Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!

Při problémech s registrací nás prosím kontaktujte.
Uživatel  
Heslo
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu 
Grower.cz Grower.cz » Fórum » Elektronika a Technika » Snížení otáček 230V ventilátoru snadno rychle a levně
Slovník | F.A.Q. | Dnešní příspěvky | Fotografie z týdenního hlasování
Autor
Téma 
ZelenyVrtak
Stálý Člen

Karma uživatele ZelenyVrtak - 73% Pěstitelská

Registrován: Jan 2010
Příspěvků: 35  

Snížení otáček 230V ventilátoru snadno rychle a levně Příspěvek č. 1

Zdravim,

rád bych se podělil o nápad na velmi jenoduché snížení otáček ventilátorů. Doufám že neopakuju něčí nápad, hledal sem ale nic podobného nenašel.

Sehnal sem do naší komůrky: http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=45958 za slušný peníz výkonný dvourychlostní ventilátor TD 500/160
http://specialgrower.cz/e-shop/images/thumbnails/124.jpg
Pro naši pěstírnu je však jeho tah i při nižších otáčkách zbytečně moc.
Dávat těžké prachy za tovární regulátor? Nee Postavit si vlastní podle návodu bych možná s vypětím všech sil dokázal, ale proč když u nás stejně pojede nejspíš stále na stejné otáčky.

A co tedy s tím? Je to jednoduché, napojíme před něj tlumivku s kondenzátorem podobně jako u výbojek! Zapalovač samozřejmě není pořeba

Konkrétně ten náš ventilátor má výkon 50W, z malé staré zářivky sem vykuchal tlumivku 20w a k ní kondenzátor. Nestálo mě to ani korunu.

Můžete takto samozřejmě omezovat i výkonější motory a použít jiné vatáže tlumivek.

Říkáte si jak že to vlastně funguje? Tlumivka svým vinutím omezuje maximální procházející proud při daném napětí. Máme-li tedy 20 w tlumivku v obvodu střídavého proudu, to co je na ní napojeno nemůže již dát výkon vyšší jak 20w. Kondenzátor slouží k vyrovnání tzv. rozfázovaného napětí a proudu, neměli bysme jej nikdy zapomenout připojit, jednak nám to myslim ukládá i jakýsi zákon, ale hlavně spotřeba proudu bude jen těch 20w a né víc.

Ještě pozor, takto nemůžeme omezovat kdejaký spotřebič!

Výsledek je u mě více než dobrý, zadarmo mám ventilátor omezený na poloviční výkon tak jak potřebuji a s tím samozřejmě i nižší hlučnost a spotřebu proudu. Nevíhoda je však ta že zde není nijaká plynulá regulace.

Jakou tlumivku přibližně potřebujete poznáte snadno, dejme tomu že máme 100w ventilátor o 1000m3/h a stačí vám jen 500, no tak připojíte tlumivku 50w. Jo je to spíš orientační určení...

Schema: http://sklad.obrazku.cz/obr290663_Regulace.jpg

Jak to ve výsledku vypadá u mě: http://sklad.obrazku.cz/obr290662_1005724.JPG

PS. Za jakékoliv poškození vás nebo něčeho jiného si můžete sami, btw nezapomeňte zvláště tlumivku omotat izolační páskou, aspoň teda ta moje probíjí
Přeju všem úspěšné pěstění zelených kamarádek :-)

Naposledy upravil ZelenyVrtak 24-01-2010 v 16:40 PM

Old Post 24-01-2010 v 12:31 PM
ZelenyVrtak je offline   Profil uživatele ZelenyVrtak   Find more posts by ZelenyVrtak   Foto galerie člena ZelenyVrtak   Click here to Send ZelenyVrtak a Private Message   Add ZelenyVrtak to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
krasus
Stálý Člen

Karma uživatele krasus - 94% Pěstitelská

Registrován: Nov 2007
Příspěvků: 688  

Příspěvek č. 2

Jednodusejc to jde prez zarovku zapojenou do serie na fazi ,das objimku a podle toho jakou nasroubujes zarovku tak to meni otacky 100W velke otacky 60 W stredni a 40W malé otacky 100% funkcni

Old Post 24-01-2010 v 14:14 PM
krasus je offline   Profil uživatele krasus   Find more posts by krasus   Foto galerie člena krasus   Click here to Send krasus a Private Message   Add krasus to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ZelenyVrtak
Stálý Člen

Karma uživatele ZelenyVrtak - 73% Pěstitelská

Registrován: Jan 2010
Příspěvků: 35  

Příspěvek č. 3

Joo to je taky dobrá možnost, ale je pak větší spotřeba než s tlumivkou...

Old Post 24-01-2010 v 14:54 PM
ZelenyVrtak je offline   Profil uživatele ZelenyVrtak   Find more posts by ZelenyVrtak   Foto galerie člena ZelenyVrtak   Click here to Send ZelenyVrtak a Private Message   Add ZelenyVrtak to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
krasus
Stálý Člen

Karma uživatele krasus - 94% Pěstitelská

Registrován: Nov 2007
Příspěvků: 688  

Příspěvek č. 4

tak jsem dnes udelal test a spotreba s zarovkou je stejna jak original ventilator

Old Post 27-01-2010 v 20:10 PM
krasus je offline   Profil uživatele krasus   Find more posts by krasus   Foto galerie člena krasus   Click here to Send krasus a Private Message   Add krasus to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ZelenyVrtak
Stálý Člen

Karma uživatele ZelenyVrtak - 73% Pěstitelská

Registrován: Jan 2010
Příspěvků: 35  

Příspěvek č. 5

ok, btw s tlumivkou si to nezkoušel?

Old Post 28-01-2010 v 15:54 PM
ZelenyVrtak je offline   Profil uživatele ZelenyVrtak   Find more posts by ZelenyVrtak   Foto galerie člena ZelenyVrtak   Click here to Send ZelenyVrtak a Private Message   Add ZelenyVrtak to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
krasus
Stálý Člen

Karma uživatele krasus - 94% Pěstitelská

Registrován: Nov 2007
Příspěvků: 688  

Příspěvek č. 6

zatim ne ale nekdy to zkusim a napisu sem jak dopadl test

Old Post 30-01-2010 v 11:54 AM
krasus je offline   Profil uživatele krasus   Find more posts by krasus   Foto galerie člena krasus   Click here to Send krasus a Private Message   Add krasus to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Kuči
Stálý Člen

Karma uživatele Kuči - 90% PěstitelskáKarma uživatele Kuči - 90% PěstitelskáKarma uživatele Kuči - 90% Pěstitelská

Registrován: Jun 2006
Příspěvků: 268  

Příspěvek č. 7

tak jak pokračují vaše pokusy pánové? ted resim otazlu regulace a docela by mne zajimaly vysledky s tlumivkou

K míru nevede žádná cesta, mír je cesta.

Old Post 02-03-2010 v 16:33 PM
Kuči je offline   Profil uživatele Kuči   Find more posts by Kuči   Foto galerie člena Kuči   Click here to Send Kuči a Private Message   Add Kuči to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ZelenyVrtak
Stálý Člen

Karma uživatele ZelenyVrtak - 73% Pěstitelská

Registrován: Jan 2010
Příspěvků: 35  

Příspěvek č. 8

Ahoj, zatím mi jede takto větrák v klídku bez problémů..

Old Post 03-03-2010 v 18:55 PM
ZelenyVrtak je offline   Profil uživatele ZelenyVrtak   Find more posts by ZelenyVrtak   Foto galerie člena ZelenyVrtak   Click here to Send ZelenyVrtak a Private Message   Add ZelenyVrtak to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
ZivyKvet
Stálý Člen

Karma uživatele ZivyKvet - 91% PěstitelskáKarma uživatele ZivyKvet - 91% PěstitelskáKarma uživatele ZivyKvet - 91% PěstitelskáKarma uživatele ZivyKvet - 91% PěstitelskáKarma uživatele ZivyKvet - 91% Pěstitelská

Registrován: Sep 2009
Příspěvků: 252  

Příspěvek č. 9

zdravim

mam UFO RK 160 o vykone 475m3/h pri 60W. skusal som dneska kupit tlmivku 20W zapojil som to podla schematu na fazu, spustil som to a aj tak to robi ramus a ide to na cca 70% vykonu.... neviete co moze byt zle? tlmivka ma predsa zregulovat ten vetrak na 1/3 vykonu... myslite si ze pri kupe slabsej tlmivky (okolo 15W) mi ten vykon kusok upadne? alebo je to proste uplna kravina na tlmivku sa vysrat a regulovat pomocou ziarovky?

do predu diky za odpovede

inak k tej spotrebe, logicky mi vypliva ze za pouzitia tlmivky budu straty na el. mnohem nizsie.. predsa tlmivka aspon nesvieti

a at to roste

"Život je smrtelná choroba, prenášaná sexom"

1nd indoor 70W HPS, 4ks whidow skunk
2nd indoor 200W CFL/250W HPS, 1ks durban, 2ks voodoo, 3ks S47, 4ks WS
3rd indoor 400W HPS, 6ks Skunk47, 6ks ED rosenthal

Zasej myšlienku a zožneš čin, zasej čin a zožneš zvyk, zasej zvyk a zožneš charakter, zasej charakter a zožneš osud. (indické príslovie)

Old Post 25-03-2010 v 20:05 PM
ZivyKvet je offline   Profil uživatele ZivyKvet   Find more posts by ZivyKvet   Foto galerie člena ZivyKvet   Click here to Send ZivyKvet a Private Message   Add ZivyKvet to your buddy list     Navštiv homepage uživatele ZivyKvet! Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Mudr.Watt
Stálý Člen

Karma uživatele Mudr.Watt - 92% PěstitelskáKarma uživatele Mudr.Watt - 92% Pěstitelská

Registrován: Feb 2009
Příspěvků: 33  

Příspěvek č. 10

Mám odzkoušené regulátory z vrtaček a přímočarých pilek bo kde jsem to vyhrabal. Mušež si to rovnou nastavit a taky zvládnout dost

Old Post 25-03-2010 v 22:26 PM
Mudr.Watt je offline   Profil uživatele Mudr.Watt   Find more posts by Mudr.Watt   Foto galerie člena Mudr.Watt   Click here to Send Mudr.Watt a Private Message   Add Mudr.Watt to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Fredy
Stálý Člen

Karma uživatele Fredy - 93% PěstitelskáKarma uživatele Fredy - 93% Pěstitelská

Registrován: Jan 2010
Příspěvků: 194  

Příspěvek č. 11

citace:
Původní příspěvek od ZivyKvet
zdravim

...........
inak k tej spotrebe, logicky mi vypliva ze za pouzitia tlmivky budu straty na el. mnohem nizsie.. predsa tlmivka aspon nesvieti

a at to roste


Jojo tlumivka sice nestviti ale zato vytvari kolem sebe magneticke pole, tudiz odber jak odber

Život je kurva....s tou si ale člověk nejvíc užije

250W/400W, 5xMM & 5xDM

250W-166G-0,64G/W

Old Post 27-06-2010 v 18:32 PM
Fredy je offline   Profil uživatele Fredy   Find more posts by Fredy   Foto galerie člena Fredy   Click here to Send Fredy a Private Message   Add Fredy to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Mr. Knorr
Stálý Člen

Karma uživatele Mr. Knorr - 94% PěstitelskáKarma uživatele Mr. Knorr - 94% PěstitelskáKarma uživatele Mr. Knorr - 94% PěstitelskáKarma uživatele Mr. Knorr - 94% PěstitelskáKarma uživatele Mr. Knorr - 94% PěstitelskáKarma uživatele Mr. Knorr - 94% PěstitelskáKarma uživatele Mr. Knorr - 94% PěstitelskáKarma uživatele Mr. Knorr - 94% Pěstitelská

Registrován: Sep 2004
Příspěvků: 302  

Příspěvek č. 12

regulaci zarovkou sem taky skousel, jenze mi to tri 60watovy zarovky zregulovali na naprosty nedostatecny minimum, odhadem tak 10% pridat zarovky by slo, ale dostal bych se tak na 10zarovek nez by to melo fungovat poradne. radsi sem koupil stavebnici triakovyho regulatoru za 160korun a kamos mi to spajel, dal sem mu za to neco malo travy, takze naklady minimalni...

Tisková oprava:
Ve včerejším vydání našich novin jsme omylem
uvedli, že Jiří Paroubek je z Brd.

Správně mělo být uvedeno, že Jiří Paroubek je zmrd.
Všem obyvatelům Brd se hluboce omlouváme.

Old Post 22-07-2010 v 15:07 PM
Mr. Knorr je offline   Profil uživatele Mr. Knorr   Find more posts by Mr. Knorr   Foto galerie člena Mr. Knorr   Click here to Send Mr. Knorr a Private Message   Add Mr. Knorr to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
SubFocus
Stálý Člen

Karma uživatele SubFocus - 58% PěstitelskáKarma uživatele SubFocus - 58% PěstitelskáKarma uživatele SubFocus - 58% PěstitelskáKarma uživatele SubFocus - 58% PěstitelskáKarma uživatele SubFocus - 58% PěstitelskáKarma uživatele SubFocus - 58% Pěstitelská

Registrován: Jul 2011
Příspěvků: 271 

Příspěvek č. 13

Chlapi,jak zapojit tu tlumivku.Použil bych 20w ze zářivky na 50w větrák ,ale jak na to?Trochu konkrétněji ...

EDIT: Díky,už to mám...

Jen tak jsi hoden volnosti a bytí, když rveš se o ně den co den.

SubFocusova CBD mikrozahrádka

Pěstování pod LED - Základní informace + zkušenosti

Naposledy upravil SubFocus 07-12-2011 v 18:54 PM

Old Post 06-12-2011 v 21:35 PM
SubFocus je offline   Profil uživatele SubFocus   Find more posts by SubFocus   Foto galerie člena SubFocus   Click here to Send SubFocus a Private Message   Add SubFocus to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
SubFocus
Stálý Člen

Karma uživatele SubFocus - 58% PěstitelskáKarma uživatele SubFocus - 58% PěstitelskáKarma uživatele SubFocus - 58% PěstitelskáKarma uživatele SubFocus - 58% PěstitelskáKarma uživatele SubFocus - 58% PěstitelskáKarma uživatele SubFocus - 58% Pěstitelská

Registrován: Jul 2011
Příspěvků: 271 

Příspěvek č. 14

Takže a výsledek:

Použil jsem tlumivku 36 W ze staré zářivky na můj prima klima 420m3 (zregulovaný už přes autotrafo - našel jsem někde tady navod nebo někdo o tom psal a facha mi to tak dlouho)

A při přepnutí na noc se zařadí před větrák ta tlumivka + kondík a fachá vše jak má. Tlumivka zase tolik nepeče (oproti 250w tlumivce).

DEN:Jede to na 110V to jede na 50% bez bzučení(díky autotrafo)
NOC:Jede na 110V+Tlumivka(+kondik) jede na cca. 20-30% (odhad)

Takže výsledek: ZAPOJENO ODZKOUŠENO FUNGUJE
a podle mě je to lepší než ta žárovka která topí kurevsky více a ještě k tomu svítí což je další nechtěný efekt

Ať to roste! SF

ps: kdyby jste měli zájem , můžu Vám zkusit a hodit report co udělá tlumivka 7w,11w,14w a ještě další co tady mám .....
..... nechcete? Tak dobře

Jen tak jsi hoden volnosti a bytí, když rveš se o ně den co den.

SubFocusova CBD mikrozahrádka

Pěstování pod LED - Základní informace + zkušenosti

Old Post 07-12-2011 v 21:49 PM
SubFocus je offline   Profil uživatele SubFocus   Find more posts by SubFocus   Foto galerie člena SubFocus   Click here to Send SubFocus a Private Message   Add SubFocus to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 18:07 PM. 
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu
 
Pošli Téma Kamarádovi E-mailem | Vytiskni Téma | Pohlídej mi Téma | Přidej Téma do Záložek

Hledat v Tématu:
 


Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.

Design, Custom Scripts & DB Optimization by carlos
Page generated in 0.3639840 seconds with 25 queries.
Magazín - Growshop Rozcestník - Suvenýry - Sponzoring - Archív