Kontaktovat Autora :.
Komentáře k Článku :.
Grower Rozcestník :.

Grower.cz - Magazín pro pěstitele 

Z notebooku se linul podivně zmodulovaný hlas...


Luc je vskutku milý chlapík...


Ještě jednou design expozice PS.


Sensi Star v hydro, i když Paradise preferují organiku.


Sensi Star přímo z Lucových pěstíren.

"Cannatrade v Bernu ve Švýcarsku byl právě v plném proudu, když jsem si u stánku hnojiv B'Cuzz vzpomněl, že bych měl konečně najít Luca z Paradise Seeds, se kterým jsem zde měl domluvený sraz."

Vyrazil jsem napříč celou halou a na levém konci objevil stánek Paradise. Byla zde spousta lidí, prodral jsem se blíže a jako první mě zaujal chlapík v arabském oblečení se skleněnou dýmkou, který působil jako maskot v jemně orientálním, světle fialovém designu celého stánku. Na stolku se vyjímal urostlý kříženec Bushmaster Victory, obalený tlustými palicemi a celou atmosféru dokreslovala ambientní hudba (jak jsem poté zjistil, z vlastní produkce jakéhosi software z notebooku), ve které dominoval zcela zhulený sampl hlasu, který cosi říkal o Paradise Seeds.

Oslovil jsem tedy chlapíka s dýmkou a jelikož jsem nevěděl jak Luc vypadá, zhruba jsem mu vysvětlil, kdo jsem a on mě hnedka posadil dozadu do stánku a ukázal Luca, který zrovna něco řešil s dalšími zákazníky. Chlapík se představil jako Ali Baba a vyvětlil mi, že je dlouholetým Lucovým kamarádem a pomáhá mu s akcemi Paradise Seeds. Pochválil jsem design stánku a Ali Baba se zasmál, že ho prý vymysleli včera večer v hotelu... Zatímco jsem čekal, vdýchnul jsem úplně atmosféru. Všichni byli příjemně zhlulení, příchozí zákazníci kupovali balíčky semínek a pokuřovali ukázkové jointy, které byly k dispozici v zcela originálním držáku, černém oválu s dírkami, působícím jako ježek.

Po chvíli to chlapíci zabalili a Luc se uvolnil, takže jsem ho konečně oslovil. Působil velmi příjemně a kamarádsky a ihned mně nabídl zajít si sednout na pár minut na kafe, do klidu blízkého baru. Usedli jsme, mluvili chvíli o Praze, a pak se rozeběhl příjemný rozhovor...

G: Jak jsi začal pěstovat ?

Luc: Vše začalo, když jsem v mládí žil ve známé squat komunitě v Amsterdamu. Nebyl dostatek kvalitního hulení, takže jsme si museli pěstovat sami. Křížili jsme různé rostliny a vychytávali tu nejlepší chuť a účinky. Časem si náš produkt oblíbili ostatní a začali se po něm ptát, a tak vznikly Paradise Seeds.

G: A jak vlastně vaše modely vznikaly ? Jak jste našli kytky, ze kterých je teď vaše kolekce ?

Luc: To je velký bolehlav. Nevíme to totiž přesně :).

"Vždycky někdo přišel, přinesl semínka a řekl: "tohle by vás mohlo zajímat". Zpočátku jsme kytky označovali jmény toho, od koho jsou, ale postupem času jsme vymysleli jména, která vidíte dnes."

G: To je velmi zajímavé. Co charakterizuje vlastnosti, podle kterých jste odrůdy vyšlechtili ?

Luc: Je to chuť, aroma, vzhled květiny a samozřejmě výsledný efekt. Vyberete tu nejlepší kytku, pro její charakteristické znaky a ty se snažíte přenést do další generace.

G: A jak vypadá podle tebe nejlepší matka a z kolika kytek ji vybereš ?

Luc: Ty nejlepší vybereme tak ze 300 půlmetrových kytek... Musí být silné, životaschopné a vypadat tak, jak si představuješ. Vybrané kytky se poté naklonují a dopěstují do výsledného produktu, který otestuješ co do chuti a účinků a vybereš tu nejideálnější rostlinu, která bude matkou pro semena, či další generaci. Trvá to velmi dlouho, než vznikne stabilní odrůda, která si uchovává všechny charakteristické znaky. Nyní uvažujeme o zavedení spektrometru, který určí množství THC na molekulární úrovni již u malých kytek, což by celý proces šlechtění značně urychlilo :)

G: Zajímalo by mě, v jakém médiu pěstuješ a co používáš za hnojiva ?

Luc: Jedině organicky. Věřím, že jedině v zemi jsou všechny potřebné ingredience pro produkci semen = co má jít do země, vzejde ze země. Zpočátku jsem hnojiva vůbec nepoužíval, využíval jsem zdrojů v půdě, nyní používám produkty B'Cuzz. V budoucnosti se chci orientovat na čistě organická hnojiva, jako extrakty z rostlin.

G: A co hydroponie ? Jaký máš názor na ní ?

Luc: Hydroponie je dobrá pro masovou produkci, ne však pro mé účely, jak jsem již vysvětlil. Velkým problémem hydroponie je chemická chuť a vůně. Osobně kouřím pouze organické produkty, je to dokonce nutnost - když se vybírají vhodné matky rozdíl je značný...

G: To mě přivádí na tvou kolekci, jaký je tvůj oblíbený model ?

Luc: Definitivně Sensi Star. Má skvělou bylinnou příchuť, na rozdíl od přesládlé chuti hodně modelů, kterou nemám rád. Je to velmi jemný model, miluji ten typický pocit vody na jazyku.

G: Jaká je genetika Sensi Star ?

"Sensi Star je téměř čistá Indica, což znamená, že se snadno pěstuje, a netrvá to čtvrt roku, než si ji můžete zakouřit a vychutnat."

G: Ještě jsem neměl tu čest, ale nemůžu se dočkat až jí ochutnám. Je v Amsterdamu nějaký coffeeshop, kde můžu Sensi Star otestovat ?

Luc: Určitě, doporučuji třeba The Dampkring. Kromě Sensi Star by mohli mít ještě tak jeden dva další modely přímo z naší produkce.

G: Dík za typ. Rád bych se teď zeptal na novou legislativu v Holandsku, slyšel jsem, že produkce semen byla postavena mimo zákon. Co se děje, myslel jsem, že je to v Holandsku celkem v pohodě ?

Luc: Problémem je Evropská unie, politický tlak na Holandsko se neustále zvyšuje. Věřím, že je to vina U.S.A., které se snaží konopí vymýtit. Evropská unie chce být samozřejmě s Amerikou kamarád, proto se děje to, co se děje a konopí se pomalu posouvá mimo zákon. Je to hra politiků a peněz, které dnes bohužel vládnou světu.

Pro Paradise Seeds znamená nový zákon velký problém, který se již odrazil v poklesu produkce. Musíme pěstovat v mnoha malých prostorách, kterých je nedostatek a některé odrůdy, jako třeba Sweet Purple, nemáme skladem. Hledáme proto řešení a jednou z možností je přesun činností do Švýcarska. Místní podmínky jsou, zdá se, ideální a v současnosti hledáme vhodné místo.

G: Přeji vám ať najdete to nejlepší... Budu se těšit, až se přijedu podívat. A co novinky, chystají Paradise Seeds nějaké překvapení ?

Luc: V současnosti máme novou odrůdu Haze, bude velmi zajímavá a bude nás reprezentovat v soutěžích. Brzy o ní uslyšíte :). Další novinkou jsou feminizovaná (tj. pouze samičí = pozn. red) semena. V současnosti testujeme celý technologický proces a výsledná semínka... Produkce je velmi citlivý hormonální proces. Budeme-li spokojeni s kvalitou, těšíme se, že zákazníkům nabídneme nový a zajímavý produkt.

G: Rád bych se zeptal na Hightimes Cannabis Cup a Highlife Cannabis Cup, jaké je to vyhrát (Sensi Star už vyhrála oba dva) a jaký na ně máš názor ?

Luc: Vyhráli jsme v roce 1999. Byli jsme velmi štastní, že se nám to podařilo, zejména proto, že to bylo poprvé, co se tyto soutěže konaly čestně. Předtím nebyly vůbec fér a menší coffeshopy či seedbanky si nemohly dovolit uplatit soudce, a proto neměly vůbec šanci... Ale od roku '99 se změnila pravidla a nikdo ze soudců neví, co vlastně posuzuje a od koho to pochází. A tím je zaručena objektivita. Minulý rok jsme vyhráli druhé místo opět se Sensi Star, a čtvrté místo s Nebulou, ačkoli palice nebyly té nejvyšší kvality. Museli jsme je sklidit předčasně, abychom stihli termín soutěže. Naše pověst se potvrdila, i když si myslím, že jsme mohli uspět lépe, kdyby naše vzorky byly dozráté.

G: Kvalita se prostě pozná :).

"Na závěr bych tě požádal, abys našim čtenářům poradil, jak se vlastně vypěstuje vzorek, co vyhrál Cannabis Cup ? Věřím že se všichni zůčastní Grower Cannabis Cupu 2001 !"

Luc: Použili jsme techniku Sea of Green (SOG), 20 rostin na čtvereční metr, v malých květináčích. Půdu jsme mixovali sami, použili jsme hlínu guana, krevní, kostní a rybí krmivo, perlit a trošku kokosového substrátu. Po 2 týdnech byly kytky dostatečně velké na květ. Pečlivě jsme udržovali PH na 5,8 a EC na 1,8. Použili jsme dobrý ventilační systém, abychom se ujistili, že rostlinám nebude chybět čerstvý vzduch. Od třetího týdne jsme začali přihnojovat organickým hnojivem. Neradi kouříme chemikálie a zrovna tak i soudci Cannabis Cupu... V Amsterdamu lepší coffeeshopy vždy ocení organicky pěstovanou marihuanu, a zaplatí za ní pěstiteli více. Samozřejmě naše modely výborně prosperují taktéž v hydro či drip systémech, což můžete vidět na fotce Sensi Star pěstované na rockwoolu.

První týdny kvetení se naše květiny vytáhly tak, jak měly, na požadovaných 50 - 60 cm. Ale čas běžel rychle, termín předání výsledného vzorku organizaci Hightimes se blížil. Rostliny nebyly na svém vrcholu, když jsme je museli sklidit, ale neměli jsme jinou možnost. Bylo to takhle, anebo nic. Výnos mohl být tak 20 gramů na rostlinu, ale ne za těchto podmínek. Palice se zformovaly, i když byly malé. Květy byly pokryty svěžími krystaly kannabinoidů, i když ne tak, jak měly. Nakonec jsme se rozhodli, že přes to všechno jim dáme šanci. Palice jsme uložili na temné a chladné místo, dokud nebyly dostatečně suché pro manikůru. Zůstaly zde až do hodiny před posledním termínem předání Hightimes... Věděli jsme, že jsme znovu vypěstovali Sensi Star dobré kvality, ale nemohli jsme očekávat, že znovu vyhrajeme v kategorii Indica. Přes všechny ty trampoty jsme nakonec skončili s velmi dobrým výsledkem !

G: Děkuji ti za rozhovor.

Nejraději bych s Lucem proseděl celý den, je to skvělý chlapík a skutečně fundovaný pěstitel. Nastal však čas se zvednout, na Luca čekali další lidé, a krom toho měl otcovské starosti, jeho žena měla právě rodit :). Rozloučili jsme se, Luc mi jeste na závěr věnoval paličku čisté sativy, že jí musím určitě vyzkoušet. Vydal jsem se tedy hledat zbytek redakce, abychom tak učinili...

(c)2001 Redakce Grower.cz
Podmínky použití