Grower Fórum: Homepage Grower Fórum: Homepage Diskuzní fóra Grower.cz

Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!

Při problémech s registrací nás prosím kontaktujte.
Uživatel  
Heslo
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu 
Grower.cz Grower.cz » Fórum » Nemoci Rostlin a Problémy » Píďalka podzimní (Operophtera brumata)
Slovník | F.A.Q. | Dnešní příspěvky | Fotografie z týdenního hlasování
1 2 3 »
Autor
Téma 
bubik
grandpappy

Karma uživatele bubik - 94% Pěstitelská

Registrován: Jan 2004
Příspěvků: 473  

pidalka podzimni Příspěvek č. 1

...zdravim vsechny venku pestujici kolegy - letos se mi (hlavne na hornich mladych listech...) zacaly objevovat vykousany mista a nekdy byla znicena vic nez tretina listu...dlouho sem nemohl prijit na to cim to muze byt, pac zadnyho cizopasnika sem nenasel a postriky obvyklymi sajrajty nepomahaly... po delsim patrani sem zjistil, ze to dela pidalka podzimni, ktera se letos brutalne premnozila...timto posilam diky do G shopu v Borivojce a prikladam neco o tomto milem zviratku...

Píďalka podzimní

latinský název: Operophtera brumata (L.)
slovenský název: Piadivka jesenná
německý název: Kleiner Frostspanner
anglický název: Winter moth, March moth



Zařazení

Třída: Hmyz - Insecta
Řád: Motýli - Lepidoptera
Čeleď: Píďalkovití - Geometridae

Hostitelské rostliny

Třešně, meruňky, slivoně, jabloně aj. listnaté dřeviny, okrasné rostliny.

Škodlivost

Na jaře požerky na mladých listech, květních poupatech, květech i plodech ovocných dřevin. V listech vykousané zpočátku drobné otvory, které se postupně zvětšují až zůstávají jen silnější žebra.

Hospodářský význam

Škodí hlavně na jaře. V některých letech přemnožení způsobuje holožíry. Gradace někdy trvá i několik let.

Popis

Přední křídla samečků jsou světle hnědá s tmavší kresbou. Zadní křídla světle šedá. Samečci měří v rozpětí křídel 3 cm. Samičky mají křídla zakrnělá, neschopná letu. Jsou hnědošedé a měří 8-10 mm.

Vajíčka jsou tupě oválná, 0,8 mm dlouhá s jemnou síťovou skulpturou, zpočátku světle zelená, později oranžová, před líhnutím tmavá.

Housenky jsou zelenavé až hnědavé. Po stranách mají 3 bílé a na hřbetě jeden tmavozelený pás. Dorůstají délky 3 cm.

Životní cyklus

Samičky pozdě na podzim šplhají po kmenech stromů a kladou převážně jednotlivě na větve a větvičky vajíčka. Housenky se líhnou v době rašení pupenů. Vykusují pupeny, květy a rašící lístky, později starší listy i plody. Listy i květenství spřádají a zdržují se uvnitř smotků. Ožírají i plody a základy pecek a jader, zvláště u třešní, slivoní a jabloní. V červnu se kuklí, většinou v půdě. Dospělci se líhnou v pozdním podzimu.

Ekologie

K přemnožení píďalek přispívá vlhké a chladné léto a dlouhý mírně vlhký podzim s nedlouhým obdobím mrazu. Naopak horký a suchý rok působí nepříznivě.

Nepřímá ochrana

Lepové pásy


1)Lepové pásy se umísťují na kmeny stromů podle návodu. Pásy se umísťují nejpozději v první polovině října. Snímají se v únoru.

2)Lepidlo se nanáší na kmeny dřevin nejpozději v první polovině října. Nanáší se špachtlí ve výšce 1-1,5 m nad zemí v souvislé 1-2 mm tlusté vrstvě v podobě 8-10 cm širokého prstence. Kůra dřevin před nanášením lepu musí být důkladně očištěna a uhlazena.

3)Lepovými pásy nebo nátěry musí být současně opatřeny i kolíky umístěné u dřevin. Lepové pásy i nátěry musejí být pravidelně kontrolovány a zbavovány přilepeného hmyzu i mechanických nečistot. Jsou-li silně znečištěny, je nutné je obnovit.

Termín ochrany

a) podle výskytu vajíček

Jádroviny a peckoviny se ošetřují při výskytu 1,5 a více vajíček píďalky podzimní na 1 m délky větévek. Hodnotí se 20 namátkově odebraných dvou až tříletých 20 cm dlouhých větévek (celkem 4 m) a výsledek se přepočte na 1 m délky. Jestliže se takto výskyt vajíček píďalek nezhodnotil, měla by být alespoň namátkově ověřena jejich přítomnost nebo na ni usuzováno z výskytu píďalek v minulém roce.


b) podle výskytu housenek

Jabloně se ošetřují v případě výskytu 4 a více housenek píďalky podzimní a třešně při výskytu 3 a více listožravých housenek ve 100 květních nebo listových růžicích. U ostatních dřevin kritická množství nejsou stanovena.

Insekticidy

ALSYSTIN 480 SC , BIOBIT WP , BIOBIT XL , CASCADE 5 EC , DIMILIN 48 SC , NOMOLT 15 SC , NURELLE D , TREBON 10 F , TREBON 30 EC

Old Post 21-08-2006 v 14:18 PM
bubik je offline   Profil uživatele bubik   Find more posts by bubik   Foto galerie člena bubik   Click here to Send bubik a Private Message   Add bubik to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bubik
grandpappy

Karma uživatele bubik - 94% Pěstitelská

Registrován: Jan 2004
Příspěvků: 473  

Příspěvek č. 2




...takhle to vypada...

Old Post 21-08-2006 v 14:19 PM
bubik je offline   Profil uživatele bubik   Find more posts by bubik   Foto galerie člena bubik   Click here to Send bubik a Private Message   Add bubik to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bubik
grandpappy

Karma uživatele bubik - 94% Pěstitelská

Registrován: Jan 2004
Příspěvků: 473  

Příspěvek č. 3




...a tohle to umi...

Old Post 21-08-2006 v 14:21 PM
bubik je offline   Profil uživatele bubik   Find more posts by bubik   Foto galerie člena bubik   Click here to Send bubik a Private Message   Add bubik to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Reggaemanista
Stálý Člen

Karma uživatele Reggaemanista - 71% PěstitelskáKarma uživatele Reggaemanista - 71% PěstitelskáKarma uživatele Reggaemanista - 71% Pěstitelská

Registrován: Jun 2006
Příspěvků: 362  

Příspěvek č. 4

Přesně to mám na kytkách taky ! Myslel jsem si že to jsou drepčíci, ale jak sleduju tak asi ne .Jednou jsem ke kytkám přišel a jednoho tohodle zmrda nachytal a samozřejmě . Díky, káčko putuje k tobě...

Old Post 21-08-2006 v 14:42 PM
Reggaemanista je offline   Profil uživatele Reggaemanista   Find more posts by Reggaemanista   Foto galerie člena Reggaemanista   Click here to Send Reggaemanista a Private Message   Add Reggaemanista to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bassman
Stálý Člen

Karma uživatele bassman - 84% PěstitelskáKarma uživatele bassman - 84% Pěstitelská

Registrován: Jun 2004
Příspěvků: 77  

Příspěvek č. 5

Ja jsem si vsiml jedne zajimave veci ze k veceru cca kolem 20hodiny se shlukuji u vrcholku,dela vam to taky nebo je to jen u me?Pak se daji celkem dobre zrusit.

Old Post 22-08-2006 v 09:25 AM
bassman je offline   Profil uživatele bassman   Find more posts by bassman   Foto galerie člena bassman   Click here to Send bassman a Private Message   Add bassman to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
current93
Stálý Člen

Karma uživatele current93 - 92% PěstitelskáKarma uživatele current93 - 92% Pěstitelská

Registrován: Aug 2006
Příspěvků: 86  

Příspěvek č. 6

Tak jsem pidalku u sve HH objevil taky! Peknej hnus letos - nejprve ve skleniku msice, pak nejhezci top44 samec a ted tohle! Moje prvni sklizen bude stat za prd!

Nejhorsi je, ze ta pidalka je takrka jako chameleon - uplne splyva s prostredim. Diky moc bubiku za tento thread! Zkousel nekdo nejakej bioprostredek na ne??? Jejich hledani a sbirani neni moc ucine...ta HH uz ma male palice, takze nechci ji nijak ublizit. Jo a dnes prave jsem nachytal jednu pidalku jak ozira palici, svine jedna premnozena. Nechci dopadnout jako na Sumave se svestkama a boruvkama!!!

Old Post 29-08-2006 v 12:52 PM
current93 je offline   Profil uživatele current93   Find more posts by current93   Foto galerie člena current93   Click here to Send current93 a Private Message   Add current93 to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Index
Stálý Člen

Karma uživatele Index - 79% PěstitelskáKarma uživatele Index - 79% PěstitelskáKarma uživatele Index - 79% PěstitelskáKarma uživatele Index - 79% PěstitelskáKarma uživatele Index - 79% Pěstitelská

Registrován: Jun 2003
Příspěvků: 195  

Příspěvek č. 7

takze sem asi dalsi obet pidalek,kua!a ládujou se mrchy solidne, bych neveril kolik toho dokazou sezrat!!!sakra co mam delat?!

Old Post 29-08-2006 v 21:48 PM
Index je offline   Profil uživatele Index   Find more posts by Index   Foto galerie člena Index   Click here to Send Index a Private Message   Add Index to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Reggaemanista
Stálý Člen

Karma uživatele Reggaemanista - 71% PěstitelskáKarma uživatele Reggaemanista - 71% PěstitelskáKarma uživatele Reggaemanista - 71% Pěstitelská

Registrován: Jun 2006
Příspěvků: 362  

Upozornění Příspěvek č. 8

citace:
Původní příspěvek od Index
takze sem asi dalsi obet pidalek,kua!a ládujou se mrchy solidne, bych neveril kolik toho dokazou sezrat!!!sakra co mam delat?!

Ty se ještě ptáš co máš dělat ? Vždyť tu máš o tom celý thread, kdyby sis ho pořadně přečetl, tak bys zjistil že na konci je seznam postřiků které můžeš použít :

citace:
Původní příspěvek od bubik
Insekticidy
ALSYSTIN 480 SC , BIOBIT WP , BIOBIT XL , CASCADE 5 EC , DIMILIN 48 SC , NOMOLT 15 SC , NURELLE D , TREBON 10 F , TREBON 30 EC

Old Post 30-08-2006 v 07:34 AM
Reggaemanista je offline   Profil uživatele Reggaemanista   Find more posts by Reggaemanista   Foto galerie člena Reggaemanista   Click here to Send Reggaemanista a Private Message   Add Reggaemanista to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
metalsodik
Macro Photography

Karma uživatele metalsodik - 97% PěstitelskáKarma uživatele metalsodik - 97% PěstitelskáKarma uživatele metalsodik - 97% PěstitelskáKarma uživatele metalsodik - 97% PěstitelskáKarma uživatele metalsodik - 97% PěstitelskáKarma uživatele metalsodik - 97% PěstitelskáKarma uživatele metalsodik - 97% PěstitelskáKarma uživatele metalsodik - 97% PěstitelskáKarma uživatele metalsodik - 97% PěstitelskáKarma uživatele metalsodik - 97% Pěstitelská

Registrován: Sep 2005
Příspěvků: 690  

Příspěvek č. 9

Pochvala Bubíkovi, konečně vím co mám taky venku. BIOL na to nepomáhá, taky to nezpůsobuje až tokovou škodu, ale v růstu to asi chce pořádnou chemku. konečně po dlouhé době pořádný příspěvek.

Old Post 31-08-2006 v 09:48 AM
metalsodik je offline   Profil uživatele metalsodik   Find more posts by metalsodik   Foto galerie člena metalsodik   Click here to Send metalsodik a Private Message   Add metalsodik to your buddy list     Navštiv homepage uživatele metalsodik! Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Host
Host


Registrován: N/A
Příspěvků: Žádné 

Příspěvek č. 10

Jasný, taky jsem je měl. Za čtyři dny, co jsem byl na fesťáku mi z matkárny udělaly záhon s kedlubnama po běláscích.
Okamžité opatření: manuální sběr (pokoj jejich památce), postříkání kytek výluhem z Amanita muscaria.
Dnes ani jedna, okousané listy se nevzpamatovaly. Všechny jsem ostříhal, kytí znovu obrazily.

Old Post 03-09-2006 v 15:30 PM
              Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
current93
Stálý Člen

Karma uživatele current93 - 92% PěstitelskáKarma uživatele current93 - 92% Pěstitelská

Registrován: Aug 2006
Příspěvků: 86  

Příspěvek č. 11

Ten vyluh z mochomurky cervene zkusim, diky za tip!!

Old Post 03-09-2006 v 18:06 PM
current93 je offline   Profil uživatele current93   Find more posts by current93   Foto galerie člena current93   Click here to Send current93 a Private Message   Add current93 to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
current93
Stálý Člen

Karma uživatele current93 - 92% PěstitelskáKarma uživatele current93 - 92% Pěstitelská

Registrován: Aug 2006
Příspěvků: 86  

Příspěvek č. 12

Jenze ony ty hnusky baztej i palicky...mochomurku jsem nesehnal a manualni sber neni az tak ucinej - kazdej den jich sejmu tak 10-15 a jsou tam porad nove a nove...jsou premnozeny i v okoli svinky jedny...a chemky se bojim kvuli palicim...

Old Post 10-09-2006 v 21:45 PM
current93 je offline   Profil uživatele current93   Find more posts by current93   Foto galerie člena current93   Click here to Send current93 a Private Message   Add current93 to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
gambler
Stálý Člen

Karma uživatele gambler - 85% PěstitelskáKarma uživatele gambler - 85% PěstitelskáKarma uživatele gambler - 85% Pěstitelská

Registrován: Jun 2006
Příspěvků: 115  

Příspěvek č. 13

Ja mel letos na kytkach taky takovy potvory. Nevim jestli jsou t ony, ale palicky mi nebastily. Jenom vetsi listy a prislo mi, ze pryskyrice jim vyslovene nechutna. Jenom po nichzustavaj mraky malickatejch cernejch hovinek. Pokud to teda neni neco jinyho.

son of a god
out 06- sklizeno kopinatkyout 07- ww, aurora indica, swiss sativa

Old Post 11-09-2006 v 06:56 AM
gambler je offline   Profil uživatele gambler   Find more posts by gambler   Foto galerie člena gambler   Click here to Send gambler a Private Message   Add gambler to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Host
Host


Registrován: N/A
Příspěvků: Žádné 

Příspěvek č. 14

Manuální sběr je dobrej, ale jeden den jsem si myslel, že jsem je všechny vysbíral a druhý den jsem zase nějakou našel. Takhle to pokračovalo cca 6 dní. První jsem sbíral ve velikosti 4mm(absulutně nejsou vidět - mimikry), ty poslední už ve velikosti 2cm.
Malý vykousávaly povrchoový dírky v listech. Ty vypadaly, jako by ztratily chlorofil. Ty větší už se s tím nes*aly. Listy jakékoliv velikosti, styl alá bělásek.
current 93: vyraž do jakýhokoliv lesa, kde je nějakej listnáč a nemůžeš nenajít (já najdu kdykoliv)

Old Post 11-09-2006 v 07:41 AM
              Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
current93
Stálý Člen

Karma uživatele current93 - 92% PěstitelskáKarma uživatele current93 - 92% Pěstitelská

Registrován: Aug 2006
Příspěvků: 86  

Příspěvek č. 15

bydlim v oblasti litovelskyho pomoravi - lesy jsou tady v okoli dost na nic...ale budu muset se nekam vydat na kole dal, kdyz mochomurka tedy zabira...dik

Old Post 11-09-2006 v 08:18 AM
current93 je offline   Profil uživatele current93   Find more posts by current93   Foto galerie člena current93   Click here to Send current93 a Private Message   Add current93 to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
bubik
grandpappy

Karma uživatele bubik - 94% Pěstitelská

Registrován: Jan 2004
Příspěvků: 473  

Příspěvek č. 16

citace:
Původní příspěvek od indicky-konopi
Nejlepši je prostě tyhle pídalky vyzbírat, aspoň tak jsem to udělal já u lampy, popřipadně ke stonkům dát lepový desky, IMHO u venkovek ty dirky v listech, až zas tolik nevadí jako u lampy...



...kamo jestli mas pidalky pod lampou tak je to fakt HC...to bys tam moh vobjevit treba i krtka...

Old Post 11-09-2006 v 09:10 AM
bubik je offline   Profil uživatele bubik   Find more posts by bubik   Foto galerie člena bubik   Click here to Send bubik a Private Message   Add bubik to your buddy list     Upravit/Smazat Příspěvek   Odpovědět s Citací  
Veškerý čas je GMT. Aktuální čas: 20:41 PM. 
Založit Nové Téma  Odpovědět k Tématu
1 2 3 » 
Pošli Téma Kamarádovi E-mailem | Vytiskni Téma | Pohlídej mi Téma | Přidej Téma do Záložek

Hledat v Tématu:
 


Grower.cz | Veškerý obsah (c)2000 - 2003 Grower Team | Kontaktujte nás
Powered by: vBulletin - Copyright ©MM - MMII Jelsoft Enterprises Limited.

Design, Custom Scripts & DB Optimization by carlos
Page generated in 0.4106380 seconds with 28 queries.
Magazín - Growshop Rozcestník - Suvenýry - Sponzoring - Archív