Kontaktovat Autora :.
Komentáře k Článku :.
Grower Rozcestník :.

Grower.cz - Magazín pro pěstitele 

foto: JXD


foto: JXD


foto: JXD


foto: JXD


foto: JXD


foto: JXD


foto: JXD


foto: JXD


foto: JXD

Čau Jirko, jsem moc rád, žes přijal pozvání k rozhovoru pro Grower. Začneme tím, jak to vidíš se současnou situací u nás kolem marihuany a inkriminovaného zákona?

JXD: Dnes se láme chleba. Na jedné straně varovné signály o policejní akci "Ne liberalizační lobby", na druhé straně na pejril.czweb.org zahájil provoz svého legalizačního serveru pan poslanec František Pejřil.

Takže: Věřím, že zdravý rozum zvítězí, protože už má zastoupení i na parlamentní úrovni, a že lidé, kteří si budou pro sebe pěstovat konopí a nebudou ho šířit, budou tolerováni státem už letos. Je věk Vodnáře!!!

G: To je dobrá zpráva pro Grower, s tou legalizací to vidíš stále do pěti let?

JXD: No já bych do těch pěti let viděl reálný určitý veřejně známý provoz coffeeshopů pro dospělé lidi. To jestli to bude nebo nebude napsaný v zákoně, to nevim. Ale tolerovaný ano.

G: Ona taky úplná legalizace je asi nesmysl, spíše určitá dekriminalizace.

JXD: No já myslím, že úplná legalizace marihuany a hašiše by byla nejlepší věc pro primární drogovou prevenci mládeže, jaká by se mohla udělat.

Řada těch dětí, co dneska kupují to konopí od příšernejch parchantů - od dealerů, který jim nabídnou perník... to konopí by se k nim dostávalo trošku míň, protože v coffeeshopech by se báli o licenci. A i když by jim to z coffeeshopu přinesl plnoletý kamarád, který by si musel být vědom toho, že z toho může mít pěknej průser, tak by to furt byl kamarád, co to vynesl z coffeeshopu a kterej nemá v druhý kapse pervitin a héro. Takže část lidí, kteří dnes padají do tvrdých drog tam padá proto, že je do nich vmanipulují dealeři. Legalizace by vlastně oddělila zájemce o marihuanu a zájemce o tvrdé drogy, protože by chodili jinými cestami.

G: A co demonstrace? Jak se na to díváš?

JXD: Já nechodim na demonstrace jinak než jako fotograf. Považuju je za naprosto trapnou záležitost a myslím, že je to zcela disfunkční. Samozřejmě má smysl, pokud je 100 tisíc a více účastníků. Jenže kuřáci marihuany nejsou schopni - vzhledem k tomu, že jsou vyhulený a serou na to - se sejít v dostatečném počtu. Odhaduji, v souladu s lidma který se těmito průzkumy živí, že těch alespoň občasnejch kuřáků marihuany starších 18-ti let je tady minimálně 150 až 200 tisíc. Ale to je minimální odhad uživatelů. Lidí se zkušeností je ještě řádově víc. To jsou v Český republice milióny.

G: Máš nějaký plány, až dojde k legalizaci?

"Ano, já bych chtěl mít coffeeshop. V takový dekadentní estetice, s rudejma křeslama..."

...rudejma závěsama, secesníma lustrama a artdekovejma popelníkama. Všechno do červena - takový pokleslý - trošku jako bordel by to mělo vypadat. A byl by tam přísný zákaz jakýhokoliv násilí... obtěžování. Taky počítače... noviny... takový ty věci, co člověk potřebuje. Ale hlavně přísný zákaz zasahovat druhému do jeho osobního teritoria. Nebylo by to jako v český hospodě, kde se do člověka neustále nějaký opilec naváží. Za to by byla okamžitá ztráta členství...

No a tam by se prodávala ta marihuana z domácích zdrojů od pěstitelů. Já bych možná zkoušel pěstovat taky, kdyby mi to nějak šlo. Ale prodával bych jenom lidem, u kterých bych si byl osobně jist, že jim to neublíží a celej den bych byl jednak v práci a za druhý v coffeeshopu. A to myslim, že by člověk byl spokojenej.

A teď k tomu, co Grower.cz zajímá nejvíc: Máš nějaký oblíbený modely?

JXD: Jack Herer, jistě zajímavý bude Jack Flash. Z u nás v Čechách dostupných modelů jednoznačně Masterkush. Jednoznačně.

G: Preferuješ indicu, sativu nebo hybridy?

JXD: Já si myslím, že konopí je jedno. Že je Cannabis sp. a pak už konkrétní kytka. Nějaký takový podmožiny rodu Cannabis, já myslím, že je to velmi sporný. Takže vyjadřovat se k tomu, co je indica, co je sativa, co je hybrid, to já nevím. Prostě mám rád Jack Herer.

G: A ta kytka co jsi měl doma, co to bylo? Bylo to ke kouření?

JXD: No tak já z politický důvodů samozřejmě mám vždy rostlinu naživu. Nicméně natolik funkčního zařízení, které by umožnilo vnitřní pěstování na dosažení vysoké úrovně, dosud nemám. Takže moje kytky jsou spíš politický...

G: Před kamerou...

JXD: ...no a já se hlavně modlím, aby měly víc jak 0.3% THC, protože u některých to opravdu nemohu garantovat (smích).

Já prostě tvrdím, že mi nemá nikdo co zakazovat, jestli si pro sebe pěstuju nějaký kopřivy. A zcela ostentativně tento zákon nechci respektovat. Takže musim tu kytku nějak pracně doma udržet naživu... ale na kouření to teda nikdy zatim nebylo.

G: Byl jsi letos na Cannabis Cupu 2000?

JXD: Letos jsem na Cannabis Cupu nebyl, a nepojedu na něj už nikdy, protože mi to přijde celkem hnusný, se dívat, jak hloupý americký děti odevzdávají usměvavým holandským obchodníkům své peníze. A o ničem jiným Cannabis Cup není.

G: Pověz nám něco o českým CC, který jsi soudcoval, pořádá se to ještě?

JXD: Cannabis Cupy se naštěstí již pořádají spíše ve festivalovém než v soutěžním duchu - sejde se skupinka přátel - pěstitelů a společně pokouří a vzájemně si pochválí své modely. Jsem rád, že to vzalo tento vývoj - mé "soudcování" bylo tak trapné, že snad dostatečně podtrhlo nesmyslnost jakýchkoliv "soutěží" v kvalitě marihuany:
- Po druhém soutěžním vzorku jsem přestal rozlišovat, co vlastně kouřím.
- Po sedmém mi přestal být jasný systém bodování.
- Po jedenáctém jsem vytuhl a víc nevím.

G: Jaký máš na Holandsko vzpomínky?

JXD: No byl jsem tam s manželkou na svatební cestě...už jsme rozvedený... takže bylo to příjemný... tam s ní...(smích) Mně to přišlo jako dobrý místo na svatební cestu. Jako završení desetiletý publicistický aktivity v reflexu jsme prostě jeli na "World Cannabis Cup". Když je někde válka tak tam jede Šibík a když se někde fetuje tak tam jedu já. Ale co v tom Amsterdamu je, kromě prostituce a drog...?

G: No to máš pravdu a jaký to bylo v indii?

JXD: No to víš, co ti mám povídat... Byl jsem tam třičtvrtě roku dohromady. Čtyři tisíce korun tam stojí kilogram hašiše, toho nejlepšího, nepálskýho...

G: Tak to je luxusní...

JXD: Celkem nic jinýho si odtud nepamatuju...

Tak to je pěkný zakončení, moc ti Jiří děkujeme za rozhovor. No a na závěr ještě historka, co nám JXD vyprávěl:

Já jsem nedávno jel autem kolem obory s nějakejma jelenama. No obora, normálně to byla ohrada pro krávy a byly tam nějaký divoký zvířata... a byly tam moc spokojený - zcela zjevně. Nevěděl jsem jestli se jelen, daněk, nebo co to bylo... dá chovat jako kráva, tak jsem zastavil a šel se podívat, jestli by o tom nebyl článek. A tam stál traktor... jdu k němu, říkám dobrý den a tam stál takový klasický venkovan v rádiovce, montérkách a holinkách. 'Se na mě tak podivá a řiká: Vy jste ten Doležal z toho Reflexu?! Vy kouříte tu marjánu! A vypnul ten motor... Já si v tu chvíli řikal "a jeje mi dá po hubě, že propaguju drogy". On slezl z toho traktoru, výhružně se na mě podíval a řiká: "Já to včera kouřil a nic to se mnou nedělalo, jak je to možný?" Já jsem za to opravdu nemoh, tak jsem se mu hluboce omluvil, a jel jsem domů.

(c)2000 Redakce Grower.cz
Podmínky použití