Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!

Při problémech s registrací nás prosím kontaktujte.
Uživatel  
Heslo
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu 
Grower.cz Grower.cz » Fórum » Fotogalerie Indoor » První experimenty 250W HPS
Slovník | F.A.Q. | Dnešní příspěvky | Fotografie z týdenního hlasování
Autor
Téma 
whiterhinoceros
Nový Člen

Karma uživatele whiterhinoceros - 37% Pěstitelská

Registrován: Oct 2012
Příspěvků: 3 

Obecné První experimenty 250W HPS Příspěvek č. 1

Úvod
Na starý kolena jsem se konečně rozhoupal a začal stavět skříň na vlastní zahradničení... tak sem zakládám vlákno, do kterého budu přidávat postřehy z prvního kola...

1. prostor
Umístění bylo jasné, tedy do mé pracovny, kde to nikomu nebude vadit a nikdo mi tam ani nebude chodit a zkoumat co to je, případně proč to dělá nějaký zvuky, pachy či cokoliv jinýho. I tak ale mojí původní myšlenkou bylo udělat skříň co nejméně nápadnou. Tedy takovou skříň, co by nevypadala, jako stan rozloženej uvnitř bytu. Ne, že bych očekával nějaké hromadné návštěvy, ale občas někdo na návštěvu přijede a já neměl v úmyslu komukoliv vysvětlovat co to je za podivnej objekt v místnosti. Z tohoto důvodu, ale i z estetického důvodu jsem se rozhodl skříň postavit z klasickejch bílejch dřevotřískovejch desek, zapustit skříň mezi ostatní bílej nábytek v místnosti a nepoužít nějaké homebox hotové řešení… Říkal jsem si, že když to bude vypadat jako běžná skříň, tak nikoho ani nenapadnou otázky do stylu “co to je”......Pod tíhou nově zjištěných okolností jsem Však od myšlenky “utajení” musel ustoupit, protože vybavení skříně se mi lehce zvrhlo a postupem času už víc nápadně skříň vypadat snad ani nemohla...

2. skříň
Rozměry 80x100x140cm jsou záměrně použity z důvodů možností prostoru, kdy skříň přesně zapadá do rohu místnosti mezi ostatní nábytek a připravený rozvod elektrické energie. Základním materiálem pro stavbu jsou bíle dřevotřískové desky koupené a nařezané v Hornbachu. Vnitřní prostor skříně jsem vylepil klasickou diamantovou folií. Z důvodů protahování kabeláže jsem do skříně postupem času musel vyvrtat několik menších či větších děr, kterými jsou dovnitř protáhnuty nezbytné kabely. Kde to šlo, jsem díry vyvrtal pouze nezbytně malé a kde to z důvodů nějakých koncovek nešlo, jsem vykroužil 6cm otvor a nasadil stolní průchodku kabelů s krytkou. Jelikož jsem z důvodů větší bezpečnosti nechtěl mít uvnitř skříně jakoukoliv kabeláž, která by tam být nemusela, tak všechno co jde, včetně napájecích adaptérů či trafa tahám venkem a tudíž kabelama v lištách upevněných přímo ke skříni. Pro zajištění kabelovýho managementu uvnitř skříně jsem použil šroubovací háčky, které jsou přišroubované k vnitřnímu stropu / stěnám a drží jak lanka od stínidla, větráku ale i síť.

3. světlo
Z důvodů menších rozměrů skříně a žádných zahradnických zkušeností jsem šel do světla s menším výkonem, tedy 250W HPS. Víceméně jsem z growshopu odkoukal tu jejich kompletní sestavu a objednal si všechno mimo homebox stanu. Kromě toho jsem si pořídil samostatně světlo na květ i růst. Na světle asi není moc co řešit, chvíli jsem uvažoval o led panelu, ale nakonec jsem šel do ověřené klasiky hps jak pro růst tak i pro květ. Zapojení světla i ventilátoru jsem udělal podle Youtubových videí a vlastně to nebylo nijak složitý. Nakonec mě to zapojování začalo docela i bavit a pozapojoval jsem i všechno ostatní u čeho jsem se zdráhal nějakejch modifikací...

4. ventilace
O odtah ze skříně ven se stará klasickej TT ventilátor připojenej k pachovýmu filtru, jež je umístěn u stropu skříně nad stínítkem s objímkou. Přítah zajišťují čtyři dolní otvory ve skříni s průměrem 6cm, ke kterým jsou z venkovní strany přidělány vytisknuté 3d kryty nasávání a z vnitřní strany jsou ke skříni přimontovány čtyři klasické PC ventilátory. Napájení PC ventilátorů je řešeno přes USB kabely, které vedou lištou do USB napájecího hubu upevněného přímo na přední bočnici skříně. Hned při prvním testovacím zprovoznění mi došlo, že těžko můžu mít ve skříni pod 30 stupnů, když je venku 30 a klidně i 35+. Takže kromě odtahovaýho ventilátoru, přítahových PC ventilátorů a ofukovýho klipsnovýho větráčku jsem na alze dokoupil i zvlhčovačku vzduchu, která teplotu uvnitř sráží i přes nepříznivě vysokou teplotu mimo skříň. Nutnost instalace zvlhčovačky vedla bohužel k další kabeláži, kterou jsem opět dal do lišty upevněné ke skříni. Teplotu kontroluji sadou thermo-hydro digitálních teploměrů. Jeden teploměr měří spodek skříně, druhý teploměr střed a třetí teploměr měří prostor nad lampou. Všechny teploměry jsou upevněny v děrované stěně na přední části skříně tak, aby byla kontrola teplota maximálně jednoduchá.

5. substrát, zavlažování a hnojení
Vzhledem k tomu, že se zahradničením nemám vůbec žádné zkušenosti, tak jsem šel do klasický “hlíny” v podobě lightmixu. Hnojení jsem si nechal poradit v growshopu. Už v testovací fázi funkčnosti skříně mi došlo, že vykonávat každej den nějakej zalévací rituál pro mě bude náročný. Probudit se, vstát ráno do práce a vykonat jakoukoliv jinou aktivitu kromě klasickejch koupelnovejch rutiností je pro mě bohužel dost peklo, takže jsem se koukal po nějakém automatizovaném systému pro pravidelné zavlažování. Nakonec jsem objednal Blumfeldt Aquanova, automatický zavlažovací systém, který je zdá se dostatečný pro moje experimenty. Květináče / rostliny mam ve skříni pouze 4 a tudíž nepotřebuji nějaký přehnaný zavlažovací systémy. Gravitačním systémům nevěřim, je to blbě měřitelný a bylo by to náročný na instalaci. Vodovodní potrubí v místnosti se skříní nemám, takže okruh možností se tím významně snížil a já nakonec šel do tohohle maličkého řešení i z důvodů napájení, kdy celý systém se napájí pouze sada baterek, což se mi docela líbí. Jako nádrž na zálivku jsem použil 10l kanystr, který je připevněn ke skříni, uvnitř je plovák s čerpadýlkem, které tahá vodu hadičkama přes stěnu skříně až ke květináčům s rostlinama. Obsluha je jednoduchá, stačí pouze dolít kanystr a automatické zavlažování už vodu pak rozdistribuuje. Hladina zálivky je navíc patrná hned při prvním pohledu na kanystr upevněný na skříni a tudíž nehrozí, že bych systém nechal jet na prázdno. Venkovní umístění kanystru se zálivkou navíc umožňuje skříň delší dobu vůbec neotevírat, což mi připadá fajn. Závlahový systém je nastaven tak, že 5x denně pustí rostlinám 100ml vody. Za jeden den se tedy k jedné rostlině dostane 500ml vody, což představuje celkový odběr z kanystru 2l denně. Musím tedy doplňoval zálivku minimálně jednou za pět dnů. Tak dlouho bohužel zdaleka nevydrží nádržka ve zvlhčovači, takže tam plánuji dokoupit druhý zavlažovací systém a tím napájet zvlhčovačku.

6. bezpečnost a ostatní
Myšlenka až 18 hodinového nepřetržitého provozu čehokoliv elektronického v době mé nepřítomnosti mi nebyla zrovna příjemná, takže jsem přemýšlel, jak bych mohl kontrolu nad skříní maximalizovat i v době mé fyzické nepřítomnosti. Toto moje psycho jsem vyřešil tak, že jsem elektroniku skříně vybavil o dvě wifi ovladatelné zásuvky, které mohu mít se svým mobilem permanentně pod kontrolou a slouží navíc jako digitální časový spínač. Ke skříni jsem připevnil starý mobil s androidem, do něj nainstaloval aplikace pro připojení k zásuvkám a starý mobil nyní slouží jako ovládací panel pro celou skříň. Jelikož mobilu nesloužila baterie, tak jsem připojil napájení natvrdo přes USB napájecí hub společně s PC ventilátorama. Eliminací baterie v tomto mobilu jsem tak v mých očích snížil riziko jejího uvaření permanentním napájením a v souvislosti s použitím nízkonapěťovým USB hubem se tomu snad nic nemůže stát….Kromě detektoru kouře jsou mojí další pojistkou i (web)kamery ve skříni nebo kolem ní. Jelikož je mobil napájen přímo, tak mu zbylo mikro USBčko, prostřednictvím kterého jsem k ovládacímu mobilu jsem připojil endoskopickou kameru protaženou do skříně. To mi zajistí snadné vytváření fotografií rostlin a i vzdálenou kontrolu, jelikož je mobil připojen k wifi síti, tak mohu vzdáleně sledovat co se uvnitř skříně děje… Jedna webkamera mi však nestačila, takže ve skříni mám ještě i druhou kameru, která je USBčkem připojena k počítači a třetí kamera sleduje dění kolem skříně. Kromě možností monitoringu jsem se mobil rozhodl využít i k experimentu a rostlinám chci v době svícení pouštět hudbu. Prý je vědecky prokázané, že pokud je rostlinám pouštěna hudba, tak rostou až dvakrát rychleji… tak uvidíme...

7. očekávání
Věřím, že naplánované to mam hezky a zdá se, že vše funguje jak by mělo. Teplota uvnitř se pohybuje do 29 stupňů. Semínka jsem si opatřil feminizované Critical. Jak jsem psal výše, tak květiny jsou v boxu pouze čtyři. Aby to pokrylo mou spotřebu, tak bych potřeboval mít na každé květině 80g při délce max 65 dnů na kolo…. tak...jsem na sebe zvědavej… když bude mít každá 50g+ tak to budu považovat za úspěch…



Fotky ze stavby dodám večer, aktuální foto +/- do týdne



SOUPIS POUŽITÉHO HARDWARE:

skříň:
- hornbach
- rozměry: 80cm x 100cm x 140cm
- složeno z: 4ks 50cm x 140cm
2ks 80cm x 140cm
3ks 80cm x 100cm

cena celkem: už si nepamatuju... +/- 3000,-

světlo:
- 250W květ: 494,- ( growshop.cz )
- 250W růst: 599,- ( growshop.cz )
- předřadník 250W: 931,- ( growshop.cz )
- kabel: 117,- ( growshop.cz )
- stínidlo: 162,- + 32 šroubky + obímka 65,- ( growshop.cz )
- lanka: 152,- ( growshop.cz )
- 4m diamantový folie: 600,- ( growshop.cz )
cena celkem za osvětlení: 3152,-

ventilace:
- ventilátor: 1259,- ( growshop.cz )
- filtr: 1025,- ( growshop.cz )
- přítruba: 80,- ( growshop.cz )
- klipsnový větrák: 350,- ( growshop.cz )
- vidlice: 35,- ( growshop.cz )
- aluflex 1m: 88,- ( growshop.cz )
- ducktape: 44,- ( growshop.cz )
cena celkem za ventilaci: 2881,-

zahradnické potřeby:
- 4 kvetináče: 176,- ( growshop.cz )
- 4 podmisky: 86,- ( growshop.cz )
- lightmix: 270,- ( growshop.cz )
- plagron alga grow: 251,- ( growshop.cz )
- plagron alga bloom: 377,- ( growshop.cz )
- ph test: 90,- ( growshop.cz )
- digi thermohydrometr: 269,- ( growshop.cz )
cena celkem za zahradnické potřeby: 1519,-

mezisoučet: 10552,-

Ostatní:
- 4x PC ventilátor 200,- ( co dům dal )
- 4x USB kabel 100,- ( co dům dal )
- 1x USB napájecí adaptér 500,- ( gaw.cz )
- 2x hornbach termo-hygro-meter 600,- ( hornbach.cz )
- zvhlčovač 750,- ( alza.cz )
- 2x stolní průchodka 70,- ( hornbach.cz )
- 1,5m lišty na kabely 50,- ( hornbach.cz )
- USB kamera 200,- ( gaw.cz )
- Android kamera 400,- ( wish.com )
- USB hub 150,- ( gaw.cz )
- USB repráček 200,- ( gaw.cz )
- starej android mobil 1000,- ( co dům dal )
- 2x wifi zásuvka 900,- ( chytrevypinace.cz )
- automatický zavlažovací systém blumfeldt 950,- ( electronic-star.cz )
- dekorační síť 250,- ( romak.cz )
- 10l kanystr 100,- ( hornbach.cz )
- detektor kouře 200,- ( hornbach.cz )

cena za ostatní vybavení: 6620,-


celková cena (zatím ) celkem: 17172,-

Old Post 28-08-2018 v 13:45 PM
whiterhinoceros je offline   Profil uživatele whiterhinoceros   Find more posts by whiterhinoceros   Foto galerie člena whiterhinoceros   Click here to Send whiterhinoceros a Private Message   Add whiterhinoceros to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
whiterhinoceros
Nový Člen

Karma uživatele whiterhinoceros - 37% Pěstitelská

Registrován: Oct 2012
Příspěvků: 3 

Příspěvek č. 2






prvních 5 fotek skříně po dokončení

Aby se v kanystru voda nestála a hnojivo se neusazovalo, tak jsem si vytiskl držák na pc ventilátor pro upevnění ve vyříznutém otvoru v kanystru. Takto uchycený ventilátor jsem společně s míchátkem o délce +/- 30cm nainstaloval do kanystru vedle čerpadla zavlažování. Ventilátor točí s míchátkem a ta dělá v kanystru konstantní pohyb vody. O napájení se stará držák AA baterií, kterej sem jenom dovybavil vypínačem, takže žádný kabely, žádnej stres. Věřim, že 6 baterií ten větráček budou pohánět dostatečně dlouhou dobu.

Stále se bohužel trochu potýkám s přehříváním.. v místnosti je +/- 25 stupňů a je logické, že ve skříni se světlem nemůžu čekat, že bude méně. Když běží zvlhčovačka, tak se teploty nad květinama pohybují okolo 26 stupňů, ale když zvlhčovačka neběží, tak se to vyšplhá k 31 což se mi moc nelíbí...

Naposledy upravil whiterhinoceros 09-09-2018 v 22:26 PM

Old Post 09-09-2018 v 22:10 PM
whiterhinoceros je offline   Profil uživatele whiterhinoceros   Find more posts by whiterhinoceros   Foto galerie člena whiterhinoceros   Click here to Send whiterhinoceros a Private Message   Add whiterhinoceros to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
whiterhinoceros
Nový Člen

Karma uživatele whiterhinoceros - 37% Pěstitelská

Registrován: Oct 2012
Příspěvků: 3 

Příspěvek č. 3


první foto růstu, jedna rostlina bohužel nepřežila dobu než sem vychytal počáteční trable s teplotou....

Old Post 09-09-2018 v 22:17 PM
whiterhinoceros je offline   Profil uživatele whiterhinoceros   Find more posts by whiterhinoceros   Foto galerie člena whiterhinoceros   Click here to Send whiterhinoceros a Private Message   Add whiterhinoceros to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 15:44 PM. 
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu
 
Pošli Téma Kamarádovi E-mailem | Vytiskni Téma | Pohlídej mi Téma | Přidej Téma do Záložek

Podobná Témata
28-06-2019 - První pěst 250w - 21 odpovědí
28-12-2015 - První indoor,250W HPS - 44 odpovědí
20-03-2016 - První pěst 250W HPS Homemade - 123 odpovědí

Hledat v Tématu:
 


Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.

Design, Custom Scripts & DB Optimization by carlos
Page generated in 0.7319930 seconds with 30 queries.
Magazín - Growshop Rozcestník - Suvenýry - Sponzoring - Archív