papaja
Stálý Člen
Registrován: Jul 2001
Příspěvků: 1438
|
vermikompost kalifornské žížaly info
ZÁKLADNÍ INFORMACE O CHOVU ŽÍŽAL
A VÝROBĚ VERMIKOMPOSTU
Historie:
Druh Eisenia fetida byl vyšlechtěn na Tichomořském pobřeží USA v Kalifornii. Odtud byly dovezeny do Evropy a v 70. létech se chov rozšířil do celé západní Evropy, později do Maďarska a Jugoslávie. V současné době je chov rozšiřován u našich severních sousedů v Polsku.
Československu byla tato technologie nabídnuta v roce 1984 poslanci z města Capri v severní Itálii.
V květnu 1990 se chovem žížal a výrobou vermikompostu zabývalo asi 14 zemědělských družstev, rašelinové závody a dva soukromí podnikatelé.
Soukromá firma EKOVERMES vznikla v květnu 1990 a úzce spolupracuje se zemědělským družstvem Odersko v Odrách, který je hlavním odběratelem vermikompostu.
Co je žížala :
Tělo žížaly obsahuje vysoké procento bílkovin ( kolem 80 \ ), Je to podlouhlý živočich s válcovitým, prstencoví tým tělem, dorůstá délky 5-11 cm. V době pohlavního dozrávání se objevuje žláznatá oblast ( opasek ), která zabezpečuje kladení kokonů. Dýchání probíhá pokožkou, která musí být stále vlhká k poutání kyslíku. Krev žížaly je pigment obdobný hemoglobinu, je v různých cévách, z nichž hlavní jsou : hřbetní podélná céva a břišní céva.
Rozmnožování :
Žížala je hermafroditní, což znamená, že jedinec má obě pohlaví, ale nejsou schopné samooplození. K rozmnožování je zapotřebí dvou jedinců, kteří se těsně proplétají v obráceném směru a přiloží k sobě břišní části předního konce těla a v této poloze setrvají až 15 minut. Spáření se děje v intervalu ne kratším než 7 dnů. Vzniknou kokony, které obsahují od dvou do jedenácti vajíček ( některá zahraniční literatura uvádí až 30 vajíček dle životních podmínek ). Žížaly se z vajíčka vylíhnou po 21 dnech a jsou bílé barvy. Do tří dnů jsou mírně narůžovělé a jsou schopny se samy živit.
Podmínky chovu žížal a výroby vermikompostu
Velikost základního stáda se volí podle dostupné zpevněné plochy a podle toho, kolik chceme vyrábět výsledného produktu -- vermikompostu. Plocha na založení záhonu má být zpevněná ( beton, asfalt ), ale také skutečný povrch země je nutno zabezpečit proti krtkům a velkému úbytku vody v záhonu.
Optimální teplota pro rozmnožování je 18 - 22°C. Při teplotách 7 – 14° C a 27 – 33° C žížaly ještě produkují vermikompost, ale klesne-li teplota nebo stoupne-li teplota pod 0° C a nad 42° C - žížala hyne.
Vhodným krmivem pro žížaly je vlastně veškerý biologický odpad - jakákoliv organická látka, která podléhá hnilobě. Nejpoužívanější jsou:
chlévská mrva ( používá se r.a základ při založení záhonu ), separovaná prasečí kejda - tuhá frakce, ovčí, králičí a koňský hnůj,
dále je možno přidávat různé druhy vlákniny a celulózy jako např. karton, bavlněný odpad, plevy, sláma, listí včetně organických komunálních odpadů.
Důležité je zabezpečit, aby záhon byl stále vlhký. Žížala produkuje vermikompost mezi 75 - 88 % vlhkosti, proto se záhony zalévají velice často formou mlžení. Jestli jsou záhony venku, tak se provádí přikrývání povrchu nejlépe jutou, aby jejich povrch nevysýchal.
Krmivo, které podáváme na záhon, by mělo mít nejlépe pH 7. Rozmezí je stanoveno pH 6 až pH 8. Chlévská mrva a separovaná prasečí kejda se nechává vyhřát 4-6 týdnů, ostatní odpady se přimíchávají.
Hustota žížal v záhonu je kolem 50.000 jedinců na l m2, což představuje při záhonu o 40 m2 plochy stádo se 2 miliony žížal. Záhon se přikrmuje na horní část:asi 2 tuny co 14 dnů až přibližně do výšky 65 cm.
Jeden pracovník při běžné pracovní době by měl zvládnout výrobu vermikompostu až na ploše 5.000 m2 .
Záhony se zakládají v šířce 2 - 2,4 m v libovolné délce. Je vhodný mírný sklon pro odtok přebytečné vody. Mezi záhony si ponecháváme mezeru dle používané mechanizace.
Na ploše 40 m vyprodukujeme za 9 měsíců 20 tun vermikompostu při výrobě v budově - hale. Záhony umístěné venku jsou v zimním období zateplovány ( chlévská mrva a sláma ) a výroba vermikompostu se o zimní období prodlouží.
Charakteristika výsledného produktu - vermikompostu
a) Vermikompost má 40 - 60 % dokonale stabilizovaných organických látek. Toto svědčí o tom, že došlo ke stabilizaci organické hmoty a ta způsobuje omezení retrogradace fosforu, okamžitou a vysokou přístupnost živin, zlepšuje fyzikální vlastnosti půdy, její strukturu, vodní jímavost a poréznost.
Pro porovnání:
Rašelina obsahuje 80 % organických látek - z toho stabilních 10 %.
Zralý hnůj skotu obsahuje asi 45 % organických látek, z toho stabilních 12 %.
Výsledky provozních pokusů
Konsorcium AGROBIO
Plodina množství vermikompostu častější sklizeň zvýšení sklizně
rajče 100 g/rostlina o 8 dnů + 36 %
fazole 80 g/m2 o 4 dny + 28 %
paprika 100 g/rostlina o 7 dnů + 33 %
okurka 100 g/rostlina o 11 dnů + 25 %
brambory 200 g/m2 0 + 71 %
jahody 50 g/rostlina o 8 dnů + 35 %
Ověření účinků Vermikompostu bylo prováděno ve Státním zkušebním ústavu zemědělském, reg. pracoviště Opava s vynikajícími výsledky. Výsledky provozních pokusů konsorcia AGROBIO to potvrzují
zdroj http://www.ekovermes.cz/
výrobky
Vermisfluid...hmojivo, výtažky ze žížalího hovna
Vermikompost...kompost s hovny
|
...
Naposledy upravil papaja 12-09-2005 v 00:59 AM
|