Tři Kavky
Nový Člen
Registrován: Aug 2009
Příspěvků: 21
|
Jen trocha z anatomie rostlin, aneb proč to není tak jednoduché...
Kořen rostlin na svém vrcholu tvoří tzv. kalyptru, čili kořenovou čepičku, která jako taková je takovým razícím zařízením celého kořene. Kořen roste neomylně dolů proto, že tato čepička obsahuje zvláštní buňky, tzv. statocyty, které v sobě obsahují volná zrníčka škrobu. Ta zrníčka tlačí právě na tu stranu buňky, na kterou jsou přitahována gravitací, čímž kořenovým meristémům dávají jasně najevo, kam že je to ten správný směr růstu (dolů). (Jde o tzv. gravitropii.)
Dá se to ošálit podobnými systémy, jaké tu postnul Hlava, ale tam je to dané tím, že se celý systém otáčí, takže kořeny svým způsobem rostou vcelku uspokojivým směrem do živného média a netlačí se k vrcholu rostliny (který je fototropický a jde za světlem). Pokud by kořen vylezl na povrch, znamenalo by to jeho zkázu.
Ještě by stálo za to podotknout, že rostlina nemá se svou výživou v zásadě problém. Samozřejmě záleží, jaký styl se rozhodneš pěstovat, pak stojí za zmínku odstraňování dolních výhonů, popř. zastříhávání listů (SOG nebo SCROG), které nemusejí být efektivní s ohledem na distribuci světla, ale samotné zásobení se dá dost dobře zlepšit silnějšími stonky, více floému a xylému znamená snažší transport látek v sestupných i vzestupných proudech. Toho se dá docílit "větrem v bedně", ohýbání, nalamováním, zmačknutím stonku apod. (každý dle své praxe).
A těžké palice? Tlustý stonek to zvládne, popř. použij síť, tyčky, palice přivaž nebo jinak podepři, fantazii se meze nekladou.
Zdá se mi to jednodušší.
|