Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Rád bych si přez zimu pěstoval svou vlastní zeleninu či ovoce hydroponicky a pod umělým osvětlením.
Zajímalo by mě zda stím máte někdo zkušenosti.
Nejde ani tak oto že by to nemělo růst at už cokoli Jahody, rajčaty apod.
Spíš bych rád dopředu získal informace díky kterým bych se vyhl zbytečným chybám. Jaké zvolit světlo aby byli plody normální velikostí za použití co nejmenčích nákladů tudíš mi jde hlavně o nutnou dobu svícení a watáž
Dále např. u jahod které nejsou jednoletkou a druhým rokem plodí větčí množství plodů nastává otázka:
Kdybych nechal rostlinu vykvést, nechal ji krátkodobě v rámci týdnů projít mrazem, poté ji dal na růst opět v rámci týdnů a nakonec ji nechal vykvéct jak se zachová? Jak dlouho by byla schopná dávat takové množství plodů aby mělo toto snažení cenu.
Jelikož bych rád vypěstoval co nejvíce za co nejmenčím prostoru a za použití co nejméně energie přemýšlel sem nad nějakým kaskádovým uspořádním, světlem uprostřed a kombinací dvou tří druhů které by se navzájem doplňovali a tím vyplnili hluchá místa.
Otázkou je jakou kombinaci zvolit atd...
Bohužel nemám z tímto příliš zkušeností proto bych byl rád kdyby se zde našel někdo kdo by otom věděl více a nejlépe semnou spolupracoval.
Snad sem tak nějak nastínil čeho bych rád dosáhl když se někdo najde rád se otom pobavím blíž:-)
Jako první sem si pro pokus vybral ŕedktvičky jelikož:
1. Rychle rostou ca 30 dní
2. Nepotřebují dlouho svítit.
3. Ideální teplota pro jejich pěstování 13 až 18C
Osvětlení: 2x 36w (2x 120cm zářivka)
Tipprozatím váhám, jestli máte někdo zkušenosti nechám si poradit)
Den: 10/14h
Bubler: 120x50*15cm
Vzduchovací motorek: Výkon 3 W, 300 l / h.
Sadit budu v 7*120cm řadách mezi rostlinamy nechám 5 cm
24Ks na řádek kterých bude 7
celkově tedy 168 Ks
V případě že budu počítat za Kw hodinu 5Kč měli by se pohybovat teoretické náklady někde kolem 130Kč
Není počítáno s hnojivem, vodou atd ale myslím že rezervu v ceně za Kw/h sem nechal dostatečnou.
Rostliny nebudu vysazovat najednou ale vždy s odstupem 4-7 dní.
Ještě musím vyšpekulovat jaké použít hnojivo.
Jestli bude osvětlení dostatečné ukáže až čas.
Cau. Tady asi moc pestitelu indoor hydroponicke zeleniny nenandes. Celkem by me zajimal ten Tvuj bublak, co takhle nahodit nakou fotku?
Perioda by mela byt zvolena spravne (10/14), u redkvicek si davej pozor na vlhkost a plisne. Vice opovedi na sve otazky asi budes muset ziskat pouze eperimentovanim. I ja ovsem budu rad kdyz se tu nekdo zabivajici se indoor pestovanim nejen majoranky najde At se dari a dale nas informuj
Bublák sem díky hodně zvláštnímu rozměru dal dohromady ze dřevotřísky která je pokrytá izolační vrstvou (používá se na zahradní jezírka) Jedinný rozdíl mezi tipickým bublákem bude asi vtom že nebudou květináče přichycené v pevném víku ale na plovoucí podložce, což mi dá větčí prostor pro experimentování a časem bych jej chtěl využívat na předpěstování sazenic na Jaro.
Stou periodou máš samozřejmě pravdu. Foto dodám posléze :-)
Zdravím, popravdě sem tady dlouho nebyl a nebýt upozornění od groweru na nový příspěvek tak bych tady nato asi zapomněl úplně
No v kostce řečeno výsledky byli mizerné z velké části i proto že sem ve finále na ten projekt neměl téměř čas a 5 dní v týdnu sem byl mimo tak se mi to moc nepodařilo dotáhnout a vyprdl sem se nato.
Každopádně nějaké zkušenosti mi to dalo a momentálně se je pokouším využít v jiném projektu.
Tím prvním je horizontální drip fungující na způsobu aquaponie tudíš vše se jede bez hnojek ale využívají se ryby a jejich odpad který se pomocí bakterijí přemění v živiny pro rostliny. Má to 22 květníků v 6 řadách a ve spodní části je akvárium, celé to je v rámu který plánuju zavěsit před okno.
Todle mám téměř hotovo tak zítra můžu nafotit a něco sem dát.
Graviolu zatím nemám ale jestly by ses do toho pustil tak koupím pár ks.
Akvaponie rozhodně ano, mám taky v plánu prototyp, tohodle týpka už asi znáš ne? http://www.uloz.to/xgHitEU/aquaponics-made-easy-mp4
Jj znám je oba :-) Zrovna dokončuju propočet svého zahradního systému a mám v plánu se do něj pustit co nejdřív abych stihl letošní sezónu :-) Jaké tam máš v plánu dát ryby a jak budeš řešit jejich přezimování?
Graviolu určitě chci jen škoda že sem nikde nenašel nikoho kdo by prodával už nějaké rostliny tak to budu muset valit ze semínka.
Tady pár fotek systému který příjde do pokoje na okno.
Mám prototyp ve sketchupu, zatím jsem nenašel ideální místo, jako alternativa se jeví i střecha na domě kde se topí plynem a odpadní teplo z plynu na výtop + ryby třeba do chalupy. No a na střechu ten slavnej geodesic greenhouse. Ryby jsem zatím neřešil ale nejrentabilnější bude asi úhoř. Vytápění bych chtěl řešit co nejvíc pasivně, nicméně se asi nevyhneš nečemu jinému, nejlevnější alternativa je dřevo takže asi rocket mass heater nebo jinak ale nesmí to postrádat tu rentabilitu že .
Nějaký info je ještě zde: http://sobestacnost.cz/PHPBB3/viewtopic.php?t=172
Dle mého střecha je nejlepší plac brousím si zuby na jednu ale to nejdřív v příštím roce jelikož těch informací je tolik že si to prva letos otestuju na zahradě na zimu ryby přesunu do sklepa kde bych rád rostlinkám svítil, sice tato myšlenka postrádá základní myšlenku aquaponie ale nevadí. nechci tomu svítit nějak extra tak to finančně nějak utáhnu a když vemu v potaz že ušetřím za nákup zeleniny apod tak doufám že skončím šul nul :-) Každopádně vzhledem ktomu že je chci mít v zimě ve sklepě sem se rozhodl pro Pstruha duhového který dobře snáší chladnější vodu nb spíš ji vyhledává a svítit bych chtěl na otáčející se válce něco na tendle způsob:http://www.youtube.com/watch?v=HF0LX2uBico
akorád stím rozdílem že skrz nečistoty ve vodě nebudu hrotit aero
Spoustu informací o aquaponiji sem našel zde: http://www.backyardaquaponics.com/i...tion/downloads/
Doporučuju ten článek Aquaponie design, je tam popsaný kompletní návrh systému od začátku včetně různých vzorců pro výpočet ideálních poměrů nádrží, počtu ryb atd...
pstruha bych nedával ten je docela citlivej na teplotu a kyslík.Než stihneš něco udělat tak ti padne.Stačí chvilka mimo vodu a je po něm.Já bych volil třeba kapra,lína,cejna,karase atd.
Jn právě skrz teplotu jsem ho vybral jelikož jak sem psal přez zimu je chci mít ve sklepě a tam je teplota ca 10-15 a kdybych tam tomu trochu posvítil tak se dostanu na ideální teplotu, horší to bude přes léto.. počítám stím že nádrž zakopu a bude ve stiném rohu ale i tak si nejsu jistej jestli to pomůže a nebudu muset běhat s ledem :-) Co vidím jako horší je že podle ideálního množství krmiva skrz odpad je 25g/m2 a když sem spočítal kolik bych jich tam musel mít na 10m2 tak sem se lekl to číslo je někde okolo 200ryb které potřebují nádrž ca 1000 litrů což musí 2x za hod proběhnout biofiltrem a to je hrozivě velké čerpadlo které jede nonstop. co se kyslíku týče tak chci problém částečně řešit použitím mamutkového čerpadla (přečerpává vodu na principu okysličené vody která je lehčí ) no uvidíme jak to dopadne celé to teprv ladím na papíře a to tak že každej den jinak :-)
Máme v práci 2.nádrže po 1000litrech je to ve sklepě v letě v zimě těch pstruhů tam máme tak 20 až 30 a vzduchujeme jim velkym kompresorem prostě mazec a stačí malá změna a padá to.Jednou jsme měli v nádrži cca 100 kousků a každý den nějaká ryba padla a nakonec jsem je musel vytlouct všechny tak jsem vypnul vzduchování a 69 pstruhů padlo během 20 minut a bylo to v prosinci.Vedle jsou kapři tak 2 až 3 kg a je jich tam tak jako pstruhů stejnej vzduch a jsou tam bez problému třeba i 2 měsíce.To vzduchování je kompresor Medo Japonské vzduchování.U nás mají v upravně vody pstruhy jako indikátor znečištění vody a prej to funguje rychleji než technika.Tak pstruhy raději ne.A kapra nakrmíš čím chceš,ale pstruh jenom granule a to asi nebude nejlevnější.