Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Pokročilé Techniky a Experimenty

Stránky: 1 [2] 
Pestovani pod LED osvetelnim - hYp3r - Klikni zde pro originální téma
libor
Okorát to s tim osmotickýckym tlakem co v dusledku toho "na dálku přenášejícího se" tepelneho zaření vytahu z kiti vodu a ta si pak pere cerstvou z kořenů, to je jediná nejasnost co mi brání abych zitra na E-bay "nerisknul" ivestičku do LED.
Deda Mraz
libor: nejsem botanik, ale pokud se nemýlím, tak osmóza je závislá na rozdílu mezi nasycením vlhkostí prostředí v okolí kytky a v jejích protoplastech. S teplem světelného zdroje, podle mě, přímo nesouvisí. Existují přeci například uzavřené lampy s výkonným odtahem, které neemitují do prostoru pěstírny prakticky žádné teplo a kytky si nestěžují...
lSlUlPl
Lidi proc hned zatracujete co jste jeste nezkusili mrknete se sem http://grower.cz/forum/showthre...=&threadid=9489 mozna namitnete ze takhle by to vyrostlo i pod tou samotnou zarivkou ale neni to pravda kdyz jsem mel zarivku a jen 80 led rostlo to nic moc ale ted jich mam uz 270 a je to celkem sakra znat.Nerikam ze se to povede ale pockal bych si na vysledek a pak az kafral.A podle me ten kdo si mysli ze pod tim nejde nic vypetovat/jo mozna se pletu/ se na diodu stale diva jako na takovy to mali cerveny svetilko co mu sviti na kazetaku od rakosky,ale skutecnost je ponekud jinde spis se to blizi intenzite laseroveho ukazovatka.
hYp3r
takze dlouho jsem sem nepsal (v podstate nebylo o cem)
momentalne mam pod LEDkama pripraveny 3 kytky (misty, 2x mazar)
a cekaji na prechod po 70 W sodik
rozhodl jsem se to udelat takhle, protoze mnozstvi LED je porad male na to, aby jsem pod nima mohl kytku prepnout i na kvet :c)

hnojit jsem zacal opatrne:
1. tyden:
5ml wuxal super
3ml peroxid vodiku
3ml stimulax II
8ml kyseliny citronovy na snizeni ph

2. tyden:
8ml wuxal super
3ml peroxid vodiku
3ml stimulax II
8ml kyseliny citronove

davky budu postupne zvysovat az k doporucene koncentraci pro pestovani v hydroponii (4ml wuxalu na litr vody)

kazdou nedeli jim menim roztok a vcera jsem zkusil zmerit ph a byl jsem mile prekvapen (cekal jsem vysoke hodnoty) ph melo 6,2 (po ctyrech dnech)

akorat me trochu trapi zabarveni korenoveho systemu (moc se mi libi hruucoonovi koreny), ktery muze byt zpusobeno jak nedostatecnym okyslicenim roztoku, pouzitim stimulaxu a nebo wuxalu

koupil jsem novej vzduchovaci moturek - atman 9500 - 450l/h

jestli se mi podari dokopat nejakyho kamose s fotakem tak sem hodim fotky, ale nic neslibuju :c)
2 deda mraz > thx za odborne odpovedi :c)
[No to tvoje scheme by se hodilo ja taky pestuju pod LED a strasne se mi zahrivaji odpory...cim to muze byt..??
hYp3r
2 LubaTOR> jak silny ty odpory jsou?
jinak schema zapojeni je nekde ze zacatku tohoto threadu :c)
G-man
Fakt dost dobre. Jinak nevite nekdo kde bych nasel vysledky toho experimentu NASA?
Jinak Karma pro tebe hYp3r :-)
Kajman
Hm.......... tak ty jsi husták. to se zvědav co to vytvoříš, myslim že z tebe dostane matka příroda záchvat tvořivosti
Ant
To > lindemannos

Klidne si zaloz nenovej theard o svejch pokusech .... s ledkama !!!

Ps: jak dlouho rostla ta kytka než byla takle velká ???
a kolik tam těch ledek máš ???? a jakejch ....... No prostě založ si novej theard :D :)
morrissey
10Cd (10 000mCd), 5mm, sem senal v GM Electronic, V Brně je to na Kolišti 9, a jeden kousek byl nějak za 16Kč. Jinak maji pobočky samosebou i jinde. (www.gme.cz). Jo a neberte to jako reklamu na GME.
Zoidberg
citace:
Původní příspěvek od morrissey
10Cd (10 000mCd), 5mm, sem senal v GM Electronic, V Brně je to na Kolišti 9, a jeden kousek byl nějak za 16Kč. Jinak maji pobočky samosebou i jinde. (www.gme.cz). Jo a neberte to jako reklamu na GME.


Potiz je ale v tom, ze ma jen 630nm jak jsem vycetl z datasheetu. Uz sem po ni taky koukal. :(
Zoidberg
Mnoho otázek může vyřešit stránka http://www.ledgrowlights.com/
Jde o komeční prodej pěstepních LED svítidel. Radí tu mimo jiné používat 10-20W červených a 1-2W modrých na čtvereční stopu.
argarag
Ahoj lidi
teprve zacinam s pestovanim - jeste nemam skrin a tohle se mi liby. Pokud sezenu prachy na pocatecni investici do diod tak bych to taky rad prubnul. Fakt mi to prijde jako dobrej napad.
fernetman
Jak uz zde nekdo psal, tak to neni zrovna vhodne pro uplne zacatecniky tyhle thready o led je zmatou, tohle pestovani pod led neni jeste dostatecne probadono,takze bych ti poradil prostuduj si tady vetsinu threadu o pestovani a pak se teprve rozhoduj mezi sodikem a led,ale pro zacatek bych ti radil sodik, aby ses naucil zakladni "praci" s kytkama. A pokud nerozumis elektronice, tak bych se do toho nepoustel uz vubec. Sice jsem zastancem led,ale tyhle reci, ze je to super, kdyz ani nevite jake jsou dalsi moznosti, me stvou. LEDky jsou svitidlo budoucnosti a my se zatim ucime jak je budeme moct vyuzit az prijde jejich doba !!!

Chtelo by to tady vsechno o led nejak vhodne usporadat, protoze toho tady pribyva celkem dost a do budoucna toho bude asi cim dal tim vic a uz ted jsou thready o led strasne rozhazene po indoru, galerii, a pokrocile techniky a pro lidi, kteri tady nejsou od zacatku co se zacal resit tenhle problem, tak jsou desinformovani, to by se melo napravit, toď ma vyzva pro moderatory a adminy
Dude
já bych navrhoval to našoupat do pokročilejch teda - co? kdokoliv ze zúčastněnejch PM me a bude:)
Milosx
citace:
Původní příspěvek od Deda Mraz
czyzo: opravdu se mi líbí, jak všechna svá tvrzení dokládáš, je vidět, že jsi opravdu v této problematice erudovaný... ;-/

S vysokými počátečními investicemi jsi to sice trefil, ale hned tvůj druhý výrok je mylný. V katalozích LED sice nebývá světelný tok uváděn, nicméně pouhou logickou úvahou dospěješ k následujícm skutečnostem: Předně těžko lze věřit tomu, že by se NASA zabývala energeticky neefektivními zdroji světla, když ve vesmíru se počítá každý watt. To jen tak na okraj, pokud by tě má následující argumentace nepřesvědčila. Nuže vycházejme z toho, že 1 LED má něco kolem 10 lm světelného toku (s touto hodnotou jsem se setkal nejčastěji, je však pravděpodobné, že vzhledem k překotnému vývoji LED je tato hodnota dnes již vyšší), to je měrný světelný výkon rovný 100lm/1W. Možná namítneš, že u sodíkových výbojek se dosahuje až 150lm/W, ale je třeba si uvědomit, že v případě LED se bavíme o 100% FAR (fotosynteticky aktivním záření), což o sodíku rozhodně říci nelze. Ve skutečnosti se FAR složka světla sodíkové výbojky přibližuje v nejlepším případě necelé polovině vyzářeného světla. Dále je třeba vypíchnout i fakt, že ne všechny vlnové délky fotosynteticky aktivního záření se vyznačují stejnou účinností ve vztahu k fotosyntéze. Přímo naopak, některé vlnové délky jsou několikanásobně účinnější než jiné. To lze stručně vyjádřit tak, že nejúčinnější je světlo s vlnovou délkou kolem 660nm v červené a zhruba 430nm v modré části spektra. Křivka fotosyntetické účinnosti na grafu vlnových délek pak kolem těchto hodnot prudce klesá, což jen dokresluje, jak malo účinným zdrojem světla pro fotosyntézu rostlin jsou širokospektrální světelné zdroje určené původně pro lidské oko.
A nakonec, pokud považuješ tepelné záření samotného světelného zdroje za nezbytnou podmínku k úspěšnému růstu zelených rostlin, jen to ilustruje omezenost tvých znalostí, nic ve zlém.

Takže pro ostatní, to, co napsal czyzo platí jen a pouze v jeho vlastním imaginárním světě a rozhodně to nelze v réalně-fyzikální rovině považovat za pravdivé tvrzení.


Ahoj Deda Mraz
nic proti , ale musim ti vytknout par veci:
1. Kde jsi vycetl tu ucinnost LED 100lm/W ? Nejnovejsi LED maji max. 75lm/W a navic nejsou urceny pro komercni ucely. Bezne komercni maji max 40lm/W (lumiLED) cena od 150Kc vys, ostatni supersvitive pak s bidou 20lm/W (klasika co nabizej v elektrach).
2.Podcenujes transpiraci (fakt je ten ze to jde i bez ni, ale neni to ono). Nepochopil jsi ze nejde o teplo co vyzaruje zdroj svetla, ale o svetlo, ktere se meni na teplo az v listech ktere zpusobuje odparovani.
3.Podcenujes ostatni spektrum. Samozrejme ze pro pestovani travy to neni zas az tak dulezite, proto aby rostlina vyrostla staci v podstate modra a cervena, ale rostliny mají i jiné pigmenty nez chlorofyl, ktere maji jine spektrum. Dovedu si pod tim predstavit rust zelenou travu, ale ne rajcata, papriky,jahody pochybuju o tom ze to dozraje....

Jinak fandim
opravdu by me zajimal uz konkretni pokus s dolozenejma fotkama o rustu te same rostliny pod:
70W LED
70W metalhalid

na mensich vykonech to nema cenu srovnavat. Bohuzel 70W modul lumiled by vysel cca na 14 000 a do toho nejdu teda :) Pripadne koupit 2x36 W moduly odsud http://www.ledgrowlights.com/GrowlightKits.htm
Deda Mraz
Milosx: Ahoj! S těmi hodnotami jsem se opravdu dost seknul, sv. tok jedné LED 10lm jsem, tuším, kdysi někde četl (už nevím kde) a odpovídalo by to správně účinnosti kolem 200lm/W a to je fakt nesmysl. I tak se mi ale z tvého příspěvku zdá, že LED jsou vyráběny stále lepší a lepší a mít už za pár let zdroj o účinnosti 75/lm ve fotosynteticky 100% aktivních vln. délkách rozhodně není špatná vyhlídka...
Co se týče transpirace, nějak nerozumím, co jsi tím myslel. Bez transpirace to nejde a t. samotná není podněcována výhradně tepelným zářením - spíš je to reakce na něj a znamená i větší úbytek vody. Po zahájení fotosyntézy (při rozednění) se stomata otevírají a transpirace probíhá vždy, nezáleží na tom, jestli jde o světlo sodíkovky, LEDek nebo zářivky.
A k tomu podceňování ostatního spektra...máš pravdu, že rostliny mají i jiné pigmenty než jen chlorofyly, ale jejich úlohou je pouze usměrnění absorbované energie na chlorofyl a. Pouze chlorofyl a je schopen fotosyntézy. Takže ostatní barviva mají za úkol jaksi "využít" vlnové délky světla chlorofylem a nezachytitelné. To je jistě užitečné pro rostliny rostoucí pod slunečními paprsky, ale pro pěstování pod umělým osvětlením je to z hlediska pěstitele celkem zbytečné (když má možnost si se spektrem hrát tak, jako to jde s LED). Jo a v popisu nějakého komerčně prodávaného LED svítidla jsem četl, že s tím (jen červené a modré diody) úspěšně vypěstovali i rajčata, takže ve omezeném spektru bych nic špatného neviděl...
K tomu pokusu, který Tě napadl bych si tipl, že lépe by na tom byly diody, protože pochybuji, že by se od samotného metalhalidu daly čekat nějaké hezké palice.
Milosx
Deda Mraz:
s tou transpirací jsem to myslel tak, že je založená na světelné energii, která dopadne na povrch rostliny, bez ohledu na spektrum ( ne tak docela záleží na pigmentu ). Energie jednotlivých spekter se sčítají. Takže LEDkou na 660nm dosáhneš sice účinné fotosyntézy , ale transpirace bude pokulhávat kvůli nedostatečné energii , která dopadne na list rostliny a přemění se na teplo, neboť většina 660nm záření bude absorbována chlorofylem a k smaotnému "zahřátí" rostliny nedojde.
Ale transpiraci můžeme nechat stranou, neboť je to jen jeden z mechanizmů, které rostlina používá k dopravě vody a živin. Že to jde bez ní lze např. dokázat u tkáňových kultur, kdy je rostlina ve 100% vlhkosti uzavřena v baňce , takže k transpiraci skoro nedochází, přesto rostlina roste. Ikdyž asi by rostla lépe, kdyby tam transpirace probíhala...
K tomu ostatnímu spektru ( jelikož do toho tak nevidím ber to spíše jako myšlenku - já osobně nikoho neznám kdo by mi na to odpověděl neboť dělám úplně v jiném oboru ) tvorba pigmentů je stimulována zářením ( každý pigment má svoje ). Jelikož pigmenty nebudou vytvářeny, nemůže docházet k jejich přeměně na vitamíny případně na jiné organické sloučeniny, což může mít za následek degradaci ve využití rostliny. Ale fakt nevím to je jen můj názor.
Firestarter
Panove cetl jsem tento theard cely od jeho zalozeni a ted me kamos nabidnul, ze me da ZADARMO 300 LEDek cervenych a 800 LEDek oranzovich. Myslite, ze by slo tyhle LEDKY nejak vyuzit? (Nema k tomu zadnou dokumentaci, takze hodnoty jsou nezname a asi to nebudou y vysoce-svitive). Co myslite?
fernetman
pokud to nebudou vysoko svitivky, tak to nema cenu, zbytecne by to zralo proud a uzitek by byl minimalni, ja byt tebou tak zustanu u 250W a jsem happy, jak to ti to krasne roste :-)
Deda Mraz
Milosx: podívej se, transpirace probíhá při denní fázi v podstatě vždy, tepelný účinek svět. záření ji jen může zintenzivnit. Navíc nemyslím, že by i při svícení LEDkami bylo dopadající světlo využito na 100%, existuje tzv. časová konstanta adsorpce světla fotosyntézou (v řádu mikrosekund), která nedovolí využít všechno dopadající světlo k fotosyntéze, takže ta nevyužitá část může klidně stimulovat transpiraci tak, jak o tom píšeš Ty. Dále bych rád rozlišoval, co je pro náš zájem (pěstování konopí indoor) podstatné - jen velmi málo lidí tady na Groweru pracuje s tkáňovými kulturami...
Co se týče toho spektra a pigmentů, v tom si pleteš botaniku se zoologií. Pigment u rostlin a pigmenty zvířat slouží úplně rozdílným účelům. Zatímco u živočichů je skutečně tvorba některých pigmentů vyvolána expozicí určitému druhu záření, rostliny tvoří pigment na základě samotné jejich genetické podstaty. U živočichů také třeba UV záření podporuje tvorbu provitamínu D (ne tedy přímo vitamínu, ale látky, která jeho vznik v těle stimuluje), naproti tomu rostlinám slouží pigment pouze jako pomyslná anténa zachycující energii dopadajícího záření. Zázraku přeměny anorganických látek v organické je však schopen, jak už jsem napsal, pouze chlorofyl a. Všechna ostatní barviva mu jen "předávají" to, co zelenožlutý chlorofyl a sám nezachytí a tím zvyšují celkovou účinnost fotosyntézy. Tímto způsobem rostlina zachytí ze slunečního svitu více energie, než kdyby měla jen chlorofyl, ale stále platí, že fotosyntézy je schopen jen ch. a, takže otázka zní: Proč při realizaci umělého osvětlení (kde máme, narozdíl od Slunce, kontrolu nad složením jeho spektra) dávat kytce něco "oklikou" (tj. proč plné spektrum), když jí to můžeme dát rovnou (t.j. pracovat jen s chlorofylem)?
Vše v dobrém, Tvůj Děda Mráz :)

Firestarter: jak píše fernetman, pokud to nejsou vysocesvítivé typy, tak nemá ani cenu nad tím přemýšlet (účinnost je oproti vysocesvítívým horší několikadesíteknásobně)... A ty oranžové se nehodí už vůbec. Fakt bych zůstal u 250W HPS, výsledky rozhodně nemáš špatné :)
Milosx
Deda Mraz:
aha dik za vysvetleni, to jsem to zase neco dopletl dohromady :). Neni mi ale jasna jedna vec (oprostime se ted od pestovani konopi). Je spousta rostlin, ktere vlivem pusobeni UV zareni tvori pigment napr. droserin, anthocyanin, karotenoidy (napr. beta karoten) jako odpoved na UV zareni ( ochrana genetickeho kodu pred skodlivym UV zarenim ). Takze jestli to dobre chapu nektere pigmenty jsou proste vitaminy ne ?
Zoidberg
Ach jo, nějak se nedobiram vysledku. Hyp3r s tim zacal, ale nijak zvlast nedopad. K veci: Mam 100 4500cd 660nm a 10 430 na 8000 nm. Chci pod to dat 2 rizany a to do bublaku. Vyroste aspon neco? Na rovinu, jsem zacatecnik, takze se pro me led nehodej, ale spotrebu vybojek si nemuzu dovolit, dite na krku, vsak to znate :).
fernetman
No abych rek pravdu, tak s tim nevypestujes ani ho..o, neuvedl si jakej maj uhel, ale zhruba bys z toho vytahl 250 lumenu ve fotosynteticky aktivnim pasmu, ale je to furt malo, mozna pokud bys zkusil pouzit pretaktovani + pulzni spinani, takze bys mohl zvysit nekolikanasobne svitivost, ale tohle neni zatim overeno, mam v planu to otestovat, dokonce jsem si uz koupil soucastky na vhodny zdroj i 100 led na otestovani funkcnosti zdroje, ale nemam cas udelat plosak, takze nevim kdy se k tomu dostanu, ale rozhodne to mam v planu otestovat

rozhodne bych ti doporucil jeste par set tech ledek prikoupit
Zoidberg
Uhel je 30°. Uz sem si nasel, ze SUP na jinym theradu vypestoval docela pekny pri 270. Pri 100 to prej "trochu rostlo".
fernetman
no ono to pri 100 kusech "trochu rostlo", ale chtel bych videt jestli by to i "trochu kvetlo" :D

ja ti jenom rikam, ze tech ledek to chce vic, ale neda se rict presne kolik, pokud bys to chtel porovnavat se sodikem
daQuirm
Podívejte se prosím sem:
http://grower.cz/forum/showthre...&threadid=12553
sklerotik
Zdravím všechno osazenstvo a pokud to někoho zajímá tak v tom GMku mají také modré LED za 5,5Kč s DPH 3cd 30stupňů vyzařovací úhel což je lepší než LUXEON za xxxkč s ůhlem 10stupňů na 250cd...
Také tam mají za 3,8Kč 2cd na 120stupňů(moc sem nevěřil tak sem si ji radši nechal předvést a docela to odpovídalo podle subjetivního dojmu jak úhel tak svítivost) modré nekulaté ale to je buřt(což je docela slušný světelný výkon) ale jejich internetový katalog není z těch bezchybných a většina informací je spíše povrchních a na prodejně vám toho taky moc víc neřeknou...chtělo by to někoho snaživého kdo by se nedal odradit a pídil se třeba i u výrobce někde v tramtárii po přesných specifikacích... jo alespoň tam mají že sou 470nm což je OK
No a také jsem si prostudoval ceník NARVA a mají tam cosi jako svítidlo z ledek modré a červené(+další nepotřebné lampy) na 220V s příkonem 0,66W za 65Kč s DPH a modré asi za 55 a je tam cosi jako 4W(že by waty no to by byla bomba)a taky jako autosvítidla na 12 a 24 voltíků ve stejné watáži! Bohužel je to vše co jsem se dozvěděl z netu z jejich hloupých stránek:(((( asi by nebylo od věci zjistit o těchdle světýlkách víc ale na to jsem moc línej a nemám čas a jsem skeptický že za námahu dostanu kýžené informace... prosím jestli se najde někdo kdo zjistí výkony (v cd) a úhly vyzařovací a hlavně vlnovou dýlku světla těchto NARVA svítidel tak ať to všude na fórech(o LEDkách) rozhlásí ať si toho všimnu i já..a možná začnu indoor pěstovat exotické rostlinstvo páč elektrika je drahá...

PS: v tý narvě je to špatně k nalezení tak si stáhněte pdfko ceník a tam to na konci někde je...schovaný aby si toho náhodou někdo nefšim...fuj
G@nja M@n
jj to jo!
G-man
Ahoj lidi nemate nahodou nekdo: International Symposium on Plant Production in Closed Ecosystems
http://www.actahort.org/books/440/index.htm
je to pojednani o pestovani rostlin pod led (mimo jine)
Misk
Ahoj,

já to teda celý nečetl ale jelikož dělám s Luxeony tak bych se chtěl zeptat proč nepoužijete červenej LUXEON III kterej má svítivost 140 lm !!! a vyzařovací úhel 140 st?

http://www.lumileds.com/products/family.cfm?familyId=7
Misk
typickou 627nm a maximální 645nm...myslíš že by teda nešel použít?


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma