Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Outdoor Pěstování

 
Moje metoda předpěstování - Klikni zde pro originální téma
OK
Předpěstování a příprava na vysazení outdoor
Verze 1.05, upraveno podle vhodných přípomínek uživatele Majkla + přidány nové poznatky; změny oproti minulé verzi označeny kurzívou.

Ve většině bodů je postup podobný jako u pěstování rostlin indoor.
Přípravu pěstitel začíná 7. až 21. dubna - dolní hranice je pohyblivá - pokud se nebude nijak zvlášť odchylovat, nezáleží na stáří předpěstované rostliny. U horní hranice je to horší - nesmíme začít pozdě, protože kytičky si musí venkovním teplotám zvyknout a odrůst alespoň 10 cm - výšku zámerně neuvádím v patrech. A to z několika důvodů: a) není přesně dané, od kterého patra se počítá (zda-li je to již od prvního oválného děložního nebo až od typicky zubatých lístků), b) hojnost větvení záleží na pěstebních podmínkách jako světlo, kvalita půda aj., c) finálně také může záležet na modelu a poměru sativa/indica.

Vraťme se ale zpět. Takže na stůl vysypeme semínka (mně se osvědčilo pod ně dát ještě arch bílého papíru nebo ubrousek - aby nám semínka nesplývala s ubrusem a také se potom snáze zbylá semínka sypou zpět do pytlíčku (nebo v čem to máte :-)). Vybíráme semena velká, tmavá a pokud možno s voskově matným povlakem - ale pozor na plíseň (k té se ještě dostaneme). Kdesi jsem na Internetu četl, že dobrým znakem je hnědé až černé žíhání - nesmysl. Nehledejte žádné specifické flíčky, je to zbytečné.

Takže máme vybráno. Připravíme si ten menší talířek (na dezerty) a odstátou vodu při pokojové teplotě. Vodu nalijeme na talířek tak, aby semínka, do lázně vložená, se netopila a alespoň kouskem povrchu vyčnívala nad hladinu. Na výskyt plísně to má vliv minimální - po čase se obejví Ať máte semínka pod vodou nebo ne. Talířek dáme na nějaké teplotně stabilní místo - hodně pěstitelů včetně mě dávala naivně semínka pod lampu nebo na sluníčko - je to k ničemu. Nejen, že to semínkům ničemu nepomůže, ale většina světelných zdrojů hodně topí a ohřívá vodu. A to nehceme - musí stále zůstat na pokojové teplotě.

Než bude vyklíčeno, připravíme se květináčky a půdu. Proti kelímkům nic nemám, ale vesměs jsou malé. Použijeme radši typické květináče na pokojové rostliny s výškou 7-12 cm a průměrem horní části (obvod soklu) 9-10 cm. Rozměry jsou přibližné a objemější samozřejmě nevadí, ale zbytečně překáží. Na dně nejdříve nějakým způsobem přikryjeme drénážní dírky tak, aby je půda neucpala a přebytečná voda mohla odtékat. Možností je mnoho - velkým skelným střepem počínaje a hrubým štěrkem konče. Následně je plníme 1 cm pod okraj směsí půdy pro pokojové rostliny - bývá jemná bez klacků a kůry (cenově 20-30 Kč za 10 l pytel) a písku. Mícháme od oka - tak aby byla půda lehká a vzdušná. Průběžně můžem ostřikovat vodou z rozprašovače (MÍRNĚ - žádné bláto) - nakoupená půda bývá často velmi suchá a pro okamžitou sedbu nepoužitelná (zalévání nepomáhá, voda zůstává na povrchu - všichni známe). Na závěr květináček dáme na talířek (já je nemám a přebytečná voda teče z parapetu na topení) a umístíme na místo, kde chceme pěstovat - buď skříň s nízkowattážní výbojkou (raději zářivku pro pěstování s patřičným spektrem) nebo, jak já dělám, na okno (touto dobou už krásně svítí sluníčko a přisvicování není třeba).

Další den se jdeme na semínka podívat. Některá už možná pukla, možná také pukly všechny anebo taky žádné - nebojte se. Kvalita semínek nemá na rychlost klíčení vliv. Rozhodně nedoporučuji sázet semínka čerstvě puklá. V lázni je necháme ještě minimálně dalších 24 hodin. Co je dobré, vyměnit vodu - vyvarujeme se tak plísně, která je velmi zrádná a pronásleduje všechna vlhká prostředí. Když je klíčky tak asi 7 mm - 1 cm (neberte to vážně - pouze orientační) velké, opatrně je vyndáme a provizorně někde odložíme. Vodu můžeme použít později pro zalévání. Vezmeme tužku a do připravených květináčků vyhloubíme menší dírky. Do každého květináče asi 3 - dostatečně od sebe vzdálené. Co následuje asi každý ví - semínka by měla ze země mírně vyčuhovat, takže žádné 1-3 cm pod zem - to je nesmysl, semínko bude potřebovat světlo a pod zemí by splesnivělo. Mírně zem navlhčíme a nakonec celý květináč pro udržení vlhkosti zakryjeme zavařovačkou. Jako spíše kosmetický a upřesňující doplněk je vhodné květináče opatřit cedulkami se jménem odrůdy a datem klíčení/zasazení pro určení sklizně.

V průběhu dalších dnů semínka zaléváme asi 1x za tři dny - každý den nepotřebují - vlhkost je v přítomnosti kytiček udržována zavařovačkou. Kytičky porostou a někdy po 10 dnech sklenici odstraníme - citlivost opadla a kytkám stačí voda, kterou zaléváme. Pokud se potáhnou moc do výšky, je to známka toho, že mají málo světla. Snadná rada - stonek zahrabeme hlouběji pod zem a dodáme, pokud to lze, více světla. Odhadnout některé hodnoty je někdy hodně těžké, ale myslím si, že klíčem k úspěchu je kromě světla správná vlhkost - ani moc ani málo. Oba extrémy vedou rostliny do záhuby.

Po dobu, co máme kytičky doma je v žádném případě nehnojíme a zastřihávání je relativně zbytečné (samozřejmě pokud pěstujete nějakou indicu á la Bonsai, tak zastřihávat můžete dříve, ale moc bych to nepřeháněl). U mladých kytek způsobí zbytečné zpomalení růstu. Když je ten správný čas - začátek května - bal na místě sázení vyklepneme (pokud to děláte doma, tak doporučuji noviny, protože byste si mohli zahnojit stůl drenážním médiem a hlínou) a do vykutané díry, která je asi o 4 cm hlubší než je výška balu, rostlinu zasadíme. Samozřejmě udržujeme jednotné odstupy (1/2-1 m).
Druhá možnost spočívá ještě v tom, že vykopeme hlubší jámu (tak 1 m hlubokou), kterou vydeme jako korytem a to následně zasypeme půdou pro pelargonie, která obsahuje relativně mnoho přírodního hnojiva - tím oddálíme první aplikování syntetických hnojiv - pokračujeme u klasickým způsobem. Tato metoda se hodí spíše na vysočiny a všude tam, kde je nekvalitní moc hutná podzolová zemina.

Doufám, že jsem Vám alespoň v něčem pomohl. Pokud s něčím nesouhlasíte nebo děláte něco jinak, napište. Nicméně hodně sluníčka a vivat outdoor!

Dodatky: Jedna u návrhů uživatele Majkla byla zavrhnuta - hnojení v prvních tří týdnech pěstování - je to zbytečné a první potřebné živiny dodá půda.

Autor: OK (uin89@centrum.cz)

[Edited by OK on 25-04-2001 at 03:23 PM]
Majkl
.

[Edited by Majkl on 03-04-2002 at 04:26 PM]
OK


Diky za pripominky. Navod opravim - jenom nesouhlasim s tim hnojenim behem prvnich 3 tydnu - kyticky mi to vzdycky spalilo.
Majkl
.

[Edited by Majkl on 03-04-2002 at 04:27 PM]
OK



Mrkni na novou veri Majkle :-)
Dr.Katz
No já nevím, hoši. Já dávám klíčit semínka do skleničky s vodou a semínka jsou celá potopená, některá dokonce leží na dně skleničky a nikdy se mi nestalo, aby mi něco zplesnivělo. Když semínka z vody vyčnívají a leží na talířku, tak se může stát (a mě se to bohužel už jednou stalo)že voda přes noc vyschla a o semínka jsem přišel, protože nesmí už zůstat bez vody. Čerstvě vyklíčená semínka zásadně ihned sázím do hlíny (používám zahradnický substrát pro balkónové rostliny a s ničím už jej nemíchám). Sázím je do krabičky od nanukáče, tam se jich vejde tak dvacet, a až mají první zubaté lístky venku, tak teprve potom je přesazuji každou zvlášť do květináčku tak deset na deset centimetrů a až přestane i ten stačit, pak teprve do velkých květináčů nebo přímo někam ven, do přírody. Tento postup praktikuji odjakživa a nemůžu si stěžovat, ještě jsem o žádnou rostlinu nepřišel, ale rád si přečtu i názory z druhé strany.
OK


To je o nicem - nema smysl upravovat. Seminka potrebuji vzduch, pod vodou zadny neni (no, je, ale seminko neni ryba). Hadat se, do jakych nadob sazet je blbost, protoze je to vesmes jedno. Smysl ponechani seminka dele ve vode cpi v tom, ze jsou vyspelejsi a snaze se klubou. Tu zem kytky MUSI CITIT. Kravina sazet cerstve pukle seminko, kde ani klicek nekouka ven. Tot vse.
puce
Já osobně mám taky strach z rychlého odpaření vody a proto semínky raději hodím do skleničky kde je vodní sloupec vyšší než v misce ( já preferuju panáka) a jakmile jsou z většiny semínka puklá tak je dávám do truhlímu - a to pod zem protože pak si sajou lépe vodu ne? a přikrývám tenkým stetch igelitem než vylezou z hlíny a shodí šlupku. úspěšnost mím letos vyzkoušenou na 10 vzorcích - vždy po 5 semíncích a vylezyl pokaždé alespoń 4 rostlinky :o)))
INFECTION
Hele můžu po vyklíčení na sezeničky tak 14dní svítit
halogenem? A pak je přesadit ven? Jestli ne, tak proč.
ďakujem
Butch
Můj názor je že ano, proč bys nemoh. Akorát že ten halogen není nic moc co se týče světelného spektra atd. Kytky se za ním dost vytahujou. Radši na to svit zářivkama či sodíkem.
Když si je takhle doma předpěstuješ tak budou odolnější a větší (například když zafouká silnej vítr nebo spadne pořádnej slejvák tak hned nemáš po kytce) než když je vyrazíš rovnou ven jako malá chuďata.
Já sám už doma předpěstovávám. Vyzkoušel jsem dát malou kytku ven - dal jsem jí v úterý ven v sobotu jsem se na ní mrknul a zbyl jen malej stonek - skurvený slimáci jí sežraly. Takže příště dám ven větší kytky a musim se postarat vo ty debilní slimáky.
Smile
Co se tyce vody,tak destilovana je dle meho nazoru na klicenii nevhodna(vyzplavi se potrbne mineraly).proto si myslim,ze vodu bud necat odstat,nebo prevarit-chlor vyprcha.
OK


Tak pokud si chces srat elektriku, tak na ne svit - je to zbytecnost. Bud je kytka pro prirodni svetlo jmenem slunce nebo pro vybojky.
Dandy
Co se týče klíčení, tak já to dávám taky do skleničky s vodou a necham je puknout a pak je dávám do hlíny. Když jsem začínal, tak jsem si čet knížku od Doležala o Marihuaně a on to tam doporučoval, tak od tý doby to praktikuju. Letos jsem to však hodil na mokrý ubrousky, abych vyzkoušel něco novýho a několikrát deně jsem to musel mokřit a přes noc to vyschlo a to je konec pro semínka, který už začli bobtnat, takže se vrátim zpátky k tý vodě.
OK


Jo, vic nez nazory na kliceni, ktery se tady melou porad dokola by se mi vic hodila karma. Vsichnio ctou, ale nikdo neoceni :(

Jinak, zapomente na kliceni v papirech, hajzlaku a podobnych kravin. At zije talirek nebo sklenicka.
OK

Upravim to podle pripominek. Diky.

Ocente me nekdo prosim karmou; aspon za novou verzi :(
Koblihostrom
Zdravíčko pánové.Mě se nejvíce osvědčila metoda,že dám semínka do froté ručníku,pořádně ho navlhčím,a vložím na 24 hodin do igelitovýho sáčku.Při pokojové teplotě mi semínka vyklíčí většinou na druhý den,a klíčky mají /záleží na odrudě/i kolem 1 cm.Zatím se mi nestalo že by semínka napadla plíseň.Jestli za jeden den nevylezou,tak ručník je třeba pořádně propláchnout,a dát je tam znova,maximálně však 2 dny,pak už se plíseň oběvit může.Dělám to takhle už pátým rokem a ůspěšnost je tak kolem 98%
OK

Koblih: Jo, presne, protoze ten rucnik izolujes od okoli, nedostane se tam plisen. Je hlavne tam, kde izolace neexistuje vzduch tedy vlhkou casti volne proudi - potom se plisnim nevyhneme. Diky za tip, mash to v novy verz (zitra - diky za trpelivost). :wink:
spaceman_86
hej lidi dete do prdele...
ja seminka vemu a rozhazim je po prirode (apo mym policku a zaslapu je do zeme) a pak tam akorat pridu na sklizen voco de? priroda je priroda
(to by Cannabis Indica nedokázala prezit bez Homo Sapiens Sapiens?)

tady mas ten bojler -teda karmu nebo co to je
Stejsi
Ja jsem tady novej a proto nechci drzkovat ale presne takovej typ lidi , kteri se nestaraj a jenom sklizi, mi letos skosili mou trimetrovou chloubu . Jsou to lidi kteri nevi jakou praci da vypestovat poradnou rostlinu , mozna je to tim ze to nikdy neskusili.
opilcek
ja som použil inú zeminu ako si spominal OK. Použil som substrát pre kaktusy a sukulenty s PH 7 a perlit.a to v pomere 3 : 1, semiačka zatial rastú. Môže to mat nejaký negativní vplyv?dik
OK

Tezko rict, mohlo by to rust. Ale jak vsude rikam - nerad experimentuju a davam na osvedceny postupy, takze ja bych dal prednost obycejne hline + konsky hovna, to se mi osvedcilo nejvic...


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma