Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Vysokotlaké aeroponické pěstování - TAG (True Aerosol Growing)
Intro
Jelikož se mi téma aeroponie zdá velice zajímavé, pustil jsem se do zkoumání pěstování pomocí opravdového aerosolu. V současné době nemám možnosti na pěstování tímto způsobem, ale v budoucnu se na to chystám. Velká většina informací pochází z ICMagu. Takže do toho:
Rozdíl mezi TAG a nízkotlakými pseudo-aeroponickými systémy
V pseudo-aeroponických systémech je k výživě rostlin použité nízkotlaké ponorné čerpadlo a trysky rostřikují proud vody, nebo kapičky mnohem větších rozměrů než u TAG, kde se používají membránová čerpadla (diaphragm pump) schopné vyvinout tlak od 2 barů výše (200+kPa) s minimálním průtokem 450 l/h. Čerpadlo je napojené na mlhovací trysky, které atomizují živný roztok na kapičky o průměrné velikosti 50µm (čím menší, tím rychleji jsou je rostliny schopny vstřebat, protože mají větší povrchovou plochu, ovšem menší jak 20µm zůstávají ve vzduchu jako mlha a rostliny je spotřebovávají pomalu; optimální velikost 30 - 80µm). U této techniky čerpadlo není zapnuté nepřetržitě, ale pro větší efektivitu se střídají mokré a suché cykly, konkrétně 20 - 30s ON / 3 - 4 min OFF. Pokud je sekundový časovač problém, je možné cykly upravit na 1m ON / 4 min OFF.
Prostředí pro TAG
Teplota kořenové zóny by měla být v rozmezí od 20°C - 23°C.
pH: 5.6 - 5.8
EC v růstu začínat na 0.5 mS a postupně zvyšovat na 0.9 mS (konec růstu). Na konci květu je maximální přípustná hodnota 1.6 - 1.8 mS (podle odrůdy)
Průtokový filtr proti ucpávání trysek, síto 150 - 200µm
Mlhovací trysky; v zásadě platí, že čím menší kapky, tím líp, kolem 50µm optimum.
Časovač / cyklovač schopný cyklování po minutě (obyč. digitální spínačky nestačí) - zatím jsem nehledal nic pro evropský trh, ale v U.S. je jich spousta, stojí do 100,- USD
Původní příspěvek od Kus hoven zajimave, jenom me tak napadlo na co delat nejaky TAG, kdys co jsem videl v normalnim aero systemu vali kytky uz tak dost rychle?
Na co dělat hydro, když i v hlíně to roste? Hodně lidem stačí rychlost růstu v hlíně, není tedy důvod aby pěstili hydroponicky. Pak jsou ti, kterým nestačí ani hydro, tak jedou pseudo-aero*. A nakonec je poměrně malá skupina lidí, kterým nestačí hydro, pseudo-aero a řekl bych, že jim nebude stačit ani TAG, ale zatím prostě nic rychlejšího není, takže se s tím holt musí spokojit.
Hlavními výhodami TAG jsou opravdu minimální spotřeba hnojiv, raketově rychlý růst a -- pokud to člověk s tím systémem umí -- megavitální rostliny, které doslova rostou (a hlavně kynou) před očima.
Pokud jsi spokojen se systémem, co máš, není důvod měnit. Řekl bych, že TAG je hlavně pro dvě skupiny lidí:
pro ty, co pěstují pro radost a pořád mají potřebu věci vychytávat, zefektivňovat a vrtat se v tom, takové ty "domácí kutily" (do této skupiny patřím i já).
komerční pěstitele, co jedou hodně wattů a potřebují co nejrychlejší a nejefektivnější systém.
* - Malá odbočka: termínem pseudo-aero se nechci nikoho, kdo pěstuje tímto způsobem, dotknout; termín používám pouze kvůli rozlišení těchto dvou technik.
Dobrý den
rád bych se zeptal na určité technické parametry vyrobku "md-mlhová tryska"
specialně mě zajímá velikost kapičky o jaké průměrné velikosti je produkuje
.....k této trysce mi pan Bohdan Drobný napsal:
Dobrý den,
Mlhová tryska / č.v. 1371-20 / vytváří při tlaku 1,5 bar jemnou mlhu / aerosol /. Bohužel Vám nejsem schopen přesně uvést o jakém průměru jsou tyto kapičky z trysky vystřelovány.
Průtok vody jednou mlhovou tryskou při již zmiňovaném tlaku je 16 l/hod.
To čerpadlo z karavan.cz (300/113 - čerpadlo průchozí, tlakové, 10,2 litrů/min, 5 let záruka ) by se použít nejspíš dalo.I na objednávky přes net se vztahuje-že do 14 dnů se to dá bez udání důvodů vrátit ne?
Jen ty trysky bych radši objednal ztoho spacepussyho odkazu.Ty trysky oproti těm gardenám vypadají,že to mlžení zvládnou líp.Hlavně už jsou odzkoušeny,fungují a cenově jsou taky vpohodě.
Taky o tomhle systemu už nějakou dobu uvažuju
Ještě díky spasepussymu za tenhle thread a link na to čerpadlo.
No tak to koukám jak puk o deset minut . Ty trysky jsou uplně stejný akorát Phuu ad kiwi dýl googlil a navíc jsou levnější ale zas co dáš za slevu tě bude stát poštovný, takže to nebudu mazat třeba se to někomu bude hodit.
Původní příspěvek od Phuuu ad kiwi
Takže pokud by se nedaly použít zde tak aspoň v "pseudo-aero" by šly ne ???
na nízkotlaký aero mlhovací trysky nedoporučuju - hodně se ucpávaj a rotační trysky tam fungujou mnohem líp
Pěstuji, tedy jsem குவியெடோன BUDOUCNOST PATŘÍ AEROPONII !!!! ...jeden kubík stačí, když tě můra tlačí...
I do my thing and you do your thing. I am not in this world to live up to your expectations and you are not in this world to live up to mine. You are you and I am I.
And if by chance we find each other, it is beautiful...
.:::::BONSAI BROTHERS:::::.
PLANT_MANAGER, Phuuu ad kiwi: Díky moc za skvělé odkazy.
Nejsem si jist, zda je ta Gardena tryska vhodná, protože podstatná je právě velikost rozstřikovaných kapek, ale za pokus to stojí (dle výše citovaného e-mailu by to mělo fungovat). Co se týče čerpadel, mým jasným favoritem je 300/115 - Shurflo senzorové čerpadlo 12V, 21 ltr. - min (7 875,- CZK). Favorit je to hlavně kvůli tomu, že je to SMART čerpadlo, čili je stavěno na časté vypínání / zapínání a má nehlučnou auto-regulaci výkonu. Jeho výhody však, dle mého, nestojí za obrovský cenový rozdíl.
Pravděpodobně bych to řešil tak, že bych koupil 2x300/113 - čerpadlo průchozí, tlakové, 10,2 litrů/min, 5 let záruka a zapojil 2 na sobě nezávislé zavlažovací okruhy. Dokonalou redundanci bych pak jěště pojistil UPS zdrojem; něco jako tohle: APC BACK-UPS RS 800VA 230V (4 538,- CZK), což by při zatížení 50W mělo fungovat ještě další 2hodiny 10min. V tomhle nouzovém režimu bych nechal běžet pouze jedno čerpadlo, automatizaci čehož zatím ale nemám promyslenou. V místě, kde momentálně bydlím, k výpadkům el. sítě nedochází téměř vůbec, jenže za posledního půl roku jsem zažil jedek, který trval zhruba hodinu a půl, což by pro rostilny v tomhle systému mohlo být značně kritické.
Další, ovšem finančně absolutně nenáročné, opatření, kterým bych chtěl možné katastrofě předejít, je zvýšená hladina vody: v prostoru kořenové zóny bych nechal přepadní trubku ve výši zhruba 5 cm nad dnem, čili kořeny by se nikdy neválely po suchém dně. Problém výpadku proudu nemusí řešit ti, kdo se rozhodnout kořenovou zónu používat zároveň jako rezervoár, čehož výsledkem bude hybridní systém TAG / DWC (deep water culture). V mém případě tohle však nepřichází v úvahu, proto ty alternativní řešení.
Už se nemůžu dočkat, až to budu stavět a hlavně až to v tom bude růst!
no ja se priklanim k nazoru kvetone ze se ti ucpou trysky a to z vlastnich skusenosti po case se ti zaserou trubky rasou a jinim bordelem a staci jen kousicek a je to
me se takto zasiraj u propagatoru kterej taky mlzi a u amazonu sem uz taky parkrat cistil filtry to ma jinac na fotkach s paliceme nejsou moc zazracne vysledky na to osvetleni co tam ma to je spis namutovany
Co se týče těch čerpadel do karavanů-vhodných pro naše použití-tak by mě zajímalo jak natom budou s životností když pojedou nonstop(teda skoro nonstop)? Zajímal se o to někdo? Přece jen nejsou za pár kaček...
Vzhledem k tomu,zemaj 5let zaruku,tak bych se toho fakt nebal->kdyz ta, daj tak dlouhou odbu,tak si uz k**a veri....Ty trubky se pri tom tlaku a prutoku asi tolik svinit rasama nebudou a precijenom tohle je neco dost jinyho nez treba takovej Amazon....Kdyz pred to das jemny sitko(takovy to co je na nasavani vody do trubky) a jeste jeden hodne jemnej filtr k cerpadlu,tak nejni nejmensi problem...Jednou za 14dnu to cely vymejes vodou a proplachnes filtry a melo by to bejt v cajku.... http://www.nasezahrady.cz/index.php?idzbozi={05DB1D8B-1B1B-496C-9568-63365A2731F7}&zb_n=pr%F9to%E8n%FD%20%20filtra%E8n%ED%20set%20PONDOCLEAR%204500 http://www.fengshuiobchod.cz/feng-s...8000-00%5D.html http://shop.m-k.cz/default.asp?nav=...353&idzbozi=584
Co se týče ucpání trysek, dle toho, co jsem viděl, to nebude příliš frekventovaný problém. Přece jenom tam to čerpadlo bude tlačit 3.5 bar; navíc bude roztok hnán přes 200µm průtokový filtr.
Životnost čerpadla by také neměla být problémem; s 5-ti letou zárukou bych při konstantním provozu viděl životnost min. na 2.5 roka, spíš víc. Kvůli klidu v duši bych to ale řešil již výše zmiňovaným spůsobem: použitím dvou na sobě nezávislých zavlažovacích okruhů. Těch 3 700,- CZK navíc za to stojí.
Náklady na stavbu tohoto systému nejsou nejnižší, ale při porovnání s komerční variantou pseudo-aero systému Amazon: Kvůli lepšímu porovnání zvolím dva Amazony, čímž bych zaručil určitou redundanci -- v případě, že se porouchá jedno čerpadlo, půlka rostlin zůstane naživu. U mnou navrhovaného TAG systému by byla redundance pochopitelně vyšší -- rostliny by byli zavlažovány ze dvou na sobě nezávislých okruhů; v případě poruchy jednoho čerpadla by kořeny pořád byly pokryté dostatečným množstvím aerosolu ze druhého okruhu. Čili náklady na komerční systém: 2x Amazon pro 16 rostlin = 2x 5 992,- = 11 984,- CZK. Náklady na TAG počítám do 14 000,- CZK, vrátaně rezervoáru. Mně to nepřipadá zas tak špatná cena .
Neni to moc dlouho co sem byl na prezentaci firmy Wilo (přední výrobce čerpadel:P) a tam týpek mluvil o tom jak často se může ,,obyčejný'' řekl bych to samý jako to karavanový čerpadlo zapínat a bylo to něco kolem dvaceti spuštění za hodinu! Takže to čerpadlo by to asi mělo zvládnout, ale podle mě bude pracovat na hranici svejch možností.......ideálním řešením by asi bylo čerpadlos tlakovou nádobou nebo aspon nějaký to SMART jak už psal space.pussy
2SPLAT: to přepínání by taky nebylo špatný řešení, ale uvědom si že by si třičtvrtiny času kdy jede čerpadlo, žere elektriku, jentak honil vodu trubkama.