Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
..V katalogu Phillipsu jsou uvedeny napětí i proudy pro výbojky - je třeba navrhnout spínaný zdroj s těmi parametry (koukni se na netu na schéma starých AT zdrojů - princip je shodný, lišilo by se to transformátorem a pár součástkami okolo toho IO, nebyly by potřeba usměrňovací obvody). Pak ještě musíš nějak vyřešit zapalování - mělo by to fungovat jako proudový zdroj, který reguluje napětí v závislosti na proudu: na záčátku proud neprochází, a tak regulační obvod zvyšuje napětí, až se zapálí oblouk, proud se prudce zvýší a napětí může klesnout na nominální hodnotu. Toliko k principu. Datasheety k obvodu najdeš na netu, schémata taky, katalogové údaje výbojek taky. Princip znáš a je to jen na tobě. Pokud si místo hodin vývoje půjdeš sednout za pokladnu (za 50kč/h), určitě na tom budeš finančně líp, ale je to tvůj boj
Budič, tranzistory a diody sou tak jak jsou. Na výstup se zapojí omezovací tlumivka, na vstupu je potřeba síťový elyt patřičné kapacity, nejlépe dva nad sebou a ze středu umnělá zem. Nebudou se tak namáhat. tranzistory přemostit RC členem aby se omezil di/dt a další jevy. Mezi gate a emitor tranzistorů nacpat ochranný zenerky. Vyřešit zapálení výbojky. Na omezovací tlumivku se namotá jeden závit drátu a pomocí tyristoru a diaku se do závitu vybije kond. Tlumivka vyplodí VN pulz.
Pokud tomuto co jsem napsal někdo nerozumí mněl by zapomenout na stavbu předřadníku a začít studovat literaturu o impulzních zdrojích.
First Time Grower
Naposledy upravil HiGhLaNdEr 06-02-2009 v 22:10 PM
Původní příspěvek od medulda ..V katalogu Phillipsu jsou uvedeny napětí i proudy pro výbojky - je třeba navrhnout spínaný zdroj s těmi parametry (koukni se na netu na schéma starých AT zdrojů - princip je shodný, lišilo by se to transformátorem a pár součástkami okolo toho IO, nebyly by potřeba usměrňovací obvody). Pak ještě musíš nějak vyřešit zapalování - mělo by to fungovat jako proudový zdroj, který reguluje napětí v závislosti na proudu: na záčátku proud neprochází, a tak regulační obvod zvyšuje napětí, až se zapálí oblouk, proud se prudce zvýší a napětí může klesnout na nominální hodnotu. Toliko k principu. Datasheety k obvodu najdeš na netu, schémata taky, katalogové údaje výbojek taky. Princip znáš a je to jen na tobě. Pokud si místo hodin vývoje půjdeš sednout za pokladnu (za 50kč/h), určitě na tom budeš finančně líp, ale je to tvůj boj
Blbé na tom celém je, že spínaný zdroj jako např z pc nelze bez extrémních úprav použít. většinou dnes nevyhovuje ani ten integráč kterej to řídí. Co ale lze použít jsou některý ty součástky z toho zdroje.
Výbojka potřebuje symetrický sinus nebo symetrický obdelník bez stejnosměrné složky. Jinak jí uhoří jedna nožička v baňce. Neni možný ji napájet stejnosměrnym napětim nebo dokonce PWM regulovanym obdelníkem. Nad řešením přes PWM regulaci jsem přemejšlel, ale je to brutálně složitý řešení a má své problémy. Představ si, že zdroj jede naprázdno dává maximálně dlouhej obdelník a najednou výbojka zažehne. Pokud by zdroj hned neumřel a stihl vypnout ten tranzistor který zrovna vede tak dojde k tomu že na výbojce bude krátký impulzík a pak nic než se zdroj dostane do času kdy má vést druhý tranzistor,.. mno prostě nic dobrého pro výbojku ani pro zdroj. Jednodužší je namotat omezovací tlumivku na kus feritu.
HiGhLaNdEr: Obávám se, že tomu danykovu schématu chybí zpětná vazba. Výbojku to podle mě nezapálí. Proto je potřeba ten integráč, který na začátku zvýší napětí na výstupu. Uznávám, že prudký nárůst proudu při zapálení bude třeba vyřešit, ale to se dá tlumivkou.
Ještě mě napadl další zdroj inspirace - a to schémata svářecích invertorů. Oblouk jako oblouk, že?
Souhlasím, že střídavý proud je nutností.
kdybys četl co jsem psal tak TO ZPĚTNOU VAZBU NEPOTŘEBUJE PROTOŽE JEDINÝ CO SE OMEZUJE JE PROUD VÝBOJKOU OMEZENÝ POMOCÍ TLUMIVKY. """"Vyřešit zapálení výbojky. Na omezovací tlumivku se namotá jeden závit drátu a pomocí tyristoru a diaku se do závitu vybije kond. Tlumivka vyplodí VN pulz.""""
Je to rozděleno na sekce.
A. je usměrňovač s filtrem rušení.
B. je obvod PFC který celkem nic nedělá jen posouvá účiník podobně jako kondenzátor u železného předřadníku
C. to je samotný střídač
D. je zapalovač, tlumivka L2, a trafíčko které slouží pro napájení obvodů střídače a PFC za chodu předřadníku.
E. je ochraný obvod s fotoodporem který vypne předřadník když výbojka z nějakého důvodu za určitou dobu nenastartuje.
HiGhLaNdEr: Toho s tím impulsem z kondenzátoru jsem si nevšiml, promiň, ale jako použitelné řešení to vypadá.
Já to vyvíjet nebudu, nicméně díky za plodnou diskusi.
Chtel bych znovu ozivit tohle vlakno. Zajimalo by me, jestli se nekomu podarilo sestavit elektronicky predradnik pro HPS/MH vybojku, idealne o vyssi watazi (400W+). Teorie zdroje neni tak slozita, jak uz tu nekdo popisoval. Nicmene se mi nepodarilo najit zadne konkretni schema s parametry.
Dalsi vec, na kterou by nekdo fundovany mohl odpovedet, je tento patent
High pressure sodium vapor lamp having D.C. resistive ballast circuits http://www.freepatentsonline.com/4609849.pdf
obzvlaste me zajima druhe schema, kde je predradnik sestaven jen z usmernovaciho mustku, diod, nekolika kondenzatoru a odporu. Pokud jsem to pochopil, tak se vybojka zapali VN pulsem z nasobice a oblouk je udrzovan stejnosmernym proudem.
na nete som ani ja nikdy nenasiel nic nad 70W...
mimo to tie predradniky uz tak zlacneli ze podla mna to nestoji za tu robotu a zhananie nie zrovna lacnych tlmiviek do silnejsej wataze
novy 400W pe MH/HPS sa da kupit uz za nejakych 130-140eur
na ebay aj za polovicu