Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Delší dobu mi vrtá hlavou jak si trochu usnadnit zalévání a přitom dát rostlinám to, co potřebují.
Četl jsem mnoho příspěvků na téma zavlažování, koukal na hydro systémy, ale bohužel, vše mi přijde složité a prostorově nákladné. Proto jsem si řekl, že by má myšlenka mohla být reálná a chci Vaše názory na ni.
Takže: První věc je, že mám na okně normální pokojovou kytku a zalévám ji celou dobu jen z pod misky. Krásně roste a nic ji nechybí.
Proto mě napadlo, že když si koupím tu velkou plastovou podmisku 1m*1m do ní dám květníky (v mém případě Air Pot) a vždycky, když budu chtít zalít, tak jen vyliju kanystr se živným roztokem do té velké podmisky. Každý květník se napije (podle velikosti květníku pomocí vzlínání) jak potřebuje a hotovo. Zálivku usměrním tak, aby v podmisce nezůstavalo moc vody s roztokem z důvodu vzniku různých řas atd. (i když bych zaléval vždy po zhasnutí a za tu dobu by si to hlína natahala).
Tudíž by substrát nebyl ubitý padající vodou, já bych nemusel skákat s kelímkem okolo každého květníku a kytky by měly, co potřebují.
Prosím o každý názor, radu, nápad. Předem díky, možná je to nereálné, ale já věřím, že by to mohlo dobře fungovat.
Fungovat to bude, např. autopot funguje také na principu vzlínání, jen s tím rozdílem ža jak jsem pochopil autopot zavlažuje stále a nedokáže tedy dělat suchý/mokrý cyklus což asi není uplně dobré. Jelikož jsem ještě nikde neviděl že by někdo zaléval do podmisek, tak nevím jestli je to to pravé ořechové. Už se těším na odpovědi zkušených growerů, jelikož mě to také zajímá.
Autopot funguje ze do podmisky grafitaci stale doplnuje hladinu do vysky tak 2 cm. Ano vzlinanim a funguje to dobre. Kazdopadne asi rychleji porostou kytky co budou horem zalavane s ciklen mokry/ suchy
Díky díky za první odpovědi. Ohledně cyklů mokro a sucho chci říct, že já si taky vytvořím mokrý a suchý cyklus..Zaleju 10 květníků 10 litry vody do velké podmisky a nechám pár dní, jako klasicky u zalévání hlíny. Když to vezmu z přírodního hlediska, tak voda sice padá z nebe, ale rostliny si ji tahají zespodu kořeny.
Jde mi o princip, že k čemu kupovat čerpadlo a kapiláry atd když si to hlína natáhne sama pěkně a navíc u Air Pot když je zalévání z vrchu, tak se může stát, že roztok začne vytékat bočními dírami. Tudíž se mi jeví zavlažování zespodu jako přijatelné.
Jo v tomhle mas pravdu, ale co je lepsi tezko rict nemam odzkousene, kdyz to funguje u autopotu tak, ze to prakticky doplni vodu do podmisky, kdzy hladina klesne tak proc by to nemelo fungovat. Jen bych do spoda dal keramzit 50 na 50, nebo klidne po celem kvetniku.
Původní příspěvek od LonGermaX Jo v tomhle mas pravdu, ale co je lepsi tezko rict nemam odzkousene, kdyz to funguje u autopotu tak, ze to prakticky doplni vodu do podmisky, kdzy hladina klesne tak proc by to nemelo fungovat. Jen bych do spoda dal keramzit 50 na 50, nebo klidne po celem kvetniku.
Určitě dole trochu keramzitu, na spodu Air potu je mřížka, takže by to mělo být v pohodě. ;-) Mám v plánu to zrealizovat, tak držte palce. Ono i to hromadné zalití podle mě trochu dopomůže vlhkosti, tudíž holky budou mít fajné klima.
Ale jinak pište další názory lidičky. Díky moc, že se to trochu rozjelo tahle diskuze.
No ale je tu jedno velké ale, které kupodivu nikdo nezmínil. Pokud chceš mít kytky pěkné, tak potřebují dostat maximum živin, to znamená že zalévání bude s hnojkami. Ale protože potřeby jednotlivých rostlin/strainů jsou různé, tak určitá část živin zůstává v půdě nevyužita a mění se na sole. To se řeší tak, že při zalévání se květináč proleje a tím se vyplaví usazené sole a zabraňuje se tím hromadění solí v půdě a předchází se zasolení substrátu. Takže dlouhodobá vláha zespod bude buď hodně "řídkou" zálivkou s malým EC, nebo se zasolí substrát. Jak je tohle řešeno u toho autopotu - ví to někdo?
Ještě doplním, dokud neprorostou plným květináčem kořeny zalévání do té doby musí stejně probíhat ručně. Jinak to zasolování by se dalo asi vyřešit jednou za týden prolét jen enzynama.
Samozřejmě mi je jasné, že budu prolévat pravidelně čistou vodou s enzymem. A když budou malé, tak je budu zalévat klasicky zvrchu. Jde mi o to jak budou větší a košaté, tak si budou tahat živný roztok ze společné podmisky, samozřejmě budu hnojit, používám AH + Bloombastic.
Díky za odpovědi. Nejspíš do toho opravdu půjdu. Na zavlažování z pod misky jsem zvědavý, můj muškát na parapetu roste neskutečně a to jen naplním podmisku a prstem zkontroluji vlhkost substrátu.
Původní příspěvek od LonGermaX Jinak to zasolování by se dalo asi vyřešit jednou za týden prolét jen enzynama.
??? Zasolení řešit enzymama?!? No tomu vůbec nerozumím a rád bych se o tom dozvěděl více. Z enzymů se používá třeba celuláza, což je organická chemická látka, která celulózu chemickou reakcí přemění na cukr. Ale celuláza nijak nereaguje se solemi, tudíž si ani nedovedu představit, jak by enzym mohl pomoc zabránit zasolení substrátu. To vzniká tím, že zálivka vždy obsahuje roztok solí a na sole se též mění nespotřebované živiny. Po odpaření vody sole zůstávají v půdě a hromadí se tam. Domnívám se že sole lze odstranit buď rozpuštěním a vymytím nějakým polárním rozpouštědlem, ideálně vodou :-) nebo nějakou ionto výměnou kdy se sole rozloží na stabilnější látky.
Kde se dá shnat za rozumnej peníz ta podmínka 1x1 zmíněná v prvním příspěvku?
je to generační válka, ale my ji vyhrajem... | hands can destroy - the same can help! | every single piece of stuff is good, unless you can't utilize it | ukbassradio.co.uk
Tak bud se malo informujes, nebo vis vic nez vyrobce, ktery to prudukuje na trh s doporucenim pro vyuziti enzymu.
Citace: Atazyne slouží k odstranění odumřelého kořenového materiálu a rozpuštění usazených solí v substrátu, zvyšuje obranyschopnost rostliny, vhodný do půdy i pro kapilárové závlahy, multi enzymy a 14 vitamínů.
Vysoce kvalitní multienzymatický přípravek. Zlepšuje příjem živin rostlinou. Zvyšuje kořenovou aktivitu rostliny a zrychluje růst. Podporuje blahodárnou činnost mikroorganizmů v substrátu. Snižuje pravděpodobnost výskytu půdních patogenů. Snižuje riziko přehnojení. Čistí kapilárové závlahové (hydroponní) systémy.
Ten podtácek co nahodil Mr. Sordo není špatný, ale raději bych ho osobně koupil v shopu, protože jde o to, aby fakt měl dobře vysoký okraj.
Jinak co se týče enzymů, tak právě se používá, aby pročistil substrát, odstranil soli atd. jak píše LonGermaX. Ano jsem si vědom, že bych vodu s enzymem zaléval vždy od vrchu, i když možná to není potřeba, stačí, aby to půda nasála a enzym to rozpustí a hotovo.
Napadlo mě koupit průtokové čerpadlo, napojit ho na zásobník s vodou a vézt od něj kapiláry do každého air potu, jen nevím jak udělat, aby z každé kapiláry šlo stejné množství roztoku, jak v první nejkratší kapiláře, tak v poslední nejdelší. Jinak bych zapíchal kapiláry do air potů, v kanystru udělal vždy roztok, napojil bych kanystr na čerpadlo (nemyslím ponorné, ale průtokové) a spustil čerpadlo třeba dvakrát za den, aby vytlačilo roztok do substrátu (v mém případě hlína). Ale s tím bych potřeboval odbornou pomoc.