Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Před 2 roky pro mě slovo hydroponie představovalo něco mystického, tajemného! Paxem objevil www.grower.cz a něco začal studovat… Pročetl jsem komplet FAQ i většinu threadů, dalo to celkem práci… V několika threadech lidi psali o systémku Simple Bowl z www.hydroponieplus.cz. Zvědavost mi nedala a 2 kousky jsem objednal. Do začátku ideální – není to velká investice a člověk aspoň pochopí a naučí se s hydrem trochu zacházet…
Během prvního indooru se mi podařilo udělat většinu začátečnických chyb – častá úprava pH, až vylítlo EC (úprava i 2x denně ) a podobný krawiny, za který bych si asi dneska dal pohlawek!
SB je do začátku výbornej, ale jaxi neuspokojoval moje představy ohledně využití prostoru ve skříni… Předtím jsem ještě po stranách měl truhlíky a zkoušel pěstovat organicky. Aneb trocha fauny ve skříni neuškodí!!!
Už při druhém indooru jsem provedl menší zlepšovák. SB je složen ze dvou přepravek, které jsou na sobě… Když takhle stojí, má něco přes 40 cm… Když nemáte vysokou skříň, problém! Kytky pak můžou mít málo místa. Spodní přepravku jsem drze nahradil mnohem menší vaničkou, která se mi vešla pod skříň, vyvrtal díry do podlahy skříně a ejhle, víc jak 20 cm místa na vejšku!
Nicméně i tak nebyla spokojenost, proto vzniklo UVH (Udlákovo Vlastní Hydro)! Bowly jsem zapůjčil, ať se učej další!
Zjistil jsem, že 2 bowly jsou dobrý, ale dál mi nestačej – všude byla spousta nevyužitýho prostoru. Chtěl jsem se pak na hlínu vykašlat a rozjet ve skříni komplet hydro založený na podobným principu jako SB… Další bowl bych tam nacpal, ale už jsem nevěděl, kam bych dal další nádržku (živit 2 bowly z jedný 10 litrový nádržky jsem fakt nechtěl) a prostě moc komplikací. Půdorys skříně je 95x55 cm a lákalo mě zkusit tam dát květníky 20x20cm, na výšku mají 28. 8 kusů ideálních!
Nastal problém, co s roztokem… Nechtěl jsem opustit cirkulaci, ale říkal jsem si, že řešit odvody odpadu pomocí trubek a tak nebude pro mě zrovna ideální. Nejvíc jsem se obával ucpávání atd… Tak mě napadlo udělat sběrnou vaničku, která bude odtékající roztok z květináčů sbírat a odvádět zpět do nádržky s krmivem. Jelikož mě baví pěstovat víc odrůd najednou (samo každá kvete úplně jinak, než se mi hodí), tak jsem chtěl mít systémek se dvěma nezávislými roztoky, abych dávat dva různé roztoky…
Vanička je 50x90 cm (abych max. využil prostor ve skříni, ale ne nadoraz), sběrnou část má 10 cm vysokou. Každá půlka má vlastní čerpadlo, nádržku, odvod a je oddělená vodotěsnou přepážkou. Uprostřed po podélné straně jsem nechal udělat vystouplou část, o kterou mám opřenou trubku s kapilárama…
Vaničku jsem si navrhl sám, nechal vyrobit ve firmě, která se zabývá svařováním plastů... Nic těžkýho to asi pro ně nebylo, druhej den jsem to měl hotový… Dal jsem za to teda 7 kil, ale spokojenost! Dokonce mi i zavařili odtokové trubečky, stačilo jim dát správný souřadnice… Btw další díry jsem do podlahy skříně nechtěl dělat, taxem použil otvory ještě od bowlů.
Změnil jsem i nádržky, 10 litrů bylo nahrazeno 20-ti! Stačila obyčejná nízká přepravka… (Akorát se s tim debilně manipuluje – většinou pocákám sebe i půlku sklepa)
Čerpadla jsem sháněl dlouho, chtěl jsem původně nějaký menší jako byly u bowlu, jenže to by nemuselo utáhnout (oproti bowlu tahám roztok mnohem výš). Nakonec jsem objednal z netu POW300/4 s filtrem, průtok asi 2000 l za hodinu. Když jsem to pustil poprvý, potopa! Šíleně silný, musel jsem rychle začít shánět redukce s ventilem, abych mohl regulovat průtok. Podařilo se! Železářství plně uspokojilo moje choutky. Hadice jsou normální zahradní ¼“ myslim…
Začal jsem řešit, jak moc by to mělo protékat… Někdo tvrdí, že cirkulovat je blbost, někdo zas ne… Já zas tvrdím, že když se cirkuluje, člověk může dle EC cirkulovaného roztoku odhadnout, co se s kytkami děje, že jsou třeba přežraný a potřebujou enzymy atd… Proti tomu stojí například názor, že kytkám nedávám po celou dobu maximum (podle mě si stejnak potřebujou trochu oddechnout). Většina lidí mi radila, abych to nastavil tak, aby byl prakticky minimální odpad… 2 dny jsem to zkusil, než se začaly zasírat kapiláry! Nemám čas na to, abych u toho 5x denně čuměl, jestli se to někde neucpalo, takže jsem to našťavil na trochu větší průtok a pohoda. Roztok proteče květníkama přibližně do minuty a jde zpět do nádržky. Za 2 měsíce jsem neměl ucpanou kapiláru!
Krmení probíhá jednou za 3 hodiny po dobu 15 minut – prostě jeden zoubek na mechanickejch spínačkách. Zkoušel jsem několik digitálních hodin a měl jsem s nima dost problémy – indukce je svině a prostě se mi čas od času vynulovaly a hlavně pak už nespínaly! :grr: Takže jsem je nahradil spolehlivejma mechanikama!
Velkou výhodu vidim v univerzálnosti. Můžu tam teď dát jakýkoli květník nebo třeba zkusit SOG z PET lahví… Stačí jen vyměnit trubku s kapilárami a nádoby!!! Nic víc.
Tenhle systémek je poměrně náročnej na čistotu, lehce v další části popíšu některý nezbytný rituály pro co nejefektivnější a bezproblémový chod… GROWEŘI–PRASATA (tzn. který absolutně serou na čistotu boxu, růmu a všeho) MOHOU TUTO PASÁŽ PŘESKOČIT!
Takže něco k té hygieně! O desinfekci skříně po každým indooru psát asi nemusim, popíšu přípravu hydra… Někde jsem už tady podobný žblechty psal, daj se najít na groweru. Ale takhle to bude pohromadě.
Jako pěstební médium používám keramzit + velkou RW kostku, do které vkládám malou RW se zakořeněným řízečkem.
Příprava keramzitu je podle mě nejdůležitější, od toho se dál odvíjí, v čem budete pěstovat – jestli to bude téměř chirurgicky čistý prostředí nebo chlív!
Keramzitu jsem nakoupil kotel, však 8 květníků po 7 litrech už něco pojme! Keramzit sám o sobě je dost uprášenej a má tendenci zvyšovat pH roztoku.
Doporučuju na 2 dny vysypat keramzit do nějaký lázně s vodou s upraveným pH kolem 4,0. Pak použít jen ty plovoucí kusy + větší ze dna. Zbytek vyrazit, je to jen bordel! Dám keramzit do květníků, pak velkou RW a celý to pořádně propláchnu hadicí, dokud nepřestane odtékat humus… Jak teče čistá voda, je květník jakž takž připraven. Tohle je potřeba udělat s každým kusem… Čím víc a déle, tím líp.
I když tohle provedete, do roztoku se stejně vždycky nějaká nečistota dostane. Prostě se mi ten keramzit ještě nikdy nepodařilo vyčistit tak, aby pak neswinil.
Roztok měním každý týden. Pokaždé důkladně mechanicky čistím vaničky pro roztok, většinou na dně plave trochu bordelu z keramzitu, kořenů, nějakej ten hmyz atd…
Čistota je velmi důležitá, v nádržce s roztokem mám ponořená čerpadla a nechci cirkulowat brajgl, ucpat si trubky a kapiláry a poslat na věčnost čerpadla.
Vrchní vaničku, která sbírá roztok z květináčů nečistím, vlezly mi tam kořeny… Ale jsou ok. To pořešim časem!
Připravil jsem si 8 řízečků z vlastní zahrádky. Mám rád variabilitu při degustacích, takže je každej řízeček z jiné odrůdy. Vybral jsem modely, které mají přibližnou dobu květu v rozmezí 50-60 dnů:
Orange Bud
Belladonna
G13 Black Widow x Blue Widow
Northern Lights
Mazar
Black Domina
C4
Federation Romulan x Orange Crush x G13
Kořínky vylezly bez problémů, tak jsem zasadil… Dále popíšu jednotlivý kroky během pěstění + podělím se o pár zajímavostí, které by někoho mohly zajímat.
Během vegetace jsem míval hlavně ze začátku velký problémy. Hlavním důvodem byla malá vlhkost (vim, že je malá, ale ani jsem ji neměřil, protože bych stejnak zjistil to, co už vim ). Zvlhčovačku jsem pořizovat nechtěl, protože by jednoduše nebyla kam dát…
Zkoušel jsem uříznutou PET láhev a igelit. S igelitem jsem měl větší úspěšnost (resp. 100 %), s flaškami ne-e…
Pro udržení vlhkosti používám igeliťák. Aby nějak neobtěžoval kyti, dávám kolem 2 špejle, aby ten igelit třeba neležel na listech. Pak to přikopim a občas – 2x denně za tmy - postříkal Rhizotonikem.
Během vegetace svítím 250W metalhalogenidem + 2x18W Special Bio od Narvy. Jestli máte nějaký prašule navíc, ten metlák je fakt znát, řízky se chytaj úplně fantasticky, zdá se mi, že ani tak netopí jako sodík a kytky dělaj nádherně nízký patra.
První týden krmím jen vodou a kořenovým stimulátorem od Bcuzz. Dodržuju dávkování 1ml na litr a od té doby, co ho používám mi ještě nezdechnul řízek! Další týden už dávám ½ koncentraci AH pro růst + poloviční dávku kořeňáku a třetí týden plnou dávku AH.
Pařníčky jsem odstranil zhruba po 10 dnech, kdy se kytky v poho chytly a narostlo jim nějaký to patýrko. Od té doby jsem používal k postřikování Phyt-Amin a taky jsem jim pustil cirkulační větrák. Dřív ho nepouštím, nechávám řízky v klidu povyrůst.
Každá odrůda rostla trochu jinak, asi nejpomalejší byl Mazar (podle mě nějakej defekt RW kostky a nechtělo se mu prorůst), naopak Orange Bud a C4 poznaly 2x techniku FIM, aby je opozdilci aspoň trochu dorostli.
Třetí fotka je ze 17. dne 18/6. Nechal jsem je na růstu rovných 21 dní! Woko bere!
Na květ dávám ze začátku 250W sodík, v pozdější fázi při tvorbě palic dávám 400W.
250W používám obvykle první 3 týdny květu. Svítím navíc těma zářivkami, takže kytky mají aspoň něco z modrého spektra… Hnojim dle návodu, vždycky 1-2 dny před výměnou hnojiv jsem doléval roztok s trochu větším množstvím CannaZymu, což se mi fakt osvědčilo! Předtím jsem každých 14 dní dělal očistnou kůru, tohle je rychlejší a efektivnější a kytky se chovaj úplně stejně v obou případech (podle naměřených a porovnaných EC hodnot). Takže by se dalo říct, že jsem hnojky lehce naředil enzymama. Ale kytkám evidentě chutná a to je hlavní.
Měl jsem taky udělaný experimentální pletiwo , takže jsem ho rozstříhal na 6 kusů (víc by fakt nebylo) a použil je na 6 mršek. Kytky se pak výborně tvarujou a i s kolínkama se pak líp pracuje… Doporučuju vyzkoušet!
Druhá fotka je o týden později, právě už s pletivem. Když jsem kytky přepínal, byly zhruba stejně vysoký. Už týden po přepnutí je vidět, že takový OB bude howado!!!
Celou dobu jsem se snažil dodržovat dávkování hnojek dle návodů, kytky jely v pohodě, nepálily se a popravdě jsem s nima měl dost práce je naohýbat, zastříhat, aby měly nějakej tvar a moc nestínily ostatním…
Možná někoho bude zajímat, proč zastřihávám listí. S Hyenou jsme vedli několik debat ohledně zastřihávání listí. On říkal, že viděl pořad v tv a tam tvrdili, že když se kytkám zastřihává listí, taxi myslí, že je něco žere a snaží se zesílit a dochází ke stimulaci růstu. Nepoužívám žádný pekelný watáže, takže to s prosvícením není moc růžový. Zkusil jsem hodně experimentů: list pryč, půlka listu pryč, větší a menší půlka pryč i totální džungli! Jako nejefektivnější způsob úpravy rostlin mi přijde právě zastřihávání konců listů.
Proč ne jinak:
Džungle – malá lampa to neprosvítí, poznáte na výnosu! Bude to bída. Zkoušel jsem na základě debat na overgrow, kde tvrdili, že střihání listí šíleně brzdí kytku a tak… Bla bla. Tudy cesta nevedla.
Ustřižený list – chyba! Je pro kytku zásobárnou živin a hlavně je zde kvůli fotosyntéze. Kytka listí potřebuje. Když jí list vezmete, poznáte na výnosu! Palička jak králičí bobek!
Ustřižena více jak polovina čepele – to už je pomalu to samý jako když ten list rovnou ustříhnete.
Takže se mi nejvíc osvědčilo zastřihávat konce listí tak, aby zbyly zhruba 2/3 zeleně. Takovej můj tip! Viz. poslední 2 fotky – model G13BWxBlue Widow, kde je vidět, rozdíl ve velikosti paliček na první pohled! Listí v levé části jsem prostě musel odstranit, jinak by byla Belladonna jak pod slunečníkem a budu sklízet bobky!
Během prvních 3 týdnů po přepnutí kytky obvykle v hydru narostou docela vydatně, v týhle fázi je důležitý je dobře zastřihávat, zaštipovat a ohýbat. Když ne teď, dokud jsou ještě stonky relativně měkký, tak pak už to spíš bude o lámání!!!
Zhruba na 21. dni 12/12 jsem změnil watage a dopřál jim 400W.
Kytky dostaly 400W, navíc PK13+14 dle návodu. Rozhodl jsem se taky trochu změnit dávkování AH. Na chatu jsem se snarkem probíral přidávání grow-složky během květu a taxem se rozhodl, že zkusím dávat GROW menší a menší dávku, abych ke konci květu na posledních 14 dní před nasazením RIPENU úplně vysadil. Týdně jsem snižoval o 50 %. Takže jsem ho použil ještě 14 dní navíc oproti normálu. Paličky narostly větší, záleží, jak se nafouknou.
Doporučuju vyzkoušet přidávat GROW i během květu a postupně snižovat…
Původně jsem měl naplánovánu sklizeň na zhruba 60 dní. Jenže já raděj takový ty speedy modely, takže jsem se v průběhu květu rozhodl, že je sprovodím o týden dřív. Pro mě je rozhodující stav, výnos mě až tak nezajímá! Nikdy totiž nezapomenu na to, co jsem zažil za mazec po Orange Budu, kterýmu jsem na 23. dni květu zlomil nešťastnou náhodou hlavní stonek a vyhulil to! Too trippy!!!
Nakonec jsem teda ani nedodržel dávkování PK, protože jsem to všechno posunul. No – stane se! Poslední PK týden dostaly 150 % dávku (+ byla lehce nadstandardní AH dávka) a nic. V pohodě to ustály.
Zhruba 14 dní předtím, než dostanou RIPEN, vyměním zářivky za Reptistary od Sylvanie – aspoň přidám trochu UV. Sice málo, ale aspoň něco…
Pak přišel RIPEN. Používám ho 4. indoor. Osvědčilo se mi používat ho pouze týden, další dny (dle návodu doporučují používat 10 dní) jsou k prdu, kytka je úplně přežraná. Vypozorováno u předchozích 4 indoorů. EC pak prostě stagnuje, spíš si pak kytka bere vodu, protože hodnoty rostly! Doporučené dávkování 4ml/litr dá EC kolem 1,5, doporučuju v klidu dát 6 ml na litr a budete mít EC lehce přes 2,0.
Na závěr dávám na 2 dny CannaZym + kyselinu citronovou a ještě je tak 1 den nechám o vodě a další den o hladu a tmě! Paxe dou houpat a já !!!
P.S.: Jestli se vám zdá, že jedna větev u C4 je popálená, tak fakt je, newim od čeho, ale pokaždý mám vždycky něco málo popálenýho! Pokaždý – asi tradice!
No a na závěr vám ukážu jednotlivý kytky v celé jejich kráse. Degustace proběhnou až časem, až to pořádně oschne. Fotky v týhle části jsou ze dne D – mají asi 10 hodin před poprawou! Jako měřítko můžete použít třeba výbojku… Docela welký salámy!
Chtěl jsem zkusit v další várce SOG s PET lahvema, ale bohužel jsem provařenej a s growingem momentálně KONČÍM!!! Už i to blbý hulení před oblíbenou hospodou (úplně mimo bydliště) vyvolává spoustu otázek a lidi se pak serou, do čeho nemaj, pindaj, spekulujou a vůbec… BACHA NA DŮCHODCE!!! Neříkám, že končím napořád, ale na čas to určitě vypnu. Až se zařídím trochu jinak, možná se wrátím…
Pokud by se tady našel nějakej koumák – může tu pak podiskutovat, jak by případně šlo UdLo hydro udělat jako nadstavba NFT systému!
Nejsem spokojenej s tím, že vylezly kořeny z květníků. Podle mě by mohly pokračovat v dalším hydru – právě mě napadlo NFT… Myslíte, že by se pak dalo ty květníky postavit na systém NFT, tzn. do květníků dripovat a zbytek by bylo nonstop cirkulační NFT? NFT by se samo muselo nechat svařit na míru…
Ještě by se našly další mouchy, ale tohle je momentálně problém číslo 1, kterej bych někdy v budoucnu rád odstranil! Pokud by se totiž ty 2 systémy zkombinovaly, narostly by podle mě úplně gigantický kořeny, což by ve výsledku bylo poznat i na palicích… Jenže zas pak nepůjdou dát ty PETky… A další problém!
Mějte se, pěstujte, nehádejte se a hlavně bacha na prowar!!!
Mazar se mi ze všech kytek povedl nejmíň! Asi byla nějaká špatná RW kostka, dlouho se nechtěl chytit a kořenům trvalo hodně dlouho, než dosáhly dna květníků. Vyrostla z něj taková bonsajka – pro srovnání – květník je vysokej 28 cm!
Výnosově teda rozhodně nic moc, cukruje a smrdí ale parádně!
Black Domina byla od začátku naprosto perfektní genetika. Rychle pustila kořen, chytla se v hydru bez problémů a prakticky nejrychleji (je vidět jako skoro největší macan před přepnutím) a v květu taky byla bez problémů. Paličky jsou spíše menší, ale hlavní stonek přeci jen udělal jakejž takejž salámek!
C4 měla ze začátku trochu problémy se chytit, ale překonala to, nakonec jsem ji musel 2x zaštípnout, protože začala moc ujíždět ostatním! Výnosově nejlepší model z várky, uvidíme, jakej dá stav. Zaštípnutí se vydatně projevilo na výnosu, udělala několik macatých salámů!
Federation Romulan x Orange Crush x G13 jsem pěstoval v předchozím indooru. Tentokrát měl ze začátku problémy, trošku mu to trvalo. Vyrostla z něj nádherná indika, výnos je opět velmi malý, podprůměrný, ale z týhle potvory se dá v pohodě hulit i listí! (kdo ochutnal, ví, kdo ochutnal a nevěděl, tak si moc šmakowal + několik lidí to odprasilo) Opět je pekelně pocukrovaná a pekelně smrdí – zas takovej petrolejovej smrad!
Northern Lights je prostě parádní indórofka. Neměl jsem s ní vůbec problémy, nádherná kytka s velmi pravidelně zubatýma listama, výnosově průměr. Podle mě by byla vhodná na SOG…
G13 Black Widow x Blue Widow jsem taky pěstoval předtím. Tentokrát byla o poznání divočejší a hodně se mi osvědčilo narvat ji do mříže! Perfektní SCRoGofka! Výnosově se oproti minulosti dost polepšila!
Belladonna ze začátku rostla celkem nenápadně, nikam neletěla, ale ani nevypadala na umření. Výnosově bych řekl, že je lehce nadprůměrný model a kdyby jí nestínil ten Orange Bud, tak by asi dopadla ještě líííp. Jsem na ni velmi zvědavej, nádherně voní.
Orange Bud jsem taky pěstoval předtím s křížencema G13 a musel jsem ho dát znova, protože hodně dobře roste, dobře vynáší a šíleně zkuřuje!!! Tentokrát to fakt přehnal, musel jsem ho 2x zaštípnout a stejně vylítnul jako prase. Vítěz, co se výnosu týče – jen jsem ho nechal bez dozoru, už se válel na zemi! Palice těžký jak prase, musel jsem je podvazovat. Fakt howado! Hyena – keep the genetics!