Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Už dlouho nosím přání, abych se zbavil všech těch digitálních časovačů, termostatů a jiného harampádí, a udělal skutečný a inteligentní systém řízený počítačem, který bez mé přítomnosti obstará všechna elektrická zařízení, která v pěstírně využívám - světla, ventilace, topení, zalévání, atd.
Rád bych se konečně do stavby tohoto systému pustil a výsledky, plány a software pak publikoval tady, aby i ostatní mohli využít této vychytané technologie.
Nedisponuji znalostí návrhu elektrotechnických zařízení (i když jsem schopen je bez problémů zbastlit), proto bych rád všechny co mohou pomoci požádal, aby se do tohoto díla pustili. Já sám přispěji formou naprogramování obslužného programu.
Nyní již k samotnému zařízení, jak že by mělo vypadat, a jak by mělo fungovat ?
Platforma pro tento stroj pravděpodobně zpočátku Win+Delphi, později bych spáchal i port pro Linux (zvláště výhodné, lze použít miniaturní stroj který bootuje z compactflash karty, a lehce se zde upgraduje firmware (nebo spíše groware )).
Software samotný bude nejen řídícím prvkem, ale též archivátorem všech naměřených hodnot, ze kterých lze pak získat poměrně přesné informace, které pomohou při vyhodnocování výsledků. Nedílnou součástí software bude i databáze pěstování, kolikrát jen potřebujeme udělat spousty poznámek k desítkám rostlin o jejich vitálnosti a růstu. Můžeme rovněž vychytat unikátní index výnosnosti, který bude sloužit pro porovnání úspěšnosti růstu. Možnosti jsou neomezené - automatizace věskerých procesů v nepřítomnosti, jako i zalévání a mixace hnojiva, nebo kontrola a ovládání vzdálené pěstírny po modemu.
Jako základ hardware mi přijde nejrozumnější LPT port pro PC, snadno se programuje a dá se jím ovládat poměrně rozsáhlá řada zařízení.
Nyní přichází na řadu ono interface LPT <> pěstírna. Bude mít dvě části, výstupní (opticky oddělené D/A výstupy s relé), a vstupní (optiky oddělené napěťové A/D vstupy). Vstupy by měly být jednotně kompatibilní s jakýmkoliv modulem snímače, tj. teplota, světlo, ph, ec, vlhkost, atd.
Pro začátek by se dalo začít s osmi vstupy a osmi výstupy, ale nejlepší by bylo jednotku koncipovat jako neomezeně rozšiřitelnou, pro řízení i větších pěstíren.
Takže kdož má potřebné znalosti a zájem, toho vyzívám ať se ozve, můžeme společně vyrobit skutečně unikátní věc, která by jinak stála desetitisíce.
Napad se mi velici libi. taky jsem si kdysi rikal, ze by to bylo fajn, kdyby skrin ridil comp.
Jen takovy detail. Technicky. Ktery vzdy trapil mne. A to vypadek proudu. Protoze jsem nikdy nevedel, jak by se udelalo, kdyby padnul proud. Pak kdyz by se zapnul, tak by se pocitac sam nedokazal nahodit. Reseni jsou UPS. Ale to uz zase dost zvysuje cenu.
Jinak treba predstava, ze by kazdou hodinu webcamera fotila moji katyku a ja si cely jeji rust pak mohl pustit v animaci trvajici minutu je dost lakavy...
Ostatne, nekolik programu, ktere by dokazaly delat to co je treba je jiz jiste naprogramovanych. Neivm, jak moc dobrej programator ses, ale mozna by to usetrilo dost casu sily a prace, kdyby se nekde stahly z netu. Jo, jejich pouzivani pak by bylo nelegalni, ale myslim, ze kdyby nekdo nasel cely zarizeni doma, tak to, ze to ridi nelegalni program uz by bylo asi to nejmensi.
Mam docela virtualnich znamych, kteri se stavaji pomalu borgy.. Muzu zkusit nejaky programy zplasit.
Bohuzel schopnosti programovat nevladnu, ale jakkoliv jinak rad vypomuzu
Zdravím,
dobrej nápad, beru si na starost výstupní zařízení, opticky oddělený. A koupím si digitál na focení kytek a comp ho bude ovládat a bude z toho video.
Deu> Podle mého není potřeba moc analogových vstupů, stačilo by to nějak jednoduše multiplexovat. Stejně se všechny hodnoty mění tak pomalu, že minuta sem, minuta tam žádný problém nedělá.
Walhalla2000> Ten nápad s kamerou mě už bere delší dobu. Kdyby aspoň existovaly digitální foťáky s programovatelným opakovaným spouštěním; pak by ho stačilo třeba jednou za čas posunout (podle toho, odkud by se to zabíralo) a případně pak ty posuvy nějak vykompenzovat.
Vidím, že mnoho lidí dělá na stejné věci... Už mám pomalu "na spadnutí" (t.j. téměř hotové podklady pro výrobu DPS) cosi na tento způsob - prac. název "GrowTimer" - ovšem na bázi jednočipu MCS51 se zálohovaným obvodem RTC&&RAM (což m.j. řeší i výpadek proudu a s tím související ochranu lamp) a připojením k PC via COM (umím HW i SW, ovšem PC aplikace pouze C++ pro WIN - s Linuxem to bude horší). Tato verze má 1x přímý AC výstup pro příkon do 2kW (relé) a 3x proudovou smyčku 15mA pro direct řízení optočlenů (externí spínací moduly). Na nich už může viset cokoliv - všechny výstupy lze samostatně programovat s libovolnou délkou cyklu, v případě nutnosti i po sekundách (např. malá čerpadla pro rosení toto vyžadují).
Ovšem jak čtu tento thread, získávám pocit, že to není "pravé(ořechové || konopné)" a nějaký analogový vstup (alespoň jeden) by se vážně hodil - na portech 51 mám pro A/D conv ještě místo, 8bit převod by měl stačit. Zatím(!) do toho ještě lze "hrábnout" - nebýt takový kus lempla a mít na stole hotové železo, už bych s tím nic nenadělal. I negativní vlastnosti mohou být někdy prospěšné .
Všem přeji mnoho úspěchů - kdo potřebuje pomoc s čímkoliv, co se týká návrhu obvodů či programování (ASM51, C++(B) ), ozvěte se, no problem.
reseni by se naslo. Je jim web camera. Ta s vhodnym softwarem funguje jako digitalni fotak. A s jeste vhodnejsim softem lze programovat, kdy ma zpoustet...
To SUNRISE:
Koukam, ze to ridis podobne, (x51 cpu + rtc) v mem pripade jeste + 8x ADC. Chodi to spolehlive, ted zrovna trochu prekopavam programek... -> dalsi vychytafky
Ale proc sem pisu: Analog Devices zacli delat chip pod jmenem ADuC812, coz je jadro x51 plus 8x 12bit!!! ADC, 2x DAC, UART, I2C, SPI, watch dog, tepelny cidlo, a fura dalsich vychytavek, a hlavne FASH pro code a data, obe preprogramovatelny po seriaku!!! (aktualizace programu easy!). Prislo mi to jako presne to co je na todle potreba se fsim vsady v jednom. A cena kolem 700,- mi prijde taky good za fakt luxus.
Delam na to zelezo, opticky oddeleny vystupy se spinacima triakama ac 220V/10A (po prvotnich obtizich spinaj v klidu i 600W ), jenom vstupy jeste nevim jak, asi je udelam neoddeleny, protoze izolacni zesilovace sou drahy a ztrati se tim ta presnost...
Takze: za tejden budu mit plosnej spoj, za dalsi tejden ho votestuju a zacnu psat programek... Mate li zajem se ucastnit, stahnete si z analog.com vyvojovej kit a piste a piste.... Pristi tyden tu zverejnim finalni verzi HW aby bylo jasny gde bude co za spinac a tak.
ZDAR
datasheet: http://www.analog.com/pdf/ADuC812_a.pdf
Opravdu skvělé, avšak pro normálního ignoranta s ukončeným středoškolským vzděláním jsou vaše články naprosto nesrozumitelné - i když podstatu nápadu jsem pochopil. Ne že bych byl úplný tele-tele, s pájkou i compem si docela rozumim, ale doufám, že finální verzi trochu zjednoudušíte do mateřštiny občana CZ a přiložíte i nějaký ten nákres.
Jinak hodně zdaru
PS: Nechci rejpat, ale nezdá se vám, že podstata tradičního pěstění- tzn.: hlídání, okukování, starání se, opečovávání, povídání si a předčítání poezie milovaným kytičkám se trochu vytrácí, nechcete se takhle všichni složit a vyrobíme plně automatickou pěstírnu se sušírnou a balírnou a jointy přímo do huby.
Neříká se tomu vyhulenecká lenost?
(tohle není útok či provokace, jen jakési zamyšlení)
2 Def:
> hlídání, okukování, starání se, opečovávání, povídání si...
To je přece samozřejmost - alespoň tedy u někoho (teď mluvím za sebe ). Nijak to ovšem nekoliduje se záměrem vyházet(&rozdat) všelijaký póvl ("..co kdo dal ) a nahradit jej skutečně qalitním vybavením, které si navíc udělám doslova "na míru" - jak mi to přesně vyhovuje. Víš, co dá práce tohle navrhnout od zadání přes HW až po soft? Za vyhuleneckou lenost byx spíše označil smutný fakt, že už to dávno nejede .
BTW neber to nijak osobně - mám jen pocit, že jsi celou věc tak trochu nepochopil. Tohle IMHO také patří k řádné péči o domácí mazlíčky. Už jsem viděl umřít 2 kytí jen qůli zasranýmu timeru - stát se to mě, asi bych dostal psotník. Každej zkrátka NEMÁ možnost hlídat indoor denně...
2 OxODA - thanx&&karma za ten link - moooc pěkný, ale ta cena... "Za svý" s tím nic stavět nebudu, ovšem do jiných projektů (s velkorysým rozpočtem :-) se to může hodit.
Vidím že hodně lidí vyrábí podobné věci, skvělé !
Navrhuji abychom se sjednotili na úrovni modulů - někdo pojede jednočipem, někdo pomocí pc, ale všichni použijí velmi podobný princip převodu analogových veličin na napětí a pak na digitál v převodníku, což usnadní ostatním vývoj těchto prvků pro svou řídící aplikaci.
Velmi čerstvě mě napadlo doplnění systému pro vstup z několika IR čidel + skrytých ovládacích tlačítek - systém může volně přecházet z různých stavů bezpečnosti - plný provoz s ventilací, omezený provoz s všemi zdroji hluku vypnutými a nouzové vypnutí celého systému v případě poplachu při průniku do bezprostřední blízkosti.
Firmware bych též upravil pro spolupráci s webcamerou, která by byla napojena na pc a v případě IR poplachů pořídila záznam některé zóny - vhodné pro identifikaci zahradních zlodějů - připravit na snímaném místě výstavní kytku jako špek a pak si jen přehrát záznam zloděje.
Kdo má jakékoliv schéma, ať mi je prosím pošle by pm nebo postne do tohoto threadu, abychom všichni získali představu kdo na čem pracuje, díky.
Vazeni, jsem nadsen nebot podobnym projektem vzdalene rizene pestirny se take zabyvam.Bude mi velkym potesenim se pripojit.
Myslim, ze by to eliminovalo celou radu rizik.Jiste se jeste ozvu.
Obsahly prispevek cekejte v radu 1mesice.
LINUX_THC_ALCHEMY
- tento vikend (17.-19.8.) jsem byl s kámošema v německu
na 6. ročníku canna business a tam jsem si obhlídnul jak
už mají tyhle automatický věcičky dobře vymyšlený,
ale asi zatim dost drahý
- určitě to bude k vidění v galerii groweru (jen co to všechno zpracuju a zkonzultuju)
- mají tam hlídací senzory a dávkovače na všechno co by se nám dost hodilo, no uvidíte
člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce
buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu
8243 se zdá být vhodným kandidátem pro unifikovaný interface mezi LPT a vstupně/výstupními zařízeními. Obvody je možné násobit, a tak volně rozšiřovat kapacitu linek. Majkl též prozradil, že je možné přímo na výstup plus odpor 380 ohm nasadit optické ssl relátko s proudem 10mA, (maximálně však 7-8 - obvod může zásobit pouze 80mA - navrhne někdo buffer?), což řeší jednoduše problém výstupů.