Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
zdar vsetkym ktory maju problem s roznymi potvorami v zahradke a zvadzaju s nimi nekonecky boj o svoje poklady. dostal som sa k jednej publikacii celkom zaujimava od Romana Pavela - HUBIME HMYZ BEZ CHEMIE - rostlinne insekticidy
vsetkym ktori maju zaujem osetrovat svoje zahradky pokial mozno co najmenej chemicky som sa pokusil spracovat tyky zakladny vycuc tejto knizky. ktory chcem postupne doplnat o recepty na vyrobu extraktov budem sa snazit vybrat take ktore su dostupne v nasich koncinach a vhodne pre nase ucely.
poprosim vsetkych aby sem davali len prispevky tykajuce sa temy teda navody recepty na vyrobu insekticidov s ktorymi maju skusenost alebo sa o nich niekde docitali.
dufam ze tieto prispevky pomozu k lividacii skodcov vo vasich zahradkach a prispeju tak k zdraviu a rastliniek.
obsah by mal byt asi takyto
uvod
1. prvni generace Rostlinnych insekticidu
tabak
pyretrum
rostlinne oleje
2. azadirachtin
3. nadejne exrtakty prozatim jen pro domaci pouziti
Lide se uz od pradavna potykaji pri pestovani kulturnich rostlin s cetnymi chorobami a skudci, kteri dovedou, pokud nejsou redukovani, zcela znicit anebo alespon snizit urodu. Neslechtene rostliny si zachovali svoji schopnost vytvaret latky obranneho charakteru. Tvorba techto latek byla v dusledku jednostranneho slechteni na kvalitu a mnozstvy produkce u kulturnich rostlin potlacena. Az v poslednich nekolika desetiletich sa slechtitele pokousi stracenou rezistenci rostlinam zase navratit.
Vedcia posleze I ruzne firmy hledaji nove, alternativni moznosti ochrany rostlin. Jednou z techto moznosti je I vyuziti prirozenych biologicky aktivnich latek ziskanych z rostlin pomoci extrakci - tzv botanickych insekticidu neboli roztlinnych insekticidu.
Vyroba botanickych insekticidu nemusi byt jenom domenou firem. Mnohe vyrobni procesy (extrakce) jsou natolik jednoduche, ze je mohou zvladnout i drobni pjestitele. Mnohe vyrobni procesy sou overeny a po staleti byly pouzivany ruznymi narody. Pouze se na ne v dusledku dnesni pretechnizovane a uspechane doby zapomnelo. Proto je dobre tyto tradicni I nove zpusoby vyroby a pouziti rostlinnych extraktu v ochrane proti skudcum pripomenout.
1. Prvni generace rostlinnych insekticidu vznikla z rostlin, ktere byli pouzivany predevsim na americkem kontinentu nebo v asii puvodnimi obyvateli k ochrane produktu a urody pred skudci
Medzi prvni botanicke insekticidy patri extrakty z rostlin tabaku, ryanie a chryzamntem, a rostlinne oleje .
1.1 TABAK
Insekticidni ucinky latek obsazenych v rostlinach tabaku byly objeveny velmi brzy a tyto vlastnosti zacali byt vyuzivany v ochrane rostlin pred skudci
Nikotin je v okolnim prostredi neobycejne stabilny, a vykazuje proto dlouhodoby rezidualni ucinek po postriku. Na hmyz ucinkuje velmi rychle a pri velmi nizkych davkach jako takzvany srdecny (nervovy) jed.
V roce 1904 se bodarilo nikotin syntetizovat a pozdeji se stal zakladem pro vyvoj mnohych syntetickych insekticidu – neonikotinu.
EXTRAKT : z listu tabaku lze jednoduse pripravit I doma. Potrebujeme k tomu tabakovou drt, kterou smichame s teplou vodou v pometu 1:30
Nechame macerovat minimalne 24.hodin (obcas promichame), smes pote precedime pres platno nebo filtracni papir a muzeme naredit zhruba 10 krat. Potpm aplikujeme na skudce beznym postrikem.
Je nutne si uvedomit, ze v posledni dobe dochazi k slechteni rostlin tabaku na mensi obsah nikotinu, nebo je obsah nikotinu upravovan pri vyrobe cigarette. Je proto lepsi pouzit napr kvalitni doutniky. Pokud pouzijete levnou digaretovou drt, je nutne odzkouset ucinnost extraktu v zavislosti na pomeru redeni.
Pouziti je vsestranne, nicmene ucinnost je zavisla na kvalite pouziteho tabaku a zaroven kvalite postriku. Bezproblemove je uplatneni proti msicim, molicim, sviluskam a trasenkam. Proti housenkam funguje, jeslize sou v nizsim vyvojovem stupni, pokud sou housenky uz velke, je nutne dat mene redeny roztok. Stejne tak dobre funguje I na larvy mandelinky bramborove
Dalsi skupinou rostlin majici velmi ucinne insekticidni latky sou chrizantemy resp. rimbaby. Pro vyrobu insekticidu se pouzivaji predevsim dva druhy rimbaba strackolista (chrysanthemum cinerariifolium) a rimbaba sarlatova (chrysanthemum coccineum)
Pro vyrobu z obou zminenych rimbab se vzil nazev pyrethrum. Je to nazev, ktery se dostal jak do jmen samotnych rostlin, tak i do jmen ucinnych latek z nich ziskamych. O insekticidnich ucincich rimbab se vi uz dlouho. V Evrope a na Kavkazu se nezavisle vyrabel z rostlin tzv. Kavkazky neboli armensky prasek proti hmyzu. Neslo o nic jine nez o cerstve ususenou,rozomletou a jemne presetou drt z vyse uvedenych rostlin.
Extrakty z rimbab (chrizantem) obsahuji celou radu ucinnych latek z nichz nejvyznamnejsi je skupina pyretrinu. Pyretriny ucinkuji na hmyz okamzite jako kontaktni a pozerovy jed. Pusobi podobne jako nikotin na nervovou soustavu, kdy prerusi jeji funkci a hmyz tak okamzite paralyzuji.
Prirodni pyretriny jsou vysoce ucinne a patri medzi nejrychleji ucinkujici hmyzi jedy. Maji vsak jednu nevyhodu, velmi rychle se vlivem UV zareni a jinych faktoru v prostredi rozkladaji na neskodne latky. V soucasne dobe se podarilo pyretriny syntetizovat a tento vyzkum dal vzniknout cele skale dnes komercne vyrabenych syntetickych pyretroidu. Na nevyhodu rychleho rozkladu v prostredi se dnes divame spise jako na vyhodu. Muzeme totiz takove extrakty pouzit I v dobe, kdy probiha napr sklizen, a nemusime mit starch o nebezpecna rezidua pokud dodrzime alespon dvoudenni ochrannou lhutu
V soucasnosti existuje nekolik komercne vyrabenych produktu –
Je mnoho osvedcenych receptur pro vyrobu extraktu nicmene zakladni recepty sou tyto :
- vodni vyluh 20g suchych rozdrcenych kvetu zalijeme 5-6 litry teple vody, nechame luhovat 3 hodiny, pote precedime pres platenko nebo filtracni papir a provedeme postrik
- alkoholovy extract 500g suche mlete drogy nechame luhovat po dobu 48 hodin v 5 litrech alkoholu (50 -80 %) Pote precedime a zredime vodou na 10 – 15 % roztok a postrikujeme.
Pro zvyseni samotne ucinnosti je mozne pridat do extraktu dalsi pomocne latky, ktere prodlouzi dobu zivotnosti a zvysi rezidualni ucinnost pripravku
V malopestitelskych podminkach je mozne pridat do jednoho litru postriku jednu cajovou lzicku repkoveho, sezamoveho ci jineho oleje . pote je nutne pripraveny postik radne protrepat, aby vznikla jemna emulze.
Dalsi skupinou latek rostlinneho puvodu, ktere lze velmi uspesne uplatnit v ochrane rostlin,jsou rostlinne oleje. Jsou slozeny predevsim z ruzne nasycenych mastnych kyselin. Nicmene velmi casto jsou v olejich dalsi biologicky aktivni latky ktere mohou zvysovat ucinnost oleju nebo dokonce predict ucinnost samotnych mastnych kyselin (napr olej ze semen rostlin Azadirachta indica)
Ich hlavni vlastnosti je schopnost rovnomerne vytvorit na hmyzim tele tenky film, ktery zabrani vymnene plynu, a hmyz ze tak udusi.
Velmi nadejne v ochrane rostlin se jevi ruzne smesi oleju s dalsimi rostlinnymi extarakty. Vyuziva se tim moznosti vyznamneho spolecneho ucinku nekterych latek. Lze tak dobre skloubit spectrum ucinku insekticidnich, fungicidnich a baktericidnich. Jeden pripravek proto muze vykazat celkovou pesticidni ucinnost.
Patri do druhe generace rostlinnych insekticidu. Hlavni ucinek azadirachtinu, ktery narusuje homeostazi hmyzich hormone, se predpoklada v miste syntezy a propusteni prothoracotrophickeho PTTH.
Azadirachtin pravdepodobne blokuje vylucovani tehto hormonalnich latek, coz zpusobuje nezvratne poruchy v obdobi vyvoje skudce, ktere konci obvykle smrti.
Krome toho azadirachtin zpusobuje u dospelcu poruchy pri pareni, neplodnost nebo snizeni plodnosti. Funguje jako silny antifidant a repellent.
Vsoucastnosti je na bazi azadirachtinu komercne vyrabena cela rada rostlinnych insekticidu.
Ucine latky maji jednu ne prilis dobrou vlastnost. Rychle totiz degraduji ve vode I vlivem slunecniho UV zareni.
Jelikoz rostline insekticidy na bazi azdirachtinu budou v nejblizsi dobe na ceskem trhu, je dobre upozornit na nekolikproblemu a pridat k tomu nekolik rad, kterymi je dobre se ridit pri vyberu na pouziti. Pri vyberu pripravku na bazi azadirachtinu se muzete setkat se dvema zakladnimi typy vyrobku a nekolika formulacemi kazdeho z nich.
Prvnim typem vyrobku – jsou extrakty ci oleje upravene primo z rostliny A.indica. tyto pripravky mohou mit ruzny obsah biologicky ucinnych latek a obvykle se uvadi v obsahu azadirachtinu. Ten muze byt v tomto pripade od 50 do 3000ppm. Muzeme se setkat s alkoholovymi extrakty anebo upravenym olejem. Jednoznacne je mozne rici, ze ucinejsi bude pripravek na bazi oleje nebot se v tomto pripade zuroci sznergicky ucinek mastnych kyselin s limonoidy.
Druhym typem pripravku – jsou exrakty ci oleje obohacene o prirodni ci technicky azadirachtin. Muzeme se setkat s obsahem 5000, 10 000, 50 000 ppm azadirachtinu. I zde se jedna o obohacene alkoholove extrakty nebo upravene oleje. Ze stejneho duvodu jako u prvniho typu vyrobku take tady je lesi volit radeji upraveny olej.
Pro beznou ochranu rostlin pro malopestitele postacuji prirodni neobohacene neem oleje a extrakty.
Je nutne si uvedomit ,ze insekticidy na bazi azadirachtinu jsou ucinne pouze na vyvojova stadia hmyzu , dospelce muze jen omezit v kladeni vajicek nebo ziru. Jejich ucinnost je tim vyssi cim nizsi vyvojove stadium skudcu je zasazeno.
Neem insekticidy jsou vynikajici prostredky ochrany proti vsem druhum beznychskudcu, jako jsou msice, trasenky, svilusky, molice housenky, mandelinka bramborova atd.
Rostliny cesneku asi neni nutne prilis popisovat, nebot se s nim setkavame temer denne v kuchyni
Jeho insekticidni ucinky jsou zname jiz ze stredoveku, kdy se cesnek puzival k ochrane zasob pred skudci. V 70 – 80 letech minuleho stoleti byly izolovany ucinne latky s insekticidnimi ucinky. Patri mezi ne napr 1-3 diphenyl thiourea a smes latek pod souhrnym nazvem allitin. Tyto latky po poziti hmyzem potlacuji aktivitu cholinesterazy u hmyzu. Dochazi tak k neodvratnym porucham hmyziho metabolismu,coz obvykle konci smrti.
Pro pripravu ucinneho extratku existuje nekolik overenych receptur. Nasledujici tri postupy jsou velmi casto pouzivany v zahranici, a lze je tedy povazovat za jedny z nejosvedcenejsich.
Asi 100g nasekanych nebo nahrubo rozemletych strouzku cesneku smichejte s 50 ml rostlinneho oleje a za obcasneho potrepani nechte macerovat 24 hodin. Pote pridejte ke smesi 950 ml vody a 10 ml tekuteho mydla. Smes protrepejte a uchovejte, nejlepe ve sklenene lahvy z tmaveho skla.
Pro samotny postrik rozredte precezenou smes s vodou 1:19 tj 50ml smesi 950ml vody. Pripravenou emulzi nalijte co postrikovace a za pravidelneho protrepavani postrikujte rostlinu az do uplneho skanuti z listu. Postrik provadejte nejlepe vecer anebo vcasne rano. Je dobre si predem na malem vzorku rostlin vyskouset jejich snasenlivost na postik .
100g jemne nasekanych strouzku cesneku smichejte s 200ml rostlinneho oleje a nechte 24 hod macerovat. Pote pridejte 0,5litru vody a 10 ml tekuteho mydla nechte jeste aspon hodinu macerovat. Potom smes prefiltrujte pres filtracny papir nebo platenko a smichejte s 10 litry vody ihned postrikujte podle pravidel popsanych v prvnim receptu .
Pokud se vam podari koupit cesnekovy olej, coz by nemel byt zas takovy problem , muzete pouzit nasledujici recepturu.
Asi 50 ml cesnekoveho oleje smichejte s 10 ml tekuteho mydla a 950 ml vody. Pripravenou emulzi nalijte do postrikovace a za obcasneho protrepani postrikujte az do skanuti z listu .
Moznosti pouziti :
Extrakty z cesneku lze pouzit tam kde nam nevadi ze cesnekova vune na rostlinach udrzi delsi dobu. Jsou t velmi ucinne proti trasenkam, sviluskam, msicim a molicim. Proti housenkam jsou ucinne pokud se nachadzeji v nizsich vyvojovych stadiich.
Krome isekticidnich ucinku maji extrakty z cesneku antibakterialni afungicidni ucinky. Z literatuty je znama dobra pusobnost proti listovym skvrnitostem a plisnim (plisni okurkove,rajcatove a proti padli)
Jak tak koukam tak vidim ze mnoho znas ma problemy se skudci,hmyzem atd.... a mnoho znas nato pouziva nejaky chemicky blivajz...ovsem priroda si vzdy dokazala sama poradit, tak sem rozhodl ze zde sepisu par navodu, ktere vam pomohou se zbavit skudcu bez chemie.
Přesličkou proti plísním
Přeslicka je planě rostouci bylyna v srpnu dosahuje maximum kyseliny křemičité, která ničí plísen a všeobecne posiluje rostlinky.
Na připravu přesličkového postřiku potřebujeme:
100g čerstvé nebo 15g sušené nati(stonek s listy)
1L vody
Jak na to:
nasbiranou nat dame na 24 hodin do vody,durhy den vše pul hodiny převařime a po vychladnutí přecedíme a koncentrát zředíme v poměru 1:4 a mužeme začít ošetovat.
Česnekem proti plísním a mšicím
Již dlouho je nám znamo že česnek ma baktericidní a fungicidní učinky a navíc jeho zapach odpuzuje hmyz a mšice, jak rikame mi vedci "Všchno je na neco,česnek je na všechno".
Na připravu česnekového postřiku potřebujeme:
25stroužků česneku
1L vroucí vody
Jak na to:
25stroužků česneku nasekáme a zalijeme horkou vodou v nadobe ktera udrzuje teplo a nechame 15-30minut odstat, potom roztok precedíme přes husté síto.Neředěný roztok pužijeme na napadené rostliny,jednou za dva až tři týdny zopakujeme.
Vratičem proti škůdcům
Vratič je bylyna bohata na eterické oleje,třísloviny a glykosidy.Sklízí se behem kvetení a je učinný proti roztočům,mšicím,obalečům atd...
Na připravu vratičového postřiku potřebujeme:
30g sušených květů
1L vroucí vody
Jak na to:
30g sušených květů zalejeme vroucí vodou a nechame 15-30minut odstat.Poté vyluh přecedíme a mužeme aplikovat na postižené rostlinky.(Doporučuji si nazbirat kvitky do zasoby.)
Upozornění tyto postřiky jsou sice biologické a chemicky nezavadné, ale přesto obasahují silné kyseliny a třisloviny to znamená že davkujeme opatrně a kontrolujeme ph muže se stát že květinku spalite!!!!
Tento přispevek neni zcela hotov bude upraven a rozšiřen.
nebaví váš kupovat drahé postřiky ? jste znechuceni ze všech pesticidů, herbicidů a jiných Cidů? další nájezdy mušek by vás doslova rozsekaly? vyzkoušejte naši metodu "nejlepší věci jsou zadarmo" !!!
... a když to nebude mít žádnej vliv tak běžte do obchodu ke konkurenci a je to
ne vždy to půjde podle představ. tak nějak s rozumem, rozumíme si
Nejsou tam jen rady okolo měsíčních fází, ale i rady které rostliny v sousedství zahání které škůdce....
Neberte to jako samozřejmé vítězství při dodržování, berte to jako alternativní, přírodní pomoc. Vždycky tu budou i jiné vlivy, které se podílejí na stavu kvality kytek.
* U znamená ubývající měsíc
* P znamená přibývající měsíc
vhodná doba na boj
PROTI ŠKŮDCŮM:
(připomínám, že to chce kvalitní podmínky - aby se např. na přemočený hlíně nevyskytovaly mušky apod.)
- U měsíc
- proti hmyzu v zemi ve dnech kořene (býk, panna, kozoroh)
- proti těm na povrchu ve dnech Raka (nebo blížence a střelce)
- radikálnější zásahy nejlíp v novoluní
HLEMÝŽDI - vyjímka: P měsíc ve štíru
PLEVEL
dny lva v P měsíci
- 18.červen v poledne = speciální datum (nechápu ale proč to nezkusit)
LETNÍ ČAS +1 - když se uvádí konkrétní hodiny taxi k tomu v létě připočítejte hodinu !
tzv "sousedství rostlin", který taky může pomoct ale asi málokdo to bude praktikovat
proti: pomůže:
běláskovi máta, šalvěj, rajčata, tymián
mšicím slunéčko 7tečné, řeřicha,kopřivy
roztočům maliny
mravencům kevandule, mrtvá ryba v zemi
plísním cibuloviny (nechápu)
další rada: Všechny rostliny, které už nechtějí růst (pokud mají dostatek místa pro kořeny samo), chřadnou nebo jsou nemocné, lze kolikrát úspěšně ošetřit při U měsící ve 4. čtvrtině, nejlíp za novoluní (pokud to čas dovoluje - samozřejmě že nebudu čekat na nov dokud mi kytka nechcípne, to jí radši ošetřím hned) - odstraníme špičku!
toť vše z mých poznámek, jestli vás to zajímá víc, zakládám podrobnější thread o pěstování s pomocí luny
v podpisu
Původní příspěvek od scorpicco jak dlouho před sklizní se může použít česnekový extrakt, aby se to neovlivnilo chuť výsledného produktu?
moje zkušenost je pouze se zeleninou a tam je česnekový smrad cítit (pro člověka) snad jen pár hodin po aplikaci, ovšem pro škůdce (pro jiné než je člověk) je cítit až dva týdny podle dávky a podle počasí samozřejmě.
ještě jiný recept:
1.
100 gramů nasekaných nebo nahrubo rozemletých stroužků česneku smíchejte s 50 ml minerálního nebo rostlinného oleje a za občasného
protřepání nechte macerovat 24 hodin. Poté přidejte ke směsi 950 ml vody a 10 ml tekutého
mýdla. Směs řádně protřepejte a uchovejte nejlépe
ve skleněné láhvi z tmavého skla.
Pro samotný postřik rozřeďte přeceděnou směs s vodou v poměru 1:10. Připravenou emulzi nalijte do postřikovače a za pravidelného protřepávání postřikujte rostliny až do skanutí z listů. Postřik provádějte nejlépe navečer, nebo časně ráno. Je dobré si předem na malém vzorku rostlin odzkoušet jejich snášenlivost k postřiku.
2.
100 g jemně nasekaných stroužků česneku
smíchejte s 200 ml rostlinného oleje a nechte den
macerovat. Po té přilijte 0,5 I vody a 10 ml tekutého
mýdla a řádně promíchejte.
Nechte alespoň hodinu ještě
macerovat. Poté směs přefiltrujte přes filtrační papír nebo plátěnko a smíchejte s 10 I vody.
Ihned postřikujte podle pravidel popsaných v prvním receptu.
3.
Pokud se vám podaří koupit česnekový olej, což by neměl být zas takový problém, můžete použít následující recepturu.
Asi 50 ml česnekového oleje smíchejte s 1 ml tekutého mýdla a 950 ml vody. Připravenou suspenzi nalijte do postřikovače a za občasného protřepávání stříkejte rostliny až do skanutí z listů.