Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Pokročilé Techniky a Experimenty

Stránky: 1 [2] 
WhiTe LED grow BOX - Klikni zde pro originální téma
lunix
Zacal jsem delat pokusy s LED.

Zatim jsem vyrobil pokusny panel osazeny:
140x cervena L1503SRC-F - 5mm, 4cd; 20mA, 1.85 V, 30 stupnu, 660nm, 5Kc
54x modra z GME: 511-618 LED 5MM BLUE 4000/60 20mA, 3.3V, 470nm, 16Kc (bohuzel to byl doprodej)

Celkem 194 LED, input 12V, teoreticka spotreba 0.92A (minus nejaky drobny za malicko naddimenzovany odpory), prakticky to dle mereni bere cca 0.8A (nevim proc tak malo), tedy necelych 10W.

Naklady na material byly nekde mezi 2000 a 2500 Kc, spajene jsem to mel za 1 den.

Fotky:
zepredu
http://storage.suchdol.net/lunix/fo...panel/front.jpg
zezadu
http://storage.suchdol.net/lunix/fo..._panel/rear.jpg
pohled krz vetrak do testovaciho miniboxu
http://storage.suchdol.net/lunix/fo...d_panel/box.jpg
psenice po 3 dnech v boxu
http://storage.suchdol.net/lunix/fo...nel/psenice.png

K zapojeni LED mam dotaz... pri googleni ohledne zapojeni LED jsem narazil na tohle:
The power supply must have sufficient voltage to provide about 2V for each LED (4V for blue and white) plus at least another 2V for the resistor.
[zdroj: http://www.kpsec.freeuk.com/components/led.htm]

Proc zrovna minimalne 2V a proc se podobna hodnota snad nikde jinde neuvadi? Elektrice nerozumim, ale z logiky veci mi pripada, ze by mela existovat nejaka minimalni doporucena voltaz, ktera by mela byt eliminovana odporem, protoze optimalne (s nejvyssi ucinnosti) by mel obvod fungovat bez odporu, nebo s odporem limitne se blizicim k nule (minimalni, nebo zadne ztraty na odporu), coz ale evidentne neni mozne, asi kvuli ztrate kontroly na proudem, ktery tim obvodem protece (?).

Generator obvodu, na ktery byl v tomto vlakne odkaz evidentne s 2V jako minimalni hodnotou pro R nepocita.

Co si o tom myslite?
WhiTe
no mas to hezky, ale ty cerveny led mi pripadaj trosku drazsi a ten uhel je taky docela malej .. no vychazej mi 14rlm/5kc .. ja dal 1kc za 22rlm
tato ty modry vypadaj fakt hezky

generator zkus na http://led.linear1.org/led.wiz tam je to luxusni ;)

JEN TAK DAL pristi pole bude urcite lepsi :D:D:D
ja uz mam naky modely hotovy a porad to neni idealni .. co nejdriv postnu naky fotky ;)
pozitron
WhiTe: prosim ta premeraj tie 660nm 500mCd LED (511-467). Ja som si ich objednal z GME 2000 kusov, vsetko prislo oznacene spravne, ale tie LEDky su na 1,85V 20mA. Samozrejme podla informacii z GME mali byt na 2,1V - ked som ich tak zapojil, zrali 61mA a strasne hriali (=dost nizsia zivotnost) !!!! Ked som ich zapojil na 1,85V 20mA, su krasne chladne. Hore si pisal ze aj tebe dost topia -> zmeraj prud ktory nimi preteka. Myslim ze mame rovnake LED a v GME v tom maju bordel.

Ja som nameral takuto VA char.:
11mA ... 1,76-1,78V
19mA ... 1,84-1,86V
21mA ... 1,87-1,89V
61mA ... 2,01V

(nevyhladeny zdroj, preto ten rozsah napeti)
WhiTe
pozitron: tak sem to nako skousel a pravdepodobne mas pravdu, jakmile koupim pojistky do meraku tak to zmerim ;)

btw uz mam svuj byt, tj. mak kde svitit... myslim si za to do konce tejdne trochu rozjedu :smoker: :bravo:
WhiTe
takze v sobotu sem zacal svitit, zatim mam pustenejch 720ks 660nm(t.j. 15812rlm) a 32ks 470nm (t.j. 414rlm). To znamena ze mam pomer modre a cervene 1:38 a celkovou svitivost 16226rlm - tipuju za to bude srovnatelny tak s 150-200W sodikem .... ja se zatim vejdu i s vetrakama tak do 40W :D ... prave sem si pucil v praci fotak, tak odpoledne udelam fotky

kytickam se to asi libi ;)
zmetek
Uz se na ty fotky tesim. Rozjizdim ted taky LED skrin i kdyz je v ni jen 153diod. Ale to je jen pokusna. Jinak ty diody 660nm/0,5cd/110° mi pripadaj ze svitej docela malo.Ale pri 720ks uz asi ne.
pozitron
660nm/500mCd/110st svietia vo velkom mnozstve vyborne, o to sa neboj. Maju akurat slaby dosvit >> vhodne na SoG/ScroG.

Ono ide (hlavne) o nase GrowLumeny, a tieto LEDky maju takmer najlepsi pomer GRLM/cena, aky sa da zohnat na nasom trhu. Ja s nimi rozjizdim 100W LED box, tak dufam ze to bude fungovat :angel:

WhiTe: good luck chlape, tesim sa na foto.
hogi
Je dobře, že děláte větší pokusy s 660nm, 500mcd a 110°, protože já teď pojedu 660nm, 1500mcd a 60° (který maj rlm přibližně stejný), alespoň uvidíme, jestli se vyplatěj ty 2Kč za kus navíc... Jinak sem taky zvědavej na fotky...
WhiTe
TAkze sou tu fotky...
1) pohled na cely nedodelany box
2) pohled z boku
3) detail svitidla (dva radky - 30led mi nesviti ... nakej blbej kontakt)

prozatimni osazenstvo: G13, CD, NL a mozna reste neco ;)
perioda: zatim 24/0 - spinacky budu mit az zejtra

edit: ted budu delat na dalsich vecich: vzduchotechnika, mereni hodnot (co2, °C, EC), hydro, dalsi dva kusy tehlech svetel...
zmetek
Pekny. Jde videt ze pri velkym mnozstvi to sviti dost.
White:Jaky mas rozmery skrine?
WhiTe
priblizny rozmery(nemeril sem to): VxSxH 50(da se nastavit)x60x35cm
btw sviti to opravdu dost ;)

btw diky za k+
WhiTe
takhle to funguje

ty modry sipkysou samozdrejme vzduch a ta cervena cara LEDky, knedy cverce sou kvetinace a to zeleny sou kyti
WhiTe
no, takze ... kyti vypadaj dost bidne :/ ale asi to bude sokem a prelitim :/ mozna neco i ph ... vsechno musim poladit... vsechny koreny kytek sem vymyl a nainstaloval do bublaku.... ale nebylo pozorovano zadne zlepseni (pravdepodobne malo vzduchu ve vode)... predevcirem sem vylepsil vzduchovani .. tak to bude snad v pohode... svitime 18/6 ... fotky dodam v pondeli....
pozitron
To snad nemyslis vazne ze to nejde... Dufam ze bude fakt chyba v zlej peci, lebo inak by ma slak trafil ked som vyvalil tolke prachy za "blbe" LEDky. Ale tak, no, verim ze to bude vpoho. Ked vychytas bublak a kyti sa spametaju zo soku, bude imho vsetko ok. Good luck
hogi
Ledkama to na 100% neni, s těma co mí white sem taky dělal pokusy a sou ok. Spíš ta ostatní péče, ale to se vychytá...
WhiTe
pozitron: taky si myslim ze to neni ledkama.... to svetlo je luxusni .... rizecky ktery tam sou cerstve narezany vesele korenej a vypadaj uplne zdrave.... bublak sme vcera predali a vypada to ze by to mohlo bejt ok
dejaVuCV
ahoj WhiTe. Jak ses na tom? Zijes? ;) Jak sem maj holky?
WhiTe
Nazdar lidi, občas se to tak semele a na některé věci chybí čas, asi tak to bylo poslední dobou s mou účastí na groweru i s LEDkama. Snad to bude lepší. :D

Asi před měsícem jsem oprášil svoje světýlko a pořídil terárium. Je prosklené aby do něj bylo hezky vidět. Bohužel pořád nemám tolik soukromí na to, abych mohl nerušeně pěstovat konopí :/. Mému teráriu věvodí bohyně lovu Dionaea muscipula, která je známá tím, že potřebuje velmi kvalitní osvětlení. Dál se taky pokouším o Capsicum annuum (feferonky), na nich bude vidět kvalita světla podle barvy papričky.

Momentálně mám dvě světla, to první všichni znáte a jsou tady někde fotky (R720,B40), a druhý cca 200 červených (bez modré).

Masožravka je spolu se dvěma feferonkama pod velkým světlem a další tři feferonky jsou pod menším světlem.

Zajímá mě co budou kyti delat bez modrýho světla.

Fotky budou.

Fotky co tam sou ukazujou jak vypadá to větší světlo uvnitř.
dejaVuCV
Vyborne WhiTe. Jsem rad, ze jsi z5. Jak je to s casem vsichni zname ;) Jsem rad, ze i pres situaci ohledne pestovani konopi, pokracujes dal v LED ingeneering ;)
Drzim palce a OT na pozadani smazu.
Ahoj, djV
WhiTe
citace:
Původní příspěvek od WhiTe
Momentálně mám dvě světla, to první všichni znáte a jsou tady někde fotky (R720,B40), a druhý cca 200 červených (bez modré).

Masožravka je spolu se dvěma feferonkama pod velkým světlem a další tři feferonky jsou pod menším světlem.

Zajímá mě co budou kyti delat bez modrýho světla.


tak tohle byl rychlej pokus ;) kytiz bez modrýho světla po pár dnech začali vypadat hoodně zmateně, nevěděli totiž kam mají natočit listy. Rostliny mají totiž receptory které natáčejí listy rostlin pod úhlem 90° k světelnému zdroji. Tyto receptory pracují právě někde okolo 470nm čož je modré světlo. Přemejšlim jak to využít, protože se kytiz "netáhnou" za červeným světlem, ale právě z modrým.

Masožravku jsem odstavil za okno, protože jí to ostré světlo asi nedělalo dobře. Nemá totiž být na přímém slunci. Podle mě má receptory na vlnovou délku 720nm což by mělo odpovídat tmavě červenému světlu. Než takový led seženu, tak bude zatím za oknem.

Místo ní jsem tam dal řektvičky, jahody a melouny ;)

Fotky udělám dnes a zítra je sem hodím...

Ty fotky co tam jsou teď jsou od NASA a myslím že sem je sem ještě nedával...
WhiTe
Tak udělal jsem včera nějaký fotky... fotil jsem to poprvy, skrz špinavý sklo... příští budou lepší... joo a dal jsem za to terárko zrcadlo co se mi tam válelo... taxe nedivte :)

#1 pohled zepředu
- květináčky vpředu a vpravo jsou feferonky stáří asi 10 dní (viz #4 a #5)
- 4 květináčky vlevo jsou 2x noname canabis staří 5 dní a 2x mraky se mínek jahod který zatim nedělaj vůbec nic
- v tom modrym jedou řektvičky asi 12ks, stáří taky 5 dní (viz #6)

#2 pohled na malé světlo zboku









#3 pohled na malé světlo zepředu
WhiTe
#4 tak tyhle kytičky rostou pod větším světlem











#5 a tyhle pod menším - ty původně rostly bez modrýho světla












#6 detail na řektvičky který sou fakt neuvěritelně rychlý ... az jim tam budu foukat co2, tak budou zralý snad za 14 dní :D
WhiTe
tahle fonečka se mi moc líbí...
hogi
Pěkný fotky. Jak dlouho ti to už pod tim roste a myslíš, že tomu nebude chybět modrý světlo? Mimochodem, jak máš udělaný to automatický zalejvání? Měří ti to vlhkost půdy, nebo to jen čarpá v různejch časovejch intervalech?
WhiTe
ty feferonky tam sou nekdy od 11.2. a valej... myslim ze toho modryho svetla je akorat ... kdyz se to potáhne, tak pridam. To zalejvání je zatím na čudlík. Teď dávám dokupy nějakou řídící jednotku a odvlhčocačku. Až budou tyhle věci tak to žavřu, utěsnim a začnu tam foukat to co2. Btw mám vychytlý čidlo na vlhkost a teplotu SHT-11... na netu sem ho videl okolo 300,- ... a už sem si pořídil univerzální programátor na PICka i se zásobou mikropočítačů ;)

btw furt přemejšlim jak udělat to zalejvání... je to mrtě hadiček
zmetek
Taky sem premyslel nad pouzitim mikropocitacu pri rizeni periody svetla a zalevani, bohuzel neumim je programovat.Az budes pomoci nich neco realizovat tak se s nama o tom urcite podel.
S tema hadickama, pouzivas T propojky nebo vedes kazdou hadicku uplne zvlast?
WhiTe
Takže tu máme další fotoaktualizaci. Řektvičky se bortěj, takže jsem včera přidal větrák na ofuk, snad to bude lepší. Feferonky valej nádherně.

zmetek: určitě se podělím, používám Tčka

#1 řektvičky stáří 11dní
#2 feferonky stáří 16dní
#3 noname canabis stáří 11dní
Paryba
Hele Houmí skus prosimtě pro mě vypěstovat trochu žita..... Dík moc jo a žádný postřiky proti plísním jo, chci ho pěkně po přírodě..... i s plíšní... však víme....
WhiTe
Hele kámo, žito je mrtě vysoký .. nevim maj to tam stěsnám .. skoč si koupit do zdravý výživy nějaký semeno ..

... a budeme péct žitný chléb .. hehe :D:D:D
LIX
WhiTe) Kolko ťa výde jedna LED dioda a kolko by ťa vyšlo 100LED diod? Nieje to drahé?
čekuj toto:
WhiTe
LIX: červená za korunu ... modrý už nevim ....potojdi si tenhle thread je to tam napsaný... 100 diod je nic ... chce jich to aspon 1000.

Tyhle světla na obrazku jsou nechutne drahý...
LIX
To kde kupuješ tak lacno? Keby si vedel aké to máme na slovensku drahé
Ja viem že sto diod je málo, chcel som len vedieť že či nemáš pri večom množstve diod zlavu
WhiTe
LIX: kupoval jsem je v GME .. bral jsem jich 2000ks tak tam byla i nejaka sleva... porad premejslim, ze si nejaky objednam z taiwanu(mam tam kontakt) byly by tak okolo 3kc, ale luxusni... ale chtelo by to vetsi obednavku aby se to vyplatilo (postovny a tak)
warior
no tak WhiTe myslim, ze muzes zacit shanet diodove nadsence z celeho groweru a udelat hromadnou objednavku z tchajwanu :D
btw. co znamena nechutne drahy co se tyce tach svetel, co ukazuje LIX...kolik za ne chcou??? tohle tema je dost zajimave, jen ale pochybuju,jestli se vsechna ta namha a vynalozene prostredky vubec maji sanci vratit...ale kazdy zacatke je tezky...preju hodne uspechu a budu urcite tenhel zajimavy thred nadale sledovat...
WhiTe
tak sem splácal další kus světla, je na prvním obrázku, na dalších jsou zase feferonky a to malinký jskou jahody.
WhiTe
warior: jedno to světlo stojí přibližně $60 (na tom červenym je tošim 166 diod)... takže 3x :/ myslim že na icmagu to někdo má a roste to hezky...

na fotce je moje další světýlko 12x14 ... takže celkem už mám přes 1000 červenejch ;)
WhiTe
Další moje světýlko ;) 17x17 led z toho bude 68 modrých. Snad se bude líbit...
WhiTe
fotečky z 13.3.
WhiTe
a ještě dvě ...
WhiTe
fotka světel na kterých makám ;)
WhiTe
a ještě fotky kytiček za normálního světla

poslední fotka je box ve tmě ;)
ROBE
Ahoj White! Musim říct že miluju LED diody,přečetl jsem snad vše
co se dalo.Mam obědnané červené diody u kamaráda který nakupuje světelné zdroje pro firmy.Bude jich zatím asi 300ks.
na rozjezd klonú,múj dotaz je:ta deska je tištěný spoj,nebo jen
umělá hmota a pájeno je to naprudko(noha k noze) Mam v umyslu použít univerzální plošný spoj předvrtany.Zda se mi to jednodužší. Dik za tvoje rady!!! ROBE
WhiTe
Já většinou místo pájení používám jumpery(propojky z pc), je to vidět na obrázkách výš - pěkně se s tim pracuje a dělaj změny. Světlo co jsem dělal z plastu sem pájel je na prvním obrázku. Dělal sem to protože sem chtěl aby bylo kulatý a přišlo mi to tak nejjednodušší.
Plošnák je podle mě taky dobrá volba...

Na druhým obrázku je (jedna) dioda 470nm/200mcd/150° focená ve tmě :D
zmetek
Cau WhiTe, neznas nahodou proudovej odber tech modrejch LEDek? Na GME to nemaj. Daji se nekde jumpery bezne sehnat ve velkem? Pustil ses do tech svetel pekne. K+ Zmetek
ROBE
JUMPERY se dají koupit na:[url]www.ges.cz
zrovinka jsem se na ně koukal,jsou tam docela zajimavé
nabídky,jen jsem to neprošel celičké. Zatím všem ZDAR!
ROBE
cosmos
moc pěknej experiment :) dost mě to zajímá, hned bych tak pěstoval, ale nemám čas ani finance na eperimenty:

-koukal sem na fotosintézu a zdá se mi, že kytky sice využívaj nejvíc modrý a červený světlo, ale neznamená to, že ostatní nepoužívaj vůbec http://mujweb.cz/Veda/biologie/fotosynteza.htm

-tak mě napadá proč nepoužít i bílé ledky třeba tak 1/4

-obávám se toho, že část rostliny bude osvětlena jednou ledkou a další jinou a nebude docházet k promíšení spektra

DRžím palce :D
ReeJack
cosmos: Tož už sém z teho článku úplně blbé a to točtu po druhy.... Pokud jsou ty informace pravdivý a ten graf je přesnej, tak zřejmě přehodnotim svoje dosavadní výsledky .....
WhiTe
citace:
Původní příspěvek od cosmos
moc pěknej experiment :) dost mě to zajímá, hned bych tak pěstoval, ale nemám čas ani finance na eperimenty:

-koukal sem na fotosintézu a zdá se mi, že kytky sice využívaj nejvíc modrý a červený světlo, ale neznamená to, že ostatní nepoužívaj vůbec http://mujweb.cz/Veda/biologie/fotosynteza.htm

-tak mě napadá proč nepoužít i bílé ledky třeba tak 1/4

-obávám se toho, že část rostliny bude osvětlena jednou ledkou a další jinou a nebude docházet k promíšení spektra

DRžím palce :D


je to napsaný hned na zacatku: "Reakčním centrem fotosyntézy je chlorofyl a. Ostatní barviva slouží jako barviva doplňková, kolem reakčního centra tvoří spolu s enzymy tzv. světlosběrné antény, které slouží k příjmu světla, usměrňují proud fotonů na chlorofyl a."

ten graf se mi tda dost hrubej....
mettatron
white .. graf kterejs dal vychazi hrube nevyhodne pro hps .. a predstava ze z hps je vyuzitejch par procent .. v tech grafech jde o fotosynteticky vykon kytky a proto je u hps je bez pochyb vyuzitych 100 svetla .. s o neco nizsi ucinosti zpravovani svetal nez je spicka efektivity v zavislosti na vlnovy delce. dalsi rek bych zajimava vec je ze kytka v sobe ma dalsi latky reagujici na ruzne vlnove delky. jak pises. ty ostatni latky reaguji na vlnove delky jinak a potrebuji jiny vlnovny delky nez jsou podstany pro samotnou fotosyntezu. dulezity jsou ruzny pomery. podle toho kytka co vim reaguje ruznym, vzrustem, stonkem, listim, rychlosti .. vytahlosti .. atd. exitstuje na to par pokusu (vim teda o jednom). podle ruzneho spektra se vyrazne lisila vysledna podoba kytky. velikost. kvet. a pod. to je ovlivneny tema jak rikas .. doplnkovejma barvivama s enzymama a pod. .. proste kytka je slozita vec. ktera ocividne roste pod led ale presto roste neco trochu, vic jinyho nez by vyrostlo normalne. a z toho co sem zatim videl to moc k dobrymu neprispiva. hlavni vyhoda led je teoreticka efektivita. ktera ale neodpovida realnym vysledkum. asi i proto ze podle me teorie led prilis zjednodusuje potreby kytky. kytka neni pouze narust hmoty. stejne jako clovek neni jenom hora svalu a kosti.

pestovani pod led .. je trochu podobny, vyrobe masa z prasat napojenejch na nitrozilni vyzivu .. si prinosny nekam do kosmu. ale tady? .. :D
WhiTe
mettatron: souhlasím, že ten graf není uplně přesnej, ale to že kytky z hps využijou jen par procent není jen představa, ale tak to prostě je ... 100% je uplnej nesmysl. Hlavní věc kterou kytka dělá je fotosyntéza a dělá jí díky tomu že má chlorofyl kterej jí dělá ze světla energii. Na to potřebuje vlnovou delku okolo 660nm. Ostatní spektra sou "jen" doplňkový a zlepšují proces fotosyntézy.

Pokusů pěstování rostlin pod LED je na internetu stovky...

Něco jako pěstování prasat napojenejch na nitrožilní výživu je podle mě jakejkoliv indoor....

...do kosmu??? Myslíš že za pár let bude nejaký "TADY"??? :D:D
Oomega
ad CO2: http://www.aquapage.cz/CO2.php
xpapousek
citace:
Původní příspěvek od WhiTe
.... Ted sem se uplne brutalne vydesil. Hledal sem UVA diody, nasel sem uplne luxusni 255nm, velkej vyzarovaci uhel (UVTOP255-FW-TO39 ), tak sem si napsal jetli mi neposlou naky vzorky.... prisla mi odpoved, ze jo v poho, ze mi naky prodaj za EUR 369,88 /ks ..... takze asi nebudu mit UVA diody :/

kdyby ste nekdo vedel o levnejsich tak mi pls napiste....


he he tak to je fakt moc nasel sem tyhle http://www.roithner-laser.com/All_D.../T5F31_R2.0.pdf

prodavaj je tady

http://www.biouvledstore.com/e-Stor...=30&ItemST=1001

sice 50 $ ale prece jen o neco mene nez 370 e

mej se a chtelo by to nejake pokracovani

mimochodem jak pises tech 255 nm tak to je nenni uva...
na pesteni je idealni uvb tzn 280-320


e:ted sem koukal na vykon a nic moc--> 0,15



Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma