Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Bulvár > Kanál

 
Lophophora - kaktus bohů - Klikni zde pro originální téma
clandestino
Zdravím všechny growery. Tenhle thread jsem se rozhodl založit, protože jsem nikde na Groweru nenašel popis pěstování kaktusů rodu Lophophora (a kaktusů všeobecně). Okolo halucinogenních kaktusů také panuje sposta mýtů, které doufám vyvrátím.

Na začátek něco k historii užívání:
Lophophory, nejznámnější Lophophora williamsii, byly označované jako Peyotl nebo Hikulí. Za své halucinogenní účinky vděčí zejména alkaloidu mezkalinu (3, 4 5 -trimethoxyphenethylamin), kterého je v sušině tkání až 0,2%. V Mezoamerice a později v 19. - 20. stol. i v Severní Americe všelékem, a hlavně předmětem tajného kultu. Sběrači kaktus seřezávali plátky z vrcholků, sušili je a někdy i drtili na prášek. V Mexiku Indiáni peyotl uctívali společně s omamnou houbou teonanacátl a popínavou rostlinou ololiqui. Peyotl užívali pouze kněží a šamani v tajných společnostech, a to při léčení nemocí, hadího uštknutí, odhalování zlodějů, k uspávání a při operacích, k vyvolání vidin a barevných snů, ve kterých hledali pravdu života. Huičolové hledali v peyotlu inspiraci při tvorbě barevných nearik a Tarahumary snad podporuje v jejich nadlidských výkonech v běhu. Zneužití posvátného kaktusu bohové trestali zblbnutím a smrtí.

Morfologie:
Malé, ploché, v zemi zatažené a zcela beztrné rostliny, se silným řepovitým kořenem a hebkou matnou pokožkou. Květy rostou z temenní vaty anejsou větší než 2 cm. Někdy se uvádí pouze jeden druh Lophophora, členěný do několika variet, jiní odborníci zase definují rod s několika druhy.

Lophophora diffusa: viz obr. 1
Jednotlivý, později trsovitý stonek, až 15 cm široký, vysoký jen 3 - 5 cm. Podzemní část dlouhá až 15 cm. Tělo členěno do 8 - 10 žeber. Květyvelké okolo 1,5 cm, žluté, bílé až růžové. Plod velký asi 2,5 cm.
Výskyt: stát Querétaro, Mexiko.
Květní zralost: okolo 4 let
- varianta koehresii - obr. 2, menší velikost, sytě zelená barva, květy až 2,5 cm.

Lophophora fricii: obr. 3
Ploše kulovitý až kulovitý stonek šířky až 20 cm, podzemní část dlouhá až 20 cm. Pokožka namodrale zelená, žeber až 20. Květy červené až bílé. Plody mají dlouhý válcovitý tvar, asi 3 mm silné a až 3 cm dlouhé.
Výskyt: malá oblast ve státě Coahuila v Mexiku, okolí města Viesca.
Květní zralost: 4 - 6 let
- kaktus byl v roce 1924 zmíněn v knize Alberta Vojtěcha Friče "O kaktusech a jejich narkotických účincích". Takže už Frič se sjížděl...
clandestino
Lophophora williamsii
Nejznámější druh rodu Lophophora. Nadzemní část ploše kulovitá, často odnožující, větší část stonku je zasunutá v zemi. Květy vyrůstají z nejmladších areol na temeni, mají nálevkovitý tvar a velikost 1 - 2 cm, okvětní lístky kopinaté, asi 2 mm široké, světle růžové, bělavé a i fialově červené. Plod má válcovitý až kyjovitý tvar, je dlouhý asi 2 cm.
Varianty: L. texan, L. caespitosa, L. ziegleri, L. jourdaniana.
Výskyt: od texaských plání až po střední Mexiko.
Květní zralost: 3 - 4 roky, lze urychlit roubováním.

Pěstování kaktusů Lophophora
V zásadě se nijak neliší od pěstování ostatních kaktusů. To znamená běžný kaktusový substrát (lze koupit v zahradnictví, zkušení mohou namíchat). Jaro až léto nepravidelná zálivka 2x až 3x týdně, jakmile se na jaře oteplí je ideální umístění venku. Zde mohou zůstat do prvních mrazů, pak je zimujeme - teplota okolo 5 stupňů, od října do března OMEZENÁ ( MAX. 2x - 3x, u Trichocereusů = San Pedro vůbec) zálivka, málo světla = vegetační klid. Na jaře je dobré před umístěním na přímé slunce kaktus yotužovat, aby se nespálil - např. umístit na okno a zakrýt papírem.

Obr. 2 - Moje Lophophora - zatím moc mladá na přesnější určení

Použitá literatura: Indiáni tří Amerik (Mnislav Zelený), Kaktusy a jak je pěstovat (Jan Říha, Rudolf Šubík).

Omlovám se za kvalitu obrázků, jsou oskenované, ale podstatné je na nich vidět.
Kannann
Jestli chceš něco vědět o pěstování tědlech a jinejch píchavejch rostlin,ptej se:)kaktusy pěstuju.Již ne v takovým množství jako kdysi,ale ještě něco málo mám:):)Tak si snad ještě něco pamatuju:)
clandestino
Zapomněl jsem dodat, kde kaktusek sehnat. Dají se v pohodě sehnat na každoroční výstavě v Čtyřlístku (u OBI) v Brně. Výstavy kaktusů bývají začátkem května - bližší info na astrophytum.webpark.cz. Prodává se tam L. diffusa a L. williamsii, ceny bývají do 30 Kč (podle velikosti). V normálních květinářstvích jsem Lophophory nikdy neviděl.
Přes internet se taky dají koupit semínka - vypěstování je ale trochu složitější a pokud chcete mít rostliny kvůli získávání peyotlu tak si počkáte cca o rok až dva déle. Např. www.kaktusy-dk.cz/nabidka_semen.php
Pokud bude mít někdo zájem, rád návod na výsev semen napíšu.

Edit: Na www.kaktusy-dk.cz/nabidka_rostlin_l.php se dají objednat i semenáčky Lophophor.

Kannann: Díky za moc nabídku, když bude potřebovat tak se ozvu.
prenda
Ještě doplním,že malé,cca 2cm v průměru široké sazeničky se dají zakoupit i v Botanické zahradě v Praze.Tedy minulý rok nebyl problém.Je třeba zjistit aktuální situaci.

Pravděpodobně zde budou mít k prodeji i jiné typy kaktusů s psychicky aktivními alkaloidy jako například některé druhy rodu Mammilaria či Trichocereus,neboli San Pedro,kterýž mi přijde,že roste ze zmíněných nejrychleji.

Kontakt:
http://www.botgarden.cz/
kamil
zdravím
Myslíte že mají psychotropní účinky i v našich podmínkách? Já myslím, že někde za oknem určitě ne.
clandestino
kamil: Domnívám se, že když jsou schopné kvést a rozmnožovat se, tak jsou schopné vytvářet i psychotropní látky...
Spsemi
citace:
Původní příspěvek od kamil
zdravím
Myslíte že mají psychotropní účinky i v našich podmínkách? Já myslím, že někde za oknem určitě ne.


myslim ze urcite budu.. nico podobne sa riesilo aj ohladom salvie..... to by ani take kanopky z afganistanu nemuseli matr ucinok a .......majuuuuuuuuu.... ;)
Kwjetoň
lehce OT: pěstuju nebo spíš mi tu pasivně roste jedno San Pedro, ještě jsem se neodvážil ho zkonzumovat a spíš mam v plánu ho nařízkovat a rozsadit.. myslíte, že když udělám dejme tomu 5centimetrový špalíčky a prostě je položim na substrát pro kaktusy, tak se chytnou? Nebo potřebují pro zakořenění speciální podmínky?

dík Q
:afro:
clandestino
Kwjetoň: San Pedro - Trichocereus - množení by mělo být podobné jako u jiných sloupovitých druhů - mám Cereus peruvianus ještě po dědečkovi, má asi 20 let. Vždycky když byl tak velký, že neprošel dveřmi, tak se mu uřízl vršek, normálně zasadil do běžného substrátu a rostl dál, spodek se zacelil a žije doteď.. :) Pokud nemáš víc odnoží, ale jen jeden sloupek, tak na špalíčky nekrájej, každý řízek musí mít vlastní vzrostný vrchol. (Pokud to jsou odnože - jednotlivé sloupky, tak je normálně odloupni od ostatních a strč do hlíny). Může se použít kořenový stimulátor.

Knížka popisije řízkování složitěji :) - "Oddělené části, řízky, ponecháme 1 - 2 dny zaschnout, a pak je stavíme do svislé polohy. Tato geo-orientace je velice důležitá, kořeny se zakládají vždy na spodním konci řízků. Řízky držíme po celou dobu zakládání kořenů v suchu, tj. srovnáme je do prázdných bedniček či krabic a umístíme je v suchém světlém prostředí, nikdy ne na přímém slunci. Na řezné ploše řízku nejprve musí vzniknout nová povrchová vrstva, nová pokožka, zacelující řeznou ránu, což trvá asi 2 týdny. V tomto období nesmí být řezná plocha ve styku s vodou, která by umožnila vznik plísní a infekcí. Teprve řízky, u kterých špičky čekacích kořenů prorazily pokožku, sázíme do suchého substrátu a pro první závlahu použijeme roztok fungicidu. Několik týdnů až měsíců bude rostlina budovat nové kořeny, což se odrazí ve zpomalení růstu."

Jo a ještě důležitá věc - řízkovat by se měly jen zdravé, "napité" a nasycené rostliny - scvrrklé a seschlé rostliny obtížně tvoří nové kořeny.

V téhle době mají kaktusy vegetační klid, pokud to není bezpodmínečně nutné, tak bych počkal minimálně do dubna s většími zásahy do života rostliny.
Kwjetoň
hele řikal mi hassassin (od něj ten kaktus mam), že zakoření i řez třeba zprostředka.. zespoda pustí kořeny a zezhora se zacelí..

btw. počkat do jara není problém.. ;)

dík za info ;)
clandestino
Člen asoka mi psal o problémech se svým kaktusem, bych teď chtěl popsat problémy, se kterými se člověk může při pěstování setkat.

citace:
Vzkaz od asoka
Nechcem otravovat ale videl som tvoj prispevok o peyotly a tak mozno by si mi vedel poradit. Problem spociva v tom ze ten moj pomaly ale isto vysycha smerom od korena a pritom som mu dal vsetko tak ako o tom pisu na nete alebo v knihach - tym myslim ze som mu zabezpecil vhodnu podu, osvetlenie, vetranie ale vobec sa to nezlepsuje. dik moc za odpoved


citace:
Vzkaz od asoka

tak ma napadlo ci to nebude aj od zleho zaobchadzania, pretoze ako som si ho objednal prisiel (kaktus) uz s miernym poskodenim prave na tych dvoch stranach, ktore pri vytahovani z pody drzal dotycny. kaktus je myslim 2-3 rocny ale ma aj malych bracekov priamo na nom a na tych sa to uz tiez objavuje. cital som ze by to mohli byt aj nejake vosky ale presadzanie by uz asi neprezil. dik moc ze mi s tym chces pomoct


Může zde být několik možností:

a) sesychání rostliny - pokud se němění barva, rostlina se jen "scvrkává", jde asi o přirozený proces - během zimního klidu spotřebovává zásoby z vegetačního období. Můžeme ji trochu zalít, ať si zásobu doplní (zalít několikrát za klidové období neuškodí, ale nepřehánět, trichocereusy (= San Pedro) nezalévat přes zimu vůbec!)

b) Paraziti - vlnatky, kořenovky, svinky a podobná verbež. V případě vlnatky je po celé rostlině vidět vatovité smotky, ze kterých se potom rozlézají larvy a dospělci. Na ni i na ostatní potvory by měl pomoci jakýkoli postřik na savé a žravé škůdce. Větší problém je v případě napadení kořenů - pokud na rostlině "zvenčí" nic nápadného není, ve výživě taky není chyba a přece jí něco chybí, musíme ji vytáhnout ze substrátu a prohlédnout kořeny. Bílé voskovité či vatovité chumáče nebo 1 - 2 mm velká zvířátka znamenají kořenovku. Opláchneme kořínky vodou, pro dezinfekci namočíme v roztoky hypermanganu (manganistan draselný) nebo použijeme zmíněný postřik proti savým a žravým škůdcům.

c) Napadení plísněmi - časté a velmi nebezpečné. Plísně způsobují černé a měkké hniloby, padání semenáčků, odumírání kořenů, skvrnité nekrózy na stoncích - zejména na podzim a v zimě nebo v deštivých a studených letních dnech. Při napadení plísní se musí substrát nechat vyschnout, nezaléváme a hodně větráme. Můžeme použít fungicidní přípravek.

POZOR - CHEMICKÉ PŘÍPRAVKY SE APLIKUJÍ ZÁSADNĚ NA VEČER!

asoka: Jestli to jde, tak zkus hodit pár fotek.
clandestino
Kwjetoň: Určitě může zakořenit, ale bude pro něho námaha vytvářet kořeny a současně zacelovat ránu, je to jako kdyby se dal kořenit řízek ganji a hned se zastříhnul na větvení. Zakoření, ale bude mu trvat déle než řízku s vrcholem, než se vzpamatuje a začne růst. Každopádně přeju moc úspěchů v kaktusaření :) Kdybys okusil, tak sem pls. hoď tripreport, ať je to co nejkompetnější :)
Kwjetoň
clan: no abych pravdu řek, tak info co jsem slyšel o kaktusech mi u nich vytváří docela respekt :)
v současný chvíli má asi 35 čísel, ale fakt se ještě necejtim na nějakou konzumaci.. tagže kdybych ho nařezal třeba na 5 kusů a rozsázel, tak by to měly přežít ne? jestli budou ready třeba za 5 let mě netrápí, přístup k halucinogenům mam a todle nechci uspěchat..

takže substrát na kaktusy je ok? teď ho mam v nejnouzovější hlíně a taky roste, ikdyž evidentně už nemá živiny.. drenáž samozřejmě udělám, zalejvat přes léto 2x tejdně, přes zimu 2x celkem :D bez hnojiv? já jen abych si to shrnul.. ;) asi si eště něco počtu, ale přímá rady je dycky lepší..

dík Q
clandestino
Kwjetoň: Někde jsem četl že Trichocereusy se zimují zcela na sucho (tím se omlouvám za předchozí dezinformaci, už je opravená). Pěstují se v běžném substrátu, v létě uvítají silnou zálivku a pravidelné přihnojování.
Substrát na kaktusy co se dá koupit je v pohodě a dá se bez problémů použít, po zkušenostech si můžete namíchat substrát vlastní.
groweman:-)
Ahoj
chtěl bych se zeptat jestli máte někdo skušenosti s pěstováním kaktusů ve skříni? a taky bych potřeboval poradit jak se maj sázet semínka díky za odpovědi
clandestino
groweman:-) - Ve skříni zkoušel kaktusy pěstovat praxer - http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=26772

Pěstovat kaktusy ze semínek je trošku složitější záležitost. Za prvé je třeba mít sterilní substrát. Chytrá knížka říká "vezmeme pečlivě vymytou plastovou krabici s uzávěrem a na dno nasypeme sterilní substrát se slabou vrstvičkou písku nebo antuky". Podle mě je ale lepší použít 0,7l zavařovačky se skleněným víčkem. Dávám do nich substrát smíchaný s křemenným pískem (doskočiště na školních hřištích), strčím do hrnce s vodou (víčka jsou dole), přikryju pokličkou a asi 2 hodiny vařím - vydezinfikuje se sklenice i substrát.
Semínka zbavená zbytků plodu a opraná v 3% roztoku H2O2 jemně rozsypu po substrátu - rozsypat, nezahrnovat!!! Přikryju víčkem a už jde jen čekat na vyklíčení - 2- 3 týdny. Optimální teplota je 25 - 30 stupňů, nutná je ochrana před přímým sluncem.
Semenáčkům se musí udržovat vysoká vlhkost - když nejsou stěny orosené, přivlhčímě převařenou vodou. Velice zajímavé jsou děložní lístky u kaktusových semenáčků. Když jsou semenáčky větší, přivykáme je na sušší prostředí, sklenice větráme. Až je přesazujeme, tak velice opatrně - nejlíp to jde s pomocí pinzety, ale pozor na rozmáčknutí!
gambler
Joj, moje miminka maji presne rok a po roce maji v prumeru asi 4-5mm. (pestim ze seminek) Lophophora roste neskutecne pomalu, ale vyplati se...G.
clandestino
Tak letos poprvé kveteme :)
PsYcHo84
zdar ja mam san pedra asi 9ks mezi 20-45cm.. kolik co z toho kaktusu a jak musim do se vpravit, abych zazil zadouci stav? jsem cetl ze davka meskalinu je okolo 300mg.. nevedel by nekdo?
zdar
neměl byste někdo na prodej semenáček??? počkal bych klidně do jara,sem ochotnej zaplatit :)
pokud vám muj příspěvek vadí tak ho smažte

PM
Freedom :beer:
clandestino
Semínka by byla, pokud k jaru budou semenáčky a jsi z Jižní Moravy, tak není problém :)
Zdravim, dnes som si priniesol domov tri lophophory wiliamsii, ale predtym som ziadne kaktusy nepestoval.. neporadite mi niekto, ako casto ich treba zalievat? Je to asi banalita ale ja to vazne neviem a velmi nerad by som ich utopil..
Knight
Jde o to, v čem jsou zasazený. Nejlepší je dobře propustná a rychle vysichající substrát - pokud si kupoval od kaktusářů nemáš problém. Zalívej je tak, že jim nalej vodu do misky a nech je v tej vodě stát den a pak je vyndej. Rozhodně je postav někam, kde svítí hodně slunce, třeba za okno nebo ven na balkon.
acheron
mna by zajimalo ... aj by som sa do toho pustil ..ale ten cas ..cakat 2 roky na nejaky trip ma trochu odradza ...ako casto teda by sa dal podnikat taky vylet pri uz dospelom kaktuse ...predpokladam ze ho nemusim zjest cely alebo ano ?(v knihach C.Castanedy jedli zo 10 velkych kaktusov)...teda myslim to takto ...zohnal by som si semienko ..po akom case by som mohol skusit prvy trip a potom v akych intervaloch by som to asi mohol skusat? ..dakujem vopred za odpoved :)

edit: a ako je to s rychlostou rastu a moznostou konzumacie u San Pedra?
berrea
pokud bys chtěl trip z lophophory, tak si pockas 5 let a budes jich muset mit nekolik (rek bych tak 10) takze jestli to budes brat takhle, tak ji urcite ne... vubec k tomuhle sou kaktusy celkem nevhodny... seres se s tim roky a pak to zariznout a sezrat? neprislo by ti to lito?
acheron
nojoo ..ved prave to ze po nejakom 5 rocnom growe by som to uz ani nezral :D ...ale tak kebyze ten San pedro rastie rychlejsie tak hadam by sa nieco dalo ...alebo je tiez taky pomaly ?
Jj, bol som si po ne v ctyrlistku, substrat by mal by ok.. a ako casto treba takuto zalievku opakovat?
Knight
takhle je nech napít tak 1x/14 dní, když svítí hodně slunko a rychle vysichají klidně i jednou týdně - hlavně nesmí být řepovitý kořen dlouho ve vlhku!! a na podzim je přesuň někam, kde je asi 5-10°C a dost světla (důležitější je dost světla než chladno) a nezalívej!, max v půlce zimy jim cvrnkni trochu vody aby se úplně nescvrkli.
acheron
Lophophora williamsii

Peyotl - pěstební soupravaCena s DPH: 390.00 ,-


Lophophora williamsii
Lofofora, peyote, hikuli

Pěstební sada obsahuje vše, co potřebujete ke zdárnému pěstování těchto nádherných kaktusů. Je to výborný doplněk každé etnobotanické sbírky.

- 25 semínek Lophophory
- kaktusový substrát
- pouštní písek
- drenážní kamínky
- návod v češtině

____________________________________________


Trichocereus pachanoi

San Pedro - pěstební soupravaCena s DPH: 390.00 ,-Trichocereus pachanoi

San Pedro je mohutný kaktus keřovitého typu. Květy jsou velké, bílé a kaktus rozkvétá v období od června do července. Vyskytuje se v subropickém pásu Jižní Ameriky. V Peru se rituálně užívá již 2000 let, pro tamní obyvatele je to posvátná droga.

Pěstební sada obsahuje vše, co potřebujete ke zdárnému pěstování těchto nádherných kaktusů.

- 25 semínek San Pedra
- kaktusový substrát
- pouštní písek
- drenážní kamínky
- návod v češtině

...hadam to niekomu pomoze :)
BullTerier
Ja bych taky mnel zajem o payotl seminka bo samotne kaktusi 1cm su vemi drahe 160Sk najmensi na www.plantae.sk
Vopred dik
PM
Hostage
Rozmyslam o kupe lophophory z plantae.sk Kedze nieje najlacnejsia kupil by som iba jednu. Je schopna tvorit semienka, popripade daju sa robit rezy? Ak by mi chcel niekto predat lophophoru alebo san pedra pm pls, ak by bol problem s postou prisiel by osm osobne aj do ciech..
UdL
citace:
Původní příspěvek od kamil
zdravím
Myslíte že mají psychotropní účinky i v našich podmínkách? Já myslím, že někde za oknem určitě ne.


Kolega se pěstování kaktusů věnuje už nějakou dobu, několikrát zkoušel i požít vlastní produkci. Říkal mi, že potentní jsou, dokonce mu přišlo, že jsou silnější než ty, které nám kdysi v sušené podobě dorazily přímo z Peru (byly to San Pedra).

K výběru odrůd můžu říct jen to, že peyotl roste v porovnání s pedrem (trichocereus) mnohem pomaleji. Výhodnější je pedro, za rok dokáže udělat až 20-30 cm nové hmoty. Dobře se rozmnožuje řízkem, kdy vrchní část bez problému zakoření a zbytek nahodí 1-3 nové výhonky, které jsou vždy silnější než původní pahýl. :D

To všechno můžete vidět na fotce. V popředí zhruba 3-měsíční řízek Trichocereus Bridgesii (víc se táhne, ale je celkově objemově slabší), zbylé 2 jsou trichocereus pachanoi. Levý kousek měří asi 30 cm na pravém jsou vidět roční přírůstky - oba 2 vyrostly letos. Jak ten na pahýlu, tak ten nový od země. ;)


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma