Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
S tim dolomitem opatrne, videl sem tu radu prispevku kdy potom co nekdo poradil pridat dolomit dotycnej ho prisipava snad kazdej den.... To je blbost pridat a klid nejmin na tejden, sledovat co se s kyti deje a dale cinit podle vznikle situace....
Jinak sem rad ze KOH pomaha.
T.
souhlas s tommym
protoze....pestebni substrat (tim mam na mysli zeminu, raselinu a ostatni konvencne pouzivany substraty) je komplexni system ve kterym jsou velmi slozite vazby, ktery tady nebudu rozebirat pac by to bylo na dlouho, ale zpatky k tomu pH a proc je to teda v hline snazzsi nez v roztoku... je to dany hlavne tim ze puda jako takova dokaze korigovat vykyvy pH vlastnimi silami, to znamena ze pokud to nebudete kazdej den zasypavat tunama ktristalonu tak se pH bude neustale pohybovat v urcitem rozmezi, pokud to prezenete moc, tak uz musite zasahnout vy (nejlip vápnem-rychla ale kratkodobá ucinost, dolomit se pouziva spis pro svoje postupný uvolnovani), ale v zasade se to dokaze o sebe postarat samo
hydroponickej system je vlastne umele napodobeny prostredi v pude, a to pouze velmi jednoduse (pouze ziviny ve spravnem pomeru a neco navic), tim ze je tento system oklesteny nema schopnost vlastni regulace a je zavisly na nasi pomoci a neustalym sledovani (proto ty EC a pH metry), a tim ze nema regulacni mechanismy je taky daleko vic nachylnej na lidskou blbost, takze kdyz to prepisknete je to uz pomerne zly, da to urcite vic prace a vysledek je nejistejsi
V pude je to lehci je to vic blbuvzdorny a nelze to tak lehce pokazit jako u hydra nebo DWC atd. To bylo vse co jsem chtel rici, ale je to asi vec nazoru...
Nicmene pokud by se me nekdo ptal cim ma pri pestovani zacit odpoved by byla PUDA (ale hned v zapeti bych se doplnil nebo HYDRO pokud ti s tim NEKDO kdo to zna poradi...)
T.
Jinak opet konstatuju ze to neni vec kvuli, ktery se budem hadat (je to detail a vec nazoru)...
Mam respekt k tomu co o pestovani vis, a dik za tvoje prispevky na GROWERU... K+.
Ahoj,
poctvivě jsem pročítal všechny dotazy ohledně tohoto tématu, tak že vím, že už tu bylo zmiňováno, ale přesto by mě zajímala jedna věc.
Mám teď trošku nižší Ph, než by bylo potřeba a tak ho pochopitelně potřebuju zvednout tak, aby na mě za nějaký čas nemávali na uvítanou samci s nateklýma kulkama plnýma ejekulátu.
Zakoupil jsem tedy radostně pytel s mletým vápencem a rád bych ho teď nějak rozumně použil. Otázka ale zní, kolik ho tam můžu dát, abych to s tou dolomitickou vánicí nepřepísknul.
Sice jsem si našel určitý odkazy, kde se rámcově dávkování zmiňuje (dokonce na libry), ale zajímal by mě názor zkušených pěstitelských borců, kde je hranice, za kterou bych neměl jít, aby to nemělo pro kytky nežádoucí následky.
Konkrétně to znamená :
1) Jaké maximální množství vápence dát jednorázově do cca 4-5 litrovýho květináče, abych to "nepřevápnil"
2)Pokud mám dejme tomu ph nižší a jednorázová injekce nepomůže, jak často a při jakých "bezpečných" dávkách můžu vápnění opakovat ?....(výsledek by měl být samozřejmě ten, abych se dostal do nějakýho rozumnýho a příznivýho rozpětí ph)
3) a jestli máte někdo z praxe vypozorovaný, o kolik se váš způsob vápnění projevil při dalším měření ph
Ještě jednou se omlouvám, že tu znovu otvírám téma na ph, ale můj dojem je, že takhle položený otázky jsem v odkazech nenašel (i když možná se pletu...nebijte mě za to..).
Myslím si, že pokud někdo má už v praxi vyzkoušený a vysledovaný postupy a hodí je sem, tak že pomůže určitě plno lidem, který řešej podobnej problém jako já.
Díky všem ochotným spoluGrowerům za odpověď
Zdraví
Útes z nejvyššího pohoří
Jejda. Ta paměť. No měl sem dávkování na obalu drcenýho vápenca, ale teď si nevzpomenu. Jestli počkáš do zítřka, tak já se na ten obal kouknu a podám hlášení.
já sem si koupil taky dolomitskej vápenec, abych trochu posypal venkovní políčka, tam sem to udělal podle návodu na obalu
ale, hlavně pěstuju v kýblích a na balkóně v truhlíku + skříň
no a používám na podporu kytek takovej stimulační přípravek co se leje do zálivky a zjistil sem, že ten přípravek mění PH vody na dost kyselý, tak že sem se jal použít dolomitskej i do truhlíku a kýblů, kde mám kupovanej substrát, tak že původní PH by mělo bej cool
no a vzal sem lžíci a tak nějak sem každej kýbl pocukroval, tak 1 zarovnaná polívková lžíce na jeden kyblík, to jsem udělal od jara do teďka už asi dvakrát a ještě jednou to udělám tak za 14dní,
kytky si nestěžujou, ani nevypadaj že jsou nějak předávkovaný, a vyrostlo mi ze 13 kytek 9 samic a nevypadá to ani na hermouše, tak že bych řek vše v pohodě, PH u outdooru neměřim, tak že nevim kolik tam přesně mám, ale myslim, že ten dolomit dělá svý, snad sem ti momoh, zdar a sílu
aby ti mohl někdo zodpovědně poradit je třeba abys, podrobněji specifikoval okolnosti, tzn:
- udej přesnou hodnotu - toho co u tebe znamená "trošku nižší pH"
- jak moc ho potřebuješ zvednout - tvůj odhad/potřeba
- v čem pěstuješ /hlína, kokos, atd../ každé pěstební médium se řeší jinak a v jiných množstvích a podmínkách
- do 4-5ti litrovýho květníku bych přidal 10g dolomitu / pH+0,4
- pro jednorázové zvednutí - dejme tomu z pH 5 na 6 bych zkusil ještě prohledat Grower, jetady téma, kde šéfové píšou že je rozdíl v tom, že z 5ti na 6 je to jinak než ze 6ti na 7, třeba mně někdo doplní
nebo https://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=3657
No a každopádně na prostudování určitě dopručuji thread zvyseni pH pomoci KOH, https://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=4210
kde si šéfové snark a Tommyboy výborně notují. Určitě si vybereš.
Já osobně to na pěstování v hlíně už asi nevidím, i když výsledky nebyly špatné, ale řekl bych, že HYDRO pěstování je perspektivnější.
P.S.: dobře jsme pokecali ;-) , tak já někdy přijedu a ... dáme: louka ... les... :-))))
Ahoj pánové,
na úvod díky za rady, jinak abych to trošku upřesnil a specifikoval.
Ad : Acid
-nemusíš to nikde pracně hledat, já ten pytel mám a samozřejmě sem se na to mrknul. Odpovídá to přibližně tomu, co říká dole Lemarc, tzn cca 10 g dolomitu na 4-5 litrovej květináč. Potvrdili jste mi, že nejsem úplně blbej, tak se hned tak nějak člověk cítí líp :-)) Šoupnul jsem tam v pátek než jsem odjížděl na víkend pryč dvě odměrky od kristalonu (což odpovídá přibližně těm 10 g)
Ad Oton + Lemarc
Tak že momentální poslední naměřený ph (v pátek) bylo cca v rozmezí 5,3 - 5,6....každej květináč to měl trošku jiný, ale zhruba v týhle hranici.
Co se týče substrátu, tak jsem použil mix o poměru :
- 30% substrát na pelargonie (tam by mělo být ph co si matně pamatuju zhruba mezi 6,5-7,5)
- 30 % kokos
- 30 % perlit
- a 10% vermikompost
Takže co se týče ph z použitýho materiálu, tak by mělo být teoreticky o.k.
Problém možná byl v tom, že počáteční substrát (tzn hned po naklíčení) možná nebyl úplně košer, protože letos jedu první sezonu a grower jsem objevil o trošku pozdějc (ještě že tak, to bylo to nejlepší, co mě v poslední době potkalo :-)).
Ale mám dojem, že to byl normální substrát pro pokojový květiny, takže nějakej smrtelnej úlet co se týče ph by tam být neměl.
Jediný co mě napadá (a že už mě napadlo kde co, když jsem nad tím špekuloval), tak ta prvotní výsadba, kterou jsem provedl do květináčků z lisovaný rašeliny, abych si ušetřil práci. Když jsem to pak přesazoval podruhý do konečný nádoby, tak jsem to tam musel šoupnout i s tím rašeliňákem, protože kořínky prorůstaj skrz a není jiná možnost, jinak bych urval plno kořínků a tu kytku bych asi trošku vyšokoval.
Takže možná se tam teď ta rašelina rozkládá a snižuje ph trošku rychlejc, než by to šlo standardní cestou. Na druhou stranu, kdo víte jak vypadá květník z rašeliny, tak moc velkej není...ale kdo ví ?...třeba to stačí na to, aby mě to sundalo ph z předpokládanejch cca 6 až 6,5 skoro o stupeň dolů.
Jestli to tím ale bude, tak podobnou blbost už příště neudělám.
Ad Lemarc:
Jinak co se týče Hydro, tak o tom samozřejmě přemýšlím, ale vzhledem k mý "pěstitelský nevyzrálosti" to nejdřív zkusím normálně v hlíně a až nasbírám nějaký zkušenosti, tak asi časem na Hydro přejdu. Ale nejdřív pěkně v hlíně a pak postupně dál.....člověk by měl mít taky nějakou soudnost :-)
Jestli vás ještě něco napadne, tak každou radu přivítám. Zatím dík všem.
Zdraví
Vysoký útes z nejvyššího pohoří vypínající se z nejnižších nížin nejvyšší náhorní plošiny
P.S. taky jsem dobře pokecal :-).....až budeš mít cestu, pošli PM a domluvíme se ....louka a les to jistí..:-)))
to Vysoky.utes: jo tak proč to máš tak kyselý to fakt netušim, ale vim že rašelina je kyselá jak prase, teda co jsem slyšel, sám s ní nic netvořim, tak že zkušenosti nemám
dej si pozor na různý přípravky co se lejou do zálivky, já jsem tam lil stimulátor pro kořeny, a asi po 14ti dnech sem jen tak z nudy změřil PH roztoku a hle nevěřil jsem svýmu voku jak to bylo kyselý! zdar a sílu
Jak jsem psal na zacatku tohodle threadu, experimentoval sem se zvysovanim pH pomoci KOH. Nicmene jsem narazil na problem, spocivajici v tom, ze KOH reaguje s hnojivem Bcuzz A+B tak, ze tvori nerozpustnou srazeninu. Proste kdyz upravim pH vody na zalevani pridanim KOH a pak tam prileju hnojivo, okamzite se vytvori srazenina - coz asi nebude idealni, protoze se mozna vysrazi neco co je pro kytky dulezity.
No alspon jsem zjistil, ze tudy cesta rozhodne nepovede. Zjistil sem to asi po tydnu a kytky nastesti vypadaj zdrave .
Mimochodem sem taky zjistil, ze moje problemy s nizkym pH asi castecne zpusobuje prave hnojivo Bcuzz - je totiz brutalne kysely jedna slozka ma pH asi 2, druha 3. U advanced hydroponics je to naopak zasadity, ze?
Ta srazenina se tvori i kdyz to micham obracene - tedy napred Bcuzz, pak KOH. Ale jo, este to teda vyzkousim, necham to chvili ustat, ale moc od toho neocekavam. Pouzivam normalni 10% roztok KOH laboratorni kvality.
Dik za radu, zkusim si koupit nakou znackovou chemku v growshopu. Skoda, ze Bcuzz nedela neco specialne usityho na jejich hnojiva.
No, kdyby někoho zajímalo, jak to dopadlo, tak ještě stručně nastínim....
Z těch pěti kytek, který stály za to se mi nakonec vylíhnul jenom jeden samec. Zbylý čtyři jsou holky pěkný jako lusk, radost pohledět...a teď už i pocítit :-)
Co je na tom ale zajímavý, tak že ten samec se mi vyklubal v samozavlažovacim květináči. Ostatní kytky mám normálně klasicky v hlíně.
Nakonec jsem došel k závěru, že u toho samozavlažovacího zmetka asi bude složitější uhlídat ph. Měřil jsem si to a když přidám do vody kristalon, srazí mi ph z 6,5 až na těch 5,3 co jsem už zmiňoval.
Zatímco u klasickýho květináče se s tím ten substrát asi nějak vypořádá a díky ph hlíny a příslušenství (kokos, žížalí hovna a perlit) to zřejmě ustojí, tak u toho samozavlažovacího se to dole asi kumuluje a tím jak si to tahá přímo přes knoty ke kořenům, tak je to zřejmě horší. Už je to takový "částečný" hydro a člověk už se nemůže tolik spoléhat na to, že když si pořídí dobrej substrát, tak že si to samo nějak vystačí....
Možná to byla třeba shoda okolností a určitě jsem tady nepřišel na nic novýho a převratnýho, ale každopádně by mě zajímalo, jestli jste s tím třeba někdo neměl podobný zkušenosti.
vápnění je základní úprava zeminy. vápníme pro vyšší ph 7 a více, asi tak 2 -3/ročně. Používáme dolomický vápenec s hořčíkem, cena 3 kg /70 kč. Dáváme 1kg/1m. úměrně tomu jak je kyselá půda a množství přidaného hnojiva( hnojiva vysoce nízké ph) ,rozpouští se velmi pomalu.Rozhodíme volně na plochu Je to přírodní stopový prvek, který ve vyšších dávkách nemůže rostlinám uškodit. Nejlépe na podzim zapracujeme 40cm hluboko, dále rozhazujeme. Při takovém ph se daří samicím. Palice mají potom výrazně sladší chuť.
Ty jsi docela zvláštní člověk, sevino, víš to? Nechci ti tady dělat nějaký kázání, protože jakákoli povaha je unikát a ty jsi vlastně tady na Groweru taková rarita v tom, že máš zájem o pěstování (to je vidět) a určitě o tom víš dost věcí (to je můj názor), ale zároveň jsi na lidi hodně nepříjemnej a odmítáš jakoukoli diskusi a tedy ani nejevíš snahu obhajovat to co tu píšeš. Ale kdybys byl jen trochu vstřícnější... No jak jsem řekl, osobně snesu jakoukoli povahu, když jí můžu kdykoli vypnout , ale zbytečně si proti sobě všechny štveš . K- jsem ti nikdy nedal, protože to tak nějak nedělám, ale teď ti dám K+, protože vápnit se musí a tvůj příspěvej je tedy pro Grower přínosem .
Po dlouhe době zdyr. Dneska jsem si opatřil dolomiticky vapenec ale vyskytl se malí problem, na obalu pisou ze se musi do půdy zaoravat a ze je nerozpustny ve vode. Tak jsem tosipal hlinu a zalil vodou???? Nejsem si jist spravnosti tohoto postupu. Jestli mate nekdo nejake skušenosti velmi bych uvital vaší radu.....
Zdar vsichni. Kdo shanite kys. dusicnou nebo kys. fosforecnou, tak staci zajit do nejaky lepsi drogerie nebo prodejny chem. potreb a no problem, pripadne od nekoho ze skolni laborky. Prikladem drogerie je treba v ulici Zlatnicka v Praze.
Jinak kde sem se tu docetl ze to neni nebezpecny a tak, tak tomu neverte - docela to lepta, bo je to koncentrovany! Na kuzi to docela pali, do latek to dela diry atd. a !pozor! pri styku kys. dusicne s organickymi materialy muze vzniknout horlava, traskava nebo vybusna latka - to vim, bo jsem podobny veci vyrabel) takze bacha na to...
Jinak to jdu zkusit, jen jsem tu nejak nenasel nejakej presnej pomer a o KOH na zvysovani PH tu taky nekdo psal, ale pomer taky nikde
Ahoj,
dolomitický vápenec = CaMg(CO3)2, je samozřejmě jako všechno rozpustné ve vodě, jde pouze o to že je špatně rozpustný. Proto se zaorává na podzim. Na jaře je pak půda připravena.
Já jsem ho taky jednou použil, spočítal se si poměr a vmíchal do substrátu. Jelikož byl jemně namletý nevyskytnul se žádnej probl. Na druhou stranu jestli potřebuješ dodat Mg použil bych něco tekutýho. Přeci jenom nejsme na poli, heheheh.
To HEXA: pls, za kolik maj ty kyseliny v ty Zlatnicky ulici?
Jinak zatim pouzivam pH- Akvarijni a fakt shit, dolejvam kazdy den alespon 1-2ml na 6l a kazdy den je to opet v pici... V growshopu rikaly, ze kyseliny sou stalejsi.. A ostatne tady to take doporucuji, jsem pro KYSELINY!
vite ze mineralka "Magnezia" - alespon ta v modrejch plastovejch lahvich ma presne 6,1 ph ? Daji se tim kalibrovat phMetry - overit presnost jinych mericich pripravku (roztoku), nebo rovnou zalejvat )
...ty bublinky se daji "vymichat" za par minut
a ja zas myslim, ze ani moc michat nemusis. Ale stejne je to jedno. Na zalevani je lepsi destovka + HNO3 podle potreby..
Ja spis myslel na pomereni jestli treba nemas vadnej merak. a jako zajimavost. Uz 3. den Magnezii piju sam - kdyz ma takove dobre ph !?!
(zertuji - je absolutne hnusna..)
Taky de o to, ze kazdej tu ma jinej nazor na nejlepsi pH. Ja si myslim, ze by se melo pohybovat kolem 6. Nekde sem slysel, ze idealni je 6,3 a ze kyselost (viz vriter@cz -5) podporuje rust samcu.......
Proto sem se ptal, jestli se to pH varenim zmeni, protoze jestli ne, tak by to pro me bylo supr!!
To je jasny. Ale kdyz zrovna nemas po ruce par dni odstatou....prevarenim z ni dostanes veskerej CO2 okamzite.
Navic nejsem chemicky zdatna osoba a zajima me jestli se to zmeni nebo ne. A i maly bublinky ti muzou docela slusne spalit koreny.
tak si holt decanko prevar - kdyz to musi byt - zmer a postni to sem, at se z tve prace mohou radovat i jini (treba ja )
to by ti melo trvat tak 2min - prestan psat a var !!!
hele, ja myslim, ze ty soli jsou docela dobry ne?! teda mangan, zinek,....atp.
JEN VIC SOLI ZA LEPSI ZITRKY NASICH DETI ! (moc hulim a to je spatny...)