Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!

Při problémech s registrací nás prosím kontaktujte.
Uživatel  
Heslo
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu 
Grower.cz Grower.cz » Fórum » Elektronika a Technika » Bacha! Elektrika je mrcha
Slovník | F.A.Q. | Dnešní příspěvky | Fotografie z týdenního hlasování
1 2 3 »
Autor
Téma 
noseeme
Nový Člen

Karma uživatele noseeme - 83% PěstitelskáKarma uživatele noseeme - 83% Pěstitelská

Registrován: Nov 2002
Příspěvků: 14 

Zdraví Příspěvek č. 1

Nechci mentorovat, ale při čtení příspěvků mi jako reviznímu technikovi elektro běhá docela mráz po zádech.
Těm, kteří chtějí pěstovat indoor a nemají žádné elektro vzdělání bych upřímně doporučil najít si kámoše s odpovídajícím elektrotechnickým vzděláním a samozřejmě příznivce pěstování. Když vám lampy zapojí odborník, ušetříte si spoustu zklamání, peněz, výjezdů havranů, hasičů a následně i chlupatejch.

noseeme

Old Post 26-11-2002 v 14:35 PM
noseeme je offline   Profil uživatele noseeme   Find more posts by noseeme   Foto galerie člena noseeme   Click here to Send noseeme a Private Message   Add noseeme to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
gunman
Starec grower

Karma uživatele gunman - 85% PěstitelskáKarma uživatele gunman - 85% Pěstitelská

Registrován: Sep 2002
Příspěvků: 364  

Zdraví Příspěvek č. 2

brutálny súhlas, niektorí maníci to tu berú moc naľahko a šíria propagandu typu "veď to nie je nič zložité". Ako to hovorieval súdruh Uľjanov?

Kým stúpa dym, rád stúpam s ním, až tam, kde všetko končí a začína...

gunman

opus 1, opus 2

Old Post 26-11-2002 v 14:50 PM
gunman je offline   Profil uživatele gunman   Find more posts by gunman   Foto galerie člena gunman   Click here to Send gunman a Private Message   Add gunman to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
noseeme
Nový Člen

Karma uživatele noseeme - 83% PěstitelskáKarma uživatele noseeme - 83% Pěstitelská

Registrován: Nov 2002
Příspěvků: 14 

Nápad Re: :-o Příspěvek č. 3

Až budu mít chvilku, pokusím se dát dohromady pár základních pravidel, která by se měla za všech okolností dodržet.

noseeme

Old Post 27-11-2002 v 07:37 AM
noseeme je offline   Profil uživatele noseeme   Find more posts by noseeme   Foto galerie člena noseeme   Click here to Send noseeme a Private Message   Add noseeme to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
PORSCHAK
Stálý Člen

Karma uživatele PORSCHAK - 56% PěstitelskáKarma uživatele PORSCHAK - 56% Pěstitelská

Registrován: Jul 2002
Příspěvků: 246  

Příspěvek č. 4

Noseeme, to bys měl a určitě to nebude házení hrachu na zeď, nošení dříví do lesa nebo ...
Moc by mě to zajímalo, rád se poučím a předejdu nepříjemnostem. Koukej napsat to NEJdůležitější a NEJzákladnější, ať se máme všichni dobře...
Nechci Ti do toho vůbec kecat, ač tak zrovna plně činím
Mohl bys sestavit stupnici důležitosti a preferovat to nejzákladnější a neopominutelné. Každý by si potom uvědomil, jak moc je to či ono potřebné.Už končím...

[Edited by PORSCHAK on 28-11-2002 at 10:50 AM]

Porschakova paneláková 150W mini spižírna
Porschakův English outdoor 07

Více pravdy, více liberálnosti rovná se dekriminalizace konopí a jeho produktů.

Old Post 28-11-2002 v 09:47 AM
PORSCHAK je offline   Profil uživatele PORSCHAK   Find more posts by PORSCHAK   Foto galerie člena PORSCHAK   Click here to Send PORSCHAK a Private Message   Add PORSCHAK to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
noseeme
Nový Člen

Karma uživatele noseeme - 83% PěstitelskáKarma uživatele noseeme - 83% Pěstitelská

Registrován: Nov 2002
Příspěvků: 14 

Obecné Příspěvek č. 5

Jasně, něco takovýho mám v plánu, ale momentálně jsem děsně busy....

noseeme

Old Post 28-11-2002 v 09:57 AM
noseeme je offline   Profil uživatele noseeme   Find more posts by noseeme   Foto galerie člena noseeme   Click here to Send noseeme a Private Message   Add noseeme to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
pepsin
Stálý Člen

Karma uživatele pepsin - 54% Pěstitelská

Registrován: Aug 2002
Příspěvků: 33 

je mrcha Příspěvek č. 6

Lidi jsem elektrikář,snažím se vše dělat pořádně,stejně se mi včera stalo,že mi vytekla voda,ikdyž ne moc,ale málem byl z toho průser jako svině,jeden káblík měl špatnou izolaci,od novoty,najednou to začlo v místnosti smrdět jako kdyby se něco pálilo,dívám se na zem a vidím lítat jiskry na podlaze,nechci ani myslet na to co by se stalo kdybych tam nebyl,mám dřevěnou podlahu.

pepsin

Old Post 28-11-2002 v 11:03 AM
pepsin je offline   Profil uživatele pepsin   Find more posts by pepsin   Foto galerie člena pepsin   Click here to Send pepsin a Private Message   Add pepsin to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
gunman
Starec grower

Karma uživatele gunman - 85% PěstitelskáKarma uživatele gunman - 85% Pěstitelská

Registrován: Sep 2002
Příspěvků: 364  

Zdraví Příspěvek č. 7

Pokúsim sa o stručnú bezpečnostnú kuchárku
zatiaľ pre zariadenia 220V.

Bezpečnosť pred úrazom a požiarom:
a) používať iba zariadenia kúpené v obchode (predajca ručí za to, že zariadenie spĺňa normy a nikoho neohrozuje), zapojené predpísaným spôsobom (návod na použitie MUSÍ predajca podľa zákona priložiť)
b) ak si zariadenie montujete sami, musíte vedieť čo robíte a tiež rešpektovať normy. Norma hovorí dve dôležité veci: 1.KAŽDÁ vodivá časť zariadenia, na ktorú sa v prípade poruchy môže dostať nebezpečné napätie, musí byť pripojená na ochranný žltozelený vodič a ten musí končiť v zástrčke na zemniacej dutinke (účelom je, aby v prípade prierazu napr. izolácie kovová časť nekopala, ale aby to vyrazilo poistky)
2. zariadenie musí mať v obvode medzi fázou a nulákom (na strane fázy) zaradenú poistku, ktorá je dimenzovaná na maximálne dvojnásobok bežného prúdu, ktorý v obvode tečie. V prípade zariadení, ktoré si pri štarte berú prúdový náraz, treba použiť "pomalú" poistku (tuším označená T).
Príklad: vyhrievanie 500W si berie 500/220=asi 2,3 ampéra, takže viac ako 5A poistku by som tam nedával.
c) každé zariadenie, ktoré vytvára teplo, musí byť nainštalované tak, aby sa teplo bezpečne odvádzalo a NEMOHLO nastať prehriatie nad zápalnú teplotu použitých materiálov.

Kým stúpa dym, rád stúpam s ním, až tam, kde všetko končí a začína...

gunman

opus 1, opus 2

Old Post 28-11-2002 v 11:24 AM
gunman je offline   Profil uživatele gunman   Find more posts by gunman   Foto galerie člena gunman   Click here to Send gunman a Private Message   Add gunman to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
PORSCHAK
Stálý Člen

Karma uživatele PORSCHAK - 56% PěstitelskáKarma uživatele PORSCHAK - 56% Pěstitelská

Registrován: Jul 2002
Příspěvků: 246  

Příspěvek č. 8

Gunman, to by šlo, napsal jsi to výstižně a mě to něco přineslo, K+.. Stejně by to šlo rozvést ještě lépe, polopatičtěji a češtěji ( promiň, jsou zde mladší ročníky, které nerozumnějí).

Porschakova paneláková 150W mini spižírna
Porschakův English outdoor 07

Více pravdy, více liberálnosti rovná se dekriminalizace konopí a jeho produktů.

Old Post 28-11-2002 v 13:16 PM
PORSCHAK je offline   Profil uživatele PORSCHAK   Find more posts by PORSCHAK   Foto galerie člena PORSCHAK   Click here to Send PORSCHAK a Private Message   Add PORSCHAK to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Wanad
Stálý Člen

Karma uživatele Wanad - 0% Pěstitelská

Registrován: Apr 2002
Příspěvků: 31 

Dobrý sluha ale.... Příspěvek č. 9

Jo taky hledím na to, jak tady lidi kašlou na základní ochrany atd...:-(

Návod je jednoduchej....když něčemu nerozumíš...vyťukej do nějakýho vyhledávače...něco na téma Bezpečnost v elektrotechnice. :-))))))

Old Post 28-11-2002 v 14:05 PM
Wanad je offline   Profil uživatele Wanad   Find more posts by Wanad   Foto galerie člena Wanad   Click here to Send Wanad a Private Message   Add Wanad to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
noseeme
Nový Člen

Karma uživatele noseeme - 83% PěstitelskáKarma uživatele noseeme - 83% Pěstitelská

Registrován: Nov 2002
Příspěvků: 14 

Příspěvek č. 10

Slíbil jsem, že napíšu pár zásad, ale jak vo tom tak přemejšlím, bude to nejspíš seriál.............
Začnu úplně od začátku pro úplný laiky, tak doufám, že mi někdo nenapíše, že ho mám za úplnýho blbce.

Takže nejdřív síťová zásuvka:

Nejspíš se všichni píchají do klasické jednofázové. Ta naše má na sobě tři přípojné body- dvě dutinky a jeden kolík. V dutinkách se nachází fáze a pracovní vodič, na kolíku je pak vodič ochranný. Dříve bylo dobrým zvykem dávat fázi nalevo od kolíku při orientaci zásuvky kolíkem nahoru. Norma to ale striktně nevyžaduje, tak se na to nedá spoléhat a navíc některé rozdvojky fázi přehazují.
Proč jsou tam tři svorky, když elektrice stačí jeden drát tam a druhej zpátky a taky to funguje?
Ten třetí drát, kterej se připojuje na kolík slouží k ochraně před nebezpečným dotykovým napětím.
U různých spotřebičů se ale ne vždy používají všechny tři. To se odvíjí od toho, do jaké třídy ochrany spotřebič patří.

Třídy ochrany:

Třída I se používá u spotřebičů, kde hrozí v případě poruchy reálná možnost zavlečení nebezpečného napětí na přístupné kovové (obecně vodivé) části spotřebiče. Princip této ochrany popsal výstižně "gunman".
Do zásuvky se připojují vždy třemi vodiči.

Třída II se použije tam, kde přístupné vodivé části (kryty) buď nejsou vůbec, anebo je vnitřní konstrukcí spotřebiče bezpečně zajištěno, že se na ně v žádném! případě nebezpečné napětí nedostane. U těchto spotřebičů je použita tzv. dvojitá izolace a jsou označeny symbolem dvou čtverečků v sobě. Do zásuvky se připojují dráty dvěma a to mezi fázi a pracovní vodič (tj. na dutinky v zásuvce).

Třída III je takzvaná ochrana malým bezpečným napětím, tzn. že všechny obvody přístroje jsou napájeny z bezpečného zdroje tak malým napětím, které nám nemůže ublížit.

Barevné značení vodičů:

Vodiče jsou v elektrických zapojení barevně odlišeny podle toho, jakou funkci ten který vodič plní a podle toho na první pohled víme, co od něho můžeme očekávat.

Hnědá (černá) barva - fázový vodič - vždy síťové napětí
Modrá barva - pracovní vodič - většinou síťové napětí
Zeleno-žlutá barva - ochranný vodič - nikdy síťové napětí

Doporučuji zachovávat toto barevné značení jak s ohledem na bezpečnost, tak i k přehlednosti a rychlé orientaci v zapojení.

Dimenzování vodičů a jejich průřezy:

Vodič musí být vždy dimenzován na zkratový proud, který je dán předřazeným jištěním, nikoliv jen provozním proudem připojených zařízení!

Tam kde jste si jisti, že je před zásuvkou jistič 10-16 A používejte vodiče o přůřezu 1 - 1,5 mm2, celkem dobře se s ními dělá a pasují bez problémů do všech svorek.


A teď už něco k vlastní stavbě:

Než vyrazíte do obchodu, je dobré mít napřed jasno, co všechno chcete koupit. Je žádoucí při stavbě použít co nejvíce průmyslově vyráběných dílů. Umím si představit nedočkavého pěstitele, který si přinese domů tlumivku, startér a výbojku a pustí se do bastlení. Posléze zjistí, že potřebuje nějaký "dráty", kterejma by to propojil. Začne prohledávání šuplíků a něco se najde- zvonkáč, dvoulinka k reprákům, smaltovanej drát z rozebranýho trafa a podobně. A de se na to. Vzápětí se ukáže, že chybí další věci - objímky na výbojky, síťová zástrčka a dráty není čím spojovat. Objímku vyřeší možná stará lampička nebo lustr po babičce, zástrčku banánky nebo jen rozholený konce a dráty se smotaj. Pak se to plugne a čeká se, co to udělá. Buď následuje parádní ohňostroj s kouřovejma a zvukovejma efektama, nebo to nedělá nic a nebo to v pohodě jede a je z toho časovaná bomba. V každym případě kouká takovýmu bastlíři parte z kapsy, v lepším případě mu už žehlej pruhovanej mundůr.Tak takhle asi ne.

Pokračování příště........................


[Edited by noseeme on 04-12-2002 at 08:52 AM]

noseeme

Old Post 28-11-2002 v 15:07 PM
noseeme je offline   Profil uživatele noseeme   Find more posts by noseeme   Foto galerie člena noseeme   Click here to Send noseeme a Private Message   Add noseeme to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
noseeme
Nový Člen

Karma uživatele noseeme - 83% PěstitelskáKarma uživatele noseeme - 83% Pěstitelská

Registrován: Nov 2002
Příspěvků: 14 

Příspěvek č. 11

Ani se mi nezdá, že bych moc strašil a přeháněl. Ze svý praxe znám spoustu smrťáků, který měly na svědomí oproti zapojování a stavbě pěstíren vyložený banality. Proudovej chránič je prima, ale když má někdo nepřekonatelný problém se zapojením tlumivky, těžko si do svého bastlu dokáže implementovat chránič tak, aby fungoval. Proto taky vzniknul tento thread, aby se do něj postupně dostaly všechny bezpečnostní zásady a fígle, které by měly chránit nejen životy a zdraví pěstitelů, ale i jejich majetek a kytí.

noseeme

Old Post 03-12-2002 v 07:34 AM
noseeme je offline   Profil uživatele noseeme   Find more posts by noseeme   Foto galerie člena noseeme   Click here to Send noseeme a Private Message   Add noseeme to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
psilos
Podporující Člen

Karma uživatele psilos - 50% PěstitelskáKarma uživatele psilos - 50% PěstitelskáKarma uživatele psilos - 50% PěstitelskáKarma uživatele psilos - 50% PěstitelskáKarma uživatele psilos - 50% PěstitelskáKarma uživatele psilos - 50% Pěstitelská

Registrován: Jan 2002
Příspěvků: 465 

bu bu bu Příspěvek č. 12

No myslím, že jak zapojit komplet lampu tady bylo už mockrát a s tak podrobným popisem (thanx to Viridis),že i každej míň inteligentní člověk ví, jak na to . Bylo to jak pro blbý, i já to dal dohromady. Poslední dobou mi připadá, že se na groweru řeší dost zbytečný věci a že se vše donekonečna wopakuje. Zkuste hledat, než založíte podobnej thread!!!!

"Čím víc jsem blbější, tím míň mi to vadí"
psilos
.....dneska mi už nevadí skoro nic, protože jsem blbej, jak daleko vidim...
a zrak mám výtečný....


Old Post 03-12-2002 v 09:06 AM
psilos je offline   Profil uživatele psilos   Find more posts by psilos   Foto galerie člena psilos   Click here to Send psilos a Private Message   Add psilos to your buddy list     Navštiv homepage uživatele psilos! Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
noseeme
Nový Člen

Karma uživatele noseeme - 83% PěstitelskáKarma uživatele noseeme - 83% Pěstitelská

Registrován: Nov 2002
Příspěvků: 14 

Re: bu bu bu Příspěvek č. 13

Takže si nejspíš myslíš, že nosím dříví do lesa. Je li tomu skutečně tak, nebudu si zbytečně třepit hubu a plejtvat časem!

noseeme

Old Post 03-12-2002 v 09:39 AM
noseeme je offline   Profil uživatele noseeme   Find more posts by noseeme   Foto galerie člena noseeme   Click here to Send noseeme a Private Message   Add noseeme to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
psilos
Podporující Člen

Karma uživatele psilos - 50% PěstitelskáKarma uživatele psilos - 50% PěstitelskáKarma uživatele psilos - 50% PěstitelskáKarma uživatele psilos - 50% PěstitelskáKarma uživatele psilos - 50% PěstitelskáKarma uživatele psilos - 50% Pěstitelská

Registrován: Jan 2002
Příspěvků: 465 

to noseeme Příspěvek č. 14

ne, to jsem nechtěl, je to určitě užitečný,není v tom nic osobního, určitě plno lidí ocení Tvoje příspěvky. Zejména ti, co začínají. Ale nedělejme z groweru učebnici elektrotechniky. Jak už bylo výše uvedeno, prostě používat jen věci k tomu určený, držet barvu kabelů , zemnit , přidat pojistku i když jistič na domovních pojistkách to taky zvládne vyhodit (v paneláku určitě, zbytek nevim) mít všechno woizolovaný a nelejt na to vodu. Zbytek jako je zapojení a wostatní je tu fakt několikrát. Nechci Ti brát chuť ani elán, ale zkus svůj um zaměřit na nějaký vychytávky, kteří my laikové nejsme s to dát do kupy. Neber to jako rady , buzeraci a tak nějak, ale jako přání pohybovat se v Groweru směrem dopředu a techniku pěstování indoru dostat na špičkovou , skoro vědeckou úroveň . A tím, že jsme Češi koumáci a manuelně zruční jsme už známí. (ok i Slovensko)

"Čím víc jsem blbější, tím míň mi to vadí"
psilos
.....dneska mi už nevadí skoro nic, protože jsem blbej, jak daleko vidim...
a zrak mám výtečný....


Old Post 03-12-2002 v 09:56 AM
psilos je offline   Profil uživatele psilos   Find more posts by psilos   Foto galerie člena psilos   Click here to Send psilos a Private Message   Add psilos to your buddy list     Navštiv homepage uživatele psilos! Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
PORSCHAK
Stálý Člen

Karma uživatele PORSCHAK - 56% PěstitelskáKarma uživatele PORSCHAK - 56% Pěstitelská

Registrován: Jul 2002
Příspěvků: 246  

Příspěvek č. 15

Myslím, že vysvětleno to tady bylo, ale podrobnou laickou formou jenom málo. Neříkám, že vůbec, ale když už je tenhle thread na světě, proč nenechat Noseema to shrnout a pečlivě popsat? Radši dvakrát měř a jednou řež, v elektrice to platí trojnásob.

Porschakova paneláková 150W mini spižírna
Porschakův English outdoor 07

Více pravdy, více liberálnosti rovná se dekriminalizace konopí a jeho produktů.

Old Post 03-12-2002 v 17:39 PM
PORSCHAK je offline   Profil uživatele PORSCHAK   Find more posts by PORSCHAK   Foto galerie člena PORSCHAK   Click here to Send PORSCHAK a Private Message   Add PORSCHAK to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
noseeme
Nový Člen

Karma uživatele noseeme - 83% PěstitelskáKarma uživatele noseeme - 83% Pěstitelská

Registrován: Nov 2002
Příspěvků: 14 

to psilos Příspěvek č. 16

Je fakt, že jsem se lehce nasral. Je těžký napsat něco pro fšechny, jelikož úroveň poznání je u každýho jiná, proto jsem upozorňoval hned na začátku, že to vemu echt z gruntu. Věř mi, že jsem za 25 let praxe pár zkušeností nasbíral a píšu to sem proto, aby si z toho mohl někdo něco odnýst. Samozřejně nikoho nenutím, aby to četl a řídil se podle toho, to je každýho osobní věc.

noseeme

Old Post 04-12-2002 v 07:51 AM
noseeme je offline   Profil uživatele noseeme   Find more posts by noseeme   Foto galerie člena noseeme   Click here to Send noseeme a Private Message   Add noseeme to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 22:36 PM. 
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu
1 2 3 » 
Pošli Téma Kamarádovi E-mailem | Vytiskni Téma | Pohlídej mi Téma | Přidej Téma do Záložek

Hledat v Tématu:
 


Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.

Design, Custom Scripts & DB Optimization by carlos
Page generated in 0.0955010 seconds with 24 queries.
Magazín - Growshop Rozcestník - Suvenýry - Sponzoring - Archív