Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Taky by to ani nebouchlo, jak píše Hanízek při startu se indukuje vysoké napětí které se může snížit vlivem odporu vodičů ale čím je průřez vodiče větší tím je odpor menší a kabel může být delší. Kdyby mělo dojít k proražení izolace použil bych pojistku která takové proražení určítě zachytí bez pojistky se nebude dít nic protože jističům je to uplně jedno a nevypnou ale záleží na rozsahu poškození izolace.
shaman1: Při Vn impulsech nehraje odpor vodičů v podstatě žádnou roli. Je totiž v podstatě zanedbatelný (protože P=U*I -> čím větší napětí, tím menší proud a čím menší proud, tím menší ztráta napětí podle ohmova zákona). Podstatnější je kapacita. Při vysokých napětích se vodiče chovají podstatně jinak takže ani proražení izolace by nemuselo přepálit pojistku (srovnej několik kV při zapalovaní a 60V při provozu) - pokud se nebudeou vodiče přímo dotýkat, ale bude jen proražená izolace, nemusí výbojka zapálit a pojistka to nepozná..
Hurley: nemáš pravdu, čím je větší průřez, tím víc elektřiny tam může procházet "zároveň" - proto má menší odpor. Představ si třeba paralelní zapojení rezistorů - mají poloviční odpor...když dáš paralelně dva vodiče o průřezu 1mm, budou mít poloviční odpor (tedy jako vodič s průřezem 2mm)..
kaslete na skraty.....w pripade ze je jen porusena izolace se nic nedeje /max nekdo dostane pecku kdyz se jich dotkne/...w pripade dvou porusenych kabelu a skratu wylitne jistic nebo ficko...
wem tam predradnik abez ho wymenit.......na tomhle neni co spatne zapojit...pokud neni nekdo total debil tak nema sanci splist draty k zasuwce a draty ke swetlu....jedna li se o predradnik...je to wadnej kousek...,,sem elektrikaz a w praci se sti setkawam catso...kolikrat z 30 swetel co mame momtowat 5 newali...takze ola a nehledejte w picowinach slozitosti....///....
Tak jsem nad tím trochu bádal a měřil tak prosím o vysvětlení tohoto jevu podle ohmova zákona je I = u/r takže muj prvni pokus je 20 cm dlouhý kabel k 70W sodíku napětí je cca 1500v při prvotním startu ,odpor 0,3 ohm i z lampou to zanamená že proud je krátkodobě než se rožnou plyny v lampě a lamra začne klást odpor vlivem zápalu 1500/0,3 to jest 5000A při kabelu 2 m je odpor 1,3 ohm pří stejném napětí je to 1500/ 1,3 to jest 1153A což jest o 3800A méně než u 20 cm káblu je to jen teoretický výpočet jak odpor ovlivní délku kabelu ale přeberte si to jak chcete za svým názorem si stojím. A kapacita kabelu nevím jak by mohla ovlivnit vysokonapětový ráz i když přiznávám nejsem si jistý jelikož ta kapacita je velice malá takřka neměřitelná měl jsem měřák na kabelu 2 m a nenaměřil jsem ani 1 pF ale rád se nechám přesvědčit nějakým vzorcem či vysvětlením o kapacitě kabelu a vlivu tohoto jevu na start výbojky já jsem dokázal o kolik klesne proud při odchylce 1 ohm ale samozřejmě vím že takovéto proudy jsou jen krátkodobé v řadech desetitísíciny sekundy z přihlédnutím na odpor tlumivky který tento proud o dost sníží takže nedosahuje takových hodnot jak jsem vypočítal ale vzhledem k přímé uměrnosti ohmova zákona to nic nemění a odpor ovlivňuje start a tím i napětový náraz výbojky. Jelikož odpor nerožnuté výbojky je téměř nula a stoupá okamžítě po zápalu. Ale pokud mě někdo přesvědčí rád se nechá poučit. Sitce zpochibnit Ohmuv zákon jsem tu už zažil a alspoň budu vědět kdo má jakou páru o tom co mi tu vykládá.
Pro meduldu k této větě: Při vysokých napětích se vodiče chovají podstatně jinak takže ani proražení izolace by nemuselo přepálit pojistku :
asi myslíš Relativní permitivitu je to jev kdy dielektrikum""nevodič"" vlivem vysokého napětí strácí shopnost vazby mezi náboji a nastane průraz izolace a z dielekrika se stane vodič v tom případě je to zkrat pokud tento jev nastane nastane okamžitou hodnotou a nikoli pozvolna, v případě kdy dielektrikum tvoří vzduch "vodič bez izolace" je hodnota na 1 cm vzdálenosti vodičů od sebe 9000V to ale přesahuje výboje tlumivky a myslím že to nikdo nepoužije . A pojiska vyhodí je to dáno ale vlastností dielekrika jeho složením atd. v případě ale všemi oblíbeného CYKY nebo CYSY kdy izolant je kaučuková směs je toto probytí možné až při dosažení 5000V kdy se dielektrikum vzájemně dotýká je to dáno poměrem dielektrika při vákuu a dielektrika kaučuku ale za jiný materiál neručím pouze z kaučukovou nebo sylikonovou směsí to je ten CYSY. To platí při kabelu vodičů, nikoli při jednotlivých žílách z izolací.
Proto je nezbytné při vysokotlakém výboji používat kabeláže či zesílenou izolaci a nikoli jednotlivé žíly CYKY z izolací. Ale z těchto základů vycházím a proto se ta pojiska přepálí.
Původní příspěvek od shaman1* Jelikož odpor nerožnuté výbojky je téměř nula a stoupá okamžítě po zápalu. Ale pokud mě někdo přesvědčí rád se nechá poučit.
Takže tě poučím: Napsal jsi to přesně naopak, než to má být. Odpor nezažehnuté výbojky je (teoreticky) nekonečný a po zážehu se postupně snižuje...
Tak si to změř ty jinak proč se furt budem hádat nevím ale už mne to nebaví radši by jsme měli založit forum o výbojkách a tlumivkách atd.
Aby nováčci věděli co a jak a né se tu hádat jak malé baby já bych to založil ale nemám čas vyhledávat obrázky na kterých se to nejlépe popisuje tak kdyby někdo pomohl?
Přirovnal bych to k měření odporu kabelu, který je v půlce přestřihnutý. Taky nic nenaměříš, jelikož nejsou jeho části vodivě spojeny.
Vem hořák výbojky, rozbij ho a koukni se dovnitř. Je tam 1 elektroda, proti ní druhá a mezi nima NIC. Mezi těma elektrodama se zapálí oblouk, který je "vodivě spojí" a proud může procházet...
Než to rozbiješ tak si uvědom že je tam pod tlakem u těch elektrod sodíkové médium nevim přesně ale obsahuje z části rtuť a jiné plyny a je vodivé změř to a uvidíš