Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
to : indicky-konopi
Co bylo dřív? Vejce nebo slepice?
Na antické hádanky nachází pádnou odpověď až moderní věda
A je to tu! Jedna z nejzapeklitějších hádanek v historii filozofie má konečně řešení. Co bylo dřív? Slepice, nebo vejce? Vejce!
V debatě, která trvá už víc než 2000 let, tedy padlo poslední slovo – alespoň na britských ostrovech, protože odpověď dal právě tříčlenný tým tamních učenců. Recese? Vážná filozofie? Uvažte sami – pojďte se s Epochou podívat pod pokličku čtyřem hádankám a paradoxům na pomezí úsměvných malicherností a vědy, které ovšem zaměstnávaly největší mozky lidstva...
„To, že vajíčko předchází slepici, vyplývá z povahy slepičích vajec,“ vysvětluje poněkud záhadně profesor David Papineau, filozof vědy na King´s College v Londýně. „Pokud by klokan nakladl vajíčko, ze kterého by se vylíhl pštros, bylo by to jistě pštrosí vejce, ne klokaní. A na základě této úvahy předpokládáme, že první kuře se opravdu vylíhlo ze slepičího vejce, ale toto vejce ze slepice nepocházelo,“ shrnuje dále závěry svého týmu, který kromě něj tvoří drůbeží farmář Charles Bourns a profesor evoluční genetiky na nottinghamské univerzitě John Brookfield. A právě Brookfield vysoce zajímavou teorii, podle které „nedrůbeží“ rodiče umožnili díky genetické mutaci vznik nového druhu, rozvíjí: „První kuře se muselo od svých rodičů lišit díky nějaké genetické změně. Ta změna mohla být nepatrná, ale způsobila, že takto narozený tvor byl prvním, který splňuje naše kritéria, jak by mělo kuře vypadat,“ vysvětluje Brookfield, nyní ovšem už zcela vážně, závěry jejich diskusního panelu.
1.
Slepice nebo vejce?
První zmínka: Mestrius Plutarchos
Kdo: historik starověkého Řecka
Kde: v knize Moralia
Kdy: 1. století našeho letopočtu
Ano – tahle zdánlivě banální otázka nedala spát už myslitelům starověkého Řecka. Nejstarší zmínku o tomto notoricky známém problému najdeme v knize Moralia, kolekci úvah a polemik řeckého historika Plutarcha, který se narodil kolem roku 46 našeho letopočtu. V kapitole nezvané Jestli byla dříve slepice nebo vejce však Plutarchos podotýká, že toto dilema bylo formulováno již mnohem dříve, v běžné řeči lidí. A také zdůrazňuje jeho význam: „Sulla, můj přítel, jednou řekl, že s malým problémem uvolníme problém daleko větší a složitější, ten o vzniku lidstva...“ Plutarchos tak naznačuje, že dilema „vejce a slepice“ úzce souvisí s daleko vážnějšími a pro filozofii i exaktní vědy klíčovými otázkami. Jednou z nich je i problém takzvané kauzality, tedy příčinné souvislosti. Jaká je souvislost mezi příčinou a následkem?Jaká akce vyvolala tuto reakci? A jaká je pravděpodobnost, že náš čin bude mít právě tento dopad? Tak tohle už je opravdová věda a filozofie – a přesto je v každé z nich zakuklen náš původní „slepičí“ problém. Nebo spíš „vaječný“? Faktem tedy je, že tyto otázky nedaly spát mnoha významným filozofům a souvislost mezi příčinou a následkem se stala základem humanitních i přírodních věd, od filozofie až k fyzice.
Bludný kruh
Britští vědci samozřejmě nejsou zdaleka první, kdo se přiklání k favoritu jménem „vajíčko“. Seriózních studií existuje víc než dost. Ale ještě než se věda na starověkou hádanku vytasí s moderní zbraní – genetickou biologií – dívá se na ni v průběhu staletí z mnoha jiných pohledů. Zkoumá ji teologie, lingvisté se jí zabývají z hlediska jazyka, jeho skladby a také kontextu, ve kterém je otázka položena. Zřejmě nejcelistvějšího pohledu se jí ale dostává v roce 2001, kdy její kompletní moderní analýzu zveřejňuje Američan Christopher Langan (mimochodem člověk, kterému bylo naměřeno IQ 195 a podle tohoto kritéria tak patří k nejchytřejším lidem na světě). Dívá se na ni z pohledu biologie, fyziky, evoluce a teologie. Zájem tedy neutuchá ani v moderní době, takže je docela možné, že nedávno nalezená odpověď není ještě zcela definitivní – jak se bude věda dále vyvíjet, bude nacházet další možná řešení. Je tedy víc než pravděpodobné, že přes závěr britských vědců zůstane otázka: Co bylo dřív, slepice, nebo vejce? věčným synonymem pro bludný kruh – tedy nekonečný řetězec příčin a následků.
Murrayův zákon:
Jestli se vám napoprvé nikdy nic nepovede, rozhodně se nedávejte na parašutismus
Původní příspěvek od Lenochod HIV pravděpodobně vzniklo přenosem z opice na člověka.Lidé,kteří tyto opice jedli se pak nakazili taky.Někdo mi snad říkal,že ten ppřenos se rozšířil díky tomu že člověk měl s opicema i sex.
podle toho co jsem slyšel já je to rovněž od opic, ale na lidi se to přeneslo tím, že si někteří afričtí muži prišívali na tělo varlata z čerstvě zabitých opičáků (pro vylepšení potence)...od těch to chytli (jejich) ženský...pak tam vkročil bílej muž a distribuce byla dokonána :-(
no dneska jsem premejslel o psychologii a jestli se da z gest, stuly mluvy, pohledů, mimiky.... poznat jakej clovek je nebo co k nemu citi a fakt to jde asi budu studovat psychologii je to fakt supa veda..
teď zrovna koumám proč mi je tak blbě............
jestli to nebude tim že sem se včera po dlouhý době zplznil
"Já jenom kráčím po cestách,které mají srdce.Po kterékoliv cestě,která má srdce.Po nich putuji a jediné,co mě zajímá,je,abych je prošel až na sám konec.
A jak jdu,tak bez dechu jenom zírám a zírám."
Juan Matus
ja sem zase slysel ze aids umele vytvorili amici za ucelem vyvrazdeni homosexualu (prvni pripady aids sou tusi ze san franciska u asi 80 buzen) prej to nasadila CIA. ovsem nevzali v potaz ze nejsou jen buzny ale i bisexualove takze se to rozlezlo i na ostatni sexualni orientace. ty prvni buzny meli bejt nakzeny prave v ty nemocnici ve frisku. dokonce podle nektrych odborniku je vir HIV nejakej divnej a nevylucujou moznost ze by oprvdu mohl byt vytvoren umele.