Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Chcete pěstovat rostliny pod umělým osvětlením ale nevyznáte se v záplavě zářivek, výbojek?.
Trocha teorie
Světlo je záření složené ze záření různých vlnových délek, které se v určitém vlnovém rozsahu jeví lidskému oku jako barvy. Tak např. bílá barva je ve skutečnosti složená minimálně ze 3 barev o různých vlnových délkách (červené, zelené a modré).
Kromě fotosyntézy využívá rostlina modré světlo k fototropismu – rostlina redistribuuje vhodně růstové hormony a přizpůsobuje tak svůj tvar k intenzitě a směru právě tohoto záření, tak aby záření efektivně využila. Dále podle modrého záření dochází k otevírání průduchů.
- červené záření
Tuto oblast využívá rostlina jak k fotosyntéze tak k prodlužovacímu růstu stonku (natahování se za sluncem). Tady využívá rostlina poměru intenzit záření vlnových délek 660 (red)/735(far red) nm. Když se podíváme na absorpční křivku chlorofylu, vidíme že rostlina chytře využívá ostrou hranici této křivky. Pokud se rostlina nachází ve stínu jiné rostliny dopadne díky absorpci záření red chlorofylem stínící rostliny na rostlinu minimum záření červeného ( red ), ale dostatek záření infračerveného ( far red ) a rostlina se začne prodlužovat. Ikdyž má rostlina dostatek umělého osvětlení a převažuje far red „vytahuje“ se rostlina do výšky v domnění, že je zastíněná. Při opačném poměru rostlina zase roste do výšky pomalu. Proto je dobré mít poměr těchto složek záření vyvážený (podobně jako u slunečního záření viz. níže rozhraní visible-infrared, kdy tento poměr činí 1-1,2).
Osram:
Jak je vidět z obrázků warm white a cool white a interna vyzařují nejvíce energie uprostřed spektra takže nám jsou tyto barvy k ničemu. Z obyčejných zářivek se nejlépe jeví lumilux de luxe 950. Ze speciálních potom zářivky s barvou 77 FLUORA.
Dobré spektrum mají i metalhalidové výbojky např. HCI-T NDL (natural daylight) případně HQI-T/NDL (nic moc ale jde to). Jak je vidět spektrum je bohaté jak na modrou (kolem 400nm) tak na červenou(kolem 650nm). Také vyzařuje dostatek UVA vhodného pro tvorbu anthocyaninu (červená barva) – záření pod 400nm a infračerveného záření.
Hagen:
Od HAGENu se dobře hodí AQUA-GLO (vrcholy kolem 440nm a 660nm). Postrádá však UV a IR spektrum, které může ovlivňovat dokonalou vybarvenost a částečně i růst rostlin do výšky. Dalším problémem je malá účinnost viz. níže.
Sylvania:
Spektrum v podstatě identické s AQUA-GLO a FLUORA, takže platí to samé
Narva Bel:
Spektrum je nic moc, ale pokud není nic jiného po ruce tak to jde.
2. ÚČINNOST
typ zdroje světla...minimální výkon..maximální výkon...maximální účinnost (lm/W) bez ohledu na spektrum
kompaktní zář............3W......................50W.......................70
fluorescenč>ní zář......4W .....................150W?..................80
výbojky ...................50W....................2000W? ..............150
Obecně platí že čím větší je výkon zdroje světla tím větší je i jeho účinnost. Vyplatí se tedy místo dvou zdrojů (pokud to jde) dát zdroj světla pouze jeden s dvojnásobným výkonem.
Použitím 1x 40W GRO-LUX namísto 2x 20W GRO-LUX získáme světelný výkon o 240 lm vyšší. ( 1200lm - 2*480lm = 240lm )
Pro naše potřeby si pro srovnání vybereme zářivky vhodné pro naše účely (řazeno dle účinnosti):
AQUA-GLO 30W 650lm = 21 lm/W
GRO-LUX 30W 800lm = 26 lm/W
LUMILUX FLUORA 30W 1000lm = 33 lm/W
HCI-T/NDL 72W 5700lm = 79 lm/W
Když vezmeme v úvahu, že spektrum výbojky HCI-T/NDL je oproti AQUA-GLO odhadem o 50% horší (tj. fotosyntéza využije pouze 50% vyzářeného výkonu) oproti spektru těchto speciálních zářivek, stejně nám vyjde, že výbojka bude díky vysoké účinnosti oproti speciálním zářivkám o něco úspornější a navíc nám pěkně rostliny vybarví a rostliny budou na pohled příjemnější.
Jak je vidět velikost výbojek je malá a s tím souvisí i jejich teplota. Výbojky se při provozu velmi zahřívají, neboť ztrátové teplo které vzniká při hoření oblouku je na rozdíl od zářivek soustředěno na malou plochu cca (1-2cm baňka), ale pokud nemáte osvětlení uvnitř vitríny nemusí vás nějaké chlazení při výkonech 50 a 70W znepokojovat.
4.ŽIVOTNOST
Bohužel dobu životnosti konkrétních zdrojů světla výrobci neuvádějí, nebo uvádějí velmi přibližně. Přibližně :
Zářivkové trubice: 6 000-20 000 hodin
Výbojky (metalhalidové): 4 000 – 10 000 hodin
5.CENA
zářivky:
AQUA-GLO 20W 205Kč
AQUA-GLO 40W 341Kč
GRO-LUX 18W 157Kč
GRO-LUX 38W 231Kč
LUMILUX FLUORA 18W 251Kč
LUMILUX FLUORA 36W 254Kč
výbojky:
HCI-TS 70W/NDL 850Kč
Pro ty co dávají přednost zářivkám bych jednoznačně viděl jako vítěze OSRAM LUMILUX FLUORA ( čím větší výkon tím lepší ale také delší )
A ještě jedna dobrá rada na závěr:
Kvalitní reflektor je důležitý u každého osvětlení a pokud je nastaven tak aby směřovalo veškeré světlo na plochu s rostlinami dovede zvýšit světelný tok až na 200% (1 zářivka) případně 150% (2 zářivky hned vedle sebe). Takže kupujte osvětlení už s kvalitním leštěným reflektorem, vyplatí se to !!!
Samozřejmě je na našem k trhu k dostání více zářivek určených pro pěstování rostlin , nicméně jejich ceny případně dostupnost jsou tak extrémní, že se nemá cenu nimi tady zabývat .
budu i nadale bruslit po netu a hledat i spektra dalsich vyrobcu wybojek.....
Původní příspěvek od sqott mozna se me to powede ale neni lepsi si kupit trubyci o delce 60 cm s optimalnim spektrem a postawit ji do skrine??
na kvet pojedu sodika, na rust uz mam nachystany a zabudovany do skrine 6x 24w Osram Duluxstar (827 - 2700k warm white)..
vypada ze zarej hodne do zlutocervena, takze nevim esli je to idealni na rust, mel sem driv naky jiny usporky ktery byly vyrazne modry - cool white
edit: ono se to jmenuje duluxstar a ne deluxstar jak sem psal driv
graf to neni, ale pokud si nekdy meril spektrum optickym hranolem nebo homemade CD-krabico spektrometrem tak ti to ukaze neco podobnyho
presny to neni, ale da se z toho uplne krasne odhadnout v kterejch oblastech to nejvic zari