale přímo komunikovat s Arduinem. Ale šikovný programátor by to mohl zvládnou i skrze UNO (a ještě to nechat řídit splachování záchodu ;) )


1. Co jsem hledal cidla na DX.com na teplotu, tak vsechno bylo digital. Snazim se dodrzet koncept, ze nikdo nebude muset nic pajet, pokud si to bude chtit postavit. Tzn. pripoji cidlo na piny a jede. Navic kdyz uz se bude programovat digitalni cidlo na teplotu a vlhkost (DTH22), tak se cast kodu reusne na samotny cidlo teploty, dalsi pracnost odpada.
2. Dale bych nerad omezoval pocet ovladatelnych koncovych zarizeni. Tech 8 mozna nakonec bude tak akorat...
3. Prima komunikace s Arduinem je podstatna vlastnost. Protoze pokud to udelame dobre, pujde to ovladat skrz web prohlizec treba z telefonu nebo tabletu, proste odkudkoliv primo na Arduino(vyhledove i bezdratove).

=> Kupuju MEGA, UNO je v propadlisti dejin :-)
r-man
Jeste k tem hodinam - jakej je rozdil mezi DS1307 a DS1302?

Vidim totiz DS1302, ma napajeny piny a ma vymenitelnou baterku, coz je vyhoda.

http://dx.com/p/ds1302-real-time-cl...y-cr2032-126453
EDIT:
Nasel jsem asi zasadni rozdil mezi tema hodinama>
The DS1302 has an SPI interface and the DS1307 has an I2C interface.

Pokud vsechny digitalni cidla co mame maji I2C interface, neni jednodussi pro programatora mit i hodiny na I2C?
sysoft
na IC2 sbernici muzes navesit myslim az 255 zarizeni a k ovladani vseho potrebujes jen 2 piny :) jen musi mit kazde jinou HW adresu :)
r-man
To chapu, ale otazka byla, jestli je pro tebe zjednoduseni, pokud i ty hodiny budou na I2C. Tedy otazka je spis, jestli vubec budes implementovat rozhrani na SPI kvuli necemu...
koles
Já už mám doma UNO :)

citace:
Větší paměť má výhodu možnosti vytvořit přímo na této platformě plný komunikační web a neřešit to skrze nějaké odesílání do cloudu, či na jiný web server...


Zatím je moje vize taková, že Arduino se bude chovat jako API (rozhraní), které bude na požadavky poskytovat jen data v dohodnutém formátu.

Ano, bylo by možné, aby přímo hostovalo i GUI (webstránku), ale přijde mi to zbytečné a také komplikovanější na vývoj. Takhle máme pěkně dva projekty, které je možno vyvíjet nezávisle (při dodržení komunikačního protokolu a formátu dat).

Navíc, jak píše r-man, je pak možné nad stejným API těch GUI postavit víc (webstránka, aplikace do telefonu apod...)
sysoft
citace:
Původní příspěvek od r-man
To chapu, ale otazka byla, jestli je pro tebe zjednoduseni, pokud i ty hodiny budou na I2C. Tedy otazka je spis, jestli vubec budes implementovat rozhrani na SPI kvuli necemu...


cim vic I2C zarizeni tim vicvolnych pinu :) obsluha je vicemene stejna :)
r-man
citace:
Původní příspěvek od koles
Já už mám doma UNO :)



Zatím je moje vize taková, že Arduino se bude chovat jako API (rozhraní), které bude na požadavky poskytovat jen data v dohodnutém formátu.

Ano, bylo by možné, aby přímo hostovalo i GUI (webstránku), ale přijde mi to zbytečné a také komplikovanější na vývoj. Takhle máme pěkně dva projekty, které je možno vyvíjet nezávisle (při dodržení komunikačního protokolu a formátu dat).

Navíc, jak píše r-man, je pak možné nad stejným API těch GUI postavit víc (webstránka, aplikace do telefonu apod...)


Aha...a ta aplikace samotna tedy pobezi kde? Bude potreba neco instalovat? Ja to asi nechapu spravne ....
r-man
citace:
Původní příspěvek od sysoft


cim vic I2C zarizeni tim vicvolnych pinu :) obsluha je vicemene stejna :)


OK, hodiny budou tedy
1x Real time clock 4,50$
http://dx.com/p/jy-mcu-ds1307-real-...ery-blue-166460
Zefram Cochrane
koles> jako uživatelsky výhodnější by ale bylo, aby Arduino přímo hostovalo své web stránky. Pak není nutné instalovat na uživatelovo zařízení (stolní počítač, noťas, tablet či mobil) aplikaci s GUI (grafické uživatelské rozhraní) a není třeba to vyvíjet pro více platforem (Windows, Linux, Android a jabčák).

Ad SPI a I2C (či IIC) - myslím, že SPI už užívá ethernet shield a zbytečně bychom se mohli dohadovat koho obslouží dříve. Takže preferuji I2C pro kdeco.

r-man>analogová čidla na teplotu na DX.com mají také, třeba:
http://dx.com/p/arduino-diy-lm35d-a...le-black-140022
http://dx.com/p/diy-lm35-linear-tem...le-black-166653
atd.
Mimochodem trvat jen na modulech je pěkné, ale znám lidi, pro které stejně bude problém i ten hlavní modul propojit s dalšími moduly (senzory a efektory), ono se dá totiž splést i ty kábliky a asi to bude muset dělat ještě přeze nějaké nepájivé pole či systém káblíků s jedním koncem sameček a druhým samička a určitě mu nebude sedět ta správná délka kabelu. Takže pájce se nevyhneme.
r-man
ono se dá totiž splést i ty kábliky - ja to mozna udelam tak, ze tam budou RJ konektory v te finalni verzi, telefonni 4pin postaci.Nakrimpovat kabel nebude problem, je to rychly a spolehlivy. Na krabici pak budou samice a budou popsany. Ale tohle doladim az na konci, jen chci aby to bylo na to ready.
koles
r-man, Zefram: No tím GUI myslím webovou stránku, která poběží v prohlížeči :)

Nebude tedy potřeba nic instalovat, jen si načíst tu stránku na ní zadat IP arduina, kam se bude dotazovat pro data.
Zefram Cochrane
OPRAVA k počtu disponibilních digitálních I/O na Arduino UNO:
RTC s I2C je připojené na analogové vstupy (A4 a A5), takže těch digitálních na spínání relé je více 6 (+rezerva pin 0 a1, tedy celkem možno až 8 spínačů)
Takže i s UNO se dá hodně uřídit a pozapínat. ;)
Snad jen ta paměť není moc velká :(

koles>jo to je dobré řešení, ale stejně asi budu muset mít tu stránku někde uloženu, ale ubude problém s přenositelností na jiné platformy. Nejkouzelnější by bylo, kdyby ta stránka byla uložena na SD kartě Arduina (jak tu již někdo zmínil).
r-man
Nejkouzelnější by bylo, kdyby ta stránka byla uložena na SD kartě Arduina (jak tu již někdo zmínil). - PRESNE!!! :-) Je to v podstate stejny chovani, jako maj AccessPointy od Ubiquiti nebo i jiny (routery)...
sysoft
http://www.instructables.com/id/Ser...p7/Programming/
r-man
Pustil jsem se do psani specifikace. Je to priserna prace...delam to poprve, tak doufam, ze to pujde.
r-man
Uvazuju jeste o tom mereni hladiny vody v nadrzi...

vypada to, ze nejspolehlivejsi je cidlo, ktery se nedotyka hladiny vubec - Ultrasonic.

Existujou dve pouzitelny , nechapu rozdil mezi nima - vy jo?

http://dx.com/p/hc-sr04-ultrasonic-...g-module-133696

http://dx.com/p/hy-srf05-ultrasonic...-arduino-147397

A hlavne nechapu, jak se to nastavuje. To by se na okraji nadrze musel udelat uchyt, na to vzdycky cidlo presne uchytit a nejak nakalibrovat a pak by to merilo spravne? Nebo jak by se to dalo udelat?

Nejaky priklady
http://www.makechronicles.com/2012/...arduino-uno1-0/
http://www.practicalarduino.com/pro...nk-depth-sensor
hardiron
http://www.odbornecasopisy.cz/download/au050105.pdf


urcite je potrebna kalibrace , ktera neni uplne nejjednodusi bych rekl , pro mereni kapaliny

pracuje to na principu vyslani signalu vysilacem a prijmu signalu prijmacem, z doby spozdeni lze vypocitat vzdalenost. Pro mereni kapaliny je potreba znat rychlost sireni zvuku v kapaline, kdy zvuk v kapaline se siri rychleji, takze stoho by slo zjistit jak dlouho signal putuje v kapaline a jak dloho ve vzduchu. Myslim , ze dno by melo byt uplne rovne aby se signal spravne odrazel smerem k prijmaci. osobne bych se na to asi vyprdl, protoze stim budou problemy nebo stim jen zjistovat treba 2 stavy, ale pro nejake presnejsi mereni je to zbytecne slozite. Respektive zkalibrovani pro lajka.

ten druhy odkaz je zajimavy pro to mereni diferenciho tlaku mezi atmosferou a dnem, to je i nejjednodusi , protoze nepotrebuje kalibraci, vsechno zavisi na vzdtahu
p-pa= g * ro* h,, kdy zname ro, g a p a pa zname a stoho vyjadrime h, pa je atmosfericky tlak, ktery zmerime a odecteme od tlaku na dne a ziskame prirustek tlaku od vodniho sloupce

nebo me napada nebylo by jednodusi , merit odpor vody mezi 2 elektrodama ?? jedna na dne, druha na plovaku a se snizujici hladinou by klesal odpor.
VaCZlav
citace:
Původní příspěvek od hardiron
http://www.odbornecasopisy.cz/download/au050105.pdf


urcite je potrebna kalibrace , ktera neni uplne nejjednodusi bych rekl , pro mereni kapaliny

pracuje to na principu vyslani signalu vysilacem a prijmu signalu prijmacem, z doby spozdeni lze vypocitat vzdalenost. Pro mereni kapaliny je potreba znat rychlost sireni zvuku v kapaline, kdy zvuk v kapaline se siri rychleji, takze stoho by slo zjistit jak dlouho signal putuje v kapaline a jak dloho ve vzduchu. Myslim , ze dno by melo byt uplne rovne aby se signal spravne odrazel smerem k prijmaci. osobne bych se na to asi vyprdl, protoze stim budou problemy nebo stim jen zjistovat treba 2 stavy, ale pro nejake presnejsi mereni je to zbytecne slozite. Respektive zkalibrovani pro lajka.

ten druhy odkaz je zajimavy pro to mereni diferenciho tlaku mezi atmosferou a dnem, to je i nejjednodusi , protoze nepotrebuje kalibraci, vsechno zavisi na vzdtahu
p-pa= g * ro* h,, kdy zname ro, g a p a pa zname a stoho vyjadrime h, pa je atmosfericky tlak, ktery zmerime a odecteme od tlaku na dne a ziskame prirustek tlaku od vodniho sloupce

nebo me napada nebylo by jednodusi , merit odpor vody mezi 2 elektrodama ?? jedna na dne, druha na plovaku a se snizujici hladinou by klesal odpor.


Nejsem si tak úplně jistý jestli to co popisuješ s tím ultrazvukem je pravda.
Myslím, že ultrazvuk se ti odrazí od hladiny. Takže pokud máš namontovaný senzor zespodu na horním víku (horní stěně) nádrže změříš vzdálenost od senzoru k hladině. Tuhle hodnotu odečteš od celkové výšky nádrže a máš výslednou výšku hladiny v nádrži... Všechno se dá, pokud znáš rozměry nádrže, převést na objem, procenta adt.

Co se týká diferenčního tlaku, tak je to podle mě složitější na instalaci senzorů než ten ultrazvuk. A taky by jste museli sehnat senzor vhodný pro dlouhodobé umístění v kapalině.

Třetí metoda s plovákem ta mi přijde jako úplně nejhorší.

Ten ultrazvuk mi připadá nejvhodnější. Zničí se ti nádrž, nebo potřebuješ větší, nebo menší... snadno přemontuješ senzor, v uživatelském rozhraní změníš rozměry nádrže a jedeš dál...
sysoft
to ultrzvukove cidlo mam (teda ted momentalne ho ma kamos pujcene :) ) zkusim otestovat jestli bere hladinu nebo az dno :)

http://www.practicalarduino.com/pro...nk-depth-sensor

senzor tlaku vody 260Kč
http://cz.farnell.com/jsp/search/pr...&mckv=sYY8zdkf9|pcrid|13676754040|kword|mpx2010dp.|match|p|plid|
r-man
citace:
Původní příspěvek od sysoft
to ultrzvukove cidlo mam (teda ted momentalne ho ma kamos pujcene :) ) zkusim otestovat jestli bere hladinu nebo az dno :)

http://www.practicalarduino.com/pro...nk-depth-sensor

senzor tlaku vody 260Kč
http://cz.farnell.com/jsp/search/pr...&mckv=sYY8zdkf9|pcrid|13676754040|kword|mpx2010dp.|match|p|plid|


Ten prvni zpusob predpoklada mit dve cidla, jedno potopeny na dne a jedno u hladiny. to kvuli tomu odectu rozdilu kdyz se meni atmosferickej tlak. Tahle metoda mi nepripada moc spolehliva, resp predpoklada to, ze neco je potopeny ve vode. a jak vime, co je potopeny ve vode s hnojivama, degraduje. Navic je zde pozadavek na tesneni, aby se nezkratovaly kontakty. S nadobou na vodu se casto hejbe, je nutno ji vymyvat.

Ten druhej zpusob predpoklada cidlo o napajeni minimalne 10V, to mit v Arduinu nebudeme, chtelo by to tedy vlastni napajeni. To je dle mehonazoru zbytecne slozity a dalsi prekazka.

Proto se mi jako nejschudnejsi jevil ten ultrazvuk, melo by to fungovat dobre. Nutno otestovat, ale to budeme delat u vseho, ze jo.

Bude akorat potreba mit v software moznost ho naklibrovat, tzn. cimkoliv (treba dratkem nebo izolepou) pripevnit nad stred nadoby, namirit kolmo na dno a v SW nastavit minimalni hladinu a pak napustit a nastavit maximalni hladinu. Tim by byla kalibrace hotova.
hardiron
sysoft zkus te to , jestil se to odrazi od hladiny, kdyby jo bylo by to asi nejjednodusi to je jasne, ale myslim ,ze to pujde az ke dnu. No kdyby se to odrazelo az odedna, tak by se to dalo zase resit nejakym plovakem , ktery by se spoustel po nejaky draze a odrazelo by se to od nej.
sysoft
citace:
Původní příspěvek od r-man


... Tahle metoda mi nepripada moc spolehliva, resp predpoklada to, ze neco je potopeny ve vode. a jak vime, co je potopeny ve vode s hnojivama, degraduje.....


k nadobe to pripojis dvouma hadickama u dna, cidlo je mimo nadobu. arduino jde napajet az 20V doporucujou 9-12
r-man
citace:
Původní příspěvek od sysoft


k nadobe to pripojis dvouma hadickama u dna, cidlo je mimo nadobu. arduino jde napajet az 20V doporucujou 9-12

Njn, jenze koupil jsem zdroj 9V, jak jste mi psali. A hadicky muzou vadit, je tam treba cerpadlo, ktery s tlakem zahejbe urcite. ale prinejhorsim by to taky slo pouzit.


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma