Host
Host
Registrován: N/A
Příspěvků: Žádné
|
článek Possible hepatotoxicity of chronic marijuana usage
http://www.scielo.br/scielo.php?pid...bstract&tlng=en
snad je to přeložený dobře a omlouvám se za neučesanost slohového stylu a za případný překlepy
http://www.scielo.br/scielo.php?pid...bstract&tlng=en
Sao Paulo Medical Journal, ISSN 1516-3180
Borini, Paulo; Guimaraes, Romeu Cardoso; Borini, Sabrina Bicalho
Možná hepatotoxicita chronického užívání marihuany
Sao Paulo Med. J., May 2004, vol.122, no.3, p.110-116. ISSN 1516-3180
Hepatotoxicita je potenciální komplikace užívání různých nelegálních drog, možná je jejich následkem na jaterní metabolismus, ale tyto informace jsou v lékařské literatuře řídké.
Cílem studie bylo zkoumat výskyt klinických a laboratorních jaterních změn u chronických uživatelů marihuany, při užívání jak samotné marihuany, tak ve spojení s dalšími legálními i nelegálními drogami. Studie byla prováděna mezi 123 pacienti hospitalizovanými v Hospital Espírita de Marilia (Marilia, São Paulo, Brazílie) od října 1996 do prosince 1998. Pacienti byli rozděleni do tří skupin: 26 (21%) užívalo pouze marihuanu, 83 (67,5%) užívalo marihuanu a crack a 14 (11,4%) konzumovalo marihuanu a alkohol.
Pacienti byli vyšetřeni klinicky se zvláštním důrazem na typ užívané drogy, způsob její aplikace, věk při začátku užívání, délku a způsob užívání, přítomnosti tetování, žloutenky, hepatomegalie a splenomegalie.
V séru byl stanoven obsah úplných (total) proteinů, albuminu, globulinu, celku (total) i frakcí bilirubinu, AST a ALT, alkalické fosfatázy (AP), gama-glutamyltransferázy a protrombinové aktivity.
U pacientů, kteří užívali pouze marihuanu, byla pozorována hepatomegalie u 57,7% a splenomegalie u 73,19%, lehce zvýšený AST (42,3%), ALT (34,6%) a AP (53,8%). Mezi třemi skupinami nebyly výrazné rozdíly v prevalenci hepatomegalie, splenomegalie a hepatosplenomegalie. Skupina užívající marihuanu i alkohol vykazovala nejvyšší prevalenci změn a nejvyšší hladinu aminotransferáz. Průměrná hladina AP byla nad normálním stavem u všech skupin.
Chronické užívání marihuany, jak pouze jí samotné, tak ve spojení s dalšími drogami, bylo spojeno s jaterními enzymatickými i morfologickými změnami. To naznačuje, že kannabinoidy jsou látky potenciálně hepatotoxické.
Vysvětlivky:
hepatotoxický – označuje látky poškozující játra
hepatomegalie – zvětšení jater
splenomegalie - zvětšní sleziny
hepatosplenomegalie – současné zvětšení jater a sleziny
AST – aspartátaminotransferáza (aspartáttransamináza), enzym, jehož množství (aktivita) v krvi se zvyšuje zejména u akutního infarktu myokardu nebo u těžšího poškození jater se zánikem buněk, těžší cirhóza aj.
ALT – alaninaminotransferáza, Enzym, jehož aktivita v krevním séru se zvyšuje zejména u jaterního poškození, je citlivější a specifičtější než AST
prevalence – počet existujících nemocí či zdravotních problémů ve vybrané populaci k určitému datu. Prevalence se obvykle dává do poměru k velikosti populace a vyjadřuje se v procentech
aminotransferázy – transaminázy; v klinické medicíně se stanovuje aktivita ALT a AST v krvi, kam se zvýšen uvolňují z poškozených buněk zejména při jaterních a srdečních chorobách
(Velký lékařský slovník, M. Vokurka, J. Hugo a kol., Maxdorf, 2004)
Naposledy upravil 01-05-2005 v 11:48 AM
|