Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Tak jsem pres Vanoce neco vymyslel.
Jedna se o vodni cerpadlo s malym vykonem, radove 0.1 litru za hodinu, dopravni vyska vody vice nez metr. Pokusy jsem delal s hadickou v delce 3 m, delsi jsem nemel. Ke sve cinnosti potrebuje privod tlakoveho vzduchu, nejlepe z aqaristickeho vzduchovadla, v malem mnozstvi, odhadem peti-, snad i desetinasobek prepravene vody (coz je skutecne velmi malo).
Cerpadlo je vyrobeno z krabicky od filmu, {[kousku vystrazne plastove cedulky a nerezoveho dratu] nebo [plastove kulicky]}, dvou kousku tlustsi slamky, trochy Dentacrylu a olovenych broku.
Pokud se rozhodnete pro variantu s kulickou, budete dale k vyrobe potrebovat ocelovou kulicku z loziska, strejneho nebo nepatrne vetsiho prumeru jako kulicka z plastu (, kterou ziskate napr. z 'roll-on' deodorantu), kleste a kuchynsky sporak.
Na nasledujicim obrazku je zobrazeno cerpadlo s kulickovym ventilem. Ve dne krabicky jsou opatrne protaveny rozpalenym hrebikem dva otvory, do nichz jsou zasazeny dve trubicky o vhodnem prumeru, da se pouzit tlustsi slamka, ja jsem pouzil polyetylenove trubicky o prumeru 5mm, takze se na ne da nasadit standardni aqaristicka hadicka pro rozvod vzduchu. Trubicky nejsou do krabicky lepeny, protoze na PE krabicce nechyta zadne dostupne lepidlo, ale pouze zasazeny. Vetsi pevnost uchyceni je dosazena zalitim trubek do Dentacrylu smichaneho s olovenymi broky - na obrazku oranzove. Dentacryl trubky nejen drzi, ale zarucuje i dostatecnou tesnost. Pokud vznikly Dentacrylo-oloveny 'spunt' v krabicce 'chodi', dno krabicky lze i se spuntem propichnout a spunt ke dnu krabicky prisroubovat.
Olovene broky zajistuji dostatecnou hmotnost a stabilitu, takze cerpadlo neni treba na dno nadrzky uchycovat, ale pouze spustit na pripojenych PE hadickach. V krabicce je volne ulozena plastova kulicka (nebo placka), ktera dole doseda na upraveny puvodni uzaver krabicky. Uprava spociva ve vytvoreni ventiloveho sedla a bude popsana dale.
Princip: Do sestavy umistene ve vode tak, aby krabicka byla zcela zaplavena, privedeme velmi male mnozstvi vzduchu. Ten zacne vytlacovat vodu z krabicky. Trochu vody je vytlaceno do vystupni trubky, ktera konci o neco nize, nez je spodni hrana Dentacrylu, proste cca 5 mm trci dovnitr krabicky jako na obrazku. Voda nemuze uniknout spodem, protoze rostlouci tlak v krabicce pritlaci kulicku dolu do sedla, cimz uniku vody jinudy zamezi. Pote, co si leva trubka 'srkne' vody, v krabicce vlivem vtlacovaneho vzduchu klesne hladina, takze do vystupni trubky dale vnika jen vzduch. Tlak v krabicce dale roste a uzavira kulickovy ventil. Vystupni trubkou je tlacen cca 5 cm sloupec vody, nasledovany vzduchem. Voda v tenke trubce pod vlivem kapilarnich sil trubku ucpava, takze nemuze dojit k uniku vzduchu. Tlak v krabicce je ted jiz tedy staly a neustale uzavira ventil. V okamziku, kdy se sloupec vody ve vystupni trubce pretrhne, (at uz proto, ze dorazil na konec trubky, nebo byl pri startu cerpadla 'rozpatlan' po vnitrni plose trubky,) dojde k uniku tlaku z krabicky, takze se otevre spodni ventil, prebytek vzduchu je vytlacen vystupni trubkou, nebot ji ted jiz neozavira vodni sloupec. Tim se vyfrfle i event zbytek vody z konce vystupni hadicky a zaroven se krabicka naplni vodou. Takze si leva trubka opet trochu srkne, cimz se ucpe a cely cyklus se opakuje.
Privod vzduchu musi byt dosti seskrcen - pri vetsi dodavce vzduch nestaci uniknout horem, zvysi se tlak a uzavre spodni ventil, takze zarizeni prestane pracovat, pouze z vystupu unika vzduch. Tlakove zmeny jsou velmi male, odpovidaji asi 2 cm vodniho sloupce, t.j. 0.002 kp/cm, takze ventil musi byt velmi qalitne proveden, aby byl schopen tyto zmeny zaznamenat.
Propichnuti krabicky rozpalenym krebikem, zasazeni trubicek a zaliti Dentacrylem s brokama zvladne kazdy, takze dale popisu jen vytvoreni dvou typu ventilu.
Nejprve obrazek:
Nahore s oznacenim A je vzhled vicka filmovky, ktere dale upravime:
At uz se rozhodneme pro kterykoli z ventilu, nejprve odstranime vnitrni vystouple kolecko jako na obrazku B. Rez je treba provest velmi peclive a rovne podel horni hrany krabicky - dela se to pekne blbe, pokud to ma vypadat. Pekne by bylo otvor prostrihnout - ale razniky takovych rozmeru asi kazdy nema.
Plochy ventil: vedle obrazku B vpravo: ventil je vytvoren z kolecka vystrizeneho z vystrazne cedulky, patrne nepeneny polystyren (?) s prumerem o 2 mm mensim, nez vnitrek krabicky (na obrazku cerne). Aby v krabicce 'nechodil' a presne dosedal na plochy, je jim dvema otvory (rozpaleny drat propichneme pres placku a zchladime) prostrcen drat (na obrazku oranzove) tvaru 'U', ktery se po sestaveni ohne na druhe strane vicka tak, aby se placka mohla posunout asi o 1 az 2 mm nahoru a ventilovy otvor tak pootevrit. Funguje dobre, ne vsak zcela spolehlive. Resenim je
Ventil s kulickou: Prostrizenou zatku je nutno upravit tak, abychom pro kulicku vytvorili regulerni dosedaci plochu. Dame na sporak nahrivat ocelovou kulicku z loziska (nejlepe stejneho prumeru jako plastova nebo lze i mirne vetsi) na teplotu, pri ktere se hmota krabicky zacina lehce tavit. To zjistime pomoci odstrizeneho kousku z vicka nebo rukou (je to teplota, kdy se kuze zacina jakoby zehlit, smrdi, ale jeste necerna a nevychazi dym - osobne vyzkouseno, jauvajs). Predem si proto vyzkousejte, jak drzi ocelova kulicka v klestich.
Vicko polozime na keramicky talirek (od kafe) vnitrni stranou nahoru a strikneme na nej trochu silikonoveho oleje, at se k PE ocelova kulicka neprilepi. Kdo nema silikonovy olej, proste to vicko necim namasti, ja ho nemel taky, takze jsem tak cmrndnul trochu Kontoxu, stacit asi bude i jakykoli olej.
Klestemi uchopime rozpalenou kulicku a polozime ji doprostred zatky. Davejte si zatracenyho majzla, at vam horka kulicka nevypadne z klesti, mi vypadla asi 5x a to jsem si daval pozor ! (a proto jsem si popalil obe pracky, nastesti mam 'chemicky' prsty.) Uchopime talirek a uprene sledujeme, jestli se vicko zacina tavit - kulicka pomalinku klesa dolu. Kdyz klesne asi o 1 az 2 mm, dame talirek pod proud studene vody a dukladne zchadime. Opatrne, abychom neposkodili plochy odstanime ocelovou kulicku a zkontrolujeme vysledek: vytlacena cast dosedaci kulove plochy musi byt pravidelna, leskla a nesmi byt nikde derava. Nez se mi povedlo udelat dokonalou plochu, spotreboval jsem 3 uzavery - prvni se mi prilepil, druhy protavil moc.
Cela sestava je na obrazku pod pismenem C.
Plastovou kulicku, plave-li na vode, provrtame co nejmensim vrtakem a naplnime ji vodou. A to je vse.
Cerpadlo se asi bude hodit pro stavbu zvlhcovace - napr. nadobka s vodou, nad niz visi hadr, smaceny pomoci cerpadelka nahore vodou nebo i pro zalivani kytek, doplnovani roztoku do bubleru ci jako pohon pro drip - to uz si musite vymyslet sami..... uf
Jo, fotka je zde.
P.S. Kulicka by mozna sla pouzit takova gumova, skakaci, z hrackarstvi - nevim, jak se to jmenuje je to takovy mekky, gumovy, kulaty, uvnitr je nejaky obrazek ci co a pekne to hopka. Stoji asi 10 Kc a dnes si ji (snad) koupim a vyzkousim....snad bude jeste lepsi.
Diky kluci - mysi kulicka je na nic - je prilis tezka. Domnivam se, ze nejvhodnejsi by byla relarivni hmotnost mirne vyssi nez 1 (voda), aby kulicka sice neplavala, ale zase umoznila velmi nizkemu tlaku vody (2 cm, i mene) ji nazdvednout a otevrit tim ventil.
Tak jsem zkousel tu kulicku 'hopik' - bohuzel je nepresne vyrobena, takze se zasekava a netesni. Zkusim ji jeste upravit (orezat ziletkou), ale protoze na to nevidim, bude to muset pockat. Prozatim nejlepsi vysledky s kulickou z deodorantu, naplnenou vodou.
Silikonova guma tl. 3 mm je dobra, ale jen do doby, nez si 'vzpomnela', ze byla dodana v roli a mirne se prohnula, asi jen o 0.5 mm. Je to moc a je prilis tuha, takze se uplne ventil neuzavre. Sehnal jsem silikonovou gumu tl. 1 mm - je o hodne poddajnejsi. Vysledek zitra.
Vstupni trubka tam jen pere vzduch. Na delce ani na prumeru nezalezi.
Neco jineho je to u vystupni trubky. Ta musi mit prumer takovy, aby i stekajici kapky byly schopny trubku ucpat v celem prumeru, z cehoz plyne, ze vetsi vnitrni prumer nez 4-5 mm bude problematicky.
Na zjisteni max. mozneho prumeru vystupni trubky bych navrhl asi takovyto pokus: pul metru hadicky naplnime vodou, na hornim konci ucpeme, aby tam nemohl vzduch a vytahneme z vody. Pokud voda otevrenym spodnim koncem nevytece, trubka je vhodna. (kapaline je schopna trubku ucpat, zpusobit tim zmenu tlaku v nadobe a tim ovladat ventil)
Vyska sloupce prepravovane vody lze ovlivnit delkou vystupni trubky, ktera vycuhuje dovnitr nadobky. Cim vice couha, tim dele behem jednoho cyklu srka (do doby, nez hladina v cerpadle klesne, neb je nahrazena privadenym vzduchem.
Potiz je v tom, ze polovinu krabicky zabira ucpavka (s olovem) a druhou polovinu kulicka, takze na nejake velke vycuhovani neni misto: proto je take vystupni trubka co nejvice na kraji, neb je tam podel kulicky nejvice mista. Na ty fotce to je videt uvnitr jen matne, ale mam tam asi 3 mm 'couhani' a kulicka muze chodit max. o 1 mm - vice mista tam nemam.
Jeste takova drobnost: prepravovany sloupec si nelze predstavit jako kompaktni valec - do vystupu se behem srkani nasrkne i vzduch, takze se jedna spise o tesny sled valecku vody oddelenych bublinkami. (Rekl bych, ze se slusne provzdusni.) Zaroven se - tak jak voda steka i uvnitr cele vystupni hadicky - z techto stekajicich kapek se vytvareji nahodne i dalsi bublinove ucpavky v libovolnem miste hadicky. Neda se dopredu rici, ktera ucpavka skutecne dojede az na konec hadicky, kde bude vyfrflana; casto dochazi i k tomu, ze se transportovana kapka 'rozmaze' po vnitrnim prumeru trubky a opet vznikne nekde jinde, kam stece a spoji se s jinou. Proste takova kapalinova randomize. Na zaklade tohoto jevu se rovnez domnivam, ze prilisne zvetseni prumeru vystupni hadicky jiz neni mozne - kapilarni sily budou jiz prilis prekryty gravitaci.
Zvetseni vykonu asi prilis mozne nebude - vystupni hadicka je totiz soucasti celeho cerpadelka, kdyz horni, jakoby neexistujici ventil je tvoren vlastni kapalinou a 'otevira se' az kdyz hadicku opousti. Odhaduji, ze kdyz se cerpadelko zvetsi, sel by vykon zvysit az na 1l/hod, plusminus autobus. Vidim to tak, ze vykon cerpadelka je urcen hlavne prumerem hadicky, snad i mirne klesa s jeji delkou, ale to nemohu potvrdit. Spise to vsak vypada, ze do 3 m (- delsi nemam) celkem nezalezi na delce hadicky, ale to by jeste chtelo provest dalsi pokusy.
Zvetsenim zaroven prijdes o vyhodu - schopnost cerpat i pri celkem nizke vysce hladiny - cerpadlo musi byt zcela zaplaveno. Zaroven, cim je hladina vyse nad ventilem, tim je zarizeni spolehlivejsi.
Asi by bylo zajimave tohle udelat spise sirsi, nez vyssi, rekneme do krabky od rybicek v remulade nebo tak neceho - ovsem filmovek jsem pri vyvoji znicil snad 30 a ryb jsem ted po Vanocich prezranej. A o Vanocich jsem mel cas, coz se ted zrovna rici neda. Takze mate misto pro vlastni tvorivost - treba se z toho jeste neco vyvine....
Drip bych asi resil tak, ze bych tech cerpadelek udelal vice, rekneme aby mely rezervou cca 50%. Cenove to pri (temer) nulovych nakladech vyjde (temer) nastejno. Svazkem cerpadelek bych hnal vodu nahoru do zasobni nadrzky s prepadem zpet. A teprve z teto horni nadrzky bych nechal stekat volne drip zalivku - pri konstantnim rozdilu hladin bude i prutok konstatni a definovatelny. Ale i tak - deci za hodinu je 2.4 litru za den. A nejvic, co jsem z toho (vcera) vyzdimal, bylo pres 1/2 l/hod, coz je vice jak kybl denne.
A nakonec: pri obede me napadlo zkusit ten ventilovy protikus odlit primo do vicka filmovky z Duracrylu, takze bude presne 'na miru' - takze by mohl perfektne tesnit... Jestli mi vyjde vecer cas, zkusim a uvidim. A poreferuju.
P.S. Tohle cerpadelko je jen malou soucasti rozsahlejsiho projektu, ktery se tady casem snad objevi, pokud se jej podari dokoncit. Zatim mohu prozradit, ze se tyka automatickeho bezobsluzneho zalevani outdoor, kdy v miste neni zdroj zadne energie, krome vody pobliz a energie Slunce . Drzte palce (problemy s materialy, soustruzenim, frezovanim, brousenim...)
Jen by mě zajímalo jak je to s výkonem bublání-není moc zatížené?
Hele to bublání by se mělo umístit asi výše než je nejvyšší poloha vody-kdyby bylo bublání pod hladinou vody a došel proud tak se to všechno naleje do bublání, ale bude zase s roszoucí délkou přívodu tlak vzduchu klesat
A pak bych se ještě jako správný šťoural zastavil u výkonu, dejme tomu, že má někdo bublání většího výkonu, takže, kdyby se místo filmovky použila plastová trubka větší délky s patřičně dlouhou odváděcí hadičkou, zvětšil by se i výkon ne? a pokud by se dalo vymáknout její posunování, tak by se to dal průtok i regulovat, ale zase při větším výkonu bublání by šlo do té trubky více vzduchu a možná by to vadilo přitékající vodě (záleží na objemu trubky)
No K+ nejenom za parádní nápad a výrobek, ale i za to, že takhle by to mělo být-přemýšlet jak to vykoumat z toho co je po ruce a né zajít do growshopu a nechat si to "dát přímo do žlabu". Takhle se celkem i cvičí mozek, takže možná nějaká převratná metoda v pěstování nenchá na sebe dlouho čekat. Jinak já mam doma bublání alá homework, takže ho možná kuchnu (ale je téměř k ničemu-malý výkon). Jinak tohle je asi nejdelší přidání karmy v historii groweru .
2 Kvetak: vetsina odpovedi je v prispevku z 07-01-2003 01:32 PM; toho vzduchu je potreba opravdu jen velmi malo. S tema hladinama jsem nepochopil, jak jsi to myslel - ale urcite se uvnitr nemusi bublat, jen kapanek pripoustet vzduch. Vse probiha pod hladinou, kam je cerpadelko ponoreno. No a to zvyseni vykonu a zduvodneni je taky v tom prispevku z 07-01-2003 01:32 PM .
Odlevam prave asi paty ventil a vypada to slibne, jestli to stihnu, postnu tu fotky a zejtra k tomu dam pokec, co jak funguje. Vyroba je jednodussi, nez s tou kulickou, takze zkusim nafotit i postup.
Jeste jednodusi cerpadlo se jmenuje MAMUTKA. Puvodne je to urceno k cerpani bahna, pisku a podobne z ricniho dna.
Material:
Vzduchovani k rybam
tenka hadicka na vzduch
tlustsi hadicha na vodu
kus dratu
Tot fse!
Konstrukce:
Pripojime hubenou hadicku k vzduchovani, druhej konec zasuneme cca 0.5 cm do tlustsi hadicky na vodu, zajistime dratem a je hotovo! Ted uz jenom ponorit do vody a zapnout vzduchovatko a muzeme se kochat jak to pekne flusa volnym koncem tlustsi hadicky.
Prumery hadicek maj bejt takovy aby ta tenci mela vnejsi prumer vo par mm mensi nez vnitrni prumer tlustsi, musi tam bejt volne. S tim se da celkem experimentovat.
Jak to funguje?
voda s bublinama je lehci nez voda bez bublin, je proto vytlacovana hadickou nahoru
Nevyhody:
Aby to fungovalo musi spoj hadicek bejt dost pod hladinou, nema to moc velkou dopravni vejsku - max 2x tolik co je to ponoreny a za porovozu to trochu chrochta.
Vyhody:
Neni co by se na tom pos***o, sezere to fsechno (hnojiva a tak), neucpava se to, velice efektivne se provzdusnuje ta voda, ma to prekvapive velkej prutok
Viridis ehm no musel sem jít pryč z netu, takže to nejdelší sem si nepřečet, upřímě řečeno, teprve až dopíšu to co píšu , tak si to pudu přečíst.
S těma hladinama:
No nyslel sem to hezky, ale špatně-prostě, že by se zrovna tlačila voda kamsi do výše a vypad by proud, takže by vytlačená voda začala klesat tak by tlačila na vzduchový sloupec v trubičce=>ten by tlačil vodu ve filmovce (kulička by vlivem zpětného tlaku zacpala přívod vody do filmovky) a vytlačil množsví vody, které je stejně velké jako vzduchový sloupec.
Prostě jako se občas stane u bublání k rybičkám (proto se tam dává nějaký zpětný ventil)
Version 2:
No, ale teď mi došlo, že vlastně ve filmovce ubide voda přesně o to co "jede" v hadičce kamsi ke kytce, a právě tahle mezera ve filmovce umožní to, že vzduch z hadičky probublá vodou ve filmovce (jestli vůbec) a odejde druhou hadičkou do bublání a potopa se nekoná
Version3:
pokud ovšem tlak vracející se vody není menší než tlak na dně nádoby s vodou a během vracení se neuvolní kulička a filmovka se naplní celá (pořád se vrací sloupec vzduchu vracející se vody) kulička zase dosedne a voda se dostane do hadičky s přívodem vzduchu-tady by mohlo nastat to, že hladina vody ve vzduchové hadičce dosáhne takové výšky, že přeteče přes okraj nádoby s vodou a strhne sebou vodu, která je ve filmovce a jelikož tlak vzduchu tlačeného vodou od kytky dolů k filmovce neni věčný, tak se uvolní kulička a nasaje se zbytek nádoby s vodou.
No, ale s těma tlakama je to dost pofidérní, bohužel z fyziky si už nepamatuju nic, ale je to asi nemožný pokud se ta voda netlačí do 5 patra. No nic prostě další díl Star trek.
No, ale Version3 je pravděpodobná asi tak jako, že v USA zítra legalizují konopí v plné šíři (teda jestli se to stane, tak sem ti asi zničil vynález )
Tak sem to dočet-No budu si to muset ještě přechroustat, ale jen mě napadlo, jak tam píšeš, že tam není místo posunovat hadičku, neměl by být problém omotat dno filmovky izolepou tak, aby tam přečuhovala-sem tatar-vypadalo by to jako písmeno >H< (dole filmovka dnem vzhůru a kolem izolepa vytvářející jaýsi "dutý válec" a právě sem by se nalila ta směs pryskyřice s broky) a jelikož píšeš, že se na filmovku nic nechytne, dala by se jen tenká vrtva pryskyřice dovnitř filmovky tak jak to tam máš uděláno a je místa "habakuk"
2 OXOda: Presne s touhle ideou jsem zacinal a tohle se z toho vyvrbilo - potrebuji totiz, aby to cerpalo docela vysoko i pri nizke hladine. Uz jsem to nakous', kdyz jsem se zminoval o hydromatu - tam jsem to chtel pouzit.
Nasleduje maly fotoserialek na tema kterak sobe ventil jednoduse pripraviti.
Takto vypadaji ventily nejnovejsi konstrukce:
K vyrobe budeme potrebovat 2 ks filmovky, dentacryl, pravitko, kousek papundeklu, nuzky a pilnicek. Kdo sezene silikonovou gumu tl. 1mm, rozmeru 90 x 10 az 15 mm, bude mit jednodussi a cistsi praci.
Filmovce urizneme dno a nasledne jeste prouzek o sirce 7-10 mm, ktery rozstrihneme a zkratime o kousek tak, aby se vesel svinuty do 1 zavitu dovnitr zbytky filmovky. Je nutne pracovat velmi presne - lepsi je rezat 'lamacim' rezakem podle pravitka, nez strihat - je to znacne presnejsi.
Dorazime svinutou folii az tesne k vicku filmovky (nyni dnu formy). Tim dosahneme toho, ze prumer odlitku bude o neco mensi, nez prumer filmovky, takze v ni bude volne chodit. Rovnez bude krasne hladky a nebude potrebovat opracovani. Kdo sehnal silikonovou gumu (mozna by stacila i obyc guma, treba z duse od kola), pouzije ji misto prouzku. Lepe tesni a kolem dosedacich ploch se nevytvori zatecenim dentacrylu nalitek, ktery se pak musi odstranit. Kdyz pasek jeste neni usazen, vypada to takhle:
Z duhe filmovky sundame vicko a rozmichame trochu (modne obarveneho - treba fixem, vymachanym v tekutine) dentacrylu, ktery nalijeme do formy. Formu nahore ucpeme vickem z druhe filmovky, at to nesmrdi a i povrch nebude osychat a bude hladsi. Kdo specha. strci formu na topeni. Druhou filmovku naklonime na bok a zbytek hmoty v ni nechame ztuhnout. Pokud by nebyla naklonena, ztuhly spunt by nesel pres prolisy uzaveru vytahnout, coz takhle pujde hladce. Po ztuhnuti hmoty, coz kontrolujeme na tom zbytku, ten zbytek vyndame z filmarny a sejmeme z formy obe vicka, nacez odlitek vytlacime. Povsimnete si trochu poodlepeneho prouzku z filmovky - pod nim je povrch uz 'hotovy'.
Na tomto obrazku je slozitejsi, nadvakrat lity hruby odlitek ventilu s vnitrni dutinou, ktera bude slouzit k testum nejvhodnejsi hmotnosti.
S pomoci pilniku (brusky) upravime ventil do konecne podoby:
Protoze asi bude zpocatku treba nekolik pokusu, nez dosahnete idealniho tvaru, ktery jiz nebude nutno dale jakkoli opracovavat, bude filmovka, ve ktere jsme michali dentacryl a nasledne jej rvali sroubovakem ci pilnikem ven, bude tato uvnitr pobliz dna pekne poskrabana a orvana. Takze ji pouzijeme pro vyrobu tela cerpadelka - dentacrylovy spunt, drzici trubicky a kryjici olovene broky bude v podrapane krabicce docela dobre drzet a nebude mit tendenci se kmrdlat. Na nasledujicim obrazku je vlevo dole. Ve vicku je jiz prostrizen otvor, a to nejtlustsim dilem prutove anteny, naostrene pilnickem. Staci trochu zatlacit a pootocit - vicko je podlozeno kouskem papundeklu. Uprostred jsou zbytky dentacrylu, ktere nam jsou na nic. Podle tvaru je jasne, v jake poloze krabicky doslo ke ztuhnuti.
Mam ted nekolik ventilu, nektere i se zalitym olovem pro zvyseni hmotnosti, takze nastala doba testu vykonu a hlavne spolehlivosti. Pak zase neco pridam.
počúvaj, viridis, už sa motám po svete dosť dlho a navyše som vyštudoval kedysi dávno fyziku, takže mám skoro istotu, že tento princíp čerpadla je úplne nový. Neuvažoval si o patente? A rýchlo, kým ti to nejaký chytrák nevyfúkne...
Kým stúpa dym, rád stúpam s ním, až tam, kde všetko končí a začína...
Tak, probehly nejaky ty testy - nejvhodnejsi jsou ventily se zalitym olovem vevnitr, nejak se to lip zavira - dalo se to cekat. Ten slozity ventil s kridelkama je na nic.
Dalsi zjisteni, ktere se taky dalo cekat, kdybych ovsem premyslel, nez neco napisu je zde: mira couhani vystupni hadicky nema vliv vubec na nic - proste se rovnovaha ustavi jinde a nacucava se furt stejne .
2 hlosan: asi Ti poslu PM, fakt mam potize s realizaci toho protikusu. Ma to byt preqapko, tak to nechci resit verejne - reseni stavovych rovnic plynu neni muj kobylek a spousta se mi uz vykourila z hlavy, takze zbyva metoda hruby vypocet, ||: pokus -> omyl -> zlepseni :|| hotovo => peclive zdokumentovat a ulozit do popelnice (snad ne).
(Jo, pocet mych patentu je 0. Jestli nekdo vite, jak to prihlasit coby patentik, tedy co je k tomu treba, poslete mi treba PM - treba bude nejaka legrace, mohl by se sponzorovat nejaky lobbing.... hadejte jaky )
Netuším, ako beží patentový postup u vás, ale zobral by som zlaté stránky - štátne inštitúcie a hľadal by som Úrad priemyslového vlastníctva? Patentový úrad apod. Alebo (už som to našiel za teba ) http://www.vlada.cz/1250/adresar/adresar.htm http://www.upv.cz/
poštuduj a prihlasuj , držím palce.
Kým stúpa dym, rád stúpam s ním, až tam, kde všetko končí a začína...
Tak, cerpadelka jiz funguji v hydromatu (th. 5361). Jestli vsechno dobre vyjde, pristi pondeli budou fotky....
Diky za rady - ale asi to nakonec dopadne tak,ze se na nejake patenty vy...., nebot to chce takove mnozstvi penez, ze to vyrazne presahuje moje moznosti. A zadne, byt i potencialni, sponzory neznam...... Navic, takova prkotina.... jo, ta druha cast, to uz bude (mozna) neco jineho (co Ty na to hlosane ?)
Ahoj,
nahodou jsem narazil na Tvoje cerpadelko vody. Tak me zaujalo, ze jsem musel jeho princip prozkoumat podrobneji.
Jeden z Tvych kritiku popsal princip strhavani vody, coz je notoricky znamy system (tzv vodni vysavac), kde se vyuziva jen jakehosi "naredeni" (hmotnostniho) vody vzduchem ve vzestupnem potrubi, a z cehoz plyne jednoducha podminka, ze pomer vysky od vytoku k mistu kde sloupec obohatime vzduchem a vysky ponoreni tohoto mista musi byt mensi nez pomer hustoty vody a hustoty smesi voda/vzduch ve vzestupnem potrubi. Protoze vodu nelze prilis "naredit", je tento system pouzitelny jen do male vytlacne vysky(hladina – vytok) vuci ponoreni, do cca petiny hloubky ponoreni pocatku vytlaku ("zabublavaci" misto). Onen kritik si vsak neuvedomil, ze tvoje zarizeni dokaze pracovat v uplne jinem rezimu – velika vytlacna vyska a male ponoreni.
Dovolim si jakousi uvahu o Tve zajimave konstrukci, byt jen v teoreticke rovine, ale bude-li chvilka, mozna to i vyzkousim. Predem bych uvedl par poznamek ke konstrukci, neber je prosim jako kritiku, ale jen jako nazor. Napred k ventilu. Snazil ses udelat co nejdokonalejsi tesnost, ale trochu se obavam, ze ne uplne tou spravnou cestou. Pro radne tesneni ventilu je nutno dosahnout urcity tlak v miste sedla ventilu, proto stycna plocha kulicka-sedlo (kuzelka) musi byt umerna sile, kterou je kulicka zatlacovana do sedla. Protoze tato je pomerne mala, musi byt i uzka plocha sedla, ve Tvem pripade tak 0,3 az 0,5 mm aby bylo zaruceno dostatecne tesneni (je vsak potreba, aby kulicka byla skutecne kulata a mela hladky povrch, pokud to neni mozne dodrzet, je lepsi volit jiny ventil).
Ale nyni trochu teorie.
Vzhledem k tomu, ze toto cerpadlo nemuze vyuzit kontinualni rezim, tak jako vyse uvedeny "vodni vysavac", musime prejit do nejakeho cyklickeho rezimu, a pridat alespon jeden ventil (tak jako v tvem pripade). Dale musime vytvorit komurku, kterou budeme moci zaplavit vodou, pak ji uzavrit, pustit do ni stlaceny vzduch a ten vodu vytlaci. Potom je nutno zajistit pokles tlaku a otevreni ventilu (dosazeno "vyfouknutim" sloupce vody ve vytlacnrm potrubi) aby se del mohl opakovat. Je zrejme, ze jen jedina faze je pracovni a tudiz by mela trvat nejdele (ostatni dohromady by mely tvorit max. ctvrtinu cyklu). U Tve konstrukce je hystereze minimallni, a je dana jen "nasrkne - nenasrkne". Pokud bychom pouzili kulicku (to reseni se mi zalibilo) tak jedna jeji vlastnost - vztlak primo vola po vyuziti, ale abychom jej mohli vyuzit, musime otocit smer vztlaku do sedla, to vyzaduje otocit ventil nahoru. Jeste jedna mala korekce se nabizi ze soucasneho reseni, a to premistit usti vytlacne hadicky co nejnize, abychom maximalne prodlouzili vytlacnou fazi (pokud ovsem tlak udrzi ventil uzavreny – viz nize).
Tak tedy zkusim zkracene popsat mnou navrhovanou upravu Tveho cerpadelka:
- obecne
Pouziti pouzdra od filmu je velice zdarile (a vtipne), plastove kulicky jako ventilu take (ale musi plavat!), jen neznam kvalitu jejiho tvaru a povrchu (asi nebude nic moc), takze se to musi vzit v uvahu pri konstrukci sedla.
- uprava sedla
Vzhleden ke "kvalite" povrchu kulicky, a take proto, ze po otoceni bude tesnit vzduch bych volil sedlo s elastickou hranou, treba jakesi mezikruzi z pryze tloustky cca 1 mm a vnitrnim prumerem cca o 2 mm mensim nez vystrizena dira ve vicku, jen kvalita hrany otvoru musi byt dobra (dobry vysekavac). Takoveto sedlo muze byt nalepene na vicku.
- poloha ventilu, zatizeni
Musime zajistit, aby cerpadelko udrzovalo pokud mozno svislou polohu, nejlepe na dne, vickem (ventilem ) nahoru. mozna, ze by bylo vhodne krabicku pripevnit dnem k mosazne desticce, ktera bude lezet na dne (cca pr. 50, tl. 6 mm).
- umisteni usti vytlaku
Protoze chci maximalne prodlouzit vytlacnou fazi kvuli zvyseni ucinnosti, musime premistit usti vytlacne hadicky az ke dnu komurky, vytlacene mnozstvi vody pri jednom cyklu se pak bude temer rovnat vnitrnimu objemu komurky, minus objem kulicky, tedy temer konstantni (pokud bude splnena jista podminka – viz nize). Umisteni usti hadicky s privodem vzduchu neni prilis dulezite, ale pokud bude nahore (u vicka), bude tissi – nebude bublat.
Nyni se pokusim popsat funkci:
Vychzejme z predpokladu, ze je cerpadelko ponoreno pod hladinou vody, ze vytlacna trubka je vyvedena do vysky, a jeji konec je volny a po predchozim dokoncenem cyklu je ventil uzavren, cela komurka i s vytlacnou trubkou je zavzdusnena.
Kdyz tlak v komurce klesne pod uroven hydrostatickeho tlaku v miste ventilu (resp. jeste trochu drive, diky hmotnosti kulicky), tak je zatlacena kulicka dovnitr, komurka se zaplavi (cast vzduchu muze vybublat i zpet ventilem – nemusi skrz vytlacnou hadicku – urychleni cyklu), kulicka se vlastnim vztlakem uzavre, komurka se zacina plnit vzduchem a voda se vytlacuje. Po vyprazdneni komurky, nasaje hadicka vzduch, a pokud se udrzi kapilarni effekt, tak se dolni strana sloupce ve vytlacne hadicce vytlacuje nahoru a tlak v komurce klesa, dokud se nerovnaji vysky sloupcu vody nad ventilem v dolni nadobe a zkracujici-se sloupec ve vytlacne trubce. V tento okamzik (resp. jeste trochu drive, diky hmotnosti kulicky), tlak vody otevre ventil, a cely cyklus se opakuje. Zbytek sloupce ve vytlacne hadicce se zrejme nahlym poklesem tlaku vrati zpet.
Pokud by vsak horni konec hadicky byl ponoren tesne pod hladinou nejake "horni" nadoby, doslo by v tomto okamziku ke zpetnemu proudeni, ktere by zrejme nebylo, vzhledem ke kratke dobe teto faze skodlive, ale naopak, odstranilo by vzduch z vytlacne trubky, coz by se pri nekterych aplikacich mohlo hodit.
Jeste se nabizi jedna situace, a to kdyby byla hadicka v horni nadobe ponorena vice pod hladinu. Pokud by totiz byla horni hladina nad koncem hadicky stejna jako ponoreni ventilu v dolni nadobe (opet: jeste trochu vice, diky hmotnosti kulicky), mohlo by se stat, ze se ventil nestihne otevrit, a cerpani vody se zastavi a vse se zmeni ve "vzduchovani". Toto riziko by omezilo privedeni hadicky do horni nadoby vetsim obloukem (s prevysenim), a naopak privedeni do nadoby spodem by tento efekt zajistilo vzdy.
Dosud jsme trochu zanedbavali hmotnost kulicky, jen naznacili smer vlivu kterym pusobi pri jednotlivych castech cyklu, ale je tu jedna situace, kde by se tato vlastnost mohla uplatnit, a to pri velmi male vytlacne vysce se muze stat, ze nizky tlak v komurce neudrzi kulicku, ktera se postupne vynoruje zavrenou, takze se cely cyklus, resp. jeho vytlacna faze se vyrazne zkrati (a klesne ucinnost).
Snadno by slo odvodit pro jednotlive faze matematicky model, a spocitat tak vsechny zajimave parametry cerpadelka vcetne ucinnosti a vlivu okrajovych podminek na jeho parametry, ale myslim, ze to neni ucelem (a jak casto stoji ve skriptech:" Chce-li, necht laskavy ctenar provede sam.") a na dulezite vlivy jsem upozornil v textu.
Toliko moje uvahy a poznamky pouze v rovine teoreticke, ale jak jsem jz rekl, najdu-li volnou chvilku, vyzkousim prakticky.
Jo, a s tim patentovanim si asi neni nutne lamat hlavu, je problem definovat vhodne jednotlive vyznaky patentu (kdyz jich zvolis moc, je to sice skvele popsany – s velkym podilem, ale jde to snadno obejit a kdyz malo – je maly podil, a nic z toho neni), stoji to penize, brani to rozsireni (kazdej vyrobce se boji) a trva todlouho (navic to nemusej uznat, protoze se jedna o "obecny princip". Daleko efektivnejsi je nekoho presvedcit, pripravit vyrobu, udelat reklamu, a bejt schopen zachytit poptavku......
Zdravim
RH
PS. omlouvam se za "neucesanost", nemel jsem dost casu jej korigovat
Hmm, hmm, koukam, ze asi neco vis o ventilech - poucil jsem se a musim uznat, ze napad je doveden jeste dale, coz se mi velmi zamlouva.
Zkousel jsem neco podobneho, ale naopak - couhajici hadicka pro nasrkavani pruzna, visici, lec na konci s plovackem, tak aby nasrkavala tak dlouho, dokud dosahne na hladinu uvnitr krabicky (neustale jede dolu na plovacku, kam az muze), ale nesehnal jsem hadicku dostatecne ohebnou malou silou, takze jsem tuhle verzi opustil....
Asi to bude vetsi problem postavit, ale zkusim to nejak obejit, jako obvykle . Diky za inspiraci, zkusime realizaci - ta ovsem bude trvat ponekud dele (jako obvykle ).
Vypada to, ze jsem nasel material na ventily - srotuju nejake stare klavesnice a z vnitrku vypadlo spousta gumovych (silikonovych) profilovanych kolecek, vypadaji jako trochu prelisovany zvon. V jine je totez, ale z jednoho kusu - krasne tenky a mekkoucky silikon. Nacpal jsem si tim pytlik (polyetylenovej) a bude se pokusnicit .
Zkuste to taky - klavesnic je vsude mraky !