Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Základní Pěstitelské Informace

 
CANNA–Soubor přednášek, s velkým poděkováním panu Klaassenovi - Klikni zde pro originální téma
smoke85
CANNA – Soubor přednášek, s velkým poděkováním panu Klaassenovi

Dobrý den ve spolek,

rád bych se s Vámi podělil o velmi zajímavé informace z přednášek firmy CANNA, které jsem získal. (Více informací o přednáškách je v pozvánkách tady)
Přednášky sestavil pan Pieter Th. Klaassen BSc právě z firmy CANNA, doufám, že se nebude zlobit za volnou reprodukci jeho práce. Myslím si, že právě zde budou mít ohlas. :wink:
Proto mu chci touto cestou poděkovat za vnesení nových informací a nadhledu do světa kultivace naší milované rostliny :leaf: . Zároveň chci poděkovat pořadateli.

Přeji příjemné počtení


1. téma se zabývá FOTOSYNTÉZOU


Začněme souhrnem základních informací o BIOLOGII ROSTLIN

V rostlině mimo jiné, probíhají dle fotoperiody dva základní procesy, které se nazývají ASIMILACE/FOTOSYNTÉZA a DISIMILACE/DÝCHÁNÍ/SPALOVÁNÍ. Jak jste správně uhodli neprobíhají zároveň, ASIMILACE probíhá za SVĚTLA, DISIMILACE za TMY.
Při ASIMILACI produkuje Z VODY A OXIDU UHLIČITÉHO za pomoci chlorofylu ENERGIE/CUKRY A KYSLÍK. (6 H2O + 6 CO2 = C6H12O6 + 6 O2)
Při DISIMILACI spotřebovává ULOŽENOU ENERGII A KYSLÍK za produkce OXIDU UHLIČITÉHO A VODNÍCH PAR. (E + O2 = CO2 + H2O)
Tyto procesy řídí růst rostlin.
ASIMILACE MÍNUS DISIMILACE = RŮST = PRODUKCE :)


Jak zvýšit asimilaci a snížit disimilaci aneb MAXIMALIZACE PRODUKCE

Co ZVYŠUJE ASIMILACI:
Světlo - množství světla (W/m2) (Čím víc světla dodáte, tím víc zvýšíte potenciální výnos, ale pouze do určité úrovně intenzity)
Teplota - průměrná i denní (Při dodržení správných hodnot a při žádných či minimálních výkyvech maximalizujete transpiraci a produkci. Při teplotách nad 30°C se rychlost asimilace výrazně snižuje)
CO2 - úroveň ppm, množství ve vzduchu (pravidelná výměna, možno přidávat CO2 uměle )
Voda - množství vody transportované rostlinou při transpiraci, ovlivňuje množství biomasy. (Navíc při zvýšené transpiraci dochází ke zvýšenému přijmu živin a tím rychlejšímu vývoji rostliny)
Rostlinná biomasa (stáří) – INDEX LISTOVÉ PLOCHY - větší množství listů je lepší - zvyšuje transpiraci

Co SNIŽUJE DISIMILACI:
Teplota – v noci (Při dodržení správných hodnot maximalizujete transpiraci a produkci)
Rostlinná biomasa (stáří) – INDEX LISTOVÉ PLOCHY - menší množství listů je lepší, žádný stonek a/nebo kořeny + žádné listy zachycující světlo – čím je větší biomasa, tím je pro rostlinu náročnější údržba

INDEX LISTOVÉ PLOCHY = povrch listu v m2/ k pěstební ploše v m2

POTENCIÁL PRODUKCE = KAPACITA = příkon/m2

Růst lze rozdělit do dvou skupin:
fáze VEGETATIVNÍ = (RŮST - LISTY, STONKY, KOŘENY)
a
fáze GENERATIVNÍ = (KVETENÍ – KVĚTY, PLODY, SEMENA)


Jak přejít z jedné fáze fotoperiody do druhé aneb REGULACE KVĚTENSTVÍ

Máme šest způsobů jak regulovat hormony rostliny a produkci květového hormonu:
1. délka noci (tmy), 2. spektrum (chromatičnost, barva) světla, 3.teplota dne a noci, 4. biomasa (stáří rostliny), 5. vlhkost substrátu a s ním souvisí 6. elektrická vodivost EC

VEGETATIVNÍ fáze:
1. délka noci: fotoperioda 18/6 (méně než 12h tmy), možno 24/0 (max. 7 prvních dní)

2. spektrum světla: ČERVENÁ (HPI–MH i HPS) 675 – 730 nm, podporuje růst, hutnost a pevnost
dále je možno přidat i
MODROU (HPI-MH) vlnová délka 400 – 450 nm, podporuje otevírání stomat (dýchacích otvorů), tudíž podporuje i transpiraci, ochlazování, dodává rostlině vitalitu (tvar a velikost, kratší internodia (patra)), více o světle v další přednášce :)

3. teplota dne a noci: nejlépe 24/24 °C (ideálně teplota rostliny, jinak okolní teplota), jestliže regulujete výkyvy teplot, rostlina má menší potřebu regulovat si teplotu sama a může přesunout energii do růstu. :) (Může Vám pomoci svítit v noci)

4. biomasa: nízká, mladá (klon se posuzuje podle stáří matky)

(Trochu odbočím, to může být problém u nakvetlosti řízků!
Matka je už dospělá (zralá), svítí se HPS, není konstantní teplota den/noc a může se tvořit květový hormon!)

5. vlhkost substrátu: vysoká (vlhký)

6. EC elektrická vodivost : nízká

nízké EC = vlhký substrát, rostlina vnímá tyto dva vlivy obdobně
EC je v nepřímé úměře k VLHKOSTI SUBSTRÁTU – tak to vnímá rostlina, neznamená to nehnojit či nezalévat! (Jednoduchý příklad: Byť je v hydru (DR!P, BUBBLER atd.) roztoku s vysokým EC dost, tak jej rostlina nedokáže přijmout a projevuje se nedostatek.)

GENERATIVNÍ fáze:
1. délka noci: fotoperioda 12/12 (12 hod. tmy a více), NENARUŠOVAT FÁZI DISIMILACE (nezapínat osvětlení za tmy) TVOŘÍ SE KVĚTOVÝ HORMON! (Základní tipy pro začátečníky)

2. spektrum světla: ČERVENÁ (HPI–MH i HPS) 675 – 730 nm podporuje růst, hutnost a pevnost +
VZDÁLENÁ ČERVENÁ (HPS) vlnová délka 730 – 750 nm + INFRAČERVENÁ (HPS) 750 – 10.000 nm (teplo), JEDINĚ TYTO DVĚ SPEKTRA SVĚTLA OD 730 nm PRODUKUJÍ KVĚTOVÝ HORMON ! (Proto nejsou ani LED dokonalé, neprodukují teplo, zatím… :) )
dále je možno přidat i
MODROU (HPI-MH) vlnová délka 400 – 450 nm, podporuje otevírání stomat, tudíž podporuje i transpiraci, ochlazování, dodává rostlině vitalitu (tvar a velikost, kratší internodia (patra)), více o světle v další přednášce :)

3. teplota dne a noci: nejlépe 28/20 °C (ideálně teplota rostliny, jinak okolní teplota), UPRAVENÍM TEPLOTY VE DNE A SNÍŽENÍM TEPLOTY V NOCI NA 20°C NUTÍME ROSTLINU K PRODUKCI KVĚTOVÉHO HORMONU ! a lepšímu příjmu vody, regulací teploty opět zajistíte pro rostlinu menší potřebu si regulovat teplotu a může přesunout energii do květu. :) (Může Vám pomoci svítit ve dne)

4. biomasa: velká, zralá (starší), mladá kytka neprodukuje květový hormon (klon se posuzuje podle stáří matky)

5. vlhkost substrátu: nízká (suchý)

6. EC elektrická vodivost : vysoká

vysoké EC = suchý substrát, rostlina vnímá tyto dva vlivy obdobně
EC je v nepřímé úměře k VLHKOSTI SUBSTRÁTU – tak to vnímá rostlina, neznamená to nehnojit či nezalévat! (Jednoduchý příklad: Byť je v hydru (drip, bubbler atd.) dostatek roztoku, ale s vysokým EC, rostlina jej nedokáže přijmout a projevuje se jeho nedostatek.)

Produkce listů a květů:
Když dosáhnete správných hodnot optimalizací, procesy v rostlině budou mít průběh dle tabulky, kterou naleznete v následujícím příspěvku formou obrázku. Jde hlavně o tu generativní fázi. U strainů s odlišnou dobou kvetení (Haze atd.) použijte místo týdnů procenta, místo 1.-10%, 2.-20%, 3-30% atd.

Slovníček, odkazy:
TRANSPIRACE – je výdej vody povrchem rostlin, http://cs.wikipedia.org/wiki/Transpirace, http://www.sci.muni.cz/~fyzrost/sta...transpirace.htm
STOMA, m.č.STOMATA – průduch/y, http://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C5%AFduch

No, tak to by byla 1. část 1. přednášky, nebojte budou další. Postupně je budu doplňovat. :wink:
hummingbird
K+ super, budu se těšit na světlo :)
smoke85
dodatek k přednášce FOTOSYNTÉZA

Tabulka produkce listů a květů.

Dle tabulky je jasné, že není účelné zbytečné prodlužování délky generativní fáze. Taktéž je patrné po jaké době se projeví viditelné změny na rostlině, vlivem změny fotoperiody. Tzn. cca. do dvou týdnů po přechodu periody na 12/12 se projeví nakvétání, po cca. pěti týdnech by měl být ukončen definitivní růst (prodlužování) rostliny a už mohutní pouze květy :drools:
Frutexx
a tim ten soubor prednasek zkoncil? nechci rejpat ale to toho pan Klaassen moc neprednesl :DD
crazyben
No psal že to je první část, takže myslim že tim neskončil (ikdyž pauzu už má dlouho)... zatim nic novýho, všechny informace už tu někde jsou, ale nikde takhle pohromadě (pominuli dnes už zastaralej faq, doba jde dál... dnes už jsme zas o něco chytřejší, technika vyspělejší).

Za mě K+, všechno už tu popsaný někde je, ale vždy tak že se řešilo třeba jen světlo, jinde vzduch, pak zas jen vlhkost... tady je krásně shrnutý co jak může kytku ovlivnit. Člověku to pomůže třeba líp indentifikovat jeho problém a pak se zaměřit třeba jen na tu část kde je problém a hledat už ve správnejch vláknech.
celek
To s tím indexem listové plochy je zajímavý. Ale je otázkou, že čím je větší index, tím je to lepší až do nekonečna. Určitě existuje optimální poměr. Podobně jako je optimální intenzita osvitu.
Je sice pravdou, že "málokdo" bude v boxu svítit na samce, ti totiž mají nižší nároky na světlo a přitom jsou méně olistěné oproti samicím, ale zase bývaj rychlejší ve vzrůstu. Samci kvetou kolem 23 dní, pak umřou, samice kvetou déle.
Jenže čím víc je listů, tím náročnější je pro kytku se o sebe starat. Ale zase je vyšší transpirace pomocí mnoha listí. Co s tím? No pak nastoupí grower s hnojkama. A tady neplatí čím víc hnojek,tím vyšší výnos, což? Jen do určitý hranice.
Fakt by mě teda potom zajímalo, zda pan Klaassen má zkušenost s experimenty ohledně postupného zvyšování watů světla od přepnutí ve srovnání s nasazením maxu watů hned při přepnutí. Co se ho zeptat? :-)
smoke85
citace:
Původní příspěvek od Frutexx
a tim ten soubor prednasek zkoncil? nechci rejpat ale to toho pan Klaassen moc neprednesl :DD


Málo času a věř nebo ne dost mě to sere, minule jsem to sem hodil jak jsem byl nemocný, druhou část mám už mezitím na starém compu. (odešla mi nějaká píčovina u zdroje za třiapůl, takže nový compík to vyřešil, teď už jen musím sehnat nějakou věcičku na propojení starého hadru k novému compu a nebo to znova přepsat :( ) Musím to nějak už dodělat :teef:

citace:
Původní příspěvek od celek
To s tím indexem listové plochy je zajímavý. Ale je otázkou, že čím je větší index, tím je to lepší až do nekonečna. Určitě existuje optimální poměr. Podobně jako je optimální intenzita osvitu.
Je sice pravdou, že "málokdo" bude v boxu svítit na samce, ti totiž mají nižší nároky na světlo a přitom jsou méně olistěné oproti samicím, ale zase bývaj rychlejší ve vzrůstu. Samci kvetou kolem 23 dní, pak umřou, samice kvetou déle.
Jenže čím víc je listů, tím náročnější je pro kytku se o sebe starat. Ale zase je vyšší transpirace pomocí mnoha listí. Co s tím? No pak nastoupí grower s hnojkama. A tady neplatí čím víc hnojek,tím vyšší výnos, což? Jen do určitý hranice.
Fakt by mě teda potom zajímalo, zda pan Klaassen má zkušenost s experimenty ohledně postupného zvyšování watů světla od přepnutí ve srovnání s nasazením maxu watů hned při přepnutí. Co se ho zeptat? :-)


INDEX LISTOVÉ PLOCHY = povrch listu v m2/ k pěstební ploše v m2
tzn. nelze jít do nekonečna pouze od 0 do 1. Je to poměr. Optimální poměr je 1, jinak plýtváš místem a světlem. Jde o to dostat se od cca. přepnutí příp. až do 2-5. týdne květu na 1 (dle strainu - záleží jak mu to jde). A dále je zmíněno, že malý index je lepší pro rostlinu z hlediska disimilace a údržby, nemá tolik listů, větví a kořenů, ale zase nemá transpirace takový účinek - a ta by měla být maximální.

To s těmi samci jsem nějak nepochopil, proč to zmiňuješ?

Transpirace slouží k dopravení živin vodou do rostliny a v principu jde o to maximalizovat transpiraci. Prostě přinutím kytku maximálně žrát, protože jí poskytnu vše co potřebuje.
To ale neznamená přehnojovat i člověk má jíst méně a častěji, takže nejlépe stálý přísun živin o hodnotách, které doporučí výrobce hnojiva, leč ty se mohou lišit, nejlépe kontrolovány pH a EC metry.
Tzn. např. EC 2 - dobrý, ale třeba Plagron a Biobizz mají různé hodnoty různých prvků, takže to vypadá v poho, namíchám a mám EC 2. Jenže pokud jeden výrobce má NPK 7-2-4 a druhý třeba 6-3-3, tak EC 2 bude u každého výrobce znamenat něco jiného a proto není dobré držet se univerzálních hodnot, vždy se musí hodnoty přizpůsobit a výrobce vám přímo doporučuje jak a kolik, navíc každý strain má jiné požadavky a i těm se musí vyhovět. Pokud to má někdo v ruce a jede jedním stylem (hnojky, strainy, prostě setup) tak to pak jde i bez měření, ale bez zkušeností to nejde.

Sry, opravdu nevím zda má zkušenosti s experimenty ohledně postupného zvyšování watů světla od přepnutí ve srovnání s nasazením max. wattů hned při přepnutí. IMHO asi ne, oni nemají problém platit ranec za elektriku, to byl jeden z prvních postřehů. Když vysvětloval proč Amíci používají 1kW výbojky, když přitom jsou 6kila nejúčinnější. No jenže oni serou na účinnost, jim jde o výkon a ten má nejvyšší 1kW :teef: prostě dvě lampy jsou lepší než jedna, to nepopírá i rozložení světla je lepší při použití více výbojek, ale když je to skoro za dáčo - tak jedou ve velkém - kilo je kilo :teef: To v evropě při ceně ele. za kW blížící se ceně ropy za barel raději s nejúčinnější 6kulí.

edit: On spíš doporučuje měnit spektrum světla. Pro růst modré a červené, pro květ modré, červené a infračervené a pro dokvétání ještě přidat ultrafialové.
IMHO je kytka naprogramovaná co má dělat cca. od přepnutí, co jí do té doby nedáš, pak už nedohoníš. Takže výkon zvyšovat s indexem listové plochy. Zvyšování výkonu v průběhu kvetení nemusí být tak znatelné. I slunce pálí nejvíc v červenci, v růstu a pak už to jen udržet :)

Zeptat se ho můžeš, každoročně jezdí na Cannafest do Prahy. Pokaždé s ním zkecnu.

Celkově je tvůj příspěvek IMHO dost zhulený :teef:, samo že v poho :) jen to pochopit :teef: Doufám, že to píšu srozumitelně :teef:

Mějte se fajn lidi, peace :rasta:
nadrzajda
Hallooo, to je tedy uplna konecna??
Legy
Tvle, od kdy má MH, HPI a další nesodíkový výbojky červený spektrum?! Ty mají spektrum přes modrou, zelenou, max žluto-oranžovou...
nadrzajda
Ted jsem dostal spam mail, kde by moh nekdo dokoncit smokovo 2 roky stare tema, pokud by zasel na prednasky. Smoke asi odumřel, odešel náhle a už není . . . . .

Společnost CANNA – jeden z předních holandských výrobců hnojiv a substrátů s dlouholetou tradicí vyráží na objížďku evropy a na svých zastávkách nemine ani growshopy Growway Garden!

BRNO: Středa 19.4. od 14:30 do 16:00.

OPAVA: Čtvrtek 20.4. od 14:00 do 15:30.


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma