Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!

Při problémech s registrací nás prosím kontaktujte.
Uživatel  
Heslo
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu 
Grower.cz Grower.cz » Fórum » Indoor Pěstování » Organika v kokosu
Slovník | F.A.Q. | Dnešní příspěvky | Fotografie z týdenního hlasování
Autor
Téma 
metracek
Stálý Člen

Karma uživatele metracek - 46% PěstitelskáKarma uživatele metracek - 46% PěstitelskáKarma uživatele metracek - 46% Pěstitelská

Organika Organika v kokosu Příspěvek č. 1

V první řadě chci říct že je tady spousta growerů v této oblasti o moc zkušenějších než sem já, taky je víceméně jen kopíruju a na nic nového sem nepřišel. Myslím že ten „otevřenej dopis“, nebo jak nazvat tu výzvu dozvědět se víc o organice, mohl a měl směřovat obecněji než jen na mně...je tady určitě daleko více povolanějších lidí. Je ale fakt, že tady o tomhle tématu není nic moc napsáno a spousta zdejších členů kokos pořád považuje za hydro medium. Tak vám předkládám „návod“ jak to s kokosem dělám posledních pár kol já. Třeba tím i vyburcuju ty, které v tomhle kopíruju aby vám k tomu taky něco napsaly.

Tak první o kokosu. Píše se tu o něm že je inertní a že je to hydro medium. S tím bych já úplně nesouhlasil. Inertní se v growingu rozumí „neobsahující živiny“. Tak to kokos narozdíl od rock wool, hydrotonu, perlitu atd. opravdu není. Kokosová palma roste často na plážích a proto má schopnost pít mořskou slanou vodu s vysokým EC. (Předpokladám že už víte proč EC v rostlině musí být vyšší než v jejím okolí) A toho kokosová palma dosahuje tak, že si ukládá ionty solí do svých mezibuněčných prostor. Postupným řízeným rozkladem a proplachem u výrobce se tyto vysoké koncentrace solí z kokosové drti vyplavují, ale tím se taky mění struktura kokosu a stává se drobnější. Čím drobnější struktura kokosu je, tím méně vzduchu zadržuje a vytrácí se jeho hlavní přednost. Takže je potřeba vybrat správného výrobce, který vam kokos správně připravil. Ale nikdy nebude kokos inertní medium, vždycky bude nějaké ionty solí vyplavovat (K,Na) a jiné zase „vázat“ (Ca,Mg,..). Proto jsou na kokos vyráběny přímo specialní řady hnojiv, které s tímto počítají a kompenzují to. Hydro s kokosovým substrátem je tudíž spíše pseudohydro. A není pravda že se kokos nedá přelít, kořeny potřebují kyslík v kokosu jako všude jinde. Výhoda kokosu oproti rašelině (rašelinové substráty se zde na groweru nazývají „hlína“) je v tom že neovlivnuje ph. Rašelina přirozeně sráží ph v substrátu, což může být výhodou ale často se to stáva spíše nevýhodou, kdy nám ph rozhazuje. Další velkou výhodou kokosu je „vzdušnost“ jelikož „neslehne“ tak jako běžné rašelinové mixy. Dokáže zadržet o 30% více vlhkosti než běžné půdní mixy založené na rašelině a degraduje jen velmi pomalu, takže jej lze použít vicekrát. Kokos také tvoří opravdu velmi vhodné prostředí pro mikroorganismy a prospešné houby. Což my velice oceníme v organice! To jsou zřejmě hlavní důvody proč mají často pěstitelé v kokosu daleko lepší výsledky než v komerčních rašelinových půdních mixech („hlíně“).

A ted nějaké shrnutí jak na to: Používám kokos od firmy canna. (Mám zkušenost i s lisovaným cocostar a není vubec tak kvalitní!) K tomu přidám 15% vermikompostu od firmy ekovermes. Nejde mi o to dělat reklamu, ale je vcelku důležité jaký kokos, a jaký vermikompost se použije - ne všechny jsou stejně kvalitní a na tyhle sem dostal doporučení a osvědčilo se. Jde to i bez vermikompostu, ale rostliny mi ze začátku vykazovaly deficit dusiku (možná to však byla moje chyba) a celkově je s vk vitálnější růst. Dále sem na doporučení přidával na 50L kokosu asi 15L perlitu. Ale perlit a kokos mají velmi podobné vlastnosti a moc se mi ten perlit v organice nelíbí... Dnes bych raděj perlit nahradil pískem, či lavovou drtí nebo něčím podobným na odlehčení substrátu. Substrát dávám do 6,5L květníků, ale větší jsou v organice určitě lepší.
První týden po zasazení dávám řízkům 3ml rootjuice a jakmile začnou viditelně růst přejdu na biobizz grow, většinou dávám rovnou 2ml a postupně zvedám jak se zvětšuje rostlina a její nároky. Před přepnutím na květ přidám do zálivky 2ml piranha a tarantula od AN, a znovu ještě týden po přepnutí. Dost to nakopne rhizosféru. V růstu je idealně aspon 2x hnojím přes list fishmixem. Zalévám v idealních podmínkách každej den před rozsvícením (když jsou mladší tak jednou za 2-3 dny). Podle váhy květníku, každá u mě pije trochu jinak. Nedělám z toho hydro, ale ani nenechávám extra proschnout. Hnojím každou zálivkou a ničím neupravuju ph (zdrojovka: ec0,3 ph7 zředěná z osmozy) hnojiva biobizz si ho stáhnou na hodnotu kolem ph6-6,5. Myslím že není ani tak důležitá konkrétní hodnota, ale stabilita té hodnoty. Výkyvy jsou podle mě horší než ph mimo tabulky. Týden po přepnutí začnu přidávat ke grow složce postupně biobizz bloom a top max. U všech tří složek se postupně dostávám na maximum podle tabulek. Zhruba ve 46. dnu přestanu hnojit a zalévám už jen čistou vodou s cannazym a upraveným ph kyselinou citronovou na ph6,3. Po třech týdnech na vodě sklízím. Před sklizní nezalévám 3-5 dní aby se rostliny vycucaly kompletně i zevnitř. Kokos po sklizni pak pořádně propláchnu pod sprchou a recykluju do dalšího kola.

To je asi maximum co jsem schopen sepsat, snad to někomu pomůže a isnpiruje se. Pokud k tomu však někdo potřebuje obrázky a barevné odrážky tak má bohužel smůlu a bude muset zůstat u toho co mu funguje. Pokud vám ale nebude něco jasné, klidně se ptejte. Třeba tu i vznikne zajímavá debata..

Naposledy upravil metracek 22-02-2017 v 18:04 PM

Old Post 22-02-2017 v 17:31 PM
metracek je offline   Profil uživatele metracek   Find more posts by metracek   Foto galerie člena metracek   Click here to Send metracek a Private Message   Add metracek to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Bitir
Stálý Člen

Karma uživatele Bitir - 95% PěstitelskáKarma uživatele Bitir - 95% PěstitelskáKarma uživatele Bitir - 95% Pěstitelská

Příspěvek č. 2

Cau. A ja mam zrovna otazku, vyhrabal sem ten plagron alga grow/bloom , power roots ,vita race a green senzation. Tohle je presne podle tabulky natural , kdesi sem cetl"mozna jsi to psal primo ty "
Ze pokud leju podobny boostery ,tak se z toho stava v podstate mineral a bakterie v pude nepracuji jak maji, to co pisou o green s neberu jako informace .
Otazka zni, vyradit a koupit topmax nebo mam verit plagronu , nebo to odmakat jen na alga bloom ?
Chci porovnat chutove hydro proti uplne organice ,tak bych to nerad kazil GS. Dik za reakci.

Old Post 22-02-2017 v 21:36 PM
Bitir je offline   Profil uživatele Bitir   Find more posts by Bitir   Foto galerie člena Bitir   Click here to Send Bitir a Private Message   Add Bitir to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
metracek
Stálý Člen

Karma uživatele metracek - 46% PěstitelskáKarma uživatele metracek - 46% PěstitelskáKarma uživatele metracek - 46% Pěstitelská

Příspěvek č. 3

Cau, GS do organiky nepatří. Nevím co přesně v ně je, ale mělo by to být údajně jen předražené PK. Nakolik ovlivni mikrobakterie si netroufam odhadovat, ale asi to nebude nic markantního. Sám sem ho v organice nevědomky používal. Z těch tří možností co si nadhodil bych volil plagron+topmax. Ale idealnější by asi bylo jet přímo biobizz, alga je taky dobrá ale myslím že biobizz to má vychytané trochu víc. Taky píšeš že si to vyhrabal, tak dávej pozor at to není zkažené. Organika se kazí rychleji než minerál i ve flašce.

Old Post 23-02-2017 v 07:32 AM
metracek je offline   Profil uživatele metracek   Find more posts by metracek   Foto galerie člena metracek   Click here to Send metracek a Private Message   Add metracek to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
jasse
Stálý Člen

Karma uživatele jasse - 14% Pěstitelská

Příspěvek č. 4

Taky bych měl dotaz, a to ohledně proplachu u organiky. Není to zbytečně moc proplachovat tři týdny?
Tuším ,že to bylo na RIU ,a tam většina flushing u organiky nedělá. U outdooru se taky neproplachuje. Měl si možnost porovnat materiál s proplachem a bez, nebo jen proplachuješ protože ses to tak naučili u povolanějších. Díky.

Old Post 23-02-2017 v 07:56 AM
jasse je offline   Profil uživatele jasse   Find more posts by jasse   Foto galerie člena jasse   Click here to Send jasse a Private Message   Add jasse to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Bitir
Stálý Člen

Karma uživatele Bitir - 95% PěstitelskáKarma uživatele Bitir - 95% PěstitelskáKarma uživatele Bitir - 95% Pěstitelská

Příspěvek č. 5

Metracek. Dik, organiku mam cca pul roku a byla v 18° celou dobu ve tme ,tak snad bude dobra, biobizz budu volit az spotrebuju plagron. Dikec

Old Post 23-02-2017 v 08:26 AM
Bitir je offline   Profil uživatele Bitir   Find more posts by Bitir   Foto galerie člena Bitir   Click here to Send Bitir a Private Message   Add Bitir to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
metracek
Stálý Člen

Příspěvek č. 6

Někdy to protáhnu i na 4 týdny, není to proplach ve smyslu že bych prolíval květník masivně vodou jak se to dělá u minerálů. Ja jen zalevám čistou vodou poslednich pár týdnů, takže je ten úbytek živin postupný. Mám pocit že čím déle jsou na vodě, tím je ta chut pak daleko vyzrálejší. Takže tohle jsem časem vypozoroval a snažím se ty "proplachy" spíše protahovat. Ono outdoor taky přestaneš hnojit pár týdnů před sklizní. Záleží ale i na strainu, některé takovej proplach nevydrží tak dlouho.

Old Post 23-02-2017 v 08:30 AM
Madical-Strains
Stálý Člen

Karma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% Pěstitelská

Příspěvek č. 7

Metracku, dekuji moc ze si nas vyslysel a rozjel si toto tema.
Vim ze ti na karme nezalezi ale presto od me mas K+ ,uz jen za ochotu se sdilenim svych zkusenosti z praxe a to ani nehmluvim o hodnote informaci a spouste usetreneho casu.
Jak si se zminil ze jsou tu na organiku jeste vice zkusenejsi a povolanejsi groweri tak to jsem netusil ,na zadne jine hodnotne poznatky o oraganice jsem zde jeste nenarazil ,coz jiste ale neznamena ze ti zkuseni organic-groweri tu skutecne nejsou.
Budu velmi rad pokud se take pripoji, bylo by to opravdu pro ostani velmi prinosne a velmi poucne kdyby take prispeli svymi zkusenostmi.

Prvni indoor,600w,Tangerine Dream

Old Post 23-02-2017 v 21:12 PM
Madical-Strains je offline   Profil uživatele Madical-Strains   Find more posts by Madical-Strains   Foto galerie člena Madical-Strains   Click here to Send Madical-Strains a Private Message   Add Madical-Strains to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Madical-Strains
Stálý Člen

Karma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% PěstitelskáKarma uživatele Madical-Strains - 90% Pěstitelská

Re: Organika v kokosu Příspěvek č. 8

citace:
Původní příspěvek od metracek
..První týden po zasazení dávám řízkům 3ml rootjuice..

Kolik ml. bys prosim pouzil v pripade vyklicenych seminek prave zasazenych a kolik az vylezou na povrch?

Predpokladam ze az trochu povyrostou od cca.10 cm 3ml/1l vody?

Nejde jsem cetl ze rootjuice se muze dat i do rw,je to tak?

Dekuji.

EDIT;
A ten Canna kokos je uz napufrovany na PH kolem 6,1 nebo ho jeste nejak upravujes?

Prvni indoor,600w,Tangerine Dream

Naposledy upravil Madical-Strains 24-02-2017 v 16:06 PM

Old Post 24-02-2017 v 15:48 PM
Madical-Strains je offline   Profil uživatele Madical-Strains   Find more posts by Madical-Strains   Foto galerie člena Madical-Strains   Click here to Send Madical-Strains a Private Message   Add Madical-Strains to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
metracek
Stálý Člen

Re: Re: Organika v kokosu Příspěvek č. 9

citace:
Původní příspěvek od Madical-Strains

Kolik ml. bys prosim pouzil v pripade vyklicenych seminek prave zasazenych a kolik az vylezou na povrch?

Predpokladam ze az trochu povyrostou od cca.10 cm 3ml/1l vody?

Nejde jsem cetl ze rootjuice se muze dat i do rw,je to tak?

Dekuji.

EDIT;
A ten Canna kokos je uz napufrovany na PH kolem 6,1 nebo ho jeste nejak upravujes?

Davam 3 ml rootjuice vsemu co ukaze koren. At je to rizek nebo semenac. Tim rootjuicem jim neublizis, aspon me se to nikdy nestalo.

Ano cocos je napufrovany a nic s nim nedelam.

Old Post 24-02-2017 v 18:19 PM
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 08:51 AM. 
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu

Pošli Téma Kamarádovi E-mailem | Vytiskni Téma | Pohlídej mi Téma | Přidej Téma do Záložek

Podobná Témata
05-02-2015 - Poprvé kokos - 36 odpovědí

Hledat v Tématu:

Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás