Ať ti nic neunikne... RSS Kanál Grower.cz  Přidej si Grower.cz na hlavní stranu Seznam.cz!  Přidej si Grower.cz na hlavní stranu Google!  Grower.cz na Facebooku

Grower.cz Portál pro pěstitele
GROWER   //   MAGAZÍN   //   TEST KOMPAKTNÍCH ZÁŘIVEK
   Tisk článku    


TEST KOMPAKTNÍCH ZÁŘIVEK

Podíváme se na kloub v poslední době často diskutované novince - kompaktním zářivkám známým jako "spořivky" nebo "fluorescentní trubice" - a především je srovnáme s průmyslovým standardem - vysokotlakou sodíkovou výbojkou (HPS). Je jasné, že různá světla od různých výrobců budou mít rozdílnou kvalitu. My se proto zaměříme na u nás dostupné CFL od německého výrobce distribuované pod označením "MaxGrow".
autor: carlos | 12-12-2005 | Přečteno: 79453xKapitoly: 1. Představení MaxGrow CFL
2. Vlastnosti pro růst řízků a matek
3. CFL Dual Spectrum vs. HPS
4. Finální zjištění

Představení MaxGrow CFL

Co je uvnitř 4U?

Začněme podrobným prozkoumáním CFL světel, které budeme testovat. MaxGrow vyvinul tři typy CFL, které svým spektrem odpovídají jednotlivým fázím růstu rostlin. Tzv. "Full Spectrum" (pro vegetaci) s teplotou 6400 K, "SON-T Spectrum" 2100 K (pro květ) a "Dual Spectrum" 4200 K (pro růst i květ, ve kterém jsou kombinovány 1:1 trubice obou předchozích typů - pozn. Grower Team). Tato světla se dodávají ve dvou verzích: 115 wattů a 180 wattů.
Zajímavostí těchto lamp je, že i když mají závit na klasickou objímku E40 (stejná jako u HPS), připojujeme je přímo na 220V bez externího předřadníku, jelikož veškerá elektronika je již integrována přímo v lampě.

Fotosynteticky využitelné světlo

Záběr fotosyntetické aktivity je ve vlnové délce světla mezi 400 a 700 nanometry. Spektrum MaxGrow téměř exklusivně pokrývá tento rozsah svými variantami CFL. Modro-fialové a červeno-oranžové spektrum jsou fotosynteticky nejefektivnější pro růst rostliny. Dle výrobce typ "Full Spectrum" má výraznou část světelných vln v modrém spektru (424-492 nm), ale také vyzařuje dost světla v červeno-oranžovém spektru.
Množství modrého světla produkuje velmi kompaktní rostliny s kratšími internodálními vzdálenostmi (kratšími patry - pozn. Grower Team). Díky tomu se lampy typu "Full Spectrum" nejlépe hodí pro udržování matečních rostlin a vegetační fázi klonů nebo sazenic. Červené světlo ve vegetativní fázi napomáhá růstu stonku i fotosyntéze.
CFL trubice "SON-T Spectrum" na druhou stranu emitují velkou část červeného světla s jen velmi malou složkou modrého světla. Toto světlo by mělo být užito pouze na květ anebo jako přídavné světlo k dalším zdrojům modrého světla, jelikož i v květové fázi rostlina stále potřebuje značnou část fotosynteticky aktivního modrého světla.
Modré světlo je důležité během květu, jelikož stimuluje větvení, masu listoví, produkci chlorofylu a pevnost stonků. V květové fázi podpoří i formaci květů.
"Dual Spectrum" verze je kombinací obou předchozích a hodí se pro obě fáze, tj. jak růstovou tak květovou. Možná ideální světlo pro někoho s velmi limitovaným prostorem.

Lumeny a Luxy

Nyní je čas trošku nabourat zažité přístupy a pustit se do široce diskutované otázky: lumeny ano nebo ne?
Každý výrobce a prodejce světel vychvaluje vysoké lumenové hodnoty svých sodíkových (HPS) anebo metalhalidových (MH) výbojek.
Slovo lumen pouze popisuje vyzářený světelný výstup, hodnotu energie "detekovaného" světelného toku. Tento parametr sám o sobě nestačí k ohodnocení efektivnosti lampy, jelikož využitelnost pro růst a květ rostlin, jak jsme již naznačili, záleží silně na spektrální kompozici světla, potažmo na procentuálním podílu fotosynteticky aktivního světla.
Navíc proces měření lumenů a příbuzný parametr lux (počet lumenů na čtvereční metr) je ovlivněn fundamentálním nedostatkem: "Je vztažen k citlivosti lidského oka na jas, nikoliv k fotosyntetické citlivosti květin. To znamená, že pokud měříte určitý zdroj světla "lux" metrem, dostupné fotosynteticky aktivní záření za hranicí lidské vizuální citlivosti není započteno do měření. Je tedy důležité doplnit, že poměrně značná část fotosynteticky aktivního světla v modrém a červeném spektru není lidským okem vnímána vůbec anebo jen z velmi malé části (viz graf).
Pokud se tedy bavíme o růstu květin a spektru nutném pro proces fotosyntézy, jednotky "lumen" a "lux" mají jen omezenou aplikovatelnost. A vědecký pohled na indoor zahradničení toto odráží.

PAR

Po 43 dnech kvetení pod CFL

K tomu, aby vědci zařadili důležitost "spektrální kvality" do výpočtů, byla definována nová jednotka - PAR. Jedná se o zkratku Photosynthetic Active Radiation (fotosynteticky aktivní záření), tedy světlo o vlnové délce od 400 do 700 nm. PARy jsou vyjadřovány vědecky jako mW/m2. Tato jednotka definuje efektivitu lampy výhradně na bázi fotosynteticky aktivních vlnových délek spektra.
Fakt že přístroje na měření PAR jsou velice drahé, zamezil jejich použití v denní zahradnické praxi.
CFL světla, která využíváme k tomuto experimentu, nebyla tedy zatím přesně změřena co do PAR, ovšem vzhledem k optimizovanému spektru očekáváme, že PAR hodnoty těchto lamp budou vysoké.
V tuto chvíli lze tedy CFL porovnat se zaběhlými lampami jako HPS jen na základě lumenů. V této hodnotící kategorii se umísťují níže než 400W HPS, jelikož obě verze (115W i 180W) CFL generují méně lumenů na čtvereční metr než HPS. Proč tomu tak je může napovědět brožura publikovaná společností Philips "Umělé Osvětlení v Zahradnictví". Cituji: "Praxe ukázala, že zlepšení fotosyntetické efektivnosti lampy často vede k úbytku konverze energie na světlo".
Vynikající spektrální kvalita těchto CFL s vysokými hodnotami ve fotosynteticky aktivním, zejména v modrém a červeném spektru umožňuje v určitých aplikacích dosáhnout lepší kvality pěstovaných rostlin nebo alespoň srovnatelné s výsledky HPS lampy s více než dvojnásobnou spotřebou energie.
Ale nyní již dostatek teorie: pojďme se podívat jakých výsledků jsme dosáhli s naším CFL v pěstitelské praxi.Kapitoly: 1. Představení MaxGrow CFL
2. Vlastnosti pro růst řízků a matek
3. CFL Dual Spectrum vs. HPS
4. Finální zjištění


Fórum | FAQ | FotoGalerie | Encyklopedie | Grower Bazar
Podmínky použití | © MM - MMIX Grower.cz | Inzerujte zde
Hardware maintained by AHS
.:.