Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Tyhle thready by měly posloužit všem, kdo se ptají proč mi žloutnou, hnědnou nebo co.. listy.
Níže je adresa kde je originál v angličtině a autorem je Sterling (Díky jemu za to)
V druhém díle změny způsobené základními živinami.
Zakrňování kořenů
Zakrnění kořenů postihuje rostliny v prostředí, které je charakteristické nedostatekem Ca, kyselostí půdy, toxicitou Al a toxicitou Cu. U některých rostlin se takto projevuje také nedostatek B (boru). Krátké kořeny jsou v těchto případech tlusté, podsadité, kolíkovité. Dochází také ke zbarvení systému do šeda či hněda.
Symptomy na výhoncích.
Nové výhonky se neotvírají; mladé lístky jsou překroucené; cípky listů jsou mrtvé; rostlina má bledě zelenou barvu = nedostatek Cu (měd)
Nové výhonky usychají nebo jsou mrtvé; stonek se láme; výhonky jsou zakrnělé; rostlina je zelená = nedostatek Ca
Mladé lístky mají bledě zelenou nebo žlutou barvu; růžicovité nebo mrtvé cípky listů; odumírá; rostlina je tmavě zelená = nedostatek B (bor)
MOBILNÍ PRVKY
Mobilní prvky vykazují na rostlinách změny zejména na starých listech, protože při nedostatku jsou tyto prvky spotřebovány ze starých listů na růst nových.
Dusík - Amoniak se nachází v rostlinách jak v organické podobě tak v anorganické podobě. Tvoří sloučeniny s C, H, O a někdy spolu S tvoří aminokyseliny, anminoenzymy, nukleové kyseliny, chlorofyl, alkaloidy a purinové báze.
Rostliny potřebují spoustu N během vegetační fáze, ale je snadné to taky přehnat. Přidali jste moc? Proveďte flushing čistou vodou. Rozpustný N (zejména nitráty) je ve okamžitě přístupný pro kořeny, ale nerozpustný N (například moč) musí být nejdříve rozložen bakteriemi v půdě, než se stane přístupným pro kořeny rostliny. Nepřhánějte to s amoniakem, který může interferovat s ostatními živinami.
Přílišné množství N zdržuje kvetení. Kytky by měly mít nedostatek N v posledních fázích kvetení pro lepší chuť produktů.
Nedostatek dusíku
Při nedostatku dusíku budou rostliny slabé, budou pomalu růst a budou zakrnělé. Kvalita a výnos sklizně budou významně sníženy. Staré listy žloutnou (chlorotisis) díky nedostatku chlorofylu. Kytky trpící nedostatkem dusíku jsou světle zelené až žluté, starší listy mohou odumřít a opadnout. Lemy listů nemusí být znatelně zkrabacené. Chlorosa se může rozvinout na celé rostlině. Stonek, stopka listu nebo povrch nižších listů může zfialovět.
Jak vidíte na obrázku ztráta dusíku (N) ze spodních listů během konečné fáze kvetení je 100% v pořádku.
Toxicita dusíku
Rostliny jsou často tmavě zelené a v ranném stádiu bohatě listnaté. Pokud je množství dusíku značné, listy budou usychat a začnou opadávat. Kořenový systém zůstane nevyvinutý nebo se bude zhoršovat s časem. Kytka a plody budou deformované nebo inhibované.
Začne se rozpadat cévní systém, a to znemožní kytce nabírat vodu. Kytka začne být velmi málo odolná vůči stresu.
Fosfor je součástí řady enzymů a proteinů, adenosin trifosfátu (ATP), ribonukleových kyselin (RNA), deoxyribonukleových kyselin (DNA) a fytinu. ATP je důležitý při různých energetických procesech, RNA a DNA nesou genetickou informaci.
Nedostatek fosforu (P)
Na obrázku vidíte značný nedostatek P během kvetení. Listy jsou tmavě zelené nebo červeno-fialové, mohou být i žluté. Listy se mohou zkroutit, zhnědnout a odumřít. Malé palice jsou hlavním symptomem nedostatku P.
Nedostatek P způsobuje také pomalý růst, slabé, zakrnělé rostliny. Barva rostlin bude tmavě zelená nebo s fialovou pigmentací na starších listech a stonku.
Malý nedostatek P během kvetení je normalní, ale přehánět by se to s fosforem taky nemělo. Červené stopky listů a červený stonek jsou normální genetickou charakteristikou pro mnohé variety. Červenání může, ale také způsobit kombinace nedostatku N, K, a Mg, takže červenání není prvotním a jedným příznakem nedostatku P. Přehnojení fosforem může způsobit nedostatek Fe (železa).
Fialovění = akumulace anthocyaninových pigmentů. Fialovění způsobuje celkové tmavé zezelenání rostliny s fialovým, červeným či modrým nádechem a je obvyklým průvodním jevem nedostatku P. Některé variety reagují na nedostatek P taky žloutnutím. Fialovění je normální pro některé variety.
Obrázek dole ukazuje nedostatek fosforu (P) během vegetační fáze. Mnoho lidí zaměnuje tento symptom s plísněmi či houbami, ale všimněte si poškození blízko konce listu, listy jsou zašedlé a mají křehkou texturu.
Toxicita Fosforu
Tato toxicita je poměrně vzácná a obvykle je limitována pH. Zvýšený obsah fosforu může blokovat přísun Cu a Zn.
Draslík ovlivňuje zejména vodní režim rostliny, a otvírání a zavíraní stomat. Draslík je potřebný pro akumulaci a translokaci uhlovodíků. Nedostatek K způdsobí redukci výnosů a snížení kvality.
Nedostatek draslíku(K).
Starší listy jsou nejdříve chlorotické, ale brzy se na nich vyvinou tmavé nekrotické skvrny (mrtvá tkáň). Nejdříve je možné pozorovat tento symptom na cípcích a okrajích listů. Stonek a větévky mohou slábnout a lehce se lámat, rostlina se může ohnout. Rostlina bude velmi nachylná k nemocem a neodolná vůči toxicitě. Symptomy vypadají stejně jako nedostatečnost Fe, ale navíc se cípky listů začnou kroutit a okraje jsou spálené a odumírají.
Přebytek sodíku (Na), který nahrazuje K a tím způsobuje deficit K. Zdroje sodíku jsou: jedlá soda "pro zvýšení pH", přehnojení hnojem nebo používání filtru na změkčení vody (který by se neměl používat). Pokud je problém v Na propláchněte půdu. Nedostatek K může způsobit vysoká koncentrace Ca nebo amoniaku a také studené počasí.
Toxicita Draslíku (K)
Draslík není obvykle přehnaně pohlcován rostlinami. Nadbytek K může zhoršit přísun Mg, Mn, Zn, Fe nebo Ca.
Hořčík je obsažen v molekule chlorofylu a je obsažen ve většině enzymů.
Nedostatek hořčíku (Mg).
Nedostatek Mg způsobuje žloutnutí (a posléze možná hnědnutí). Chlorosis se projeví na starších listech jako na prvních. Žloutnutí začíná na cípcích nebo okrajích listů a postupuje směrem dovnitř listu mezi žilkami. Všimněte si na obrázku, že žilky zůstávají zelené.
Všimněte si jak se na obrázku uprostřed a a nahoře listy ohýbají okraje nahoru jako kdyby žebraly? Žebrají, aby dostali Mg! Mohou se také kroutit.
Pokud chcete Mg nebo N nedostatek rychle zvládnout hnojte na list. Nebo do půdního mixu přidávejte dolomit 2 čajové lžičky na 4 litry zeminy.
Pokud začínate s vodou která má nad 200ppm pak je to opravdu tvrdá voda (studně) a zablokuje všechen Ca a Mg. Použijte vápenec nebo filtr na reverzní osmózu.
Mg může být blokováno přebytkem Ca, Cl nebo amoniového dusíku. Nepřeháněkte to s Mg nebo zablokujete příjem ostatních živin.
Toxicita hořčíku (Mg)
Projevy Mg toxicity jsou vzácné a neprojevují se vizuelně. Extrémně vysoké koncentrace Mg mohou blokovat ostatní ionty v živném roztoku.
Zinek hraje roli v enzymatických reakcích stejně jako Mn a Mg. Víc než 80 enzymů obsahuje pevně vázaný zinek. Zinek se také učastní tvorby chlorofylu a pomáhá chránit chlorofyl proti rozpadání.
Nedostatek Zinku
Nedostatek Zn se proojevuje jako chlorosis v mezi žilných částech nových listů a tvoří vroubkování jak vidíte na obrázku. To může doprovázet redukce velikosti listů a zkrácení mezi internody. Okraje listů jsou často zkroucené nebo svraštělé. Zárodky palic na větvičkách mohou v řadě případů odumřít.
Také dochází k jeho blokování při vyšším pH. Nedostatek Zn, Fe a Mn se často vyskytuje pohromadě a obvykle je způsobuje vysoké pH. Nepřehánějte přídavky mikroživin ale snižte pH. Pohnojte na list pokud kytka vypadá opravdu špatně. Použijte zinkový chelát. Při nedostatku Zn má mnoho druhů malé listy, zejména dřevnaté odrůdy. Mladší listy jsou velmi patrně menší než obvykle. Nedostaek Zn může také způsobit "růžovičatění" ("rosetting"); Stonek nestíhá růst za vrcholkem a to způsobuje ohyb nebo zlomení.
Toxicita zinku
Přebytečný zinek je velmi toxický a způsobí rychlou smrt. Zn interferuje z Fe a to způsobuje chlorosis díky nedostatku Fe.
pisu toto treba i proto, aby byly tyto prispevky vytazeny opet na svetlo. protoze jsou faaaaakt dobre a protoze mam ten dojem, ze jsem jim jeste nedal karmu... tak ted dostanou poradnej nasup...
No konečně na to jsem čekal.Bohužel nedokažu zde identifikovat mou chorobu: 3nedělní řízky jen zalívám pod zářivkou 2*13W a cípy listů jsou úplně černé.Nejblíže je nedostatek K a Mg to je dost podobný.Může to být tím že sem je nezakryl???
ještě doplním že se to projevilo až po přepnutí na květ,když jsem je rozřezal na řízky tak se chytli všechny,i ty co jsem si myslel že jsou hotové,flushing jsem taky zkoušel a nepomohlo
kde seženu dolomit?Kytky začínaj nějak žloutnout.Mám podezření na to,že maj málo Mg. Jenom upřesňuju,že je mám za oknem v 5l květináči.Zalejvám je každej den,protože když je jeden den nezaleju,druhej den vypadaj jako kdyby chtěli chcípnou.
Mam takovy problem co tu neni popsan (fotky dodam brzy).
Jedna se o krouceni listu velice podobne obr1 u Mg. Jedna strana listu si rozhodne udelat obloucek mimo obyklou rovinu listu a cely list tim pokrouti. Jinak se ale nic nedeje-zloutnuti atd.
Postihuje uz rizky v rckwl, male i velke rostlinky pri rustu i pri kvetu. Vestinou se to tyka vrchnich listu (te vetve co zrovna jede nejlepe) ale neni to pravidlo - myslim ze to je jen o tom ze prave to vic roste tak je to vic videt. Je to zcela stejne u uplne rozdilnych rostlin a v ruznych fazich a v ruznych growboxech.
Vyskytuje se u hnojenych i nehnojenych, vystkyt nekoresponduje s jinymi priznaky mnoha ci mala hnojeni ktere se obcas nekde vyskytnou.
Co si o tom myslite?