Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Původní příspěvek od psyweed r-man: napad zaujimavy, ale zlozite na realizaciu a potom udrzbu.
Hlavne tie kable okolo...
kolko by mal vydrzal ten soil senzor? kazia sa / koroduju z tych hnojiv roznych
Pri biohnojkach treba este potom pustit vodu na preplach hadiciek aby tam neuschli...
Ked chemo mineral tak je to jednoduchsie a moze sa pouzit nejaky Autopot system
HVR: to regulujes EC odtah ci AC?
za mna sa na AC vyprdnut a ist do EC , nizka spotreba, nebzuci , spokojny som mam PK 250 EC s RJ45 portom
Neboj, vsechno se da vychytat.
Soil sensor je nalakovanej, jsou to ty indukcni, tzn. nekorodujou vubec. Vyzkouseno. Bez nich by to neslo, tohle byl jeste nedavno zasadni problem - s tema klasickejna cidlama to proste nebylo vubec mozny uskutecnit.
Kabelaz se da resit bezdratovejma cidlama, je to v planu. Existuji chipy s BlueTooth a ultra low spotrebou, vydrzi na jednu 3V CR2032 klidne celej rok. U zalejvani nepotrebujes merit kazdou minutu, bohate ti staci jednou za hodinu. Jen musis mit dobre vyreseno jak dlouho ma trvat cas behu cerpadla a jak dlouho ma trvat "cooldown" nez se bude zalejvat znova, aby se substrat mel sanci nacucat. Ale v prvni fazi tam ty kabliky budu mit, dokud nevyresim zbytek systemu. Az pak budu resit bezdrat :-)
Pruplach neni potreba resit, pokud hadicky nevysychaji. Tzn. dat na konec kousek pred jehlu zpetnej ventil a mas po problemu.
Ano, bohuzel jsou relativne kratke. Na 4-6L kvetniky staci, na ty velky uz pak ne. Na truhliky na balkone staci bohate, coz je ucel pro ketrej to delam zatimpro sebe.
Plosnak - nee, ten sensor ma na sobe vsechno co je potreba, zapojuju to primo do Arduina mega 2560 (ma 16x analog vstup, proto muzu mit 16 cidel).
Ten tyckovej co postujes je naprd, bude korodovat, neni lakovanej (funguje na bazi vodivosti, ne indukce).
Máte nějaký tip na kapacitní čidlo s digitálním výstupem? ESP8266 se s analogovým vstupem moc nekamarádí, sice jeden pin na boardu bývá, ale jsou z toho spíše starosti a jeden pin stejně moc nepomůže ..
Například I2C s možností změny adresy, nebo zcela ideálně 1wire s vlastní adresou, třeba jako DS18b20 a hodit to vše na jedno GPIO.
Sice jde seriove propojit nějaké arduino s ESP a připojit čidla na něj (pár UNO nebo MEGA doma ještě mám), ale je to další komplikace, už jsem línej se v IDE s tím drbat :].. Dík za info!
Původní příspěvek od spachal Máte nějaký tip na kapacitní čidlo s digitálním výstupem? ESP8266 se s analogovým vstupem moc nekamarádí, sice jeden pin na boardu bývá, ale jsou z toho spíše starosti a jeden pin stejně moc nepomůže ..
Například I2C s možností změny adresy, nebo zcela ideálně 1wire s vlastní adresou, třeba jako DS18b20 a hodit to vše na jedno GPIO.
Sice jde seriove propojit nějaké arduino s ESP a připojit čidla na něj (pár UNO nebo MEGA doma ještě mám), ale je to další komplikace, už jsem línej se v IDE s tím drbat :].. Dík za info!
Ja to nejspis budu resit super low power BlueTooth chipem primo na sensoru. Chci, aby na jednu CR2032 vydrzel minimalne celou sezonu (1 rok).
Olala, s tou baterkou jsi mě navedl asi na řešení, teď jen, zda se bude moci změnit I2C adresa na každím čidle a je vyřešeno, pokud půjde přes 'konektor' i napájení (VCC+GND)! A pokud, snad ta CR2032 chvíli vydrží to celé napájet.
Cena je perfektní, senzory jsou zde v podstatě dva, ideální věc a hned objednávám, bude si zase s čím hrát.
Vezmu pár kousků z AE a uvidí se, zajímá mě, zda se povede zmenit I2C adresu, jestli to pojede s espeasy a zda se to dá napájet přímo z ESP. Ale snad všechno by mělo jít, jsem zvědavý, zda 10x levnější verze bude použitelná. Pak to jen dobře zaizolovat a jedeme! :]
taky jste vzdycky chteli mit zalejvani pro kazdej kvetinac zvlast? Aby kazda kytka dostala presne to co potrebuje, i kdyz muze bejt klidne nektera mensi a nektera vetsi, nektera chlasta vic a jina min?
Tak ja jsem to za poslednich par tydnu dal dokupy a sestrojil s kamosem programatorem prototyp.
Ty mikrocerpadla JT-160 totiz nepretlaci zpetny ventily, takze se to zavzdusnuje.
Vsechny ty zpetny ventily, at uz jsou pruzinkovy nebo membranovy - a zkousel jsem jich snad 10 ruznych - potrebuji prilis velkou silu aby je obycejny obehovy mikrocerpadylko pretlacilo.
DC 6~12V 280L/H Micro Aquarium Submersible Water Pump Mini Fish Tank Pump 1.5~4W Max Lift 2.2M|Pumps| | - AliExpress https://www.aliexpress.com/item/32990517830.html
Kdyz jsem to rozlousknul a zkratil tu pruzinku na polovinu, tak ani tak to neslo a navic uz to nedokonale tesnilo, takze se voda pomalu ale jiste samospadem vracela.
Reseni musim udelat jkinak a mam asi dve moznosti:
1. Dat do systemu jedno velky silnejsi cerpadlo, za nej dat manifold a za nej nejaky malinky solenoidy, abych mohl ridit zavlazovani kazdyho kvetinace zvlast. A samozrejme to hlavni cerpadlo porad pobezi, takze musi mit bezpecnostni pretlak/odtok, aby neshorelo kdyz treba nekolik hodin nebude zadnej solenoid sepnutej. Nasledkem toho ale bude ohrivajici se voda v nadrzi, coz v lete, kdyz bude treba blizko k vycerpani a bude vedro, muze mit kriticky nasledky pro rostliny. Nebo nejak spinat hlavni cerpadlo jen kdyz je to potreba. Ve vysledku dost drahej a slozitej system nachylnej na problemy.
2. Udelat sifon. Proste umistit mikrocerpadla tak, aby sice nemusely byt potopeny primo v zasobniku s vodou (k tomu mam nekolik duvodu, nechci to tak), ale aby vyskove byly vzdy pod hladinou. Zaroven ale cela nadoba a vedeni hadicek musi byt umisteny tak, aby rostliny byly vzdy nad hladinou, aby se nezalejvaly samospadem. To by melo bejt spolehlivy, ale zas je to slozitejsi na instalaci. Ne kazdej ma v byte/na balkone/ve skleniku na tohle dostatek vhodnyho prostoru.
Vidite nejaky jiny, dostatecne spolehlivy, univerzalni pro vice useru a zaroven levny reseni? Nechci stavet masinu za desitky tisic. Zalejvali musi stat pod 3000,-/8 kvetinacu koncova cena.
Asi už chápeš, proč ten drip to waste není zcela blbej nápad? :] .. Jinak automatika mě napadá opravdu jen ke každému květináči solenoid a ve chvíli, kdy se bude otvírat, se také spustí čerpadlo. Časovat to a kontrolovat po nějakém intervalu (2x denně?), kde bude malá vhlkost, tam to otevřít vždy najednou. A ideálně vysokotlace a s omezovači.
Z mého pohledu zcela zbytečné, maximálně mít nějaký ten trigger z čidla, že květináč je suchej, ale proč ne ..
Jako jo, drip-to-waste je ale moznej jen kdyz mas dobre vyresenej odtok, nevadi ti ze plejtvas (nebo to musis filtrovat a lejt zpatky). To je nerealny ve chvili kdy tenhle system muj chces pouzit na normalni kytky na balkone, v obyvaku...proste kdyz chces odjet na dovcu a bejt v klidu.
Solenoid a cerpadlo jo, ale zas to ma nevyhodu, ze je to furt pod tlakem, to se mi taky nelibi.
Ja to proste vyresim tim sifonem, chci mit cerpadlo/cerpadla mimo nadobu s vodou.
Ja mam nadobu s roztokem nad kytkama. Maly, ponorny cerpadlo, hadice 16mm a na kazdou kytku kapak 8l/hod, z nej kapilaru bez jehly. A v nejvyssim bode hadice je gardena kapacek 4l/hod a z nej hadicka nad nadrz (slouzi tam coby ventil). Takze cerpadlo pusti, zavodni cely system, zaleva kytky. Prestane cerpat a pres ten gardena kapacek, co v tuhle chvili funguje jako ventil se hadice zavzdusni, takze voda netece samospadem.
Necetl jsem jsem cely tema, ale mozna je to to, co potrebujes.