Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Outdoor Pěstování

 
Pasivní hydroponie - outdoor - Klikni zde pro originální téma
MedvedBrtnik
Ahoj kolegové,

nedávno jsem v jednom vlákně narazil na návod k výrobě kýblů sloužících pro pasivní hydroponii. Tento nápad se mi velice líbil, tudíž jsem se rozhodl jej aplikovat s jistými úpravami i pro mé potřeby u letošního outdooru. A proč vlastně zakládám nový thread? Bohužel jsem nikde nenašel všechny potřebné informace na jednom místě, s několika systémy pasivní hydroponie mám za poměrně dlouhou dobu pěstování na sluníčku nasbírané zkušenosti a rád bych zde prezentoval nějaký ucelený přehled, do kterého, jak doufám, přispějete taktéž Vy, protože samozřejmě nikdo nezná úplně vše. :) Pusťme se tedy do přehledu systémů.

1) Samozavlažovací truhlíky a nádoby - zavlažování pomocí knotů

Nejprve bych začal u těchto systémů, protože se mi jeví jako nejlepší možné řešení outdoor závlahy v případě použití nádob, navíc se tato technika dá aplikovat i při pěstování na stromech.

Princip je velice jednoduchý, používají se buďto dvě nádoby, kde jedna slouží jako zásobník vody nebo jedna nádoby rozdělená na dvě části. Kdysi jsem používal zmíněné samozavlažovací truhlíky, svůj účel plnily parádně, kytky v nich čile rostly, ale nevýhoda je jasná - jejich velikost, která se pro pěstování větších rostlin nehodí.

Chytré hlavy přišly s nápadem upravit si kyblíky, do spodní části kýble s kytkou stačí vyřezat díry pro knoty, vsunout do kýble, který slouží jako rezervoár pro vodu a je vymalováno. Viděl jsem zde kýble o objemu do 15ti litrů a v nich kytky kolem dvou metrů. To už by celkem šlo, ale pro mě stále nedostačující.

Nápad jsem si dále poupravil, z loňska mi zbyly 65l kalfasy, ve kterých se kytkám dařilo dobře, ale z důvodu nefunkčního Tropf Blumatu mi nejdřív přesychaly a následně se mi zase vytopily, takže to kytky nedaly. Rozhodl jsem se tedy následovně, přikoupil jsem 90l maltovníky, které mají větší průměr a budou složit jako pěstební nádoby se substrátem, 65l kalfasy budou sloužit jako zásobníky na vodu, zakopu je do země, knoty následně vytáhnou vodu do pěstebního kalfasu. Prosté, účinné, přesně toto potřebujeme. Navíc ze zásobníku udělám hadičkou přepad do dalšího kalfasu, který bude sloužit jako sběrné místo na vodu, když budou třeba vydatnější deště a vody v zásobnících bude moc. Prostě maximalizace efektivity. Knoty se dají navíc vytáhnout z vody, pokud potřebujete zavlažovat méně nebo naopak ponořit, pokud jsou požadavky na závlahu vyšší, takže je lepší dát jich více pro možnost regulace. Nevýhody? Kořeny prorůstají do rezervoáru s vodou. Toto se dá také vyřešit přenosným vzduchovým čerpadlem, které používají rybáři, ale je potřeba dotáhnout na místo autobaterii, takže vcelku nepraktické. Jinak cena stavby systému je mizivá, dva kalfasy = 250 Kč, 5m knotu = 50 kč, 2m hadička = 20 kč.

Výhody:

+ jednoduchost
+ bezúdržbovost
+ efektivita
+ finančně nenáročné

Nevýhody:

- kořeny prorůstají do rezervoáru
- nutno odladit správný počet knotů a jejich umístění

2) Tropf Blumat

Tento systém jsem se jal zkoušet loni, omrknul jsem nějaká videa, jak to funguje v praxi, nakoupil kolíky a čekal na vhodnou dobu pro jejich použití. Při instalaci první nadšení opadlo, musel jsem řešit umístění rezervoáru, aby byl dostatečný tlak v hadičkách, následně máčet kolíky, seřizovat kapkovače, natahovat hadičky.. Ale budiž, dá se to zvládnout. Tři dny jsem kytky nechal bez dozoru, abych viděl, jestli systém funguje, jak má, v zásobníku mělo 5 kytek 50l vody. Po příchodu zásobník prázdný, kytky suché. Čuměl jsem na to jako z praku, začal procházet systém a po chvíli bylo jasno. Jemné silikonové hadičky, které jsou u kapkovačů, rozežrali mravenci. Koupil jsem nové, nainstaloval, problém se opakoval. Takže zbytečně vyhozený litr za systém, který nefungoval, respektive nelze jej využít ve volné přírodě díky zvířatům.

Výhody:

+ relativně levné

Nevýhody:

- nutno seřizovat
- hadičky se mohou ucpat (také se mi poštěstilo)
- mravenci rozežírají tenké hadičky

3) AutoPot systémy

Vcelku nový systém pasivního zavlažování jsem objevil někdy v loňském roce, nápad opět dobrý, systém funguje na jednoduchém principu, ale bohužel pro mé využití opět malý objem nádob. Další nevýhodu vidím v tom, že systém musí stát vodorovně, což v přírodě občas může být problém, já sám mám kytky ve svahu a docela špatně se mi dostávaly do vodorovné polohy, respektive stejně stály mírně nahnuté z kopce. Co by pro mě stálo za vyzkoušení, je systém AquaBox Spyder, který funguje rovněž na principu knotů, la nač platit zbytečně za něco, co si vyrobíte sami. Pro lenochy samozřejmě ideální. :D Výhoda je, že k systému je i rovnou filtr na vodu, takže se nezaneřádí rozvodné hadičky.

Výhody:

+ přijatelná cena
+ bezúdržbové

Nevýhody:

- musí být umístěno ve vodorovné poloze
- malé nádoby (kromě Spydera)

-----------------------------------

Prozatím by to bylo vše, řekl bych, že tyto systémy pasivní hydroponie jsou momentálně asi nejvyužívanější tady na Groweru, moc si nepamatuji, že bych se setkal ještě s něčím dalším, snad s výjimkou podomácku vyrobených truhlíků fungujících na principu podtlaku, které zde prezentoval kolega Tibeth, ale tento systém je vhodný spíše na terasy, protože opět nádoby musí být umístěné na rovném povrchu, takže jej ani nebudu popisovat.

Pokud někdo přijde s nějakým dalším dobrým systémkem nebo připomínkou, zapracuji jej zde a dostane odměnou K+, ještě bych chtěl poprosit, jestli má někdo tip na materiál, který je dobrý pro výrobu knotů, ať mi pošle PMko, kupované knoty jsou samozřejmě dobré, ale pokud by se našla jiná dobrá alternativa, rád bych jí sem dodal.

Dále bych chtěl poprosit, abyste nezasírali téma zbytečnými příspěvky typu: "Dobrej nápad, pojedu to letos taky." Na to je karma nebo PMko.

Pasivní hydroponii se moc lidí nevěnuje, přitom si myslím, že je to velice dobrá volba při pěstování outdoor a náklady nejsou nijak přemrštěné, při troše snahy se dá systém poskládat skoro zdarma.

Mějte se fajn a ať to roste.

MB
xpapousek
Zdárek, super téma. Chtěl jsem se jenom zastat blumatu. K nevýhodám:

-nutno seřízení, to je pravda pokaždé když dojde voda v rezervoáru je nutné systém seřídit, ale to je s jistejma zkušenostma otazka minuty, oproti jinym systemum myslim nic navíc
-ucpání haiček je nepříjemné, ale dá se tomu předcházet (nemít bordýlek v rezervoáru)
-mravenci (no nevím, me se to nestalo, ale jiste by šlo jednoduše řešit)
K+
P.S k TB: http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=13924 (nutno použít quote u příspěvků od Kapka1)
Stoned_r41d3r
Knoty se dají normálně koupit viz - http://www.frajman.cz/karta.php?kat_cis=43916 údajně funguje i nylonovej špagát, nebo punčocháče, zatímco balvna se rychle rozkládá ale osobní zkušenosti s tím nemám.
MedvedBrtnik
Díky za odkaz, suprová cena, já se na ně díval včera v OBI, 5 ks v délce 24,5 cm za 59Kč.

Osobně jsem objednával na metráž zde:

http://kutil-florenc.cz/i/knoty-plo...knoty/g/motouzy

Sice to není přímo v nabídce e-shopu, ale zaslal jsem jim mail, že potřebuju 10m, druhej den odpověď, že to odesílají. Dobrý je, že si člověk může nastříhat délku dle potřeby, i když metr vychází dráž než knoty z odkazu od Stoned_r41d3ra.

MB
bull
Ahoj, kdyžtak si to smaž.. Knoty a samozavlažováky jsem zkoušel loni na chilli a můj poznatek je asi takový: pořád to tahá vodu nahoru i když to zase protéká zpět. S použitím asi 6L vody jsem měl 2 dny přelito, 1 den akorát a potom už jen sucho. Ve vedrech to bylo už 2. den večer úplně suché. Prostě mi to stále tahalo vodu do už přelitého kýblu.
Čekal jsem, že si knoty řeknou dost ale ne, nakonec jsem to z nádob vyndal, knoty uříz a používal to s podmiskou jako květináč...
Šlo mi teda hlavně o to, aby to vydrželo zalité, knot jsem měl na 10l kýbl pouze 1, takže spíš poddimenzované. Kde jsem udělal chybu (to snad ani nejde) jsem nezjistil a používat to asi už jen tak venku nebudu..

PS: Kutil na florenci je malej krámek snad se vším pro kutění, když tam něco nemají a nemůžou to sehnat (malé a drobné zboží), pravděpodobně to neexistuje :)
MedvedBrtnik
Čus,

díky za názor, samozřejmě netvrdím, že tyhle systémy jsou bez chybičky a s občasným přelitím máš jistě pravdu, ale moje výše zmíněná zkušenost se samozavlažovacími truhlíky je taková, že pokud vyloženě 14 dní v kuse nepršelo, kytky rozhodně přelitím netrpěly a naopak byly stále zelené a krásně rostly. U kýblů zalívaných ručně to bylo mnohem horší, jeden den přelito, za dva dny totálně přeschlé. Teď se bavím tedy o letním počasí. Umíraly mi listy ve velkém, hrůza.

Třeba má chilli jiné nároky na zalévání, to nevím, ale osobně mám teď samozavlažovací květináče na chilli, které můžeš vidět na fotce nahoře, naplnil jsem je vodou (cca 4l,) po 24h zkontroloval, půda vlhká tak akorát, už mi tu stojí u topení 5tý den a pořád v pohodě, rašelinové květináčky zasazené v hlíně stále vlhké, nevysychají. Dole mám kokos pro lepší vedení vody. U mě tedy převládá spokojenost, třeba jsi měl u toho kýblu moc velkou plochu dotyku knotu s hlínou, holt to chce vychytat, když si člověk kutí takový systém v domácích podmínkách. :)

MB
bruno.kudrna
Zdravím
Jestli to dobře chápu,tak do toho rezervoáru dáváš jenom čistou vodu a vodu s hnojkama používáš jako zálivku ze zhora??Jestli ne a dáváš hnojky i do vody v rezervoáru,nekazí se to potom,když to tam stojí několik dní bez nějaké cirkulace??
Zdárek:sun:
MedvedBrtnik
Čus,

abych se přiznal, tak moc nehnojím, při přípravě půdy do ní dávám granulovaná hnojiva a rohovinu, takže není třeba užívat tekuté hnojky nebo jen v minimálním množství. Na květ jsem kvůli chuti loni nehnojil vůbec a v pohodě, vůbec mi to nežloutlo. Pokud bys hnojil, tak zálivku bych doporučil určitě vrchem a v rozumné míře, aby neprotekla až do rezervoáru, právě kvůli tomu, aby se voda nekazila. Každopádně dobrá připomínka.

MB
mtm1234
citace:
Původní příspěvek od MedvedBrtnik
Čau, díky za příspěvek, mohl bys hodit nějaký odkaz na ty kapače? O nich jsem taktéž uvažoval místo Blumatu, ale už si nepamatuju, kde jsem je viděl, připojil bych je do přehledu. Díky. Jinak ve vedrech když zapojíš ty kapače třeba 4, tak už se to dá. :)

MB



http://www.generalvetproducts.com.a...hpshop&Itemid=1


jedinej problem je ze nejmensi baleni jsem v cr idel po 100 kusech, coz bylo myslim 7500, 75 za jednu bych dal ale 100 jich je k nicemu, jinak kdyb nekdo do toho sel se mnou, muzem se slozit, kdyz nys bude vic ........................ :-)
Basteleeeero
Nazdar, mozno by ti pomohlo toto video. Z rezervoara voda prechadza da akehosi vyrovnavacieho kybla, ktory zarucuje ze ked hladina dosiahne urcitu vysku pritok vody sa zastavi. Dalej spojenymi nadobami zarucis ze v kazdom kalfase bude rovnaka vyska hladiny vody(teda samozrejme ak budu kalfasu v rovnakej vyske). Plavakovy ventil sa da v pohode kupit ale kto chce usetrit tak sa da celkom jednoducho vyrobit z uzaveru na lhenickych ovocnych stavach. Dufam ze ti to aspon trochu pomoze a uz sa tesim na galeriu :)

Bast
guarana
tu je ešte jeden postup od seedbanky Female Seeds http://www.femaleseeds.nl/en/articl...ntainer-64.html
MedvedBrtnik
Basteleeeero: Dobrý videjko, borec nahodil novější verzi, přihazuju odkaz: http://www.youtube.com/watch?annota...Y&v=hIqssok6iXI Každopádně K+ Pro mě nevyhovující, nechce se mi shánět potřebné komponenty, ale jinak dobrý systém. Nevýhodu bych viděl v tom, že vše musí být v rovině.

guarana: Ke knotům chci přesně něco takového ještě doplnit, pravděpodobně udělám díry na 6,5l květníky, které by dosáhly až na dno rezervoáru. Je to tak i u kupovaných samozavlažovacích květináčů. Také K+ za návod. Akorát bych to nedělal z průhledného boxu.
guarana
6,5 L v pohodicke, tym by sa malo zdvihnut dno kvetinaca a tym padom by mala byt vascia kapacita zasobniku na vodu. Oni to asi robili priehladne len pre fotodokumentaciu,clovek si to potom lahsie predstavi a postup je jasnejsi,kazdopadne sledujem tvoju sezonu.
Basteleeeero
Cus chlapi. Chcel by som ist podobnym systemom cca 15 automatiek v 65 litrovom maltase a ako zasobnik pouzijem pravdepodobne 45l maltovnik.Ako casto by podla vas trebalo zasobnik doplnat? inak prerastaniu korenov do rezervoaru by podla mna slo predist ak by sa pod substrat dala netkana textilia ako napriklad tu.
citace:
Původní příspěvek od bull
..pořád to tahá vodu nahoru i když to zase protéká zpět


tohle snad není ani fyzicky možné?!
já jedu knoty 10 let a nikdy nic přelito nebylo.. co jsi měl za substrát?
Basteleeeero
Ahoj Bela, mohol by si napisat nejake postrehy co si si vsimol za tych 10 rokov? Ako napriklad najlepsi material pre knoty, substrat atd.. Dalej ake pouzivas nadoby a ako casto treba rezervoar doplnat?

Bast
Banány
Zdravím, všiml sem si toho tématu tak sem přidám svůj nápad... Přemýšlel jsem, že kdyby se strčily 2 nádoby do sebe, jedna seřízla a vložila do té větší dnem dolů a naplnila se vodou tak by se měla při ostrém slunci voda začít z nádoby uvnitř odpařovat a srážet se na vnitřní ploše druhé nádoby, poté stéct po stěně dolu k víčku a následně tam odtud samospádem kapilárou přímo ke kytkám. Výhoda je prostá, když nebude vysoká teplota, či pod mrakem, voda by se neměla zbytečně vytrácet...Projekt není vyzkoušený ale doufám, že se mi to povede dovést do zdárného konce..
Simpi23
Já tedy používám stejný systém jako MedvedBrtnik a zatim naprostá spokojenost. Jen mě mrzí, že nadrž pod dostala moc místa, mohli klidně udělat menší.

Spodek květináče jsem dal čistej keramzit, aby mi do nádržky zpět neteklo moc substrátu a tím se vyhnul větší možnosti plesnivět vodě.

Jedu to teď první rok, mám v tom AF tak dám brzy vědět, jak to dopadlo.
Basteleeeero
Nazdar chalani, potrebujem poradit. Zvolil som 20l kalfas v ktorom bude substrat a 20l kalfas ako rezevoar na vodu. Jediny problem pre mna je ako vyriesit tie knoty. Kolko? Ake? Chcel som pouzit 30 mm polypropylenovy popruh ale mam pocit ze voda nevzlina tak, ako by mala. Teda ma este napada nastrihat uterak na pasiky a par ich potom zosit dokopy. Myslite ze mi to nezhnije za tie cca 3 mesiace co v tom budu automaty? Bast
guarana
citace:
Původní příspěvek od Basteleeeero
Nazdar chalani, potrebujem poradit. Zvolil som 20l kalfas v ktorom bude substrat a 20l kalfas ako rezevoar na vodu. Jediny problem pre mna je ako vyriesit tie knoty. Kolko? Ake? Chcel som pouzit 30 mm polypropylenovy popruh ale mam pocit ze voda nevzlina tak, ako by mala. Teda ma este napada nastrihat uterak na pasiky a par ich potom zosit dokopy. Myslite ze mi to nezhnije za tie cca 3 mesiace co v tom budu automaty? Bast


Cau,ked mas problem zohnat knot,skus zbastlit toto http://www.femaleseeds.nl/en/articl...ntainer-64.html
Basteleeeero
Ahoj guarana, je to pre mna bohuzial nevyovujuce pretoze potrebujem vodu dorucit na vysku cca 25 cm, ake je to vobec mozne. V hlave mi momentalne vrta napad takze ak sa to podari dam sem fotky. Bast
tripmag
zdarek kolegovci
ak mate out v nadobach tak je jasne ze sa interval zalievky neda natahovat do nekonecna a niekedy je nutne pouzit nejaky automaticky system

ja by som len odporucil dve veci kde sa da ten interval pri pouziti nadob da o dost predlzit a ak je rastlina vo volnej pode tak v mojom pripade spartanskeho postovania v lesoch 30km od domu zalievanie odpadlo uplne
pridem len 1x do mesiaca skontrolovat a prihnojit zalievkou


prva vec je Lignohumat
pouzivam ho uz 2 roky v zahrade uplne na vsetko a je to naozaj skvela vec
kupil som od http://www.humagro.sk/ konkretne praskovy Lignohumat AM je najkoncentrovanejsi a cenovo najvyhodnejsi (50g asi 3,5eura)
25g mi este len teras po dvoch rokoch dochadza
naozaj aj cez tie najvecsie horucavy nepotrebuju rasliny extra zalievku a so susedovou zahradou sa to neda ani porovnavat

druha vec je Hydrogel
to pozna uz skoro vecsina clenov co sa spon trochu tomu venuju
viem je to drahsia zalezitost ale oplati sa
je ich aj viacej druhov ale ja ma mnajradsej uplne cisty bez prisad
taky je napr od Floria a uz to maju skoro v kazdom zahradkarstve ale je drahy
mne sa podarilo uz davnejsie kupit 0,7kg balenie tohoto polskeho za nejakych 15eur aj s postou
http://www.gadar.sk/gadar/eshop/2-1...Z-ZALIVANI-200g
ak by chcel niekto vecsie mnozstvo tak sa to oplati objednat tovno z Polska
napr. tu http://www.futuregardens.pl/category/hydrozele
guarana
pasivny tento system zrovna nie je,ale myslim, ze podstata vlakna je zalievanie bez moznosti zapojenia el. prudu zo siete,urcite uz nejedneho z vas napadlo solarko....

http://www.suttons.co.uk/Gardening/...stem_584550.htm
B@JTík
Pasivní hydroponie mě láká ... asi jdu do toho taky.
Zmiňovali jste několikrát problém se sehnáním knotů. Knoty, tkaničky a další motouzy vyrábí Odetka a.s. a na svém e-shopu i prodává - ploché knoty pro petrolejky v různých šířích a 10m návinu:
http://www.odetka.cz/net20/cz/eshop...x?kat=ost_knoty
guarana
Keď máte známeho čo robí do keramiky-tu je jeden jednoduchší spôsob ako Blumat. http://www.productivegardens.com.au...plants-amazing/
Layt
Zdarec, napadla mě jedna technika a to je se zavlažovacími kolíky.
Kyblík s kytkou dát na místo A, rezervoár s vodou dát na místo B, s tím že místo B by bylo nad místem A. do rezervoáru udělat díru pro hadičku vedoucí ke kytce a nějakým způsobem spojit s kolíkem a ten zarazit do země.
Myslíte že by to fungovalo ?
Layt
.
Layt
Napadlo mě zavlažování pomocí zavlažovacích kolíků .. Přikládám obrázek. Kdo nechápe ihned odpovím
Layt
Tady je zavlažovací kolík
sakumprdum
Ahoj letos chci primichavat do substratu hydrogel taky by to mnelo vyřešit a udržet kytku zavlažovanou několik dni letos budu skoušet budu mit kytky ruzně po venku a tak 1snad dvakrát v tydnu je navštivim doufam že to knečemu bude a nejsou to jen vyhozeny love,nekdo tady nejaky skušenosti jestli se nekomu osvedčil??
Punkheart
Dávam do pozornosti tento produkt, v budúcom roku by som ho moc rád vyskúšal. Jedná sa o automatické zavlažovanie na solárny pohon, ktorému stačí nádoba s vodou, zapojenie vyzerá byť pomerne jednoduché a keby hadičky nerozkúsavali mravce ako na Brtnikovych Blumatoch, tak by to mohlo byt celkom terno

https://www.ecoprodukt.sk/solarne.z...ovanie.sol.c.12
Punkheart
citace:
Původní příspěvek od sakumprdum
Ahoj letos chci primichavat do substratu hydrogel taky by to mnelo vyřešit a udržet kytku zavlažovanou několik dni letos budu skoušet budu mit kytky ruzně po venku a tak 1snad dvakrát v tydnu je navštivim doufam že to knečemu bude a nejsou to jen vyhozeny love,nekdo tady nejaky skušenosti jestli se nekomu osvedčil??


Skúšal som ho minulý rok ale poddimenzoval som dávkovanie - tento rok som sa držal pokynov výrobcu a ver/never ešte som nepolieval ani raz - trochu mi prialo počasie počas vegetatívnej fázy kedy pršalo v pomerne dobrých intervaloch. Tento týždeň sme boli na kontrole po niekoľkých týždňoch (3-4?) bez dažďa s vysokými teplotami a stále je to OK. To, že kytky si vycucli pár veľkých listov odspodu neberiem ako tragédiu.

Jediná jedna nedostala gel lebo pribudla neplánovane a tá jediná mala zvesené listy, ale totálne, ostatné cajk.
Kupoval som ho tu, za 18 Eur/kg ale treba vziať do úvahy, že v hline vydrží 7 rokov, čo je 2,50- Eur/rok a to je smiešna čiastka - dával som to pod 6 rastlín a určite odporúčam
http://hydrogel.sk/
yorkshire
hydrogel je fakt pecka ..tiez som to aplikoval na skusku..a veru o moc to ulahci pracu . aj po tyzdni bez vody boli krasne aj v tych najvecich horucavach. urcite tiez odporucam .
Chronik Duck
Zrovna jsem popsal pasivní závlahu bez el.energie ve fóru pokr. Techniky...
Dokáže to zásobovat vodu do nádrže pro knot ze vzdáleného rezervoáru nebo studny\potoku\becky pod okapem..

Myslím že by to zajistilo cca 50l nádrž aby nevyschla.

http://grower.cz/forum/showthread....16&pagenumber=4


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma