Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Dobrý den , mam takovy problem chci rozject na pude grow v nejakym HB ,ale potiz je v tom ze na pude je elektrina jen na okruhu se svetlem a to jen dva draty a na jistici 6A . A tak otazka zni muzu zapojit nulák od lampy k uzemnění ? slo by to nejak vyresit krom novejch rozvodu na pudu? predem dik
Na elektriku su LAMA, ale mam na tebe otazku: Ta puda je zaizolovana? nebude tam za tak mesic, dva docela kosa? Aby se tady pak neobjevil thread: Mam na pude zimu, co s tim?...
Disaster :pudu mame izolovanou polystyrenovejma deskama
Kus hoven: ja prave znamyho elektrikare nemam a ani se nechci do toho motat ala hokus pokus... jinak nejaky zaklady by byly ale to riziko...
Ahoj beggi samozřejmě, že ho tam napojit můžeš, rozděl si vodiče na 3 (zžl, hn, mod). Takže ti z nulového povedou 2 (zžl, mod).
Ale záleží na watáži... 4kilo+příslušenství ti to udrží, ale 600W bych nedoporučoval.
Čago
Já jen dodám, že to sice fungovat bude, ale je to naprosto proti předpisům. Pokud máš (jako že budeš mít) svítidlo, které má přístupné kovové části, tak k nim musí vést třížilový kabel z rozvodné skříně. Dělení kabelu "někde cestou" je nepřípustné.
medulda (alebo niekto kto vie odpovedať): Zaujímalo by ma zapojenie 3.žily (zem) v rozvodnej skrini. Ja to mám spoločne s nulákom na zemniacom mostiku. Som si to zapájal sám, tak že či to mám podľa predpisov. Som len amater, ale pestiareň som nechcel nechávať na dvojžilovom obvode z hliníku.
Díky.
p.s Sory za el. otázku v tomto fóru, ale keď už niekto načal to téma tu...
V rozvodné skříni se skutečně propojí nulák a zem. Zároveň je sem přiveden zemnící přívod od FeZn pásku, který je okolo domu.
Pokud je ve skříni proudový chránič (v nových instalacích už musí být vždy), tak žlutozelený se s nulákem spojuje ještě před ním (hned za elektroměrem).
medulda: Proti předpisům to není. Vem si, že do staré zásuvky s 2 žílama připojíš nový spotřebič, který využívá 3 žíly. Automaticky se ti nula dělí...
Všechny přípojky do domu jsou 4žílové nebo 2žílové a v rozvadeči se dělí, takže jeho přívod na půdu je jako přívod na dům. A za to rozdělení bych mu doporučil jističochranič 10A nebo nevim jestli se se vyrabí 6A a má to i luksusně chranený.
Už je to podle predpisu... :-)?
cihory: jenze tady se to pise naopak! ne ze se rozdeli ale ze se nesmi podle predpisu spojit znovu, v rozvadeci se rozdeli na fazi,ochrany a N vodic a zpet uz to nesmis dat
no teoreticky bys tam nemusel ani mit ochrany vodic:-) ale jak se tady resi prepisy plus moc te elektrine nerozumis tak tohle bych neriskoval
cihory: Ono pokud vyhoří, a bude se zkoumat kde a co začalo hořet, tak je myslím jedno jestli to měl zapojený podle předpisů nebo ne. Rozdělení PEN na N a PE nejde dělat jen tak, místo rozdělení se musí uzemnit, pokud není a přeruší se PEN vodič, nepomůže ani chránič a při poruše na kostru dostaneš ránu.
pouštní vlk: není to přesně tak jak píšeš. Pokud je elektroinstalace v pořádku (jak nová "třížilová", tak stará "dvoužilová") a spotřebič má správně uzevněnyvodivé kryty, nemůže se na ně fáze dostat. Pokud ano, okamžitě to vyrazí jistič.
Rozdíl nestane ve chvíli, kdy je někde na ochranném vodiči chyba (ať už v zásuvce nebo v přístroji - např po opravě už není ke krytu připojen). Pak může nastat situace, že fázové napětí je skutečně přístupno dotyku rukou.
Pokud se potom dotkneš takto poškozeného přístroje a zároveň jsi uzemněn (třeba se dotýkáš topení nebo vodovodu), začne tebou procházet proud, řádově desítky až stovky mA.
Pokud instalace není vybavena chráničem, nic se neděje. Proud, který prochází jističem na nijak výrazně nezvýší (jen právě o těch pár desítek mA). Jistič drží.
Chránič narozdíl od jističe vyhodnocuje rozdíl proudu, který jde do obvodu fází a který se vrací nulákem. Za normálních okolností jsou si proudy rovny (nikudy jinudy proud jít nesmí). Pokud v takovém případě uzavřeš obvod "fáze - tělo - vodovodní potrubí", chráníč zjistí, že se mu někde v obvodu pár desítek až stovek mA ztrácí a vypne.
Chlape jak to tak ctu tak si radsi nakyho toho elektrikare sezen.
Mozny to je, ale v ramci bezpecnosti bude lepsi nechat si tam tu jednu zasuvku udelat od odbornika, nez vyhoret na stary elektroinstalaci jeste ktomu v hliniku.