Grower.cz ~ Pěstování MarihuanyGrower.cz ~ MarihuanaGrower.cz ~ Pěstování Marihuany
Grower.cz Grower.cz Archív > Pěstování > Indoor Pěstování

 
Jak se správně starat o Ph metr a taky jeho kalibrace - Klikni zde pro originální téma
MANHUNTT
pH metry jsou velice citlivá zařízení a je nutné s nimi správně zacházet, jinak může velmi snadno dojít k jejich poškození. Pořídit si kvalitní přístroj na měření pH není levná záležitost. Nikdo z nás by určitě nechtěl, aby po pár měření pH metr přestal fungovat, nebo udával nepřesné hodnoty, což by kytičky mohlo značně poškodit. V tomto článku uvedu principy, jak s pH metry správně zacházet, v případě nepřesného měření návod, jak přístroj znovu nakalibrovat.
Elektroda:
Největší péči potřebuje elektroda, pomocí které měříme pH. Délka životnosti elektrody činí za normálních podmínek nejméně 8-10 měsíců, v případě kvalitní údržby se dá životnost prodloužit až na 2 roky.
Klasická skleněná elektroda se skládá ze skleněné membrány, diafragmy-což je pórovitá membrána, a elektrolytu-roztok uvnitř elektrody.

Jak postupovat při měření:
• Během měření se nedoporučuje ani přístroj, ani vlastní elektrodu držet v rukou (tím zamezíme skokům potenciálů mezi elektrodou a přístrojem). Pokud nelze jinak, přístroj držíme v jedné ruce a elektrodu v druhé.
• Měřící elektroda musí být ponořena až po referenční otvor (vždy dobře viditelný), aby měřila správně.
• Roztok, který měříme, by měl mít teplotu okolního vzduchu. Pouze v případě, kdy pH metr obsahuje i teplotní sondu, je možné pracovat s roztoky o různých teplotách. (Teplota má vliv na změřené pH - hodnota pH stejného roztoku je jiná při 25°C než při 75°C. Pouze při hodnotách pH kolem 7 je tento vliv zanedbatelný ).
• Vzorek nebo pufr před vlastním měřením řádně promícháme.
• Při použití míchadla dáváme pozor, aby během míchání nedošlo k poškození elektrody. Míchání roztoku během měření lehce snižuje změřenou hodnotu pH (až o desetinu).
• Během měření se elektroda nesmí dotýkat stěny ani dna nádoby, došlo by ke zkreslení hodnoty pH.

Kalibrace pH metru:
Většinou se postupuje podle návodu uváděného v příbalové příručce pH metru. Aby byla kalibrace přesná, potřebujeme dva kalibrační roztoky (pufry). Podle možností kalibrujeme přístroj tak, aby rozsah kalibrace přesahoval náš měřící rozsah.
Např. při měření:
Menších než pH 7, kalibrovat pomocí pufrů o pH 4,0 a pH 7,0
Větších než pH 7, kalibrovat pomocí pufrů o pH 7,0 a pH 10,0
Postup při kalibraci:
1. je velmi Pokud byli kalibrační roztoky v ledničce, necháme je ohřát na pokojovou teplotu, což důležité!
2. Odstraníme z elektrody ochrannou čepičku a její povrch opláchneme důkladně destilovanou vodou. Kapičky, které zůstaly na elektrodě opatrně otřeme savým nebo filtračním papírem.
3. Elektrodu nejdříve ponoříme do pufru o pH 7. Vždy používáme čerstvý pufr. Použité pufry nikdy nevracíme zpět do zásobní láhve s nepoužitými!
4. Vyčkáme několik sekund, než se pH ustálí a na displeji nastavíme přesnou hodnotu kalibračního roztoku (pH 7).
5. Před vnořením do druhého pufru, elektrodu opět důkladně omyjeme destilovanou vodou a osušíme.
6. Při kalibraci pomocí druhého pufru (o pH 4 nebo 10) postupujeme stejně jako při nastavení hodnoty pH 7.
7. Elektrodu opět několikrát opláchneme, osušíme a znovu vložíme do pufru o pH 7. Po nastavení této hodnoty je přístroj připraven k měření.
V příbalovém návodu daného pH metru se dočteme, jak přesně přístroj ovládat během kalibrace.
Životnost kalibračních pufrů se pohybuje kolem 5 měsíců.
Jak často kalibrovat:
Interval mezi jednotlivými kalibracemi si musíme stanovit samy pokusně. Ze začátku pH kontrolujeme častěji, tím zjistíme periodu kalibrace. pH kontrolujeme pomocí kalibračního roztoku o pH 7. Interval mezi kalibracemi by neměl být delší než jeden týden. Pokud pH metr dlouho nepoužíváme, je nutné před novým měřením vždy nakalibrovat.
Údržba elektrody:
Pokud si chceme prodloužit životnost naší elektrody, je dobré dodržovat následující instrukce:
• Ochrannou čepičku skleněné membrány odstraníme a elektrodu vždy před každým měřením důkladně opláchneme destilovanou vodou. Tělo elektrody usušíme jemným hadříkem nebo filtračním papírem. Pravidelným oplachováním prodloužíme životnost elektrody, ale i zabráníme kontaminaci roztoků a měření bude přesnější.
• Je velmi důležité, aby skleněná membrána byla neustále vlhká. Není-li elektroda používána, musí být umístěna v plastikové nádobce či víčku, které obsahuje 3molární roztok KCl (chlorid draselný, postaru chlorid potaše). Někteří výrobci dodávají elektrodu zakrytou čepičkou s roztokem speciálního pufru o pH 4 (nezaměňovat s kalibračním roztokem). Když je elektroda dlouho na vzduchu, vyschne a měří pomalu a je nestabilní. V takovém případě je dobré nechat elektrodu přes noc v pufru o pH 4 nebo v čerstvém 3M KCl nebo v 0.1M HCl (v HCl ale nesmí být ponořen referenční otvor na boku). Bylo dokázáno, že delší skladování elektrody v destilované vodě (i ohřáté) vede k ochuzování elektrolytu o tolik potřebné ionty a výrazně se tím snižuje životnost elektrody.
• Dbáme, aby v krycí čepičce vždy byl dostatek uchovávacího roztoku KCl.
• Při krátkodobým uložení elektrody (např. mezi jednotlivým měřením) použijeme nádobu naplněnou vodou z kohoutku.
• Skleněné membrány se vůbec nedotýkáme rukou. Povrchová poškození a otírání prsty vede ke snižování přesnosti měření.
• Pokud se v elektrodě objeví vzduchové bublinky, pokusíme se je odstranit obrácením elektrody a lehkým třepáním. Když se nám nepovede vzduch odstranit, je nutné elektrodu vyměnit.
• Elektrodu skladujeme v suchém prostředí v teplotním rozmezí 10°C až 30°C. Při poklesu okolní teploty pod bod mrazu, může dojít k poškození elektrody.
• Měření provádíme při teplotách roztoků 0°C až 80°C, když vlastníme elektrodu s teplotní sondou. Při teplotách nad 80°C dochází k nevratnému poškození skleněné membrány a elektrolytu.
• Někdy se může stát, že pH metr ukazuje nestabilní hodnoty. Pravděpodobně jsou na povrchu membrány usazeniny. Elektrodu vykoupeme po 10 minutách v následujících roztocích: 0.1M HCl, 0.1M NaOH a 0.1M HCl.
• Olejový film na elektrodě může také ovlivnit měření: omyjeme ji v 75% ethanolu, opláchneme destilovanou vodou a několik hodin necháme v pufru o pH 4 nebo v roztoku 3M KCl.
• Elektroda musí být ponořena v měřeném roztoku jen po nezbytně nutnou dobu.
Typy elektrod:
Na běžné měření se používají klasické skleněné elektrody. Měřená kapalina nesmí obsahovat chemikálie reagující se stříbrem a musí obsahovat alespoň 5% vody.
Pokud potřebujeme změřit pH půdy, je lepší zvolit skleněnou elektrodu s více membránami (diafragmami).

Elektroda má podstatně nižší životnost než samotný pH metr. Pokud již ani čistící metody nepomůžou obnovit měřící schopnosti přístroje, není nutné koupit celý nový pH metr, ale pouze vyměníme skleněnou elektrodu. Někdy se může stát, že se nám pH metr nedaří nakalibrovat. Než se rozhodneme vyměnit elektrodu, zkusíme použít nové kalibrační roztoky.


:bounce:PŘEVZATO S PÍSEMNÝCH MATERIÁLŮ K Ph Metru:bounce:
FOR:jentak------NENÍ TO ZMÉ HLAVY------:grrr:
snark
takže šup s tim do FAQ a ká plus pro manhunt
vapor
Hi :D
parádní článeček Manhuntte bylo by ovšem čestné a sportovní uvést zdroj z kterého jsi čerpal,
Takže pouze pro pořádek
http://www.greenhome.cz/new/clanky/120/
snad jsem ti nepokazil radost to nebyl můj cíl
zdarec :D
MANHUNTT
for:vapor
bohužel tě musim sklamat,ale čerpal jsem s materiálu kterej jsem si sehnal k Ph metru:eek:ale jinak to upravim ted hned:smoker:
hary
čus Manhnntte co je to za roztoky v ktrých by se měl ten ph metr po dobu 10min koupat aby neukazoval nestabilně moc mě to zajímá příjde mi to dost zvláštní mám na mysli toto Elektrodu vykoupeme po 10 minutách v následujících roztocích: 0.1M HCl, 0.1M NaOH a 0.1M HCl.
MANHUNTT
ahoj hary

já osobně používám pouze 0,1%roztok PEPSINU na uskladnění elektrody.jinak jsem si koupil v GH dva kalibrační roztoky s Ph 4 a Ph 7 se kteréma si jednou za čas s kalibruju elektrodu a nemám žádné problémy.
snark
huh toho sem si nevšim -
no pepsin je enzym kterej se používá na rozpouštění organickejch usazenin na diafragmě - elektrodě
pro uchovávání se používá 3 mol KCl roztok kterym je naplněná i samotná elektroda - celý měření probíhá na principu přeskakování volnejch vodíkovejch iontů mezi vnitřím roztokem KCl a vnějším prostředím - rozdíl v náboji na elektrodě se pak automaticky v přístoji převede na hodnotu pH
takže
a) žádnou destilku kromě oplachování (vodíkový ionty přeskakujou ven z elektrody)
b) nenechávat elektrodu vyschnout - dobrý sou minihoubičky nasáklý 3 mol KCl
- nechávat to v roztoku pepsinu - mmm no nemělo by to ultraškodit - uvidí se časem
wolverin
prosim vas o radu v com moze byt problem ...mam ten ph meter ADWA (no cital som tu uz kadejake kritiky na tento ph meter a zdaju sa mi zial opravnene :( )
ked som si kupil novy kalibracny roztok ph7 a ph4 a dal kalibrovat ph meter do ph7 tak mi to bud ukazalo ze je stary/zly roztok a pritom to bolo original zabalene alebo mi furt blikalo ph7 a nechcelo sa to nakalibrovat.... neviete v com moze byt problem???
elektroda je/bola namocena stale v tom ph7 takze k jej uschnutiu alebo poskodeniu nemohlo dojst. ....
snark
mmm klasika - zkus následující
nech elektrodu aspoň dva dny v uchovávacím roztoku 3 mol KCl a pak si kup novej pufr v laboratorních potřebách - vraž to do toho a nech tu automatickou kalibraci běžet třeba 1/4 hodiny - kdyby to nešlo tak to vrať tam kdes to koupil
MANHUNTT
citace:
Původní příspěvek od snark

- nechávat to v roztoku pepsinu - mmm no nemělo by to ultraškodit - uvidí se časem


Nevim jestli to škodí,ale dělám to po celou dobu pěstení a nic se neděje:rolleyes: Ale jinak to je rada s GH s Plzně,uskladnovat v Pepsinu tak nevim:(
snark
mmm no logicky by mělo bejt zřejmý že enzym se používá na čištění a to co je jako náplň elektrody tak na uskladňování - řek bych že šlo o přebrept nebo nedorozumění - vobě flaštičky bejvaj vedle sebe - prodávaj se pospolu - sou i skoro podobný
MANHUNTT
to se mi moc nezdá,že by šlo o přebrept nebo nedorozumění protože jsem ten Pepsin kupoval už dvakrát a po každé jsem řekl že chci tekutinu na uskladnění elektrody od PH metru a po každé jsem dostal PEPSIN.......tak nevim co si mám o tom myslet:mutant:
snark
hele je to jednoduchý - zavolejte si na VŠCHT :D
wolverin
citace:
Původní příspěvek od snark
hele je to jednoduchý - zavolejte si na VŠCHT :D


:D hehe dostal som radu - odpoved od "samotneho riaditela "VŠCHT :) a potvrdil mi to ze to mozem v tom kalibracnom roztoku skladovat .takze tak :D
ESTE RAZ MU DAKUJEM !!
snark
tak v poho - a řek ti jeslti máš ftalátovej nebo jinej ten kalibrační roztok???
wolverin
nie,to nie ale ja to pozrem doma a zajtra ti napisem co je to za zlozenie.napisal mi len ze mozem skladovat tu elektrodu v tom kalibracnom roztoku bud ph7 alebo ph4.
pripajam fotky kalibracnych roztokov, ph4,ph7, a kalibracny roztok pre ec meter

je to naskenovane ale zial velmi velmi na rychlo takze len čiernobiele, ale ked na to kliknete v galerke super sa to zvačši
a je to určite dobre čitatelne ;)
len pre uplne doplnenie,všetky sačky su striebornej farby, ph4 ma červene pismena, ph7 zelene, a kalibračny roztok na ec meter modre :bandit:
wolverin
citace:
Původní příspěvek od snark
tak v poho - a řek ti jeslti máš ftalátovej nebo jinej ten kalibrační roztok???


neviem aky je ten roztok, ale ked som si pozrel zadnu stranu a zlozenie (nepoznam anglicke nazvy pre chemicke prvky :D ) myslim ze by to mohlo byt ok;)
uvediem len pre tych ktorym sa nechce citat a vedia anglicky hodne dobre ze....
ph4 obsahuje : Potassium hydrogenphthalate (CAS877-24-7)
+ water (CAS 7732-18-5)
ph7 obsahuje : Potassium-di hydrogen phosphate (7778-77-0),
Di-Sodium hydrogen phosphate (7558-79-4)
kalibracny roztok na ec obsahuje: potassium chloride (7447-40-7)
:mutant: fuu, to su slova .....
hexamin
podla mna je ten pepsin na picu ako keby si peniazky vyhadzoval pepsin je enzym ktory stiepy peptidycku vezbu takze jeho opodstatnenie na cistenie ci skladovanie elektrody ktoru pouzivas v grow systeme je cca 0 ale silno pochybujem ze ti bude vykladat predavac v obchode kde nakupujes

ak na meranie ph pouzivas klasicku sklenenu elektrodu skladuj ju kludne v roztoku kcl na koncentracii velmy nezalezi kludne mozes pouzit nasyteny roztok cisti ju oplachovanim destilkou no a ak nemas kcl a napchas elektrodu do destilky tiez to bude ook

ako kalibracny roztok by som si este kupil ak si ho nedokazem pripravit ale kupovat roztok na skladovanie elektrody je ako milionove pero nasa
snark
ad destilka - mmm no pokud vim tak ta přesná hladina nasycenosti vnitříního roztoku KCl je rozhodující pro měření - ergo když ty vodíkový ionty přeskáčou skrz tu diafragmu do destilky - která je přitahuje tak se ta sonda zkurví - opravte mě zdali se pletu
hexamin
snark ak je elektroda funkcna tak je diafrafma priepustna len pre vodikove iony predpokladam ale pouzi neake skripta anal chem nastuduj a pouc nas

potesim sa
Kramar21
zdravim všechny groou mam takovej malinkej dotázek ikdyž jsem asi trochu odtématu je tu někdo,kdo by mi byl schopnej říct,čim a jak NEJLEVNĚJI se dá udržet ph u mích lásek.Jak ho zvýšit a čím popřípadě snížit a čím.Moc vám děkuji za vaše rady a zdůrazňuji jsem PLONKOVEJ!!!Díky a PEACE
MANHUNTT
Já osobně používám na zvýšení Ph HYDROXID DRASELNÝ ,na snížení Ph v růstu KYSELINU DUSIČNOUa v květu KYSELINU FOSFOREČNOU
Zdravím, hele může mi někdo poradit s těmi kalibračními roztoky? Když si naleju kalibrační roztok do sklenky a zkalibruju PH, můžu příště opět kalibrovat tím samým roztokem co mi zůstal ve skleničce, nebo musím použít nový? A ještě jedna otázečka.. Měřil jsem PH naší dešťové vody a má 7,33 PH. Myslíte že je to na zalévání v pohodě nebo ji mám snižovat i na zalévání? Díky moc za rady všem. Čuzzzte
MANHUNTT
citace:
Původní příspěvek od males_killer
Zdravím, hele může mi někdo poradit s těmi kalibračními roztoky? Když si naleju kalibrační roztok do sklenky a zkalibruju PH, můžu příště opět kalibrovat tím samým roztokem co mi zůstal ve skleničce, nebo musím použít nový? A ještě jedna otázečka.. Měřil jsem PH naší dešťové vody a má 7,33 PH. Myslíte že je to na zalévání v pohodě nebo ji mám snižovat i na zalévání? Díky moc za rady všem. Čuzzztečus,určitě to kalibruj po každé v novém roztoku!!!!!jinak nejlepší voda je kolem Ph 6.
zmijak
Jak správně pečovat o pH metr

Jak správně pečovat o pH metr pH metry jsou velice citlivá zařízení a je nutné s nimi správně zacházet, jinak může velmi snadno dojít k jejich poškození. Pořídit si kvalitní přístroj na měření pH není levná záležitost. Nikdo z nás by určitě nechtěl, aby po pár měření pH metr přestal fungovat, nebo udával nepřesné hodnoty, což by kytičky mohlo značně poškodit. V tomto článku uvedu principy, jak s pH metry správně zacházet, v případě nepřesného měření návod, jak přístroj znovu nakalibrovat.

Elektroda:

Největší péči potřebuje elektroda, pomocí které měříme pH. Délka životnosti elektrody činí za normálních podmínek nejméně 8-10 měsíců, v případě kvalitní údržby se dá životnost prodloužit až na 2 roky.

Klasická skleněná elektroda se skládá ze skleněné membrány, diafragmy-což je pórovitá membrána, a elektrolytu-roztok uvnitř elektrody.

Jak postupovat při měření:

*Během měření se nedoporučuje ani přístroj, ani vlastní elektrodu
držet v rukou (tím zamezíme skokům potenciálů mezi elektrodou a
přístrojem). Pokud nelze jinak, přístroj držíme v jedné ruce a elektrodu
v druhé.

*Měřící elektroda musí být ponořena až po referenční otvor (vždy
dobře viditelný), aby měřila správně.

*Roztok, který měříme, by měl mít teplotu okolního vzduchu. Pouze v
případě, kdy pH metr obsahuje i teplotní sondu, je možné pracovat s
roztoky o různých teplotách. (Teplota má vliv na změřené pH -
hodnota pH stejného roztoku je jiná při 25°C než při 75°C. Pouze při
hodnotách pH kolem 7 je tento vliv zanedbatelný ).


*Vzorek nebo pufr před vlastním měřením řádně promícháme.

*Při použití míchadla dáváme pozor, aby během míchání nedošlo k
poškození elektrody. Míchání roztoku během měření lehce snižuje
změřenou hodnotu pH (až o desetinu).

*Během měření se elektroda nesmí dotýkat stěny ani dna nádoby,
došlo by ke zkreslení hodnoty pH.Kalibrace pH metru:

Většinou se postupuje podle návodu uváděného v příbalové příručce pH metru. Aby byla kalibrace přesná, potřebujeme dva kalibrační roztoky (pufry). Podle možností kalibrujeme přístroj tak, aby rozsah kalibrace přesahoval náš měřící rozsah.

Např. při měření:

Menších než pH 7, kalibrovat pomocí pufrů o pH 4,0 a pH 7,0

Větších než pH 7, kalibrovat pomocí pufrů o pH 7,0 a pH 10,0

Postup při kalibraci:

1. Pokud byli kalibrační roztoky v ledničce, necháme je ohřát na
pokojovou teplotu, což je velmi důležité!

2. Odstraníme z elektrody ochrannou čepičku a její povrch
opláchneme důkladně destilovanou vodou. Kapičky, které zůstaly na
elektrodě opatrně otřeme savým nebo filtračním papírem.

3. Elektrodu nejdříve ponoříme do pufru o pH 7. Vždy používáme
čerstvý pufr. Použité pufry nikdy nevracíme zpět do zásobní láhve s
nepoužitými!

4. Vyčkáme několik sekund, než se pH ustálí a na displeji nastavíme
přesnou hodnotu kalibračního roztoku (pH 7).

5. Před vnořením do druhého pufru, elektrodu opět důkladně
omyjeme destilovanou vodou a osušíme.

6. Při kalibraci pomocí druhého pufru (o pH 4 nebo 10) postupujeme
stejně jako při nastavení hodnoty pH 7.

7. Elektrodu opět několikrát opláchneme, osušíme a znovu vložíme
do pufru o pH 7. Po nastavení této hodnoty je přístroj připraven k měření.

V příbalovém návodu daného pH metru se dočteme, jak přesně přístroj ovládat během kalibrace. Životnost kalibračních pufrů se pohybuje kolem 5 měsíců.

Jak často kalibrovat:

Interval mezi jednotlivými kalibracemi si musíme stanovit samy pokusně. Ze začátku pH kontrolujeme častěji, tím zjistíme periodu kalibrace. pH kontrolujeme pomocí kalibračního roztoku o pH 7. Interval mezi kalibracemi by neměl být delší než jeden týden. Pokud pH metr dlouho nepoužíváme, je nutné před novým měřením vždy nakalibrovat.

Údržba elektrody:

Pokud si chceme prodloužit životnost naší elektrody, je dobré dodržovat následující instrukce:


*Ochrannou čepičku skleněné membrány odstraníme a elektrodu vždy před každým měřením důkladně opláchneme destilovanou vodou. Tělo elektrody usušíme jemným hadříkem nebo filtračním papírem. Pravidelným oplachováním prodloužíme životnost elektrody, ale i zabráníme kontaminaci roztoků a měření bude přesnější.

*Je velmi důležité, aby skleněná membrána byla neustále vlhká. Není-li elektroda používána, musí být umístěna v plastikové nádobce či víčku, které obsahuje 3molární roztok KCl (chlorid draselný, postaru chlorid potaše). Někteří výrobci dodávají elektrodu zakrytou čepičkou s roztokem speciálního pufru o pH 4 (nezaměňovat s kalibračním roztokem). Když je elektroda dlouho na vzduchu, vyschne a měří pomalu a je nestabilní. V takovém případě je dobré nechat elektrodu přes noc v pufru o pH 4 nebo v čerstvém 3M KCl nebo v 0.1M HCl (v HCl ale nesmí být ponořen referenční otvor na boku). Bylo dokázáno, že delší skladování elektrody v destilované vodě (i ohřáté) vede k ochuzování elektrolytu o tolik potřebné ionty a výrazně se tím snižuje životnost elektrody.

*Dbáme, aby v krycí čepičce vždy byl dostatek uchovávacího roztoku KCl.

*Při krátkodobým uložení elektrody (např. mezi jednotlivým měřením) použijeme nádobu naplněnou vodou z kohoutku.

*Skleněné membrány se vůbec nedotýkáme rukou. Povrchová poškození a otírání prsty vede ke snižování přesnosti měření.

*Pokud se v elektrodě objeví vzduchové bublinky, pokusíme se je odstranit obrácením elektrody a lehkým třepáním. Když se nám nepovede vzduch odstranit, je nutné elektrodu vyměnit.

*Elektrodu skladujeme v suchém prostředí v teplotním rozmezí 10°C až 30°C. Při poklesu okolní teploty pod bod mrazu, může dojít k poškození elektrody.

*Měření provádíme při teplotách roztoků 0°C až 80°C, když vlastníme elektrodu s teplotní sondou. Při teplotách nad 80°C dochází k nevratnému poškození skleněné membrány a elektrolytu.

*Někdy se může stát, že pH metr ukazuje nestabilní hodnoty. Pravděpodobně jsou na povrchu membrány usazeniny. Elektrodu vykoupeme po 10 minutách v následujících roztocích: 0.1M HCl, 0.1M NaOH a 0.1M HCl.

*Olejový film na elektrodě může také ovlivnit měření: omyjeme ji v 75% ethanolu, opláchneme destilovanou vodou a několik hodin necháme v pufru o pH 4 nebo v roztoku 3M KCl.

*Elektroda musí být ponořena v měřeném roztoku jen po nezbytně nutnou dobu.

Typy elektrod:

Na běžné měření se používají klasické skleněné elektrody. Měřená kapalina nesmí obsahovat chemikálie reagující se stříbrem a musí obsahovat alespoň 5% vody.

Pokud potřebujeme změřit pH půdy, je lepší zvolit skleněnou elektrodu s více membránami (diafragmami).

Elektroda má podstatně nižší životnost než samotný pH metr. Pokud již ani čistící metody nepomůžou obnovit měřící schopnosti přístroje, není nutné koupit celý nový pH metr, ale pouze vyměníme skleněnou elektrodu. Někdy se může stát, že se nám pH metr nedaří nakalibrovat. Než se rozhodneme vyměnit elektrodu, zkusíme použít nové kalibrační roztoky.
josip222
http://www.greenhome.cz/clanky/jak-...covat-o-ph-metr :david: nič nové ale opakovanie je matka múdrosti :frog:
zmijak
NERIKAM ZE JE TO NOVE ALE NA FORU JSEM TO NIKDE NENASEL A NEZ TO NEKDE HLEDAT TAK SI TO RADSI NAJDU NA GROWERU NO NE :-)
jestedman
pokud je to text převzatý, je nutné uvádět zdroj
zmijak
ZDROJ TECHTU JAK SPRAVNE PECOVAT O PH METR JE http://www.greenhome.cz/clanky/jak-...covat-o-ph-metr
Zavalagan
podle me kdyz si koupis substra z danym ph a pri kazdem zaliti budes mit upravenou vodu na dane ph jake potrebujes podle toho jestly zalivas v dobe rustu nebo kvetu tak se ph menit nebu a zustane v hodnote zalivane vody z upravenym ph....plus minus autobus :D
Exceptional
Základem je vybrat kvalitní PH metr. Velmi špatné zkušenosti mám (a nejen já - i známí) s PH metrem ADWA, což mi potvrdili i v growshopu, že to u nich má vysokou reklamovatelnost. Po pár měsících může začít měřit blbě i když se o něj staráte. Koupil jsem Essentials a od té doby bez problémů, nedávám k elektrodě ani ten uchovávací roztoku a myslím, že jsem ho ani nekalibroval a furt ukazuje přesně. Funkční PH metr je základ. Není nic horšího, než když vám odcházejí kytky a všechno je přitom na první pohled v pohodě.
Uroboros
Zdravím, koupil jsem Fastech PH metr a po otevření krytky jsem zjistil, že je v elektrodě tak z 1/3 vzduchová bublina. Na záčátku je psáno že je to na výměnu elektrody, :rolleyes: Je tomu opravdu tak?
Teď jsem ji ponořil do KCL tak uvidíme...

Ha! nevím jak, ale bublina už asi není nebo kam se poděla... asi jak jsem rval zubama to víčko co nešlo sundat... :D
Zelenáczech
Ahoj.. jenom takovej blbej dotaz.. ten práškovej pufr mám rozmíchat asi v destilce, že jo??? díky
flowtek
Cus, mam ph metr salinger a mack.... pri mereni ciste vody, trca cca 3-4 minuty, nez se ustali na nejaky hodnote. Nova sonda, nova kalibrace.... v rozkoku ph nameri behem par sekund. Je neco spatne? Nebo je to v normalu? Nevim no, od hracky za 3000 bych cekal, ze to pojede trochu rychle.... dam ho tam zacina treba na 7, rychke klesne treba na 6,7 a pak hodne godne pomalu.... cca 1 bod za 5 sekund klesa az treba na 6,48 kde se zastavi....??? Je to normalni???? Dekuju... nikde to nemuzu najit.


Veškerý obsah Copyright ©MM - MMVI Grower.cz
Grower.cz je diskusní server a magazín o pěstování marihuany.
Fórum obsahuje více než 350.000 příspěvků o pěstování marihuany doma.
Naše on-line galerie je největší kolekcí fotografií pěstování
marihuany na internetu s více než 125.000 fotkami.
Magazín o Pěstování Marihuany | Diskuse o Pěstování Marihuany | Návody na Pěstování Marihuany Doma