Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Zdravím všechny growery a milovníky přírody.Rozhodl jsem se založit toto téma z důvodů velkého zájmu členů Groweru o otázkách včelaření.Na úvod bych chtěl uvést jak jsem se k tomuto(v dnešní moderní době) starému koníčku dostal já.Vše začalo před 5-ti lety když jsme s kámošem jako obyčejně brouzdaly po lese(kluci z vesnice ) a nejednou jsme uviděli včelý roj ,který se zrovna usídloval v dutině stromu.Samozřejmě že nás hned napadla myšlenka,,kámo vždyt včely nosí med''tak jsme si říkaly že počkáme pár dní a že jim ten med vyberem.Naštěstí pro včelky to dopadlo dobře a počet žihadel,které jsme dostaly před samotnou krádeží nás odradil narušovat jim jejich hnízdečko.No a od toho dne jsme s tím kamarádem nepřemýšlely nad ničím jiným než že si včelky pořídíme domů a naučíme se toto okouzlujíci hobby.Taj jsme vyhledaly nejbližšího Pana včelaře a probrali jsme s ním ,že bychom rádi začli včelařit.Ten nám vysvětlil vše podstatné a dal nám do začátku jeden úl i s včelkama ,který jsme si převezly k lesu (protože doma z toho rodina měla hrůzu) a začli jsme.Začátky byly opravdu kruté a chvílema i hodně bolestivé (počet žihadel),ale naštěstí nás to neodradilo a zlepšovali jsme se každým týdnem víc a víc až vyvrcholilo v to,že kamarád maasi 12 včelstev.a já zatím pouze 5 ,ale mám včelýn na 8 včelstev takže letos rozhodně rozšířím posádku.No to bych na úvod viděl jako dostačující.
Přikládám fotečky miláčků jak vyletují z úlu se srpna,a makro fotečky včel na květech:
Tak a ted bych začal psát nějaké údaje ohledně pořizovacích nákladů na chov + užitek z něj.
1. První věc kterou si musíte pořídit je úl.Já si své úly vyrábim s otcem takže mé náklady ne jeden úl jsou zhroba 500kc (práci nepočítám protože to mám rád).Na trhu je široká škála všech možných úlů od velkých-dlouhých,až po malé-krátké.Každý úl má své výhody i nevýhody,ale to je hrozně složité.To bych vysvětlil případnému zájemci třeba přes PM.Každopádně ve včelařském obchodě stojí průměrný úl 2500kc.
2.Do úlu potřebujete včelky ,takže jsou dvě možnosti,bud navštívit včelaře ,který určitě začínajícího včelaře podpoří a daruje mu třeba roj ,nebo bude mít takové štěstí jako já že dostane starý úl i s včelkama.Jinak jedno včelstvo které obsedá 5 plástvý (běžná prodejní velikost) není moc silné ,ale do zimi zesílí na 20 pláství a je plnohodnotné včelstvo stojí 500kc (přes internet).
3.Potřebujeme ochranné pomůcky a pomůcky na práci se včelkami.Tyto pomůcky se prodávají ve specializovaných včelařských prodejnách a všechny základní stojí cca do 2500kc
4.Potřebujete přístroj na výtáčení medu (dostávání medu ze včelých plástvý),tento stroj se nazýva medomet.Starší již používaný se dá přes inzerát sehnat do 1000kc
5.Potřebnou včelařskou literaturu,podle které se naučíte základní tipy a rady jak pracovat ze včelkami.Cena do 1000kc
Takže pořizovací náklady na základní věci pro začátek včelaření vás výjdou na 7500kc
moc hezkej koníček....-)
Už přemejšlim o včelách leta, stačilo si něco málo přečíst, na Slovensku v Zaježce (komunita nedaleko Zvolena ) jsem pomáhal odchytávat včelí roj, fakt úlet držel jsem pytel pod rojem jenom v tričku s krátkým rukávem a kraťasech a to byla první bližší zkušenost měl jsem úplně obalený ruce včelama...byly jen dvě žihadla v podpaždí co jsem je nechtěně skřípnul
Je to geniální společenství a kdyby jsem neměl strach ze složitosti chovu včel dávno už by jsem je měl...
Ještě momentíček pánové hned budu odpovídat ještě hodím jedno info.
Takže co nám včelky dávají za naši péči a odhodlání (užitek)
1.hlavní produkt který určitě všichni znají je včelý MED.Včelýho medu je spousta druhů např:míšené -jsou (květový ,luční atd,ten je světlounký) je to smíšenina nektaru z růzých květů
:lesní-to je med který se nazýva medovicový(tmavý až černý),ten včelky sbírají z jehličnatých stromů za pomocí produkce mšic které napadají jeshličnaté stromy pří dlouhotrvajícím teplém počasí.
Jen pro zajímavost,1 včelka nosí med v sobě v tzv.medném váčku,který má velikost špendlíkové hlavičky,proto aby 1 včelka nasbírala1 kg medu musí obledět několik milionu kvétů.(Fakt makačka)
:a pak jsou to jednodruhové medy jako např: akátoví,řepkový, pampeliškový který je těžký získat,ten včelaři získají tehdy pokud přikočují (přijedou) k poli který obsahuje danou plodinu.
2.produkt který nám včelky dávají je včelý vosk.Ten sepoužívá na svíčky,na dready atd.
3.produkt je včelý jed,málokoho by to napadlo.Včelý jed se využívá ve zdravotnictví k léčbě krevního tlaku atd.
4.produkt je včelý propolis,proplis je lepkavá látka ,kterou včelky sbírají s pupenů nenakvetlých i nakvetlých rostlin.Tato látka jim slouží k utěsnění různých škvýr v úlu a k vyrovnání různých nerovností.
5.produkt je včelý Pyl,pyl včelky sbírají ze všech možných druhů květů(i s rostlin,které mají jedovatý pyl,pro člověka) ,který nosí do úlu v rouskách na nohou viz foto 4,tam ho uskladnují do včelých buňek a smíháním medu a pylu krmí larvičky(budoucí včelky).
6.produkt a poslední je Mateří kašička,je již zminovaná směs medu a pylu + včelých hormonů.Je to nejvýživnější pokrm pro včelky.Touto kašičkou včelky krmí larvu budoucí matky ( rychlepřibývá na váze).Mateří kašička se používa v kosmetice pro výrobu krému na pleť.Má údajně omlazující účinek.
Tak to je pro začátek zatím vše,mám ted nějaké povinnosti.Až dorazím budeme pokračovat dál.Otázky klidně pište rád zoodpovím.
Původní příspěvek od WERD čauvec....
taky už nějákej pátek sleduju kámoše/spíš jejich tatíky/.docela mě to láká...
zajímá mě spíš jak vybrat nebo podle čeho včelstvo?
No ,nerozumím úplně otázce.Jako jaké včelstvo vybrat na chov? nebo.jaké plemeno nebo co...?Více se rozepiš,at můžu odpovědět.
vcelarstvo je krasny konicek ... ja osobne som sa tiez chcel tomuto konicku venovat
ale bohuzial to asi v mojom pripade nepojde... som alegicky na zihadlo , takze
keby ma niaka vcielka maja postipala hned by som mal hlavu ako balon...
a to cloveka nepotesi
ale prajem vsetkym vcelarom vela uspechov a nech sa vam roj rozrasta
Mé království ted vypadá takto.Všude je klid ticho a padá sníh a jen ve včelýně jde slyšet slaboulinký bzukot včel.V tomto období včely jen baští cukerné zásoby co jim dal včelař-totiž to funguje takto.Včelař bere včelám med zhruba 4x ročně,začíná to květem ovocných stromů a většinou končí odkvětem líp (mimochodem lpový med je muj nej nej favorit,kdo neochutnal nepochopí)a když včelař tento poslední med včelám vezme tak ho musí něčím nahradit a proto se smíchá voda s cukrem v poměru 2:3 a dává se to včelkám do krmítek které tento falešný med sají a dělají si z něj zásoby na zimu.Včelař by měl dát jednomu včelstvu 15kg těchto cukerných zásob.A ty tedkom baští. Včelky v tomto období udělají tzv. zimní chomáč ve kterém uprostřed je teplota 25stupnu a tam je schovaná matka která ,ted neklade vajíčka.
Spousta lidí si myslí ,že včely v zimě spí,jenže pravda je taková že včely nikdy nespí,proto mají bohužel tak krátký život.Jejich nápln života je pracovat ,pracovat ,a zase pracovat a chránit hnízdo.
Phonendoskopem včelky ted vzimě poslouchám pravidelně,Podle kvílivých zvuků nebo jen šumu se toho dá hodně rozpoznat:zda-li je v úle matka(jestli náhodou nezahynula),zda mají dost cukerných zásob a vůbec jestli vše probíhá OK
A ohledně včelýho dýmáku , foto číslo 1.Je to velice důležitá pomůcka která funguje takto:dá se do ní nápln,foto číslo 2.struchnivé dřevo všeho původu,já používám strouchnivělé pařezy,kterých je pln les.Toto dřevo se vysuší a poté zapálí a hodí do dýmáku a zavře.Pírkrát se zmáčkne měch aby se zfoukl plamen a třevo jen dýmý a už nehoří.Dýmák se používá při každém vlezení do včelstva a to proto,že včely instinktivné podle přírody jakmile ucítí dým tak mají dojem že jejich hnízdo začíná hořet a proto okamžitě utíkají na medné plásty a nasají toho do sebe co nejvíce (jako na cestu na úlet) a tím že se takhle nabaští tak mají plný zadeček a to jim znemožnuje použít žihadlo tzn. že nebudou na vás útočit.samozřejmě taková návštěva včelstvo vždy vyruší,takže se do včel nesmí moc často.Platí takové pravidlo čím méně do včel chodíte tím více vám medu dají.
Docela by mě zajímalo stačí-li mít třeba solo úl někde postavenej, nebo je potřeba nějaká bouda jako máš na tej fotce kvůli zimě ? Měl jsi někdy problémy s vosama nebo sršáňama ? A nebo co jsou teďka pořád různý nemoce, že lidem vymírají celá včelstva máš s tím nějakou zkušenost ?...
Původní příspěvek od vimnevim Docela by mě zajímalo stačí-li mít třeba solo úl někde postavenej, nebo je potřeba nějaká bouda jako máš na tej fotce kvůli zimě ? Měl jsi někdy problémy s vosama nebo sršáňama ? A nebo co jsou teďka pořád různý nemoce, že lidem vymírají celá včelstva máš s tím nějakou zkušenost ?...
Klidně stačí mít někde solo úl,třeba u lesa nebo někde na poli nebo na zahradě.Platí ale pravidlo že by úl měl být na slunném místě a mít nasměrovaný vlet (česno) na JIHOVÝCHOD. Jsou totiž dvě varianty bud mít zateplený úl tzn.mít mezi vrstvama dřeva 2cm polystyren nebo sololit,ve stylu sendviče.A nebo jako to mám já:Zateplený včelýn a pouze nezateplené úly z 2,5cm dřeva.Mé úly jsou tím pádem i lehčí a když úl plný medu tak se s ním lépe manupuluje.
Původní příspěvek od Lord A. včely! Miluju včely! K+ leti k tobe. :-) Jinak: jak často za rok se ti včely roji?
Včelí rojení je pro včelaře nežádoucí věc (protože příjde ten rok o celou mednou úrodu)proto se říká ,že se někdo tváří jako kdyby mu uletěly včely.Existují tzv.protirojová opatření (dostatečně prostorný úl) kterým může včelař tento přírodní pud podtlačit a záleži také hodně na plemenu včel které chováte(šlechtí se plemena které nemají sklony k rojení).Ale i přes veškerou snahu včelaře se někdy včelky vyrojí (je to jejich přirozený styl rozmnožování)v tom případě včelař musí dotyčný roj najít ,zklepat do speciální bedýnky (rojáčku) a osídlit s ním další úl.
Chlapi ,kdyžtak nezlobte se že to nepíšu jako učebnice ,ale píšu to z hlavy takže tak.Ale aspon to píšu jako člověk který s včelkama dělá miluje je a každé žihadlo ho od včelky mrzí ne proto že to trochu štípe a že je někdy ruka jak konev,ale proto že bohužel včelička umírá....Položí život za to aby zachránila svoji kolonii a navíc z 98% když člověk dostane žihadlo od včelky tak si za to může sám.(ohánění rukama,dráždění a dokonce i sekáí trávy poblíž úlu jelikož včelky hodně negativně reagujou na velké vybrace..