Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Pokročilé Techniky a Experimenty

 
Množení pomocí tkáňových kultur - Mikropropagace - Klikni zde pro originální téma
IqTyq
Breeder Steve chystá v nejbližší době rozjet online prodej tkáňových kultur.Zde se můžete dozvědět více http://www.cannabisworld.org/vbport...&threadid=80613 .O mikropropagaci více na http://www.janholub.cz/

Že by konec semenné epochy?
IqTyq
Ano semena tu budou vždycky, ale proč je kupovat, vyhazovat samce a zdlouhavě selektovat nejlepší slečnu, když bude možno objednat mikro klon z matky, jenž byla vybrána ODBORNÍKEM z více než 100 kusů.A to nemluvím o elitních klonech typu AE77 CaliO, PG13, AG13, Bubba Kush, Sweet Pink Grapefruit, Ortega atd. kterých semena sice seženete ale najít z nich identický phenotyp je spíše náhoda než jistota
IqTyq
Hm, zajimavé, nenapadlo by mě že je v tom něco proti přírodě.Snad mi to vysvětlíš.Hydrobubblery a sodíkové lampy taky nejsou košér přírodní a nikdo neremcá.Pro mě s minimem prostoru, času a prostředků je to ideal.Zakoupím "téměř dokonalé" pheno, které budu s láskou a organicky pěstovat a bavit se u toho budu tuším stejně.Chápu že je radost najít v balíčku semen toho pravého keepera, ale tady se nabízejí nové možnosti pěstovat modely které prostě nenajdeš.

Tady jsou výhody:
1.Žádný problém se špatnou klíčivostí osiva
2.Žádní hermafroditi
3.Žádní samci(pokud pěstujete samce, semena tu budou vždy)
4. větší sklon k samovolnému větvení, takže materiál má kompaktnější, hustší habitus
5.Řízky odebrané z mikropropagovaných rostlin koření daleko ochotněji
6.Zavedení nových odrůd a kultivarů na trh téměř okamžitě po jejich vyšlechtění.

A nevýhody? O žádných nevím prosím o doplnění.
IqTyq
Tady nejde o to že si takhle budeš řízkovat doma, ale že si můžeš(do času) objednat v této formě klon od jednoho z nejznámějších světových breederů Steva ze Spice of Life.Tzn koupiš klonik, přijde poštou, necháš vyrůst a tradáá máš matku jako lusk.Všechno se dozvíš na http://www.cannabisworld.org/vbport...&threadid=80613 .
Sinuhet
ictyq: Rekli ti tu, ze se tim ztraci radost z pestovani na cos ty odpovedel seznamem vyhod. Tak fajn. Co rikas na komplet automatickou skrin, do ktere napojis jen vodu. Same vyhody ne? Akorat ta radost. Jestli ono to nesouvisi s tim, ze radost ti dela prekonavani tech problemu, ktere ty tak plosne odstranujes. Ja nerikam, ze mikroklony jsou spatne, jen se ti snazim naznacit, ze groweri jsou ruzni s ruznymi pohnutkami. A pro nektere proste mikro zadna vyhra neni.
IqTyq
OK vzdávám se.Asi jsem fakt jediný kdo touží po originál klonu Sweet Skunku ve své matkárně.Nic mě nečiní takovou radost jako sedět u skřínky a vychytávat ideální podmínky.Ale proč taková averze vůči novému způsobu distribuce konopné genetiky té nejvyšší kvality?Nebo je to averze vůči člověku s méně než 10 příspěvky?Nikomu nebráním nakupovat tuze drahé bobule a čekat co z toho vyleze, ale ja si radši opatřím něco EXTRA na první pokus.
Sinuhet
Ale jako technologie je to zajimava. Google vysypal spoustu zajimaveho cteni.

A co se tyce tech averzi. Neber nesouhlas jako by te nekdo k nemu nutil taky. Tobe se to libi, jinym ne a klidne to tak muze zustat a nikomu to neublizuje. :-) Me se to libi, ale zatim je to porad vaporware.
IqTyq
Nechtěl jsem tady vyvolávat žádný flame, čekal jsem konstruktivní debatu týkající se legálnosti takového nákupu, možností využití elitních klonů pro další kultivaci a křížení apod.Holt asi jsem trochu předběhl dobu.Steve udává dobu začátku prodeje do 2-3 měsíců tak uvidíme.
Sinuhet
Pise tam ze to co se bude posilat bude spise odpovidat definici klonu, takze zalezi zda jsou u nas klony legalni.
IqTyq
Abych doplnil i nevýhody tak tady jsou :
Nevýhody množení in vitro

možnost zvětšení variability (somaklonální variabilita)

nebezpečí genetické degradace

problémy s vitrifikací a habituací

pracnost a energetická náročnost
KABUTO
IqTyg:dobré téma,myslim že tady spousta zkušenějších členů,který založili větší blbosti.Ty se nějak víc vyznáš v biologii rostlin?
Podobné téma tady šéfoval Viridis

Moc jsem nepochopil z těch stránek o jak velké tkáňové kultury se jedná.

Pokrok nezastavíte v ničem.
pildo
citace:
Původní příspěvek od IqTyq
Asi jsem fakt jediný kdo touží po originál klonu Sweet Skunku ve své matkárně.


ako si mozes byt taky isty ze odstanes original? keby som mal ja niaku original supu matku tak by som urcite neposielal klony z nej.potom by som uz nemal original, mal by ju kazdy kdo by zaplatil. spravil by som semena alebo klon a z tej druhej matky by som predaval klony
IqTyq
100% jistý si nejsem..Ale základní princip toho projektu je, že Spice of Life nakoupí 20 nejprodávnějších druhů, minimálně po 10 baleních(plus Spice of Life odrůdy) a z nich vyselektují matky, ze kterých budou prodávat klony(mikropropagule).Sweet Skunk a Sweet Pink Grapefruit jsou Steveovi osobní výtvory tak doufám že je vypustí na trh v origo podobě.Jinou kapitolou jsou elitní klony ale jelikož Steve má známosti po celém konopném světě, nebojím se že by prodával nějaké sračky.V biologii rostlin se nevyznám víc než většina z vás.Prostě jsem při honu na ten NEJ (potentnější, chutnější, voňavější) model narazil na Spice of Life helpdesk.Co se týče té velikosti , tak tady je jedna z možných technik i s obrázky. http://www.jmu.edu/biology/biofac/f...ng/cloning.html
Sinuhet
citace:
Původní příspěvek od pildo


ako si mozes byt taky isty ze odstanes original? keby som mal ja niaku original supu matku tak by som urcite neposielal klony z nej.potom by som uz nemal original, mal by ju kazdy kdo by zaplatil. spravil by som semena alebo klon a z tej druhej matky by som predaval klony


No a co je spatneho na tom, ze by ji mel kazdy kdo by zaplatil? Vtip je v tom, ze diky zvladnute technologii mikropropagace, muzes dodavat klony za tak nizke ceny, ze se lidem ani nevyplati si z nich delat matky. Pokazde si muzou koupit celou novou sadbu se zarucenou kvalitou. Tak jsem to pochopil z toho vyse odkazaneho textu...
IqTyq
Svatá pravda Sinhuet (e? , nevim jestli egypťani skloňujou :p: )
pildo
kolko by teda bola asi cena za jeden klon?
IqTyq
$2 apiece within 12 months.The first ones which will be released (hopefully) in 2-3 months will likely cost more, but still well worth it.
Schinus
Muze mi nekdo tu mikropropagaci poradne vysvetlit vypada to ze se rozmnozej nejaky kmenovy nebo matersky bunky a co je to za roztok? nejakej zivnej ..?
psilos
super téma, jdu si o tom něco přečíst, je to fakt revoluční věc, teda alespoň pro mě. Doufám, že techniku mikroklonu budu časem zvládat i já v mých podmínkách. Vždycky, když si myslím, že už je všechno dokonalý, najde se něco, co mě zajímá a chci to taky umět. Growing je prostě úžasnej koníček, když jsem začínal indoor, ani jsem netušil, jakej to má širokej záběr na různý vědní obory
IqTyq
Ani doma není tohle klonování vyloučené.Po netu se dají sehnat kity pro různé druhy rostlin, takže je jen otázka času kdy se objeví s nálepkou ''for cannabis''.
Itis rivalůšn bejby, jeah
Sinuhet
citace:
Původní příspěvek od Schinus
Muze mi nekdo tu mikropropagaci poradne vysvetlit vypada to ze se rozmnozej nejaky kmenovy nebo matersky bunky a co je to za roztok? nejakej zivnej ..?


Vezmes kus rostlinky, pichnes do zivneho roztoku, ona vypisti z mist kde jsou takove ty ocka vetvicky a korinky a rozroste se. Vysledek znova rozrezes a znova das do roztoku a takto to mnozis. Roste to velmi huste a rasi z toho vetvicky a listecky na vsechny strany. Je to takovy zeleny chuchvalec. Takhle to udrzujes a mnozis. Az z toho chces poradnou kytku, nechas kousek normalne vyrust. Zhruba takto jsem to pochopil. Cele to jede ve sterilnim prostredi, protoze plisne maji ten zivny roztok (zelatina - agar + ruzne hormony a latky pro kytku) hodne rady.
psilos
to Sinuhet : výstižný polopatický vysvětlení, nějak tak to chápu i já.
viridis
Jeste bych dodal, ze tohleto se deje v sikmo ulozeny bance, ktera se otaci pod zdrojem svetla; videl jsem docela cerny zarivky, ze kt. lezlo pekne modrobile svetlo (odhaduji minimalne 10000K). Kulicky tkanovych kultur o prumeru cca 3-5 mm se v tom roztoku pekne prevaluji a trochu rostou - pak vypadaji jako na fotce od amalka.
IqTyq
Příspěvek Breedera Stevea z jeho nové prodejní/aukční stránky http://www.cannabiscommunity.com/fo...hp?showtopic=51 3.1.2006

Proces rozmnožování pomocí tkáňových kultur je jednoduchý.Dokonce i použité medium je komerčně dostupné a nevyžaduje žádné zvláštní vybavení.Pamatuji si, jak jsem to viděl ve Švýcarské firmě Clonetech.Vytvrzení svrchního obalu mikropropagule je také jednoduché.Jediný důvod proč stále nejsou dostupné široké veřejnosti, je veliká náročnost procesu velkovýroby ( je potřeba mnoho lidí) a automatizovaná produkce stojí spoustu peněz.Nyní máme recept pro produkci těchto mikromiminek.Právě vyjednáváme podmínky pro masovou produkci ve východoevropské výrobně.Toto je učiní dostatečně levnými na to, aby se staly opravdovou evolucí pro growery.Než abych začal prodávat draze, uchoval jsem první várky pro extra testy klíčivosti.Zatím se zdá, že schopnost klíčení se zhoršuje po 3-4 měsících.Pro vypuštění na masový trh je třeba znát jejich ideální skladovací podmínky(+4C)

Můžu Vám dát několik dalších typů, pokud to zkoušíte doma.
-ph 5.7 pro gelové médium (vyzkoušejte výrobky dostupné na trhu, než začnete míchat svůj
vlastní)
- Použijte auxiny pro stimulaci růstu kořenů.
- Cytokininy pro stimulaci růstu zelené masy

p.s. - Partner BreederaStevea, Happy Jack, jinde upřesnil datumu vypuštění na 3-4 čtvrtletí 2006
IqTyq
:punk:
prasátko
Všechno je to velmi pěkné, ale kde se dají získat přesnější informace případně opis kompletního pracovního postupu? Co všechno je k tomu za potřebí a kde se to da koupit?
IqTyq
Tady nejde o to že si takhle budeš řízkovat doma, ale že si můžeš(do času) objednat v této formě klon od jednoho z nejznámějších světových breederů Steva ze Spice of Life.
Partner BreederaStevea, Happy Jack, jinde upřesnil datumu vypuštění na 3-4 čtvrtletí 2006
Cena $2 a piece
Pracovní postupy množení In Vitro jsou různé v závislosti na rostlině. V případě cannabis přesný postup zná asi jen Breeder Steve a jeho spolupracovnící ( prý nějaký Univerzitní profesor ) + pár jedinců, kteří si to nechávají pro sebe
Ahoj IqTyq, nejsou nějaké nové informace ohledně tohoto velmi zajímavého tématu?
Co?
Tady je příklad jak na to.... je sice v angličtině....a pro africký fialky....ale pro příklad a popř. základ pokusů by to mohlo stačit:

PLANT MICROPROPAGATION USING AFRICAN VIOLET LEAVES
-------------------------------------------------------------------------------
Through the use of biotechnology, desirable genetic traits can be transferred from one organism to another by transfer of DNA. In plants, the DNA of interest is transferred into the new plant by using Agrobacterium tumefaciens, a bacterium that can infect plant tissues and incorporate part of its DNA into the DNA of the host plant. Alternatively, a particle gun can be used to directly "shoot" the DNA into plant cells. In both methods, the target for the foreign DNA is a small piece of plant tissue or a small mass of plant cells. Once the DNA has been transferred, new plants must be regenerated from the small pieces of transformed plant tissue using micropropagation (tissue culture) techniques.

Micropropagation is the aseptic culture of cells, pieces of tissue, or organs. It is possible to regenerate new plants from small pieces of plant tissue because each cell of a given plant has the same genetic makeup and is totipotent, that is, capable of developing along a "programmed" pathway leading to the formation of an entire plant that is identical to the plant from which it was derived. In addition to its biotechnological applications, micropropagation is used commercially to asexually propagate plants. Using micropropagation, millions of new plants can be derived from a single plant. This rapid multiplication allows breeders and growers to introduce new cultivars much earlier than they could by using conventional propagation techniques, such as cuttings. Micropropagation also can be used to establish and maintain virus-free plant stock. This is done by culturing the plant's apical meristem, which typically is not virus-infected, even though the remainder of the plant may be. Once new plants are developed from the apical meristem, they can be maintained and sold as virus-free plants.

Micropropagation differs from all other conventional propagation methods in that aseptic conditions are essential to achieve success. The process of micropropagation can be divided into four stages:

Initiation stage. A piece of plant tissue (called an explant) is (a) cut from the plant, (b) disinfested (removal of surface contaminants), and (c) placed on a medium. A medium typically contains mineral salts, sucrose, and a solidifying agent such as agar. The objective of this stage is to achieve an aseptic culture. An aseptic culture is one without contaminating bacteria or fungi.

Multiplication stage. A growing explant can be induced to produce vegetative shoots by including a cytokinin in the medium. A cytokinin is a plant growth regulator that promotes shoot formation from growing plant cells.

Rooting or preplant stage. Growing shoots can be induced to produce adventitious roots by including an auxin in the medium. Auxins are plant growth regulators that promote root formation. For easily rooted plants, an auxin is usually not necessary and many commercial labs will skip this step.

Acclimatization. A growing, rooted shoot can be removed from tissue culture and placed in soil. When this is done, the humidity must be gradually reduced over time because tissue-cultured plants are extremely susceptible to wilting.


TEACHER PREPARATION AND INSTRUCTION GUIDE

Preparation for the plant micropropagation exercise should begin at least 24 hours in advance of the laboratory.

The following supplies can be provided to the class in groups of two students:

2 fresh African Violet leaves
4 culture medium plates
aseptic work surface/hood
1 aluminum foil packet containing 1 sterile forceps
1 aluminum foil packet containing 2 sterile razor blades (or 1 sterile #3 scalpel handle with sterile #10 blade attached)
2 sterile petri dishes
1 liter sterile water
1 500-ml or 1-liter jar with screw-cap lid (for disinfesting the leaf)
alcohol or Bunsen burner
spray bottle containing 70% ethanol (a spray bottle of the type used to mist plants or spray window cleaning solution works very well)
The following supplies can be shared by four students:

*500-ml bottle (for sterilizing medium)
*500-ml or 1-liter plastic or glass beaker (for preparing medium)
The teacher should have available for the entire class:

commercially-purchased water for medium preparation
70% ethanol (dilute 700 ml of 95% ethanol with 250 ml distilled water)
0.1% detergent (add 1 ml detergent to 1 liter of water)
10% bleach solution plus a few drops of dishwashing detergent
pH meter or pH paper
a few mls of the following solutions for adjusting pH:
1.0 M NaOH
1.0 M HCl
0.1 M NaOH
0.1 M HCl
parafilm for wrapping plates
scissors
Sharpie marking pens
5-10 extra sterile scalpel blades
5-10 extra sterile petri plates
dishwashing detergent



I. PREPARATION OF PLANT TISSUE CULTURE MEDIUM
The culture medium is formulated so that it provides all of the compounds needed for plant growth and development, including certain compounds that can be made by an intact plant, but not by an isolated piece of plant tissue. Typically, the medium contains mineral nutrients, organic compounds such as sucrose and vitamins, and plant growth regulators (plant hormones). Agar is added if a solid medium is desired.

Prepare 250 ml per group of four students. In this instruction guide, a prepackaged African violet medium from Carolina Biological Supply Company that includes all necessary components except agar and sucrose, will be used (Carolina Biological Supply Company, 2700 York Road, Burlington, NC 27215-3398, Phone 1-800-334-5551, Fax 1-800-222-7112). The instructions that follow are for making 250 ml of medium. Modifications of the procedure needed to make 1 liter are included in brackets ( [ ] ) in bold.

Step 1. Add about 100 ml [500 ml] of deionized or distilled water to a 500-ml or 1-liter [2-liter] beaker.

Step 2. Add 1.16 grams [one package] of the prepackaged mix to the beaker.

Step 3. Add 7.5 grams [30 grams] of sucrose to the beaker. (Table sugar purchased from a supermarket can be used if reagent-grade sucrose is not available.)

Step 4. Bring the solution up to about 200 ml [800 ml] by adding deionized or distilled water.

Step 5. Stir the solution until all components are dissolved.

Step 6. Adjust the pH to about 5.6 to 5.8 with a pH meter, using NaOH and HCl as necessary. If a pH meter is not available, use pH indicating paper that can detect pH 6.0 ± 0.5 pH units. It is preferable to have the pH at slightly less than 6.0 rather than at slightly greater than 6.0.

At pH < 5.0, the ability of the explant to take up nutrients will be adversely affected. At pH > 7.0, iron will precipitate out of the medium, becoming unavailable for uptake. (When using the prepackaged mix and commercial distilled water, it will take approximately 3 drops [13 drops] of 1.0 NaOH and 6 drops [4 drops] of 0.1 NaOH to raise the pH of 250 ml [1 liter] of medium to 5.6 to 5.8.)

Step 7. Bring the solution up to 250 ml [1 liter] by adding deionized or distilled water, and pour into a 500-ml bottle [1.5 to 2.0-liter bottle] to autoclave.

Step 8. Add 2.0 grams [8.0 grams] agar. (Note: the agar will not dissolve until the medium is heated.)

Step 9. KEEP THE CAP LOOSE ON THE VESSEL CONTAINING THE MEDIUM WHILE STERILIZING. Sterilize the bottle of medium by placing it in one of the following:

a) boiling water for 30 minutes;
b) a pressure cooker at 15 pounds for 15 minutes; or
c) an autoclave for 15 minutes at 121ƒ C (250ƒ F) at 1.1 kg/cm2 (15 psi).

Step 10. After removal from the water bath, pressure cooker, or autoclave, gently swirl the medium to mix the agar. When the agar is completely dissolved and mixed, the medium should appear clear and not turbid.


Step 11. If pouring plates, cool the medium to 45-55ƒ C (110ƒ F), then pour plates on a clean work surface (spray down with 70% alcohol), working near a small Bunsen burner or alcohol lamp. Use about 25 ml per plate (about one-third to one-half full). If plates are not being used immediately, put them back into the plastic sleeve, tape the sleeve shut, and store plates at 4ƒ C (39ƒ F).



II. STERILIZATION OF SUPPLIES
1. Sterilization of packets of packets of forceps and razor blades can be accomplished by wrapping each item in aluminum foil, labeling the contents with a marking pen, and:

a) baking them in an oven at 350ƒ F for 15 minutes;
b) putting them in a pressure cooker at 15 pounds for 15 minutes; or
c) placing them in an autoclave for 15 minutes.

The pressure cooker and autoclave should be at the desired pressure for the 15-minute period. After the packets have cooled, they should be stored unopened at room temperature. The students should be instructed when opening the packets to touch that part that will not come in contact with the plant material or petri dishes.

2. Sterilization of the sterile water needed for the rinses can be accomplished as described for sterilization of the medium.

NOTE: Teachers may decide for themselves which parts of the procedure can be successfully completed by the student. Middle school students enjoy transferring disinfested explants previously prepared by the instructor to the plates with medium. Older students may be included in parts of the medium preparation and/or the disinfestation procedure. All students will enjoy seeing the growth of shoots from the leaf surface of the African violet. Seeing this regeneration process will make it easier for the teacher to start a discussion of the totipotency of plant cells and the practical application of plant propagation.



PLANT MICROPROPAGATION
STUDENT INSTRUCTIONS
ASEPTIC TRANSFER OF CULTURES TO FRESH MEDIUM
Micropropagation is the use of tissue culture methods to propagate plants. Micropropagation if a form of clonal propagation that differs from all other conventional propagation methods in one important aspect: aseptic conditions are necessary to achieve success with micropropagation.

In commercial and research laboratories, aseptic transfer is usually done in a hood that excludes particles larger than 3 microns from the work area. Contaminants of plant tissue culture are bacteria that reside on dust particles and fungi, including spores. A hood will effectively filter out all of these contaminants.

It is possible to transfer aseptically without a hood when you take all possible precautions to keep dust and spores from falling in the sterile medium. One simple, but fairly effective method for accomplishing this, is to spray a smooth counter top with alcohol and spray all other possible sources of contamination (e.g., hands, instruments, and culture vessels) before transferring. A second method used by plant pathologists is to work around a small Bunsen burner, which creates an updraft to prevent spores and dust from falling into the open dish. Extreme caution is required with this method because of the danger of burns. A third method involves spraying hands, instruments, and vessels with alcohol and working in a large new clear plastic bag. Because newly manufactured plastic is fairly sterile, working inside this sterile bag, which contains still air, will avoid contamination. An old aquarium or cardboard box lined with aluminum foil can be sprayed with alcohol and used to cut down on drafts. With all methods, it is best to keep traffic around the transfer area to a minimum.

Step 1. Put on a pair of sterile gloves. Clean your gloves with 70% ethanol initially, and reclean them if you touch any nonsterile surface or material.

Step 2. Spray your work surface with 70% ethanol.

Step 3. Spray vessels and all tool packets (forceps and razor blades) with 70% ethanol before placing them on the work surface.

Step 4. Arrange the objects on the work surface so that there is a cleared work area for the transferring process. Avoid placing any object "up wind" of your work area.

Step 5. For African violets, use a fresh, healthy leaf. The disinfestation process (removal of surface contaminants) is as follows:

a) Quickly rinse the leaf under cool tap water, then put the whole leaf into a closed container. A jar with a screw-cap lid is best. Depending on the size of the leaves, either a 500- or 1000-ml jar can be used. Wash the leaf in water with 0.1% detergent for 3-4 minutes. Gently agitate the leaf every 20-30 seconds during this washing step.

b) Rinse off the leaf and rinse out the jar with cool tap water.

c) Gently agitate the leaf in 10% bleach solution for 10 minutes. The jar should be filled three-fourths full with the bleach solution. (The bleach solution disinfests the plant tissue material, killing most fungal and bacterial organisms.)

d) Pour off the bleach while keeping the lid loosely in place over the container. (Be careful not to spill bleach solution on clothing because it will leave white spots after laundering.) Note: At this point, the leaf is considered sterile. All subsequent rinses should be done with sterile water, and all manipulations of the leaf performed with sterile instruments and supplies. Open one container at a time and never leave the lid off of any container longer than necessary.

e) Take the container to the sterile counter space. Spray the container with 70% ethanol before placing it in the sterile environment. Remove the lid and pour sterile water over the leaves. Fill the jar approximately half-way with the sterile water.

f) Replace the lid and gently agitate for 2-3 minutes to rinse the bleach off the leaves.

g) Pour off the rinse water in the sink, as in Step 5, d.

h) Rinse with sterile water a total of 4 times.

Step 6. Using the sterile razor blade and forceps, cut off bleach-damaged portions in an empty, sterile petri dish. With the empty dish open, hold the leaf with forceps and cut into strips 1.5-cm x 1.5-cm wide. Place 2 or 3 explants into a petri dish that contains the fresh medium. Gently press on the explants with a forceps to ensure that they make contact with the medium. Do two dishes per student. (The tissue culture medium contains all the compounds needed for plant growth, including mineral nutrients, sucrose, vitamins, and plant growth regulators that result in shoot or root production.)

Step 7. Replace the cover of the petri dish and wrap with parafilm. Use one 1-inch x 4-inch piece per plate. The parafilm will stretch to seal the dish. (Plant tissue cultures require much longer culture times than microbial cultures, so this additional precaution is usually worth the small extra cost and time.)

Step 8. Place the vessel under lights for 16 hours per day if possible. Keep the temperature between 24 and 26ƒ C (about 75ƒ F). Do not put cultures in direct sunlight, but make sure the area where they are placed is well-lighted by fluorescent bulbs. Growth is slower at lower temperatures.

Step 9. Look for small green shoots forming on or near cut surfaces. It may take 2-3 weeks or more before any visible evidence of new growth is noticeable. You may need a microscope to see these structures as they begin to grow, but after 5-6 weeks, they should be visible to the unaided eye.


If a sterile environment was not maintained, contamination will be obvious within 3 to 4 days. Materials contaminated by fungus will have a fuzzy growth on them, whereas material contaminated by bacteria will have slimy growth on them. Discard contaminated petri dishes promptly to avoid spreading plant diseases to other uncontaminated cultures.

The medium used in this exercise contains a cytokinin, and is specifically formulated to favor the production and multiplication of shoots. Once a sufficient number of shoots has been generated, portions of the explant that contain one or more shoots could be transferred to a medium that contains a higher concentration of an auxin, resulting in root production. Once roots have formed, the plantlets are transferred to pots containing a soil-based or soilless medium, and gradually exposed to conditions of lower humidity and greater light.

If you have questions, please contact Gary F. Polking (1184 Molecular Biology Building, Iowa State University, Ames, IA 50011. Phone 515-294-1813. FAX 515-294-1597. E-mail polking@iastate.edu).

Prepared by Loren C. Stephens (Associate Professor of Horticulture, 127 Horticulture Building, Iowa State University, Ames, IA 50011. Phone 515-294-1917. FAX 515-294-0730. E-mail lcs@iastate.edu) and Gary F. Polking.

Edited and distributed by the Public Education Program in Biotechnology, Office of Biotechnology, 1210 Molecular Biology Building, Ames, IA 50011. Phone 515-294-9818. Fax 515-294-4629. E-mail lorimill@iastate.edu.

September 1995
IqTyq
citace:
Ahoj IqTyq, nejsou nějaké nové informace ohledně tohoto velmi zajímavého tématu?


Po uzavření OG, CW, CBAY a HS, nevystrčil BSteve ani nos.Jen tato hláška od HappyJacka z 1 března :

Howdy,

Everybody is layin' low.

We are making adjustments as well.

We shall overcome (if not overgrow!).

Thanks for the kind words Milly.

More soon...
Co?
http://edoc.hu-berlin.de/dissertati.../brigd-ch1.html

další návod jak provádět mikropropagace....;)
Dwarf Vingette
Zdavim

Hodim Vam sem nouvou prevratnou metodu klonovani..:-),
myslim, ze to budem jednou praktikovat i my doma:-D Treba se toho dozijem:-)
Bohuzel je to v anglictine a prekladat se me to nechtelo :-( na to nemam cas:-)...

http://icmag.com/ic/showthread.php?t=119497
Mr.MEN
Není to zbytečné? Než mi vyrostou tyhle prckové tak mi maminka dá víc velkých klonů, a nemusím se s tím tak piplat:).

Ale jako zajímavé to je, ale nevím co by to ulehčilo?
De o to ze pokud mas znameho nekde v kanade nebo juesej tak ti muze pomic rostlinych explantatu poskat takou genetiku kterou v seme nesezen s nebo sou toho jen back krossy:) uz sem neco podobneho zazil a neni to nic moc slozity agar a sterilizivany nastroje a neni problem, meli sme z 1cm2 listu celou kytku tabaku venku takuze pokud clovek vi tak se nemusi bat kontaminace rostlinymi patodeny a hniti !!!!!!!!!!!!!peace
Hele o tomhle jsem tez premyslel, precetl hafol materialu a zjistil, ze pro me jako pro cloveka co ma problemy si parkrat za rok vysat je todle z duvodu sterility atd naprostu unreal, ale jinak se mi na tom libi prave to, ze je tam minimalni riziko prenosu nejakyho rostlinyho viru. Muhehhe ale jednou se do toh opustim, bo me to porad zajima...

joo tady to zaviram a kdyztak presunuju k mikropropagaci.. Ciao.
Jo, Mikropropagace - známe, v laboratořích jsme je dělali na fialkách a tabáku.
Problém je v tom, že když odvozuješ kalus (nediferencované pletivo) ztrácíš na genetické kvalitě. Jsou geneticky dost nestabilní.
Timer
Zdravím vás všechny pokročilé growery.
Již delší dobu si v hlavě pohrávám s myšlenkou, že bych zkusil kultivaci In Vitro. No a když už bych do toho ty kvanta peněz, energie a času narval a zařídil bych si mini-laborku, tak si nejsem moc jist ohledně genetické kvality, stability, odolnosti atd... namnožených kousků. Takže bych chtěl nějaké rady a tipy od těch z vás, kdo jste se s touto technikou kdekoliv setkali a měli jste možnost sledovat zbytek životního cyklu takto "upravené" rostliny a jaká úskalí, pokud nějaká jsou :D, se mohou později objevit.

Pro ty z vás, kdo nevědí o co se jedná alespoň pro nastínění:
http://www.sci.muni.cz/explantaty/

Jinak ještě bych měl konkrétní dotaz: lze z explantátu udělat plnohodnotnou matku?
tuffgong1
je to pěkná věc , ale aby to mělo smysl tak to chce pořádný vybavění :D a čeho ybch se bál já je kontaminace ono na agaru se rádo usídlí nějaké svinstvo :-) a pak k čemu to ? u konopí neni jednoduší klasický řízkování vem si jak dlouho bude trvat jenom než to doroste do velikosti klasickýho řezu ......... Jedinou víhodu vydim v tom že z jedný matky uděláš víc řezu ........... avšak to by se dalo využít pro komerční učeli že toho máš hafo , ale jak jsem již řikal než to doroste tak máš lepší mít víc matek a řízkovat klasicky .D


ale pokud to máš pro radost a jako koníček tak di do toho je to supr myšlenka a byl bych rád kdybys to tu potom prezentoval :D
Hlava
citace:
Původní příspěvek od Timer
Jinak ještě bych měl konkrétní dotaz: lze z explantátu udělat plnohodnotnou matku?


ANO , už to tady bylo tak sem to spojil , mužeš si to zpětně projít , ty odkazy na cannabis world org to uz nefunguje a je to tady a ješte na IC , jinak už se to pár let používá , dost i u konopí , jenže to dělaj v laborkach kde vyráběj sativex , už sem to video někam dával tak ješte jednou , http://www.youtube.com/watch?v=l55m...player_embedded , dokument o tom jak vyraběj sativex "potají" v anglii týpkové v pláštích a rukavicích , samý vědci a timhle to množej , je uz dokonce vědecky prokázano že jsou tyto , vegetativně množené rostliny naprosto identické jako předchudci , ověreno po 30ti generacích , stejny level THC CBD , výnos , velikost vše :D

Na a koukal sem po netu a tady je set za 250usd http://www.kitchenculturekit.com/Catalog.htm a tady navod , jak na to , http://www.kitchenculturekit.com/St...orhobbyists.htm , no nemyslim si že takhle po domacku to je ono ale u okrasnejch kytek to asi neva jinak , tady je video jak to dělaj :D http://www.youtube.com/watch?v=dt1gNfZguk0 .....jo jinak ,klony jsou vyrobeny z jediné buňky , ne z odnože kytky!!! .....Hlava

http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=29412
http://planttc.com/products.html
http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=97494
Timer
citace:
Původní příspěvek od tuffgong1
je to pěkná věc , ale aby to mělo smysl tak to chce pořádný vybavění :D a čeho ybch se bál já je kontaminace ono na agaru se rádo usídlí nějaké svinstvo :-) a pak k čemu to ? u konopí neni jednoduší klasický řízkování vem si jak dlouho bude trvat jenom než to doroste do velikosti klasickýho řezu ......... Jedinou víhodu vydim v tom že z jedný matky uděláš víc řezu ........... avšak to by se dalo využít pro komerční učeli že toho máš hafo , ale jak jsem již řikal než to doroste tak máš lepší mít víc matek a řízkovat klasicky .D


ale pokud to máš pro radost a jako koníček tak di do toho je to supr myšlenka a byl bych rád kdybys to tu potom prezentoval :D


Tý kontaminace se nemusíš ani nijak extra bát pokud máš autokláv/papiňák a potom pracovat v laminárním boxu... samozřejmě, že pokud je někdo idiot a pracuje bez ochr. pomůcek, tak to jde do pr..le ale pokud je člověk pečlivej, tak to lze minimalizovat na únosný ztráty.
Jinak ještě samozřejmě, že klonování je jednoduší, levnější... ale mě fascinuje představa, že by mi stačilo sehnat list, nodium nebo jinou část rostliny... a měl bych totožnou, třeba i matku, a další věc je, že pokud člověk tuto techniku zvládne dobře, což myslím, že jde i v amatérských podmínkách, tak lze ze stejného množství materiálu získat sto/tisíc krát větší množství než z jednoho klonu a tím pádem třeba tolik nevysiluješ matku. ale jak říkám já bych se spíš rád zaměřil na kvalitu případné matky... Stále mi to přijde jako hrozný stres pro tu rostlinu, i když jí dám vlastně dokonalý podmínky pro každou buňku

To Hlava: sry za duplicitu asi jsem nehledal dost do hloubky :)
tuffgong1
no hele z listu ,vyděl jsem pokus udělat něco z listu a nic z toho nebylo ........ narozdíl od ostatního matroše (kousky větviček či jak to popsat :-) )

papinák je samozřejmost :D , ale ten box každej doma asi nemá :D
Timer
no ono je nejlepší právě používat nodia/kolínka ale pokud optimalizuješ medium, tak by mělo jít množit i z listů. A k tomu boxu: viděl jsem něco na bazi lam. boxu udělaný z akvárka ale teoreticky by stačil doma zhotovenej průhlednej box vydezinfikovanej a s dírama pro ruce :bravo:
tuffgong1
tjn to maš pravdu a ted jenom něco k tomu boxu co by mě zajímalo (kvuli magic ........) ten box nějak musim zavřít ok dam na něj víko a před tim ho vydesinfikuju , ale jak zamezim tomu , aby v něm nebyl ten vzduch kontaminovanej ? nen vzduch těžko vyčistnim hadříkem :D

(neber te to jako buzeraci proč by to nemělo jít , ale jako otázku jelikož by mě to zajímalo :D a možná bych to i využil .-)
Jagditrax
citace:
Původní příspěvek od tuffgong1
tjn to maš pravdu a ted jenom něco k tomu boxu co by mě zajímalo (kvuli magic ........) ten box nějak musim zavřít ok dam na něj víko a před tim ho vydesinfikuju , ale jak zamezim tomu , aby v něm nebyl ten vzduch kontaminovanej ? nen vzduch těžko vyčistnim hadříkem :D

(neber te to jako buzeraci proč by to nemělo jít , ale jako otázku jelikož by mě to zajímalo :D a možná bych to i využil .-)


Zdar ,
mozes pouzit germicidne svetlo http://www.cannasutra.cz/cz-detail-...etlo-2x36w.html

inak , vsetky pomocky (skalpel, misky, kliestiky, atd) vysterilizovane, robilo sa to tak ze si to zabalil do alobalu a "upiekol " :) , otvoris to az vo vydezinfikovanom boxe. Ruky (rukavice) ocistis dezinfekcnym gelom, (dal by sa mozno aj alkohol), a po kazdom pouziti sa nastroje ocistili (aby sa na nich nezapiekol material) a este opalili nad kahancom, nechali ochladnut a ides dalej.
S kahancom a alkoholom by bol asi problem v uzavretom boxe, ale pre hobby ucel by sa to dalo vypustit.
Inak sa v boxoch pouziva odtah cez HEPA filter. v uzavretej miestnosti to parkrat otocis, nachystas, ocistis atd. Bacha na dych, nad mediom nesibrinkovat s nastrojmi, co najmensi kontakt, misky otvarat tesne pred pracou s nimi a hned zavriet.
Rastlinny material sa maca v dezinfekcnom roztoku, zlozenie a cas si uz nepamatam. (je dost mozne ze to bol nejaky slaby roztok Sava :) )
V SR ucili mexikancov takto mnozit agave na tequillu (technologiu) :)
Mix latok v medii by sa mozno dal dohladat, minimalne zlozenie standardizovanych medii ale nazvy som uz zabudol, mozno niekde v zositoch ak este existuju :)
Este je potom piplacka s prenosom do normalnych podmienok (aklimatizacia) a prenos do substratu (agar komplet do fucka).

To len tak z rychlika. Bohuzial info su to uz par rokov stare, ale lepsie ako nic.
Inak je to vhodne na masovu produkciu, ako bolo spominane.
Timer
presně vrznout dovnitř uv germicidni zařivku a je to fpoho... ale v tom připadě bych vše narval dovnitř(nastroje, vzorky, misky...) a pak zapnul světlo nechal cistit a voilà máš sterilní prostředí. Jinak ale bacha na ty vzorky. No když nad tim přemýšlím tak je to takovej inkubátor.
Jinak hodně zjednodušenej popis toho o čem ty mluvíš je tady: http://www.youtube.com/watch?v=a-wEPM1wpZQ
Ale ten má jen díry na ruce, já myslel prostě dát "průchodku" skrz stěnu jako rukavice... :frog: ten dokument ma vic dilu jukni a určitě ti pomůže
tuffgong1
dik :D snad to jednou až se konečně dokopu k pěstování "magic ........"
tak to využiju :D ty zařivky jsou určo good napad .-)
Sar
Taky mám tip jak udělat sterilní prostředí - většina maminek má z dob komunismu horské sluníčko.
Nevím kdo mi to kdysi vysvětloval ani nemám žádné pořádné základy, ale v podstatě by to mělo fungovat.
A ono horské sluníčko vytváří z O2kyslíku O3ozón a zároveň je tak agresivní že zabíjí všechno živé:)

Bylo mi kdysi doporučeno na plíseň v místnosti - a fakt to šlapalo....
ROBE
Ahoj! Všem jenž se zajímají o množení rostlin IN VITO
zde je jeden odkaz na množení masožravých rostlin.
Snad to někomu pomuže
http://www.labflytrap.com/in-vitro.html

A tady je prodej médijí pro pěstování IN VITRO
http://www.biotech.cz/cz/eshop/kata...ltivaci-rostlin
Blistr
citace:
Původní příspěvek od Jagditrax


Zdar ,
mozes pouzit germicidne svetlo http://www.cannasutra.cz/cz-detail-...etlo-2x36w.html

inak , vsetky pomocky (skalpel, misky, kliestiky, atd) vysterilizovane, robilo sa to tak ze si to zabalil do alobalu a "upiekol " :) , otvoris to az vo vydezinfikovanom boxe. Ruky (rukavice) ocistis dezinfekcnym gelom, (dal by sa mozno aj alkohol), a po kazdom pouziti sa nastroje ocistili (aby sa na nich nezapiekol material) a este opalili nad kahancom, nechali ochladnut a ides dalej.
S kahancom a alkoholom by bol asi problem v uzavretom boxe, ale pre hobby ucel by sa to dalo vypustit.
Inak sa v boxoch pouziva odtah cez HEPA filter. v uzavretej miestnosti to parkrat otocis, nachystas, ocistis atd. Bacha na dych, nad mediom nesibrinkovat s nastrojmi, co najmensi kontakt, misky otvarat tesne pred pracou s nimi a hned zavriet.
Rastlinny material sa maca v dezinfekcnom roztoku, zlozenie a cas si uz nepamatam. (je dost mozne ze to bol nejaky slaby roztok Sava :) )
V SR ucili mexikancov takto mnozit agave na tequillu (technologiu) :)
Mix latok v medii by sa mozno dal dohladat, minimalne zlozenie standardizovanych medii ale nazvy som uz zabudol, mozno niekde v zositoch ak este existuju :)
Este je potom piplacka s prenosom do normalnych podmienok (aklimatizacia) a prenos do substratu (agar komplet do fucka).

To len tak z rychlika. Bohuzial info su to uz par rokov stare, ale lepsie ako nic.
Inak je to vhodne na masovu produkciu, ako bolo spominane.


K těm boxům. Z boxu se neodtahuje ale ve vrchní části je osazen velkoplošný HEPA filtr, který zajišťije jaminární proudění od stropu směrem dolů v celé půdorysné ploše boxu tak aby sterilní vzduch omýval celý prostor a odcházel směrem k osobě jenž u stolu pracuje. Z místnosti musí být zajištěn odtah znehodnoceného vzduchu. Vzduchu musí být odtahováno o cca 5-10% méně aby v místosti s boxem byl vždy přetlak.


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma