Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Životní Styl > Zákon a Právo

 
monitoring médií k 26.01.2004 - Klikni zde pro originální téma
breeder
Výsledky mezinárodní studie o drogách
ČT 1 | 23.1.2004 | 06:00 | pořad: Zprávy

Eva SOUHRADOVÁ, redaktorka
--------------------
Dospívající Češi stále víc kouří marihuanu, drogu, jejíž držení je v České republice zakázané. Zjistila to rozsáhlá mezinárodní studie, která mapuje oblíbenost drog v zemích celé Evropské unie. Z výsledků lze vyčíst i jednu dobrou zprávu, a sice, že obliba takzvaných tvrdých drog heroinu a pervitinu mezi mladými studenty klesá.
________________________________________________________________________

Mladík na zahradě pěstoval konopí
Znojemské noviny | 23.1.2004 | rubrika: Znojemské noviny | strana: 1 | autor: (mm)

Znojmo * Na zahrádce za domem ve Znojmě-Oblekovicích si dvacetiletý mladík pěstoval indické konopí.Policie jeho nedovolené políčko odhalila a vzrostlé rostliny marihuany, dosahující až 130 centimetrů výšky, zajistila.Kvůli nedovolenému držení a výrobě omamných a psychotropních látek nyní mladého muže stíhá služba kriminální policie a vyšetřování znojemská policie.Odborná expertiza v zajištěných rostlinách, zjistila zakázanou látku THC.
________________________________________________________________________

Hledaný mladík pěstoval marihuanu
Slovácké noviny - regionální týdeník | 23.1.2004 | rubrika: Zpravodajství | strana: 2 | autor: Jana Fuksová

Hluk, Dolní Němčí * Ukrytou drogu našli policisté při kontrolní akci v chatové oblasti Babí hora. V katastru města Hluk totiž hledali mladého muže podezřelého ze spáchání trestného činu. "V jedné z chat jej skutečně našli a při prohlídce objektu narazili na několika místech na drogu. Podle zápachu i barvy se zřejmě jednalo o marihuanu," potvrdil nález mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř.
Šestadvacetiletý mladík z Dolního Němčí dokonce policistům sám potvrdil, že se skutečně jedná o marihuanu, kterou si sám vypěstoval a hodlal ji použít pro vlastní potřebu. Marihuana je mezi uživateli v regionu nejoblíbenější drogou, která navíc funguje jako startovní. Právě s ní totiž řada mladých lidí začíná a až později přechází k jiným druhům drog. I proto policisté marihuanu objevují poměrně často. Výjimkou nejsou ani nálezy na hraničních přechodech. Během letních měsíců například odhalili celníci ze Starého Hrozenkova v jeden den hned tři muže, kteří ze Slovenska přivezli do České republiky malé množství marihuany a necelý gram sušené houby lysohlávky.
Mezi největší úspěch v historii drogové trestné činnosti však uherskohradišťští kriminalisté považují loňské zadržení překupníka, který obchodoval s taneční drogou extáze. "Tak velké množství jsme tady skutečně ještě nezaznamenali. Lidí, kteří od něj drogu získali, budou desítky," prohlásil tehdy jeden z vyšetřovatelů. Při domovní prohlídce objevili devadesát tablet, které byly zřejmě jako ty předcházející určeny pro návštěvníky technoparty v regionu. Právě extáze je totiž podle policistů druhou nejoblíbenější drogou na Uherskohradišťsku.
Za podezření z trestného činu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek stíhali policisté před dvěma lety sedmadvacet osob a v loňském roce už jich bylo jedenapadesát. Trest za stejný čin teď hrozí i mladíkovi z Dolního Němčí.
________________________________________________________________________

stíny
Moravskoslezský deník | 23.1.2004 | rubrika: Ostrava, Frýdecko-Místecko, Havířovsko | strana: 10

Kriminalisté chytili dealera

Havířov * Havířovští kriminalisté zadrželi jednadvacetiletého dealera drog z Havířova. Od července 2001 až do současnosti obviněný na různých místech prodával pervitin, v několika případech pak poskytl lidem i marihuanu. Včera to řekla karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Muži se podařilo prodat drogy za více než 55 tisíc korun. Policisté navíc zjistili, že během ledna se v Havířově vloupal do několika osobních automobilů. Způsobil tak škodu za 35 tisíc korun.
(čtk)
________________________________________________________________________

Vrátím ti telefon, když mi doneseš drogy, řekl zloděj
Mladá fronta DNES | 24.1.2004 | rubrika: Kraj Karlovarský | strana: 2 | autor: (zed)

Karlovy Vary - O drahý mobilní telefon přišel v centru Karlových Varů čtrnáctiletý Martin. Policie jej přesto označila za šikovného klučinu. Dva dny po krádeži totiž okradený Martin poznal na zastávce devatenáctiletého zloděje, kterého pak zadrželi strážníci.
"Martin si zapamatoval si obličej zloděje," řekla mluvčí karlovarské policie Eva Plíhalová.
Zloděj oslovil za tmy Martina a neustále na něj naléhal, aby mu půjčil telefon. Chlapci se nechtělo, ale po delším naléhání přece jen dal přístroj z ruky. Okradený školák se pak dozvěděl, že svou Nokii dostane zpět, až když lumpovi přinese marihuanu.
Za dva dny uviděl Martin zloděje na autobusové zastávce. Řekl to svému otci, který začal mladíka stopovat. Zloděje bez telefonu pak chytili strážníci, kteří projížděli kolem.
________________________________________________________________________

Policie zadržela v Náchodě trojici pěstitelů konopí setého
Zpravodajství ČTK | 23.1.2004 | 14:48 | rubrika: Právo a krimi - Královéhradecký kraj | autor: SJA

NÁCHOD 23. ledna (ČTK) - Tři muže ve věku 23, 32 a 37 let, kteří v bytě v Náchodě pěstovali konopí seté, zadrželi kriminalisté při policejní akci Skopec. Policisté při domovních prohlídkách zajistili kromě rostlin také zhruba 890 gramů sušeného konopí a přibližně 500 marihuanových cigaret. ČTK to dnes řekla Renata Šanderová z východočeské policejní správy.

Policie muže viní z toho, že od března 2003 do začátku letošního roku pěstovali ve speciálních hydroponických podmínkách v bytě a sklepě domu konopí seté. "Za účelem dalšího zpracování je sušili a dále zpracovávali jako marihuanu, kterou následně používali pro vlastní potřebu, případně ji prodávali a nebo zdarma předávali jiným osobám na Náchodsku," uvedla Šanderová.

Policisté kromě sušeného konopí a ubalených cigaret při prohlídce bytu nalezli devět rostlin konopí vysokých až 45 centimetrů a desítky menších rostlin. Muži měli připravených také 90 kusů řízků rostlin a 100 kusů semen konopí k dalšímu množení.

Když policisté po skončení prohlídky odnášeli z bytu zajištěné rostliny a vybavení na pěstování konopí - lampy, ventilátory a časové spínače - nejstarší ze zadržených mužů křičel na policisty, ať mu neberou jeho děti a vykřikoval "Vražda miminek". "Podle svých slov se kouřením marihuany snažil zbavit závislosti na alkoholu," řekla Šanderová.

Mužům hrozí obvinění z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Pokud soud prokáže jejich vinu, mohou dostat až desetiletý trest odnětí svobody.

Jakub Sochor snm
________________________________________________________________________

Varování mládeže před drogami
ČRo 1 - Radiožurnál | 25.1.2004 | 09:15 | pořad: Otázka týdne

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Jak byste šestnáctileté chlapce a děvčata varovali před drogami? Nejprve odpovídá doktorka Zuzana Brázdová, prorektorka Masarykovy univerzity v Brně, dobrý den.

Zuzana BRÁZDOVÁ, prorektorka Masarykovy univerzity v Brně
--------------------
Dobrý den.
Tohle není jednoduchá otázka. Populace šestnáctiletých patří k těm, které se oslovují velmi složitě a přitom jsou vzhledem k drogám vlastně nejrizikovější. V prvé řadě bych těmto dívkám a chlapcům dala nějaké teoretické informace o zdravotních a sociálních důsledcích, bez nich to asi nejde, ale nedoufala bych, že zvýšení jejich znalostí automaticky povede ke změně postojů a hlavně, že v pravý čas dojde k žádoucímu jednání, to znamená odmítnutí drogy. Proto bych se asi snažila, aby každý z nich měl možnost na vlastní oči vidět někoho, kdo drogy nezvládl, nejlépe v jejich podobném věku, s rozpíchanýma rukama, jak se třese, jak je mu strašně a k tomu se dá občas použít návštěva technoparty v ranních hodinách nebo eventuelně nějaká brigáda ve zdravotnickém zařízení, které se těmto lidem nakonec věnuje. Informace a zážitky, které k nám přicházejí mimo rozumové vnímání, totiž bývávají mnohdy nejúčinnější.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Tak to byla doktorka Zuzana Brázdová, děkujeme, na shledanou. Otázka týdne zní: "Jak byste šestnáctileté chlapce a děvčata varovali před drogami?" Teď doktorka Jarmila Hubičková, koordinátorka projektu SOS vesničky, dobrý den.

Jarmila HUBIČKOVÁ, koordinátorka projektu SOS vesničky
--------------------
Dobré nedělní ráno.
Mě ta otázka svádí mluvit spíš obecně o závislostech, o tom, jak jsme zneužili těch posvátných tabu, které ctili předkové například právě u drogy. Tabu, které nebylo striktním zákazem, ale projevem svobodné vůle rozhodnout se, zda použít a zda využít. Proto mě třeba na vyléčeném alkoholismu, když to řeknu tak odtažitě, vždycky nejvíc popouzel ten striktní zákaz už nikdy ani sklenku, to byla pro mě ta největší degradace za to zneužití. Ale otázka zní, jak varovat mladého člověka před drogou. V šestnácti letech má určitě spoustu informací a obávám se, že i nějakou zkušenost a když budu optimista, tak řeknu s cigaretou marihuany. A když si představím své nejbližší, tak bych určitě vynaložila veškerou svoji energii a úsilí, aby se dostali do kontaktu s drogově závislými, s narkomany, mám na mysli takovou pravidelnou práci a pomoc těmto lidem. Samozřejmě, že ne každý mladý člověk potřebuje takovou zkušenost, ale jsem matka dospívajících synů, takže jsem o tom v minulosti samozřejmě hodně přemýšlela a já bych šla do této razantnější formy varování.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
To byla doktorka Jarmila Hubičková, na slyšenou. A ještě předseda Židovské obce v Praze Tomáš Jelínek.

Tomáš JELÍNEK, předseda Židovské obce v Praze
--------------------
Domnívám se, že otázka prevence proti drogám je víceméně otázka výchovy dětí a je to výchova obecně jejich vztahu k životu, jejich hodnotám, které v životě by měly nějakým způsobem uznávat. To znamená, že to nezačíná ve věku šestnácti let. Pokud bych měl nějakým způsobem přímo řešit problém se šestnáctiletými, tak bych chápal, že oni vlastně s tím negovat to, co člověk jim říká, takže asi nejlepší by bylo, kdybych byl tím, který drogy bere, oni by pak viděli ty hrozné následky a ty drogy by nebrali. Ale to není příliš reálné, proto bych spíš se pokusil volit buď nějaké pozitivní jejich hrdiny, kteří drogy neberou, popřípadě proti nim vystupují nebo bych hovořil o svobodě, která je vlastně asi tou nejdůležitější věcí v lidském životě a odpovědnosti, která k tomu patří a snažil bych se jim vysvětlit, jak vlastně drogy omezují lidskou svobodu a jak vlastně svazují člověka.
________________________________________________________________________

Policie: Drogových případů bylo loni méně
Mladá fronta DNES | 24.1.2004 | rubrika: Kraj Hradecký | strana: 3 | autor: TOMÁŠ KUČERA

Hradec Králové - Drogových deliktů na východě Čech v roce 2003 ubylo. Loni východočeští policisté řešili sto čtyřicet sedm těchto případů, což je o pětapadesát méně než v roce 2002.
Vloni na území východních Čech proběhlo několik akcí namířených proti výrobcům drog a drogovým dealerům.
Policisté obvinili celkem přes sto deset lidí a při policejních akcích na území regionu objevili například patnáct varen na výrobu pervitinu a jednu na přípravu pseudoefedrinu.
Mezi nejzajímavější loňské protidrogové akce ve východních Čechách patří například razie s krycím názvem MAX, která proběhla na Trutnovsku loni v únoru. Východočeští policisté ve spolupráci s policisty z národní protidrogové centrály tehdy dopadli osmičlennou organizovanou skupinu pachatelů, která v Hradeckém a Libereckém kraji vyráběla a organizovala obchod s pervitinem, extází a marihuanou.
"Šlo o muže ve věku od šestadvaceti do šestatřiceti let. Všichni byli občany České republiky. Vydělali si tím přes dva a půl milionu korun," uvedla východočeská policejní mluvčí Iva Marková.
Při domovních prohlídkách u zadržených mužů policie objevila šest kompletních laboratoří na výrobu pervitinu a jednu laboratoř na výrobu pseudoefedrinu a efedrinu.
"U jednoho ze zadržených jsme zajistili ruční granát," upřesnila Marková.
Další významná policejní akce z loňského listopadu s krycím názvem Kendy byla namířena proti drogovým dealerům ve východních a severních Čechách.
Při této akci východočeští policisté opět ve spolupráci s kolegy z národní protidrogové centrály na Jičínsku, Trutnovsku, Jilemnicku a Jablonecku dopadli skupinu lidí ve věku mezi pětadvaceti a devětatřiceti lety.
Tato skupina od počátku roku 2003 do listopadu podle policistů vyráběla a prodávala ve velkém množství pervitin.
Odbytiště měli hlavně ve Vrchlabí, Jičíně, Nové Vsi, ve Svobodě nad Úpou, Úpici, Jilemnici, ve Dvoře Králové nad Labem a v Trutnově.
Zadržení muži jsou podezřelí z prodeje asi čtyř kilogramů pervitinu, za který mohli inkasovat až čtyři miliony korun.
Drogovou skupinu sledovali detektivové z Národní protidrogové centrály ve spolupráci s Toxi týmem východočeské policie, celníky a vězeňskou službou už od počátku minulého roku. Tři z nich už byli v minulosti za podobné delikty potrestáni.
Policisté při listopadové akci odhalili na Trutnovsku laboratoř na výrobu pervitinu, zbraně, drogy a chemikálie určené na výrobu narkotik.
________________________________________________________________________

Mladí lidé kouří víc než dospělí
Mladá fronta DNES | 24.1.2004 | rubrika: Z domova | strana: 5 | autor: LENKA PETRÁŠOVÁ, PAVEL DOSOUDIL

Třetina šestnáctiletých si denně zapálí cigaretu. Čím dál víc mladých také pije

Praha - V batůžcích každé třetí šestnáctileté dívky se vedle rtěnky, hřebínku a několika sešitů do školy válí krabička cigaret. A nezahálí. Téměř třetina dospívajících dívek si denně zapálí. Šest procent z nich jsou silné kuřačky, které vykouří víc než jedenáct cigaret za den. Stejně staří mladíci přitom kouří ještě o něco víc. Vyplývá to z Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách, kterou tento týden zveřejnila Rada vlády pro koordinaci drogové politiky. Je to paradox. Zatímco dospělí se od nikotinu odvracejí - za posledních patnáct let u nás počet kuřáků klesl z 37 na 29 procent - školáků, kteří se bez cigarety neobejdou, rok od roku přibývá. Jako by věta, která je na každé krabičce cigaret, "Určeno pouze dospělým", měla přesně opačný, magicky přitažlivý účinek. "Je to logické. Dospělí si pomalu uvědomují rizika kouření. Jenže u mladých funguje reklama. Mají pocit, že když je kouření vyhrazeno dospělým, že s cigaretou v ruce už nebudou dětmi," vysvětluje přední expertka na kouření Eva Králíková z Univerzity Karlovy. "Jsou školy, kde kouří dokonce přes 40 procent dětí," dodává. Dospělí už zmoudřeli. Nebo je jim spíš líto v dým proměněných peněz. "Cigarety jsou čím dál dražší. Část lidí proto kouření vzdala. Řekli si, že takové ceny už nebudou platit," míní psycholog Ladislav Csémy, který se na zpracování studie podílel. Aby se mladí vyrovnali dospělým, snaží se je dohnat i v pití. Ještě před osmi lety jen šest procent šestnáctiletých dívek pilo alkohol víc než třikrát měsíčně. Dnes jich pije jednou tolik. Jejich spolužáci mají k alkoholu ještě blíž. Nadměrně, to znamená častěji než třikrát měsíčně, pije víc než každý pátý. Favoritem přitom není sklenička tvrdého alkoholu nebo vína, ale pivo. To si dá víc než šestkrát měsíčně bezmála 34 procent dospívajících mladíků a skoro patnáct procent dívek. Před osmi lety to přitom bylo téměř o deset procent mladíků méně. Dívky byly ještě střídmější: pila jen každá desátá. Psychologové se tomu nediví. "U nás je pití alkoholu běžné. Tráví se tak volný čas. Spotřeba lihu se drží na deseti litrech ročně na obyvatele. Včetně dětí," říká Csémy. Potíž je, že kdo se opíjí častěji než třikrát měsíčně, tomu už odborníci přisoudí nálepku: Má potíže s alkoholem. "Znamená to totiž už zdravotně rizikové formy pití," varuje Csémy.

***

Zkušenosti šestnáctiletých s cigaretami a alkoholem

Kolik šestnáctiletých denně kouří

chlapci 29,2 %
dívky 25,3 %
celkem 27 %

Jak často šestnáctiletí pijí alkohol

pivo 6x měsíčně a častěji

rok 1995 17,8 %
rok 1999 24,1 %
rok 2003 23,1 %

víno 6x měsíčně a častěji

rok 1995 4,8 %
rok 1999 7 %
rok 2003 8,7 %

destiláty 6x měsíčně a častěji

rok 1995 11,5 %
rok 1999 12,7 %
rok 2003 12,6%
________________________________________________________________________

Uživatelů drog přibývá, statistika bije na poplach
Českobudějovické listy | 23.1.2004 | rubrika: Jižní Čechy | strana: 9 | autor: JARKA HÁLKOVÁ

Písek - Uživatelů drog na Písecku přibývá. Alarmující čísla zveřejnilo kontaktní centrum sociálně psychologického centra Arkáda. Zatímco předloni se na něj obrátilo o pomoc 53 uživatelů drog, v roce 2003 už jich bylo 116. "Vzhledem k tomu, že se jedná převážně o experimentátory, tedy o lidi, kteří se s drogou seznamují, není statistika vůbec veselá," podotkla včera konzultantka Arkády Miroslava Pravdová. Nejvíce uživatelů drog, kteříNejrizikovější skupinou kontaktovali centrum, pochází z Písku, a to 69. V Milevsku jich evidují 25, v Protivíně 11.
"Neznáme recept na to, jak předcházet tomu, aby dítě drogu nezkusilo. Každopádně by se o tomto problému mělo hovořit v rodině. S klidem a rozumně potomka varovat. Pokud však dítě nemá k rodičům důvěru a jeho autoritou je starší kamarád či parta, je to jeden z momentů, kdy se snadno dostane na šikmou plochu," apeluje na rodiče Miroslava Pravdová. jsou podle zpracovaných údajů středoškoláci, mladí lidé ve věku od 16 do 20 let. "Většinou se jedná o děti, které mají doma horší zázemí," uvádí Pravdová. "Vloni jsme evidovali v této věkové skupině 91 klientů."
Kontaktní centrum se zabývá i výměnou jehel. "Za tato čísla bych dala velký vykřičník," říká smutně konzultantka.
"Vloni jsme vyměnili 4953 injekčních stříkaček. Bylo to o dva tisíce více než v roce 2002."
________________________________________________________________________

Dívka: Heroin je na ulici běžně dostupný
Listy Jindřichohradecka | 23.1.2004 | rubrika: Jindřichohradecko | strana: 20 | autor: MICHAELA TOMANOVÁ

PŘÍBĚH

Je jí třiadvacet let. Studuje vysokou školu. Na první pohled "normální" holka.
Sedm let ale brala heroin. Nyní se pokouší své závislosti zcela zbavit. Zapojila se proto do substituční léčby s tzv. nefarmakologickým programem, který poskytuje českobudějovické kontaktní centrum pro drogovou závislost Háječek.
První drogou u mne byla cigareta a alkohol. Potom marihuana. Z těžkých drog jsem posléze vyzkoušela pervitin, který jsem si aplikovala nitrožilně. Nikdy jsem nešňupala. Mezi šestnáctým a sedmnáctým rokem jsem se dostala do party, kde jsem přišla do kontaktu s heroinem. Tuším, že to bylo u někoho na chalupě. Mohu konstatovat, že heroin je na ulici běžně dostupný. Prakticky na něj může narazit kdokoliv," říká sympatická hnědovláska působící zcela vyrovnaným dojmem.
Mezi laickou veřejností známá skutečnost, že drogy berou především lidé z rozvrácené či neúplné rodiny, konkrétně ve svém případě popírá. "S rodiči mám naprosto normální vztahy. Dodnes nevědí, že jsem měla problémy s drogami a ani netuší, že se podrobuji substituční léčbě. Ani bratr nic nepoznal," poznamenala. K substituční léčbě se rozhodla po převládajícím pocitu, že sama sebe už prostě nezvládá.
"Brala jsem heroin a chodila do školy. Neměla jsem však sílu dál fungovat.
Zkoušela jsem přestat, ale nešlo to. Začaly se projevovat abstinenční příznaky.
Mohu to připodobnit k přicházející chřipce. Bolestem kloubů, svalů. Neustupovala únava a deprese. V takových případech nejsou výjimkou ani bolestivé křeče," poznamenala.
Substituční léčba je podle ní dobrá v několika záležitostech.
"Jedná se o pomoc psychiatra a terapeutů, což nesmírně pomáhá."
O možnosti substituční léčby se dozvěděla v Kontaktním a doléčovacím centru Háječek.
"Motivačním prvkem a nejvyšším cílem je dodělat školu. Prožít normální partnerský či manželský život.
Nechci zahodit ani šanci mít potomky. Jsem ochotna proto udělat všechno. Cítím ale, jak je to těžké. Užívání Subutexu mi však dává možnost nemyslet na heroin," popisuje situaci. Překonat veškeré problémy jí pomáhá přítel, se kterým žije dva roky.
Na závěrečnou otázku, co doporučuje lidem, kteří by se k podobným věcem dostali, reagovala: "Aby na nic podobného nesahali. Opravdu to za to nestojí."
________________________________________________________________________

Drogový test podobný těhotenskému
Noviny Chrudimska | 23.1.2004 | rubrika: Pardubický kraj | strana: 10 | autor: (ron)

ZAUJALO NÁS

Chrudim Mnozí rodiče bojují s podezřením, že jejich dítě užívá drogy. Právě jim nabízí bezplatnou pomoc oddělení prevence kriminality města. Test funguje jako těhotenský papírek se ponoří do moči a když se na něm objeví růžový pruh, v těle jsou stopy návykových látek. "Tuto možnost nabízíme od tohoto týdne a jsme překvapeni zájmem rodičů," říká chrudimská manažerka prevence kriminality Radka Pochobradská. Prvních 150 kusů testů dostalo město darem, a to od místního lékárníka Kryštofa Haranta. "Jsem přesvědčená o tom, že vždycky sponzora na takovouto věc seženeme," pokračuje manažerka. Mezi veřejností převládají pozitivní ohlasy, ale objevují se i protesty. "Podle nich může děti frustrovat skutečnost, že jim rodiče nevěří. Nemyslím si, že by to byla pravda. Jestliže je vztah zdravý, taková věc ho nepoznamená. A když dítě odmítne test podstoupit, už to o něčem svědčí," dodává Radka Pochobradská.
________________________________________________________________________

Drogy mezi mládeží
ČRo 6 | 23.1.2004 | 18:10 | pořad: Názory a argumenty

Radko KUBIČKO, moderátor
--------------------
Česká mládež podle posledních informací dobře ví, kde se dají sehnat lehké drogy. Mezi šestnáctiletými je jednaosmdesát procent těch, kteří vědí, kam se obrátit, když potřebují například marihuanu. Extáze je zase naprosto běžně dostupná na tanečních akcích. Zatímco heroin nebo pervitin užívají mladí méně často, spotřeba měkkých drog rok od roku stoupá. "Preventivní programy a změny legislativy se v tomto případě míjejí účinkem," řekl tento týden novinářům Josef Radimecký z Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Z výsledků evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách v roce 2003 vyplynulo, že v České republice má s marihuanou zkušenosti čtyřicet čtyři procenta a s extází osm procent šestnáctiletých. Mezi místy, kde se dají lehké drogy získat, se navíc stále častěji objevuje škola. V roce 1999 byla zdrojem získávání marihuany pro dvacet šest procent studentů, loni již pro více než třetinu. Uvedl Ladislav Czémy z Psychiatrického centra Praha, který se na výzkumu podílel. Potvrdil názor Radimeckého, že mládež si z legislativních opatření těžkou hlavu nedělá. Podle jiného průzkumu, který sledoval postoje žáků základních škol, má obavy z nějakého postihu za užívání drog jen šest procent dětí. Komentář má Petr Holub.

Petr HOLUB, redaktor
--------------------
Uvolnit se, zapomenout nepříjemnosti, prožít přátelství, něco takového stihnout ve světě, kde konkurence nutí k co největším výkonům ve vzdělání i práci, je prakticky nemožné. Ale někdy přece, když si šlehne tu správnou drogu. Česká republika přesněji její občané došli k takovému poznání daleko. Mnohem spíš se tomu ale dá říci rezignace. Nedobrou zprávu nám říká průzkum ESPAD, šetření o tom, jaké drogy berou mladí lidé kolem šestnácti let, proběhl letos potřetí. První dva díly byly publikovány před čtyři a osmi lety. Z několika čísel lze prakticky vyčíst vše o naší mládeži. Výsledky leccos naznačují také o celé společnosti. Jaké tedy výsledky jsou? Tak tedy, už třetina mladých kouřila pravidelně před třináctým rokem. Zkušenosti s alkoholem jsou rovněž bohaté. Do třinácti ho vyzkoušely dvě třetiny mladých a více než polovina nevidí v tom, že se opije každý týden žádný zásadní problém. Takové výsledky jsou známy i z minulých výzkumů. Prostě stav na jaký jsme zvyklí. Ke změnám došlo u nelegálních drog. Zástupci vlády hodnotí výsledky jako příznivé, protože poklesl zájem o heroin. K jeho spotřebě se hlásí jen každý padesátý. Méně než v minulých letech je také dostupný. Jeho užívání odsuzuje devět z deseti teenagerů a ještě před čtyřmi lety to byli jen čtyři z pěti. Podobně ztrácejí popularitu pervitin i čichání rozpouštědel. Vesměs jde o látky, které způsobují nejhorší závislosti a se kterými se spojuje nejvíc smrtelných případů. Trh s heroinem a pervitinem je také pod největší kontrolou podsvětí. Není pochyb, že to jsou dobré zprávy. K tomu se dá položit otázka, komu za ně tedy poděkovat? Možná za tím stojí dobrá práce kriminalistů, kteří umí rozprášit drogové kartely. Třeba jsou za tím nízkoprahové instituce, tam se mohou narkomani anonymně obrátit o pomoc, a které provádějí osvětu v rizikových skupinách. Další možností je změna životního stylu, která mladým lidem říká: "Tvrdé drogy se už nenosí." Jenže se nosí jiné a čím dál víc. Bezmála polovina šestnáctiletých přiznává zkušenosti s marihuanou. Pětina ji kouří pravidelně. To je za poslední čtyři roky další výrazný nárůst. Navíc mnozí si k takzvané trávě přidávají LSD a extázi, které tak ve výzkumu ESPAD potvrdily svůj nástup z posledních let. Tím se především říká, že mládež se nezajímá o novelu trestního zákona, podle níž je trestné držení i několik cigaret marihuany nebo tablet extáze. Vystavit se riziku, že mě policie bude stíhat kvůli marihuaně, je spíše hrdinství. Z čísel už je tedy každému jasné, že trestní novela nesplnila svůj účel, tedy každému kromě zákonodárců a policistů, kterým se zdá represivní paragraf potřebný i na zmíněné lehké drogy. Zjištění studie tedy uklidňuje, ale jen do určité míry. Problém s drogami nemá tak závažný kriminální rozměr, společenský ale tím víc. Nad tím nelze mlčky mávnout rukou. Brát drogy není správné a růst jejich popularity je znamením civilizačního úpadku. Češi k tomu mají velké sklony a jejich náklonnost k cigaretám a alkoholu odpovídá poměrům na východě Evropy, který se teprve pomalu probírá z postkomunistické strnulosti. Stresy z neúnosných poměrů lidé ventilují tím, že uhnou do umělých světů. Poměry se tak dále zhoršují. Nastupující generace přebírá zlozvyky svých otců. Navíc si našla další omamnou látku, kterou hodnotí jako méně škodlivou než tabák i alkohol. Postavit se epidemii je bez pochyby úkolem politiků. Chovají se dosud ale spíš jako alibisté, když trvají na platnosti trestní novely, u níž už je delší dobu zřejmá její zbytečnost. Možná ještě víc. Nepřímo tak doznali, že situaci nedokážou řešit. Existuje evropská politika, která doporučuje členským zemím jak proti omamným látkám zasáhnout. Členské země by se měly naučit rozlišovat drogy podle jejich škodlivosti. Lidově řečeno, dělit je na tvrdé a měkké. Ty první stíhat co nejostřeji, v případě těch druhých přesvědčovat a odrazovat od jejich užívání. Česká politika dosud tento směr odmítá a namísto přesvědčování sází výlučně na represi, i když je v mnoha případech zbytečná. Drogy se jí tak vymýtit nedaří a spíše dává mladým argument, proč je užívat. Je to skutečně jiný a lepší svět, když se ti dospělí nad útěky do něho tak rozčilují?
________________________________________________________________________

Marihuana i nadále zůstává číslem jedna mezi drogami
Vysočina - noviny Třebíčska | 24.1.2004 | rubrika: Třebíčsko | strana: 4 | autor: Vladimíra Valová

Třebíčsko * Mladí lidé preferují měkké a taneční drogy před těmi tvrdými. Vyplývá to z výsledku Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách, do které se zapojilo 15 tisíc šestnáctiletých středoškoláků v celé republice. Podle Jaroslava Žáka, vedoucího Kontaktního centra drogových závislostí v Třebíči, zůstává třebíčskou drogou číslo jedna marihuana.
"Za loňský rok jsme nezjistili zvýšený počet nových uživatelů, ale spíše nárůst spotřeby drog u jejich konzumentů, kteří přešli z příležitostného užívání k častějšímu. Nejužívanější drogou stále zůstává marihuana," tvrdí Jaroslav Žák. "Protože malé město jako Třebíč je málo anonymní, hodně dynamicky zde pracuje represe. Intenzita braní drog záleží hodně na tom, jak rychle se podaří odhalit jejich výrobny, což jde daleko rychleji než ve velkých městech," konstatuje vedoucí.
Pohled mladých lidí na nebezpečnost tvrdých drog se podle výsledků celorepublikové studie mění, více si prý uvědomují jejich nebezpečnost. "Naši klienti ta rizika také znají, ale že by je to od tvrdých drog odradilo, to asi ne," říká Jaroslav Žák, který ale oceňuje, že přece jenom klesá zájem o tvrdé drogy. "Myslím si, že některé druhy drog démonizujeme. Pochopitelně, že kouření marihuany není zdravé, ale když se podívám na statistiky, alkohol způsobuje daleko více škod," tvrdí Žák a dodává, že díky současné protidrogové politice se daří minimalizovat rizika při užívání drog, jakým je například přenos viru HIV. "O co tady jde? O to, aby lidé úplně přestali brát drogy, což je fenomén, který není možné dosáhnout, nebo budeme chránit zdraví a minimalizovat rizika? To mi připadá efektivnější a myslím si, že se to daří. Když se podívám na východní blok, například na Ukrajinu, tak je vidět, že máme vyspělou protidrogovou politiku už jen proto, že je zde třeba minimální výskyt HIV," uzavřel vedoucí Kontaktního centra Jaroslav Žák.
________________________________________________________________________

Brněnští výrobci pervitinu už jsou nejspíš nešťastní
Rovnost - deník pro Brno-město a Brno-venkov | 23.1.2004 | rubrika: Brno | strana: 9 | autor: (ček)

děje se v Brně

drogy

Brno * Rekordní počet varen pervitinu loni odhalili a zlikvidovali brněnští kriminalisté. Rovných padesát."O rok dříve jich bylo dvaatřicet," konstatoval kriminalista, který se zmíněnou problematikou na městském policejním ředitelství zabývá.
Dodal, že počet lidí stíhaných za výrobu a distribuci drog se ve zmíněných dvou letech výrazněji nezměnil. Loni jich bylo sto osm, předloni o čtyři víc. Jsou nejrůznějšího věku. "Pamatuji si, že před časem mezi nimi figuroval i třináctiletý školák. Ten však byl vzhledem k věku trestně nepostižitelný," sdělil policista.
Z úspěšného tažení týmu kriminalistů Toxi působícího na brněnském policejním ředitelství začínají být výrobci pervitinu nešťastní. Uchylují se s varnami do míst, v nichž je podle nich menší riziko odhalení. Do brněnských sklepů, rekreačních objektů a dokonce i do příměstských lesů. Jenže řada z nich má stejně smůlu.
Nepomáhá jim ani stěhování varen za hranice krajského města, odkud se snaží pervitin distribuovat zpět do Brna. "Kromě jiných míst jsme loni odhalili brněnské výrobce této drogy například vHustopečích na Břeclavsku, v Újezdě u Brna či v Zastávce na Brněnsku," konstatoval kriminalista.
________________________________________________________________________

»Chyběl jen ohňostroj«
Haló noviny | 24.1.2004 | rubrika: Dopisy | strana: 11 | autor: V. FRANCL, Praha

Dva čeští pašeráci drog se nám vrátili na základě »úspěšné diplomacie« pracovníků konzulátu v Thajsku. Škoda, že naše diplomacie se tak nesnažila a nebyla tak úspěšná při vyjednávání vstupních podmínek do EU. Přednost zřejmě dostali kriminálníci, což také o něčem svědčí. Pašerák drog E. Novotný má dokonce svého sponzora, režiséra Dana Svátka (Metro 14. 1. 04), který mu zaplatí polovinu ze 100 000 Kč. Tím mu uhradí náklady za transport z Thajska do republiky, které jim jsou předepsány k náhradě. Druhý pašerák drog R. Hanykovics si zatím musí na svého sponzora počkat. Velkou radost udělali našim daňovým poplatníkům, kteří jejich ne zrovna krátkou vazbu ve fešáckém českém kriminále budou za oba kriminálníky po desítky let hradit. Tyátru, který návratu kriminálníků-pašeráků heroinu do republiky, aby jim v thajském kriminále náhodou neublížili, připravily všechny televizní stanice, chyběl jen ohňostroj a slavnostní uvítání na Staroměstském náměstí za účasti našich celebrit.
________________________________________________________________________

Drogu je možné uvařit třeba i v autě
Zlínské noviny | 24.1.2004 | rubrika: Zlínský kraj | strana: 3 | autor: (pz)

Kroměříž * Na Kroměřížsku je stále jednodušší sehnat drogu. Přestože se region naštěstí v počtu případů nemůže srovnávat s jinými oblastmi a patří spíše k těm podprůměrným co do šíření drog, pozornost budí zejména fakt, že se v něm množí případy výroby návykových látek.Zde jším kriminalistům se sice daří mnohé výrobny odhalovat, ovšem práci jim ztěžuje mírná legislativa.
"V oblasti návykových látek došlo oproti minulému roku ke zvýšení počtu případů.Celk em jsme se zabývali šestnácti případy a stíháno bylo dvacet pachatelů, přičemž někteří z nich pracovali ve skupinách," hodnotí uplynulý rok mluvčí kroměřížské policie Luděk Remeš, podle kterého byli kriminalisté při odhalování pachatelů této problematiky úspěšní ze čtyřiadevadesáti procent.V e většině případů se jednalo o výrobu a následnou distribuci pervitinu a věkový průměr pachatelů nepřesahoval dvacet let."P ervitin je z tvrdých drog nejrozšířenější. Jen za loňský rok byly na Kroměřížsku odhaleny tři výrobny," prozradil Remeš.P oznamenal také, že většina lidí má o výrobě pervitinu zkreslené představy."Myslí si, že příprava vyžaduje odborné znalosti a speciální laboratorní vybavení, jenže opak je pravdou. Vaří se ve zcela provizorních podmínkách, výrobcům stačí vařič, nějaké ampule a látka, z níž se droga vyrábí," dodal mluvčí, podle kterého jsou uživatelé schopni uvařit si drogu třeba v autě. Policie se netají tím, že vyšetřování případů, výroby, distribuce a přechovávání návykových látek komplikuje naše legislativa. Kriminalisté by přivítali, kdyby byly zákony tvrdší."Někt eré reakce soudů nás zarážejí.P olicie například navrhovala vzetí pachatele do vazby, ale soud to neakceptoval.O bviněný pak mohl pokračovat v činnosti a zamést stopy a tím se samozřejmě vyšetřování komplikuje," upozornil mluvčí.A ni trestní sazby se kriminalistům nelíbí.Jsou nízké a vedou k tomu, že vrátí-li se pachatel z výkonu trestu, často v páchání trestných činů pokračuje.
Přestože kroměřížská policie v uplynulém roce neřešila případy jiných drog, například extáze či marihuany, neznamená to, že by se v regionu nevyskytovaly.Také šetření těchto drog je však se současnými právními předpisy komplikované.
________________________________________________________________________

Holandský Amsterodam je město ctností i neřestí
Olomoucký den | 24.1.2004 | rubrika: Víkend * cestování | strana: 67 | autor: Eugenie Línková

pro odvážné povahy

Turisté do Amsterodamu přijíždějí kvůli grachtům, tedy vodním kanálům, Rembrandtovi či Vincentu van Goghovi. Mnozí zde pátrají po historii divokých 60. let a duchu hippies, kdy bylo všechno dovoleno.

Máte někdo chuť na jointa?

Ostatně mnohé je dovoleno i teď, a tak se do tohoto severně položeného města jezdí i trochu rozehřát tělo milostnými zážitky či pokuřováním marihuany v kavárnách Starého Města.V místních coffeshopech vám místo nápojů naváží marihuanu nebo hašiš. Cena jednoho gramu se pohybuje od 11 do 12 eur. Našinec je šokován, tuzemec nikoliv, protože od roku 1995 v Nizozemsku platí nový zákon o drogách. V coffeshopu se každému zákazníkovi smí v jednom obchodním styku vydat pět gramů hašiše či marihuany. Těm, kdo si cigaretu neumějí ubalit, pak rovnou podají hotového jointa. Takových zařízení se v Amsterdamu nachází kolem tří stovek a pod náporem turistů praskají ve švech.

Na náměstí vyhlíželi hippies Nový Jeruzalém

Do centra se dá dostat z letiště nebo z okraje města jednoduše - vláčkem, který jezdí ve dvouhodinových intervalech. Jízda trvá dvacet minut a přijde vás na 3,90 euro. Za taxíka zaplatíte 40-50 eur.
Od Hlavního nádraží lze město rozdělit na dvě půlky. V pravé části jsou soustředěna muzea a kulturní památky. Atmosféra v té levé se pak nese převážně v duchu nespoutané zábavy. Obě strany rozhodně stojí za vidění!
Centrální náměstí Dam, kam vás dovede hlavní třída Damrak, je od nepaměti místem všeho dění. V roce 1535 tu nazí novokřtěnci očekávali poslední soud a na konci 60. let zde květinové děti v marihuanovém opojení vyhlížely Nový Jeruzalém.

Puritánské vdovy se nesmějí stýkat s muži

Jen o pár kroků dál je prostředí zcela odlišné, ctnostné a přísně bigotní. Za vraty jednoho z domů se prostírá komplex jednačtyřiceti štítových domů Begijnhof. Původně šlo o středověký domov pro katoličky, které pečovaly o chudé a nemocné - směly však mít byt i soukromý majetek. V současnosti domy obývá sto pět nezadaných postarších dam. Pečuje o ně pastor, který kromě toho vede církevní reklamní agenturu. Ženy musejí žít podle pravidel domu: Nesmějí se veselit ani stýkat s muži. Vzájemně se hlídají a poruší-li některá "domovní řád", je vystěhována. Jedinou jejich zábavou je péče o zahradu, úklid chodníčků a návštěva zdejší kaple.

Okna zdejších domů připomínají výklady

V Amsterdamu je více než 160 grachtů. Původně mělo město pouze obyčejný kanál s hrází, věžemi a náspy. Jak se začalo rozrůstat, vznikaly soustředné prstence vodních kanálů, které sloužily k odvodňování nových stavebních pozemků a pro vnitroměstskou přepravu zboží. Do roku 1872 proudila voda v kanálech přirozeně - působením přílivu a odlivu moře. S přehrazením města na východě bylo nutné vybudovat čerpací stanici, která zabezpečuje proudění vody a zabraňuje jejímu zahnívání. Při toulkách Starým Městem je k vidění na 7000 domů a špýcharů pod památkovou ochranou. Jak se v těchto nudlovitých staveních bydlí, se můžete přesvědčit po setmění. Obydlí Holanďanů se totiž rázem promění ve výkladní skříně - záclony a závěsy se "nenosí". Volně se dá nahlédnout i do domů "lásky", které se vinou u nábřeží.

Za sex se platí čtyřicet eur

Ve městě jsou desítky červeně osvětlených výloh, za nimiž postávají spoře oděné dívky nejrůznějších národností. Zvědavých turistů, kteří se na dívky přišli "jen podívat", zde potkáte mnoho. Odvažují se zaklepat na výlohu a optat se "za kolik"? Když dívka s chladným hlasem sdělí taxu za poskytované služby, zvědavce pak většinou přejde humor a rychle odcházejí. Odvážnější nebo zkušenější "mizí za výlohou a dívka zatahuje závěs. Zásadně nesmlouvá a svých čtyřicet eur prostě požaduje.
________________________________________________________________________

Rakouská policie zadržela 3,6 kilogramu heroinu při předávce
Zpravodajství ČTK | 23.1.2004 | 15:24 | rubrika: Právo a krimi - Evropa, ES, NATO | autor: IK

VÍDEŇ 23. ledna (ČTK) - Rychlý obchod v restauraci rychlého občerstvení McDonald's ve Vídni překazili rakouští kriminalisté, když zadrželi předávku heroinu a kokainu od kurýra z Amsterdamu místnímu dealerovi. Droga v hodnotě 320.000 eur a oba pachatelé byli zadrženi, oznámila dnes vídeňská policie.

Kurýra totiž policie sledovala delší dobu až do předávky. Oba účastníci byli značně nervózní a cítili se sledováni, pozornost však věnovali těm návštěvníkům restaurace, kteří s policejním sledovacím týmem neměli nic společného, cituje agentura APA policejní zdroje. Zásah kriminalistů tak oba stejně překvapil; v zadržené tašce na laptop pak policisté našli dva kilogramy heroinu a 1,6 kilogramu kokainu.

Identita kurýra, který má u nizozemské policie záznam, však není jasná. Muž tvrdí, že pochází z Kamerunu a vykazuje se doklady na jméno Teunis S., mluví však nigerijským dialektem. Ani jeho údajný věk 41 let není jasný. Vyšetřování ve spojitosti s nizozemskou policií proto pokračuje.

ik hej
________________________________________________________________________

Policie v euforii
Večerník Praha | 24.1.2004 | rubrika: Panorama | strana: 14

LETEM SVĚTEM

Celé jedno patro policejní stanice musela uzavřít izraelská policie ve městě Dimona kvůli pronikavé vůni několika tun zkonfiskované marihuany, propašované z Egypta. V policistech totiž vyvolávala euforii. "Vždycky když jsem přišel do práce, cítil jsem se jako zdrogovaný,"prohlásil jeden pollicejní důstojník. "Vůně marihuany s námi důkladně cloumala - vůbec se nedalo pracovat."Pak zasáhl policejní lékař, který osazenstvu stanice nařídil přestěhování do jiného patra, dokud veškerá "tráva" ze skladu nezmizí.
________________________________________________________________________

Ekonomika globálního terorismu
Euro | 26.1.2004 | rubrika: Recenze | strana: 48 | autor: Benjamin Kuras

Loretta Napoleoniová

Bourání mýtů o islámských fanaticích

O islámském terorismu se vytvořily dva mýty, jimž jsme uvěřili skoro všichni. Jednak že příčinou islámského terorismu není nic jiného než bída islámského lidu způsobená západním imperialistickým vykořisťováním za pomoci zkorumpovaných prozápadních vládců a že islámský fanatismus, smrtelně nenávidící všechno západní, demokratické a sekulární, je fenoménem nepatrné menšiny zfanatizovaných nevzdělaných muslimů, které ostatní muslimové pokládají za blázny. Tyto dva mýty mají na evropskou veřejnost dvojí účinek. Jednak v ní vzbuzují pocit viny, který ze svých beder přesouvá na Ameriku a Izrael. Jednak ji udržují v letargii, nepřipravenosti a v iluzi, že i islámský fanatismus se nakonec nějakým způsobem "pozápadní", zdemokratičtí a zlaskaví – vždyť pravý islám je přece náboženství mírumilovné. V Británii byly v listopadu zveřejněny informace, které tyto mýty stavějí do trochu jiného světla a kontextu. Že tyto informace nepřešly ve velkém do mezinárodních médií, možná vypovídá o tom, jak silné jsou iluze, jichž se nechceme vzdávat. Třetina dolarů se neuhlídá. Terorismus je globální byznys, v němž se každý rok otáčí 1,5 bilionu dolarů, vesměs v hotovosti, po milionových kufřících podobných tomu, jaký se našel u dopadeného Saddáma Husajna. Převyšuje HDP Velké Británie a představuje přibližně pět až osm procent celkové světové ekonomiky a má ze všech ekonomických aktivit nejrychlejší růst. Světem tak obíhá přibližně třetina všech dolarů vydaných americkými bankami, které se nikdy nevracejí do normálního bankovního oběhu a jejichž transakce se těžko dají sledovat. Teroristické organizace jsou provázány globální sítí makléřů, bankéřů a podnikatelů, které propojují ilegální obchody (jako narkotika, zbraně, migraci, prostituci, organizované loupeže a vydírání) s legální ekonomikou mnoha zemí včetně západních. Teroristická globální síť má přímou podporu vlád, bank a vlivných ekonomických kruhů řady islámských zemí a nepřímou finanční podporu ekonomických a politických establishmentů západních, které na ní vydělávají. Je neoddělitelně provázaná s ekonomikou západních zemí, kde má devastující účinek na podnikatelskou etiku a kde by mohla jednoho dne způsobit globální krach. Nová ekonomika teroru. Cituji z nové knihy Modern Jihad, kterou napsala italská ekonomka Loretta Napoleoniová a která sleduje ekonomické aspekty světového terorismu, od italských Rudých brigád přes kolumbijské narkotikové mafie až po dnes největší teroristickou síť islámských organizací. "Nová ekonomika teroru" – jak ji autorka nazývá – je dnes největším nebezpečím pro západní kapitalistický ekonomický systém a sílí s jeho globalizací, v níž se jí daří plavat jako rybě ve vodě. Je to ekonomika samoúčelná: jejím jediným cílem je pokračovat v terorismu a její výdělky se investují do dalších teroristických akcí. V roce 2000 proběhlo ve světě 32 ozbrojených konfliktů vedených islámskými organizacemi. Islámské organizace napojené na ozbrojené skupiny mají ročně k dispozici nezjistitelné finanční fondy, odhadované na šestnáct miliard dolarů. Navíc z těch, jež se zjistit dají, jen Saúdská Arábie dává ročně deset miliard prostřednictvím svého ministerstva náboženských prací a financuje islámská centra po celém světě. Soukromí saúdští finančníci poskytují miliony dolarů přímo organizaci al-Káida. Druhým hlavním finančním zdrojem radikální islamizace je Kuvajt, jehož banky penězi podporují mezinárodní podnikatelské projekty s cílem propagace islámu. Narkotiková obchodní síť funguje. Další jakžtakž odhadnutelný obrovský zdroj financí plyne z narkotik, jimiž islámské země zásobují tři čtvrtiny trhu, jehož celosvětový obrat se odhaduje ročně na 500 miliard dolarů. Na řízení obchodu s narkotiky se podílejí státní organizace islámských zemí, jako je například pákistánská vojenská rozvědka ISI, která na něm vydělává okolo dvou miliard ročně. Narkotiková obchodní síť prochází z Afghánistánu přes bývalé sovětské středoasijské republiky, kde se z ní financuje růst ozbrojených islámských organizací napojených na al-Káidu. Dále jde Čečenskem a Tureckem na Balkán, kde financuje islamizaci Bosny a hlavně Albánie, kterou ovládá "arabsko-afghánská síť" čili opět al-Káida. Ta v roce 1998 uzavřela dohodu s íránskými revolučními gardami, že budou společně používat Albánii jako základnu k útokům na Evropu. Evropskou distribuci narkotik řídí Kosovská osvobozenecká armáda ve spolupráci s čečenskými organizacemi. Touto cestou do Evropy prochází až šest metrických centů narkotik měsíčně. V Kosovu se podle odhadu německé rozvědky propírá ročně 1,5 miliardy zisků prostřednictvím 200 soukromých bank a směnáren. Povinně dobrovolná náboženská daň. Od rozpadu sovětské říše nastal obrovský rozmach islámského bankovnictví ve Střední Asii, na Kavkaze, na Balkáně a v Africe. To také přebírá ekonomickou nadvládu nad Indonésií a Malajsií a proniká do zemí s islámskými menšinami (Indie a Filipíny), kde financuje projekty propagující fundamentalistický výklad islámu saúdského stylu. Síť islámského bankovnictví roste i v západních zemích, kde ovlivňuje přes dvě stovky

bank v USA a přes tisíc v Evropě. Využívá zákonných daňových úlev na financování organizací registrovaných jako nábožensky dobročinné. Do těch plynou další obrovské částky od všech na západě žijících muslimů ve formě "povinně dobrovolné" náboženské daně, zvané zakat, která se nemusí nikde registrovat ani vykazovat, a její výše je proto nezjistitelná. Celková výše oficiálně registrovaných půjček vydávaných islámskými bankami na islámské projekty se odhaduje okolo 150 miliard dolarů ročně. Ty umožňují islámské populaci růst o 6,5 procenta ročně, tedy o 70 milionů osob, zatímco populace Západu ubývá. Výhodně prodaný lup. Mezi největší hospodářské zázraky nové ekonomiky patří Arafatova síť teroristických organizací, která si postupně vytvořila vlastní pseudostát. Po svém prvním úspěšném únosu izraelského letadla v roce 1968 do Alžíru se Organizace pro osvobození Palestiny začala samofinancovat vydíráním světových aerolinií, od nichž vybírala "pojistné" za neútočení v hodnotách od pěti do deseti milionů dolarů ročně. V roce 1972 provedla útok na rotterdamskou rafinerii a o tři roky později na ředitelství OPEC ve Vídni, čímž rozšířila svou "pojišťovací" činnost i na ropné firmy. OPEC palestinským organizacím zaplatil za "ochranu" celkem 220 milionů. V roce 1976 provedla OOP loupež v bejrútské bance, jejíž hodnota není přesně známa, ale vynášení lupu trvalo dva dny a dostalo se do Guinnesovy knihy rekordů. Zlato a hotovost Arafat odvezl do Švýcarska, cenné papíry prodal diskrétně zpět jejich ztrapněným majitelům, a to se ziskem, který převýšil hodnotu lupu. Od jiných bank se pak začalo vybírat další pojistné a ještě jiné byly vyloupeny. V Libanonu OOP ovládla tamní ekonomiku, export a import natolik, že z nich mohla vybírat daně, pojistné a ochranné. Desetiprocentní daň si vybírala z obchodu s libanonským hašišem, jehož export v jednu dobu dostoupil obratu deseti miliard dolarů. Během izraelské invaze Bejrútu v roce 1982 se Arafatovi ještě narychlo podařilo z Libanonu vyvézt 400 milionů v hotovosti. V roce 1988 OOP v oficiálním rozpočtu vykazovala roční příjmy 675 milionů, s čistým ziskem 280 milionů. V devadesátých letech zavedla navíc povinnou pětiprocentní daň z příjmu všech Palestinců žijících mimo Palestinu. Jen ta jí do roku 1999 podle propočtu CIA vydělala čtrnáct miliard (všechno v dolarech). Výši Arafatova tajného fondu si nikdo netroufá odhadovat kromě toho, že se minimálně rovná fondům zjistitelným. Ale ubozí Palestinci se musí uchylovat k sebevražedným útokům – z mizérie a beznaděje působené krutou okupací.

(Loretta Napoleoni: Modern Jihad. Pluto Press, London, 2003)
Taker
AD Mladík na zahradě pěstoval konopí
23.1.2004

Asi mi něco uteko, ale 130 cm kytky na zahradě?? Nevim jak u vás ale u nás byl předefčírem mráz -20 stupňů. To ty kytky prostě nemohly vydržet :D


Anebo sou snad Znojemský noviny přece jen rychlejší než průjem a tuhle letně-podzimní událost nám přinesly ve zcela rekordním čase? :frog:
olo
To taker treba je tam ten tip zapomel:p: :p: :p:
breeder
spíš to do teď nevěděli a jen co to prozradil někdo na policii, tak to s velkou slávou otiskli
Taker
Ano, Znojemský noviny sou prostě ÚŽASNÝ. Asi si je předplatim na deset let dopředu, protože to se fakt vyplatí :D


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma