Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Pekny to je..Co to stalo?A proc je to na tom levym hornim rohu tak očazený?
Me by se libilo monitorovani a rizeni pomoci pocitace.Nekdo tu takovy thready\ zacal ale nikdo to do zdarnyho konce nedotah.
Kdyz jsem ale premejslel nad vsema moznejma aspektama tak jsem dosel k zaveru ze automaticky rizeni je dost komplikovana zalezitost.Treba problematicky vidim zoptimalizovat vetrani s prisunem co2 a soucasne s udrzenim teploty a vlhkosti.Rek bych ze nejaky veci jsou temer nerealizovatelny.
hmm, ta vecicka je fakt dobrej napad, chtelo by to trochen dotahnout do konce, a dalo by se to prodavat, myslim, ze by o to mleo zajem dost lidi.
Takovej centralni mozek i se sondama (teplo, vlhko, alarm na svetlo-kdyby se posralo) a dostatecnym mnozstvim zasuvek (pro lampy,zvlhcovac, vetrani pro lampy(cooltube), vetrani pro skrin, zalejvani) a nedej boze treba i s pripojenim pres ethernet do PC kde by se daly delat grafy prubehu (a snad i odesilani alarmu pres SMS), kuuuuurva, to bych bral!!!
Diky za K+, to s tema smskama mam z prace, delam v serverovne, mame tu masinu co vsechno hlida a kdyz se neco posere, zobrazi mi to na webu, posle mail a v zavaznych pripadech sms.
S vecma na testovani mam jedinej problem,: kdybych je nekomu pujcil, sam bych nemel :-(..Pokud jste ale v Praze, muzem se nejak domluvit. (neni ten tvuj kamos PIPA z Horomeric?)
A funkcnost si predstavuju asi takhle:
Krabice s displayem a klavesnici (tak jako to mas ty), do ktere se na jedne strane pripoji 220V a na strane druhe bude zasuvka (nebo jinej pripoj) pro svetlo, cerpadla na vodu, vetraky na odsavani, vetraky na cirkulaci ve skrini, zvlhcovac (pipadne topeni a klima). To vse se bude dat nastavit (pri jake teplote ma spinat odsavani, pri jake vlhkosti ma spinat zvlhcovac, kdy maji spinat svetla, kdy se ma zalejvat, atd.) Dale by krabice mohla mit vystup do PC (treba ethernet, nebo Serial do COMu), kde by bezel program, pres ktery se to da taky vsechno nastavit. Ten program by mohl umet i delat statistiky a grafy (dle udaju z mereni, treba ze v noci byla vlhkost 75%, coz je OK, ale ve 12:00 v poledne klesla na 40%). Podle toho se da taky usoudit, ze pokud masinka sepne zvlhcovac a vlhkost se nezvysuje, pravdepodobne dosla voda v zvlhcovaci, a pres sms branu posle sms s textem "Dopln si vodu ve zvlhcovaci, woe". Nebo treba ze pokud je sepnuty vetrani a teplota je porad moc vysoka, sepnu radsi klima, at se ochladi. No a nakonec bomba nejvetsi:pokud by to umelo generovat html stranky se statistikou (nebo dokonce primo ovladani pres html?, nebo jinej protokol?), dalo by se na to koukat pres web, a muzesh si treba z dovolene v Chorvatsku zkontrolovat jestli je vse OK.
Jo a asi to bude chtit cidla, tagze jedno na svetlo (jestli neni v prdeli vybojka), nejaky na teplotu, na vlhkost...
Vážení přátelé,
úvodem se musím přiznat k autorství výše uvedené mašinky. Zařízení vzniklo z požadavku mého kamaráda a dá se říci, že funguje jako prototyp docela dobře. Předesílám, že vzděláním nejsem elektrotechnik, ale stavař, takže mě za případné nedostatky nekamenujte. Celé zapojení je koncipováno okolo jednočipového mikropočítače PIC16F877, který snímá veškeré vstupy z čidel a obsluhuje další komunikaci. Obsluha je volena pomocí maticové klávesnice 4x4 klávesy a displeje 4x20 znaků. Dále je ve schématu obsažen převodník RS232 na sériový port PC - standardní sériová komunikace a obvod hodin reálného času se zálohou baterií. Čidlo na teplotu jsem zvolil obvod DS18B20, což je digitální teploměr s jednovodičovou komunikací Dallas. Vstupy pro EC/PH nejsou ve schématu nakresleny - řešeno dodatečně přes AD převodník v procesoru. Výkonové spínání je zajištěno SSR fy. SHARP označení z hlavy nevím, musel bych se podívat do katalogu (parametry tuším 250V/8A spínání v nule). Spínání ventilace a čerpadel to zvládá, ale výbojku bohužel ne - výkonové ztráty a vypalování plošného spoje (běhalo to asi tak měsíc), takže následně došlo k přepojení světla přes stykač a nyní bez problémů. Toto zařízení vzniklo jako druhý prototyp s rozšířenými možnostmi. První "pokus" byl zkonstuován obdobně, pouze jako řídící čip byl použit 16F628, reálný čas byl generován přímo v jednočipu, časování a teploty "natvrdo", spínání přes relé a stavové hlášení na displej 2x16 znaků. Výkresová dokumentace je k mání ve formátu EAGLE. Takže pokud do toho někdo vidíte, budu rád za připomínky, případně spolupráci.
Komunikace přes RS232 funguje obousměrně tj. naměřené hodnoty čidel>PC a nové hodnoty>kontrolér. Takže záleží jen na tom, jaký OS běží na PC a co si člověk naprogramuje. Ostatně program který sejme pár čísel ze sériového portu, případně na něj pošle nějaké jiné by neměl být moc složitý. Strukturu I/O dat mohu upřesnit. Jinak ten obvod reálného času je DS1302 (Dallas semiconductors), a ty SSR jsou S202S02 (SHARP).
No, pro me je prave tezky vsechno..neumim si postavit takovou krabicku (jsem puvodne kuchar), a ani neumim napsat takovej program, jenom vim, co bych od toho chtel..umish neco takovyho udelat na zakazku? Pokud to spocitame predem, penize nejsou problem, cas se taky najde. ..Jo a potrebuju aby to spinalo svetlo 600+400W+nejaka rezerva pro jistotu (a hlavne aby ho to i vypinalo, s tim bejvaj problemy)...
Původní příspěvek od Jahudka! Pekny to je..Co to stalo?A proc je to na tom levym hornim rohu tak očazený?
Me by se libilo monitorovani a rizeni pomoci pocitace.Nekdo tu takovy thready\ zacal ale nikdo to do zdarnyho konce nedotah.
Kdyz jsem ale premejslel nad vsema moznejma aspektama tak jsem dosel k zaveru ze automaticky rizeni je dost komplikovana zalezitost.Treba problematicky vidim zoptimalizovat vetrani s prisunem co2 a soucasne s udrzenim teploty a vlhkosti.Rek bych ze nejaky veci jsou temer nerealizovatelny.
s CO2 je to slozity, aby se to dalo nejak slusne ovladat, tak by si tam musel mit nainstalovany nejaky meric koncentrace CO2, a to nebude levna zalezitost (pokud se vubec neco takoveho vyrabi..), nebo taky muzes ruzne zkouset doby vetrani a prisunu CO2, ale to uz neni tak "vedecky"
k ovladani by se dala krasne vyuzit stara 486, nebo nejaky old pentium s linuxem
Původní příspěvek od joeart nsk: daju sa zverejnit nakresi plosnych spojov a zoznam suciastok ? pripadne este by si mohol zvrejnit program na download... thx
no aby to fungovalo musi byt naprogramovany ten integrovany obvod co sa tam nachadza a neviem ci by som to zvaldol programovat a hlavne ci by sa mi chcelo proste by som dal podklady aj s programom kamosovy nech to zbastli a mam to ....
Ja mam doma notebook 486dx4 75mhz 8mb ram.Stacil by na rizeni skrine?Jdou na nem v pohode W95.Spis jde o to jak by se to propojilo se skrini..Vzadu je jen LPT,com1,PS/2 a nejakej konektor na dockingstation kterou ale nemam.Blby jeste je ze v nem nemam akumulator takze by to muselo fachat jen ze site.
Jo jeste me napadlo.Jeste jsem nevidel pocitac kterej kdyz se mu prerusi napajeni a pak se to napajeni zase zapne aby sam nastartoval.Vetsinou se ten comp musi potom rucne zapnout.Z toho teda vyplyva ze by cely rizeni v pripade kratkodobyho vypadku elektriky zustalo mimo provoz.(teda pokavad bych tam nemel UPS).Jak by se tohle dalo pořešit?
linux je prizpusobivej ale tech 8mb je celkem malo... mrknu se na netu, jestli by se dalo
edit:
co sem zatim tak nak videl, tak ovladani se da resit prec seriovy port (COM) a mimo pocitac mikrokontroler a nejaka ta releova karta
s tim zapinanim po vypadku: po vypadku se zapnou PC s AT zdrojem, ATX se da taky poladit aby se znovu zapnulo, ale u notebooku nevim..