Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Ak som správne pochopil tak Vero 29 gen. 7 verzia C je momentálne najlepšia z vero rady? (obroti B a D rade)
na ledideal uvádzajú "Tyto čipy dosahují svítivosti 192lm/watt." avšak na oficálnych stránkach Brideluxu som tak vysokú hodnotu nikde nenašiel
Inak vedel by mi niekto vysvetliť rozdiel ak použijeme pri LED pasívne chladenie alebo aktívne chladiče? Ak správne chápem - pri aktívnych chladičoch vieme znížiť teplotu viac = dosiahneme vyššiu efektivitu, pri pasívnom sa budú hriať viac, ale nebudú papať elektriku chladiče? Neznižuje sa vyššou teplotou efektivita lediek?
Vie niekto odmerať akú máte teplotu v boxe pri používaní lediek (ideálne aj teplotou mimo boxu)?
// ešte ma napadla otázka - ako ďaleko od seba led čipy umiestniť? aké je ideálna veľkosť (rozmer plochy) celého svietidla?
Původní příspěvek od fikus37 Kubok, verze C je lepší právě při vyšším napětí. Při 1000má má verze D opravdu 192lm/w v 4000K. Takže verze D je lepší v nižší wattazi.
Vero29 data sheet a Bridgelux Product Simulator s tímto tvrzením nesouhlasí. A C verze má navrch při káždém příkonu (wattáži).
Původní příspěvek od alesh Tak, 66,5V při proudu okolo 1,1A. Celkový příkon bude nakonec spíš blíž k 470W.
a.
Dik za info, nejdu s dobou, zil jsem v dojmu, ze vsechna VERO29 jedou na "36V". Ted jsem si stahnul gen7 datasheet a to je masakr .. oficialne C-verze na 3.4A == 30klm a to stale pri 123lm/W. Akorat tech 250W (resp. ~130W tepla) uchladit na nejakou slusnou teplotu, to bude docela narocne :]
Původní příspěvek od kubok
Inak vedel by mi niekto vysvetliť rozdiel ak použijeme pri LED pasívne chladenie alebo aktívne chladiče? Ak správne chápem - pri aktívnych chladičoch vieme znížiť teplotu viac = dosiahneme vyššiu efektivitu, pri pasívnom sa budú hriať viac, ale nebudú papať elektriku chladiče? Neznižuje sa vyššou teplotou efektivita lediek?
// ešte ma napadla otázka - ako ďaleko od seba led čipy umiestniť? aké je ideálna veľkosť (rozmer plochy) celého svietidla?
Takže pasivní chladič -
+ pasivní chladič je jednoduché a spoledlivé řešení
- těžký a tedy drahý
aktivní chladič (pro procesory)
+ mnohem lehčí, levnější a mobilnější v rámci konfigurace světel
- mínusy jsou diskutabilní prý může ventilátor selhat, ale proč tedy funguje tolika počítačů léta nonstop léta?
- možnost elektronických pojistek a výstrah?
Jak daleko od sebe umístit čipy LED je problém pasivů a je závislý na tom kolik odpadového tepla produkuje, jestli má pomocný ventilátor a tak dále. Pokud se jedná o aktivní chladiče jo tak ty si mohou fučet opravdu kousek od sebe.
A nakonec zmíním, že stále mluvím o něčem jako Vero 29 g7 na 2100mA což pasiv zkousne těžko ale třeba Alpine 64 Plus je v pohodě.
50W LED svetlo v nakladech za 70kc:
materiel:
50W Led Chip na 220V - cca 60kc https://www.aliexpress.com/item/LED...0608.0.0.XJWhvy
varistor jako ochrana proti spickam ze site - 10kc
napr. https://www.gme.cz/varistor-siov-s14k275
chladic z CPU, privodni snura, zdroj pro ventilator - nejaka nabijecka pro stary mobilni telefon, namerene napeti 8V - vse zadarmo ze sberneho dvora.
trocha silikonoveho tmelu - je jim prilepen chip a zatmelene privody 220V
cca hodka prace.
chladic ma teplotu po hodine provozu hned pod chipem 42°C, chip o neco malo vic, realna spotreba 64W, tepelnou pojistku jsem vzhledem k cene chipu nedaval, taky drivery integorvany na chipu maji mit tepelnou pojistku na 130°C, zkousel sem vypnout vetrak a pri 120°C na chaldici jeste nevypnuly - ledka porad svitila v pohode.... pak uz mi ji bylo lito a zapnul sem vetrak.
drivery na chipu 5x: http://www.bpsemi.com/en/Data/BP5132H_EN_DS_Rev_0.9.pdf
je celkem zrejmy, ze ucinnost na rostliny bude cca 2x horsi nez vero a spol, ale zase to vyjde jako nejlevnejsi mozny svetlo, i CFL je mnohem drazsi.
Ale huš janne my se tu hádáme o tisíce a ty na nás se stovkama.
Ne to byla sranda. Zkus to, napiš zprávu jak to rostlo a jsi slavný i kdyby to nevyšlo lépe. Ono totiž každá zkouška stojí prachy prostor a čas.
Co se pořizovacích nákladů týče je toto zázrak.
Ale druhá cesta koupit levný čip a zdroje umožňuje časem lepší chip. Ono mezi námi roste vše pod vším, ale milovník a vědec koupí vlastnímu dítěti suchý rohlík aby bylo na poslední verzi jeho oblíbené firmy s regulovaným zdrojem a bádá. Nakonec kdyby mu ze šnytliku vyrostl medvědí česnek tak ho zajímá jak zabral nový číp.
Takže zkus a uvidíš jestli překonáš zde nalezené ideální cesty.
Mě se to třeba líbí jako možnost rekonstrukce klonírny. mám verzi 2x18W až 4x18W zářivek s elektronickým startérem.
davam to sem jako zajimavost a ispiraci, je to vlastne svetlo "zadarmo". pokud se pouzije prodluzovaci snura uz s integrovanym varistorem - bezne k dostani, muze se vynechat varistor na chipu, pak si muze zajemce zbastlit cca 500W led svetlo (63W x 9kus -libovolna kombinace teple a studene bila ) za cca 500kc..... no nekup to ;-)
kdo s tim chce experimentovat, dela se ten samej chip i ve verzi fialka, napr.: http://tinyurl.com/hs6l4wr
verim, ze pro nekoho, nekde a nekdy to bude mit vyuziti. jako ma i v dnesnim svete modernich aut nekdy svoje opodstatneni felicie na lpg ;-)
JANN - držím palce! Som docela zvedavý na trvanlivosť a efektivitu.
Prikláňam sa k názoru Zeframa..."Ono mezi námi roste vše pod vším"
Treba vyskúšať!
To riešenie chladenia, čo si použil a čo popisuje Zefram sa mi zdá najoptimálnejšie, čo sa týka variability v stane.
odo: diky:-) na efektivitu jsem taky zvedavy, podle datasheetu tedy ciste teoretciky by tohle svetlo melo byt na watt prikonu cca 2x horsi nez vero g7.... praxe ukaze.
zivotnosti se nebojim, provozuji tyhle chipy v garazi na malych chladici 80°C nekolik hodin denne uz rok a bez problemu... ono se tam nema moc co zkazit, v levnych driverech vetsinou odchazeji nekvalitni kondenzatory.... tady nic takovyho neni.
kdyby nekdo z toho skladal vetsi svetlo tak doporucuju nakombinovat teple bilou a studene bilou mozna jednu fialku. ty spektra se pak celkem doplnuji. na rust nechat vic ty studeny.
(to je ted muj hlavni zajem, zkousim spolu kombinovat ruzny zdroje a spektra a intenzity osvetelni, vse zatim jen pro rust - kvet je podle me zmaknutej dost. predstavuju si to tak, ze pri dobre kombinaci spekter se rostlina nebude tahnout, bude zdrava a pekna i pri nizke intenzite osvetleni. tim se zvedne ucinnost celeho pestovani. ( pro inspiraci: https://www.rostlinna-akvaria.cz/po...le-osvetleni-99 )
na fotce je zatim nej kombinace 11W obyc studene bila cfl, k tomu 4W fialek ( 8x 3W chip pusteny na 0,5W kazdy.
fikus37: rozdil mezi silikonovym tmelem a nejlepsi pastou je par °C na chipu, mamli chip za 60kc nebudu to resit, je to lowend reseni... s vyhodou ze nemusim nic sroubovat. (dulezity je u toho lepeni, aby mezi cipem a chladicem bylo toho tmelu co nejmin... idelane, aby jen vyrovnal nerovnosti )
jinak do highend svetel samozrejme jen tu nejlepsi pastu, kazdej stupen dolu dobrej :-)