Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz - Grower.cz » Návody na pěstování » Diskuzní Fórum, Foto a Obrázky

Stáhni si kompletního průvodce Jak pěstovat marihuanu:
FAQ ve verzi pro tisk - [ http://prirucka.grower.cz ]

Kde koupit vybavení pro pěstování? - [ http://grower.cz/rozcestník ]


Zpět na Kategorie FAQ | Slovník Pojmů
Otázky v kategorii Diskuzní Fórum, Foto a Obrázky Poslední Aktualizace
 • Co je Karma a jak ji použít? [6/10]
 • 23-06-2003 v 11:34 AM
 • Jak připojit k příspěvku do fóra fotografii? [3/10]
 • 30-03-2012 v 17:28 PM
 • Jak odstranit poškozenou fotku z příspěvku a galerie? [4/10]
 • 07-07-2005 v 21:34 PM
 • Jak nastavit vlastního avatara? [6/10]
 • 10-12-2011 v 21:08 PM
 • Kde si mohu stáhnout bannery Groweru? [5/10]
 • 16-11-2006 v 12:12 PM
 • Kde si mohu stáhnout logo Groweru? [1/10]
 • 27-10-2006 v 17:21 PM
 • Má Grower k dispozici RSS kanál aktuálních diskusí? [1/10]
 • 27-10-2006 v 18:05 PM
 • Je ve fóru něco zakázáno? [1/10]
 • 26-05-2008 v 11:02 AM
 • Jak správně vyfotit rotliny ve skříni? [1/10]
 • 11-12-2008 v 23:27 PM
 • Jak zmenšit a přetočit fotografie? [10/10]
 • 11-12-2008 v 23:27 PM
 • Jak by mělo ideálně vypadat téma v galerii? od člena Calzone [1/10]
 • 02-10-2009 v 01:37 AM
 • Jak správně pracovat s fotografií než ji budete publikovat! [1/10]
 • 08-07-2010 v 03:34 AM
 • Kde vyzkoušet funkce fóra ?? [1/10]
 • 24-04-2012 v 17:26 PM
  Veškerá data jsou evropského formátu; časy jsou GMT +01:00 (CZ).

  Co je Karma a jak ji použít?
  V Buddhismu a Hinduismu je karma souhrn všech dobrých i zlých skutků člověka, které mají vliv jako odměna nebo trest na to, v jaké podobě se člověk zrodí v příštím životě.

  U nás je to jednodušší: ostatní členové fóra hodnotí tvé příspěvky. Pokud budeš psát kvalitní informativní příspěvky, mohou ti kliknutím na ikonu přidat positivní karmu. Pokud budeš psát nepravdivě, nesmyslně nebo příspěvky proti pravidlům fóra, udělí ti negativní karmu.

  Tvá karma je zobrazena "světýlky" pod jménem u každého příspěvku. Za každých 100 bodů získáváš jedno světýlko. Pokud budeš mít kladnou Karmu, budou světýlka zelená, při záporné budou červená. Ale pouze ty znáš svůj přesný počet karma bodů - dozvíš se ho kliknutím na Karma ikonu u svého vlastního příspěvku.

  Pravidla jsou následující:


  • Registrovaní členové můžou ke tvému příspěvku přidělit buď positivní nebo negativní karmu kliknutím na Karma ikonku vpravo dole u každého příspěvku. Body udělené za jedno udělení Karmy závisí na datu registrace a karmě autora. Takže nováček může změnit tvou Karmu pouze o 1 bod, kdežto starší uznávaný člen třeba o 7 bodů.
  • Ke každému příspěvku můžeš Karmu udělit jen jednou.
  • Karmu můžeš rozdat pouze 10x během 24 hodin.
  • Nemůžeš Karmu opětovně dávat jednomu členovi, dokud ji nedáš dalším pěti lidem.
  • Karmu u svého příspěvku zjistíš kliknutím na Karma ikonu u tvého příspěvku.

  Citát z diskuse o Karmě:
  citace:
  Smyslem karmy je možnost orientovat se především v pěstitelském know-how, které vám jednotliví členové v tématech nabízí. Karma není za souhlas nebo nesouhlas, karma je za kvalitní informativní příspěvky a výborné nápady. Měla by nováčkům pomoci odhadnout, jak je kdo zkušený pěstitel a nakolik se na jeho rady může spolehnout.

  Jak připojit k příspěvku do fóra fotografii?
  Aby jste nedostali Trestné body za nepovedené přispěvky na fóru doporučuju Vám si natrénovat vkládání fotek a příspěvků někde v Připravce pro nováčky nabo v kánále , děkuji Hlava

  Celý postup je rozdělen do šesti kroků.


  Krok 1 - Napište vlastní text příspěvku, zaškrtněte políčko Připojit Foto - viz. obr.1 (klikněte si pro lepší velikost) a normálně ("rychle") odpovězte
  Krok 2 - Dostanete se do menu pro přiřazování fotografií. Nejdřív vyberte kolik fotografií budete chtít k příspěvku připojit (jeden příspěvek max 10 fotografií) viz obr.2
  Krok 3 - Najděte si na svém harddisku fotografie (snažte se o to aby fotografie byly co největší, ale malé kapacitou v KB). Pokud jste vybrali více fotografií, budete tento krok několikrát opakovat. viz. obr.2  Krok 3a Pokud nemate velikost fotky do 150kb (150000 bytů) , zaškrtněte " Automaticky upravit na povolenou velikost souboru?"


  Krok 4 - Odešlete soubory na Grower viz. obr.2


  Krok 5 - V okně příspěvek se vám zobrazí nahrané fotografie a nahoře na obrazovce se vypíše jejich velikost a zda se dobře nahrály na server Grower viz. obr3
  Krok 6 - Stiskněte tlačítko Pokračovat se změnami.

  A to je vše přátelé.
  Doufám že podle tohoto návodu už je to jasné

  Realist + mírně poupravil a přidal obrázky Taker

  pozn.: Do menu pro přiřazování fotografií se lze také dostat tlačítkem edit/delete (úprava příspěvku) a nasledném zaškrtnutí "Modifikovat připojené fotografie"

  pozn.2: Pokuď zakládáte nové téma nebo používáte klasickou odpověď (namísto rychlé), zaškrtněte políčko Přidat fotografie a rovnou napište kolik fotek budete chtít připojit

  pozn.3: Používejte výhradně formát JPG, předejdete tak mnohým problémům

  pozn.4: V soucasne dobe /podzim 2008/ je velikost omezena na "(Maximální velikost souboru: 150000 bytů)" pokud mate fotografii větší velikosti je potreba zaskrtnout box u " Automaticky upravit na povolenou velikost souboru?" potom teprve "Odeslat soubory" .


  Jak odstranit poškozenou fotku z příspěvku a galerie?
  nový způsob: Klikněte na náhled fota. Pak dole pod fotkou klikněte na odstranit foto a volbu potvrďte OK.

  starý způsob: U příspěvku klikněte na ikonu edit/delete (upravit/odstranit). V upravovací obrazovce zaškrtněte pod textem příspěvku zaškrtávací okénko Modifikovat připojené fotky a klikněte Uložit změny. Dostanete se k vašim foto připojeným k příspěvku. Chybná foto (jsou uvedena ve stejném pořadí jako u zobrazení příspěvku) přesuňte z pravého panelu do levého a před potvrzením změn je označte kurzorem a zatrhněte Odstranit označené soubory.

  Jak nastavit vlastního avatara?
  Avatar je ikonka u jména člena. Nastavíte ji postupně:

  Můj Grower -> Nastavení - Other Options -> Avatar (úplně dole).

  Zaškrtnout "Use custom avatar" - Yes. Kliknout Procházet a zvolit obrázek max. rozměru 50x50px a velikosti 20kB

  Kde si mohu stáhnout bannery Groweru?
  Uvítáme, když na své stránky umístíš buď textový anebo grafický odkaz na Grower. Bannery Grower.cz jsou k dispozici zde:

  http://grower.cz/home/advertise.php?action=linktous

  Button (88 x 31 pixelů) Grower.cz je k dispozici také:  Je povoleno je využít pro účely odkazování na hlavní stránku Groweru - http://grower.cz

  Kde si mohu stáhnout logo Groweru?
  Logo Groweru je k dispozici pro umístění na tvé stránky v relativně nízké kvalitě. Pokud z nějakého důvodu potřebuješ kvalitu vyšší, napiš žádost na email: sales@grower.cz.  Logo Grower o rozměrech 237 x 59 pixelů je k dispozici v těchto variantách:  List s písmenem G o rozměrech 97 x 78 pixelů je k dispozici v těchto variantách:

  • Formát PNG (transparentní vhodný pro všechna barevná pozadí)
  • Formát GIF (transparentní pro bílé pozadí)
  • Formát GIF (transparentní pro černé pozadí)

  Má Grower k dispozici RSS kanál aktuálních diskusí?
  Ano, dění na Groweru můžeš sledovat také ze své RSS čtečky (Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird). Stačí zadat adresu XML RSS kanálu Grower.cz: http://grower.cz/rss.php

  Pokud jsi uživatel Seznam.cz, můžeš si na Seznamáckou hlavní stránku přidat aktuální témata z Groweru kliknutím na tento odkaz:

  http://www.seznam.cz/pridej-zpravy?...title=Grower.cz

  Jak bude poté vypadat tvá hlavní stránka Seznam.cz si můžeš prohlédnout v tomto tématu.

  Je ve fóru něco zakázáno?
  Fórum není cenzurované nýbrž moderované a veškerá témata musí souviset s konopím. Veškeré "necivilizované" příspěvky, spam a projevy nenávisti jsou zakázány. Vyjímkou z moderace je Kanál, který je určen pro témata mimo Cannabis. Zakázána je jakákoliv komerční reklama (tu poskytujeme na mailu sales@grower.cz) a prodej jakýchkoliv drog nebo finálních produktů.

  Jak správně vyfotit rotliny ve skříni?

  Pokud chcete fotit své rostliny co pěstujete indoor, měli by jste se vyvarovat fotit je když mají den. Takové fotografie jsou při nejmenším ošklivě, nepřirozeně zabarvené a mohou být dokonce i pruhované. Ideální je fotit rostliny s bleskem těsně po tom co jim skončí den. Rostlinám to nijak neuškodí a nejsou povadlé tak jako kdyby jste je fotili třeba v prostředku noci. V případě, že fotky budou kvůli blesku přesvícené je potřeba ho trošku stáhnout, nebo fotit z trošku větší dálky.


  Zpracoval Calzone , diky vlozil Hlava


  Jak zmenšit a přetočit fotografie?

  1) Pokud potřebujete otočit, nebo zmenšit fotografie, tak asi nejjednodušší a nejméně praktická možnost je to udělat pomocí programu Malování, který obsahují každá windows.

  Dostanete se tam ve WinXP z Nabídky start, když vyberete Všechny programy, dále Příslušenství a Malování.

  Zmenšení naleznete v menu Obrázek, Roztáhnout či zkosit, kde můžete zadat požadovanou velikost v procentech na kterou to chcete zmenšit.

  Otočení je také v menu Obrázek, pod Překlopit či otočit. Dole pak jenom nastavíte o kolik stupňů chcete obrázek otočit smětem doprava.

  2) Pokud potřebuje zmenšit fotku a rádi by jste třeba i trošku zmenšili velikost jejího souboru pomocí jpeg komprese, můžete použít i webový nástroj Free Image Optimizer, který toto dokáže taky. Stačí tam zadat akorát požadovanou šířku (max width), výšku (max height) a kvalitu obrázku. Otázka ovšem je jak moc je to bezpečné.

  3) Pokud chcete mít nad kompresí větší přehled, možnost je ořezávat a třeba upravit u fotografií i špatný odstín či světlost, je potřeba nějaký specializované software. Já osobně doporučuji program Image Optimizer, který umí vše z výše zmiňovaného.

  Zpracoval Calzone , diky vlozil Hlava

  Jak by mělo ideálně vypadat téma v galerii? od člena Calzone
  Jak by mělo ideálně vypadat téma v galerii?
  Pokud s náma chcete sdílet průběh svého pěstování, je potřeba dodržet několik zásad.

  1.) Vybrat vhodnou sekci v galerii.
  Outdoor, balkón a skleníkové deníčky patří do Fotogalerie pod Sluncem.
  Pro deníčky pěstování indoor od 250W výše slouží sekce Fotogalerie Indoor
  Pro indoor do 250W slouží sekce Mikropěstování, která je zatím nešikovně umístěna mimo galerii.
  Vyvarujte se zakládání takovýchto deníčků kdekoliv jinde (do Indoor pěstování to opravdu nepatří!). Krom toho, že narušíte strukturu fóra by jste se připravili o možnost přiložit k příspěvku více fotografií.

  2.) Správně pojmenovat téma.
  Ačkoliv vás zřejmě nikdo zřejmě kárat za název toho deníčku nebude, je velice užitečné, ten topik nějak smysluplně pojmenovat. Kromě nějakého identifikačního jména je dobré, když se člověk z názvu dozví pokud to jde třeba i watáž, odrůdu, médium či styl pěstování. Samozřejmě název topiku nemůže být moc dlouhý a rozhodně by jste tam měli psát jenom část výše zmiňovaných věcí. Pište tam to, co si myslíte, že je na vašem pěstování zajímavé, či důležité.

  3.) Představení skříně/políčka.
  Na začátku každého topicu by měl být úvod - představení, ve kterém jsou napsány všechny důležité informace co jsou pro nás jako pozorovatele důležité či zajímavé. U indooru je to například: odrůda, rozměry skříne, teplota u vršků, vlhkost, použitá hnojiva, velikost květináčů, použitý systém, počet ventilátorů, výkon ventilátorů, atd.

  4.) Struktura příspěvků
  Pokud chcete k příspěvku přiložit fotografie rostlin co pěstujete indoor, je velice důležité na začátku příspěvku uvést v jakém dni růstu/květu jsou ty rostliny foceny.
  Pokud měříte u rostlin vstupní, či výstupní PH, nebo EC, je dobré tyto hodnoty uvést. To samé platí i o teplotě, a vlhkosti.
  Používejte odstavce, neni nic horšího než číst jeden dlouhý odstavec.

  5.) Závěr, smokereport
  Bývá dobrým zvykem kytky před sklizní ještě pořádně vyfotit. Po nasušení a následné ochutnávce nám můžete prozradit, kolik toho bylo, jak to chutnalo, jaké to mělo účinky a nějak celý pěst zhodnotit.


  Napsal: Calzone vložil : Hlava

  Jak správně pracovat s fotografií než ji budete publikovat!
  Čeho se vlastně týká?

  1) Jak správně fotit neboli udělat objektivní snímek

  2) Jak se dá snímek upravit?

  3) Freeware prográmek pro úpravu vašich fotek a jak v něm pracovat?


  1)

  Než nás vůbec napadne nějakou věc zhmotnit v podobě 0 a 1. Nejdříve se musíme zamyslet co vlastně chceme vyfotit a následně si říct zda-li to má vůbec cenu /důležité je vědět o svém digitálním miláčkovi co nejvíce - makro = od kolika cm můžeme ostřit, zoom, zda se jedná o kompatní fotoaparát nebo zrcadlovku apod./

  Takže když už chceme udělat nějaký ten snímek, zjistíme zda je správně vyvážená korekce bílé barvy /white ballance/, poté zda fotíme z blízka zapnuté makro /u makra se nesnažíme zoomovat - hrozí rozklepaný obraz nebo rozostření/. Dále je velice důležité ostření /asi největší problém všech začínajích uživatelů digifotoap./, ostříme pouze na to co doopravdy fotíme /pamatujeme, že aparát ostří na to co je v popředí/ a to tím způsobem, že namačkneme spoušť a na display se nám zobrazí zda je doopravdy zaostřeno nebo dokonce /když je málo světla/ že hrozí rozklepání snímku /většinou blikající ruka, nezaostření je blikající zelená tečka - každý aparát má jiné ukazatele!!/. Když je tedy vše jak má být domáčkneme spoušť a exponujeme.

  Člověk má většinou zhoršené podmínky jako je např. málo světla /hrozí rozklepání, rozostření/ pokud se tak stane, můžeme nad tímto problémem vyzrát pouhým opřením se třeba o strom, zeď a tím zabránit rozklepání snímku. Další možností je použití interního blesku /nedoporučuji - je většinou pouze do 3 metrů a to platí i pro makro!/.  2)

  Po nahrání svých vytvorů na disk /pokud máme malý display na aparátu a špatně vidíme/ zkontrolujeme, kt. ze snímků je absolutně nepoužitelný /rozmazaný/. Ty lepší si vybereme a následně upravíme. Úprav je přehršle, proto popíšu jen ty, kt. mi přijdou jako nejdůl.

  První úprava pro nahrávání do fór nebo vůbec pro internetové použití je zmenšování /když nám snímek vyleze z aparátu o 5Mpx má rozlišení 2560x1920 a cca 2 mb!Nejlépší /můj názor/ je zmenšení na 800x600 a výsledná kapacita do 120 kB - čím menší kapacita tím menší kvalita smímku /mysleme, ale také na lidi s modemem/.

  Další možností je oříznutí. Pokud ze snímku chceme použít jen určité ostré místo vyřízneme ho a dále upravíme velikost.

  Dobrou věcí je úprava barev ale raději bych nejdříve zkoušel automatické úrovně - když je snímek horší dáme jednoduše krok zpět /CTRL+Z/ a zkusíme upravovat manuálně.  3)

  Prográm naleznete na této webové adrese XnView a je volně ke stažení bez jakýchkoliv licenčních poplatků.

  Domnívám se, že instalaci popisovat nemusím!

  Jak tedy s tímto programem vycházet?

  a) jak se v něm pohybovat? - pomocí klávesy ENTR otevíráme fotky, pomocí klávesy SPACE /mezerník/ přeskočíme na další snímek, ENTR skočíme zpět na náhled.

  b) jak snímek zmenšovat? - dáme ENTER, nahoře v liště klikneme myší na obrázek a rozměry /SHIFT+S/, poté změníme jednu z velikosti /při tom necháme dole zaškrtnuté pole zachovat poměr stran a dáme OK.

  Jedna z velkých vymožeností je dávková konverze, rozumíme tím, že si v náhledu označíme všechny snímky kt. chceme upravit /pomocí myše/ a na označené snímky klikneme pravým tlačitkem myše, vybereme dávková konverze /CTRL+U/ přepneme na Transformations /nahoře/ vybereme rozměry, klikneme na Add /přidat/ a zadáme velikost a poté v levo dole start.

  c) jak upravit úrovně, kontrast? - otevřeme fotku, v liště dáme obrázek, scéna, automatické úrovně... nebo automatický kontrast

  d) jak upravit barvy, otáček snímek apod.? - postupujeme úplně stejně jako u bodu c) akorát s tím rozdílem, že další funkce najdeme níže...
  Doufám, že tento mini průvodce alespoň někomu pomůže k dobrým fotkám a k usnadnění práce s nimy. Přeji vám jen ty nej snímky!

  mop

  btw. pokud se nehodí do tohoto fóra, jistě nějaký mód rád přesťěhuje


  Nejlepší rada na závěr. Když si toto přečtete dá vám to sice základy proniknout do tajů digitální fotografie. Ale vše stejně závisí pouze na vás, jak se k tomu postavíte!

  ------------------------------------------------------------------------------------

  Zde podrobnější návod na obsluhu!

  použ. text with fotografovani.cz & velka kniha digitalni fotografie!  Automatika – ne každý ví co znamenají pojmy clona, čas a hloubka ostrosti, proto také používá automatické nastavení. Proč ale nevyužít motivové programy? Každý fotoaparát přeci disponuje programovou expoziční automatikou. Problém je v tom, že motivové programy jsou nastaveny pouze na základě stávajícího osvětlení, tedy „nějaké“ byť správné hodnoty času a clony.

  Motivové programy – pracují obdobným způsobem jako programová automatika. Jsou však nastaveny pro určitý druh snímané scény. Příklad: nastavení motivové scény na Sport... budeme tedy fotit hrající si děti, fotoaparát tedy počítá s tím, že má preferovat krátké časy. Nevýhodou těchto motivových programů mohou být nedostatečné světelné podmínky = rozmazaný snímek.

  Zaostřovací bod - nejdůležitější skutečností je si uvědomit, že fotoaparát ostří jen na ty objekty, které se nacházejí v zorném poli. Nebo u dražších fotoaparátů máme segmentové ostření – to je že si na na aparátu nastavíme kde nám automatika bude ostřit /nahoře, dole, vlevo vpravo uprostřed /. Pokud tuto věcí náš aparát nedisponuje, můžeme lehce vyzrát nad technikou. Stačí jen vědět, že střed objektivu je ostřící bod. Když máme focený objekt mimo tento bod, postačí nám funkce předostření /namáčknutá spoušť/. Přesuneme střed objektivu na focený objekt, namáčkneme spoušť a vrátíme se zpět do požadované focené polohy. Dále jen domáčkneme a exponujeme.

  Vyvážení bíle – každé světlo má svou teplotu chromatičnosti – barvu. Třeba světlo při západu slunce je teplé oranžově červené, naopak při zamračeném počasí je namodralé, tedy studené. Náš miláček tedy dokáže měřit teplotu chromatičnosti – barvu světla. A tím nám zajišťuje i barevný posun snímku. Když třeba fotíme venku s pouličním osvětlením, automatika nám selže /na snímku světlo vidíme v podobě červené, oranžové/, musíme tedy nastavit korektní barvy pomocí WB. Když také fotíme z bleskem a máme nastavené barvy na umělé osvětlení, ve výsledku je blesk do modra – občas jsem se setkal i zde na fóru v galerii jak lidé z normálních modelů dělají modré krasotinky ))
  Dnes již tedy každý aparát má v sobě funkci vyvážení barev. Je to třeba, slunce, pod mrakem, umělé zářivkové osvětlení, žárovka apod. Hlavně také automatické vyvážení bílé. Když nám motivy nestačí, můžeme vyzkoušet tento program /musíme mít ale po ruce kus bílého papíru/.

  ________________________________________________________________________________________


  Základy správné expozice
  expozici ovlivňují pouze 3 faktory – expoziční čas, ISO citlivost a clona.


  Expoziční čas /EV/ – doba jak dlouho světlo působí na senzor
  Co je to EV? - Skládá se z kombinace času a clony, tedy jak dlouho je otevřená závěrka a jak moc je otevřená clona v objektivu. Korektní expozice pro jednu a tutéž světelnou situaci může nabývat desítky kombinací času a clony. Jak je to možné? Protože např. Čas 1/60 vteřiny a clona F8,0 dává stejnou expozici jako čas 1/30 a clona F11. Tedy vždy když zkrátíme nebo prodloužíme expoziční čas, musíme otevřít nebo přivřít clonu.
  Když tedy natavíme na fotoaparátu +1 EV, přístroj bude exponovat dvojnásobnou expozicí, než bychom vše přenechali na automatice. Takže v praxi to vlastně znamená, že pokud potřebujeme zesvětlit snímanou scénu. Nastavíme korekci EV do plusu. Pokud ztmavit tak do mínusu.

  …..........8, 4, 2, 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500........ vteřiny


  Clona – množství světla, které projde objektivem, lze řídit clonou – kruhovým otvorem ve středu objektivu. Čím větší je otvor v objektivu tím více světla projde. Jsou to takové kruhové lamely.

  Uvažovat při expozici ohniskovou vzdálenost je dost nepraktické. Proto již staří fotografové přišli na jednoduchý trik jak věc dramaticky zjednodušit. Zavedli clonová čísla F, která z úvah ohniskovou vzdálenost vyřazují. Clonové číslo F (např. 2.8), tak zajistí stejné množství světla na senzoru u objektivu s ohniskovou vzdáleností 15 mm i 300 mm. Jak toho dosáhli? Dostane-li objektiv z těla fotoaparátu příkaz nastavit clonové číslo např. 2.8, objektiv si sám spočítá potřebný průměr clony. Aktuální ohniskovou vzdálenost zná (a to i při zoomu) a průměr clony spočítá jako:

  průměr clony v mm = aktuální ohnisková vzdálenost v mm / clonové číslo

  Příklady:

  300mm teleobjektiv při clonovém čísle 4 musí nastavit průměr clony 300/4=75 mm

  20mm objektiv při clonovém čísle 4 musí nastavit průměr clony 20/4=5 mm


  ….......1.0, 1.4, 2.0, 2.8, 4.0, 5.6, 8, 11, 16..........


  ISO citlivost - ISO citlivost udává citlivost senzoru na světlo. Vlastní senzor přitom nijak ovlivnit nelze, co ale ovlivnit lze je velikost zesílení signálu, který senzor opouští. Čím vyšší bude toto zesílení (čím vyšší bude ISO citlivost), tím se elektronika spokojí se slabším signálem ze senzoru.

  Pokud zvýšíme ISO citlivost 2x (např. z ISO 100 na ISO 200), ke stejné expozici stačí poloviční množství světla (poloviční množství fotonů). V praxi se u některých DSLR používá i jemnější dělení, kdy mezi sousedními hodnotami na výše uvedené stupnici je ještě jedna mezihodnota (1/2) nebo dvě mezihodnoty (1/3 a 2/3), přičemž velkou výhodou všech digitálních fotoaparátů je fakt, že je možné snadno nastavovat ISO pro každý snímek jinak. V klasické fotografii to znamená vyměnit film, což je v terénu téměř nemožné.

  ISO a šum - bohužel se zvyšující se ISO hodnotou roste obrazový šum. Situace je opět podobná našemu příkladu se slabě nahranou kazetou. I tu lze díky zesílení přehrávat nahlas, ale každý jistě zná jak utrpí kvalita zvuku. Obrazový šum se na fotografii projeví jako náhodné barevné body viditelné zejména v tmavých částech snímku a úspěšně rozežírající hrany v obraze. Vysoký obrazový šum tak nejen subjektivně zkazí obraz ale sníží též i jeho ostrost.

  ... 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 ...

  ________________________________________________________________________________________


  Hloubka ostrosti (Depth of Field, DOF) - je základním prvkem, který musí mít fotograf pod kontrolou. Malá hloubka ostrosti slouží k oddělení hlavního objektu od pozadí, zatímco velká hloubka ostrosti slouží k ostrému prokreslení celé scény (např. krajinářská fotografie).

  Co ovlivňuje hloubku ostrosti? - ovlivňují ji 3 faktory - nastavená clona, vzdálenost k objektu a použitá ohnisková vzdálenost objektivu (f).

  Vzdálenost k objektu - čím jdete k objektu blíže, tím se objekt v hledáčku jeví větší (stoupá jeho zvětšení) a tím klesá hloubka ostrosti. Pro velmi vzdálené objekty (v nekonečnu) je tedy hloubka ostrosti největší, zatímco v makrofotografii je naopak nejmenší.

  Ohnisková vzdálenost (zoom) - čím objekt zoomem více přiblížíte (zvětšíte), tím je hloubka ostrosti nižší. Z toho logicky vyplývá, že širokoúhlé objektivy mají obecně velkou hloubku ostrosti, zatímco teleobjektivy mají malou hloubku ostrosti. Proto i nároky na ostřící systémy (přesnost, rychlost atp.) u teleobjektivů prudce stoupají.

  vlozil : Hlava

  Kde vyzkoušet funkce fóra ??
  Ten kdo chce vyzkoušet jak fórum pracuje a funguje ,může tak učinit v Přípravce pro nováčky nebo v Kanále , dle uvážení nového člena , jinde prosím nespamujte vyhnete se tak problémům s Trestnýmy body , díky Hlava


  Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás
  Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.

  Design, Custom Scripts & DB Optimization by carlos
  Page generated in 0.2822180 seconds with 13 queries.
  Magazín - Growshop Rozcestník - Suvenýry - Sponzoring - Archív