celticvapo |
Keltský Vaporizér - Celtic Vapo
Je nedávno objevený přístroj unikátní jak z hlediska designu tak z hlediska mechanismu funkce. Existuje několik vaporizérů využívajících jako zdroj tepla plamen. Jejich nevýhodou obvykle bývá inhalace spalin a časté je i překračování deklarované teploty, které vede k přepalování a rozkladu účinných látek.
Keltský Vaporizer využívá unikátní princip využívající masivní externí výměník (spirálu či spirály z měděné či skleněné trubičky) nahřívaný plamenem svíčky. Při následném nasávání je pak využito pouze naakumulovaného tepla a to tak, že ve výměníku je až během sání předehříván vzduch, který proudí trubičkou a tím zavádí teplo dovnitř izolované vaporizační komory. Odtud poté putuje výstupním otvorem do sajících úst uživatele. Po několika nádeších, když se výměník ochladí je nutné jej znovu nahřát nad svíčkou, a celý proces znovu opakovat. Pokud opakujeme v rychlém sledu, tak s každým dalším nádechem dosáhneme vyšší teploty uvnitř komory a tím gradace chuti i účinků. Pokud přístroj nepoužíváme zůstává teplo mimo dřevěné tělo a přístroj proto může být neomezeně ohříván (což se hodí když zapomenete...svíčky v klidu dohoří a vyhasnou).
Pro konopí je tento vaporizér na hraně použitelnost a ve chvíli kdy se oleje efektivně odpařují už hrozí vypálení spirály ze dřeva. Obecně platí, že jakýkoli dým je signálem ohrožení přístroje. Ale to je záměrem, aby nemohlo dojít k dlouhodobému přehřátí a vaporizace byla skutečně zdraví nezávadná. Regulace jak již bylo řečeno vyplývá ze správného nastavení plamene svíčky vzhledem k výměníku (tak aby se plamen "zabodával" do mědi ale nenakuřoval ji sazemi) a z vhodného rytmu používání, který si musí každý osvojit praxí. Přepálení jak bylo řečeno s doporučeným zdrojem tepla nehrozí a proto je zpravidla smyslem dosáhnout postupně co nejvyšší teplotu tak, aby se postupně uvolňovali vonné či účinné látky od těch lehčích až po ty nejtěžší (hezky je to patrné na šalvěji či meduňce, která bývá součástí balení).
Tento přístroj je proto primárně určen na širší spektrum bylin a zejména pro citlivé a nemocné osoby, kterým vadí přepalování v často kovové komoře jiných vaporizérů.
Balení obsahuje vaporizér (spirála(y), dřevěné tělo, mosazná síťka, zátka komory), hygienický náústek, bylinky na zkoušku a čajové svíčky pro první použití a jako vzor homologovaného zdroje tepla. Jakékoli jiné zdroje tepla jsou možné a osobně rád zkouším (např. u ohně nad žhavým uhlím, nebo nad lihovým kahanem) ale je třeba mít na paměti, že pokud zahřejeme moc tak spirály vyhoří ze dřeva a vzhledem k reklamaci je to na vlastní nebezpečí. Ale pokud je člověk pozorný je nebezpečí malé.
Doporučená maloobchodní cena:
Jednospirálový 300Kč
Dvouspirálový 400Kč
Jedno- se skleněnou spirálou 200Kč
(zaváděcí cena - vývoj skleněného výměníku stále pokračuje)
Náhradní díly:
Dřevěné tělo 70Kč (lze zničit intenzivním používáním)
Spirála měď 70Kč
Spirála sklo 40Kč
Zátka 10Kč
A tak jako na mých stránkách:
www.celticvapo.com
bych zakončil upozorněním, že vzhledem ke své povaze a k nutnosti manipulace se zdroji zapálení a roztaveným voskem musí být přístroj udržován mimo dosah dětí, a je určen pouze pro osoby schopné samostatného uvažování s využitím logiky.
Doufám, že toto fórum se stane místem setkávání a výměny zkušeností jak uživatelů dosavadních, kterých už je k dnešnímu datu téměř 200, tak i uživatelů, kteří o koupi teprve uvažují a naleznou zde potřebné indicie, a v neposlední ředě potenciálních obchodních partnerů.
Děkuji za zájem a bedlivé prostudování a přeji mnoho krásných zážitků s používáním,
Jakub Růžička
Dotazy a případné objednávky směřujte na:
info@celticvapo.com |
|
|
Slick-ace |
celticvapo:
Zdravím, díky za info o této novince. Rozhodně bych ho rád vyzkoušel. Někde jsem zahlédl recenzi/inzerci (internet, časopis ?) Mám dva dotazy, proč se to jmenuje Keltský Vaporizér? A proč dát přednost jemu před např. vapbongem, jasně, je dražší, ale neznalému oku může přijít v této kategorii vaporizérů komfortnější.
Díky za info a ať se daří!
;) :winner: |
|
|
celticvapo |
Zdravím, původní pracovní název byl Krakonošův vaporizér a keltský se jmenuje proto, že "dřevěný", nebo "primitivní" nezní tak dobře, a protože prostorová spirála a vůbec spirála jako taková je základním motivem Keltského umění...(všimněte si jak by dvouspirálový vaporizér slušel tomu zelenému muži na dřevorytu)... a také proto, že kelti měli technologie umožňující jeho výrobu (znali kovovou trubičku)...i když uznávám, že vzhledem k tomu, že nemuseli za své byliny platit, je vykuřování prostor pravděpodobnější metodou jejich využití ;-)
Pokud jde o srovnání s Vapbongem, tak si nejsem jist (nepoužíval jsem), ale myslím, že to je jeden z těch příkladů, kde jsou vdechovány splodiny ze zapalovače. Z hlediska okamžitého účinku (kteří huliči u Vaporizérů stále marně hledají) je Vapbong asi lepší, ale za cenu horší kvality vdechovaných par. Sklo a kov mají tu nevýhodu, že se snadno přehřejí a černání materiálu je pak důkazem jeho rozkladu, který vede ke vzniku dehtů a volných radikálů. Připálením (a nečištěním) se tento efekt ještě dále zhoršuje.
Můj vaporizér je pro lidi kteří nehledají náhradu jointu ale náhradu hulení...a samozřejmě pro nemocné, kteří se chtějí léčit konopím bez obav z poškození (zanášení) plic.
Pokud jde o možnost odzkoušení, tak to možné je, po domluvě se mnou v Praze nebo Liberec a okolí... |
|
|
Slick-ace |
Děkuji za odpovědi ;).
Ohledně splodin a černání - výrobci doporučují používat tzv. žhavící nebo tryskové zapalovače, díky nimž jsou tyto negativní jevy eliminovány. Šlo by asi o nákladnější řešení než svíčky, ale myslím, že by prodloužilo životnost i Keltskému vaporizéru.. |
|
|
celticvapo |
To jsme se nepochopili, nejde o to, že ty svíčky nebo ten zapalovač nehoří dost oxidačně a dochází k černání vlivem plamene, ale o to že teploty vysoko nad 250°C působí na sklo a kov, které působí na rostlinu, která se připálí a tu spáleninu spolu se splodinamy z hoření propanbutanu my dýcháme. Zatímco můj přístroj se sice někdy (při nepozornosti) zakouří sazemi, ale zvenčí a jediné co si tak můžete poškodit je oblečení, zatímco do plic jde čistý vzduch ohřátý o měď (případně sklo) a prošlý bylinou umístěnou ve dřevě (takže i kdyby chtěla tak se nemá na co nalepit). Jediný způsob jak se to může stát je když se do přístroje foukne a rostliná drť se dostane dovnitř trubičky do přímého kontaktu s ohřátou měďí...pak je třeba spirálu pročistit drátem...
Dokonce i nejdražší vaporizéry jako vulkán tento jev umožňují a sice pokud nastavíme příliš vysokou teplotu ...(nebo u levnějších přístrojů tím že teplota kolísá) jednak je to pak znát na chuti a jednak je možné podívat se na kovová sítka ucpaná směsí olejů a dehtů...Zkušený uživatel ví, ale nezkušený tak může snadno obrátit léčivý efekt v efekt zdraví škodlivý. A to je to co můj přístroj neumožňuje díky tomu, že je dřevěný...protože když už je teplota tak vysoká, že dochází k rozkladu celulozy za vzniku dehtů, tak měděná trubička jednoduše vyhoří ze dřeva. |
|
|
rtepsky |
Zdravím kelty!
Manželka mi donesla jako dárek Celtic vapo, já natěšen ihned vyzkoušel...
Bohužel ani po déletrvajícím nahřívání vaporizace neproběhla, a to jsem se k němu přisával opravdu mocně:) Nešel z něj ten klasický mlhovitý vzdoušek, na který jsem zvyklý.
Jediný efekt byla mírná příchuť paličky a to, že materiál byl po vysypání malinko sušší než předtím. Nasypal jsem ho pak do Volcana a bylo:)
Napadá mě, že to bylo modelem, spíše sativovitější, listnatější struktura, pryskyřice není zrovna nejvíc – z Volcana ho vaporizuju rád přes den, kvůli energetickému rauši.
Dnes večer proběhne zkouška s jiným modelem – pryskřicí obsypaným kushem – tak poté podám zprávu. Celá ta dřevěná srandička je mi moc sympatická, pěkně provedená a nefunguje nejspíš kvůli mé nešikovnosti:(
Toto prosím neberte jako stížnost, spíš by mě zajímal názor zkušenějších keltů:)
Možná by neškodilo hodit na Youtube nějaké názorné edukační video...?
Jo ještě jedna věc – pro plnění kotlíku je optimální spíš méně než více, což? |
|
|
celticvapo |
Zdravím,
máte předpokládám dvouspirálovou verzi. Podle Vašeho popisu předpokládám, že problém je v rytmu. Je to jako když jdete po schodech (v našem případě od 50 do 200°C) jedna noha je nahřívání a druhá (která se při chůzi přisune je sání). Napoprvé trá ohřívání dlouho a uvnitř je úplný chlad (ať už ohříváte jak chcete dlouho...dokud nesajete je uvnitř zima) při prvním nasátí, které musí trvat alespoň 15s (a nemusí být ani příliš intenzivní) se teplota zvýší na cca 100°C a začne se odpařovat voda a ta vůně paličky kterou popisujete. Po zhruba třech nádeších začne výměník chladnout a je nutné nahřát jej rychle znova (cca 5-10s) a začít nasávat znovu. Tentokrát už je 100°c dosaženo téměř ihned a další nádechy odpařují hlavně vodu, ale už z povrchu (trichom) strhávají i první účinné látky. Po dalším nahřátí už voda pomalu dochází a teplota roste, a teď teprve aromaterapie přechází do vaporizace...ale je to o rytmu...rychle dohřát aby startovní teplota v kotli byla co nejvyšší a pak pozvolna prosávat dokud chuť nezačne slábnout a znovu ohřát, atd...Po několika minutách takovéhoto používání už je vaporizér celý nahřátý a zespoda může být i dřevo značně rozpálené. V takovémto okamžiku je možné rychle vyměnit náplň a pokračovat s už ohřátým přístrojem a uvidíte, že je to úplně něco jiného než začínat od nuly...
Pokud jde o model, tak to jste asi vystihl správně...co je osypanější je samozřejmě lépe odpařitelné (větší povrch). To souvisí i s tím, že je lépe jemněji namletý materiál (drtička, mlýnek).
A pokud jde o plnění kotle tak je vždy lepší, když je zcela plný (aby byly zakryty dírky výstupu vzduchu). Myslím, že celý problé byl v této mylné představě, že vaporizér zvládne ohřát omezené množství, které je těsně u mědi, ale tak tomu není. Ve chvíli kdy nasáváte je energie uložena v tom vzduchu a ten musí přijít do kontaktu s co největším povrchem a s co největší hmotou (vlhký materiál přijme víc tepla než suchý v další fázi vyporizace, a proto i vzduch který nám jde do úst je chladnější (a vlhčí). Pokud by se Vám vzduch v pozdějších fázích vaporizace zdál moc teplý a suchý je třeba nasadit na náústek kus hadice.
Ale to co doporučuji všem je: Vyzkoušejte si to na té šalvěji či meduňce, tam je jasně vidět kde jdou vonné silice, kde účinné látky (hořké) a kdy je dosaženo maximální teploty (chuť vymizí).
A pokud jde o bílý dým...ten jsem zaznamenal pouze několikrát a to když jsem to ohřál opravdu rychle (větším plamenem než je svíčka)...a nebo když se dá nový materiál do úplně rozpáleného přístroje. V prvním případě to ale ohrožuje životnost přístroje a v druhém je to hodně o praxi...i mě se to nepodaří vždy...odpařit všechno najednou ale není smyslem mého přístroje. |
|
|
celticvapo |
citace: |
Původní příspěvek od bob0015
Nevím s jakými teplotami přijde do styku měděná část vaporizeru, ale vím, že měď je při ohřívání hodně toxická, proto mi nepřijde jako příliš vhodný materiál. |
Dobrý den,
nevím nakolik je tento dotaz myšlen vážně, protože Já jako anorganický chemik zase moc dobře vím, že měď je v organismu běžná a v určité míře i potřebná (ve všech oxidačních stavech), a že pro její vlastnosti byla využívána v potravinářství a medicíně odjakživa. Páry mědi (zejména horké) jsou samozřejmě zdraví škodlivé, ale pouze ve vysoké koncentraci, tedy musíte pracovat ve slévárně, abyste měl reálnou šanci se otrávit. V mém přístroji navíc případná odpařená měď navíc prochází přírodním porézním materiálem, kde je z velké části zachycena... Jako všechno v přirodě je to o množství, ale přebytek mědi nastává až při požití 0,25g mědi najednou a smrt po požití 2g najednou (viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9....BD_v.C3.BDznam) pro zajímavost u kuchyňské soli je smrtelná dávka asi 15g a u konopí asi 70kg sušiny. A který z jedů je legální...? Takže abych to shrnul, pokud trubičku během několika týdnů zcela nevykouříte, je vše zcela v pořádku.
Hezký den,
JR |
|
|
bob0015 |
no nevim, ja se dočetl něco jiného
Měď - zplodiny a měděný prach způsobují podráždění horních cest dýchacích, kovovou pachuť v ústech, nechutenství, mentální zamlženost, v některých případech také změnu barvy kůže a vlasů. Měděný prach dráždí kůži, způsobuje bolest, zrudnutí a zánět. Může také způsobit zánět spojivek a zanícení rohovky.
Každopádně ani v growshopech (vklady do bonga, kovove dymky apod.) nejsou z mědi ale z oceli, tak proto mně to zarazilo.. Samozřejmě nejsem chemik a nemůžu provést pokusy vašeho přistroje, ale myslím že je něco jiného měď vdechovat nebo ji požívat. |
|
|
celticvapo |
Rozdíl je až v průběhu otravy, ale z hlediska množství je to požití jako požití...dýcháním nejsou zatížena tolik játra, ale zase víc mozek. Do bongů se běžně dávají mosazné síťky (slitina mědi) a měďěná dýmka se nepoužívá proto že by se příšerně rozpálila.... a to že se v poslední době využívá více nerez je dáno její nižší cenou díky otrocké práci číňanů a Indů a také proto, že dobrá tepelná vodivost je nutná jen někdy (např v mém přístroji;-). A taky možná proto, že ta slévárna mědi je náročnější než slévárna oceli. Měď se používá tisícíletí a nikdy s ní nebyl problém jako třeba s hliníkem nebo cínem a té čínské nerezy bych taky moc nevěřil, nedávno jsem proděravěl nerezový hrnec pouhým vařením vody...co v té oceli asi je, že nerezne a zároveň se rozpouští ve vodě...typuji Co, Ni, V...což jsou všechno kovy mnohem jedovatější než měď. |
|
|
|