Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Galerie > Konopné Umění

Stránky: 1 [2] 
Včelaření na groweru aneb pomáhejme přírodě - Klikni zde pro originální téma
Lump
AJAJAJ ty Ivančice jsou kousek od Brna že?To je docela dálka já jsem okres Frýdek-Místek.sice mě to bude stát nějaké úsilí ,ale pokud opravdu ty včelky myslíš vážně tak bych sednul na vlak a dojel.A ty včely bych sehnal někde poblíž tvého bydliště a dopravu by jsi musel zajistit ty sám.Ale jak jsem tak koukal tak máš poblíž bydliště obec Kuřím.To e velice významná obec pro tebe jelikož tam je chovná stanice,kde májí super matky.A poblíž je pán jmenuje se PETR VYDRA,u něj jsem byl přímo na exkurzi a ten má echt matky koukni: http://www.vydra-vcelarstvi.cz/index.php?page=sluzby aprodává i oddělky takže to by bylo asi nejlepší a mám to i ověřené.

Takže zatím studuj a s tou stavbou úlu si fakt pohrej,pokud budeš mít jakýkoliv problém tak se na mě klidně obrat.

Máš se naco těšit,určitě jsi udělal krok správným směrem,ohledně začátku včelaření :) :)
No jsou "kousek od Brna" cca 30km na jihozápad :-D Ale to neřeš. Právě mi došlo, že i kdyby to byl kousek, tak bys mi ten oddělek nemohl stejně přivézt kvůli ochraným opatřením proti varoáze. Podle toho co jsem pochopil se nesmí včelstva převážet mezi kraji. Pana Vydru jsem si frknul do oblíbených, díky za něj. Myslíš, že by šlo si vyměnit třeba ICQ jestli používáš? Ať tu nezaplňuju zbytečně plac na discích serveru, Jestli jo, tak ti ho hodím do PM. Ještěr
kouba
OT jedno valašské pořekadlo zní : ,,Po šeckem je hovno , enem po včelách je med ,,
Lump
Zdravím...tady přikládám fotku tzv oplodnáčku.To je úl do kterého se dává nevylíhlí matečník.Matka se v něm vylíhne a vyletí z něj na tzv.snůbní let,kde se spáří s trubci a vrací se zpět do tohoto úlku.
V tomto úlku se matka nechá rozklást a poté se může přidat do jiného včelstva.
Lump
Zítřejší téma jsem zvolil KDO VŠECHNO ŽIJE V ÚLE, CO MÁ KDO ZA FUNKCI A JAK DLOUHO ŽIJE.

Lump
Zdravm všechny příznivce a milovníky přírody :)
Jsem tady o5 s nějakými novými informacemi pro vás a s novým tématem

KDO ŽIJE V ÚLE,CO MÁ KDO ZA FUNKCI A JAK DLOUHO ŽIJE

Takže zase něco jen tak na úvod.Včela medonosná žije v trvalých společenstvech které nazýváme VČELSTVA.Včelstvo tvoří oplozená matka a její potomstvo což jsou včelí dělnice a včelí trubci.Žádná včelka nemůže žít delší dobu sama.
Život včelstev je úzce spjatý s prostředím.Výrazný vliv na činnost včel má počasí a klimatické podmínky,ale podle čeho se včelky nejvíce řídí jsou změny délky dne a noci.S přibývající délkou dne matka klade více vájíček a naopak.Největši vrchol v kladení matky je letní slunovrat kdy matka klade i 2000 i více vajíček denně.Takové včelstvo má v tomto období zhruba 80 000 jedinců.

VČELÍ MATKA---------- je nejcenější člen každého včelstva.Je to oplozená samička,která intenzivním kladením vajíček zajišťuje obnovu dělnic i trubců.Včelstvo má jedinnou kladoucí matku,jen výjmečně můžou být v úle 2 kladoucí matky v tzv. dvoumatčném včelstvu-to je způsob chovu některých včelařů.Takovéto včelstvo má defakto všeho dvojnásob (jedinců)takže i výnos je 2x větší,ale o tom v jiné kapitole :)
matka je větší než dělnice měří od 2 do 2,5cm,její hmotnost se pohybuje od 180-260 mg.Matka má také žihadlo jako dělnice a ona ho používá jako kladélko.Včelí matka v kusadlové části vytváří tzv mateří látku což je feromon který potlačuje rojovou náladu tím že nedovoluje dělnicím aby se jim vyvinuli vaječníky.Tento feromon je základem soudržnosti včelstva a dělby práce v něm.Kladoucí matka se nekrmí sama :),ale pečují o ni tzv. mladušky které ji celou dobu doprovázý,olizují ji (čistí) tím se do celého včelstva rozšíří ten feromon mateří látka(protože jednotlivé dělnice předávají tuto látku dalším a tím tato látka koluje v celém včelstvu) a krmí ji výměškem hltanových žláz(což je ta mateří kašička).

Doba vylíhnutí matky od položení vajíčka je 16dnů

Včelí matka žije 2-5 let(většinou se matka po dvou leteh mění za mladou ,novou ,výkonější).Na fotce jde vidět na hrudi matky modrý puntík,to je označení od včelaře.Jednak aby ji lépe našel v úle a podle barvy se určuje stáří tzn.Je 5 barev které se neustále opakují co 5 let.
Matky vylíhnuté letos budou označeny modrou.
Posloupnost je taková :MODRÁ,BÍLÁ,ŽLUTÁ,ČERVENÁ,ZELENÁ.

Tady přikládám link kde je video líhnoucí se matky z matečníku:[url]http://www.youtube.com/watch?v=olSmXah3X74[/url
Lump
VČELÍ TRUBCI----------trubci jsou včelí samci.Trubci žijí ve včelstvech jen v letních měsících,většinou od května do srpna.Na konci sezony dělnice vyhazují trubce z úlu.Sice se na to nedívám rád ale probíhá to tak že zhruba 4 včelí dělnice chytnou trubce u česna úlu a odtáhnou ho opodál a hodí třeba do trávy.Tento trubec se párkrát ještě zkusí vrátít zpět do úlu a po pár neúspěšných pokusech hyne hladem:(Trubci se líhnou z neoplozených vajíček,nakladených matkou do trubčích buňek tzv trubčiny.(Matka si může určit sama zda naklade oplozené či neoplozené vajíčko,rozhodne se tak podle velikosti buňky ,kterou má zaklást)Trubci mají zavalité tělo jsou 1,6-1,7 cm dlouzí a váží 200-260mg.Nemají žihadlo a ani žádné pracovní nástroje.Ve včelstvu se nezúčastňují žádné činnosti:) :) (Ale jedné ano baští MED co jim hrdlo ráčí:) ) Jejich úkolem je pouze osemenění mladých matek :) :) :) (tomu říkám pohodička ne?:))

Kromě těchto trubců můžeme někdy ve včelstvu najít i trubce podstatně menší.Tito trubci vznikají z neoplozených vajíček nakladených do dělničí buňky.stává se to tehdy pokud matce dojde zásoba spermií (většinou nedojde).
Jenom ohledně toho páření jak jsem již psál o v minulém tématu že matka letí na tzv snůbní let.Matka vyletí z úlu a najde tzv. trubčí shromáždiště - to je místo (většinou 20m nad zemí) ,kde se schází trubci ze širokého okolí den co den.Jakmile matka dorazí tak za letu ji oplodní zhruba 10-15 trubců ,jeden po druhém.Trubec vždy po ejakulaci hrdě umírá a z matky odpadá, a na matku se vrhne další trubec.Někdy se stane že trubec při svém vyrcholení matku stáhne sebou dolů k zemi(protože je těžký) a matku poraní.Takováto matka se vám už do úlu nemusí vrátit (ale je to příroda).Takováto zásoba spermií matce většinou vystačí na celí její produktivní život (kladení).
Po tomto snůbním letu se matka vrací do úlu a začíná klást vajíčka,tím nabírá na hmotnosti.Matka vyletí většinou 3x za život z úlu)

1) Když se vylíhne tak letí zhruba po týdnu na tzv orientační prolet.(To jde hledat právě již zmiňované trubčí shromáždiště.

2)Když letí na snůbní let

3)Když se matka vyrojí

Doba vylíhnutí trubce od položení vajíčka je 24 dnů.

Trubec žije zpravidla 6 týdnů.

Omlouvám se ale nemůžu nikde najít fotku trubce tak dávám link:[url]http://www.jcvcelari.cz/zocb/foto/bee_23.jpg[/url
Piki999
Někde sem našel že matkám se stříhají křídla?proč?
Lump
VČELÍ DĚLNICE----------dělnice jsou nejpočetnější členové včelstva.Vznikají z oplozených vajíček stejně jako matky,ale jiná kvalita a množtví potravy v prvních dnech larválního vývoje způsobí zakrnění jejich pohlavních orgánů.Dělnice nepají semenný váček a nemohou se spářit.
Dělnice jsou 1,2-1,4cm dlouhé a jejich hmotnost se pohybuje okolo 100mg (podle nákladu co vlečou do úlu :))Dělnice se dělí na mladušky a létavky.

MLADUŠKY-zahřívají plod,čistí včelí buňky ,udržují potřebnou vlhkost a čistotu v úlu,krmí plod,matku a mladé trubce,přebýrají od létavek nektar a medovici a ukládají do buňek,střeží česno, tmelí vnitřek úlu propolisem a vylučují vosk a staví nové dílo (plásty).Abych tak řekl ve zkratce včelí vosk je defakto včelí pot.Včelká vypotí tzv.včelí šupinku (asi jako špendlíková hlavička) a předá ji další mladušce ,ta jí rozžvíká a připlácne kam je třeba (laicky řečeno).

LÉTAVKY¨-vyletují z úlu a přinášejí do něj vodu,nektar,medovici,pyl a propolis.Za nepříznivého počasí nebo v nočních hodinnách se podílejí i na některých pracech.Větrají,odpařují vodu z nezralého medu,střeží česno a čistí úl.

Doba vylíhnutí včelí dělnice je 21 dnů.

Dělnice žijí na jaře a v létě 6-8 týdnů,včely vylíhlé koncem léta a na podzim(tzv. zimní včely) žijí 7-9 měsíců.
Lump
citace:
Původní příspěvek od Piki999
Někde sem našel že matkám se stříhají křídla?proč?


Stříhání křídel je staré ,,protirojové" opatření.Včelař se tím snaží dosáhnout toho aby mu matka z úlu (i s rojem včel) neuletěla.Včelí matka ,která má zastřihlé křidélka tak se rozeběhne z úlu (jako že uletí) a místo toho aby uletěla tak zpadne na zem před úl.Tzn že roj zůstane na zemi pod úlem a nikam neuletí.Tohle jsem já osobně nikdy neudělal a ani nikdy dělat nebudu.Ale je to zase věc názoru pro někoho to je možná dobré.Já se snažím rojové náladě vždy předejít a pokud už to jinak nejde tak určitě nechám včely vyrojit.

Ale jestli někdo tuto metodu používá tak at nás obohatí :)
Lump
Tímto jsem napsal ty základy.Samozřejmě případné dotazy rád zoodpovím pokud je budu vědět :) Nebo pokud má někdo jinou zkušenost tak at se taky zapojí :)
Lump
Tady hážu link na video takového včelího společenství,sice je to anglicky ,ale kdo si přečetl nové téma,tak tomu porozumí.:)
http://www.youtube.com/watch?v=lE-8QuBDkkw
Lump
Pro Ještěra a ostatní,jak vypadá zavěšení rámku v úlu :)
Tisíceré díky Los Lumpos :-D Teď už je to jasný. Já totiž ze začátku zasekl na tom, že se budou muset udělat frézy na celou výšku nástavku a pak do té frézy rámek zasunout. Ale je fakt, že s tím holky asi jen tak nepohnou :-D
Piki999
citace:
Původní příspěvek od Lump
Pro Ještěra :)


To sou plastové mezistěny nebo se jen mýlím?
No podle toho co Lumpovi vím si myslím, že se pleteš. A to tak, že docela dost :-D VOSK VOSK VOSK
Piki999
To ten vosk je takhle bílej?viděl sem teda žlutější....
Lump
Na fotce je vyfocená také mezistěna,ale o to na ní nejde.a ohledně té žlutosti mezistěny ,samozřejmě že je více žlutá,ale jelikož jsou venku 20-ti stupňové mrazy tak je zmrzlá-tudíž zbělela.Kdybych ji dal do pokojové teploty tak je krásně žlutá.
Piki999
citace:
Původní příspěvek od Lump
Na fotce je vyfocená také mezistěna,ale o to na ní nejde.a ohledně té žlutosti mezistěny ,samozřejmě že je více žlutá,ale jelikož jsou venku 20-ti stupňové mrazy tak je zmrzlá-tudíž zbělela.Kdybych ji dal do pokojové teploty tak je krásně žlutá.


Aha tak to mě právě zmátlo :)
Lump
citace:
Původní příspěvek od Jesterator
Tisíceré díky Los Lumpos :-D Teď už je to jasný. Já totiž ze začátku zasekl na tom, že se budou muset udělat frézy na celou výšku nástavku a pak do té frézy rámek zasunout. Ale je fakt, že s tím holky asi jen tak nepohnou :-D


Není zač,holky s tím sice nepohnou,ale váha medu ano :).Takže proto radši vyfrézovat než pouze přibýt laťku.
Lump
Na příští týden,od pondělí vyhlašuji téma:

VÝROBA KONOPNÉ MASTI ZE VČELÍCH PRODUKTŮ

Tak si všichni připravte recepty a své zkušenosti a poznatky.Necháme to jako takovou otevřenou diskuzi.Takže mastičkáři hlavně přehledně!Nechceme mít přece z toho guláš ne?:):):)
Lump
Bohužel se stala nepříjemnost,ten hlavní kdo měl přispět do nového tématu,tak už nepřispěje.Jelikož náš Pan léčitel to tady zabalil.Tak doufám,že se najde někdo kdo s touto debatou od pondělí začne.Stačí pár receptů a názorů a zkušeností.Ujme se toho někdo?Protože v tomhle jsem teprve v začátcích a nevím o tom nic.
G.R.O.W.I
u mě by se jeden recept našel =)
Lump
Recept od jednoho známého na výrobu konopné masti i za použití včelích produktů (v tomto případě vosku)


Ingredience:


Žlutá nebo bílá lékařská vazelína
Včelý vosk
Kopřiva Dvoudomá
Mateřídouška obecná
Jitrocel Kopinatý
Řepík lékařský



Postup:



Vazelinu přendáme do kastrolu a na plameni zahřejeme do úplného rozpuštění (bod tání je kolem 50°C) Stáhneme z plamene. Přidáme konopí – v takové míře aby sušina byla ve vazelíně ponořená. Zamícháme a dáme do trouby, s nastavenou teplotou na cca 106° C a "pečeme" po dobu 3 hodin. V tomto momentě nám probíhá dekarboxylace, tedy "zaktivnění" látek. Po procedůře troubnu vypneme a přecedíme přes plátno. Dále přidáváme bylinné produkty (pokud děláme čistou konpnou mast, bylinné drogy vynecháme), (kromě včelího vosku). Troubu opět nastavíme na cca +106° C a “pečeme“ po dobu 3 hodin. Poté vypneme a necháme do druhého dne stát.



Další den můžeme procedůru opakovat.

Durhý den opět zahřejeme teď už jen na 50° C a přecedíme přes jemné plátýnko. V čistém macerátu rozpustíme včelí vosk a plníme do kelímku.



Uchováváme v chladu



O dekarboxylaci je několik otázek. Někdo praví, že probíhá teprve při +135° C a to při zahřívání po dobu 8 hodin. Teplota varu THC je 200° C, ale jsou zde i nezbytné kanabionidy, která mají bod varu mnohem nižší.

Doufám,že se ostatní zapojí a přidají i své recepty,díky:bravo:
Lump
Nikdo nemá nějaký další recept na mastičku?Jestli máte tak šup sem s tím :) ;)
kam zmizel? :O
Hey Lumpe, co je s tebou? Chtěl jsem sem dát ten recept a Lumpos jako OUT?
Lord A.
Únor bílý, pole sílí - Staré zkušenosti zemědělců říkají, že je lepší chladný průběh únorového počasí, se sněhovou pokrývkou. V případě teplého počasí v únoru (tzn nad 12st C.) včelky mají svůj první jarní očisťovaci prolet. Tzn že všechny včelky v úlu (kromě matky) postupně vyletují a vyprázdňují své výkalové váčky od zbytků z baštění cukerného roztoku přes zimu.

Co znamená pro včelaře únor?
1) Bedlivě očekává první jarní prolet včelek
2) Musí odebrat vzorek včelí měli
3) Četba a konstrukce úlů na nastávající sezonu

1) První jarní prolet -- Při oteplení koncem února můžeme první hromadné prolety včel. Tyto prolety probíhají při slunném a teplém počasí,při teplotě nad 12st C. Před očekávaným proletem odstraníme z česen ochranné mřížky (které jsme tam daly na podzim a které slouží aby se do úlu nedostala myš nebo rejsek) abychom včelám usnadnili průchod a přístup porvního teplého jarního vzdoušku. Po proletu tyto mřížky opět nainstalujeme, protože tito škůdci jsou pro včelky nadále nebezpeční. Toto období je čas, kdy včelstvo začíná plodovat - tzn matka začíná klást vajíčka. Při tomto plodování včelstvo potřebuje teplo a vlhko. Proto v tomto období se začíná rapidně zvedat spotřeba zimních cukerných zásob.

2) Odběr zimní měli -- V první polovině února odebíráme ze včelstev tzv. zimní měl pro diagnostické vyšetření úrovně napadení včelstva varoazou. Zimní měl získáváme z podložek umístěných na dně úlu (někde jsem tam házel fotku ,kde byl vyfocený takový vysouvací hranolek v podmetu). Měl tvoří z velké části vosková drť, jež pochází z víček ze zavíčkovaných cukerných zásob. Tento vzorek se odesílá do výzkumného ústavu, kde se zjištuje již zmiňované napadení včelstva varoázou. Zimní měl nás včelaře informuje o síle včelstva, dále o velikosti a poloze zimního chumáče a o množství zbývajících zásob.

3)Četbu a konstrukci úlu už snad nemusím popisovat, to je každému jasné jak tento volný čas využít.

Zdraví Vás a přeje mnoho úspěchů v nastávajícím včelařském roce Váš Lord A.
Lord A.
V měsíci březnu se blíží doba prvních prohlídek ve včelkách. Včelstvo v tuto dobu již intenzivně ploduje (matka klade vajíčka). Množství plodu však závisí na volbě stanoviště a aktuálním vývoji počasí.

VŠÍMEJME SI LOKALIT -- V jarních měsících je důležité všímat si míst, kde nejdéle zůstává sníh (taková místa jsou pro umístění úlů nevhodná), a vyhledávat taková, která jsou brzy bez sněhu. Dále si také všímejme povětrnostních podmínek na daném stanovišti (tzn jak je dané místo před silným větrem chráněno). Jinak česna úlu by měli být nejlépe nasměrovány na Jihovýchod a umístěna podnějakým stromem, at v horkých letních měsících jsou včelstva ve stínu.

ZDROJ VODY -- Další nutnou podmínkou pro úspěšné včelaření je blízká přítomnost vhodného zdroje vody. Pokud tam takový není, pak musíme zřídit vhodná napájedla (většinou se včelaří na venkově, kde je poblíž nějaký ten potůček, takže toto nemusíme řešit).

ZDROJ SNŮŠKY -- Samozřejmostí je dostupnost snůškových zdrojů (tzn.kvetoucích plodin,stromů,keřů nebo lesa). Na jaře je vhodné mít okolo stanoviště dostatek lísek a vrb jív (kočiček). To jsou totiž první jarní pylodárné rostliny pro včelky. Pyl je nezbytnou složkou potravy včel, protože jim dodává nepostradatelné bílkoviny (pro krmení plodu).

ORIENTACE ČESNA -- Diskuze o tom na jakou stranu mají být orientovaná česna by byla na několih dnů. Jediná světová strana která je nevhodná je severní. Ideální je orientace česen - na Jihovýchod.

PRVNÍ JARNÍ PROHLÍDKY -- Jak už jsem napsal, březen je časem prvních jarních prohlídek ve včelkách. Je třeba se zamyslet jak intenzivně musíme prohlídku provádět, protože pokud jsou včelky dobře zazimované a podle poslechu je vše ok tak takovou prohlídku můžeme posunout na konec března nebo ji nemusíme dělat vůbec (Jak jsem již napsal dříve, ČÍM SE DO VČEL MÉNĚ LEZE, TÍM SE JIM VÍCE DAŘÍ). Pokud včelaříme v nástavkových úlech, máme situaci usnadněnou. V takovém případě stačí pouze poodkrýt strůpek a zkontrolovat zda včely obsedají celý nádstavek a zda-li není v úlu nějaký zplesnivělý plást, který bychom museli odstranit. Při jarní prohlídce také zkontrolujeme množství cukerných zásob (protože v tomto období je rozvoj včelstev bouřlivý a proto i spotřeba zásob je veliká). Pokud včelky mají zásob málo, tak musíme včelám dodat zásoby ve formě rámků plných cukru, které bychom měli mít v záloze z podzimu. Prostě ve zkratce zkontrolujeme, zda-li je v úle matka (pokud je v úle plod tak nemusíme hledat matku, protože víme že tam je), musíme zkontrolovat stav cukerných zásob a celkovou vitalitu včelstva. Pokud je vše OK,tak máme zaděláno na úrodný a hojný rok, pokud počasí bude přát...

Začinajícím včelařům, přeji hodně úspěchu a radosti z tohoto koníčku, Váš Lord A.
Kluk jako BUK
Zdravím,mám takový dotaz co ted dělaji včely přes zimu?,jsi hustej že si fáráš na včelách.Já mám na ně alergii ,takže se jim spíše vyhýbám.A jak vypadá vhodné napajedlo pro včely?
Kluk jako BUK
Hmm to je zajímavé.Jsem nikdy nevěděl že včely nespí.A ty už jak dlouho včelaříš,že si to dáváš docela drsně?.Jsem nečekal že tady na groweru narazím na takové téma :DUž tě asi mockrát pobodali co?Jaj to by byla moje smrt :D
Kluk jako BUK
Jak říkám já se včelám a vosám vyhýbám jak můžu.Ty jako nevčelaříš ?A odkud sypeš takové moudra,z knížek?Kolik tak může být medu z jednoho úlu ještě to mě zajímá a už tě nebudu otravovat :D
Kluk jako BUK
Hmm tak díky za infa at se ti daří a at máš hodně medu :)
Krychle
milej Kluk jako BUK si tu z tebe dela prdel, sam vcelari, zadna alergie...zajimaho jak na tom ses, ne ze by neco nevedel..:D
prej ze necekal ze tu narazi na takove tema - LOL
hele ty lumpe - sekat dobrotu neznamena tahat lidi za nos, ses tu podminecne pokud vim, tak se podle toho chovej..jestli mas neco k informacim co tu Lord A. napostoval, napis to primo a nedelej ze sebe hnupa co vcelam nerozumi..diky..nazdar
Krychle
Lord A.: ono ti to dojde

Lump jako BUK: s tim mazanim si starosti nedelej, do par dnu to tu vezmu pekne z gruntu:rocket:
Lord A.
došlo...
Nechceš tenhle thread vymazat, že ne?

citace:
Původní příspěvek od Krychle
Lord A.: ono ti to dojde

Lump jako BUK: s tim mazanim si starosti nedelej, do par dnu to tu vezmu pekne z gruntu:rocket:


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma