Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Zdravím Gs,
pro další pokračování pěstů jsem se rozhodl jít cestou bubbleru. Vše bude v Mamutoj 120x120cm. Plán je takový, že uplný začátek pojede Mars hydro 480W/197w rl, dále 400w hps a květ 600w
(Lumatek superlumens 660w). Hnojky Canna auqa. Bubblák jsem stavěl já - viz.foto. Všechy 4 bublery jsou propojeny přes kontrolní nádrž s čerpadlem, do které se bude nalévat roztok. Dokud kyti nebudou mít dostatečné kořeny, bude na ně vodu dopravovat rotační tryska pod víkem, poté již pouze kompletní cirkulace vody dokola. Vzduchovací motorek 1200l/h (každý bubb. 300l/hod). Mám pár otázek ohledně této tématiky.
1) Jaký vybrat model?
2) Plánuju v něm jet Canna řada aqua, skutečně se dávkuje pouze cca 30% doporučené dávky?
3) Jak často je potřeba měnit komplet roztok (objem je 100l)
4) Jakékoliv vaše tipy a triky
Vzduchovací kameň vymeň! Je z nevhodného materiálu. Obsahuje Ca a dvíha pH. Skús na ten kamen kvapnúť kyselinu. Niesmie to šumieť!
Roztok som menil cca po 10 dňoch. ŠIel som JIDB
Model by som šiel taký, čo moc neprerastá, aby nebol problém so stabilitou. Rastlina, ak vyrastie má tendenciu sa vyvrátiť. Treba ju mechanicky fixovať.
Na úvod určite tretina Ec - použi ale kvalitnú vstupnú vodu s nízkym EC. Neskôr sa môže Ec dvihnúť, je možný deficit.
Canna je kvaliné hnojivo, naštuduj si presne návod miešania na systém a vodu, ktorú pôjdeš.
Tieto systémy sú citlivé na teplotu. Nad cca 26 st. C je možný problém s koreňmi a nad 28 už vznikali problémy s rastom.
Jak poznám správný materiál vzduchovacího kamenu, aniž bych ho musel zkoušet kyselinou?
Co se toho modelu týče, tak mám v plánu je SORG, abych vyplnil celý box (každá kyti bude mít 60x60cm). S vyvracením bych to neviděl tak černě, budu se snažit větvit nízko. Přemýšlel jsem nad Shark shock.
S tou teplotou vody snad problém nebude, kontrolní nádoba přes kterou to bude cirkulovat bude mimo box, kde se doufám trochu ochladí. Kýble ještě obalím izolovanou odrazovkou.
Kameń pokvapkaj roztokom pH minus - to je kyselina, alebo na to strekni ocot. Nesmie tu šumieť. Jasné, tie kýble musia byť nepriehladné. V tom systéme, čo plánuješ to všetko riadne premysli, nakoľko manipulácia počas celeho growu bude značne obmedzená. Kýble s rastlinami nebude možne vyberať zo stanu, aj kontrola koreňov pri možných problémoch bude nemožna. Určite sa rozhodni iba pre 1 genetiku. Každopádne, keď to vychytáš, kytky budú rásť parádne. Prajem, aby si pofičal bez problémov!
Ano, to jsem zkusil a pravda je že to lehce šumělo. Teď otázka, když bude celková náplň 100l a dám do toho té kyseliny na snížení třeba 10ml (nevím přesně kolik, ale prostě je to málo), bude to na ty kameny mít vliv?
Proč to kua prodávají s popisem , že je to vhodné na bubbler? Nejde mi o těch cca 600,- za jiný kameny, ale kde koupím s jistotou ty co nešumí?
Ano ovplyvní to pH! Hydroroztok musí byť maximálne pH stabilný. Je to základ. Niektoré hnojky sú síce perfektne napufrované, ale aj tak by som doporučil vždy vhodnú vstupnú vodu a vhodné materiály.
Vráť to do obchodu, otrieskaj im to o hlavu! - nevhodný materiál.
Žiaľ podobných chowien sú plné obchody, včetne nevhodných a šmejdových keramzitov. Potom sa tu na G divíte, že vám lieta pH a nadávate na hnojky.
Ja používam komunistické akvaristické kamienky bielej farby. Niektoré boli vyrábené z čistého pieskovca, alebo kremičitého piesku...
Som presvedčený, že niečo vhodné a lacné zoženieš v akvaristickom obchode v OBI, Hornbach atď.
1) Na začátek zkus něco co se moc netáhne, protože ten růst v bubbleru je fakt brutální. Já tam samozřejmě na první kolo jebnul sativu a měl jsem co dělat, abych to ukočíroval
2) Dávkování jeď dle Canny, doporučuju vždy tu nejnižší hodnotu, co Canna udává. Časem uvidíš na kytkách co jim vyhovuje a co ne. Taky záleží na genetice.
3) Roztok se snažím měnit co cca. 7-10dnů. O dolévání se nemusíš bát, těch 100l by i v nejžíznivějším období mělo stačit.
4) Je dobré mít odstátou vodu smíchanou s hnojivama a Ph-, nejlépe i probublanou. Já mám externí nádobu na vodu, kde vždy den předem doleju vodu, hodím tam malej vzduchovač a postupně dávám hnojky, dle návodu Canny.
Používám vzduchovací clony z Hornbachu cca 85kč/kus. Hodně se zasíraj, takže je třeba je pravidelně umejt, ale aspoň neřeším jestli mi to ovlivní ph.
Taky si dávej pozor na teplotu roztoku při růstu. Už druhé kolo za sebou stejná chyba. Lampa mi prostě přehřejvá vodu, dokud pořádně holky nevyrostou a nekrejou kýbl před teplem. Plísně jsem se teda zatím vždy zbavil, ale je to nepřijemnost, které se dá předejít.
Jinak to máš fakt vychytaný. Já mám pouze 4x samostatný kýbl a výměna vody je dost sraní, dvakrát tolik, když už jsou kytky přerostlý a nedají se vyndat z boxu. Snad se k něčemu takovému taky dohrabu
1. Zalezi len natebe,rataj ale stym ze to porastie niekolkonasobne viac ako v hline.
2. Lepsie zacat zlahka a postupne pridavat nez spalit rastliny hned na zaciatku.
3. Menil som raz za 7-10 dni a menil som tiez len pri zmene pomerov rast/kvet/flush. Nestalo sa nic ale ak nechces nehat nic na nahodu tak aspon raz za 10 dni nebude zly napad.
4. Siet a vypletat,jednak lepsie vyplnis plochu a hlavne sa ti nebudu rastliny vyvracat,pretoze vtych kosikoch moc velku stabilitu nemaju.
Tak jsem včera koupil kámen v hornbachu a je to úplně stejný problém.
Na G jsem také nic co by mi to objasnilo nenašel. Vyzkousim ještě jeden typ, ale pokud bude šumět s kyselinou, jako tyhle všechny, tak už nevím jak řešit... setkal se s tím někdo??
v bubble cloneri som,potom ako sa mi nechcelo tie kamene cistit kazdu chvilu,ich uplne prestal pouzivat,a vsetko bez problemov. Ziadny rozdiel vo funkcnosti som si nevsimol. Akurat bez kamenov je to malinko viacej pocut ale pri pustenej ventilacii sa to stratilo rovnako tak.
Nad tím jsem uvažoval taky, resp. jsem chtěl udělat malinké dírky do trubičky a nechat to proudit přes to. Menší bubliny jsou lepší, protože kořeny to lépe absorbují. V kloneru je to asi jedno, ale u celého průběhu bych se toho trochu bál.
To prepojenie tými trubkami Ti bude trochu komplikovať manipuláciu a pokiaľ niektorá kytka chytí nejakú koreňovú infekciu, tak sa to prenesie na všetky - nemusí sa to stať, ale môže. S takýmto systémom skúsenosť nemám, pestil som rastliny sólovo, každú v autonómnej bubbler nádobe. Tie vrchy krabíc a samotné krabice treba znepriehľadniť. Ja som pestil v nádobách z čierneho plastu. Ty môžeš použiť alobal.
Vzduchovací kompresor umiestni nad hladinu zásobného roztoku, aby Ti pri možnom výpadku elektriny roztok z nádob nevytiekol cez čerpadlo rovno do bytu. Môžeš použiť akvaristický spatný ventil, ale ten uberá na výkone toho kompresoru.
Gratulujem k tomu, že sa Ti podarilo zohnať správne vzduchovacie kamienky, ktoré nebudú ovplyvňovať pH živného roztoku. Prispeje to k vačšej stabilite. Klony budeš kultivovať v malých RW kockách a tie budú vysadené do tých košíkov a zasypané hydrotonom? Ak použiješ hydroton - je tiež nutné ho otestovať na pH stabilitu. Ešte by som doporučil tie hadičky s kameňmi nejak vhodne pripevniť ku spodku tých nádob, aby to tam nelietalo a nestalo sa to, že sa pod tlakom zvduchu kamienky nadvihnú a budú plávať niekde blízko hladiny, tým by to stratilo na efektivite. Môžeš použiť pre istotu po 2-3 silikonové prícucky, tiež z akva obchodu
Johnny Blaze - mne sa dlhodobo bez vzduchovania koreňov rastliny v takýchto horkách nepodarilo udržať čiste v deep water kultúre - čo je vlastne nádoba so živným roztokom bez vzduchovania. Myslím, že cloner je o niečom inom, než pestovanie v bubbler bucketoch, kde práve to neustále prebublávanie vzduchu medzi koreňmi spôsobuje až enormný rast v porovnaní npr. s klasickým substrátom.