Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Tenhle thread byl původně napsán členem OG Oldtimer1 27.6.2000. Později byl obnoven na IC foru, kde jsem na něj narazil! Myslim, že by bylo dobrý, kdyby na G byla jeho lokalizovaná podoba...tak jsem se rozhodl, že se do toho pustim. Nemam teď zrovna moc času, ale pokusim se v rozumnejch časovejch intervalech aktualizovat thread a přidávat další přeložený části (ty co považuju za důležitý).
To, že se v tomhle threadu popisuje vytvoření Bonsai-matek z řízku neni muj nápad! Ale myslim, že ten samej postup bude i u pěstování ze semínka! Jen s tim bude o trochu víc práce.
Nebudu text překládat doslovně (autor snad odpustí a angličtináři puntíčkáři maj smůlu!).
Omluvte případný chyby...(stačí PM a já je opravim)
!!!Nejsem autorem tohoto threadu!!!Pouze ho překládám!
Aparatůru na tůru!
Naposledy upravil RadicalEgo 18-04-2012 v 16:36 PM
V úvodu probereme všechny aspekty tvorby, péče, údržby a obnovy starých matek na atraktivní a produktivní krasavice.
“Štve vás, kolik zabírá vaše matka místa? Správně vytvořené a udržované Bonsai-matce stačí 20x20cm!!!”
Tato Bonsai-matka ((viz. foto) pokud se jí dostává vhodné výživy) produkuje pod výbojkou 10-30 kvalitních řezů každých 14 dní, pod zářivkovým osvětlením každých 20 dní.
Aparatůru na tůru!
Naposledy upravil RadicalEgo 01-01-2009 v 17:47 PM
Nemluvíme zde o intenzivní produkci klonů, ale je zde vidět, jak tato metoda může být flexibilní a účinná. Hlavní výhodou je, že umožňuje pěstiteli udržet si vlastní produkci kvalitních a odrůdově bohatých klonů s minimálními požadavky na prostor. Nezáleží na tom, jak dlouho chcete vaše matky udržovat...jediné, co budou potřebovat je pravidelná a poctivá péče.
STVOŘENÍ BONSAI MATKY
Začneme s tvorbou matky ze zakořeněného řezu... Určitě jste si všimli, že v každé várce klonů se objeví několik jedinců, kteří vypadají silněji, odolněji, zeleněji...prostě vypadají lépe, než ostatní. To je přesně materiál který nás bude zajímat! Vyplatí se udělat matku z kvalitního řízku. V žádném případě se pro tvorbu bonsai-matky nehodí vyřazený řízek!!!
Mějte na paměti, že tato rostlina vás bude zásobovat řezy 4-18x do roka příštích 3-15 let...jen ty nejlepší to zvládnou!
Vezmeme dobře prokořeněný řízek a zasadíme ho do květníku 6x6cm! Vhodnější jsou hranaté květníky kvůli usnadnění práce při zkracování kořenů, které si ukážeme později!
Necháme ho několík dní růst, aby se v klidu rozrostly kořeny...a pak zastřihneme nad 3-4 patrem!
Větve, které vám zbydou, budou hlavní kostrou budoucí bonsaie. V ideálním případě vytvoří otevřenou korunu. Horní patro bude růst nejrychleji, když poporostou horní větve o 8-12 cm zaštípneme jejich vrcholky těsně nad nodem. Tím umožníme spodnímu patru dohnat horní! Když se obě patra vyrovnají zaštípneme i spodní patro. To podpoří růst bočních výhonků a tvorbu pevné koruny.
Aparatůru na tůru!
Naposledy upravil RadicalEgo 19-01-2009 v 21:47 PM
Teď by vám na vaší Bonsai-matce mělo vyrůstat 6-8 vrcholků! Až narostou 10-15cm, bude vaše Bonsai připravena dát vám první várku klonů! Klony můžete seříznout těsně nad prvním patrem nového vrcholku. Až sejmete všechny vrcholky, měla by vaše Bonsai-matka být jen o málo větší, než byla při minulém zastřižení. Hlavní větve by však měly začít sílit!
Tak, a teď je čas přesadit Bonsai-matku do většího květníku. Květník o velikosti 8x8cm bude ideální! Další várka vrcholků by měla mít 12-16 vrcholků, plus několik dalších vyrůstajících z nižších pater. Všechny slabé a do koruny rostoucí výhoky zkraťte na jedno patro, nebo úplně!
Na obrázku (zleva) 1.Zastřižený řízek.; 2.Matka po dvou várkách řízků, připravená na přesazení do květníku 8x8cm.; 3. Matka v květníku 8x8cm, odebráno dvanáct řízků. !!!Dva výhonky jsou ponechány pro znázornění, kde odebrat řízky!!!; 4. Bonsai-matka stará pět let. V poslední várce dala 32 řízků. Roste v květníku cca. 10x10cm, ve kterém je od svých tří měsíců!
Všimněte si, že všechny mají otevřený střed koruny. To umožňí světlu osvítit rostlinu z obou stran (uvnitř i vně koruny). Volný prostor uprostřed koruny se v období před odběrem řízků zaplní, ale po odběru řízků by se měl opět uvolnit! Umožní to lepší a vitálnější růst výhonků.
V průběhu tvorby jsou Bonsai-matky zalévány pouze vodou!!! Výživa hnojivy začíná, až když jsou Bonsaie v konečných 1litrových květnících a mají za sebou 1-2 várky klonů!!!
Aparatůru na tůru!
Naposledy upravil RadicalEgo 19-01-2009 v 21:47 PM
HLAVNÍ PÉČE A ÚDRŽBA DOSPĚLÉ (DOTVOŘENÉ) BONSAI-MATKY
Matky potřebují jen tolik hnojiva, aby je udrželo v dobré formě. Hnojte je poloviční koncentrací Fish Mixu dvakrát měsíčně. To je udrží v dobré kondici, ale nepřehnojí je! Pokud za každou cenu potřebujete rychlejší a větší produkci klonů, jednou, či dvakrát je zalijte plnou dávkou hnojiva. Každé 2-4 týdny je nutné ostříhat nové výhonky! Pokud je nechcete použít, dejte je do kompostu. Je důležité pravidelně “pokosit pažit”, jen tak se vám podaří udržet bonsai-matky ve stejné velikosti a tvaru po několik let! Protože je prostříhání velmi radikální, hrozí nedostatek makro prvků. Tomu lze předejít rosením Maxicroopem.
Je důležité výživu bonsai-matek posuzovat podle toho, jak vypadají! Ne podle rozpisu!!!
Hlavní věc, kterou se každý pěstitel musí naučit, je pravidelná důkladná prohlídka! Naučit se rozpoznat, kdy jsou rostliny ve 100% kondici a počáteční projevy nedostatku! Jednen z problémů, který může (i přes použití drceného dolomitu) nastat je nedostatek hořčíku. Nejjednodušší řešení je zálivka a rosení roztokem cca. 30g Epsom soli v cca. 4 litrech vody. ( Epsom sul je v podstatě Sulfát hořčíku (MgSO4), ale nepodařilo se mi zjistit, kde se dá sehnat! Pokud někdo ví, ať napíše! Pozn. překl.)
Součástí údržby je, 1-2 za rok, krácení kořenů! Závisí na na intenzitě hnojení a kvalitě vody, používané k zálivce. Navzdory tomu, co se říká, je teoreticky nemožné vypláchnout z kořenového valu všechny usazené soli. Dočasné usazeniny z přehnojení lze z půdy vypláchnout, ale složité soli a uhličitanové usazeniny ne! Pokud máte vodu s vysokým obsahem solí, doporučuji pro vaše rostliny malou reverzní osmózu!
Aparatůru na tůru!
Naposledy upravil RadicalEgo 19-01-2009 v 23:02 PM
Součástí údržby je, 1-2 za rok, krácení kořenů! Závisí na na intenzitě hnojení a kvalitě vody, používané k zálivce. Navzdory tomu, co se říká, je teoreticky nemožné vypláchnout z kořenového valu všechny usazené soli. Dočasné usazeniny z přehnojení lze z půdy vypláchnout, ale složité soli a uhličitanové usazeniny ne! Pokud máte vodu s vysokým obsahem solí, doporučuji pro vaše rostliny malou reverzní osmózu!
Mohol by si prosím rozpísať to krátenie koreňov- k čomu slúži, ako by sa to malo strihať a ako spätne zasadiť?
Vďaka.
Fuck the cola, fuck the pizza, all we need is slivovica
systems: BONGASMASKDÓZABONG
Metoda krácení kořenů je stejná pro běžnou údržbu i obnovu matky.
Na obrázku vidíme 7 let starou matku,jejíž kořeny nebyly kráceny téměř rok. Péče o ní byla vědomě zanedbána po dobu 10 měsíců. Byla zalévána pouze vodou bez hnojiv! To vše proto, abychom viděli, jak je cannabis odolná rostlina a jak daleko můžeme nechat věci zajít abychom matku dokázali znovu dostat do produktivního stavu! TOTO NENÍ DOPORUČENÝ POSTUP, dlouhodobé zanedbávání péče může matku zahubit!!!
Aparatůru na tůru!
Naposledy upravil RadicalEgo 07-02-2009 v 00:25 AM
Při krácení kořenů bychom z kořenového valu měli odstranit necelé 2 cm z každé strany a 2,5 cm ze spodu! To zmenší kořenový val z 11x11x11 cm na 7x7x8,5 cm. To znamená, že přibližně 2/3 substrátu jsou obměněny. Používáme kvalitní organický substrát. Kořínkům trvá jeden-dva dny, než začnou prorůstat do nového substrátu.
Poznámka: Tuto metodu lze provádět i na menších květnících! Například z kořenového valu o velikosti 6 x 6 x 6 cm odstraníme pouze 0,5 cm!
Aparatůru na tůru!
Naposledy upravil RadicalEgo 07-02-2009 v 01:23 AM
Na dno květníku nasypeme necelé 2cm hlíny, vložíme rostlinu a dosypeme strany. Je velmi důležité, ujistit se, že nám na bocích nevzniknou vzduchové kapsy! Použijte tužku, nebo sázecí kolík, plňte pomalu a lehce udusejte!!! Nakonec zasypeme vršek valu 0,5 cm až 2cm hlíny. To způsobí, že matka je při každém krácení kořenů zasazena přibližně o půl centimetru hlouběji. Za několik let může být vertikálně rozříznuta a rozdělena na dvě rostliny, protože každá z větví má vyvinutý kořenový systém. Při této metodě jsou plynule obměňovány kořeny, ale i kmen bonsaie. Díky tomu lze bonsai-matky udržet v dobré kondici po dlouhá léta.
Aparatůru na tůru!
Naposledy upravil RadicalEgo 07-02-2009 v 01:24 AM
CO JE HOŘKÁ SŮL?
Hořká sůl se vyrábí z přírodně vyskytujícího se minerálu, přesnější název zní Magnesium sulfát - MgS04-7H2O a úplně nejpřesnější síran hořečnatý heptahydrát. Anglický název "Epsom salt" pochází z názvu anglického města Epsom, kde se poprvé povedlo vydestilovat tuto sůl z vody. U nás se prodává nejčastěji pod názvem hořká sůl nebo Glauberova hořká sůl.
KDE SE DÁ SEHNAT?
Hořkou sůl velice lehko seženete v drogerii, zemědělských nebo chovatelských potřebách (její nejčastější využití je jako hnojivo nebo léčivo pro zvířata), ale také v lékárně - což by bylo moje doporučení. Zde: internetovou lékárnu, kde mi ji bez problému posílají. Jeden z výrobců je Ing. Petr Švec, firma Penta, tel. 267 008 295 pod nazvem Magnesii Sulfas Heptahydricus,stoji 173 Kc s DPH za 1 kg, určitě je jich více.
Nedělej lidem to, co nechceš, aby oni dělali tobě!
V průběhu tvorby jsou Bonsai-matky zalévány pouze vodou!!! Výživa hnojivy začíná, až když jsou Bonsaie v konečných 1litrových květnících a mají za sebou 1-2 várky klonů!!!
Rad bych ozivil toto skoro zapomenute tema , domnivam ze toto tema je klicove pro nekoho komu staci mala matka a kdo ma malou matkarnu a nechce aby mu matky zbytecne prerustaly.
Pravdepodobne tu clen co zalozil toto vlakno uz pravdepodobne neni.
Budu moc rad pokud nekdo tomu trochu rozumi a odpovi na par dulezitych otazek.
Nebo kdo umi dobre anglicky a byl by to ochoten dohledat a prelozit.
1.- Jaky pocatecni substrat zvolit pro budouci Cannabis matku do kvetinacku
6x6cm ?
Substrat primo pro Bonsaie ? Nepedhnojeny?
2.-Priblizne prvni 3. mesice se nesmi Bonsai krmit , jen zalevat cistou vodou.
Moc se mi to nezda, z praxe mam vyzkouseno ze kdy hnojim nedostatecne tak
jiz po tydnu zacne kyti zloutnout a usychat listy.
Tak jak ty budouci matky udrzet ve skvele kondici bez krmeni?
Zda se mi to jako holy nesmysl tedy jen tyto pasaze.
1.-Prvni 3 mesice absolutne nehnojit jen cista voda v nepredhnojenem substratu to je kravina.
2.-Ze by potom 7 let stara kyti vydrzela 10 mesicu bez hnojiv, to je ale dalsi pekna picovina. To proste neni ani mozny a je to proti logice i prirode.
3.Chybi tu dulezita zakladni vec a to je pocatecni slozeni substratu.
Predem hrozne moc dekuji za objasneni !
Naposledy upravil Madical-Strains 14-12-2017 v 11:55 AM