Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování > Elektronika a Technika

Stránky: 1 [2] 
Triakový regulátor - triakové regulátory do 2000W - Klikni zde pro originální téma
Hanizek
citace:
Původní příspěvek od Artonoror

Další věc mám doma nefunkční vrtačku v ní je taky regulátor. Ale vůbec tomu nerozumim. Šel by použít? Rozebral sem to a zjistl sem že sem v koncích. vede z toho šest drátů. (no asi tři na normální chod a tři na zpětnej)


Ten regulátor má patrně zpětnou vazbu - dělá se to u některých vrtaček (aby měla konstantní kroutící moment).
Artonoror
A tušíte někdo jak to zapojit? Na google sem nic nenašel. Zato sem našel tohle http://www.elektromarkt.sk/index.ph...&products_id=65 Troku problém s klíčovejma slovama..

edit:http://www.gme.cz/cz/index.php?product=765-389

edit2: Po chvilce zkoumání sem z toho sundal tu část s přepínačem zpětného chodu, takže už sou tam jen dva dráty ;). Byla tam nahře jen tak nacvaknutá. Musim to zejtra ozkoušet.

edit:3 Ted sem na to připojil koncovku a jede to. Test zaím jen na lampičce ale spokojenost. :winner:
BlackD
Mám dotaz, v tomto http://growshop.cz/katalog/detail/2...egulatorem-tt01 je tento regulátor http://www.tipa.eu/cz/produkt/09810...tor-vykonu-230v|12a-pt019/ ???? nebo jak to funguje na UFO ventilátor??

Nikdo neví?? potřebuju nějak vy.... s regulací, ty regulátory jsou v těch growshopech strašně drahé,určitě někdo najde nějaké řešení.
Ahoj Midloch,mám otázky ohledně části reglátoru ventilátory(ufa) na 230 V a to:
Zda jsi použil ještě neregulované(nové) ufo-protože ty regulované už pak (prý) nevrní-to by znamenalo,že tato regulace probíhá změnou jinači veličiny.
A na závěr bych tě chtěl poprosit pouze o schéma regulátoru na 230. Děkuji.
http://diskuse.elektrika.cz/index.p...e&topic=11700.0

Kdo si přečte tohle,tak už asi žádné otázky by neměl mít ohledně typu regulace...
:-)
Macek001
Zdravím!
Dal by se použít k regulaci Ruck 125L tento regulátor?

http://www.ges.cz/?page=index&of=1&...sid=GES07800033
Macek001
Nakonec jsem zakoupil tuhle stavebnici www.tipa.eu/cz/produkt/09810563-sta...ator-vykonu-230|12a-pt019/ a regulátor perfektně funguje. Dokonce ventilátor Ruck 125L prakticky nevylujuzuje žádné pazvuky ani při minimálních otáčkách. Mimochodem minimální otáčky má regulátor nastavitelné trimrem. Pouze jsem musel vyměnit rezistor R3 100 ohmů který je původně na výkon 0.6W za stejný, ale na 2W. Původní se přehříval. I přes tento nepatrný problém mám za 170Kč to, co growshopy nabízejí od 1200Kč výše.
Macek001
Nějak mně nejde vložit celý odkaz - každopádně se jedná o stavebnici triakového regulátoru ze stránek www.tipa.eu
Ahoj
mam dotaz když mam tenhle odtah:
http://www.growshop.cz/katalog/deta...--prumer-125-mm

a jeden elektrikář mi udělal regulátor,když pustim odtah přes regulátor tak to strašně píská prostě to dělá zvuk jako když hučí trafo,je to tim že náklady na regulátor byli 300kč a nebo jen potřebuju 3ak regulátor např tenhle :
http://www.growshop.cz/katalog/deta...ator-600w--tr01

jde mi o to abych ho nekoupil a nebylo to to samí

díky za rady tipy
popřípadě jestli mi můžete poradit jak odhlučnit sonoflex,četl jsem tu že stačí filcová deka a obmotat kolem sonoflexu
no kdyz se stahnou triakem otacky pod nejakych 30% tak to piska a to bude i u toho za 1200
Artonoror
Tohle patří do elektroniky a techniky (grower je poslední dobou plnej špatně zařazenejch témat a modi s tim nic nedělaj, ale to sem nepatří)

tady se o tom něco dozvíš
http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=19236

S triakem to bude bzučet vždy. Musel by si koupit jinou regulaci. Hledej najdeš.
a muzes treba doporucit?aby to nebzucelo?diky
A nebo je spíš problem že mam sonoflex?to taky děllá dost hlučnosti ne?myslíte že by mi pomohl isoflex?
Kuči
isoflex tě v případě triak. reg. nespasí
a jakej regulator mam koupit?ale tak kdyz mam sonoflex,tak mi nerikej zek dyz dam isoflex tak ze tam nebude malinko rozdil v hluku
Kuči
samozrejme ale nebude to tak razantní, jak asi vyzadujes. ten zvuk dela predevsim rotor ventilatoru a ten neodhlucnis isoflexem. mozna by pomohlo kompletni odhlucneni, jinak moje jedina rada asi zni: nereguluj ventilator pod takovejch 30% kdyz das alespon 4O-50% tak uz to ani nevrci apod. IMHO...

Musel by jsi koupit transforomatorovej regulator, zkus neco vygooglit. dej vedet jak jsi poridil
No prave když ho dám na půlku nebo i na 65% taj to stejně vydává obrovskej pazvuk,když to dám na minimum a pak na plno tak to ten zvuk nedělá,větrák mam docela odhlučněněj,ale ted ten proudící vzduch,skusim isoflex.jinak ten regulátor je naprd,bojim abych nekoupil regulátor a nebylo to to samí
Kuči
koukam ze regulaci radeji resit nebudu a radeji budu poslouchat poradnej rev ufa nez piskani a vrceni :-) podivej se po tom transformatorovym reg. ten by ti mel urcite pomoci, bude ale drazsi.

já mám ale zkusenosti s tim ze v tech 50% ten hluk ustava a ufo uz zacina jit docela normalne, asi to je regulator od regulatoru jinak.
jo to mi taky dost lidi rikalo transformatorovej regulator by mohl pomoc prtože odvadí přebytečné napětí,zkusim někde na netu najít co nejlevnější
Kuči
kdyztaqk hod link, taky by mne to zajimalo co najdes, nevim jestli jsem hledal malo ale moc jsem toho osobne nenasel kdyz jsem to kdysi davno hledal...

JInak opravdu je ta 365ka tak silna ze ji musis regulovat? Mam ji taky, mozna v jinem provedeni ale stejne silnou. Mam ji zaboxovanou a isoflesx nepouzivam, slyset je ale tak strasny to neni, zalezi kde mas box no...

Jinak jak velkej box mas? myslim ze cim vic vzduchu tim lip, takze bud rad ze fičí ;-)
no box mam prave 110š h80 v210 šiřka,hloubka, výška, a co jsem počítal je to zbytečne moc,mě by stačil i poloviční výkon,ja si myslim že mam problém pravé v tom flexu dost rychle to tam líta ten vzduch a je to dost slyšet,vetrák mam tak zaizolovanej že už to snad víc nejde
Macek001
Ahoj! Ventík ti píská díky triakovému regulátoru. Pomůže bud umístit ventík do boxu a vystlat ho rockwoolem, nebo se poohlídnout po jiné regulaci. Bud zminovaný transformátorový regulátor a nebo frekvenční měnič - oboje dost drahý řešení. Nebo dáš do série s ventilátorem žárovku. Podle výkonu žárovky můžeš regulovat otáčky - vyzkoušet žárovky 100, 60, 40W. Ten ventilátor je na Tvůj prostor dost silnej. Vymění tam vzduch 195x za hodinu - doporučuje se tak 30x. Na jednu stranu máš dobrou rezervu ve ventilaci, což může být dobrý při letních vedrech, na druhou stranu je to hlučný a asi těžko bez regulace udržíš ve skříni přijatelnou vlhkost - tak silná ventilace to vytáhne i když zvlhčka pojede naplno. Používám ventík Ruck L125, co má výkon 355m3/h (čili srovnatelný s tím tvým) a doma postavený triakový regulátor a jen to slabě bzučí, ani sem nemusel ventilátor odhlučnovat, jen jsem použil sonoflex na odtahu. Ventík jede cca na 30% otáček.Ta hlučnost je asi různá kus od kusu jak ventilátoru, tak regulátoru.
Ja chci zkusit isoflex.jelikož si myslim že hlučí vzduch v sonoflexu,a nebo uvazuju si koupit prima klima s regulatorem a nebo dvourychlostni,ty regulatory co si psal jsou fakt dost drahy to uz mam skoro new vetrák
Macek001
Pokud to bzučení vzniká ve vinutí motoru, tak ti isoflex nepomůže. Jedině odhlučnit ventilátor umístěním do krabice vystlane rockwoolem.řekl bych, že je to nejlevnější cesta.
bzuceni vznika jen dyz to dam pres regulator,jinak huci i ten sonoflex jelikoz je ten vetrák dost silnej
Macek001
A vyzkoušet regulaci pomocí těch žárovek tě neláká? Je to poměrně jednoduchý. Při nízkých otáčkách ti nebude dělat proudící vzduch hluk. Tady to máš nakreslený a vysvětlený http://grower.cz/forum/showthread....+%2B%9E%E1rovky Já bych na tvým místě každopádně odhlučnil ten ventík umístěním do krabice vystlané rockwoolem, skelnou vatou nebo tak. Potom zjistíš, že největší hluk ti dělá ve skříni ofukovej ventilátor a UFO ani neuslyšíš.
H.U.L.
Zdar, myslíte že si na můj Ruck(355) můžu koupit něco takovýho...
http://www.pestirny.cz/?95,regulator-otacek-ce300reg
Do dneška jsem si myslel že si koupím tento regulátor a bude pohoda, ale teď tady čtu že to někomu píská. To mě celkem oprudilo
Vito Scaletta
Zdravím všechny.
Rozhodl sem se postavit si vlastní regulátor otáček (triakový regulátor) místo toho abych si ho kupoval z growshopu kde se pohybuje kolem tisícovky. Dá se postavit ze součástek, které se dají sehnat v internetových obchodech, ale cena všech součástek se pohybuje skoro na stejné úrovni jako stavebnice která se dá zakoupit jako celek. Stavebnice je i výhodnější pro ty, kteří nemají prostředky na výrobu plošných spojů. I já jsem zvolil stavebnici …jednofázoví triakový regulátor ze stránky www.lhotsky-elektro.kabel1.cz . Cena regulátoru je 159,- Kč, výhodou je i na této stránce poštovné ve výši 40,- Kč

Foto: Již sestavený regulátor

Pokračování příště ...
WERD
no slušná práce...ale já sem na takový akce kopyto a nikdy bych to dokupy nedal ani nevěděl co koupit:Dnechávám to lidem kteří tomu rozumí:D
Ale dokážu ocenit snahu a pocit si udělat něco sám za pár kačáků
citace:
Původní příspěvek od Vito Scaletta
Zdravím všechny.
Rozhodl sem se postavit si vlastní regulátor otáček (triakový regulátor) místo toho abych si ho kupoval z growshopu kde se pohybuje kolem tisícovky. Dá se postavit ze součástek, které se dají sehnat v internetových obchodech, ale cena všech součástek se pohybuje skoro na stejné úrovni jako stavebnice která se dá zakoupit jako celek. Stavebnice je i výhodnější pro ty, kteří nemají prostředky na výrobu plošných spojů. I já jsem zvolil stavebnici …jednofázoví triakový regulátor ze stránky www.lhotsky-elektro.kabel1.cz . Cena regulátoru je 159,- Kč, výhodou je i na této stránce poštovné ve výši 40,- Kč

Foto: Již sestavený regulátor

Pokračování příště ...

Pěkná práce, myslíš že by se k tomu dalo napojit i tepelný čidlo? Asi blbá otázka, ale jsem tupej zedník a tohle je pro mě Španělská vesnice.
Vito Scaletta
Po úspěšném sestavení regulátoru … „Poukládání součástek na plošný spoj a následné zapájení pájkou zvládne každý. Vzhledem k tomu, že u stavebnice je velmi přehledný návod.“ …nás čeká zabudování plošného spoje do rozvodové krabice viz. Foto. Krabici jsem zakoupil v obchodě s elektroinstalačním materiálem za 50,- Kč + 2 vývodky na upevnění kabelů za 10,- Kč obě. A poslední věc, která je potřeba je prodlužka tu bud seženete doma nebo se dá koupit v každém elektru cca za 60 Kč,- …1,5m bude bohatě stačit. Do rozvodové krabice sem musel vyvrtat 3 díry … dvě na kabely a jednu na uchycení plošného spoje. Uchycení sem provedl za potenciometr jelikož je na něm závit a je k němu i matka, podle mě nejlepší způsob uchycení. Umístění je uplně na levé straně, aby byl když tak prostor na umístění chladiče a mohl tak vykon byt až 2000w ... bez chladiče je to jen 600w. Pozor naletovaní kabelů musíte potom co je protáhnete průchodkami a než namontujete plošňák, jelikož by to šlo dost blbe letovat v krabici. Poslední věc je spojení nulového vodice a zemění pomoci čokolády. Na plošném spoji je i místo přímo na spojení nulového vodice ale přijde mi to jako zbytečnost a tak sem to dal normálně spolu s zeměním přes čokoládu. Takto hotový regulátor je plně funkční jako z growshopu má i 10A pojistku, jediná nevýhoda oproti koupenému je že štelování minimálních otáček či svitu se ladí pomoci trimru kvůli kterému musíte otevřít krabici a štelovat přímo na plošném spoji. Můžete ho však nastavit na minimum a nemusíte tam lézt avšak potenciometr bude mít menší citlivost protože bude zabírat třeba až v 1/3. Náklady na výrobu jsou cca kolem 300,- Kč a to je pořád 3x min než z obchodu.
Doufám ze vás můj příspěvek aspoň trochu inspiruje …
Vito Scaletta
Zde v celé své kráse + knoflík na potenciometr za 25 Kč,- navíc ten co k tomu dávaj je takovej malej a nepěknej.
Vito Scaletta
Pro Mirex: Myslíš jako tepelný čidlo ...že by třeba při narůstající teplote se zvyšoval výkon regulatoru a tim by vic větrali ventilátory? asi by to šlo ale musel by tam bejt nějakej odpor závislej na teplotě a muselo by se to celý překopat a zas tak zběhlej v bastlení nejsem ...
citace:
Původní příspěvek od Vito Scaletta
Pro Mirex: Myslíš jako tepelný čidlo ...že by třeba při narůstající teplote se zvyšoval výkon regulatoru a tim by vic větrali ventilátory? asi by to šlo ale musel by tam bejt nějakej odpor závislej na teplotě a muselo by se to celý překopat a zas tak zběhlej v bastlení nejsem ...

Á škoda, něco jako je zewling1 tam je čidlo, takže nastavíš třeba 26 stupňů a nastavíš otáčky a když se to ve skříni moc ohřeje taxe to spustí a okamžitě to vycucne ten teplej vzduh, hold si budu muset koupit originál.
Vito Scaletta
pro mirex: jestli to chceš tak aby to spínalo v určitých stupních tak by to snad i celkem šlo. Stačilo aby sis koupil k tomu termostat ... je to celkem drahá věc, ale co sem koukal tak třeba na stránce www.gme.cz se dá koupit termostat na din lištu stojí cca 750,- i s externím čidlem a tam si nastavíš stupně třeba těch 26° a ono ti to sepne ten regulátor ... ale u tohodle za 750 je pevně nastavená hystereze (citlivost) takže by to asi spínalo častějc než kdyby sis koupil termostat i s nastavitelnou hysterezí ale ten stoji cca 1500 to je uz zbytecnost. Taky uvažuju ze si to dam přidám ...
Hanizek
http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=19236
Antitalent
Čaute. Z minulosti mám veľký ventilátor Ruck 250LS so zabudovaným 4-stupňovým transformatorovým regulátorom. Plánujem menší grow (1x600W) a nechce sa mi kupovať menší ventilátor keď už jeden mám. Problém je že ten môj ventilátor je dokonca i na 1. stupni docela sila, odsáva viac než je vhodné na môj budúci priestor a dosť hučí. Takže ma napadlo, že by som to ešte reguloval triakovým regulátorom. A neviem jak moc blbý nápad to je, preto sa chcem s vami poradiť.

Myslím, že hlučnosť vyvolaná triakom by bola stále prijatelnejšia, než je momentálna hlučnosť vyvolaná silným odťahom. Zaujíma ma hlavne toto: pokiaľ zabezpečím, že pri zapojení triakového regulátora do obvodu nebude v žiadnom prípade hýbane s transformátorovou regulaciou (proste bude nastálo nastavená na 1. stupeň), bude to fungovať a hrozí nejaké riziko? (zničenie ventilátora, požiar). Hádam niekto budete vedieť lepšie než ja. Díky.
hardiron
postavil někdo ten frekvenční měnič???Napadla mě taková možnost, že kdyby někdo postavil aktivní frekvenční měnič který umí dávat frekvence vetší jak 50Hz,( ve škole jsme tuším pracovali s jedním a ten měl až 90Hz) Tak by se dali zvýšit otáčky ventilátoru. Je to jen taková myšlenka. Zajímalo by mě jak by se ventilátor choval roztočený na vyšší otáčky. Samozřejmě , že kraval by dělal větší,ale v tuto chvíli by šlo o výkon. Stejně si myslím, že pokud někomu vadí hluk , je lepší ventilátor zaboxovat do krabice s minerální vlnů .
Anuvin
Komu se nechce kupovat samostatne vsechny soucastky muze si koupit skladacku za 190kc
Bez krabičky

http://www.tipa.eu/cz/stavebnice-ti...0v-12a/d-84580/
http://www.tipa.eu/cz/stavebnice-ti...-spoj/d-119265/
scunk
Pro asynchronní motory s kotvou nakrátko jsou triakové regulátory absolutně nevhodné. Jako nejlepší řešení je frekvenční regulátor, který svou podstatou přesně odpovídá požadavkům pro regulaci otáček asynchronního motoru.
Našel jsem stavebnici tohoto regulátoru za cenu neuvěřitelně přemrštěných triakových "regulátorů" v growshopech. Lze použít do výkonu až 60W což pro většinu odtahů bohatě stačí.
Mrkněte sami: http://www.flajzar.cz/regulace/regu...onem-do-60w.htm
Blackfild
Navod na tento regulator http://www.flajzar.cz/regulace/regu...onem-do-60w.htm je v A radiu 2002/7. Je tam i varianta nad 100w. Kdyby o to mel nekdo zajem tak bych to mel byt schopen najit v pdfku.
blykatko
čau chci se zeptat jestli bude fungovat ten triakovy regulátor http://www.tipa.eu/cz/stavebnice-ti...0v-12a/d-84580/ na odvahu vk 365m3 http://www.cannasutra.cz/cz-detail-...25-365m3-h.html a budu moc regulovat otáčky od 0-100%
scunk
Čau.
S triakem nikdy nebudeš moct regulovat otáčky od 0 do 100 procent u těchto motorů. Navíc je absolutně nevhodný.

S.
Hlava
citace:
Původní příspěvek od blykatko
čau chci se zeptat jestli bude fungovat ten triakovy regulátor http://www.tipa.eu/cz/stavebnice-ti...0v-12a/d-84580/ na odvahu vk 365m3 http://www.cannasutra.cz/cz-detail-...25-365m3-h.html a budu moc regulovat otáčky od 0-100%


Jo sestav to podle navodu a pak to poladiš s obyč žarovkou , jde s tim regulovat , skoro všechny regulace jsou triakový tak nevim proč by nemohla fungovat , mam ji doma funguje spolehlivě , kdyby si tam daval víc jak 600W tak potřebuje chladič , regulace jde od nuly , jako že motor stojí až do 100% v pohodě . Mozna to tady mám v trydu vyfoceny. Už to bude staršiho data .


citace:
Původní příspěvek od scunk
Čau.
S triakem nikdy nebudeš moct regulovat otáčky od 0 do 100 procent u těchto motorů. Navíc je absolutně nevhodný.

S.


A proč by to nešlo , to je ufo jednorychlostní , to jde regulovat v pohodě , já mám doma 4triaky dva samostatný a dva v PK ventilátoru , celej Tvůj přispěvek je trochu desinformace .
blykatko
tak už sem obednal tu stavebnici za 240kc i s poštovním tak snad to dojde tento týden :-)
Anuvin
Zdravicko, všude kde jsou vysoké nároky na odhlucneni nedoporucuju triakovej regulátor.
Mam predrazeny triak za 600 a na odtahu TD silent 350. Reguluje sice parádně, ale motor pak dělá jeste horší bordel (vrci) než kdyz je to naplno. Stačí to zdegulovat trochu, ale i hodne.. pořád ten otravnej zvuk - používám na té krabičce jen vypínač :(

Vyčetl jsem že se vyplatí priplatit si za transformatprovou regulaci. Sice není plynulá, ale máte např. 4 rychlosti - Vrcet jako triak by to prý nemělo, ale odzkoušeny osobně to nemam..
scunk
citace:
Původní příspěvek od Hlava


A proč by to nešlo , to je ufo jednorychlostní , to jde regulovat v pohodě , já mám doma 4triaky dva samostatný a dva v PK ventilátoru , celej Tvůj přispěvek je trochu desinformace .


Moc se omlouvám za nepřesný popis a asi sem uvedl několik lidí v omyl. Máš samozřejmě pravdu, že triakovým regulátorem dostáváš asynchronní motor do obrovského skluzu a velká část přiváděné energie se mění v železe a ve vinutí v teplo (snížené napětí) a tím pádem nastává regulace otáček v daném rozsahu i když s určitým omezením. Tím se omlouvám za tvrzení, že regulace v tomto rozsahu není možná.
Jen ještě k té nevhodnosti použití triakového regulátoru pro naše účely:
-Napětí a proud z elektronického triakového či tyristorového regulátoru obsahují z principu mnoho harmonických a to přispívá k dalšímu ohřevu motoru v polovičním úhlu zápalu ne menšímu než ztráty skluzem. Motorek je v některých otáčkách dvojnásobně tepelně namáhán.(kratší životnost)
-Motor napájený sekaným proudem slyšitelně krokuje, zvyšuje se jeho hlučnost a rezonance.

Pořád si stojím ale za tvrzením, že by pro nás i pro náš motor byl nejlepší frekvenční měnič. Kdo by chtěl, tak mám schéma i rozvržení plošňáku u sebe. Vychází to se součástkama kolem 500Kč(sonda v GM Elektronic)

Ještě jednou děkuju za upozornění. To tvrzení bylo samo o sobě blbost. Hlavo, mám to smáznout?
hardiron
scunk tak je jasné, že frekvenční měnič je to nejlepší pro regulaci asynchroního motoru, ale zrovna u ventilátoru si myslím, že se ten motor nepřehřívá, teda pokud ho nestahneš na tolik , že se sotva točí. Já osobně používám transformatorový regulator a jsem max spokojený. Kdyby snižování napětí nějak moc ventilatorům škodilo , tak by to sami výrobci nedoporučovali ne?
scunk
hardiron: Je to levnější alternativa regulace otáček u asynchronního motoru(každý odtah,přítah..). Pokud znáš princip asynchronního motoru, tak víš, že jsou to motory s kotvou na krátko(většinou, kvůli jednoduché konstrukci, nízké hmotnosti a hlavně spolehlivosti). Jejich otáčky se řídí frekvencí točivého pole. Tím, že triakovým regulátorem budeš osekávat amplitudu(obdélníkový průběh v případě triaku) točivého pole dosáhneš to, že motor ztrácí točivý moment(skluz) při stejném proudu jako na plný výkon. Tím pádem má motor nižší životnost(až 2x více tepla na rotoru a statoru) a více hlučí(sekaný proud).
Nicméně nikomu neberu používání triakového regulátoru na jeho asynchron, ale jen říkám, že jiné řešení je na dosah.
Asynchronní motor má prostě dané parametry, které se triakama degradují a klesá jejich životnost.

Hlavo, omlouvám se za OT, ale s elektromotorama dělám celý život, tak sem se snažil vyjádřit..

S.

EDIT: hardiron - já vím..:-) Odpovídal jsem na tvojí otázku výše na téma výrobci...:-)
hardiron
scunk ale ja nepoužívám triak :-) používam transformatorovou regulaci, kdyby se motor přehříval , tak se vypne tepelná pojistka ne? :-) Triakovou ani tyrystorou regulaci jsem nikdy nedoporučoval , vím co to děla
empeerror
prosim vas ako pripoji regulator k ventilatoru? som total laik a vsetko je us pochystane len toto nie. potreboval by som normalne ze schemu nejaku. prosim nenasiel by sa daky jedinec co sa zlutuje a takto poradi? pojmy ako faza a tak to je absolutne spanielska dedina.

aj co som nasiel aj ta schema co tam je na regulatore tak ja som stoho tootal vp
regulator je do steny a ma iba dva otvory na kable a kable su dokopy 4 dva z ventilatoru a dva zo siete( ked nepocitam zelene)
ventilator je na 220v
dik moc
Connoisseur
empeerror:
myslím, že kdybys hodil odkaz na ten reg. nebo jeho fotku(tej schemy), dostane se ti rychlé odpovědi. Zatím zdar.
Ok meen
Zdravim, chtěl bych se zeptat někoho kdo tomu rozumí, jestli by se nedal triakovej regulátor nějak poladit aby ten větrák při nižšim výkonu tak nehučel, a lezla z něj trochu sinusovější sinusofka, třeba dát na výstup paralelně kondík, ten by to přece měl vyhladit, jen spočítat parametre ne? nebo do série se žárovkou, mam ten dojem že to "rušení" vzniká míň při větším odběru
... nebo kašlat na triak a koupit velkej potík? našel sem 20W asi za 100kč, dát jich pár paralelně...

nebo je vážně jediný "levný" řešení v žárovkách? ...nechce se mi plýtvat drahocennými watty :D myslíte že by šlo kdybych postavil LED modul na 230V do série s větrákem, a spínal diody podle požadovaného úbytku napětí? 40W LED by bylo lepší než nějakej žhnoucí odpor :cool:
???

tady je průběh napětí triaku:
http://www.dhservis.cz/dalsi_1/stmi...oubory/osci.htm
Connoisseur
citace:
Původní příspěvek od Ok meen
Zdravim, chtěl bych se zeptat někoho kdo tomu rozumí, jestli by se nedal triakovej regulátor nějak poladit aby ten větrák při nižšim výkonu tak nehučel, a lezla z něj trochu sinusovější sinusofka, třeba dát na výstup paralelně kondík, ten by to přece měl vyhladit, jen spočítat parametre ne? nebo do série se žárovkou, mam ten dojem že to "rušení" vzniká míň při větším odběru
... nebo kašlat na triak a koupit velkej potík? našel sem 20W asi za 100kč, dát jich pár paralelně...

nebo je vážně jediný "levný" řešení v žárovkách? ...nechce se mi plýtvat drahocennými watty :D myslíte že by šlo kdybych postavil LED modul na 230V do série s větrákem, a spínal diody podle požadovaného úbytku napětí? 40W LED by bylo lepší než nějakej žhnoucí odpor :cool:
???

tady je průběh napětí triaku:
http://www.dhservis.cz/dalsi_1/stmi...oubory/osci.htm


čau Okmeene,
lepší sinusovka ti z toho nepoleze, na to rovnou zapomeň. Vyhladit střídavé napětí je blbost, vyhlazuje se stejnosměrné napětí. Žárovka do série jen omezí napětí na ventilátoru, což je špatně. Potík.... ty vole... to už je pekelný bastlení... nezkoušej to.
:) Jasně, zapoj sériově žárovku, ledky, větrák... a k tomu ještě lednici, ať tam nemáš vedro. :)

Nee vážně, je třeba mít přesně nadimenzovaný ventilátor, to je základ, nejlépe, aby byl vícerychlostní. Když už máme vent. koupený a je moc silný, použijeme triakový regulátor... ano je hlučnější, ale je to nejdostupnější řešení. Samozřejmě v ideálním případě použijeme frekvenční měnič, což je drahá sranda.

Abych to shrnul: Pořiď odpovídající ventilátor, jinak triak nebo jestli na to máš tak fr. měnič.
Ok meen
.
Ok meen
Zdar Connoisseur, proč myslíš že by to nešlo vyhladit? kondík se přece používá k filtraci, jasně že by to nebylo ideální, ale v tom průběhu by to omezilo rázy ne? viz obrázek :) nejsem si tim jistej, ale teoreticky by to jít mělo :cool:

Dík
VFR
hlavne kuci: triakovy regulator neni vhodny k regulaci asynchronnich motoru - coz nejspis budes mit :)

Sice jsem moc v elektrotechnice pozor nedaval, ale vyladit to nepujde...
Musis pouzit frekvencni menic, nebo neco ve smyslu transformatorovy regulace..

onehda jsem mel Uface zapojenyho na regulator z vysavace a fachalo to lip jak z triakovyho regulatoru, kterej sem si postavil (stavebnice) - ale tusim, ze v tom vysavaci je taky triak, nebo neco podobnyho.
Ok meen
Chlapi a nemáte náhodou někdo přístup k multisimu? že by ste to vyzkoušely? ... nebo můžete mi objasnit proč to nepůjde? ne že bych vám nevěřil :)

mimchodem proč je špatně omezovat výkon rezistorem, resp. napěťovým děličem? i na wikipedii je napsáno jako možnost regulace otáček změna napětí...
viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Asynchronn%C3%AD_motor

...a mám větrák TT125

Díky
Connoisseur
citace:
Původní příspěvek od Ok meen
Zdar Connoisseur, proč myslíš že by to nešlo vyhladit? kondík se přece používá k filtraci, jasně že by to nebylo ideální, ale v tom průběhu by to omezilo rázy ne? viz obrázek :) nejsem si tim jistej, ale teoreticky by to jít mělo :cool:

Dík

čau Ok meene,
ty máš zvýrazněný průběh na triaku, ale jde ti o průběh na spotřebiči, takže jsem to označil na obrázku.
Kondenzátor ti vyhladí jen ss. napětí, u střídavého proudu dojde jen k posunutí fáze, nehledě na to, že když triak sepne(svislé čáry), vznikla by velká proudová špička a kdoví, co by to dělalo pak.
Connoisseur
když triakovou regulaci ztlumíme příliš, dojde k tomu, že během fáze, kdy do motoru teče proud se motor nestačí roztočit na tolik, aby setrvačností překonal fázi, kdy bude bez proudu, tím pádem protéká motorem proud, který však pouze zatěžuje vedení a může vést ke zničení motoru(spálení)
Ok meen: I kdyby se ti nějak podařilo narvat tam ten kondík, nikdy se ani nepřiblížíš krásnému sin průběhu a i kdyby.... zamysli se nad tou plochou, výkon = plocha sinusovky.
Ok meen
Zdar tak sem se to snažil zjistit na elektro fóru, pochopil sem to tak, že by to možný bylo, ale za ten kondík by se musela dát seriově s venťasem cívka, páč kondík otáčí fázi o 90°, a cívka dělá to samé v opačném směru... problém zní: jak velkou cívku? resp. jaký vztah použít pro výpočet? pro rezonanci určitě ne ... s tim mi už nikdo neporadil ...

... takže u mě prozatím vítězí transformátorový regulátor, pokud budu schopnej sehnat oddělovací trafo a udělat pár odboček na sekundáru, mám vyhráno---> nemělo by to vyjít dráž než 300kč + hodinu práce

peace
growmat
pekna prace, ale maloco se dnes vyplati stavet, za 200 mas hotovo napr http://www.flajzar.cz/regulace/triakovy-regulator.htm

a nebo http://www.ebay.com/itm/AC-110V-220...64AAOSwDNdVp4eu

podivejte se na http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=76116
k ridici jednotce je mozne pripojit vice vystupnich regulatoru a ridit vykon automaticky
growmat
230VAC stmivac, levne, rychle, jednoduse
http://www.instructables.com/id/230...o-Raspberry-Pi/

http://www.ebay.com/itm/4000W-AC-22...WYAAOSw14xWH3ny
TommyH
Stmívače/variaky jsou na prd, motor bzučí jak masařka před infarktem a motor se vám opotřebovává 3x rychleji než při běžném provozu. Nejlepší je regulační transformátor ale je to hodně drahá sranda... 5tis a víc. Ale.mel jsem včera štěstí a sehnal jsem na bazosi takovou starou ještě komunistickou mrchu, za 500,-. Otočným knoflíkem volitelné 0-250V a funguje to báječné, nemění to sinusovku takže to nebzuci ani nic podobného.
Ledkar
Zdravim.

Rozhodl jsem se postavit si regulator (rizeny pres wifi).
S timto modulem: https://www.aliexpress.com/item/AC-...2802025086.html

Jenze jak si procitam forum a jine weby. Vychazi mi ze nej bude transformatorova regulace pro asynchronni motor.

Chvilku jsem hledal po bazarech a tam narazil na firmu co je u nas vyrabi. www.jkeltra.cz (link jsem davam pro ostatni, nemam s tou firmou nic spolecneho).
Nelenil jsem a poslal jim parametry pro kalkulaci 2 transformatoru.

Varianta 1 - vyvody: 60-90-160-230V / 0,5A
1) typ: TRJ 080160
rozměry: průměr cca 90mm, výška cca 45mm
cena bez DPH: 450,-Kč/ks (545,-Kč s DPH)

Varianta 2 - vyvody: 40-70-100-130-170-200-230V / 0,5A
2) typ: TRJ 100200
rozměry: průměr cca 90mm, výška cca 45mm
cena bez DPH: 550,-Kč/ks (666,-Kč s DPH)

možné nejběžnější doplňky bez DPH:
upevňovací podložky UP 1/2: 18,-Kč/sada (nutno přičíst cca 5mm na výšku)
nebo zalitý střed: 40,-Kč/ks
teplotní pojistka 100°C: 35,-Kč/ks (vratná)
termistor NTC: 30,-Kč/ks (pro zachycení proudového nárazu při zapnutí)
vývody lankem: 8,-Kč/vývod
lakování jádra: 60,-Kč/ks (zpravidla pro AUDIO, proti případnému chvění plechů)

Muzete si nechat tedy navinout co potrebujete :) Neprijde mi to proti triakovym nejak moc drahe.

A mam otazku, vi nekdo jak toto nejlepe ridit na dalku?
Ledkar
Dosel jiz zminovany AC Light Dimmer. Tak jsem to zbastlil.
Zerro cross detection leze z dimmeru na Arduino a to nasledne ridi Thyristor BTA16-600B. Zde lze skoncit a pripojit treba potenciometr a ridit rucne, pripadne pridat teplotni cidlo.

Ja jsem pridal jeste ESP8266 (Wemos mini) s ESPEasy a Arduino je pripojeno I2C linkou pres kterou ho ridim (MQTT).

Regulator nechavam ovladat PID kontrolerem, takze udrzet presnou teplotu neni problem. Ani nevim jestli pujdu do toho autotrafa :)

Pokud by mel nekdo zajem zdrojak pro Arduino vystavim.
growmat
Dobry typ za dobrou cenu:)
Na dalku lze ridit prepinanim odbocek, bud pomoci rele nebo triaku ci SSR.
Co vyvod trafa jeden spinaci prvek, ridici jednotka sepne vzdy jen jednu vetev.

citace:
Původní příspěvek od Ledkar
Zdravim.

Rozhodl jsem se postavit si regulator (rizeny pres wifi).
S timto modulem: https://www.aliexpress.com/item/AC-...2802025086.html

Jenze jak si procitam forum a jine weby. Vychazi mi ze nej bude transformatorova regulace pro asynchronni motor.

Chvilku jsem hledal po bazarech a tam narazil na firmu co je u nas vyrabi. www.jkeltra.cz (link jsem davam pro ostatni, nemam s tou firmou nic spolecneho).
Nelenil jsem a poslal jim parametry pro kalkulaci 2 transformatoru.

Varianta 1 - vyvody: 60-90-160-230V / 0,5A
1) typ: TRJ 080160
rozměry: průměr cca 90mm, výška cca 45mm
cena bez DPH: 450,-Kč/ks (545,-Kč s DPH)

Varianta 2 - vyvody: 40-70-100-130-170-200-230V / 0,5A
2) typ: TRJ 100200
rozměry: průměr cca 90mm, výška cca 45mm
cena bez DPH: 550,-Kč/ks (666,-Kč s DPH)

možné nejběžnější doplňky bez DPH:
upevňovací podložky UP 1/2: 18,-Kč/sada (nutno přičíst cca 5mm na výšku)
nebo zalitý střed: 40,-Kč/ks
teplotní pojistka 100°C: 35,-Kč/ks (vratná)
termistor NTC: 30,-Kč/ks (pro zachycení proudového nárazu při zapnutí)
vývody lankem: 8,-Kč/vývod
lakování jádra: 60,-Kč/ks (zpravidla pro AUDIO, proti případnému chvění plechů)

Muzete si nechat tedy navinout co potrebujete :) Neprijde mi to proti triakovym nejak moc drahe.

A mam otazku, vi nekdo jak toto nejlepe ridit na dalku?
Ledkar
citace:
Původní příspěvek od growmat
Dobry typ za dobrou cenu:)
Na dalku lze ridit prepinanim odbocek, bud pomoci rele nebo triaku ci SSR.
Co vyvod trafa jeden spinaci prvek, ridici jednotka sepne vzdy jen jednu vetev.



To me samozrejmne napadlo take. Myslel jsem nejaky elegantnejsi zpusob.
Nasel jsem motorove multiswitche, ale je to palba jako blazen. Tudy cesta nevede, alespon pro nas normalni smrtelniky.
spachal
S dovolením oživím vlákno, mám dotaz na majitele odtahů s regulací (manualní, tepl. čidlo), zkoušel jste už někdo změřit spotřebu při různých otáčkách? Já teď změřil ventilátor s triak regulací, příkon je v podstatě shodný v celém funkčním rozsahu otáček, prostě se to díky posunu skluzu vyzáří jako teplo ..
Obávám se, že v regulovaných ventilátorech bude také něco jako triak ovládaný potenciometrem, frekvenční měnič ani transformátor se tam asi očekávat, při té ceně, nedá.

Dík za info! :]
Jamés
Hi growers..
Rozhodl jsem se zase trosku zainvestovat do boxu a kupuju triak.regulátor otáček.
Má nastavitelnou teplotu pro sepnuti a potenciometr na minimální otáčky pro nonstop odsávání.
Mám odtah TD Silent 500 a moje otázka je:
Jaké % minimálních otáček nastavit pro tento ventas aby netrpěl nebo se brzo neznicil?
Dík za odpověď klidne i do pm.
cosmicgirl
https://fb.watch/1-K6a1Xgdn/
cosmicgirl
citace:
Původní příspěvek od Jamés
Hi growers..
Rozhodl jsem se zase trosku zainvestovat do boxu a kupuju triak.regulátor otáček.
Má nastavitelnou teplotu pro sepnuti a potenciometr na minimální otáčky pro nonstop odsávání.
Mám odtah TD Silent 500 a moje otázka je:
Jaké % minimálních otáček nastavit pro tento ventas aby netrpěl nebo se brzo neznicil?
Dík za odpověď klidne i do pm.



Každý ventilátor je trochu jiný. To budeš muset nastavit prostě podle citu. Tak aby se rozběhl a vinutí příliš nebručelo. Procentuálně to vyjádřit takhle od stolu nejde. Ta stupnice bude u tohoho typu regulace otáček, odpovídat jen v maximu při 100%. Každý ventilátor se (podle typu, značky, vinutí ale i typu triakového regulátoru) rozběhne při jiném nastavení minima.

Mrkni tady na video. https://fb.watch/1-K6a1Xgdn/
Je tam regulace ventilátoru "ufa"radiálního potrubního ventilátoru od mimina. Na displeji jsou vidět % regulace. Méně než je na videu (podle zvuku a rychlosti) bych nedával. Je tam minimum nastaveno na 20%, maximum na 100% , ale to nebude odpovídat 20% na stupnici toho tvého regulátoru.


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma