Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz - Grower.cz » Návody na pěstování » Šlechtění

Stáhni si kompletního průvodce Jak pěstovat marihuanu:
FAQ ve verzi pro tisk - [ http://prirucka.grower.cz ]

Kde koupit vybavení pro pěstování? - [ http://grower.cz/rozcestník ]


Zpět na Kategorie FAQ | Slovník Pojmů
Otázky v kategorii Šlechtění Poslední Aktualizace
 • Jaký je rozdíl mezi Cannabis Sativa a Indica? [3/10]
 • 09-12-2011 v 15:07 PM
 • Jak získat pyl ze samců pro kontrolované opylení? [6/10]
 • 09-12-2011 v 14:50 PM
 • Kde se můžu dozvědět informace o konkrétních odrůdách? [7/10]
 • 16-02-2009 v 17:30 PM
 • Historie odrůd cannabis [10/10]
 • 18-10-2010 v 02:11 AM
  Veškerá data jsou evropského formátu; časy jsou GMT +01:00 (CZ).

  Jaký je rozdíl mezi Cannabis Sativa a Indica?
  Volně rostoucí Cannabis Sativa dorůstá výšky až 6-ti metrů. Má úzké listy a méně větvení. Kvete obvykle 10 až 14 týdnů.


  Cannabis Indica bývá obvykle kratší a košatější - obvykle 1 až 1,5 metru. Čepele listů jsou široké. Kvete obvykle 6 až 8 týdnů.

  Jak získat pyl ze samců pro kontrolované opylení?
  Ihned potom, co rozpoznáte samce, je třeba ho přesunout ven z pěstírny. Dokončit zrání ho musíme nechat někde mimo - je několik možností:


  První možnost je normálně uříznout, dát do vázy a kolem rozprostřít noviny. Květy se otevřou a do několika dní vypadá pyl na noviny.


  Druhá je nechat ho v květníku. V tomto případě není ani potřeba moc zalévat, ani ho mít pod lampou. Samec už moc světla potřebovat nebude.


  Aplikace: nejvhodnější je pyl nejdříve namíchat tak 1:5 s moukou (zde je možnost vzniku plísně, mouka je samý polysacharid, proto pozor např. ve skleníku). Větší koncentrace je zbytečná. Štetečkem nanášíme na vybrané větvičky. Stačí opylit jednu kratší boční větvičku na každé samici - potřebujeme jen trochu semen pro vlastní potřebu a nechceme si kvůli tomu zničit sklizeň, že? Pak zbývá jen označit, co čím je opyleno a počkat si na sklizeň. Semena jsou obvykle zralá za tři až čtyři týdny. Po sklizení by semena měla ještě určitou dobu schnout v palicích, aby finálně dozrála a byla připravena ke klíčení.
  Pokud jde šlechtiteli primárně o semena, opylují se vrcholové palice, aby byl zaručeno správné vyvinutí a dozrání semen. Též je možné použít pytlů z mikrosíta, opylenou větev do něj uzavřít a pokračovat na jiné větvi s jiným pylem. Tyto pytle se používají i pro sběr pylu.


  Skladování pylu a semen: nejlepší v ledničce. Prostě sucho a chlad. Pozor! Pyl je velice náchylný na plíseň.


  Kde se můžu dozvědět informace o konkrétních odrůdách?
  Nejprve navštiv Encyklopedii : "Encyklopedie Modelů".

  Dále pak zkus prohledat fórum na Groweru "Šlechtění a genetika".  Další informace jsou dostupné pouze v angličtině a to především v on-line katalozích šlechtitelů:

  Historie odrůd cannabis
  Haze
  V období 60. až 70. let žili v Kalifornii dva muži známí jako '' Haze Bratři '', je velmi pravděpodobné že jsou tvůrci odrůdy cannabis, která je dnes známá jako Haze. Podle Sama SkunkMana byli “R. Haze” and “J. Haze”, bratři zodpovědní za vytvoření odrůdy, která se později stala pilířem moderního šlechtění marihuany. Tito bratři údajně nechtěli výslovně šlechtit rostliny, ale spíše křížit mezi sebou odrůdy, které měli v podobě semen k dispozici v době kdy pěstovali. V té době bylo na Západní Pobřeží přiváženo mnoho nových odrůd a to hlavně hipíky a surfaři, kteří cestovali po světě a s sebou přiváželi zpět do Států semena cannabis z končin jež navštívili. Před tím než se cesty obou bratrů rozdělili (jeden odjel do Mexika), zanechali za sebou plno huličů co dále šířili příběh odrůdy zvané '' Haze ''. I když různých verzí příběhu o původu Haze existuje několik, její přesný rodokmen je věcí debat. Záleží na tom koho se zeptáte (a komu budete věřit) Haze je křížencem Thai x Columbian, a “Original Haze” má v sobě údajně i genetiku z Indie. Je zde také část marihuanové komunity, která tvrdí že se v Haze nachází i něco z Mexican Sativa, spolu s debatou o původu Haze se také diskutuje o tom že Jamaican cannabis je tvořená Haze.

  Podle cannabis průkopníka ''Sama SkunkMana’', který tvrdí že přivezl ze Spojených Států do Holandska několik vyjímečných odrůd (včetně '' Originální Haze '') byla Original Haze čistá sativa, jež nevykazovala žádný sklon k hermafroditismu navzdory tomu že obsahovala linii Thai. Dále se také vyznačovala nadprůměrným poměrem samic ku samcům (asi 60-70%) a velmi dlouhou dobou zrání. Haze ve své krátké historii prošla několika barevnými stádii od purpurové přes červenou, stříbrnou a další rozmanité barvy uváděné během této doby (mimochodem podle Sama SkunkMana byla nejlepší z nich Purple Haze). V Samově verzi událostí týkajících se historie ‘Original Haze’, on přivezl tuto odrůdu do Holandska v roce 1976 a všechny následující variety Haze vzniklé poté jsou výsledkem křížení této jím přivezené verze Haze. Chuť a high “Original Haze” Sam popisuje jako ovocnou, pikantní připomínající kořen, pivo, kolu, čokoládu, někdy je chuť popisovaná také jako '' sladko kyselá''. Sam dále popisuje F1 ‘Original Haze’ jako stabilní odrůdu, pozdějším šlechtěním však bylo vytvořeno mnoho rozdílných fenotypů.

  Doba květu Haze je věcí diskuze, hlavní patron ‘Original Haze’, The Flying Dutchmen (který získal semena Haze přímo od Sama Skunk Mana) uvádí 12-16 týdnů květu. Bývalý pracovník Flying Dutchmen, známý jako Amsterdammer, tvrdí že ‘Original Haze’ byla obvykle sklízena mezi 15-16 týdnem, což je také uvedeno v muzeu cannabis, které provozuje Flying Dutchmen. Efekt ‘Original Haze’ je popisován jako '' velmi silné, jasné, energetické high '', což je typické pro odrůdy rodu cannabis sativa. Stojí za zmínku, že ‘Original Haze’ od Flying Dutchmen byla stabilizovaná, podle jiných slov byla původní “Californian Haze” spíše různorodá než stabilní. Haze je výborná odrůda pro šlechtitele, určená špíše pro zvýšení kvality odrůd než pro komerční/rekreační/medicinské využití.

  Samozřejmě, že toto byla pouze jedna z verzí příběhu objasnující historii Haze. Další muž známý v marihuanové komunitě jako '' Old Ed '' také tvrdil, že do Holandska přivezl ''Haze'', kterou získal přímo od Haze bratrů v roce 1970. To uvádí také Australský šlechtitel a otec Dutch Seed bank Neville Schoenmaker. Ve skutečnosti, semena '' Haze'', které získal ze sklizně v roce 1969 reprezentují první známý příklad Haze, který je v součastnosti dostupný. Není překvapením, že podle Sama SkunkMana, Neville nikdy žádnou rostlinu Haze až do roku 1984 nebo 1985 (při vyprávění této teorie uváděl Sam obě data), kdy mu Sam SkunkMan prý dal svůj nejhorší klon Haze, protože Nevillovi nedůvěřoval. Zajímavé je že jednou Sam tvrdil, že dal Nevillovi samčí klon ‘Original Haze’ a při jiné příležitosti tvrdil že to byl samčí klon. Tato verze Sama SkunkMana se zdá dosti nepravděpodobná a mění se jak aprílové počasí. Nepřekvapuje, že přesné detaily obklopující vznik Haze, jež navždy změnila tvář moderního šlechtění marihuany, zůstanou i 30 let po jejím přivezení do Holandska zahaleny rouškou tajemství. Jak již bylo zmíněno, další verze příběhu Haze (a také nejvěrohodnější) je ta podle níž se Haze bratři setkali přímo s Nevillem a osobně mu dali semena skutečné “Californian Haze”. Po přivezení do Holandska Haze postupně putovala mnoha slavnými, společnostmi a rukami lidí, kteří ji dále vyvíjeli, byly to např. společnosti Sacred Seeds, Cultivators Choice, Sensi Seeds, The Green House Seed Company atd. Mnoho z nich dnes už neexistuje. Většina zásob semen z těchto zaniklých společností bylo získáno jinými semenářstvími nebo se v některých případech prostě ztratily. Tak vznikaly různé dnes dostupné linie Haze, a o všech se tvrdí že jsou původní linií. Hojně se spekuluje o tom, že rodokmen Haze je závislý na roce v kterém byla odrůda pěstována. Jinak řečeno, různé variety byly kříženy během vývoje Haze, což zapříčinilo že v každém roce šlechtění byly selektováni jiné rodičovské rostliny k tvorbě semen. Haze se postupně také stal obecným názvem používaným pro charakterizování mnoha sativa odrůd, které sdílejí společné rysy. Existují odrůdy jevící se velmi podobné Haze, mají však nedůvěryhodný původ. Nicméně je skutečností že Nevillova linie Haze hraje ústřední roli ve šlechtění mnoha dnes věhlasných odrůd cannabis. Je to například světově proslulá Super Silver Haze a další které dominovali na mnoha festivalech včetně High Times Cannabis Cupu, a jejichž kořeny vedou k původní linii Haze, kterou získal a později prodával Neville ve své Seed Bance v 80. letech.

  V 80. letech Neville Shoenmaker údajně cestoval do Holandska, aby pomohl léčit drogově závislé, protože v té době, bylo Nizozemsko proslulé svými léčebnami pro drogově závislé. Zde Neville nastartoval první Holandskou Seed Banku, díky tomu a jeho šlechtitelskému umění se postupem času stal legendou mezi pěstiteli marihuany. Odrůdy jako Haze, Northern Lights, Afghani, Hindu Kush, G13, atd. zdomácněly na celém světě a staly se ozdobou každé pěstírny. Všechny tyto zminované odrůdy mají svou vlastní bohatou historii, a jejich produkce pro masy je velmi významná. Australský šlechtitel známý jako '' King of Cannabis '' produkoval tyto odrůdy ve svém ''Nevillově sídle'' známém jako The Cannabis Castle a prodával je přes Seed Banku, která byla první Holandskou společností zabývající se distribucí semen cannabis. Nevillova Seed Banka vydělávala peníze na prodeji semen kvalitních odrůd cannabis, mnoho z těchto původních odrůd bylo zkříženo s jinými a jsou v dnešní době prodávány pod jinými názvy. Mnoho ze svých původních odrůd Nevill později prodal svému společníkovi Benu Dronkersovi ze Sensi Seeds, jež se postupně stala jednou z nejplodnějších seed bank v Holandsku v 90. letech, což je přisuzováno právě tomu že pracovali s originální genetikou přímo od Nevilla, kterou dříve prodával v Seed Bance. Neville pokračoval ve svém úsilí v Holandsku, kde pracoval pro vybrané společnosti jako šlechtitel a také jako producent marihuany pro Nizozemské cofee shopy, dokonce jeden cofee shop vlastnil.
  Někdy začátkem 90. let byl Neville zatčen v Australském Perthu poté co byl na zařazen na seznam 10 nejhledanějších zločinců Ameriky a strávil rok a půl ve vězení v západní Austrálii, kde bojoval proti tomu, aby byl vydán do Ameriky, což se podařilo díky tomu že měl jak Australský tak Holandský pas. Poté Neville strávil nějaký čas v ilegalitě než se začátkem 21. století znovu objevil jako šlechtitel a konsultant u Mr. Nice Seeds, kde dodnes pracuje po boku další Australského šlechtitelské legendy Shantibaby. Mr. Nice Seeds v dnešní době produkuje jedny z nejlepších kříženců Haze, jejichž stopy vedou zpět k původní linii Haze se kterou pracoval Neville v 80. letech a získal za ni mnohá ocenění. Spolu s Nevillem, je Shantibaba (jež vlastnil a pracoval jako šlechtitel v The Green House Seed Company v roce 1994) vlastníkem mnoha jedinečných old school (i new school) odrůd cannabis. Většina z kříženců Haze nabízených jinými seed bankami pochází právě z původní Haze od Nevilla, s kterou stále pracují v Mr. Nice Seeds.

  Část z top odrůd z nabídky Mr. Nice Seeds (jejichž hlavní tváří je legendární hašišák Howard Marks) včetně famozní Super Silver Haze, což je kříženec Northern Lights, Skunk#1 a Haze popisované jako '' král králů odrůd cannabis '', pár prdech z tohoto vítěze Cannabis Cupu opouštíte realitu. Spolu se Super Silver Haze, je tu také její sestra Mango Haze, která si v krátké době vydobila slávu a patří mezi nejlepší Holandské odrůdy současnosti. Na papíře se rozdíly mezi těmito dvěma odrůdami zdají nepatrné, nicméně jsou docela podstatné. Skutečný rodokmen Super Silver Haze sestává z (Skunk x Haze C) x (Northern Lights#5 x Haze C). Haze C je kříženec dvou čistých Haze odrůd vyselektovaných ze semen Haze z roku 1969. Pro nováčky pěstování může být trochu matoucí, že zde je ještě další čistá Haze odrůda, které v Mr. Nice Seeds říkají Haze A, což je opět kříženec dvou čistých Haze odrůd vyselektovaných ze semen Haze z roku 1969. Haze A a Haze C jsou příbuzné odrůdy. Otec Mango Haze je kříženec (Skunk x Haze C), což je také otec Super Silver Haze, ale mateční rostlinou je separátní odrůda (Northern Lights #5x Haze C), což je sestra matky Super Silver Haze. Pro pochopení doporučuju přečíst předchozí odstavec ještě min. jednou. Mělo by být řečeno, že technicky jsou Mango Haze i Super Silver Haze odrůdy jež tvoří z 50% Haze, nicméně Mango Haze se svým vzrůstem zdá být více sativa než její sesterská odrůda. Jesse(autor tohoto článku) pěstoval obě tyto odrůdy a podle něj jsou obě excelentní, což je odměnou za úsilí vynaložené na jejich dopěstování. Spolu s Super Silver Haze a Mango Haze, je druhou nejvyhledávanější odrůdou po Haze, odrůda trefně pojmenovaná Neville’s Haze. Odrůda nabízená jako nejsilnější lidstvu známá cannabis, Neville’s Haze tvořena ze 3/4 čistou Haze, která byla kvůli zkrácení doby květu skřížená s Northern Light’s. Skutečný rodokmen Neville’s Haze’ je tvořen samcem Haze C, který byl skřížen se samicí (Northern Lights x Haze A). Ostatní odrůdy Haze dostupné u Mr. Nice Seeds zahrnují (Afghan x Skunk) x (Afghan x Haze), (Afghan x Haze), Mango Haze x Neville’s Haze, Early Pearl x (Skunk x Haze), Mango Widow (Mango Haze x White (Black) Widow), Early Queen x Haze, a La Nina, která je křížencem skutečného otce White Widow (South Indian hybrid) a čisté samice Haze, ale v tomto případě to není Haze A ani Haze C.

  Závěrem je třeba říct, že skutečná historie Haze nebude asi nikdy 100% známa. Existují různé verze příběhu, z nichž všechny jsou založené na skutečných událostech, vždy záleží na člověku který o Haze vypráví jak moc je schopen vylíčit skutečnost. Ve všech verzích jsou určité shodné prvky, jako třeba že Haze pochází od dvojice mužů známých jako Haze bratři, kteří byli ze Západního pobřezí USA a pracovali s mnoha odrůdami tropických sativ z nichž vytvořili odrůdu, která je dnes známá jako Haze. Na trhu je dnes mnoho odrůd Haze, které sice mají v názvu Haze, ale s původní linií Haze nemají nic společného, termín Haze je také nesprávně užíván u odrůd, které se vyznačují charakteristickými rysy cannabis sativa. Pro zájemce o odrůdy Haze jsou bezpochyby první volbou odrůdy od Mr. Nice Seeds, jejímiž hlavními mozky jsou legendární Shantibaba, Neville a Howard Marks, ti totiž mají k dispozici skutečnou Haze.

  Quote:
  Originally posted by Shantibaba
  Hi All

  well been a little relaxed designing a hectare of gardens for the Gili Trawangan project which will be called Eco Villas Trawangan...a green experience.So sorry for the limited attention to the MNS family but appreciate all your understanding for taking time out over the Xmas New Year period with the family...

  As for this thread, most of you know the versions about the Haze myths. There are always a few sides to coin, as you all know. I do not feel to keep regurgitating the side we believe is the truth, but it is the truth for Nev, myself and Howard.

  I think most of your versions lead you to the MNS forum for the right reasons and in the end we must all work out a view on life based on the characters involved and their integrity.

  My personal opinion is since so many growers/breeders/travelers existed in the 60s and 70s and alot of small pockets grew into legends like Mullumbimby in Australia, Mendocino in the USA, and so on...access to good Colombian strains, Panama strains, Indian, Thai, Afghani, Lebanon etc...versions of Haze were being made without the labels of Haze till they came into the hands of those who made it their passion to find and refine Sativa dominant hybrids. I have smoked plants in Australia that have been grown from landraces and inbreed for decades that are so close to Nev`s Haze A, Haze C and pure female Haze characteristics that it does not surprise me that confusion exists.So what ever you make of the facts as you know them , it is possible someone else was working on similar lines in opposite corners of the world at the same time...We all rely on stories from those who were there, but before them things were going on too, and from who did they come from....so as you see we are all just the hands of mother nature in the end and egos and stories are just that. Truth is in the genetics, the closer you get to a good start is by trusting other growers over time, and your own experiences.

  Keep up the good beginning to the 2009 year and I wish you all the best Sb
  http://www.mrnice.nl/forum/showthread.php?t=1606
  http://www.treatingyourself.com/dhtml/issues.php


  Northern Lights

  Northern Lights je popisovaná jako '' nejvychytanější indoor indika '', která zdomácněla na cestě z Pacifického Severo-Západ do Holandska, kde se jí chopil Nevil Schoenmaker, vlastník Seed Banky, což byla první společnost prodávájí cannabis semena. Podle Jorge Cervantese, který píše články pro časopis High Times byla Northern Lights původně vyšlechtěna mužem známým jako '' The Indian '' na ostrově blízko amerického Seattlu. Podle Jorgeho verze událostí měl '' The Indian '' celkem 11 semen Northern Lights označených jako Northern Lights #1 až Northern Lights # 11. Z těchto 11 rostlin Northern Lights byla prý nejlepší Northern Lights #5, nadprůměrné známky kvality pak ukazovaly Northern Lights #8 a #1. Doba květu u NL byla 70 dní indoor a u outdoorového pěstování na Severní polokouli dozrávala v říjnu. Cervantes NL popisoval jako dominantní Afghani Indiku s přídavkem Thai sativy. Je to stabilní odrůda s chutí po borovici a obsahem THC kolem 15%. Dále pak má velmi dobrý poměr květů ku listům, ty ke konci květení získávají purpurový nádech.

  Podle Sama SkunkMana pochází Northern Lights z okolí Seattlu (sem byla přivezena odjinud) a poté putovala jako klon do Holandska v roce 1985. Zde byla dostupná pouze Nevillovi ze Seeds Banky, kde byla křížena s mnoha vyjímečnými odrůdami, které měl Nevill k dispozici a tyto křížence prodával zákazníkům po celém světě. V té době to byla nejvíce známá pryskyřičnatá odrůda použitá pro křížení ve více než 70 nových odrůdách v 90. letech. Tito kříženci Northern Lights dominovali na několika High Times Cannabis Cupech (HTCC), konkrétně obsadili první místo na 2. 6. a 7. ročníku HTCC. Ryzí F1 klon Northern Lights #5 se stal výtězem 3. ročníku HTCC. Katalog Nevillovi Seed Banky v roce 1987 obsahoval několik odrůd Northern Lights, včetně kříženců (Northern Lights #1 x Big Bud) x Big Bud, Hash Plant x Northern Lights #1, G13 x Northern Lights #2 F-1 hybrid, Northern Lights #1, Haze x Northern Lights #1 F- 1 hybrid, (Hash Plant x Northern Lights #1) x Swazi, Northern Lights #5 x Skunk #1 F-1 hybrid, fotografie do zmíněného katalogu vytvořil '' ganja guru '' Ed Rosenthal, původce klonu Northern Lights #5. Odrůda Northern Lights #1 je popisována jako '' skutečně vypiplaná Afghani s extrémními rysy indiky. Je to menší, öbjemná rostlina s kožovitými tmavě zelenými širokými listy. Stonek a větve jsou velmi silné a snadno se řízkují. '' U indooru je výnos v 1000 gramech za 100 dní, u outdooru zhruba také tak. Tato odrůda dozrává v průměru asi za 55 dní, u indoor pěstování se výška pohybuje kolem 130 cm a u outdooru od 1,5 do 2,1 m. Vzrůst Northern Lights #1 je '' velmi bujný '' odrůda se vyznačuje odolností vůči nízkým teplotám, velkou potencí, pryskyřičnatostí, chuť je sladká a ne '' páchnoucí '' jako u většiny Afghanů. První křížence odrůdy Big Bud bylo také možno najít v nabídce Nevillovi Seed Banky v roce 1987. Křížením Big Bud s Northern Lights (Northern Lights #1 x Big Bud) x Big Bud, obsahující 75%
  Big Bud, vznikla '' super rostlina '' se zvyšeným výnosem a kvalitou původní linie Big Bud. V nabídce byly také uvedeni kříženci Big Bud jako Big Bud x Northern Lights #2 (Hindu Kush) stejně jako “ kříženec 4 odrůd (Big Bud x NL#1) x (Skunk #1 x Early Girl). G13 x Northern Lights #2 F-1 hybrid byl popisován jako '' skutečný trhák, se skvělým výnosem s velkými sladkými palicemi. Pronikavá sladkost NL #2 a ovocná chut Thai dodala této podsadité Indice skutečný říz.” Hash Plant x Northern Lights #1 F-1 hybrid byl vyvinut z “nejlepšího samce Northern Lights #1 '', který vnesl do této odrůdy unikátní vlastnosti. Těmi byl v prvé řadě silný stoned účinek a velmi krátká doba květu 45 dní. Haze x Northern Lights #1 F-1 hybrid byl popisován jako, “ nejosvědčenější a nejoblíbenější haze hybrid široko daleko. Je trochu náročnější na pěstování, ale stojí za to. '' Haze je Sativa vyšlechtěná v USA, která byla velmi oblíbená v 70. letech. Seed Bance se podařilo získat několik životaschopných semen z poslední sklizně z Ameriky a z nich vypěstované rostliny byly použity pro vytvoření několika vyjímečných kříženců. (Hash Plant x Northern Lights #1) x Swazi je kříženec 3 odrůd, '' sladká, svěží, borovicová chuť Swazi '' byla zkombinována s mohutným a vysoce výnosným křížencem Hash Plant x Northern Lights #1. Tato odrůda má docela vysoký vzrůst, od 2 do 2,7 m a výnos se pohybuje kolem 1 kg. Northern Lights #5 x Skunk #1 je po právu legendární odrůdou, která získala ocenění i na HTCC. Má velmi dobrý poměr květů ku listům a nemusí se příliš zastřihovat. Dozrává asi po 55 dnech, u outdoor pěstování se výnos pohybuje mezi 0,75 až 1,5 kg. Katalog Seed Banky z roku 1990 je výborným zdrojem informací pro milovníky Northern Lights.

  Northern Lights #1 F3 je popisována jako '' jedna z nejčistčích, nejsilnějších, nejmimořádnějších odrůd Indiky na světě. '' Charakteristickými rysy jsou velmi široké, tmavě zelené listy, neobyčejně pryskyřičnatý vzhled, doba květu 40-45 dní, je to výborná odrůda pro každého amaterského či profesionálního šlechtitele. Northern Lights #2 F3 je dominatní Hindu Kush odrůda s '' obdivuhodnými, ne však zničujícími účinky '' a štiplavými, sladkými, opojnými tóny. Northern Lights #2 je také známá jako Oasis, což je odrůda z nabídky semenářství Dutch Passion, údajně vzniklá skřížením Northern Lights #1 a Hindu Kush. Stejné údaje jsou uvedeny také v katalogu The Seed Bank u popisu jejich Northern Lights #2 F3. Tato odrůda měl být navzdory jejímu původu údajně '' překvapivě energická '', s dobou květu 40-45 dní, absolutní nutnost pro labužníky a sběratele. Northern Lights #5 x 2 byla křížencem v dnešní době proslulého řezu Northern Lights #5 a Northern Lights #2 (Northern Lights #1 x Hindu Kush). S předpokládanou dobou květu 50 dní, '' chutí po jalovci '' a množstvím podukované pryskyřice. Hashplant x Northern Lights #1 byla jednou z nejsilnějších odrůd s kterou se bylo možno setkat, kde Hashplant je odrůda původem z Pacifického Severo-Západu USA. Doba květu této variety byla asi 45 dní, s vykouřením jointu ubaleného z paličky této rostliny měli co dělat i zkušení Nizozemští huliči. G13 x Northern Lights #2 byla také v nabídce katalogu The Seed Bank z roku 1990 a byla popisována jako štiplavě sladká odrůda Northern Lights #2 s vysokým výnosem. Tato odrůda měla skvělé účinky, produkci pryskyřice a dozrávala kolem 50-55 dne květu. Určitě nejslavnějším křížencem Northern Lights je světově proslulá odrůda Northern Lights #5 x Haze. Northern Lights #5 x Haze je supersilná odrůda, je to také asi první odrůda, která měla na obalu varování určené pro pěstitele: '' může způsobit nevolnost, závratě, mdloby, střevní potíže nebo únik moči .'' Jestli to byl jen vtípek určený k zahanbení kamarádů nebo že odrůda je určená hardcore huličům s vysokou tolerancí nikdo neví, pravdou je že o Northern Lights #5 x Haze se díky tomu brzo začalo mluvit a získala první místo na Cannabis Cupu a pozdějí i chválu lidí po celém světě.

  Haze obsažená v kříženci Northern Lights # 5 x Haze byla vypěstovaná ze semen z poslední Haze sklizně uskutečněné v USA, podle Sama SkunkMana je původem z okolí Kalifornského Santa Cruz. Skutečný rodokmen Haze je diskutabilní, Sam SkunkMan tvrdí, že originální Haze byla křížencem Mexican x Columbian s později přidanými varietami Thai a South Indian v pěstírně Mr. Nice, ten vlastnil nejranější verzi Haze na světě, což byl původně Columbian x Thai a to v roce 1969. I v takových ideálních podmínkách jaké panují v Kalifornii, bylo doporučeno Haze pěstovat ve skleníku, aby plně dokvetla a v některých případech úplně nedozrála ani v něm. Odrůda Northern Lights x Haze se vyznačovala dobou květu asi 75 dní tzn. asi 9-10 týdnů. Northern Lights #5 x Skunk # 1, známý také jako Shiva Skunk byla jednou z nejosvědčenějších indoor odrůd z nabídky Nevillovi Seed Banky. Shiva Skunk je odrůda, která se snadno pěstuje, je tedy doporučovaná začátečníkům, není potřeba ji zastřihovat, doba květu je asi 55 dní. Obyčejnější odrůdou pak byl kříženec Northern Lights, z katalogu Seed Banky z roku 1990, Hash Plant/Northern Lights #1 x Swazi. Byl vhodný pro indoor/outdoor, ale původně byl zamýšlen jako striktně outdoorová odrůda. Tento několikanásobný kříženec má vysoký výnos, robustní palice a sladkou chuť, sklízí se v polovině září. Northern Lights #5 je výsledkem křížení Northern Lights #1 x Northern Lights #1 a v současné době je snaha znovuoživit tohoto krále králů odrůd cannabis ze zásob semen z roku 1988 z nichž byla vytvořena mateční rostlina NL#5. Na tomto úkolu pracuje šlechtitel semenářství Mr. Nice Seeds (MNS) Shantibaba. Podle posledních zpráv vyklíčilo asi 50% z těchto semen (55 z 80 semen) v průběhu 2 dní. V rozporu s původní informací Northern Lights od Mr. Nice Seeds neobsahuje linii Thai, což je určitě linie kterou Neville nabízel v 80. letech. Mnoho let se spekuluje o existenci Northern Lights # 9 x 5, s tou prý pracovali v The Seed Bank a nakonec skončila v rukou Bena Dronkerse ze Sensi Seeds.V Sagarmatha Seed Company vypěstovali nadprůměrnou verzi Northern Lights # 9, což je kříženec mezi “Northern Lights X” a starou Sagarmatha Slyder.

  Nedlouho poté co v roce 1989 ovládl High Times Cannabis Cup, odjel Neville navštívit rodinu do Australského Perthu, kde byl zatčen poté co se objevil na seznamu '' America’s Most Wanted '' (pozn. seznam nejhledanějších osob v Americe). Ve stejné době byla plně rozběhnutá operace '' Zelený Obchodník '' se zaměřením na samotný High Times magazín. Povídá se, že šéfredaktor High Times magazínu Steven Hagar byl předvolán aby svědčil u soudu proti Nevillovi, to se naštěstí nestalo. Poté co Neville strávil nějakou dobu ve vězení v Západní Austrálii se úspěšně ubránil vydání do USA, a to díky tomu, že měl dvojí občanství, Holandské a Australské. Zajímavou spekulací je, že Neville utekl z vězení a vypařil se, nakonec se objevil v Holandsku, kde zůstával v ústranní až do 21. století, kdy se znovu objevil jako šlechtitel a konsultant v Mr. Nice Seeds po bodu legendárního '' hašišáka '' Howarda Markse (pozn. také znám jako Mr. Nice) a věhlasného šlechtitele Shantibaby. Prostě nejlepší mozky cannabis scény spojily své síly. Mr. Nice Seeds dnes nabízí jednu z nejlepších kolekcí cannabis genetiky na světě. Jsou to například některé odrůdy z původní Nevillovi Seed Banky a mnoho dalších nedávno korunovaných odrůd, jako světově proslulá původní White Widow (v nabídce pod jménem Black Widow), Great White Shark aka Peace Maker (v nabídce jako Shark Shock) a Medicine Man (původně White Rhino).

  Ve '' vyprávěných '' verzích historie Northern Lights panuje shoda v tom, že pochází z Pacifického Severo-Západu USA, konkrétně z okolí Seattlu ve státě Washington. Odtud putovala do rukou Nevilla Schoenmakerse ze Seed Bank v Holandsku, kde byla křížena s mnoha jinými odrůdami, které byly prodávány do celého světa. Tím si také tito kříženci získali popularitu po celém světě. V dnešní době je nejlepší volbou Northern Lights od Sensi Seeds a Oasis (Northern Lights #2) od Dutch Passion. Novinkou je, že linie Northern Lights #5 je v současnosti znovuoživována Shantibabou v Mr. Nice Seeds a chystá se vydat s podobě křížence Northern Lights #5 x Haze v roce 2009, což jistě potěší srdce všech fanoušků Northern Lights po celém světě. Krátce před tím než byl Neville uvězněn v Australském Perthu byla vydána zpráva, že '' Po 8 generacích selektivního šlechtění jsme schopni obnovit Northern Lights #5 ze semen. To je průlom na nějž léta čekají všichni indoor a outdoor pěstitelé. Tato outdoorová sezona bude věnována masivní produkci semen Northern Lights #5 pro sezonu 1991. Jako šlechtitel předpokládám, že to bude můj největší úspěch. Sledujte nás, s tímto změníme svět. '' Jedná se stejnou odrůdu vydanou před lety, která se stala slavnou po celém světě, ke které má Shantibaba v Mr. Nice Seeds exklusivní přístup. Spolu s Northern Lights 5a je stále v držení MNS teamu a v budoucnu budou vydány odrůdy obsahující Northern Lights. To je opravdovou nadějí pro všechny milovníky Northern Lights po celém světě. Dnes je Northern Lights jednou z nejpoužívanějších odrůd při moderním šlechtění cannabis, je s podivem že Northern Lights zůstává v dnešní době stále jednou z nejúchvatnějších odrůd cannabis.
  http://www.mrnice.nl/forum/showthread.php?t=2012

  Skunk #1

  Skunk #1 je jednou z nejslavnějších a nejvíce pěstovaných odrůd cannabis na světě. Představuje skutečně vytříbenou, homogenní odrůdu, s vysokým výnosem a stabilním vzrůstem, která je výsledkem dlouholetého selektivního šlechtění. Skunk #1 je po právu skutečnou legendou. Uvádí se, že mnoho odrůd, včetně UK Cheese klonu má svůj původ právě ve Skunku #1, v tomto případě je to Sensi Seeds Skunk #1, z jehož semene byl UK Cheese vypěstován. Existuje několik důvodů proč Skunk #1 hraje hlavní roli v profesionálním a amaterském šlechtění odrůd marihuany doslova po celém světě. Je to prý jediná odrůda, kterou semenářství Sacred Seeds nechtělo poskytnout ve větším množství. Historie šlechtění Skunku #1 se podle dostupných informací datuje do období konce 60. let minulého století.

  Podle Sama SkunkMana je Skunk #1 křížencem (Afghani x Columbian Gold) x Acapulco Gold. Šlechtění Skunku #1 spočívalo v selekci samčích a samičích rostlin z více než 20 000 kusů vypěstovaných ze semen. Dle Samových vlastních slov, '' Zaměřoval jsem se hlavně na větvení, vůni, potenci, typ high, výnos, poměr listů ku květům a ještě na pár dalších věcí. Stále vlastním nejlepší samce. '' Podle Sama bylo stovky vyselektovaných samců nařízkováno, aby mohli být později testováni na nejlepších samičích rostlinách Skunku #1 pro získání nejlepších jedinců použitých ke šlechtění. Sam prohlašuje, že na první verzi Skunku #1 pracoval více jak 10 let před tím než jej přivezl do Holandska. Spolu se Skunkem #1 přivezl také Skunk #2, odrůdu na které nepracoval tak usilovně, ale i tak to byl dobrý model “Road Kill Skunku. “ Třebaže veškerou slávu za vyšlechtění Skunku #1 sklidil Sam SkunkMan, koluje zde názor, že ve skutečnosti se na šlechtění této proslulé odrůdy podílelo více lidí než jen jeden člověk.

  Další verze událostí obklopujících slavný Skunk #1 je taková, že jeho skutečný šlechtitel byl muž, jež si říkal “Jingles” a podle něj to byl kříženec Columbian Gold x Afghani. Byl nějaký čas v jeho rukou než nakonec začal putoval okolím Bay area v Kalifornii. Původně malá skupina jedinců z této oblasti (známá jako Sacred Seeds) se o tuto odrůdu začala zajímat a brzy vložila své úsilí do stabilizace této odrůdy známé jako '' Skunk ''. Po nějaké době se tato skupina jedinců rozrostla a spolu s nimi pěstovali také další lidé se stejným cílem. Jejím členem se někdo mohl stát pouze na doporučení jiného členem z '' uzavřeného kruhu '', zavazující se prací na ranné verzi Skunku #1 povinné pro všechny členy. Acapulco Gold bylo prý do linie skunku přidáno kvůli snížení poměru listů ku květům a redukce doby květu dané geny Columbian Gold. Zajímavé je, že Sam SkunkMan popřel existenci tohoto '' kolektivu '', který se podílel na šlechtění Skunku #1. Tyto dva příběhy obsahují podobnosti, minimálně v tom jaký je rodokmen Skunku #1 ((Afghani x Columbian Gold) x Acapulco Gold). Slavná Maple Leaf Indica nabízená semenářstvím Sensi Seeds pochází prý přímo od muže známého jako Maple Leaf Wilson o němž se proslýchá, že byl také členem onoho '' kolektivu '' Sacred Seeds.

  Podle některých zpráv byl Sacred Seeds '' kolektiv '' opravdovým podnikem fungujícím do začátku 80. let, kdy byla celá skupina zatčena a Sam SkunkMan byl prý dočasně uvězněn (zde je rozpor se Samovou verzí událostí). Sacred Seeds měli k dispozici právníka dlouho před tím než byla celá skupina rozprášena policií a Skunk Man byl díky tomu venku z basy během několika málo hodit po zatčení. Jak legenda pravý, Sam šel okamžitě zkontrolovat skladiště ve kterém probíhalo pěstování. Zjistil, že policie zanechala celý prostor prakticky nedotčený pouze ho zabezpečila páskou s nápisem místo činu. Horší bylo, že údajně velká část semen byla jednoduše vyhozena do popelnice spolu s množstvím rostlin, jež byly zachráněny členy Sacred Seeds. Ti rychle zbavily celé místo cenných věcí a důkazů, z nichž některé byly později prodány pro získání peněz pro fond Skunk Manovi ochrany (asi pro peníze na kauci). Fakt, že celé skladiště bylo vyčištěno od většiny ne-li všech důkazů přispěl k tomu, že SkunkMan byl odsouzen na méně než rok vězení. Po jeho propuštění Sam prý shromáždil velké množství semen a rostlin, které byly zachráněny ze smetiště a přesunul své aktivity do Holandska, kde založil společnost Cultivators Choice Seed Company. Jednou ze zachráněných odrůd skunku byl i Skunk 18.2 (Skunk #1 x Afghani bx-1), odrůda vyvinutá Sacred Seeds šlechtěná kvůli odolnosti vůči plísni a škůdcům. V době kdy Sacred Seeds stabilizovali '' Jingles Skunk '' velmi mnoho, v tomto období dostupných odrůd Afghani bylo napadeno šedou plísní známou také jako botrytis cinerea (tato plíseň napadá také vinnou révu), tato událost prý spustila hledání odrůd Afghanu, které byly odolné vůči škůdcům a chorobám.

  Sam prý přivezl Skunk 18.2 spolu s Skunkem #1 a dalším materiálem do Holandska ( podle Sama zhruba 250 000 semen), byla to vlastně první vlna nové genetiky přivezená ze Spojených Států, jež navždy změnila Holandskou scénu šlechtění cannabis. Cultivators Choice Seed fungovali pár let a pak svůj materiál nakonec prodali Nevillu Schoenmakerovi, skutečnému '' Králi cannabis '' a otci Dutch Seed Banks. Dle dostupných zpráv Neville pracoval se stejnou P1 mateční rostlinou Skunku #1 jako Sam SkunkMan z Cultivators Choice, používal však odlišné samčí rostliny než Sam SkunkMan. Tato verze událostí je diskutabilní, avšak popisuje druhou stranu příběhu Skunku #1 a nabízí letmý pohled do tradičního vyprávění příběhů pěstitelů marihuany, což je kolikrát vše z čeho při hledání historie jednotlivých odrůd můžeme díky ilegální povaze pěstování marihuany čerpat. Někdy mezi dobou kdy Sam přivezl do Holandska Skunk #1 a jeho získání Nevillem vznikla debata o totožnosti skutečného Skunku #1. Nacházeli se zde dva tábory a to tábor příznivců '' sweet (sladkého) Skunku '' (jež zahrnoval Sama SkunkMana) a '' Road Kill Skunku ''. Podle Sama SkunkMana originální Skunk #1 vydaný v roce 1976 byl z větší části '' Road Kill Skunk '', ale při pozdějším šlechtění bylo preferováno sladší aroma a účinky byly spíše '' couch lock '' v případě '' Road Kill Skunku '' byly účinky spíše relaxační s tím, že člověk mohl normálně fungovat aniž by byl úplně mimo. Oproti němu měl '' Road Kill Skunk '' fenotyp Skunku #1 pronikavou vůni. Jako v případě “Originalní Haze” ( odrůdy jež Sam popisuje jako křížence Columbian x Mexican, s později přidaným vlivem Thai a Afghani. Dle některých zdrojů obsahuje stejný Columbian jež byl použit ve Skunku #1) vlastnosti Skunku #1 závisí na roce v němž byl vytvořen. Podle Sama byly každý rok vybírány nové samčí a samičí rostliny použité na tvorbu semen, tzn. že i při zachování homogennosti rostlin se jejich ostatní vlastnosti mohli odlišovat od originálu. Další historie Skunku #1 se psala v Nevillově Seed Bance, zde byla šlechtěna '' Nová '' varianta Skunku #1 na níž údajně společně pracovali Neville a Sam SkunkMan. Sam několikrát popřel, že by společně s Nevillem pracoval na nějakém projektu. Shodou okolností se toto stalo koncem 80. let, kdy mnoho kuřáků marihuany popisovalo zkušenost s vymykající se odrůdou '' Road Kill Skunku ''.

  V současnosti je možno onu '' sweet '' verzi Skunku #1 nalézt v nabídce Holandského semenářství Flying Dutchmen. Příklad Afghani linie Skunku je možno najít v Seed bance Mr. Nice Seeds pod názvem '' Shit ''. Je to odrůda popisovaná jako “skunk x skunk, vzniklá křížením Afghani dominantní verze Skunku #1. To je pro každého významná informace, jelikož označení skunk je jedno z nejvíce nesprávně používaných slov v cannabis světě. Linie Afghani je proslulá svou pronikavou vůní, z toho důvodu se mnoho odrůd s geny Afghanu označuje také jako '' skunk '', i když v sobě nemá žádné geny původní linie Skunku #1. Další odrůdy skunku od Mr. Nice Seeds z doby ranné Nevillovi práce jsou (Afghan x skunk) x (Afghan x Haze), kde samec Afghani Skunku byl použit pro křížení odrůd Neville’s Haze a Mango Haze. V roce 2009 se chystá spatřit svělo světa separátní linie skunku (pozn. Jak píše Shantibaba na foru MNS, ‘’ je to skunk ze starých semen od Nevilla z roku 1988, věřím že jsou to ty které obdržel Nevill přímo od Sama v době kdy se znali. Z asi 150 semen získal jednoho samce s excelentními dominantními vlastnostmi a toho použil k vytvoření nových odrůd). Mimo odrůdy Shit, Mr. Nice také nabízí několik kříženců Skunku #1 jako třeba Master Kush x Skunk #1, G13(skunk #1) x Skunk #1 nebo Critical Mass (kříženec (Afghani x Skunk) x Skunk) s vysokým výnosem), což je předělaná verze proslulé odrůdy Big Bud známé na Západním Pobřeží Spojených Států.

  Stejně jako ve většině jiných dobrých příběhů známých z historie, i v příbězích z oblasti historie marihuanových odrůd existují různé verze skutečných událostí jež se mění v závislosti na jejich vypravěči. Mělo by být řečeno, že podle Sama SkunkMana, většina na trhu dostupných odrůd jako Skunk #1 nebyla vyšlechtěna Samem, ale jinými šlechtiteli, kteří pokračovali v křížení jeho původní linie. Navzdory tomu co je možné se dočíst na internetu, Sam si stojí za tím, že svou genetiku nevydal nikomu více jak desetiletí a nezaručuje se za autenticitu žádné odrůdy označované jako Skunk #1 a uvádí, že původní genetiku má bezpečně ve svých rukou a to jak klony tak semena. Nakonec by se na trhu v budoucnu mohla objevit SkunkManova vlastní genetika za kterou by se mohl zaručit. Co víme jistě je, že Skunk #1 je bez debat jedna z nejúspěšnějších odrůd cannabis na Zemi všech dob, která získala i mnohá ocenění jako první místo na prvním High Times Cannabis Cupu v roce 1988. Můžeme ho najít v pěstírnách doslova po celém světě, je to jedna z nejrozšířenějších odrůd používaných při křížení kvalitní marihuany na světě. Jak píše Flying Dutchmen '' je to záruka kvality '', legendární odrůdy jako je Shiva Skunk (NL#5 x Skunk #1), G13, Early Girl, Haze a další byly se Skunkem #1 kříženy, nejen kvůli jeho homogennímu vzrůstu, ale i kvůli jeho popularitě kterou tím, že je přidán do původní linie některé z odrůd přinese. Kdo pátrá po Skunku #1 s dominantními rysy Afghanu, jež může vrátit zpět vzpomínky na staré časy, je zde odrůda '' Shit '' od Mr. Nice Seeds (www.mrnice.nl), jež by měl na prvním místě prozkoumat každý kdo hledá linii Skunku s výraznou vůní tzn. '' pořádnýho smraďocha ''.
  http://www.mrnice.nl/forum/showthread.php?t=2049


  G-13

  Víte co mají společného Yetti a Marihuana? Každý rok se v Severní Americe od Aljašky až po Floridu vyrojí stovky zaručených zpráv o tom, že někdo na vlastní oči viděl Yettiho. No a stejně tomu tak je v případě legendární marihuany G-13. Odrůdy, která údajně pochází z vládního výzkumného zařízení Mississippské univerzity odkud ji vzal neznámý asistent v podobě řízku. Zanedlouho poté se tento klon začal rychle šířit po celé undergoundové pěstitelské scéně USA. Jak legenda pravý potom byl klon G-13 přivezen do Holandska, kde se stal jednou z nejvyhledávanějších odrůd své doby. První Holandská Seed Banka v 80. letech prodávala semena do celého světa, řídil ji charismatický Australan a hlavním šlechtitel v jedné osobě Nevill Schoenmaker, který získal z USA samičí klon G-13 a později z něj křížením s jinými odrůdami vytvořil několik věhlasných odrůd cannabis.

  Už mnoho let se horlivě diskutuje o skutečném původu G-13. Je to jedna z odrůd jejíž název se dostal i do bězné řeči, např. ve filmu s Kevinem Spacey Americká krása, kde se její cena na černém trhu vyšplhala na 200 dolarů. Tuto cenu zde herec Wes Bentley ospravedlnoval slovy: '' Tohle je super matroš. Jmenuje se G-13. Geneticky upravená americkou vládou. Je extrémně silná, ale jemná. Žádná paranoia. '' Docela nechutná cena za tak málo trávy, bez ohledu na kvalitu, přesto je to důkaz toho jakou reputaci si tato odrůda získala od uvedení na trh Nevillem v polovině 80. let. Skutečně, G-13 by se nikdy nestala tak úspěšnou, kdyby nebylo pozdějšího křížení samičího klonu G-13 s jinými odrůdami, které poté nabízel pěstitelům po celém světě Nevill Schoenmaker.

  Byly to právě tito kříženci prodávaní Nevillem, které si kupovali stovky pěstitelů prostřednictvím katalogu ze Seed Banky, tím zůstal zachován odkaz G-13 jakožto legendární marihuany s pověstí nejsilnější odrůdy s kterou se bylo možno setkat. Samotná G-13 se objevila pouze v podobě samičího řezu ke kterému neexistoval žádný samčí protějšek který by mohl být použit ke šlechtění čisté odrůdy G-13. Proto byla G-13 křížena s jinými odrůdami. V současné době už neexistuje ani zmíněný klon G-13, tato mateční rostlina byla v rukou The Seed Bank a později Sensi Seeds než umřela. Pokud tedy někdo hledá G-13 je třeba si uvědomit, že jedině její kříženci v sobě mají geny G-13 jsou to odrůdy nabízené Nevillovou Seed Bankou v Holandsku před 20 lety. Byly to odrůdy G13xSkunk#1, G13xNorthern Lights, G13xHaze, G13xHashplant, G13xOrtega, G13 x White Widow a později také G13 (skunk) x White Widow plus pár dalších neznámých kříženců kteří se nikdy nedostali na trh. Tito kříženci jsou legitimní a bezpochyby příbuzní se skutečným klonem G-13. Pro běžného spotřebitele může být někdy matoucí zjistit kde se kříženci se skutečnými geny G-13 dají sehnat. Většina zákazníku chce za své peníze jen to nejlepší zboží a nějaký ‘’levný‘‘ (POZN. To levný pouze v uvozovkách protože sou většinou pěkně drahý) kopie G-13 jím určitě nejsou. Na trhu se vyskytuje docela hodně kříženců obsahujících název G-13 a může být celkem obtížné vybrat tu správnou odrůdu, ne všechny totiž mají co dočinění se skutečnou G-13 a jsou to prosté padělky.

  Co se týče existence mýtycké G-13, je možno najít pěstitele, kteří tvrdí že tuto odrůdu vlastní, pro toto tvrzení však nemají jediný důkaz. Nejvýznámnější z těchto privátních klonů je Airborne G-13 klon, který vypadá velmi podobně jako kříženec G-13 x Northern Lights. Samozřejmě že opět neexistuje žádný důkaz, že jde skutečně o tohoto křížence vydaného Nevillem v 80. letech a podobnost v tomto případě může být čistě náhodná. Ostatní privátní klony G-13 jsou prý So Cal G13, LG13 (Louisiana) a PG13 (Pacific). Zajímavé je že osoba známá jako Pacific měl minimálně 3 verze G-13, z nichž žádná neměla s původní G-13 nic společného a některé byly získané z majetku, který zabavila DEA soukromým a medical pěstitelům. Z toho vyplývá, že rodokmen některých Pacifických G-13tek může být cokoliv od Durban Poisonu po Hindu Kush. V současnosti je možno najít desítky odrůd nebo jejích derivátů nabízených jako G-13, ale u žádného z nich si není možno ověřit jejich původ. Je velmi pravděpodobné, že většina odrůd G-13 má své kořeny v křížencích, které nabízel Nevill před 20 lety ve své Seedbance, protože to je místo kde to všechno začalo přátelé.

  Určitě jste si ted položily otázku, kde je v dnešní době možno najít skutečné křížence G-13tky. Je zde pouze hrstka šlechtitelů, kteří nabízejí odrůdy s geny pravého G-13 klonu. Nejznámnější z nich je určitě Mr. Nice Seed bank vedená proslulým pašerákem Howardem Marksem a legendárními šlechtiteli Shantibabou a Neville Schoenmaker (zakladatelem a majitelem The Seed Bank). Takže chcete-li získat nějaké odrůdy příbuzné s originálním klonem G-13 toto je první místo kam by jste se měli podívat (www.mrnice.nl). Mr. Nice Seeds (MNS) v současné době nabízí třígeneračního křížence G-13 x Skunk, kde hlavním kritériem při každém následujícím backcrossingu byl fenotyp s dominantními rysy G-13. S původní G-13 byl tedy křížen originální samec Skunku a dalším křížením vznikly odrůdy G13 (skunk#1) x skunk #1 a G13 (skunk) x Black Widow (White Widow) což je neuvěřitelně povzbuzující odrůda. Další společnosti nabízející legitimní odrůdy s geny původního klonu G-13 jsou Sensi Seeds, kteří prodávají křížence G13xHashplant, neštastně pojmenovaného po Howardu Marksovi, který je znám jako Mr. Nice. G13xHashplant od Sensi Seeds je legitimní kříženec G-13, majitel Sensi Seeds Ben Dronkers získal totiž od Nevilla jeho zásoby (semena, klony). Další ze společností je Soma Seeds s jejich linií G13xHaze, ta pochází z hrstky semen, které získal Ed Rosenthal od Nevilla a dal je Somě. V nich byl nalezen jeden dominantní Haze samec a toho používá ted Soma pro křížení s jinými odrůdami, které jsou vzdáleně spřízněné s G-13.

  Existuje několik verzí příběhu G-13, které se šíří. Některé jsou až příliš bombastické na to aby to byla pravda, jiné naopak populární. Tak tomu je v případě Sandy Wienstiena, což byl prý zakladatel Sacred Seeds (podle Sama Skunk Mana to není pravda). Sandy získal zásluhy za odrůdu Early Girl a je prý jedním z lidí kteří objevili G-13 spolu s Bay Area Durban Poison clonem. Podle této verze příběhu skupina zodpovědná za vyšlechtění Skunku #1 přišla díky problémům s plísní šedou o některé odrůdy Afghanu, v 70. letech cannabis Afghanica nebyla tak široce rozšířená jako dnes. No a jeden z členů Sacred Seeds Mr. Wienstien měl prý známého v oblasti Alabama/Mississippi, který studoval prvním ročníkem botaniku. Ten prý spolupracoval s Dr. Carlton Turnerem na Universitě v Mississippi a poslal Mr.Wienstienovi pár klonů Afghanu. Mezi těmito klony byla i ona proslulá G-13.

  Jiná verze příběhu, která se v několika bodech dokonce shoduje s předchozím vypráví o Michaelu Hallmanovi, což je člověk který 60. a 70. letech nashromáždil mnoho kvalitních odrůd cannabis. CIA a FBI později experimentovala s křížením odrůd z Hallmanovi kolekce mezi sebou a tím prý vytvořili jednu z nejsilnějších odrůd cannabis vůbec. údajně s obsahem asi 28% THC, což byl více než dvojnásobek obsahu THC většiny odrůd té doby. Tato odrůda prý byla vyvinuta a později odcizena ze zařízení s názvem Green House 13 (odtud podle legendy získala název G-13). Tato část příběhu je jedním z novějších poznatků, které se v příběhu objevily, ale spíše je ukázka toho jak se tato legenda dále vyvíjí a žije dál svým životem. To co dnes víme je ta skutečnost, že Americká vláda pěstovala v 70. letech marihuanu ve výzkumných laboratořích. Podle Zimmera a Morgana to byl Potency Monitoring Project (Projekt sledování účinnosti marihuany) probíhající na Mississippské Universitě v roce 1973, při něm se zjistilo, že průměrný tetstovaný vzorek marihuany té doby obsahoval od 1.62% THC a některé odrůdy i více než 4% THC a největší hodnotou THC dosahující asi 9.5%. O 2 roky později prováděla společnost PharmChem studii, kde se v průběhu testování podařilo ve vzorcích naměřit až 14% THC (Pozn. O tomto testování je možno najít více informací v knize Marihuana Mýty a Fakta jejímiž autory jsou práve Zimmer a Morgan). Z toho vyplývá, že existence odrůd cannabis na Mississippské Universitě je hodně pravděpodobná, ačkoliv to jestli mezi těmito odrůdami byla i G-13 je stále zahaleno tajemstvím. V době Potency Monitoring projectu, byl vedoucím tohoto výzkumu Dr. Carlton Turner. Výzkum zaměřený na cannabis je prováděn na Universitě v Mississippi i v dnešní době pod vedením Dr. Mahmoud El Sohly.

  Závěrečné shrnutí co se týká dostupnosti legitimních G-13 odrůd je, že na trhu se v dnešní době pohybuje spousta společností nabízejících odrůdy s označením G-13, nejlépe však zákazník udělá když půjde hledat do společností, které měly k dispozici původní G-13 klon. Z těchto společností je určitě první volbou Mr. Nice Seeds, která nabízí autentické křížence s geny originálního řezu G-13. Tyto křížence nabízel pouze Nevill ve své Seedbance a fakt že nyní Nevill dnes dělá u Mr. Nice Seeds po boku Shantibaba je důkazem toho, že zde pracují s legitimními kříženci této mýtycké odrůdy. G13 (skunk) x Skunk #1 a G13 x Widow z Mr. Nice Seeds si získali uznání a respekt growerů po celém světě? A kdo ví možná ty budeš dalším z nich? .

  A ještě Shantibabovo vyjádření se ke G-13: (kdyžtak pak můžu přeložit )

  Quote:
  Hi All well read most of the thread and got to mention a few things that bother me. First Neville offered the G13 originally and it was never copied ...only a decade later when Soma and Reeferman bought some old hybrid seeds from Nevil through third parties did it appear again in other companies. The original G13 mother died and only seed existed from the early 90s onwards. No one including Arjan ever had access to Nevil and my library of mothers and fathers...just what was on the greenhouse list pre 98...but considering no one kept things alive they were forced to use F1 seed to gain back things...but even then there was no access to G13 in any pure form. So now that Medical seeds are offering G13 as a feminised seed or other companies are offering G13 hybrids...well they are only names with distant relation to the originals. People renamed things and use a common name to piggy back their new seed on to the market. Why would I tell the growers that G13 mother died if I was only interested in making money from other people's dreams of owning something pure? It is not my or Nevilles way so it is not the truth that so many of these G13 strains survived so well through time. Since I re-released G13 skunk and G13 widow some years back the piggy backers took off again...and the legend was rekindled. Whatever you all believe I find it most difficult to believe there is a pure G13 alive. The best that could be expected would be an old F1 seed or even F2 seed...but most of the time it is a new breeder using an old name to sell his wares.It does not help anyone except that breeder and it would be best for them to rename it with affiliated origins attached to G13 in some way. I am really afraid that all these ways of new companies do not help clarify an urban myth but propagate it to the maximum.Those who believe what is written rather than research perpetuate the myth and so it goes on and on and on...just like this G13 myth. I am sorry to all of those who really educate themselves but the facts are so evident , if it were not for money makers in this industry maybe people who start their own seed companies would name their own seeds with original names and stop confusing the masses. All the best Sb

  A menší info od Shantibaby týkající se jeho G-13xBW:
  Quote:
  Hi All the G13 cutting was crossed to a skunk male in the early 90's when the G13 cutting seemed to be on its way out. Nev did several crosses to combine the genes before the plant became extinct in its pure female form. So I went on with several of these lines one is G13skunk(female) combined with the widow male(same widow used for the Black Wisow, Medicine Man ,La Nina and Shark Shock). I hope that clears things up for you all. Wishing you all a great and safe 2007...all the best SB
  http://www.treatingyourself.com/dhtml/issues.php (je to vydání č. 15)
  http://www.mrnice.nl/forum/showthread.php?t=162


  Hindu Kush

  By JessE

  Hindu Kush je rozsáhlé pohoří nacházející se v západní části Pamírského horského masivu sousedící s pohořím Karákoram, což je část Himalájí. Tato oblast je také označována jako '' geografické centrum lidstva '' a je historicky proslavená produkcí hašiše a pěstováním cannabis. Jak uvádí Ed Rosenthal, '' Indiky pocházejí z pohoří Hindu Kush v centrální Asii, ležící mezi 25 - 35 rovnoběžkou. Počasí v této oblasti je dost promněnlivé. Jeden rok zde může být období sucha a další rok naopak pochmurné deštivé počasí. Z toho důvodu, musí mít zde rostoucí rostliny určitou variabilitu, aby se zajistilo přežití druhu při různých klimatických podmínkách. '' Oblast známá jako pohoří Hindu Kush má rozlohu asi 960-1360 km na délku (od východu k západu) a zhruba 240 - 440 km na výšku (od severu k jihu). Střed Hindu Kushských hor nacházející se v blízkosti Kábulu leží v nadmořské výšce 4500 - 6000 m , přičemž západním směrem nadmořská výška klesá. Největší část Hindu Kushských hor se však nachází u hranic Pakistánu v blízkosti Afghánských provincií Nuristan a Badakhshan. V této oblast Hindu Kushe se nachází nejvyšší vrcholy tohoto pohoří, které je celkové tvořeno nekonečnou vrchovinou, údolími a ledovci. V této oblasti se také nachází oblast Chitral považovaná za '' vrchol regionu Hindu Kush.'' Z regionu Hindu Kush pochází mnoho vynikajících odrůd cannabis, čímž se tato oblast stala hojně vyhledávaným místem pro mnoho ''sběračů'' semen cannabis. Hindu Kush obsahuje hojné množství menších oblastí, jako například: Koh-e baba, Siah Koh a Spin Ghar ... Zajímavé je, že jednotlivé odrůdy cannabis z různých údolí se od sebe liší, nachází se zde tedy mnoho rozmanitých odrůd, což dělá pohoří Hindu Kush vyjímečným.

  Během kulturní revoluce v 60. letech se semena odrůd cannabis z Hindu Kushe dostaly až do USA kam je přiváželi hlavně Hipíci, kteří do této části světa podnikali své spirituální cesty. Nicméně Hindu Kush odrůdy se začaly v Apalačském Pohoří (USA) objevovat už v 50. letech. Díky tomu, že USA jsou v bezprostřední blízkosti států jako Mexiko, Kolumbie, Panama, ...stalo se z nich skvělé místo pro pěstování Cannabis druhu Sativa ze Střední a jižní Ameriky. Tyto odrůdy častokrát vyrostly do ohromné výšky a obtížně dozrávaly. Ačkoliv poměrně dost těchto Sativ se úspěšně adaptovalo a pěstovalo v mnoha oblastech USA, přivezení nového druhu cannabis Indika z oblasti Hindu Kush znamenalo průlom ve šlechtění. Tyto odrůdy jsou známé svou krátkou dobou květu, velkou produkcí pryskyřice a menším vzrůstem. Neuvěřitelně odolné odrůdy Hindu Kush a Afghani ovládly celou Ameriku, a to kvůli své robustnosti a snadné adaptaci na různá prostředí a lokality.

  Poprvé jsem na Hindu Kush narazil (pozn. autor originálního článku Jesse) při návštěvě mého souseda. Z povzdálí jsem sledoval jak jeden jeho znamý ubaluje z trávy, která vypadala jako standardní Mexická komerčně pěstovaná ganja, a z ní mi nabídl prda. Velmi rychle sem přišel na to, že to nebyla tráva z Mexika, ale krásný vzorek rudého fenotypu Hindu Kushe. Byl pokrytý pryskyřicí. Bylo zřejmé, že jsem kouřil jednu z nejlepších marihuan s jakou se bylo možno setkat. Nebyla tak silná jako některé jiné odrůdy, ale velmi příjemně euforická. Chut měla po koření, bylinkách, zemitá a docela sladká, prostě taková na kterou se nezapomíná. Byl jsem štastný, že se mi v krátké době podařilo získat asi 30g tohoto rudého fenotypu Hindu Kushe. Později jsem se dozvěděl, že ta rudá barva byla výsledkem reakce rostlin na hnojiva, vcelku zajímavý fakt. Tato linie Hindu Kush, kterou jsem obdržel, prý cestovala od Kolorada až na Východní pobřezí USA, kde kvůli ní jeden student inženýrství místní university opustil školu, aby ji mohl pěstovat naplno. Získal jsem od něj několik řezů a semínek, ale naneštěstí se tomu Kush co jsem měl uložen v paměti ani vzdáleně nepodobala.

  Mnoho odrůd, které jsou v dnešní době na trhu dostupné, má nejasný nebo dokonce neznámý původ a stejné je i v případě tzv. elitních klonů ze Západního pobřeží USA. Není překvapením, že existuje spousta odlišných verzí jak tyto variety jako třeba Chemdawg ’91 vznikly. Například v jedné verzi příběhu se traduje, že člověk, kterému říkali Chemdog koupil pytlík vysoce kvalitní trávy od týpka s přezdívkou Wonkanobe na koncertě skupiny Grateful Dead (a později od něj ještě koupil dalších asi 60g). Polovina této várky byla bez semen avšak v druhé půlce našel Chemdog 13 semínek cannabis. V roce 1991 dal prý Chemdog vyklíčit 4 z těchto semen, z nich vzešel 1 vytáhlý samec a 3 samice, které označil jako '91 Chemdawg, Chemdawg A a Chemdawg B. Asi o 10 let později prý dal naklíčit další 3 semena, které označil jako Chemdawg C až E. Chemdawg E však nevyklíčil, Chemdawg C nestál za nic a z Chemdawg D se stala matka. V televizním pořadu Unsolved Mysteries (Nevyřešené záhady), kde se wonkanobe a Chemdog po letech znovu potkali tvrdili, že se znovu setkali díky prostředníkovi působícím na online foru. Wonkanobe prý o 15 let později dal Chemdogovi 4 ze zbývajících 6 semen původního ’91 Chemdawg. Naprosto neuvěřitelné!
  Poprvé jsem slyšel o nějakém Kalifornském elitním klonu (pozn. autor článku Jesse), o kterých se dnes píše snad ve všech časopisech a forech, v roce 2004 (a nebyl sem jediný). Předtím se horlivě diskutovalo o odrůdách jako Blueberry nebo C99. O odrůdách jako OG Kush, Bubba Kush, Grand daddy purple, Sour Diesal, Chem dawg atd. ... nepadla ani zmínka. Samozřejmě to neznamená, že neexistovaly, ale byly svázané s daným regionem v USA a ani zde se o ně nikdo moc nezajímal tak jako dnes. V té době byl hype okolo elitních klonů pouze v plenkách, byl to počátek vět typu '' Kalifornský Trainwreck je nejlepší odrůda na světě .'' Kde však mají tyto odrůdy svůj původ? Co o nich víme? Přišly odnikud, najednou tu byly a dnes se o nich diskutuje stejně jako o legendárních odrůdách jako jsou Northern Lights, White Widow, Haze atd....

  Pravda a historie těchto elitních klonů je mnohem víc komplikovaná než by se mohlo zdát, stejné je to i v případě mnoha dnes na trhu dostupných odrůd, některé si svůj věhlas zaslouží jiné však ne. Není nic neobvyklého, když se o historii dané odrůdy nedá absolutně nic dozvědět, ale jejich kouř je skvělý. Nadruhou stranu model s pěknou historii nemusí být nic extra. Dnes mnoho obyvatelů jižní Kalifornie často odkazuje na odrůdy jako Headband, Grand Daddy Purps, OG Kush a další, s tvrzením, že jsou o mnoho lepší než mnohonásobní vítězové Cannabis Cupu, odrůdy jako například AK47, White Widow a její kříženci, Super Silver Haze a další. Měl se tu možnost vyzkoušet několik vzorků z elitních klonů (pozn. autor origo článku Jesse) a tyto odrůdy jsou opravdu výborné, ale patří do stejné ligy jako jednoprdovky typu AK47 nebo White Widow. Bohužel tyto odrůdy jsou pro běžného smrtelníka téměř nedostupné a pouze malé procento z nich má prokazatelný původ. Je docela možné, že odrůdy jako “The White” nebo “OG Kush” mají svůj původ v odrůdách šlechtěných v Holandsku. To nemůže nikdo vyloučit. Jediné věci, které jsou dostupné jsou fotografie podle nichž lze usoudit, že původ těchto '' elitních klonů '' ze Západního Pobřeží USA může být skutečně v Holandsku.

  První Holandská Seed Banka zásobovala v 80. letech veřejnost semeny svých odrůd cannabis. Za tu dobu se těchto v Holandsku profesionálně vyšlechtěných odrůd cannabis prodalo stovky tisíc možná že miliony po celém světě. Mnoho odrůd jako Northern Lights, Skunk, Haze, Afghani/Kush a jejich kříženci putovalo do zemí, kde byla marihuana populární, tedy hlavně do USA a tam byly pěstované. Je velmi běžné, že firmy prodávající semena dávají svým odrůdám úchvatné názvy jako třeba Thunder Kush 2000, aby tak nalákali zákazníky. Stejné je to i v případě podomácku šlechtěných odrůd od amatérských šlechtitelů. často tyto názvy nemají nic společného s původem dané odrůdy.

  První příspěvky týkající se takovýchto odrůd se začaly objevovat v roce 2004 na internetovém foru icmag.com (pozn. populární internetová stránka, kterou provozuje obchodník se semeny Gypsy ''Cigán'' Nirvana). Na tomto fóru působí uživatel s přezdívkou Orgnkid a obchoduje tu s odrůdami mezi nimiž sou i (OG) Kush a Bubba Kush. Orgnkid je jedním z lidí co tvrdí, že má přístup k těmto elitním klonům. To není nic zvláštního, zajímavý na tom je však fakt, že v momentě kdy se na fóru objevil a začal obchodovat s těmito odrůdami, dostalo se mu plné podpory administrátora icmagu (Vapour), který shodou okolností proklamoval, že '' Orgnkid je breeder, který mě poslal min. 150 semen a já osobně jsem je testoval '' (takhle se provádí ověřování důvěryhodnosti nových členů ). Byl to možná nejrychlejší přesun z pozice postera na fóru, o kterým nikdo nikdy neslyšel, na místo breedera semen, jehož odrůdy jsou nyní distribuovány velkými hráči na trhu. Nedlouho potom se objevila skupina Cali Kush Seeds nabízející neuvěřitelně vyhypované elitní klony, s kterými na fórum původně přišel Orgnkid. Další významné cannabis fóra byly následně bombardovány fantastickými příběhy o tom jak skvělé tyto elitní klony jsou v porovnání s Holandskou genetikou, která podle těchto členů byla podstatně horší než odrůdy jimi nabízené. Tyto příběhy brzy zapříčinily to, že uživatelé byly ochotni za tyto marketingově propagované elitní klony vysázet nehorázné sumy (to trvá dodnes). Jakékoliv příspěvky snažící se vyvrátit '' oficiální příběhy '' byly hned editovány nebo vymazány (to taky trvá dodnes) . V podstatě to je marketingová hra vlastníků webu a snaha o co největší zisky.

  Velmi mnoho z vás co tento článek čtete si jistě pamatuje fórum Overgrow.com zasvěcené všem záležitostem týkajících se světa cannabis, kde působilo tisíce uživatelů do doby než byla tato stránka uzavřena při zásahu Royal Canadian Mounted Police. Není překvapením, že hromada lidí ze Západního pobřeží USA působila na Overgrow. Znovu připomínám, že až do roku 2003-2004, pokud mě pamět neklame, zde o výše zmíněných odrůdách (elitních klonech) nepadla ani zmínka. Na overgrow sem se registroval (pozn. autor článku Jesse) začátkem nového tisíciletí a jako mnoho uživatelů přede mnou sem se ponořil do ohromného množství znalostí, které místní komunita nabízela. S tvorbou většiny tehdejších členů, kteří zde v té době působili se lze dnes běžně setkat v časopisech jako Treating Yourself, High times, Cannabis Culture a dalších ... Tito lidé své vědomosti dnes šíří po celém světě a pomáhají tak growerův, pacientům a dalším lidem. .Za to si zaslouží naši chválu.

  Skutečným původním gangster Kushem je odrůda známá pod názvem Master Kush, která v roce 1994 vyhrála High Times Cannabis Cup. Dnes je dostupná v seedbance Mr. Nice Seeds (MNS) ve formě křížence Master Kush x Skunk. Je popisována jako '' vyjímečná rostlina, která je velmi dobře pěstovatelná ve všech médiích (pozn. hlína, kokos, hydro; in,out,sklenik). Vyznačuje se specifickou vůní, chutí a zhuleností, což jí dělá unikátní odrůdou. Skunk fenotyp této odrůdy tvoří obrovské hlavní palice (velký jak paže). Pozoruhodný je také poměr kalichů ku listům. Palice jsou velmi pryskyřičnaté a voní a chutnjí po citronu. Master Kush fenotyp má typický Kush vzhled, který je menšího vzrůstu, podsaditý s palicemi pokrytými pryskyřicí. Výnos je také vynikající: 500-600 gramů na m2 (pod 600 W lampou), pestíky jsou krásně zbarvené do červena. U outdoor pěstování se doporučuje palice přivázat, protože kvůli své váze by se mohly na konci sezony polámat větve. To byla klasická ukázka toho jak skutečná odrůda Kush vypadá. Je to jedna z mnoha odrůd od MNS jejíž kořeny vedou přímo k první Holandské Seed Bance, která navždy změnila šlechtitelskou cannabis scénu. Odrůdy jako Northern Lights, Haze, G13 a Hindu Kush získali svou popularitu díky Nevillovi, který je představil veřejnosti prostřednictvím katalogu The Seed Bank v polovině 80. let. Témeř všichni Holandští breedeři v dnešní době pracují s těmito odrůdami, které Nevill vyšlechtil a později uvedl na trh v The Seed Bank. Nevill je dnes jednou z nejvýznamějších osobností, která se zabývá šlechtěním cannabis. Tenhle chlápek je opravdová živoucí legenda.

  Dnes na trhu existuje nepřeberné množství různých variant Kush a jeho kříženců. Spousta z nich je obklopena neskutečnými příběhy, podezřelou historií a původem díky nimž se nabízí otázka jejich skutečné autentičnosti. Je zde pár odrůd, které se honosí jménem Kush právem, ale je jich jen pár z tisíce. Pokud zvažujete nákup jakéhokoliv produktu, je dobré si o něm před jeho koupí zjistit co nejvíce informací. Pokud se pídíte po skutečném reprezentantovi linie Hindu Kush, je dobré nakoupit semena u renomovaných breederů. Na dnešním trhu je možno najít kupu odrůd z kterých si zákazník může vybrat, často však s velmi málo dostupnými informacemi, které by nákup usnadnily. Vybírejte proto s rozmyslem, ne všechny odrůdy Kush sou si rovnocenné. Čestnost a poctivost sou dvě z věcí, které se v dnešním světě jen těžko hledají, obzvláště u obchodníků se semeny marihuany. Jestliže tedy hledáte skutečně kvalitní autentickou odrůdu Kush, Master Kush x Skunk od MNS bude zajisté vaší nejlepší volbou.
  http://www.mrnice.nl/forum/showthread.php?t=1082&page=6
  http://www.youtube.com/user/BirdPluc...11/6xZhJW4jlMQ  Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás
  Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.

  Design, Custom Scripts & DB Optimization by carlos
  Page generated in 0.4348000 seconds with 12 queries.
  Magazín - Growshop Rozcestník - Suvenýry - Sponzoring - Archív