Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz - Grower.cz » Návody na pěstování » Zalévání, výživa, hnojení

Stáhni si kompletního průvodce Jak pěstovat marihuanu:
FAQ ve verzi pro tisk - [ http://prirucka.grower.cz ]

Kde koupit vybavení pro pěstování? - [ http://grower.cz/rozcestník ]


Zpět na Kategorie FAQ | Slovník Pojmů
Otázky v kategorii Zalévání, výživa, hnojení Poslední Aktualizace
  • Jaké by mělo být pH a jak ho upravit? [6/10]
  • 05-12-2011 v 22:32 PM
  • Jak správně zalévat? [5/10]
  • 31-03-2005 v 22:33 PM
  • Co je flushing a jak funguje? [6/10]
  • 10-06-2009 v 12:16 PM
  • Co znamená NPK na hnojivech? [6/10]
  • 17-06-2001 v 14:45 PM
  • Jaké by mělo být EC? [3/10]
  • 06-06-2001 v 21:28 PM
  • Jackerspackleho řešič problémů s výživou rostlin [8/10]
  • 18-06-2001 v 19:50 PM
  • Rostlinné živiny [6/10]
  • 26-01-2010 v 01:21 AM
  • MyNameStichův průvodce problémy s výživou rostlin [8/10]
  • 13-07-2006 v 18:34 PM
  • Jaké bude pH a EC po použití některých hnojiv? [6/10]
  • 11-12-2004 v 09:35 AM
  • Peroxid vodíku - H2O2 (35%) - význam a použití [8/10]
  • 31-07-2005 v 09:28 AM
  • Zalévání kokosu [5/10]
  • 27-02-2011 v 00:21 AM
    Veškerá data jsou evropského formátu; časy jsou GMT +01:00 (CZ).

    Jaké by mělo být pH a jak ho upravit?
    Hydro

    Pro hydro je nejlepší pH[4] 5,8. Širší rozmezí je 5,5 - 6,0. Speciálně holanďani používají ve svých systémech spíše nižší (kolem 5,2).

    Hlína

    Pokud si koupíš kvalitní hlínu (ne kyselou rašelinu), nemělo by být potřeba upravovat pH. Pravděpodobně již obsahuje dolomitický vápenec, který pH upravuje na přijatelnou mez. Konopí vyhovuje neutrální až mírně kyselé prostředí, takže pokud se rozhodnete měnit pH držte se hodnoty kolem 6,0. Širší meze jsou 5,8 - 6,5.


    Přispěvatel forester:
    "Pokud budeš chtít zvýšit pH o jeden bod, tak přidej 1/2 libry (1 lb=453,59 g). vápna k 1 krychlové stopě (1cu.ft. = 28,317 dm3)."


    Přispěvatelka seňorita Lamparez:

    "Zvýšení pH - Přidat do substrátu drcený vápenec, nebo malé množství hašeného vápna.

    Snížení pH - Přidat do substrátu kostní moučku, vhodné zvláště pro období květu."

    Přispěvatel teabooster o upravování pomocí kyselin:
    "V období růstu používám ke snižování PH 40% kyselinu dusičnou.
    Obvykle tak 1 ml do 25l vody. Vždy lít kyselinu do vody!!!!ne naopak.
    Ke zvyšování PH používám i v období růstu i květu 30% hydroxid draselný.
    V období květu ke snížení PH použijte 40% kyselinu fosforečnou."

    Přispěvatel Krychle:

    "Množství kyseliny potřebné pro úpravu roztoku na požadované pH se může měnit v závislosti na použitých hnojivech a jiných aditivech.
    Víceméně každé hnojivo má svou vlastní pufrační kapacitu; část kyseliny se vyváže na hnojivo a není k dispozici pro snížení pH.
    Proto je důležité se vždy řídit finální hodnotou pH živného roztoku a ne množstvím použité kyseliny."


    Jak správně zalévat?
    Zaléváme tak, že kompletně prolejeme celý květináč. Předpokládám, že květníky mají dostatek drenážních děr, aby přebytečná voda mohla odtéct. Je důležité, aby před dalším zalitím stihl kořenový bal kompletně proschnout.


    Tyto suché/vlhké cykly jsou pro konopí důležité! Vlhkost doporučuju měřit vlhkoměrem, nebo srovnávat ručně potěžkáním květníku. Časem to dostanete do ruky, takže pro vás zalévání bude snažší.


    Zaléváme tehdy když je půda ve které kytka roste suchá , můžeme si udělat malý test že strčíme prst tak 2-3 cm pod úroveň půdy ,jestli je v této hloubce vlhká ,se zaléváním ještě počkáme , případně pokud chceme můžeme jí orosit. Kořeny kytky v hlíně musí dýchat , když půdu přelijeme stane se težkou a ztrací dýchací schopnost - kytka má pak svěšené listy,neroste a může to mít negativní vliv na další vývoj v budoucnu, např. menší výnos. Je lepší když si nejsme jisti zalévat kytky jed do podtácku kytka si vše spolehlivě vytáhne ale je potřeba udržovat podtácek neusále čistý to platí i o občasném kontrolování povrchu půdy jestli se na povrchu nechytá plísen (nekvalitní půdy). pokud už ale přelijeme osvědčilo se mi květináč porádně promačkat a půdu nečím prokypřit případně pro fajšmekry nasměrovat jeden větráček. Zalévame vodou odstátou (24hod) , teplota vody pokojová 20-25 (ideal 22-24) Pokavaď budeme do zálivky přidávat i nějaká hnojiva všechny pomůcky (pipety,stříkačky) pořádně omyjeme...

    By Keptn


    Co je flushing a jak funguje?
    Pokud používáš při kultivaci chemická hnojiva, měl bys od nich rostliny během posledních čtrnácti dnů květu vyčistit. Rostliny tak donutíš spotřebovat zbylé živiny skladované v listech. Bez přebytečného chlorofylu, dusíku a dalších elementů bude výsledné kouření chutnat a hořet podstatně lépe.


    Pokud používáš čistě organická hnojiva, flushing obvykle není nutný. Ovšem doporučovaný


    Nejjednodušší způsob, jak flushing provést, je zalévání čistou vodou (s upraveným pH[4]) během posledních dní - délka čištění je závislá na použité metodě:

    • v hlíně 10 - 14 dní
    • v hydru 2 - 5 dní
    • v bubbleru 3 dni
    • v Ebb&Flow[19] 5 - 7 dní

    Přispěvatelka seňorita Lamparez:
    "Slyšela jsem, že někteří lidé přidávají do této vody jednu lžičku dobrého vína na 3l vody, za účelem zlepšení chuti kuřiva. Nevím, co je na tom pravdy, protože já sama jsem to nezkusila, ale třeba někdo z vás bude mít chuť to zkusit a osvědčí se mu to. Zní to sice zvláštně a nepravděpodobně, ale třeba to funguje a rostlinu si tím určitě nepokazíte."


    Co znamená NPK na hnojivech?
    • Dusík (N) - důležitý pro silný růst
    • Fosfor (P) - nejdůležitější ve fázi kvetení
    • Draslík (K) - má vliv na celkové zdraví rostliny.
    Dalšími důležitými prvky jsou Magnesium a Kalcium (pro přesun živin v rostlině a pro neutralizování pH). Kromě klasických hnojiv existují i biologické stimulátory růstu.

    Jaké by mělo být EC?
    EC se postupně zvyšuje podle stáří rostliny,typu pěstování a podle režimu(růst-květ).U hydroponického pěstování se EC pohybuje v rozmezí
    0,40 na miminka a mladé čerstvé kytky a postupně se zvyšuje přes 1.20(kytky 14 dní staré)na 1.60-1.80 až do 2.10(kytky třetí týden v květu)Pak se zase postupně ubírá asi na 1.20(kytky 14 dní před sklizní)
    Firma Advanced hydroponic na svých stránkách vede podrobnější přehled,jaké přesně udržují EC. www.advancedhydro.com


    Jackerspackleho řešič problémů s výživou rostlin
    Jak používat Jackerspackleho řešič problémů- začnete číst od –1 a pokračujete v krocích podle vašeho konkrétního problému. V okamžiku, kdy si myslíte, že jste našli odpověď , jděte do sekce „živiny“ aby jste tam zjistili více informací. Vždy nejdřív hodně čtěte před tím, než přistoupíte k jakýmkoli změnám ve vašem pěstování.

    -1) Pokud váš problém ovlivňuje spodní, nebo střední část rostliny, jděte na –2. Pokud váš problém ovlivňuje horní část rostliny, nebo rostoucí výhonky, jděte na –10. Pokud váš problém ovlivňuje celou rostlinu souměrně pak jděte na –6.

    -2) Celé listy jsou žluté nebo světle zelené.Listy umírají, odpadávají a růst je pomalí.Kraje listů nejsou viditelně zkroucené.------ Nedostatek dusíku. Pokud ne, jděte na –3.

    -3) Kraje listů se krou tí nahoru. Špičky mohou být překroucené. Listy žloutnou (mohou i zhnědnout) ale žilky v listech jsou zelenější.------- Nedostatek magnésia. Pokud ne jděte na –4.

    -4) Listy hnědnou nebo žloutnou. Hnědé, žluté nebo nekrotické (mrtvé) skvrny. Hlavně kolem okrajů listů, které mohou být i zkroucené.------- Nedostatek draslíku. Pokud ne, čtěte dál.

    -5) Listy jsou tmavě zelené nebo červenorůžové. Stopky a řapíky mohou být narůžovělé nebo načervenalé. Listy mohou zežloutnout nebo se zkroutit dolů a snadno odpadávají. Růst může být pomalý a listy malé.------- Nedostatek fosforu. Pokud ne, jděte na –6

    -6) Konečky listů jsou žluté, hnědé nebo mrtvé. Zbytek listů vypadá zdravě a stonky mohou být slabší.-------- Přehnojené, přelité, poškozené kořeny nebo půda s nedostatkem vzduchu. Pokud ne, jdi na –7.

    -7) Listy jsou zkroucené dolů (dovnitř) a jsou zelené, šedé, hnědé nebo zlaté.----- Přespříliš dusíku. Pokud ne, jdi na –8.

    -8) Rostlina je zvadlá, i když půda je vlhká.------ Přehnojené, bahnitá půda, poničené kořeny, nemoc?. Pokud ne, jdi na –9.

    -9) Rostlina nechce přejít do květu i po dvou týdnech na 12/12.------ Rostlina není v úplné tmě, přespříliš dusíku, přílišné zastříhávání a odebírání řízků. Pokud ne, jdi na –10.

    -10) Listy jsou žluté nebo bílé, ale žilky zelené.------- Nedostatek železa. Pokud ne, jdi na –11.

    -11) Listy jsou světle zelené nebo žloutnou od středu. Kraje zůstávají zelené. Mrtvá místa mezi žilkami. Listy nejsou zkroucené.------- Nedostatek manganu. Pokud ne, jdi na –12

    -12) Listy jsou zkroucené, vzhled jako u –11.------- Nedostatek zinku. Pokud ne, jdi na –13.

    -13) Listy jsou zkroucené, potom hnědnou nebo odumírají.------- Světla jsou příliš blízko rostliny, zřídka i nedostatek vápníku nebo boru. Pokud ne, může to být prostě slabá rostlina.

    Živiny

    Dusík (N) – Rostlina potřebuje mnoho dusíku hlavě během růstu, ale je docela jednoduché to přehnat. Přehnali jste to?- Prolejte substrát destilovanou vodou. V poslední fázi květu by rostlina měla mít snížený příděl dusíku pro lepší chuť kuřiva.

    Magnesium (Mg) – Nedostatek magnésia je velice častým jevem. Je to proto, že konopí ho spotřebuje mnoho a výrobci ho do hnojiv přidávají pro naše účely nedostatečně . Nedostatek magnesia můžeme vyřešit rozdrcením a rozpuštěním jedné lžičky hořké soli (síranu hořečnatého) ve třech a půl litrech vody. Dejte pozor, aby jste to s Mg nepřehnali, protože pokud se vám to podaří, zamezíte přísunu ostatních prvků do rostliny.

    Draslík (K) – Příliš mnoho sodíku (Na) může zapříčinit nedostatečný přísun draslíku k rostlině. Příčinou vysoké slanosti způsobené Na může být: nadměrné použití organického hnojiva, velké množství jedlé sody v substrátu, nebo používání změkčovacích filtrů vody. (Na) můžeme odstranit opakovaným prolitím vodou.

    Fosfor (P) – Částečný nedostatek fosforu je v období květu normální. Ale měli bychom si dávat pozor, aby tento nedostatek nebyl příliš velký. Červené řapíky a stonky jsou normální u mnoha druhů konopí, ale může to být také příčinou nedostatku (P), (A), (K) a (Mg) . Takže toto není spolehlivý důkaz nedostatku (P). Příliš mnoho (P) může zablokovat přísun železa (Fe) k rostlině.

    Železo (Fe) – Rostlina má většinou nedostatek železa pokud Ph vody nebo substrátu je příliš vysoké. Pokud Ph není příliš vysoké, pak jde zřejmě o přílišný přísun (P). Přísun železa můžete zvýšit přidáním speciálích výrobků určených pro tento problém. Měli by se dát sehnat v zahradnictví. Příliš mnoho (Fe) bez dodání (P) může způsobit nedostatek (P).

    Mangan (Mn) – Nedostatek (Mn) může být způsoben vysokým Ph nebo velkým množstvím (Fe). Použít výrobek ze zahradnictvý pro tento účel.

    Zinek (Zn) – Také může být zapříčiněno vysokým Ph. Nedostatek (Zn), (Fe) a (Mn) se často objevuje společně a je zapříčiněný vysokým Ph, takže nezvyšujte hodnoty těchto prvků, pouze snižte Ph. Pokud rostlina vypadá moc špatně, tak použijte postřik na listy pro zvýšení zinku .

    Zkonrolujte si vodu – Pokud ve vašem domě jsou kohoutky od vodního kamene, pak máte zřejmě příliš vysoké Ec. Ec by jste si měli zkontrolovat každopádně, protože může zapříčinit spoustu problémů. Nejlepší by bylo, kdyby jste měli stálý přístup k vodě s Ec 0 a tou by jste ředili vaše roztoky tak, aby bylo Ec dodávané k rostlinám vyhovující. Tento přístup si můžete zařídit takto: 1)Koupit si speciální filtr (hodně drahé), 2)Kupovat tuto vodu od někoho, kdo tento filtr má (né všichni mají známé s filtram), 3) Nepravidelný přísun této vody můžete získat rovnou z nebe (Dešťovka a sníh našim účelům vyhovují), 4) můžete si jednou půjčit měřič Ec a obět okolní zdroje vody a pro příště brát tuto vodu odsud.

    Obecné tipy pro hnojení – Během růstu by rostlina měla dostávat víc (N) a méně (P), během kvetení by se měly tyto hodnoty obrátit. Pro růst by se mělo hnojit v poměru 10:7:8 (což je samozřejmě stejný poměr jako 20:14:16).
    Pro květ by tento poměr být 4:8:8.Zkontrolujte Ph po každém přihnojování. Voda v rezervoáru by měla cirkulovat a měnit se každých 14 dní.

    Ph – Ph by se mělo pohybovat mezi 5,9 a 6,5 (v rw5,5-6,1). Některým prvkům může být zamezen přístup do rostliny, pokud je Ph vyšší než 7,0 (platí pro Fe, Mn, Cu a Zn). Jiné prvky jsou neefetivní, pokud Ph klesne pod 5,0 (N,P,K,Mg ).

    Chladno – Chladná voda (pod 10°C) může zamezit přístupu (P). Některé druhy, hlavně rovníkové sativy snášejí chladnou vodu hůř.

    For OG by ~shabang ~

    Pro Grower od seňority Lamparez


    Rostlinné živiny
    DUSÍK - při jeho nedostatku listy blednou a růst je celkově nezdravý
    FOSFOR - nedostatek způsobuje špatý vývoj kořenů a tak i chabý růst
    DRASLÍK - Nedostatek se projevuje špatným vývojem květů a plodů
    HOŘČÍK - (podstatná složka chlorofilu) Nedostatek se projevuje skvrnami na okraji listů a mezi žilkami.
    ŽELEZO - Nedostatek se projevuje žloutnutím mezi žilkami

    PRIRODNI HNOJIVA

    KOMPOST - je výborným zdrojem dusíku
    VÝTAZEK Z CHALUH zdroj dusíku draslíku a fosfátů
    KOSTNI MOUCKA - zdroj fosfátů
    RYBY,KREV,KOSTNI MOUCKA - obsahuje fosfor dusík a draslík
    DREVENY POPEL - Obsahuje male mnozství draslíku


    Od člena RespectFlowers jiný názor na Dřevěny popel.

    "DREVENY POPEL - Obsahuje male mnozství draslíku" malé nevim ale prý toho má celkem dost. a mimoto taky trochu kalcia obsahuje a provzdušnuje půdu...celkově by se tam dalo přidat něco takýho klidně

    1) dřevěný popel
    - je dobrý sehnat si popel ze zdravýho, nechemicky ošetřovanýho dřeva. a aby byl přebranej najemno - bude se lépe rozpouštět

    Složení dřevěného popela – zastoupení jednotlivých minerálů (plus minus) :
    vápník 33%
    draslík 6 až 10 %
    fosfor 2 až 4 %
    hořčík 4 až 7 %

    NPK 0-1-2

    ...popel postupně tlačí ph nahoru. rozpouští se čtvrt roku a déle - záleží na více věcech. možno připravit na podzim i na jaře podle potřeby. dávkování taky podle potřeby ale mějte na paměti ph. držte se poměru 1:40 - 1:20 (u kyselé hlíny)

    pokud není popel a potřebujeme získat vápník tak sáhněte po dolomitickém vápenci v práškové formě. rozpouští se půl roku a obsahuje i železo...


    2) kostní moučka
    NPK 3-12-0 - je vhodné dodat nebo dodávat draslík (např. plagron vignasse nebo draselná sůl ale ta moc friendly na půdu není)

    výborná alternativa pro fosforový guano (a hlavně levnější). rozpouští se půl roku...
    zlepšuje půdní prostředí tím že živí život v půdě : )
    dávkování je uvedeno na obalu, nějak moc bych to tam nepral, max 1:20

    3) rohovina (rohoska)
    14% dusíku z konských kopyt
    rozpouští se středně pomalu (cca 3-5 měsíců)
    dávkování na obalu, víc neuškodí ale nepřehánět. max 1:10
    když se to nadrolí najemno může to být rychlejší. imho důležitá informace aby se nenacpala hlína v létě a v době kdy by měl flushing probíhat tak by tam byla nahromaděná energie a prvky dost

    4) womhumus (vermikompost)
    žížalovej kompost. jako klasický kompost bude mít dusík a jiné živiny ale mimoto obohatí půdu o nějaké ty mineraly, enzymy a vitaminy.
    dávkování 1:15 ale jde i více

    5) hovna
    - je možné si koupit granulovaný hnůj. nejlepší je koňský. když se granule namelou na prach bude to rychlejší a efektivnější a navíc se nemusíme bát horkých míst (hotspot - místo s kuličkou třeba popela o kterou se kořeny spálí)
    výborné jsou také zvkašené slepičince které půdu také oživují...
    nedoporučoval bych hovna od holubů

    6) BYLINY
    z plevele se dá také přidat hodně živin a minerálů, navíc zkvašky z bylin oživují půdu velmi dobře. kvašení by mělo probíhat mimo slunce v nechlorované vodě a s přístupem vzduchu. já používám sklep. sušené nebo čerstvé byliny nahrubo nadrtím a dám do vody pokud možno pod vodu. občas míchám ... čekám aspon tři týdny než používám. dávkování zprvu nižší a až s uleželostí a většíma kytkama se zvyšuje...

    doporučuji použít : kopřiva, kostival, vojtěška (dobré na květ), heřmánek, mořské řasy (stopové prvky), nesířená melasa, pampeliška, přeslička...


    přes sezonu výkvasy dělat jdou. přes zimu a pro indoor se dá udělat kompostovej čaj (=" výkvas" za pomocí vzduchovacího motorku)..

    Tak to bylo od kolegy RespectFlower , ja osobně pouzivam taktéž prirodni hnojiva ale kupuji si Biobizz , to je take 100% bio a nemusim se hrabat v kostni moučce a odrezanejch konskejch kopytech a hovnech , nicmene jak se kazdemu libi a dle jeho moznosti , vlozil Hlava

    MyNameStichův průvodce problémy s výživou rostlin
    Dusík (Nitrogen - N), pohyblivý prvek, makro živina

    Užitek: Dusík hraje velmi velkou roli ve vašich rostlinách; právě tento prvek je přímo zodpovědný za produkci chlorofylu, fotosyntézu, tvorbu aminokyselin (které jsou stavebním blokem bílkovin) a ovlivňuje nesčetně enzymů, které pomáhají růstu ve stoncích listů, a vitalitu vaší rostliny.

    Dusík je nejmobilnější prvek, což znamená, že může cestovat kamkoli v rostlině. Deficit se projevuje ve spodní a střední části rostliny, nejčastěji na starších listech. Poté postupuje směrem vzhůru. Vaše rostlina může mít zelený vršek, ale žloutnoucí spodní listy jsou projevem počáteční fáze nedostatku dusíku. Výnosy budou velmi sníženy bez dostatku dusíku ve vašich rostlinách.

    Na rozdíl od hořčíku, nedostatek dusíku začíná na koncích listů a postupuje zpět ke stonku. Hořčík a dusík se často pletou. Nejlepší způsob, jak rozeznat od sebe tyto 2 nutriční deficity, je říct, že nedostatek dusíku se projevuje na špičkách listu a postupuje směrem ke stonku, kdežto u hořčíku zežloutnou všechny okraje listu a žilky zůstanou zelené. Pokud vaše rostliny vykazují zpomalený růst a mají žloutnoucí listy, s největší pravděpodobností se jedná o nedostatek dusíku.

    Ke konci kvetení bude kytka ukazovat známky nedostatku dusíku téměř vždy. Květina totiž spotřebovává všechny uložené živiny v listech a odhazuje listy, které už nepotřebuje, což jsou ty nejstarší. Takže nepanikařte, pokud rostlina začne žloutnout v poslední fázi květu. Části rostlin ovlivněné nedostatkem dusíku jsou: staré listoví, později celá rostlina, zřídka řapíky.

    Teď k přebytku dusíku v hlíně nebo jiných pěstebních médiích. Rostlina bude mít celkově TMAVĚ zelenou barvu a zpožděné dospívání. Protože se dusík zapojuje v růstové fázi, přespříliš dusíku vyústí ve vysoké rostliny s tenkým stonkem. Přírůstky budou vysoké a květina se může více „potit“, ale ne vždy. Otrava dusíkem může být patrna tam, kde je velmi, velmi suché prostředí jako při období sucha a projeví se efektem spálení. Pokud květiny přiživujete hnojivy na bázi čpavku, můžou se objevit důsledky otravy NH4+: pomalejší růst, poškození na listech a kořenech, okraje listů se zkroutí dolů.
    Také velké listy můžou dostat podobu „pařátu“. Konečky budou směřovat dolů, ale list zůstane vzhůru (asi jako když ohnete prsty). Listy můžou být zkroucené … hlavně nové přírůstky. Kořeny nebudou dostatečně vyvinuté, dojde ke zpomalení kvetení. Výnosy se sníží, protože přebytek dusíku v raném období květu zpomaluje růst palic. Zpomalí se i vnitřní rozvod vody kvůli cévním defektům. Přespříliš draslíku a dusíku způsobí, že rostlina přestane přijímat vápník.

    Problémy s dusíkem, když na vině je pH
    Přemokřená půda a půda s nízkým obsahem organických látek


    Dusík je velmi důležitý prvek v rostlině. Vlastně všechny jsou, ale některé více než ostatní. Pro půdu je nejlepší pH 6,8. Proč ? Protože pH 6,8 je nejlepší pro to, aby se všechny živiny vstřebávaly a žádné nebyly vyloučeny. Pro hydro a další bezpůdní systemy je nejlepší pH okolo 5,8. Mějte rostliny pěkně v teple, protože nízké teploty můžou způsobit problémy s absorpcí dusíku.

    Úroveň pH a dusík:

    Půda
    Dusík bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 4,0 – 5,5.
    Dusík je nejlépe vstřebáván z půdy o pH 6,0 – 8,0 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7), takže nejraději pH 6 – 7. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku dusíku.

    Hydro a další bezpůdní systémy
    Dusík bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hydro při pH 4,5-5,0.
    Dusík je nejlépe vstřebáván z hydro systému při pH 5,5 až 8,0
    (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší pro dusík je: 5,0 – 7,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku dusíku.

    Řešení problémů s nedostatkem dusíku

    Vyhněte se nadměrnému užívání dusičnanu amonného, který může kolidovat s jinými živinami. Příliš mnoho dusíku protahuje kvetení. Rostliny mohou mít menší dusíkový deficit v poslední fázi kvetení, kvůli lepší chuti.

    Dobrý N-P-K poměr léčí nedostatek dusíku. Jakékoli chemické nebo organické hnojivo, jež obsahuje dusík opraví deficit dusíku. Peters all purpose plant food 20-20-20 je dobré, Miracle grow All purpose plant food, Miracle grow Tomato plant food, (chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.)
    Pokud potřebujete květiny rychle vyléčit z deficitu dusíku a chcete použít masokostní moučku, doporučuji z ní udělat výtažek, potom působí rychleji. Dalším zdrojem dusíku je uschlá krev, moučka ze semen bavlníku, která reaguje pomalu, guano hmyzožravých netopýrů, které reaguje rychle. Kostní moučka je postupně absorbována, pokud není aplikována jako výtažek ( mimo jiné výborný zdroj fosforu). Krmení pro rybičky nebo rybí emulze jsou dobrým zdrojem dusíku a působí středně rychle.Hnojiva z guana mořských ptáků: All purpose Millennia Seabird guano, Orginal Seabird guano All Purpose. Krabí skořápky - Crabshell se pomalu absorbují.

    Zde je seznam věcí, které vám můžou pomoci s nedostatkem dusíku:

    Chemická hnojiva

    Advanced nutrients Grow (2-1-6)
    Vita Grow (4-0-0),
    BC Grow(1.2-3.2-6.5)
    GH Flora Grow (2-1-6)
    GH Maxi grow (10-5-14)
    GH floraNova grow (7-4-10),
    Dyna gro Grow (7-9-5)

    Organická hnojiva

    Dr. Hornby's Iguana Juice Grow (3-1-3)
    Advanced Nutrients Mother Earth Grow (1.5-.75-1.5)
    Earthjuice Grow (2-1-1),
    Pure Blend Pro (3-1.5-4)
    Bone Meal(0-10-0)
    Blood Meal(12-0-0)
    Fish Emulsion (5-1-1)
    Seabird Guano (11-13-3)
    Crab Shells(2.5-3.0-.5)
    Pure Blend Grow (0.4-.01-.5)
    Marine Cuisine (10-7-7)
    MaxiCrop Seaweed (1-0-3)
    Super Tea (5-5-1)
    Mexican Bat Guano (10-2-0)
    Sea Island Jamaican Bat Guano (1-10-0)
    Kelp Meal (1-0-2)
    Seaweed Plus Iron
    Neptune's Harvest (2-4-0.5)
    Alaska Start-Up(2-1-2)
    Bio-Grow (1.8-0.1-6.6)
    Age old Grow (12-6-6)
    AGE Old Kelp (.30-.25-.15)
    Neptune's Harvest (2-4-1)
    Maxicrop Seweed(.1-0-1)
    METANATURALS Organic grow (3-3-3)
    METANATURALS Organic nitrogen (16-0-0)

    Takže přidání čehokoli z výše uvedeného by mělo vyřešit váš problém s nedostatkem dusíku. Květiny se zpravidla zotaví za týden, avšak postižené listy už tak zůstanou.


    Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny s organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.
    Rozpustný dusík (obzvláště dusičitan) je forma, která je nejrychleji dostupná kořenům, zatímco dusík v močovině musí být nejprve rozložen mikroby v půdě než ho můžou absorbovat kořeny.

    Poznámka: Krevní moučka, sušená krev, guana, moučka ze semen bavlny, rašelina, sírové a rybí moučky jsou všechny kyselé a můžou vám snížit pH, takže pokud je přidáváte, nezapomeňte monitorovat pH.

    Poznámka: Kostní moučka, kamenný fosforečnan, popel ze dřeva a téměř jakýkoli popel, moučka z ulit, škeblí a krabí moučka jsou všechny zásadité a můžou vám zvýšit pH, takže pokud je přidáváte, nezapomeňte monitorovat pH.


    Tady jsou 3 fotky jak může vypadat nedostatek / přebytek dusíku.
    1: nedostatek dusíku ve vegetační fázi
    2: nedostatek dusíku u rostliny v pozdní fázi květu
    3: takhle vypadá přebytek dusíku

    (Picture 1 is a Nitrogen Deficiency in veg)( Thanks to m&m for letting me use the pic)

    (Picture 2 is a Nitrogen Deficiency in late Flowering)(Thanks to BillyBob for the Picture)

    (Picture 3 is Mine)





    Fosfor (Phosphorus - P), pohyblivý prvek, makro živina

    Užitek: Fosfor toho dělá hodně pro rostlinu. Jedna z nejdůležitějších věcí na fosforu je : Pomáhá při růstu kořenů, ovlivňuje vitalitu květiny a je nejdůležitějším prvkem v květu. Navíc pomáhá při klíčení. Fosfor je nezbytnou rostlinnou živinou a protože je potřebný ve velkých dávkách je klasifikovaný jako makro živina. Fosfor je nejpotřebnějším prvkem v reprodukční fázi a bez něj by kytky měly velké problémy vykvést.

    To, že kytky trpí nedostatkem fosforu, může celkově snížit jejich velikost a vede ke zpomalení růstu. Nedostatek způsobí oslabení květiny a zpomalení růstu listů, které můžou, ale nemusí, začít opadávat. Okraje listů nebo dokonce jejich polovina může zhnědnout a trochu se stáhnout, čímž se lehce zkroutí vzhůru. Vějířové listy budou vykazovat tmavě zelené/fialové a nažloutlé nebo modré tóny. Někdy mohou být stonky červené stejně jako řapíky. Tohle se může stát, když kytky trpí nedostatkem fosforu, ale pozor, některé druhy mohou mít červené stonky a řapíky už kvůli genovým predispozicím. Takže celkově tmavě zelená s fialovými, červenými nebo modrými přelivy je dobrou známkou fosforového nedostatku. Také teplota pod 10°C (50F) způsobuje květinám problémy s příjmem fosforu.

    Hodně lidí si plete nedostatek fosforu s napadením plísní, protože konečky listů vypadají jako při plísňové nákaze, ale poškození vzniká na konci a po stranách listů, a má jakoby skelnatý povrch (?= glass like feeling) stejně jako kdyby byl problém s pH.
    Části rostlin ovlivněné nedostatkem fosforu jsou: starší listy, celá rostlina, řapíky

    Přebytek fosforu ovlivní růst tím, že sníží schopnost vstřebávání železa, draslíku a zinku, eventuálně způsobí, že se na rostlině projeví symptomy nedostatku těchto prvků. Nedostatek zinku je nejčastějším průvodním projevem při přemíře fosforu. Dalším prvkem, s jehož příjmem může mít rostlina problémy je měď. Úroveň fosforu kolísá pokud je koncentrovaný a kombinovaný s vápníkem.

    Problémy s fosforem, když na vině je pH.
    Studená vlhká půda, kyselá nebo příliš zásaditá půda, nezkypřená zemina.


    Úroveň pH a fosfor:

    Půda

    Fosfor bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 4,0 - 5,5. Fosfor se nejlépe vstřebává při pH 6,0 – 7,5 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). . Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku fosforu.



    Hydro a další bezpůdní systémy

    Fosfor bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hydru při pH 6,0 – 8,5.
    Fosfor je nejlépe vstřebáván z hydro systému při pH 4,0 až 5,8
    (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší pro fosfor je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku fosforu.

    Řešení problémů s nedostatkem fosforu

    Menší nedostatek během květu je normální, větší deficit by však neměl být tolerován. Jakékoli chemické nebo organické hnojivo, které obsahuje fosfor, by mělo nedostatek spravit. Pokud rostliny trpí nedostatkem fosforu, jakékoli hnojivo s N-P-K poměrem vyšším než 5 by mělo fungovat. Opět Peters all purpose plant food 20-20-20 je dobré, Miracle grow All purpose plant food, Miracle grow Tomato plant food, (chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.) Další suplementy s obsahem fosforu jsou: kostní moučka, s postupnou absorpcí, navrhuji udělat výtažek masokostní moučky pro rychlejší vstřebávání, rybí moučka (střední absorbování), soft rock phospate (?= měkký fosfát), střední absorbování, jamajské nebo indonéské guano (rychle se vstřebává). Moučka z krabích krunýřů, co se vstřebává pomalu.


    Zde je seznam věcí, které pomohou vyřešit problém s nedostatkem fosforu

    Chemické

    Advanced nutrients Bloom (0-5-4)
    Vita Bloom (0-7-5)
    BC Bloom (1.1-4.4-7)
    GH Flora Bloom (0-5-4)
    GH Maxi Bloom (5-15-14)
    GH Floranova Bloom (4-8-7)
    Dyna-Gro Bloom (3-12-6)
    Fox Farm Tiger Bloom (2-8-4)
    Awsome Blossums

    Organické

    Dr. Hornby's Iguana Juice Bloom (4-3-6)
    Advanced Nutrients Mother Earth Bloom (.5-1.5-2)
    Fox Farm Big Bloom (.01-.3-.7)
    Earth Juice Bloom (0-3-1)
    Pure Blend Bloom (2.5-2-5)
    Pure Blend Pro Bloom (2.5-2-5)
    Buddswell (0-7-0)
    Sea Island Jamaican Bat Guano (1-10-0)
    Indonesian Bat Guano (0-13-0)
    Rainbow Mix Bloom (1-9-2)
    Earth Juice Bloom (0-3-1)
    BIO BLOOM (2-6-3.5)
    AGE OLD BLOOM (5-10-5)
    ALASKA MORBLOOM (0-10-10)
    METANATURALS ORGANIC BLOOM (1-5-5)


    Cokoliv z tohoto seznamu vyléčí rostlinu z nedostatku fosforu. Postižené listy se již nevzpamatují, ale nové přírůstky budou vypadat normálně.

    Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.


    Poznámka: Krevní moučka, sušená krev, guana, moučka ze semen bavlny, rašelina, sírové a rybí moučky jsou všechny kyselé a můžou vám snížit pH, takže pokud je přidáváte, nezapomeňte monitorovat pH.

    Poznámka: Kostní moučka, kamenný fosforečnan, popel ze dřeva a téměř jakýkoli popel, moučka z ulit, škeblí a krabí moučka jsou všechny zásadité a můžou vám zvýšit pH, takže pokud je přidáváte, nezapomeňte monitorovat pH.


    Fotky:
    1: nedostatek fosforu během vegetativní fáze
    2: nedostatek fosforu v květové fázi

    nedostatek fosforu během vegetativní fáze

    nedostatek fosforu v  květové fázi





    Draslík (Kalium - K), pohyblivý prvek, makro živina

    Draslík také hraje velkou roli. Dobrá úroveň draslíku v rostlinách napomáhá k houževnatým a tlustým stonkům, k odolnosti vůči nemocem, respiraci vody. Draslík pomáhá při fotosyntéze. Lze ho nalézt v celé rostlině. Je potřebný pro všechny činnosti, které souvisí s přenosem vody. Draslík je nezbytný pro všechny fáze života květiny, obzvláště důležitý je při tvorbě palic.

    Nedostatek draslíku se na vašich rostlinách projeví retardovaným růstem listů, které mají spálené špičky a okraje. Kytka se může protáhnout a větve budou slabé a lehce se zlomí. Nepleťte si nedostatek draslíku s nedostatkem železa, protože se chovají podobně, ale rozdíl je patrný ve 2 bodech: u draslíku se špičky listů kroutí, okraje jsou spálené a umírají. Starší listy můžou vykazovat známky červené a kroutí se vzhůru. Mrtvé flíčky (nekróza) se můžou objevit na krajích velkých vějířovitých listů, které můžou eventuálně zhnědnout a odumřít. Na starších listech se objevují skvrnky jiné barvy (kropenatost), listy žloutnou mezi žilkami a umírají. Celkově se zpomaluje růst rostliny, nejvíce v růstové fázi. Deficit draslíku zpomalí i nárůst palic v kvetení. Nízké množství draslíku se nejprve projeví na listech – ztmavnou jim okraje. Pokud máte nízkou relativní vlhkost, můžete si vsadit na to, že se brzy dostaví nedostatek draslíku kvůli odpařování vody z rostlin.

    Draslík bude špatně přijímán, když mají kytky příliš vápníku nebo dusičitanu amonného a za nízké teploty. Velké množství sodíku (Na) způsobí, že je (? jím ?) draslík nahrazen. Takže to mějte na paměti….
    Části rostliny ovlivněné nedostatkem draslíku jsou: starší listy, okraje listů

    Přemíra draslíku v půdě může vést k velkým problémům, jako je zasolení a acid fixation (?= kyselá fixace, konzervace) kořenového systému stejně jako k deficitu vápníku. Vějířové listy budou tmavě žluté až bílé mezi žilkami. Kvůli molekulární nerovnováze způsobí otrava draslíkem snížený příjem a později nedostatek hořčíku (Mg), v některých případech i vápníku (Ca). Draslíková toxicita může za to, že i další živiny nejsou správně vstřebávány, což vyústí v deficity těchto látek - hořčík (Mg), mangan (Mn), zinek (Zn) a železo (Fe), a také problémy s vápníkem (Ca).


    Problémy s draslíkem, když na vině je pH
    Příliš vyčerpané, vymyté půdy (soils with excessive leeching), vysoké pH půdy a/nebo
    vody. Půdy, které obsahují fixovaný draslík. Nadbytek kuchyňské soli (sodíku) v kořenovém sytému / prostředí.


    Úroveň pH a draslík

    Půda
    Draslík bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 4,0 – 5,5
    Draslík je nejlépe vstřebáván z půdy o pH 6,0 – 9,5 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). Cokoli mimo toto rozmezí povede k nedostatku draslíku.

    Hydro a další bezpůdní systémy
    Dusík bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hydro při pH 4,0 - 4,5, 6,0 – 6,5.
    Draslík je nejlépe vstřebáván z hydro systému při pH 4,7 až 5,3 a 6,7 až 8,5.
    (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší pro draslík je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo tato rozmezí povede k nedostatku draslíku.


    Řešení problémů s nedostatkem draslíku
    Jakékoli chemické nebo organické hnojivo, které obsahuje draslík, by mělo nedostatek spravit. Opět Peters all purpose plant food 20-20-20 je dobré, Miracle grow All purpose plant food, Miracle grow Tomato plant food, (chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.) Další suplementy s obsahem draslíku jsou: popel ze dřeva, s rychlou absorpcí, moučka řasy Kombu (střední absorbování), greensand s pomalým vstřebáváním, žulový prach, co se také vstřebává pomalu. Síran draselný, síran manganito-draselný, oba dva absorbují středně rychle. FOXFARM GROW BIG HYDROPONIC CONCENTRATE se vstřebává rychle, ale pozor snižuje pH stejně jako Earth Juice Meta-K, který absorbuje také rychle.
    Listy se nikdy nevzpamatují, ale rostliny vykazují známky uzdravení za 4-5 dnů, pokud použijete hnojivo, co se rychle vstřebává.

    Poznámka: Popel ze dřeva vám může lehce zvednout pH, takže monitorujte pH pokud ho použijete.

    Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.

    Fotky:
    Obě ukazují rostlinu při nedostatku draslíku

    ( Thank You General Ganja for letting me use Picture 1!)<br />

    nedostatek draslíku





    Hořčík (Magnesium - Mg), pohyblivý prvek, mikro zivina

    Hořčík pomáhá v podpoře cév, čímž udržuje tvorbu zdravých listů a jejich struktury. Hořčík je významný prvek v produkci chlorofylu a je důležitý pro rozklad enzymů. Rostlina potřebuje hořčíku relativně velké množství, aby přežila, přesto stačí malé předávkování, aby se na ní projevily známky otravy.

    Nedostatek hořčíku je jeden z nejsnazších na rozpoznání… zelené žilkování spolu se žloutnutím okolního listu ho jednoznačně prozradí, ale ne vždy tomu tak musí být. Pokud nemáte ten případ se zelenými cévami, můžou se někdy odbarvit špičky listů a zkroutit vzhůru. Rostoucí vrcholky změní barvu na světle (limetkově) zelenou s tím, jak deficit postupuje nahoru květinou. Okraje listů jsou na omak suché a křehké, což se většinou stane spodním listům na mladé rostlině, později to postihne střední a vrchní polovinu kytky, když stárne. Projevy se ale můžou objevit i na starších listech. Nedostatek se nejprve ukáže na špičce listu, pak postupuje dovnitř od okraje. Vnitřní plocha listu zežloutne nebo může být nahnědlá, následuje opadávání listů bez uschnutí. Konce listů se také můžou kroutit nebo křivit nahoru, asi tak jako když srolujete svůj jazyk.

    Při nadměrném množství hořčíku ve vašich rostlinách vzniknou toxické soli, které budou zabíjet listy a zabrání v příjmu jiných živin - třeba vápníku (Ca). Přebytek vápníku (Ca), chlóru(Cl) nebo amoniaku v půdě/vodě zamezí příjmu hořčíku.

    Jeden z nejhorších problémů, které můžou pěstiteli nastat, je nedostatek hořčíku vinou pH. Tím, že byste přidali více hořčíku, což se zdá rozumné, byste napáchali více škody než užitku. Pokud rostlina nemůže přijímat živinu, kvůli špatné úrovni ph pro ten který prvek, nevezme si ji a prvek zůstane v půdě, kde vytvoří soli. Zasolení se pozná na vnějších částech rostliny, které zbělají nebo zežloutnou. Špičky listů a část povrchu směrem dovnitř odumřou a „zesklovatí“.
    Části rostliny postižené nedostatkem hořčíku jsou: prostor mezi žilkováním u starších listů ; může začínat u vnitřního obvodu listů

    Problémy s hořčíkem, když na vině je pH
    Lehce kyselé půdy, půdy s nadměrným obsahem draslíku, vápníku a/nebo fosforu


    Úroveň pH a hořčík

    Půda

    Hořčík bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 2,0 - 6,4. Hořčík se nejlépe vstřebává při pH 6,5 – 9,1 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). . Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku hořčíku.

    Hydro a další bezpůdní systémy

    Hořčík bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hydru při pH 2,0 – 5,7.
    Hořčík je nejlépe vstřebáván z hydro systému při pH 5,8 až 9,1
    (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku hořčíku.

    Řešení problémů s nedostatkem hořčíku

    Jakékoli chemické nebo organické hnojivo, které obsahuje draslík, by mělo nedostatek spravit .(Chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.)

    Další suplementy s obsahem draslíku jsou: Hořká sůl, vstřebává se rychle. Dolomitický vápenec, absorbuje pomalu. Síran hořečnato-draselný se středně rychlým vstřebáváním. Žížalí humus nebo krabí skořápky, které absorbují pomalu. Eart Juice Microblast, působí rychle. (Dobrý tip pro nákup ! Obsahuje hodně dalších druhotných živin.)

    Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.

    Foto:
    -ukazuje nedostatek hořčíku ve střední fázi průběhu

    nedostatek hořčíku ve střední fázi průběhu





    Vápník (Calcium - Ca), nepohyblivý prvek, makro živina

    Vápník je další důležitý prvek, který pomáhám ve stavbě buněčných stěn, buněčnému dělení při tvorbě stonků, posiluje větve, stejně jako přispívá k růstu kořenů, hlavně novým kořenovým vláskům. Dále v kořenech napomáhá příjmu draslíku (K). Vápník se v rostlině pohybuje velmi pomalu a má sklony zdržovat se v kořenech a starších odnožích.

    Známky nedostatku vápníku se objevují stejně na nových tak i starších listech. Špičky lisů odumírají, můžou se kroutit a růst kytky se zarazí. Kytka může mít slabý stonek a větve, nedostatečný vývin kořenového systému může vést k problémům s bakteriemi s tím, jak kořeny odumírají. Nízká míra rostlinného odpařování ztěžuje příjem vápníku. Ujistěte se, že vaše půda není příliš kyselá, protože z takové se vápník těžko vstřebává, což vyústí ve vápníkový deficit u rostlin. Špičky listů, okraje a nové přírůstky se můžou zbarvit do žluta / hněda, většinou se udělají flíčky s ostře orámovaným hnědým okrajem a špičky listů zvadnou.

    Pokud dáte rostlině příliš mnoho vápníku v ranné fázi vývoje, může to zbrzdit její růst. Nadbytek vápníku se vysráží ve vločky, když je použita koncentrovaná forma kombinovaná s draslíkem.
    Části rostlin postižené nedostatkem vápníku jsou: kořeny, stonek nebo řapíky, mladé i staré listoví.
    Příliš mnoho draslíku způsobí další deficity jiných mikroživin. Fixace vápníku je způsobena mnoha médii: jílovitá půda, nepufrovaný kokos a humus. Často je v nich vápenec vázaný. Stonek rostliny nebude schopen udržet kytku vzpřímeně a barva listů mezi žilkováním se změní v bílo-hnědou. Přebytek draslíku a/nebo dusíku povede k nepřijímání vápníku.


    Problémy s vápníkem, když na vině je pH

    Špatné zalévání (nejčastější důvod), velmi kyselé půdy s nadbytkem draslíku, příliš suchá nebo naopak přemokřená hlína. Nedostatek vápníku v půdě vede k tomu, že se stane příliš kyselou a to následně může za deficit hořčíku (Mg), železa (Fe) a velmi pomalý, zbržděný růst.

    Úroveň pH a vápník

    Půda
    Vápník bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 2,0 - 6,4. Vápník se nejlépe vstřebává při pH 6,5 – 9,1 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). . Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku vápníku.

    Hydro a další bezpůdní systémy

    Vápník bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hydru při pH 2,0 – 5,3.Hořčík je nejlépe vstřebáván z hydro systému při pH 5,4 až 5,8 (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku vápníku.


    Řešení problémů s nedostatkem vápníku
    Pro nápravu deficitu vápníku zkuste postřik listů roztokem o složení 1 čajová lžička rozdrceného dolomitského/zahradnického vápence na čtvrtku galonu (1,13 litru) nebo jakékoli organické/ chemické hnojivo, které obsahuje vápník. (Chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.)
    Nebo můžete rozpustit 1 až 2 čajové lžičky rozdrceného dolomitského/zahradnického vápence do galonu (4,54 l) vody a udělat zálivku do hlíny, která bude působit pomalu. Zahradnický sádrovec nebo vápenec, oba absorbují středně rychle. Kamenný fosforečnan a živočišné odpady, oboje se vstřebává středně rychle / pomalu.

    Poznámka: Dejte pozor při aplikování sádrovce do již kyselé půdy (pH 5,5 a nižší). To může mít velmi špatný dopad na různé druhy rostlin, protože to ovlivní vstřebávání půdního hliníku, který je jedovatý pro kořeny kytek.

    Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.


    Fotky
    1. ukazuje deficit vápníku v pozdější fázi průběhu
    2. ukazuje deficit vápníku v raném stupni rozvoje

    deficit vápníku v pozdější fázi průběhu

    deficit vápníku v raném stupni rozvoje





    Zinek (Zincum - Zn), nepohyblivý prvek, mikro živina

    Zinek hraje hodně rolí v rostlině, zaprvé pomáhá rostlinnému růstu a dospívání, produkci listů, stonku a větvoví. Zinek je nezbytnou součástí mnoha enzymů stejně jako růstového hormonu auxinu. Nízká úroveň auxinu brání v růstu listů a výhonků. Zinek je také důležitý při utváření chlorofylu a jeho aktivitách. Kytky s dobrou úrovní zinku vydrží dlouhé období sucha a proto hraje zinek významnou roli při vstřebávání vlhkosti.

    Nedostatek zinku se na některých rostlinách projeví skvrnitostí a vybělenými fleky (chloróza) a pak přejde na ještě nedovyvinuté olistění. Pak pomalu začne mít vliv na špičky rostoucích vrcholků. Když dojde k deficitu zinku náhle, může mít skvrnitost podobný vzhled jako příznaky nedostatku manganu a železa bez symptomu malých lístků. Zinek v rostlině nekoluje, takže příznaky se objevují hlavně na novějších přírůstcích. Květina s nedostatkem zinku bude mít malý výnos, krátké výhonky a svazečky malých znetvořených lístků poblíž vrcholků. Žloutnutí mezi žilkováním je často kombinováno s celkovým blednutím. Bledost nebo šedost, žloutnutí mezi cévami a slabost růžic je znamením nedostatku zinku.
    Při nízké úrovni zinku se vaše úroda dramaticky zmenší. Intervenózní chloróza se ukáže v malých, úzkých, pokřivených lístcích na konci skutečně krátkých výhonků a zkrátí se i délka internodů. Okraje listů jsou často pokroucené nebo zkrabatělé. Vysoké pH zabrání v příjmu těchto živin: zinek, železo a mangan. Jejich deficit často nastává společně.
    Části rostlin postižené nedostatkem zinku jsou: mladé listy a řapíky.

    Přemíra zinku je velmi řídkým jevem, ale když k ní dojde způsobuje vadnutí, v horších případech i smrt rostliny.

    Problémy se zinkem, když na vině je pH
    Vysoké pH, malé množství organické hmoty, vysoká úroveň fosforu v půdě a/nebo nedostatek dusíku.


    Úroveň pH a zinek

    Půda
    Zinek bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 4,5 - 4,7 a 7,5 – 9,5. Zinek se nejlépe vstřebává při pH půdy 5,0 – 7,0 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku zinku.

    Hydro a další bezpůdní systémy
    Zinek bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hydru při pH 5,7 – 8,5.Zinek je nejlépe vstřebáván z hydro systému při pH 4,0 až 5,5 (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku zinku.


    Řešení problémů s nedostatkem zinku
    Jakékoli organické/ chemické hnojivo, které obsahuje draslík pomůže při zinkovém deficitu. (pozn. Nemyslel autor náhodou: … obsahuje zinek … ? ;) HJ) (Chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.)
    Další suplementy, které vyřeší nedostatek zinku: Síran zinečnatý, zinek v chelátových komplexech, nebo oxidy zinku jsou adekvátní hnojivové zdroje zinku. Nebo můžete pohřbít do půdy galvanizované hřebíky. (Ujistěte se, že jste odstranili ostré špičky na konci, aby nedošlo k poškození kořenů.) Zahradní hnůj – působí pomalu. Zelený písek a moučka ze semen bavlny mají také středně rychlou až pomalou absorbci.


    Foto ukazuje zinkový deficit v růstové fázi

    zinkový deficit v růstové fázi





    Železo (Ferrum - Fe), nepohyblivý prvek, mikro živina

    Železo je důležitá součást rostlinných enzymů a je zodpovědné za transport elektronů v průběhu fotosyntézy.

    Železo reaguje s mnohými částmi živinových roztoků. Když přidáte příliš železa a ne dost fosforu, dojde k deficitu fosforu, takže raději sledujte, kolik železa a fosforu mají vaše živiny. Listy rostlin a nové výhonky dostanou bledě žlutou barvu, zatímco žilky zůstanou tmavě zelené. Pokud je navíc nevyvážené pH, může se stát železo nerozpustným. Tkáň mezi cévami vybledne, nebo zbělá, podobně jako u nedostatku hořčíku, ale nežloutne – nedostatek železa se projeví zbělením, kdežto zežloutnutí se ukáže při deficitu hořčíku. Deficit začíná u listů v nižší a střední části, zatímco nové olistění úplně postrádá chlorofyl, ale neobjevují se (nebo jen minimálně) žádné odumřelé skvrnky. Chlorotické mramorování na nových listech začíná u základu lístků, takže střed listu vypadá jakoby měl žlutou značku. Pro rostlinu je velmi složité přijímat železo a to se pohybuje rostlinou opravdu pomalu. Ještě složitější to je pro venkovní rostliny, když je horké počasí.
    Části rostliny postižené nedostatkem železa jsou: mladé listy a řapíky

    Přebytek železa může způsobit problém, který vypadá jako nerovnováha pH: Hnědá skvrnitost na vrcholových listech, hlavně vějířových. Může však postihnout celou rostlinu. Otrava železem je velmi vzácná při pH pod 5,5.

    Problémy s železem, když na vině je pH
    Přelívané kytky, škůdci hlístnice, nedostatečná drenáž, jako třeba málo perlitu. Vysoké pH, půdy s nízkým obsahem železa, vysokým obsahem fosforu (P), přemírou zinku (Zn), manganu (Mn) nebo mědi (Cu).

    Úroveň pH a železo

    Půda
    Železo bude vyloučeno z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 2,0 - 3,5. Železo se nejlépe vstřebává při pH 4,0 – 6,5 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku železa.

    Hydro a další bezpůdní systémy
    Železo bude vyloučeno z látkové výměny při pěstování v hydru při pH 2,0 – 3,5. Železo je nejlépe vstřebáváno z hydro systému při pH 4,0 až 6,0 (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku železa.


    Řešení problémů s nedostatkem železa
    Jakékoli organické / chemické hnojivo, které obsahuje železo pomůže při jeho deficitu. (Chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.) Výživa postřikem chemickým hnojivem s obsahem železa nebo rezovou vodou bude fungovat skvěle. Další suplementy, které obsahují železo jsou: oxid železitý, oxid železnatý, sulfid železnatý, všechny s rychlým vstřebáváním. Zelený písek, moučka ze semen bavlny, zahradní hnůj , které se vstřebávají středně rychle. Zahradní hnůj je nejběžnější bio zdroj železa.

    Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.

    Fota:
    Obě ukazují vážné případy deficitu železa

     deficit železa

     deficit železa





    Síra (Sulphur - S), nepohyblivý prvek, mikro živina

    Síra hraje důležitou roli v růstu kořenů, zásobách chlorofylu a rostlinných bílkovinách. Stejně jako železo se i síra pohybuje rostlinou pomalu, vyšší teploty způsobí horší příjem síry. Na rozdíl od železa je síra v kytce rovnoměrně rozložena, hlavně ve velkých vějířovitých listech. Síra je také velmi důležitá v růstové fázi.

    První známky nedostatku síry jsou bledé mladé listy. Jejich růst bude pomalý, ale listy se můžou stát křehkými a užšími než jsou normálně. Rostlina může mít i malé zmutované lístky, palice na vrcholu kvetoucích kytek mohou odumřít. Celý růst bude zpomalený, objeví se žloutnutí mladých listům a nových výhonků. Na rozdíl od nedostatku hořčíku, kdy nedostatek začíná na špičkách listů a okrajích, deficit síry se objeví nejprve u řapíku a bude postupovat doprostřed listu. Stonky ztvrdnou, jsou tenké a můžou dřevnatět. Na některých rostlinách se spíš než žloutnutí objeví oranžové a červené mramorování. Stonky se více vytáhnou, ale neztloustnou. Listy budou tuhé, křehké jako sklo a brzy odpadnou.
    Části rostliny ovlivněné nedostatkem síry: Celá rostlina, mladé listy, žilkování.

    Příliš mnoho síry může za malé rostliny s malými listy, listy hnědnou a špičky vypadají jako mrtvé. Přebytek síry může také vypadat jako poškození solemi, zastavený růst a ztmavnutí.

    Úroveň pH a síra

    Půda
    Síra bude vyloučena z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 2,0 - 5,5. Síra se nejlépe vstřebává při pH 6,0 – 9,5 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku síry.

    Hydro a další bezpůdní systémy
    Síra bude vyloučena z látkové výměny při pěstování v hydru při pH 2,0 – 5,5. Síra je nejlépe vstřebávána z hydro systému při pH 6,0 až 9,5 (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku síry.



    Řešení problémů s nedostatkem síry
    Rozpusťte 1-2 čajové lžičky hořké soli na 4,5 litru zálivky a počkejte, než se květina vzchopí. Jakékoli organické / chemické hnojivo, které obsahuje síru pomůže při jejím deficitu.

    Další sirné suplementy jsou: dešťová voda, thiosíran sodný, oboje se vstřebává rychle. Zahradní síra, síran draselný, sádrovec.

    Poznámka: Dejte pozor při aplikování sádrovce do již kyselé půdy (pH 5,5 a nižší). To může mít velmi špatný dopad na různé druhy rostlin, protože to ovlivní vstřebávání půdního hliníku, který je jedovatý pro kořeny kytek.

    Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.

    Fota:
    Obě ukazují nedostatek síry, všimněte si jak na vrcholových listech žlutá barva postupuje od řapíku směrem ke špičce.

     deficit síry

     deficit síry





    Mangan (Manganum - Mn), nepohyblivý prvek, mikro živina


    Mangan pomáhá při štěpení enzymů pro chlorofyl a fotosyntézu, dále spolupracuje s enzymy při redukci dusičitanů před vytvářením bílkovin.
    Na rostlinách s nedostatkem manganu se u mladých listů objeví žlutá skvrnitost (mramorování) a / nebo hnědé oblasti. Mrtvé (nekrotické) žluté skvrny se tvoří na vrcholových listech, zatímco na starších spodních listech se ukáží šedivé ďubky nebo fleky. Mezi symptomy patří i žloutnutí listů s tím, že žilkování může zůstat zelené. Může působit dojmem čtverečkovanosti. S novými výhonky může rostlina vypadat jako že problém odrostl, což je důvodem, proč mladé lístky nemusí být postižené. Navrchu listů se můžou objevit hnědé skvrnky. Určité oblasti listů zhnědnou a vadnou.
    Části rostlin postižené deficitem manganu jsou: mladé listy

    Příliš manganu v půdě způsobí nedostatek železa. Skvrnitost tkání listů je způsobená nedostatečnou syntézou chlorofylu. Vaše kytky budou vykazovat známky velmi malé vitality způsobené nadměrným množstvím manganu.

    Problémy s manganem, když na vině je pH
    PH půdy nad 6,5, půdy s vysokou úrovní železa, půdy chudé na dusík, suché počasí a neprovzdušněná půda.


    Úroveň pH a mangan

    Půda
    Mangan bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 2,0 – 5,0. Mangan se nejlépe vstřebává při pH půdy 5,5 – 6,5 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku manganu.

    Hydro a další bezpůdní systémy
    Mangan bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hydru při pH 2,0 – 4,5. Mangan je nejlépe vstřebáván z hydro systému při pH 5,0 až 5,6 (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku manganu.


    Řešení problémů s nedostatkem manganu
    Výživa postřikem jakýmkoli chemickým hnojivem s obsahem manganu, které také můžete rozmíchat do zálivky. Jakékoli organické / chemické hnojivo, které obsahuje mangan pomůže při jeho deficitu. (Chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.) Další živiny s obsahem manganu jsou: Chelátovaný mangan, uhličitan manganatý, chlorid manganatý, oxid manganičitý, oxid manganatý, sulfid manganatý - všechny s rychlým vstřebáváním. Zahradní kompost a zelený písek jsou dobré zdroje manganu a vstřebávají se středně rychle až pomalu.


    Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.

    Foto ukazuje deficit manganu v květové fázi

     deficit manganu





    Bór (Borum - B), nepohyblivý prvek, mikro živina

    Bór je důležitý, když jde o dozrávání, produkci pylu a semen. Také udržuje vápník v rozpustné formě a pomáhá udržovat silné stonky, stopky a větve. Je zodpovědný za dobrou barvu listů, stejně jako za strukturu rostliny. Pomáhá v buněčném dělení a stavbě bílkovin.

    Deficit bóru se nejprve projeví na mladších listech (zežloutnou), pak postoupí na celou rostlinu. Nedostatek bóru se může podobat nedostatku vápníku. Zakrnělý vzrůst, odbarvení, odumřelé špičky výhonků, zastavení vývoje palic. Druhotné kořeny jsou zakrslé a oteklé, listy deformované, někdy bronzové a sežehnuté. Špičky výhonků umírají, stonky a řapíky jsou křehké. Deficit bóru se lehce rozpozná, protože na listech se objevují jakoby jahodové skvrny nebo cákance fleků. Symptomy nedostatku bóru se nejprve objevují v místech růstu. Můžou se objevit známky šednutí nových výhonů a zasychání, znetvořené palice, kroucení listů, které jsou často skvrnité a odbarvené. Novější výhonky často vypadají, že jsou spálené. Budou mít pokleslé stonky s žloutnoucími až hnědnoucími listy. Mrtvé (nekrotické) fleky se vyvinou mezi žilkováním listů, které (become thick) ztloustnou (?= budou hustší). Listy budou vadnout a objeví se nekrotická a chlorotická skvrnitost. Bór se těžko vstřebává, když je nízký obsah draslíku (K). První známky deficitu jsou abnormálně rostoucí špičky. Když je nedostatek bóru, dostaví se problémy s plísněmi, které se rozšíří z odumřelé tkáně listů, až po vlásky kořenů, jež ztratí barvu. Abyste se vyhnuli deficitu bóru, udržujte pH pod 7, zlepšete vlhkost a mějte lehkou půdu.

    Přespříliš bóru v rostlinách může způsobit spoustu problémů. Špičky listů zežloutnou, pak příznaky postupují dovnitř a způsobí velké opadávání listů a brzké uvadnutí kytky. Může to vypadat stejně jako nedostatek hořčíku, ale postihuje jen mladší přírůstky.
    Části rostliny postižené nedostatkem bóru jsou: rostoucí špičky a mladé listy.

    Problémy s bórem, když na vině je pH
    PH půdy pod 5,5 nebo přes 6,8, písčitá půda, půda s malým množstvím organické hmoty a / nebo dusíku.


    Úroveň pH a bór

    Půda
    Bór bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 2,0 – 5,0. Bór se nejlépe vstřebává při pH půdy 5,0 – 7,0 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku bóru.

    Hydro a další bezpůdní systémy
    Bór bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hydru při pH 2,0 – 5,0. Bór je nejlépe vstřebáván z hydro systému při pH 5,0 až 6,0 (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku bóru.


    Řešení problémů s nedostatkem bóru
    Jedním ze způsobů jak napravit deficit bóru je buď výživa postřikem nebo běžným zalíváním – rozpusťte 1 čajovou lžičku kyseliny borité (prodává se jako oční kapky) na galon (4,54 l) vody. (Chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.) Další živiny s obsahem bóru jsou: borax, kyselina boritá, colemanit (pentahydrát hexaboritanu divápenatého ), pentaboritan sodný, tetraboritan sodný – všechny s rychlou absorpcí. Zahradní kompost a kostní moučka jsou dobré zdroje bóru, ale vstřebávají se pomalu až středně rychle.

    Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.

    Fota:
    všechna ukazují nedostatek bóru

     deficit bóru

     deficit bóru

     deficit bóru





    Měď (Cuprum - Cu)

    Měď hraje velkou roli při vytváření zdravých rostlin, stonků, větvoví a nových výhonků, stejně jako při reprodukci a dospívání. Také napomáhá při metabolismu uhlohydrátu a redukci kyslíku.
    Deficit mědi ukáže rostlina nedostatečným růstem, rostoucí špičky zasychají, na zelených listech se objevuje namodralý závoj a rostliny můžou nakvétat v růstové fázi. Kytky s nedostatkem mědi rostou nepravidelně a nová výhony usychají. Vrcholové listy schnou velmi snadno, také blednou (chloróza) a jsou na nich nekrotické skvrny. Cévní chloróza (bělení mezi žilkováním) se muže objevit na vrcholkových listech. Růst a výnos se sníží.

    Příliš mnoho mědi v sytému způsobí smrt rostliny, jakoby to byl jed. Před smrtí se ještě objeví deficit železa, kořenový sytém bude hnít a kořeny budou mít nenormální velikost a velmi málo postranního větvení. Některé výhonky se vůbec nerozvinou, budou velmi světle zelené nebo mít modrý závoj.
    Části rostliny postižené nedostatkem mědi jsou: nové výhonky, mladé listy a / nebo celá rostlina.

    Problémy s mědí, když na vině je pH
    Vysoké pH, stejně jako příliš kompaktní zemina s nedostatkem dusíku.


    Úroveň pH a měď

    Půda
    Měď bude vyloučena z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 2,0 – 4,5. Měď se nejlépe vstřebává při pH půdy 5,0 – 7,5 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku mědi.

    Hydro a další bezpůdní systémy
    Měď bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hydru při pH 6,5 – 9,0. Měď je nejlépe vstřebávána z hydro systému při pH 2,0 až 6,0 (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku mědi.

    Řešení problémů s nedostatkem mědi
    Výživa postřikem s obsahem síranu měďnatého nebo chelátované mědi – lze použít i pro zálivku. Jakékoli organické / chemické hnojivo, které obsahuje měď pomůže při jejím deficitu. (Chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.) Další živiny s obsahem mědi jsou: Granular (?= ) , zahradní kompost, zelený písek

    Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.

    Foto ukazuje nedostatek mědi. (Může to vypadat jako přehnojení (dusíkem), ale podívejte se na spodek listů a všimněte i jak jsou žluté se známkami bílé, také okraje vějířovitých listů jsou hnědé a uvadlé.)

     deficit mědi





    Molybden (Molybdaenum - Mo)

    Bílkoviny s obsahem molybdenu pomáhají rostlině vstřebávat dusík ze vzduchu.

    Nedostatek molybdenu způsobuje, že listy mají světlý, popálený okraj a podivně nebo zpomaleně rostou. Může dojít k žloutnutí prostředku listů, stejně jako ke kroucení mladších lístků, které eventuálně odumírají. Deficit molybdenu často připomíná nedostatek dusíku. Starší listy budou postiženy chlorózou, budou mít srolované okraje a zakrní. Na rozdíl od nedostatku dusíku se objeví červené špičky listů a toto zbarvení bude postupovat dovnitř listu. Deficit molybdenu se obyčejně projeví na starších až středně starých listech, teprve potom přejde na mladé. Obecně k nedostatku molybdenu dojde, když má rostlina málo síry a fosforu.

    Otrava molybdenem nezpůsobuje rostlině příliš problémů, ale může nějaké vyvolat u člověka, kdyby takovou rostlinu strávil. Přespříliš molybdenu v rostlinách cannabis vypadá podobně jako nedostatek železa nebo mědi.

    Problémy s molybdenem, když na vině je pH
    PH půdy pod 5,5



    Úroveň pH a molybden

    Půda
    Molybden bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 2,0 – 6,5. Molybden se nejlépe vstřebává při pH půdy 7,0 – 9,5 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku molybdenu.

    Hydro a další bezpůdní systémy
    Molybden bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hydru při pH 2,0 – 5,5. Molybden je nejlépe vstřebáván z hydro systému při pH 6,0 až 8,0 (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku molybdenu.

    Řešení problémů s nedostatkem molybdenu
    Jedním ze způsobů je výživa postřikem hnojivy s obsahem molybdenu, jako třeba Miracle All Purpose plant food /= univerzální hnojivo/ nebo Miracle Grow:Tomato Plant Food /= hnojivo na rajčata/. Tato můžete rozpustit i do zálivky. (Chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.)
    Další suplementy s obsahem molybdenu jsou: Peters All Purpose Plant food (vstřebává se rychle), zelený písek, vápenec – oboje absorbuje středně rychle až pomalu.



    Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.

    Fotky:
    1) i 2) představují nedostatek molybdenu v pozdní fázi květu

     deficit molybdenu

     deficit molybdenu




    Nikl (Ni) – bez fotek

    Nikl je potřebný pro klíčení semínek. Nedostatek niklu není dobře zdokumentován. Mezi symptomy patří chloróza a mezicévní chloróza u mladých listů, která pokračuje v pletivovou nekrózu. Další důsledky jsou ubohé klíčení semínek a snížený výnos z úrody.




    Přelití

    Přelití je jedna z nejčastějších chyb, které se dopouštějí nováčci pěstitelé. Důvodem k tomu je to, že cítí potřebu dát své kytce všechno a přeženou hodně věcí a jednou z nich je i zálivka. Když přelijete svou rostlinu, kořeny se tak nasáknou vodou, že nemůžou přijímat kyslík a pomalu umírají. Známky přelití jsou: Svěšené listy, zplihlost, opadávání žlutých a mrtvých listů, dokonce i opad listů, které vůbec nevypadají jako mrtvé.

    Nejsnadnější rada jak se vyhnout přelití je : potěžkejte květináč, když je půda vyschlá a pak znovu, když ji zalijete . (to je důvod, proč je chytré používat květináče z lehkých materiálů). Když zalíváte, lijte jen tolik vody, než uvidíte, že trochu vody vyšlo spodkem - jen trochu, ne že spodem květináče poteče voda proudem – tak poznáte, že rostlina má dostatek vody. Předejít přelití můžete tak, že přidáte více perlitu do zeminy, nebo že přidáte peroxid vodíku kvůli extra okysličení, čímž také zabijete bakterie v půdě. Po zálivce počkejte pár dní. Rostliny mhuany mají rády dobré zalití a pak několik dnů odpočinku k tomu, aby půda dostatečně vyschla. Proto je tak lehké přelít. Kromě hmotnosti květníku můžete jako test vlhkosti použít svůj ukazováček, který zapíchnete do zeminy do hloubky několika palců. Pokud cítíte na špičce prstu, že půda je téměř suchá, je čas opět zalít. Vrchní vrstva zeminy by měla mít možnost vyschnout mezi zálivkami, pokud je ještě vlhká, kytka NEPOTŘEBUJE zalít. Také můžete použít půdní vlhkoměr, který vám řekne, jaká je vlhkost uvnitř květináče. Koupíte ho ve většině obchodů se zahradnickými potřebami.

    Foto ukazuje jak vypadá přelitá rostlina

    (Picture Provided by ShopVac)



    Nedostatečná zálivka

    Nedostatečná zálivka může vykazovat shodné symptomy jako přelití. Zplihlost, povrch zeminy je tvrdý. Abyste se tomu vyhnuli, každé druhé zalití proveďte důkladně tzn. zalijte trochu víc než obvykle, protože rostliny čas od času potřebují pořádně uhasit žízeň. Také to pomůže spodním kořenům, aby měly dostatek vody, potřebný k dalšímu růstu.

    Noví groweři se dopouštějí obou chyb = přelívání i nedostatečného zalévání. Nejprve přelijí, protože se snaží být pečliví, pak se tomuto problému chtějí vyhnout a objeví se známky nedostatku vody. Když mají rostliny málo vody, vypadají schlípleji než při přelití. Vějířové listy zplihnou blíž stopky a nebudou tak žluté jako u přelití. Jediný způsob jak se vyhnout nedostatku vody je zalít pokaždé, když se květináč zdá lehký. Ujistěte se, že při zaléváni pár kapek vyteklo spodkem květináče, tak bude rostlina mít vody dostatek.

    nedostatek zalivky




    Problémy s pH

    První známkou toho, že máte lehčí problém s pH, je rostlina s částečně pokroucenými listy, se žloutnoucími, hnědnoucími, nebo červenajícími flíčky. Někdy se nemusí objevit všechny barvy najednou, skvrnky můžou být žlutohnědé, nebo jen červenohnědé a můžou se projevit kdekoli na rostlině. Nejčastěji však na velkých vějířovitých listech, pak flekatost přejde i na malé lístky.

    Když se tohle stane, musíte zjistit pH substrátu a pH vody předtím a potom, co přidáte živiny. Často je důvodem to, že přidáte hnojiva jako Earth juice, a ty snižují pH celkem dost. Přidání masokostní moučky do zeminy taky rozhodí pH, proto je moudré otestovat pH substrátového mixu dřív, než do něj vsadíte rostliny. Jakmile se objeví skvrnitost, brzy zjistíte, že došlo k uzamčení příjmu některých živin a na rostlině se objeví známky jejich nedostatku. NEPŘIDÁVEJTE ŽÁDNÉ ŽIVINY, ABYSTE NAPRAVILI NEDOSTATEK, DOKUD NESROVNÁTE PH ! Důvodem k tomu je to, že když rostlina nepřijímá některé prvky, ty se hromadí v zemině a jejich obsah by mohl dosáhnout takové úrovně, kdy se stanou pro rostlinu toxické, nebo takové úrovně, že zabrání rostlině v příjmu jiných živin. Nejprve srovnejte pH a až pak přidejte živiny, které v půdě chybí.

    Nejlepší jsou digitální pH testery, protože jsou nejpřesnější. Pokud si ho nemůžete dovolit, tak vsaďte na ph testovací papírky. Nekupujte půdní testery, to je laciný šmejd, který neposkytuje dobré výsledky a nejde se na ně spolehnout. Na trhu je spousta dobrých pH testerů, jeden z nich je Hanna. Mám ho i já a myslím si, že je to výborná investice.

    Naprostá většina problému s pH půdy vzniká po přidání přísad jako rašelina, která je velmi kyselá, nebo zaléváním vodou se špatným pH. Ustalování pH dělejte opatrně, nejlépe v průběhu 1 týdne – rychlá změna pH může přivodit rostlině šok. Často se tvrdí, že pokud nemáte pH tester ani pH papírky, pomůže stabilizovat pH přidání dolomitského vápence – je lepší ho vmíchat do substrátu než přidávat s každou zálivkou. Dle mého názoru i názoru jiných (Uncle Ben) vápenec nesrovnává pH tolik, jak si mnozí myslí. PH půdy a dostupnost mikro živin jsou v úzkém vztahu. Příliš mnoho vápence by mohlo změnit pH půdy až na úroveň, kdy budou mikro živiny pro rostlinu nevstřebatelné.
    Mikro živiny ovlivňované pH jsou železo (Fe), mangan (Mn), zinek (Zn) a někdy i měď (Cu).

    Když přidáte příliš mnoho vápence, může se stát, že srovnat pH bude mnohem těžší, než kdybyste ho nedali tolik. Přidat vápenec můžete kdykoli, ale jakmile je rozmíchaný v zemině, nejde odstranit. S vysokou půdní vlhkostí začne vápenec působit okamžitě a pH bude měnit po dobu několika měsíců. Přesto to trvá až rok než se ukáže pravý užitek vápence. S tím jak se zvyšuje pH půdy, snižuje se prodleva reakce vápence kvůli nižší úrovni půdních kyselin. Vápenec je mnohem lepší ve zvyšování pH, než kdybyste ho chtěli použít pro snížení pH půdy – bylo by ho potřeba velmi mnoho a mohlo by se stát, že se pH dostane na úroveň, kdy je pro rostlinu toxický, takže pokud potřebujete snížit pH, porozhlédněte se po něčem jiném, než je vápenec.

    Takže tady dole najdete seznam pufrů, které se mohou hodit, když potřebujete snížit nebo zvýšit pH.

    Pro snížení pH v půdě: piliny, kompostované listí, odštěpky dřeva, moučka z bavlníkového semene, listová prsť, rašelina, šťáva z citrónů, ocet, pH minus.

    Snížení pH v hydru: PH minus (ocet a citrónová šťáva jsou dobré pro substrát, ale pro hydro se nedoporučují) Thanks goes out to syko2 for that one!

    Pro zvýšení pH v půdě: pH plus, dolomitský vápenec, popel z tvrdého dřeva, kostní moučka, drcený mramor nebo škeble ústřic, hydroxid draselný <--- Thank you Uncle Ben!

    Zvýšení pH v hydru: pH plus, soda bicarbona nebo vápenec

    (Měli byste používat pouze kvalitní pH pufry a ujistit se, že dobře spolupracují s živinami.)


    Fotky:
    - ukazují skvrnitost způsobenou pH před tím, než dojde k uzamčení příjmu živin.
    - druhá ukazuje vysoké pH a zkroucené listy. Všimněte si hnědých okrajů, to jsou příznaky nedostatku draslíku, ke kterému došlo díky tomu, že pH zabránilo jeho vstřebávání.
    (Někdy se plete s deficitem dusíku, takže mějte po ruce pH tester a používejte ho často !)

    skvrnitost zpusobena pH

     vysoke pH




    Přehnojení

    Na fotu je k vidění nejčastější problém – přehnojení.
    Ach, to přehnojení! Vyhněte se mu tím, že nebudete přidávat příliš mnoho živin do zálivky / postřiku na list. Nehnojte častěji než 1x týdně, při 1. hnojení namíchejte jen ¼ koncentraci a pak postupně zvyšte dávku na ½ a tak dál. Pokud používáte chemická hnojiva, je velmi snadné to přehnat. Přehnojení způsobí, že špičky listů zežloutnou nebo se spálí. Korekci hladiny živin v půdě provedete flushováním vodou v množství 3x větším než je objem zeminy. NIKDY nehnojte rostliny, které jsou mladší než 2 týdny, v tomhle věku jim stačí živiny obsažené v půdě – samozřejmě záleží na kvalitě půdního mixu. Hnojení rostlin do 14 dní věku s největší pravděpodobností způsobí jejich smrt.

    prehnojeni

    prehnojeni




    Zachráněné téma v anglickém jazyce (inVALIDa) - zde
    Do češtiny přeložené téma (HavanaJoe) + diskuse k tématu - zde

    Převzato z overgrow.com od uživatele MyNameStich, zachránil inVALIDa, přeložil HavanaJoe, grafické úpravy a korektura Jedubabka, do FAQ umístil Krychle.

    Jaké bude pH a EC po použití některých hnojiv?
    Merania:
    (udaje v zavorce jsou vyrobcem doporucene koncentrace)

    Voda- Pitna,Sidliskova Ph:7.5 EC:0.44
    +kyselina citronova potravinarska(0.4ml/l)...Ph:5.4...EC:0.27
    +BioNovaHydroSupermix(4ml/l)...Ph:5.0...EC:1.63
    +Aqarist.PH+(1ml/l)...Ph:6.0...EC:1.78

    Voda-Destilka Ph:5.5 EC:0.00
    +AdvancedHydrop1(grow)(0,8ml/l)...Ph:4,6...EC:0.65
    +AdvancedHydrop2(bloom)(0,8ml/l)...Ph:4,2...EC:1.05
    +AdvancedHydrop3(micro)(0,8ml/l)...Ph:4,35...EC:1.55
    +AdvancedHydrop2(bloom)(0,8ml/l)...Ph:4,15...EC:1.85
    +B´cuzzBloei(bloomStim)(1,2ml/l)...Ph:4,3...EC:1,84
    +BioNovaTHEmissingLINK(2ml/l)...Ph:3,95...EC:1,895
    +BioNovaXcell(1,2ml/l)...Ph:5,45...EC:2,07
    +PH+(aqaristicke)(1ml/l)...Ph:6,4...EC:2,175
    +PH-(BioNova25%kyselinaFOSF)(1ml/l)...Ph:3,05...EC:2,75
    +AdvancedHydroFINALsolution(ripenLike)(1ml/l)...Ph:3,1...EC:2.7

    Voda-Destilka Ph:5.4 EC:0.00
    +CocoNovaA(4ml/l)...Ph:5,3...EC:0.84
    +CocoNovaB(4ml/l)...Ph:3,8...EC:1.655
    +BioNovaTHEmissingLINK(2ml/l)...Ph:3,7...EC:1,525
    +BioNovaXcell(1ml/l)...Ph:4,6...EC:1,75
    +B´cuzzWortel(RootStim)(1ml/l)...Ph:4,6...EC:1,75
    +BN-ZYM(2ml/l)...Ph:4,6...EC:1,735
    +BioNovaPK13-14(1ml/l)...Ph:6,3...EC:2,126
    +BioNovaNOBURN(1ml/l)...Ph:6,3...EC:2,124
    +CannaRhizotonic(RootStim)(4ml/l)...Ph:6,6...EC:2,195

    Voda-Destilka Ph:6.0 EC:0.00
    +HesiTNT(grow)(5ml/l)...Ph:4.2...EC:0.53
    +HesiBloom(5ml/l)...Ph:4.2...EC:1.38
    +HesiPhosphor+(2.5ml/l)...Ph:4.2...EC:1.66
    +HesiSuperit(qapka/4l)...Ph:4.3...EC:1.66

    Voda-Destilka Ph:6.0 EC:0.00
    +BioNovaSpraymix(10l/l)...Ph:7.2...EC:1.25
    +PlagronPhytamin(5ml/l)...Ph:7.7...EC:2.22

    Voda-Destilka Ph:6.0 EC:0.00
    +BioNovaNutrinovaA(4l/l)...Ph:5.7...EC:0.9
    +BioNovaNutrinovaB(4l/l)...Ph:3.8...EC:1.73

    Voda-Destilka Ph:5.4 EC:0.00
    +Darina4(10ml/l)...Ph:8.7...EC:0.30
    +BioStim(3ml/l)...Ph:8.6...EC:0.31
    +BioStim(15ml/l)...Ph:8.5...EC:0.36(5xodporučanaKONCENTR)
    +McGreen.s.Guanom(Baumax)(8ml/l)...Ph:6,9...Ec:2,00

    Voda-Destilka Ph:5.5 EC:0.00
    +KristalonStart(prasok-1ml/l)...Ph:5.4...EC:2.07
    +StimulaxIII(gel)(5ml/l)...Ph:5.45...EC:2.06
    +KristalonPlod&Kwet(prasok-1ml/l)...Ph:5.4...EC:3.435
    +KristalonPodzim(prasok-2ml/l)...Ph:4.6...EC:error

    Mereni provedl Brunco, do FAQ umistil Krychle.
    HNOJIVA - velke meranie ich vplyvu na Ph a Ec

    Peroxid vodíku - H2O2 (35%) - význam a použití
    PEROXID VODÍKU - H2O2 (35%)

    Používá se v hydroponických systémech ke zvýšení obsahu kyslíku a k udržování čistoty v systému. Slouží dalším mnoha účelům, teré mohou ovlivnit řízkování a klíčeni semínek.
    Peroxid vodíku v zálivce dodává rostlině další kyslík, který výrazně zlepší průběh fotosyntézy.
    Přidáním H2O2 do zálivky pomůžeme i dalšim metabolickým procesům rostliny:

    • pomáhá zoxidovat těžké kovy, které je pak rostlina schopna vstřebat
    • pomáha kořenové struktuře k vývoji a výměně mrtvých kořínků za nové
    • pomáhá transportu látek v rostlině - zlepšuje metabolismus rostliny
    • pomáhá stimulovat produkci proteinu - zlepšuje fotosyntézu
    • pomáhá rozkládat uhlohydráty vzniklé fotosyntézou


    KLÍČENÍ ZE SEMÍNEK A PEROXID VODÍKU
    Použij 10 kapek peroxidu na litr vody (odstáté), pomůže lepšímu a rychlejšímu vyklíčení (semínko běžně vyklíčí za 24 h).

    ŘÍZKOVÁNÍ A PEROXID VODÍKU
    Stejně jako u klíčení s 10 kapkami v litru vody, při jinak stejném zacházení s klony docilíme rychlejšího zakořenění.

    POSTŘIK
    10 kapek na litr je taktéž ideálním přídavkem na postřik od řízku až po dospělost.

    HYDROPONICKÉ SYSTÉMY A PEROXID VODIKU
    5 ml peroxidu na 10 litrů nového roztoku s živinami a pak ještě třikrát týdně 2 ml pro udržení peroxidu v zálivce

    ČIŠTĚNÍ SYSTÉMU
    Jako sterilizátoru mezi jednotlivými sklizněmi je použití peroxidu velice účelné. Peroxid vyčistí dokonale celý systém od bakterií a patogenů. Pomůže rozložit veškerý organický materiál v médiu(rockwool, keramzit, cocos), v nádrži, kapilárách, hadicích atd.
    Nezapomeň pak vždy propláchnout několikrát celý systém čistou vodou (před instalaci nových rostlin).
    Na čistici roztok použij 50 ml na 10 l vody.

    NA ZÁVĚR NĚKOLIK ZÁSADNÍCH VLASTNOSTÍ PEROXIDU VODÍKU:

    • zvýšený obsah kyslíku v živném roztoku
    • zvýšená kořenová aktivita - vyšší příjem živin
    • stimulace produkce proteinů (rostlinných bílkovin)
    • rozkládá uhlohydráty vzniklé fotosyntézou
    • zvyšuje životaschopnost a obranyschopnost rostliny
    • zvyšuje hustotu rostliny - tlusté stonky s užšími patry
    • zlepšuje fotosyntézu
    • zlepšuje klíčení
    • zvyšuje úspěšnost řízkování
    • čistí systém - menší náchylnost k chorobám
    • VAROVÁNÍ: PEROXID VODÍKU JE AGRESIVNÍ CHEMIKÁLIE, DODRŽUJTE PROTO TEPLOTU SKLADOVÁNÍ (15-25°C), ZACHÁZEJTE S NÍM OPATRNĚ A DRŽTE SE INSTRUKCÍ!!!!


    text od SCRATa, o korekci se starala Jedubabka

    Zalévání kokosu
    Zalévání kokosu

    Stručně jak na zalevání v kokosu
    - Vždy si zkontrolujte PH!!!! - rozsah 5,8 - 6,1 funguje opravdu nejlépe !!!
    - Zalévejte jen hnojivy určené na kokos , tak dosáhnete nejlepší výsledky a snadné použití
    - Ujistěte se, že používáte květináč dostatečně velký pro intervaly zalévání které chcete mít. Větší květináč znamená méně často zalévat . Je ale potřeba více vody proplach , čištění .
    - při každém zalévání vám musí protéct část zálivky , 20-40% je dost .
    - Postarejte se o to aby kokos nikdy nevyschnul - je to hydro médium.
    - Častější zalévání dává lepší výsledky.

    Hlava


    Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás
    Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.

    Design, Custom Scripts & DB Optimization by carlos
    Page generated in 0.2753200 seconds with 15 queries.
    Magazín - Growshop Rozcestník - Suvenýry - Sponzoring - Archív