breeder |
Nový vyučovací předmět na základních školách
ČT 1 | 16.6.2004 | 18:00 | pořad: Večerník z Čech
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Policisté chtějí na základních školách prosadit další předmět, doplňoval by občanskou výchovu, pracovní název zní Malá policejní akademie a na třech místech už se ověřuje. Děti se mají učit, jak se bránit šikaně, jak odmítnout drogy od dealera a taky jak na podobné věci upozornit.
Aleš HAZUKA, redaktor
--------------------
Jen ve třech základních školách si zatím museli žáci upravit rozvrh, za katedru se tady na jednu hodinu týdně postaví místo učitele policista, psycholog nebo právník, společně si povídají o jednotlivých případech a možných trestech.
Lucie PTÁČKOVÁ, spoluautorka projektu
--------------------
Šestatřicet procent dětí na základních školách je šikanováno, stává se obětí, a bohužel až devadesát procent pedagogů neumí správně zasáhnout.
Aleš HAZUKA, redaktor
--------------------
Dva roky nový program policisté a učitelé připravovali, teď ho ověřují v Lišově a v Českých Budějovicích.
Stanislav MATOUŠEK, ředitel Základní školy v Lišově
--------------------
Ohlasy jsou jak ze strany rodičů, tak ze strany pedagogů velice příznivé.
Ivana NEUMANNOVÁ, pracovnice České školní inspekce
--------------------
Já si myslím, že by se to mělo rozšířit plošně.
Aleš HAZUKA, redaktor
--------------------
Například v šesté třídě se žáci učí o problematice šikany a o drogách, v sedmé o dopadech záškoláctví, v osmé o gamblerství a v deváté o sektách, podle oslovených žáků je program zajímavý, známky by ale z nového předmětu dostávat nechtěli.
ANKETA
žák
--------------------
Na známky ... jako aby se to každej šrotit, to nemyslím si.
žákyně
--------------------
Jako spíš ten doplněk, protože to mi připadá, že do výuky vůbec nepatří.
KONEC ANKETY
Aleš HAZUKA, redaktor
--------------------
Výukový program vypracovali odborníci na čtyři roky, zkušebně s ním seznámí téměř pět tisíc dětí.
Martina BUDÍNSKÁ, pracovnice Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR
--------------------
By bylo potřeba, aby tento projekt byl rozšířen do všech ostatních škol.
Jiří KOMOROUS, ředitel Národní protidrogové centrály
--------------------
My se kloníme k té dobrovolnosti a k doplňkovému předmětu.
Aleš HAZUKA, redaktor
--------------------
Policisté ve škole na rozdíl od učitelů neznámkují, ale pouze přidělují body, na konci školního roku pak děti odmění. Nejlepší žáci dostanou věcné ceny a diplom.
________________________________________________________________________
Zatčený prodával drogy i dětem
Mladá fronta DNES | 17.6.2004 | rubrika: Praha | strana: 2 | autor: JAN DAVID
Drogoví prodejci působí nejen v metropoli, ale i v okolí. Zaměřují se i na lidi mladší 18 let
Policistům se daří dopadat v Praze i v okolí drogové dealery, kteří prodávají takzvané tvrdé drogy i nezletilým. Zadržení prodejci však jsou jenom špičkou ledovce.
Praha, Zeleneč - Teprve sedmnáctiletá dívka z Brandýsa nad Labem v Praze-východ se předávkovala pervitinem a skončila na detoxikačním oddělení s podezřením na otravu organismu. Drogu dívce několikrát předal pouze o dva roky starší dealer, který se zaměřoval na distribuci v metropoli i okolí. Policisté ho v těchto dnech zadrželi, stejně jako čtyřčlennou organizovanou skupinu z Prahy.
" Policisté zahájili trestní stíhání devatenáctiletého mladíka ze Zelenče. Ten si od letošního ledna v Praze a na území Středočeského kraje opakovaně opatřoval drogu pervitin ve formě krystalické látky, vždy v množství nejméně dvě stě miligramů," uvedla policejní mluvčí Prahy -východ Diana Bušková.
Podle odborníků je dvě stě miligramů malé množství v ceně okolo dvou nebo tří stokorun podle čistoty. "Je to asi tak jedna dávka pro vlastní potřebu, kterou si člověk může dát najednou do nosu, nebo mu může vystačit na dvě dávky do žíly," řekl Ondřej Novák ze střediska Drop In.
Marihuana v Zelenči
Mladík však podle Buškové dodával pervitin několika lidem, a proto byl v úterý obviněn z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných látek. "V poslední době je to již poněkolikáté, co se policistům ze služby kriminální policie a vyšetřování Prahy-východ podařilo v této části regionu v souvislosti s držením a prodejem drog zadržet a obvinit pachatele," dodala Bušková.
Lidé v Zelenči byli včera překvapeni, že by někdo z této obce mohl drogy prodávat. "To snad tady nic takovýho nemáme," zastavila se na chvíli před obchodem se smíšeným zbožím důchodkyně.
Ani místní mládež o problémech s pervitinem v obci s šestnácti sty obyvateli nic neví. Nebo se tak alespoň tvářili i mladíci v restauraci Zéland kolem třetí hodiny odpoledne. "Tak tu travku jo, ale jinak se tady nic sehnat nedá," tvrdil černovlasý nagelovaný mladík v bílém tričku. "My raději pivo," přejíždí pohledem svoje čtyři kamarády. Přiznávají pouze občasné kouření marihuany. I servírka tvrdí, že o distribuci drog v Zelenči neslyšela.
Z hloučku dívek kouřících na louce u vodojemu se ozývá černovláska: "Akorát nedávno tady byl nějaký zátah na Ukrajince, při kterém nějaké drogy našli."
Drogový kontrakt překažen
Větší úlovek se policii podařil v Praze. Čtveřice dealerů a narkomanů zde nabízela pervitin na různých místech mnoha dospělým lidem i mladistvým, někteří členové skupiny se distribuci věnovali několik let. Ceny drogy se pohybovaly podle gramáže od dvou set do dvou tisíc korun.
Skupinku tvořily dvě ženy ve věku 54 a 56 let a dva muži ve věku 26 a 39 let. Úkoly měli rozdělené a podle policie spolu výborně spolupracovali. "Vzájemně si zprostředkovávali koupi drogy pervitin od jistého muže, který jim ji dodával, a dále ji prodávali. Užívali ji ale také pro svou vlastní potřebu. Mladší z žen drogu rozředila a rozdělila ji mezi své společníky."
Policisté je zadrželi v pondělí, vyšetřování případu tím však nekončí. Podle policejní mluvčí Evy Miklíkové je totiž pravděpodobné, že je trestná činnost této skupinky mnohem rozsáhlejší.
"Skupinku čtyř osob obvinil v těchto dnech komisař z Prahy 1. Zahájil proti nim trestní stíhání ve věci trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů a podal návrh na jejich vzetí do vazby," uvedla pouze mluvčí.
***
Droga pervitin
* Slangově například perník nebo péčko, patří zde společně s marihuanou k nejoblíbenějším drogám. Mezi projevy po jeho užití patří rozšíření zornic, nadměrná až nesmyslná aktivita, zrychlená mluva, ale i pocity pronásledování či poruchy spánku. Pak často následuje deprese nebo spánek.
________________________________________________________________________
Mladé Romy ničí toluen, užívají však i jiné drogy
Mladá fronta DNES | 17.6.2004 | rubrika: Východní Morava | strana: 4 | autor: (avo)
Brno - Průzkum konzumace návykových látek, který organizovala obecně prospěšná společnost A Kluby ČR na brněnských školách, zohlednil ve zvláštních kapitolách také problematiku užívání drog u Romů. Již od poloviny devadesátých let totiž začali mít stejné, ne-li větší problémy s nejrůznějšími druhy závislostí.
Podle nejrůznějších starších průzkumů vládne v romské komunitě levný toluen a v řadách konzumentů návykových látek je největší procento takzvaných čichačů.
"Přibývá mezi nimi ale stále častěji těch, kteří konzumují alkohol, kouří marihuanu, ale užívají i takzvané tvrdé drogy, jako je heroin. Není však podstatný rozdíl mezi nimi a takzvanou bílou populací," uvedl Matěj Černý z obecně prospěšné společnosti A Kluby ČR.
Daleko největším problémem u romských uživatelů návykových látek je fakt, že se s ní poprvé setkávají daleko dříve než děti většinové populace. "Je to už dokonce v osmi letech, a to je skutečně šokující," vysvětlil Černý.
Do značné míry k tomu přispívá i samotná romská rodina, kde mají děti výsadní postavení a podle Černého se dá říci, že si takzvaně mohou dělat, co chtějí.
"Třetím naším poznatkem výzkumu byl fakt, že takzvanou iniciační drogou není alkohol jako u většiny dětí, ale jsou to cigarety," dodal Černý.
________________________________________________________________________
Průzkum zjišťoval závislost dětí
Mladá fronta DNES | 17.6.2004 | rubrika: Východní Morava | strana: 4 | autor: ANDREA PAVELKOVÁ
A Kluby České republiky uveřejnily výsledky průzkumu, jaké drogy mládež užívá
Ochutnáním první cigarety, skleničky alkoholu anebo jiné drogy už ve dvanácti letech může začít cesta dětí na pověstnou šikmou plochu. Ta může bohužel skončit závislostí i na těch nejtvrdších drogách.
Brno - Průzkum, který již od roku 1997 každoročně pořádá obecně prospěšná společnost A Kluby České republiky (A Kluby ČR) na brněnských školách, přitom ukázal i letos, že právě ve dvanácti letech většina dětí ochutnala jednu ze svých prvních "drog".
Smyslem průzkumu nebylo ovlivnit třeba protidrogovou politiku, spíše popsat stav užívání drog ve školách. Vyplývá z něj především jedna skutečnost. Dětí užívajících návykové látky přibývá.
"Obecně se dá říci, že zatímco v letech 1997 až 2000 rostl počet takzvaných experimentátorů, po roce 2000 jejich počet klesl ve prospěch těch, kteří užívají drogy pravidelně. Souvisí to přitom s tím, že právě oni experimentátoři po tomto roce zestárli a stali se pravidelnými uživateli návykových látek. Zatímco mezi mladšími dětmi, kde už začíná fungovat prevence, jich tak významně nepřibývá," vysvětlil jeden z autorů průzkumu Matěj Černý z A Klubů ČR.
"Průzkumu se zúčastnilo 1095 žáků ze sedmi základních škol, tří středních škol, jednoho učiliště, jednoho gymnázia a brněnské konzervatoře. Téměř osmdesát procent z nich přitom uvedlo, že už má za sebou minimálně s jednou návykovou látkou zkušenost, přičemž nejčastěji to byl alkohol, pak cigarety a nakonec marihuana," uvedla další autorka průzkumu, sociální pracovnice Jana Bednaříková z A Klubů České republiky.
Nejčastějším "pokušitelem", který žáky přivedl k ochutnání některé z drog, je touha po zakázaném ovoci. Děti zkoušejí drogy i kvůli zájmu. Třetím nejčastějším iniciátorem byli rodiče. "Podle našich zkušeností se jedná většinou o situace, kdy rodiče vybídnou k vyzkoušení například alkoholu na rodinné oslavě," vysvětlila Bednaříková.
Téměř čtyřicet procent žáků se v průzkumu přiznalo, že některou z návykových látek užívá pravidelně. Většina z dotázaných přitom kouří, méně pak pijí alkohol a "jen" sedm procent pravidelně kouří marihuanu. Jedinou zkušenost s návykovou látkou mají podle výsledků průzkumu zcela logicky spíše děti na základních školách. Jejich žáci také vyzkoušeli většinou jen jednu z návykových látek, zatímco žáci ze středních škol návykové látky kombinují. Často právě oni kouří a zároveň pijí alkohol, případně kouří marihuanu. Ti také požívají většinu těchto látek pravidelně.
Četnost kontaktů s drogou se přitom mění i podle školy, kterou žáci navštěvují. "Daleko častěji návykové látky konzumují žáci učilišť než třeba gymnázií," doplnil Matěj Černý z A Klubů ČR.
Zajímavý je také fakt, že návykové látky daleko častěji užívají chlapci než školou povinné dívky. V tomto případě mohou mít vliv na jejich chování vrstevnická společenství, v nichž se právě chlapci pohybují v určitém věku daleko častěji než dívky. "Samozřejmě může mít vliv i reklama na tabákové výrobky, kterou představují povětšinou právě mužské vzory - například kovbojové, s nimiž se mohou právě chlapci identifikovat," dodal Černý.
Faktem zůstává, že uživatelů návykových látek přibývá a mnohem méně z nich se rekrutuje z takzvaných "zdravých rodin", kde funguje mezi dětmi a rodiči důvěrný vztah.
***
Výsledky výzkumu Mládež a drogy v roce 2003
* Akce se zúčastnilo celkem 1095 dětí ve věku od 11 do 25 let
* Nejpočetnější skupinou byly děti ve věku 15 let
* Téměř 77 % dotázaných uvedlo, že má za sebou zkušenost s návykovou látkou (nejčastěji šlo alkohol a cigarety)
* 37 % dotazovaných uvedlo, že návykové látky užívá pravidelně:
a) z toho 31,6 % pravidelně kouří
b) 14,5 % pije alkohol
c) 7,1 % užívá marihuanu
* Většina dotazovaných se se svými problémy svěřuje:
a) 62 % kamarádům
b) 30 % rodičům
* První kontakt s návykovou látkou probíhal z většiny dětí mezi 10 a 13 rokem
* Tři čtvrtiny dotazovaných dětí neužívaly žádnou návykovou látku pravidelně.
* Počet chlapců, kteří pravidelně užívají, návykové látky, je o 9 % vyšší než u dívek
* Větší procento dětí, které pravidelně pijí, kouří nebo užívají drogy, pochází z neúplných rodin
________________________________________________________________________
Cykloběžci vzkazují: drogy jsou rizikem pro každého
Právo | 17.6.2004 | rubrika: Ústecký kraj | strana: 13 | autor: Šárka Tonarová
Drogy mohou zasáhnout do života každého z nás. Včetně lidí, kteří je nikdy ani neviděli. Stačí, aby se jejich cesta zkřížila s trasou perviti-nem omámeného řidiče. Nebo jejich dítě uvízlo v síti chemických snů. Upozornit na rostoucí nebezpečí chtějí obyvatele čtyřiapadesáti českých měst účastníci druhého ročníku cykloběhu Za českou republiku bez drog. Ve středu dorazili do Chomutova, Mostu, Teplic, Dubí, Ústí nad Labem a České Lípy.
"Někde se setkáváme jen s představiteli měst, jinde na nás čekají školáci, s nimiž si o závislostech a jejich následcích povídáme. Letos bychom rádi oslovili alespoň tisícovku dětí a mladých lidí. Pokoušíme se k nim informace dostat nenásilnou formou," shrnul smysl akce jeden z účastníků Vlastimil Špalek. Spolu s dalšími pěti lidmi ujde nebo ujede na kole v rámci dvoutýdenní protidrogové kampaně na 1600 kilometrů.
Všichni cykloběžci mají civilní zaměstnání. Pracovníka genetického centra, realitního makléře, programátora i tesaře spojilo jedno: Nechtějí se dívat, jak chapadla drogové smrti prorůstají mezi stále mladší děti. "Drogy se objevují už na základních školách, někdy se školáci stávají dokonce dealery. Své spolužáky pak mohou ládovat takovými nesmysly, jako že marihuana není návyková, nebo že se s drogou dá kdykoliv přestat," shodují se účastníci kampaně.
Cykloběh za republiku bez drog končí 26. června v Praze. V den, který si svět vepsal do kalendáře jako Mezinárodní den boje proti drogám, navštíví jeho účastníci Senát
a Poslaneckou sněmovnu. Politikům přinesou Prohlášení měst, která by se ráda stala městy bez drog. Stejný materiál dostane i úřad OSN pro drogy a kriminalitu ve Vídni.
________________________________________________________________________
I představitelé Chebu vyjádřili přání stát se městem bez drog
Chebský deník | 17.6.2004 | rubrika: Chebsko | strana: 11 | autor: JAN PITÁK
Cheb - Cyklo - běh za Českou republiku bez drog, který pořádá občanské sdružení ’Řekni ne drogám - řekni ano životu’, zavítal i do Chebu. Je to jeho druhý ročník. Projekt podporuje scientologická církev, z níž se rekrutují i účastníci. Ti si na akci, která odstartovala v pondělí v Plzni, vzali čtrnáctidenní volno.
"Cílem projektu je upozornit na drogovou problematiku," sdělil mluvčí občanského sdružení Vlastimil Špalek a pokračoval: "Jediným řešením se ukazuje prevence," dodal.
V průběhu tohoto maratonu navštíví sportovci představitele 52 měst a budou s nimi mluvit o problematice drog a jejím řešení. "S místostarostou Pavlem Vanouškem jsme diskutovali o drogových problémech. Shodli jsme se na tom, že je nutno zvýšit důraz na primární prevenci. Předali jsme také dvě informační brožury týkající se drogové problematiky. Na závěr Vanoušek projekt podpořil podepsáním prohlášení cyklo - běhu za Českou republiku bez drog," řekl Špalek.
Druhý ročník akce vyvrcholí v Praze v sobotu 26. června na Mezinárodní den boje proti drogám a bude pokračovat návštěvou Senátu a Poslanecké sněmovny ČR. Příslušným zástupcům tam sportovci předají Prohlášení měst, která se připojila k myšlence cyklo - běhu tím, že vyjádřila přání stát se městem bez drog. Účastníci letos zvládnou téměř 1600 kilometrů, navštíví 14 krajů. Převažovat bude jízda na kole, přičemž tým do vybraného města vždy společně doběhne.
________________________________________________________________________
Policisté odhalili výrobnu pervitinu
Ústecký deník | 17.6.2004 | rubrika: Severní Čechy | strana: 3 | autor: (mc)
Děčínsko - Přes rok a půl připravovali policisté zátah na převaděče a výrobce drog v Krásné Lípě a Království na Děčínsku. Výsledkem akce pod označením Rosa, které se zúčastnilo několik desítek policistů z různých útvarů, jsou tři zadržení a odhalená výrobna pervitinu.
Zátah se ve stejnou dobu uskutečnil kromě dvou obcí na Děčínsku i v Jablonci nad Nisou. "V jednom z domů jsme objevili nelegálně drženou zbraň s náboji, mobilní telefony, zařízení na výrobu pervitinu a na půdě deky pro běžence," uvedla mluvčí severočeské cizinecké a pohraniční policie Eva Hauková.
Převaděči jen dvě stě metrů od tohoto domu nelegálně překračovali s běženci hranice na území Německa. Policisté při akci v každém z měst zadrželi po jedné osobě. "Jsou podezřelé ze spáchání trestného činu nedovoleného překročení státní hranice ve spolupachatelství a z účasti na zločinném spolčení," uvedla Eva Hauková. Okresní soud v Děčíně rozhodne v nejbližší době o jejich vzetí do vazby. "Nevylučuji, že v průběhu vyšetřování dojde na další obvinění," doplnila Eva Hauková.
________________________________________________________________________
Odsouzení drogového dealera v Londýně
BBC - česká redakce | 16.6.2004 | 06:00 | pořad: Zprávy
Andrea MÁSLOVÁ, redaktorka
--------------------
V Londýně byl ke třinácti letům vězení odsouzen drogový dealer, jehož roční obrat měl údajně přesahovat hrubý domácí produkt některých rozvojových zemí. Dopadení Owena Clarka, který obchodoval s narkotiky v Británii i na rodné Jamajce, předcházela tříletá policejní operace, během níž byl při dvou různých zátazích zabaven kokain v hodnotě zhruba šesti milionů liber. Z Londýna referuje Pavel Vondra.
Pavel VONDRA, redaktor
--------------------
Šestačtyřicetiletý Owen Clarke stál v čele jedné z největších zločineckých organizací v zemi, která měla styky s řadou velkých drogových kartelů v Latinské Americe. Zisky z nezákonného obchodu s narkotiky mu umožňovaly vést okázale luxusní život. U soudu mimo jiné zaznělo, že se Clarke často nechával vidět, jak si připaluje padesátilibrovou bankovkou, kromě toho měl ve zvyku nechávat cenovky na svých prvotřídních značkových oblecích, řídil luxusní sportovní vozy a kolem krku nosil kříž ze zlata a diamantů v hodnotě dvacet tisíc liber. Vždy měl kolem sebe dámskou společnost, a přestože byl ženatý, měl prý nejméně osm milenek a desítky potomků. Byť se jeho obhájci snažili soud přesvědčit, že se Clarke stal obětí policejního násilí, dvanáctičlenná porota mu po čtyřech hodinách rozmýšlení jednoznačně přiřkla vinu na spiknutí za účelem výroby a prodeje narkotik.
________________________________________________________________________
Tři mexické pašerácké gangy vypsaly odměnu na hlavu prokurátorů
Zpravodajství ČTK | 16.6.2004 | 19:04 | rubrika: Právo a krimi - Latin. Amerika a Karibská obl. | autor: DK
MEXIKO 16. června (ČTK) - Odměnu převyšující v přepočtu dva miliony dolarů vypsaly tři mocné gangy mexických pašeráků drog na hlavu federálního prokurátora Rafaela Maceda a státního žalobce José Luise Santiaga pověřeného bojem proti drogám. Oznámila to dnes agentura AFP.
Na odměnu se podle jejích informací složily drogové gangy z Tijuany, Valencie a Zálivu. Ty si za ni najaly bandu zabijáků, kteří si říkají Los Zetas (Zetka) a tvoří ji bývalí policisté a vojáci.
Mexický tisk uvedl, že existenci odměny vypsané na hlavu Maceda a Santiaga zjistily americké tajné služby, které o ní informovaly mexické úřady.
dk mik
________________________________________________________________________
Kolumbie jedná s povstalci
Hospodářské noviny | 17.6.2004 | rubrika: ze zahraničí | strana: 7 | autor: Martin Ehl www.ihned.cz/ehl
USA kritizují prezidenta Uribeho za ústupky vůči narkomafii
Praha/Bogotá, 17. 6. 2004
Tato situace už tady jednou byla. Předchůdce nynějšího kolumbijského prezidenta Álvara Uribeho Andrés Pastrana se ve vládou vyhlášené bezpečné zóně pokoušel v roce 1999 vyjednáváním s nejsilnější ze třech kolumbijských gerilových skupin ukončit více než třicetiletý konflikt. Liberál Pastrana neuspěl a krátce na to prohrál volby s pravicovějším Uribem.
Uribeho šance budou jasnější po 1. červenci, kdy na severovýchodě země začnou dlouho připravovaná vyjednávání s předáky pravicové povstalecké skupiny Sebeobranné síly Kolumbie (AUC), propojené s drogovými mafiemi. A objevují se zprávy, že by v průběhu následujících měsíců mohlo začít jednat s další skupinou, levicovou Národně osvobozeneckou armádou (ELN).
Největší, Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), s nimiž vyjednával Pastrana, v úterý spáchaly na severovýchodě země jeden z největších masakrů poslední doby, když zabily čtyřiatřicet rolníků pěstujících koku. S nimi pravicová vláda rozhovory nechystá.
Pašeráci drog
Jednání s AUC jsou relativně nejjednodušší, protože k nim má Uribe blízko. To ovšem vadí Spojeným státům, které se obávají, aby kolumbijská vláda nenabídla šéfům AUC nepřijatelné ústupky. "Nejsložitější bude otázka vydávání obviněných do zahraničí," napsal deník Financial Times.
Většina velitelů AUC totiž figuruje na amerických seznamech obviněných drogových bossů. "Nezdá se mi, že by jednání byla prospěšná míru, spíš jsou prospěšná pašerákům drog," kritizoval podle listu El Nuevo Herald připravované rozhovory americký velvyslanec v Kolumbii William Wood.
Velitelé AUC požadují, aby kolumbijský Kongres upustil od projednávání zákona, který by jim významně snížil tresty. Nechtějí jít totiž do vězení vůbec. "Dali jsme jasně najevo, že nehodláme ve vězení strávit ani den," řekl zpravodaji listu El País jeden z velitelů.
AUC poněkud oslabilo zmizení jejich zakladatele a předáka Carlose Castani. Vláda navrhuje postupné odzbrojování osmnácti tisíc jejich bojovníků do konce roku 2005.
Jak jednat s levičáky
Novinkou posledních dnů je možnost začít jednat s menší levicovou armádou ELN, která disponuje asi pěti tisíci bojovníky a působí hlavně na severovýchodě země.
Před dvěma týdny mohl kolumbijské poslance oslovit veřejně Francisco Galán, jeden z velitelů ELN, odpykávající si trest ve věznici v Bogotě. Mexický prezident Vicente Fox nabídl svoji zemi jako prostředníka pro začátek jednání. Prezident Uribe si ovšem klade jako hlavní podmínku zahájení rozhovorů, že ELN vyhlásí příměří.
Pozorovatelé jsou zatím skeptičtí. "Mezi oběma stranami jsou velké rozdíly v názoru na to, jak by jednání měla začít," řekl listu Financial Times Alfredo Rangel, analytik nevládního institutu Fundación Seguridad y Democracia z Bogoty.
Uribe podruhé
Uribe, považovaný za velmi tvrdého a neústupného prezidenta, získává větší sympatie Kolumbijců svými úspěchy v boji proti gerilám obecně. Spojené státy k němu ovšem mají výhrady kvůli údajnému blízkému spojení s ultrapravicí rezervovaný vztah. Tři miliardy dolarů však Washington investuje do vybavení a výcviku zvláštních kolumbijských jednotek, které mají v boji s narkomafií úspěchy. Uribe tvrdí, že potřebuje k dokončení svého programu ještě jeden mandát, což ovšem ústava neumožňuje. Prezident má podle místních médií dobré šance přesvědčit poslance a senátory, aby ústavu změnili.
Největší kolumbijský deník El Tiempo ovšem včera upozornil, že boj proti gerilám odsunul stranou otázky ekonomického a sociálního rozvoje, v zemi se prohlubují sociální rozdíly. "Koktelj ekonomických a sociálních nerovností se časem stane mnohem nebezpečnější než všichni povstalci a narkomafiáni," napsal list, podle něhož není daleko situace podobná sousednímu Ekvádoru či Bolívii, kde nastalé sociální nepokoje svrhly prezidenty.
Prezidenta Uribeho navíc nedávno velmi kritizovali evropští politici při jeho návštěvě Bruselu kvůli porušování lidských práv při boji proti povstalcům. Vojáci si totiž v násilí na civilním obyvatelstvu s povstalci příliš nezadají. Viceprezident Francisco Santos proto nyní podle agentury EFE na cestě po několika evropských zemích vysvětluje postup vlády při vyjednávání.
________________________________________________________________________
Nevaž se, obnaž se!
Reflex | 17.6.2004 | rubrika: sonda | strana: 44 | autor: text Olga Myslivečková
Pokud vám ještě z koupelny nezmizel zubní kartáček vaší pětadvacetileté dcery nebo dvaadvacetiletého syna, jste šťastnými rodiči. Máte totiž doma racionálního, sebevědomého a aktivního potomka, který si nezatěžuje hlavu zkázou tropických pralesů, ozónovými dírami ani brutálními poměry v Severní Koreji. I tenhle fakt odhalil agenturní výzkum na téma: jak dnes žijí mladí lidé.
Ještě studuje - je přece jedno kolikátým rokem, protože si vydělá pár tisícovek měsíčně, které dokáže obdivuhodně rychle utratit. Že ho nenapadne vhodit do domácí kasičky několik vydělaných mincí? Nezoufejte, na oplátku nevyžaduje koupi značkového trička nebo bot, protože na to si přece dokáže vydělat sám. Ani moc neobtěžuje, neboť je ve škole, v hospodě, na brigádě, leze po horách, eventuálně polyká kilometry na kole. Ale hlavně nepřetržitě s někým komunikuje. Buď po Internetu, či mobilem nejnovější značky, ale kvůli tomu se nemusí také zdržovat doma.
"Když někomu jen zavolám, tak mě to potěší, že ho slyším, že s ním promluvím. A pokud je více času, tak se pak sejdeme a pokecáme, tohle lidi spojuje, že má člověk mobil u sebe a není závislý na pevný lince. Stačí pauza ve škole nebo v práci, je to rychlý spojení, řekneme si pár novinek a na chvilku se trochu odreaguju." (Student VŠE, 22 let)
Když mu na víkend uvolníte byt, protože jedete jako vždy na chalupu nebo chatu, přímo zajásá. Decibelům útočícím z jeho pokoje nic nestojí v cestě, leda nerudný soused. Napadlo vás snad někdy přikázat svému velkému dítěti, aby přišlo do půlnoci domů? Takhle ztrapňovat se přece před ním nebudete. Když má zrovna chuť si s vámi povídat, tak mu místo pohádky (je přece dospělý, třebaže jenom věkem) vyprávíte zkazky ze socialistické éry minulého století. Mezi jeho nejoblíbenější patří určitě ta, jak jeho dědeček nerespektoval heslo, které jste si provokativně pověsili na dveře: Domov je místo, kam se chodí, když je všude zavřeno! a zavřel byt dřív než hospody a ráno jste schytali pár facek. A protože vás potomek vycepoval k tolerantnosti, předčasně vás neopouští. Takovou volnost a servis zadarmo už do konce života nepotká.
Globální vesnice
Agentura Millward Brown provedla v deseti evropských zemích rozsáhlý průzkum mezi vysokoškoláky (někde přibrala i absolventy středních škol) ve věku 18 až 25 let. Šetření proběhlo ve velkých městech, v rovnoměrném zastoupení žen a mužů.
Ukázalo se, že dnešní Evropa je globální vesnicí, v níž mladí lidé mají mnohem více věcí společných než rozdílných. Rodný jazyk, minulost té které země a ekonomická úroveň sice rozličné jsou, ale výrazně se na osobnosti mladých lidí nepodepisují. Mladé Němce rodiče spíše zaplatí plastickou operaci než Turkyni, Polák bude častěji plachtit na moři než Maďar a Čech, ale všichni společně si budou kolektivně sportem zvyšovat adrenalin v krvi, i kdyby měli jenom prohnat auto. Nejlépe vytuněné (neboli tuningové). To si koupíte starší auto, spoiler umístíte dozadu, auto nastříkáte, polepíte, pak si předěláte bezpečnostní pásy u sedaček, aby se zapínaly křížem jako ve formuli 1, a dozadu umístíte reprobedny. Jenže auto se stále ještě courá stopadesátikilometrovou rychlostí a neřve jako lev. Musíte proto vyndat motor, upilovat hlavu, koupit takzvaně laděný výfuk a je to. Hurá na chatu ke kamarádovi, protože rodiče tento víkend výjimečně zůstávají doma. Pokecáme, vypijeme nějaké to pivko, urožníme maso a zahulíme si. Samozřejmě marihuanu, i když cigarety zakázány také nejsou.
"Člověk by si měl užívat a pracovat celoživotně, nějak to kombinovat. Ne že si budu do pětadvaceti extrémně užívat a pak extrémně pracovat, neměly by to být skoky, ale nějak plynule přecházet. Člověk si může vyrazit i v šedesáti a v sedmdesáti, když bude mít chuť a energii. Nechci být zalezlý v kanceláři a vydělávat třeba i půl miliónu, peníze nejsou všechno. Když budu dělat od nevidim do nevidim, nepojedu na dovolenou, tak co z toho?" (Student ČVUT, 19 let)
Mladí hédonikové svým antickým předchůdcům ostudu nedělají. V zájmu přírody i vyššího morálního principu se snaží o dosažení pozemských radostí a získání co největšího potěšení pro sebe i ostatní lidi. Brání vám snad, abyste nekonali dobro, které přináší požitek, zatímco zlo utrpení? Trošku utrpení by jim způsobil leda odjezd kamaráda na rok do Ameriky nebo na Srí Lanku, ale celá partička najednou nezmizí.
V koutě nikdo nevysedává
"Když mi bylo patnáct, tak jsem říkala: rodina v pětadvaceti. Teď je mi jedenadvacet, tak jsem dítě odsunula na osmadvacet, ale určitě bych první chtěla stihnout do třiceti. Mít dvě je otázkou peněz, je to přepych. Nebo bych si musela najít nějakého milionáře, ale zase neumím být závislá na chlapovi. Štvalo by mě říkat si mu o peníze." (Studentka VŠZ, 21 let)
Mladé dámy zvou na rande jedince opačného pohlaví. Ti se ani moc nevzpírají, dělá jim to dobře, usmívají se, konverzují, ale citově se nevážou. Protože oni se budou ženit až někdy kolem roku 2017. Momentálně dohlédnou k nejbližšímu víkendu a občas se jim v dáli mihne představa, že by měli dodělat školu. Možná už v pětatřiceti nepohrdnou takovým normálním šťastným manželstvím, rodinným domem a nevytuněným autem. "Nebylo by špatný mít velký barák s bazénem, tenisovým kurtem a každou chvíli někam cestovat. Vůbec by se mi líbilo být nějakým obchodním zástupcem a pořád cestovat. Kdybych měl rodinu, to by nebylo moc dobrý. Zázemí by šlo stranou." (Student VŠE, 22 let) Není těžké uhádnout, proč milují vtipné a dynamické reklamy, přesně takové, které vyjadřují jejich životní styl. A naopak si utahují ze spotů, kde vystupuje spořádaná rodinka, maminka, tatínek, holčička a chlapeček.
Měním, tedy jsem
"Dneska se stávkuje na vysokých školách, ne?" ptá se rodič před odchodem do práce. "No právě, odpadla nám přednáška." "Ty nebudeš stávkovat?" "Stávkuju. Copak už vstávám?" Mladí si přizpůsobili Descartovo Myslím, tedy jsem na Měním, tedy jsem. Neznamená to ovšem, že by vyráželi obden do ulic s transparenty Prezident je velezrádce, nenavrhuje nám ústavní soudce! Mění svoje aktivity. Jsou neustále v pohybu, informováni o všech technických a módních novinkách, reklamách, stále se na něco potřebují koukat. Hektické sledování okolí jim nedovolí nahlédnout občas do sebe. Vlastně se toho tak trochu obávají. Je jednodušší prohlásit: "Teď je víc možností, jak se uplatnit, ale zase člověk musí být dravější a jít hodně přes mrtvoly, takže těch hodně možností je jen pro pár vyvolených." (Student FF UK, 24 let) Není proto lepší se dívat raději na sebe? Jak vypadám, kolik vážím, co mám na sobě, a dokonce chvályhodné je, když nepáchnu. "Někdo si řekne: jéé, chlap, a on jde na manikúru nebo kosmetiku. Ale já si myslím, že není důvod se tomu smát, naopak je to hezký. Jsem zastáncem toho, že by se měli v podpaží holit i kluci. Dřív, když se kluk navoněl, tak všichni říkali, že je to strašný, ale je lepší, když voní, než když smrdí." (Studentka PDF, 20 let) I mladí pánové přiznávají: holky to mají horší, ten tlak na jejich vzhled je obrovský, a tak některé z nich končí jako anorektičky.
Život se značkami
Kvalitní a dražší značkové oblečení je důležité si pořídit na sport, do hor i k moři. Slaná voda přece levné plavky snadno a rychle rozežere. Ale jinak jsou naši studenti ochotni počkat si na slevy a pro sandály zaskočit třeba i na tržiště. Po chodbách vysokých škol skutečně nekorzují pouze značkové manekýnky a manekýni, spíše naopak. Občas mají mladí lidé i vlasteneckou úchylku, jak sami hrdě prohlašují. "Koupila jsem si naschvál český fén na vlasy, hrozně se mi líbil a měla jsem z něho velkou radost. Je fakt, že český výrobky trochu pokulhávají v designu, ale určitě by se měly české výrobky kupovat." (Studentka VŠE, 20 let) To, že nepřetržitě sledují, co objevného je právě na trhu, ať už s reklamou v zádech, či bez, je ovšem výhodné i pro rodiče. Pokud si chcete pořídit nový mobil, kolo nebo auto, nemusíte spoléhat na radu v obchodě, odborníky máte doma. A spolehlivé. Kdyby Nokia byla člověkem, jak by asi vypadala? "Nedokážu říct, jestli by to byla Japonka, nebo Japonec. Byl by to urostlý člověk a inteligentní, pohybující se ve městě, kde žije spousta lidí, jezdí hodně aut, a on by se snažil, aniž by věděl cokoliv o světě, všechno v tomhle městě dotahovat do dokonalosti. Byl by šťastný, neměl žádné starosti, ale ani rodinu." (Student ČVUT, 21 let) A jak vypadá škodovka? Obyčejný chlap kolem padesátky v džínách a tričku, má rodinu a chalupu, kde neustále kutí. Je docela zručný.
Cesta do pekel?
Mladí lidé nedotčení reálným socialismem chápou svobodu jako únik z řádu, ne jako odpovědnost. Zaděláváme si do budoucna na problémy? "Jen těžko lze od nich očekávat, že budou jasným zárodkem hodnotových změn směrem k otevřené společnosti," myslí si sociolog PhDr. Libor Prudký. Zajímavé je i srovnání se stejně obsáhlým výzkumem mezi dětmi ve věku osm až třináct let. I oni musejí mít tu správnou značku mobilu a džín, vysedávají u Internetu a neustále komunikují se svými vrstevníky. Jsou dospělejší, nebo ti osmnácti- až pětadvacetiletí dětštější? Už je slyším: Nechte nás žít! Možná to opravdu umějí lépe než my. Nebo jim dokonce závidíme?
Co si o životním stylu dnešních mladých lidí myslíte vy? Diskutovat můžete na adrese www.reflex.cz/obsah/diskuse
***
seznam zemí, v nichž proběhl výzkum
Česká republika, Francie, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rusko, Španělsko, Turecko
Co mladí milují
* Neustálou změnu,v aktivitách i ve vztazuích
* Pohodu
* Zábavu a volný čas
* Své přátele
* Komunikaci všeho druhu
* Novinky
* Svoje tělo a svůj vzhled
* Sport
* Hudbu
* Pohodlné, sportovní oblečení
čemu se vyhýbají
* Monotónní činnosti,rutinní práci a stereotypu
* Odpovědnosti, závazkům
* Společenské a politickéangažovanosti
* Silné citovéangažovanosti
* Neupřímnosti v politice a v chování lidí
Co překvapilo pracovníky agentury, kteří se na výzkumu podíleli
Stanisław Mencwel, Polsko:
Sebevědomí. Pro dnešní mládež je Západ něčím zcela normálním a blízkým.
Monica Spinolová, Itálie
"Smutně" mě překvapil nedostatek sociální perspektivy u mladých lidí napříč celou Evropou. Nedostatek společenské aktivity, fakt, že tuhle společnost nemají příliš rádi, ale přitom nemají žádný sen či konkrétní snahu ji změnit. Současná generace je příliš pasívní, sebestředná, s malou kreativitou a inovací, tu uplatňuje pouze v konzumní oblasti.
Szilvia Detkiová, Maďarsko
Pesimismus. Západ je pro mládež místem příležitostí, Maďarsko zemí, kde bez peněz a kontaktů nemají šanci. Mladí netouží ničemu vzdorovat. Bez jakýchkoli pochybností přijímají myšlenky od druhých. Důraz, který kladou na vzhled, je patrný. Na ulici jsou vzoroví a nepřehlédnutelní.
Martina Kühnelová, Německo
Tolik se zaobírají svým vzhledem a oblečením, že jim nezbývá čas na společenské a politické aktivity. Nevěří, že by mohli něco změnit, a tak se starají jenom o sebe. Žádné sny, žádné naděje, jednoznační konzumenti, kteří očekávají od druhých, že jim řeknou, co a jak mají dělat.
Gabriela Dymešová, Česká republika
Jsou příliš racionální, je až neuvěřitelné, jak se kontrolují, co mají na sobě, jak vypadají, jak působí. Nevhodné oblečení je větší faux pas než hloupý názor. Zároveň, jak moc se cítí malinkými ve velkém světě, bojí se budoucnosti, přemýšlejí, zda si najdou pozici ve společnosti: Spadnu na okraj, nebo budu někdo?
Kateřina Kučerová, Česká republika
Mile mě překvapilo, že jsou tolerantní, otevření a sebevědomí. Nebojí se zkoušet nové věci, nebojí se autorit, nemají tolik sarkasmu a ironie, jež lze běžně vycítit v generacích nad nimi, mezi lidmi, kteří žili obklopeni komunistickou diktaturou.
Slovníček - Mladí lidé se sami dělí do skupin, které charakterizují.
Kravaťáci - pracují, vydělávají peníze, sociální postavení je pro ně důležité
Skejťáci - upřednostňují zábavu, volný čas, nezávislost, pohodlné oblečení a mají peníze
Barbíny - vyhledávají bohaté partnery v barech, navštěvují solárium a kosmetiku
Sportovci neboli fitkaři - každý den jsou v posilovně a pěstují si svaly
Zevlouni - žijí s rodiči, nepracují, často chodí na pivo
Babinec - skupina mladých žen, které tráví volný čas společně v barech a hospodách
Vyvoněný luxusáci - lvi salónů, kteří dokáží za noc utratit i čtyři tisíce korun
Nagelovaný týpci - ohromují ženy, navazují krátké známosti
Pohodáři - dovedou skloubit práci se zábavou, ani jedno, ani druhé nepřehánějí včetně pití a kouření marihuany.
Makrobiotici / vegani - jsou uzavření, meditují, nekouří, nevyhledávají zábavu, neutrácejí peníze
Hipísáci - nekupují si značkové oblečení, kouří marihuanu, nemají peníze
Smažky - berou drogy, často tvrdé, spí u přátel nebo na nádraží, občas žebrají
Technaři - navštěvují taneční parties, konzumují extázi, chtějí si užívat, mít peníze, a hlavně být nezávislí na životním stylu
Aktivisté / odpůrci globalizace - nemají peníze, někdy jsou zapálení, jindy frustrovaní, hlavně ale politicky a společensky aktivní
Krišnáci - bojovníci proti konzumu, meditují a zpívají na ulici
Huliči - kouří marihuanu, někdy každý den, moc nepracují
Houmlesáci - žebrají a spí venku
Diskofilové - hrají si na drsňáky, nápadně se oblékají, chodí na diskotéky a věnují se tuningu |
|
|
|