Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Pri samotnom odpareni, ano jedna sa o destilovanu vodu, teda v tom ponati ako ju chapeme. No ta sa este pred tym ako dopadne na zem v podobe zrazok obohati o rozne primesi a teda straca cistotu povodnej destilovanej, teda cistej vody. Na vytvorenie zrazok je samozrejme dolezita urcita vlhkost vzduchu prezentovana stupňom nasitenia molekulami vody na jednotku objemu vzduchu, no navyše je dôležitým predpokladom aj prítomnosť tzv. kondenzačných jadier na ktorých sa táto voda vyzráža a následne po dosiahnutí určitého objemu a teda aj hmotnosti (dana problematika je samozrejme zlozitejsia) dopadá na zem v podobe zrázok. Takze uz v samotnom formovaní dazdovej vody, teda ak berieme dazdovu vodu ako vodu nachádzajúcu sa vo forme zrázok, dochádza k jej znecisteniu a teda je nesprávne ju dalej nazývat destilovanou vodou.
S usmevom na tvari si spominam ako kedysi davno este na strednej skole spoluziak po vyliati destilovanej vody zo skumavky sa ma spytal ci danu skumavku ma umyt vodou (myslel vodou z vodovodu ak by bol niekto tak bohaty a zaobstaral si zbytocne dlhy kablik vedenia)
hlavně když je kytka v takových podmínkách tak se snaží dokončit co může (tvorbu semen) a tak spotřebovává nižší sacharidy jako jednoduchý zdroj energie, a odstranění cukrů je přece jeden z cílů curingu
# SpudGuns # OUT07?? #
:: Umění života spočívá ve správném rozhodnutí na co se dřív vysrat. »
:: Fuck off new smileys, fuck off minichat
:: 303 forever
Původní příspěvek od Panjabahhh Já pěstuju out,přímo v zemi a myslim ,že tam je flushing teoreticky neproveditelnej,proto kytku pokud to situace dovoluje doporučuju vytrhnout i s kořeny a dva až tři dny namočit kořeny do čisté, odstáté vody v kýblu a potom klasika do tmy a chladna(sucha) pověsit kořeny dolů.
Ok no myslel som to asi takto: podla tohto prispevku je jasne,ze tak ako si to napisal logicky to dava vzniknut terorii ako som napisal ja. Slovo proto to vsetko robi.
A s tou tvorbou zivice a aj danym nacucavanim vody. No, nemozem ti samozrejme povedat presne ako sa vec lebo som to tak este nerobil a tak pisem cio sa domnievam. Na to aby prebiehal kompletny metabolizmus rastliny potrebujes to co ho sposobuje, samozrejme nie kazdy proces potrebuje vsetko, ale casti zucastnene na nom potrebuje zas nasledne a pavucina suvislosti sa rozrasta ak ma chapes.
Osobne sa mi tato metoda nezda. Rastlinu vyrves z hliny, poskodis jej korene, to ,ze budes mat na stonke ukotvovacie korene je pekne ale tie ti toho moc neabsorbuju. A ked uz dostanes tam vodu, zvysujes len vlhkost co je v kvete dost nebezpecne a navyse ked uz rastlina je oslabena vsetkymi tymito okolnostami.
Rastlina nema co potrebuje aby sa mohla branit a aby prebiehal full metabolzmus, to znamena aj pre tvorbu zicive. Mozno teorreticky by este mohla doviuzivat to co v sebe mala, ale nezda sa mi to. Nebudem robit finalne zavery, no nezda sa mi to osobne.
To,ze dany produkt takto zberany bol ok o nicom nevypoveda, rovnako moze hovorit o tom,ze dany postup nedegraduje az tak vyrazne kvalitu.
Byt kazdym by som si dal sakra pozor na tieto exoticke postupy co ludia napisu. Je tu vela spekulacii a len malo logiky. Najhorsie na tom je ,ze ludia pisu skusenost pre jednu rastlinu ci rastliny zo seeds ale to takto nejde. AK chces zistit vplyv jednej veci musus zachovat tie ostatne nezmene a to takto vonkoncom nedosiahnes. A navyse si neviem ok predstavit ako niekto rve 3m vysoku rastlinu aj s korenmi niekde v divocine a trepe to domov. Toto su vsetko postupy ok tak mozno ak to ma niekto na zahrade toto vse. A pochybujem,ze ak toto niekto napise mal moznost niekedy byt pri obrovskej rastline. Nehovorim o rastline co ma 3m ale je to len dlha stonka. Hovorim o krikoch 3 m vysokych a 2,5m sirokych. Uz si bol pri takejto rastline? No ak tvoj postup je pre guerilla growing tak pochybujem. Taku rastlinu mas problem odniest aj nasekanu a nie este v celku, to aby si si priviezol kamion. Proste to nejde, je to blbost. Kecy ako niekto prenasa obrovske rastliny su velmi podozrive. Skuste niekedy mat naozaj velku rastlinu, pozrite sa na jej stonku, ta ani nejde vytrhnut zo zeme a nie to ju vyrvat a potom este cakat,ze s tym torzom korenoveho ssytemu co ostane bude rastlina nieco brat. Rastlina ked aj ostane na zive urcity cas je tak vysokovana,ze je ok ju primet k co najrychlejsej postupnej smrti a nech pekne preschne. Ked uz ma material urcitu konzisteniu sa s nim da nieco riesit. Veci ako fermentacia a podobne su logicke veci ak by nahodou niekto chcel niecim podobnym argumentovat.
osobne enverim tomu,ze rastlina schla este v breznu a bola ok, teda a ak tak musela riadne stratit z potencie. Bez svetla, bez zivin, vystresovana, chuuuda. nie tomuto neverim, no ako som pisal nemam s tym skusenost a je na kazdom ako sa teda postavi k tomu co som napisal.
A tie slzy pozatve som takto myslel, ze pises neico nepodlozene, nepodlozene z vyssie uvedenych dovodov, pozorne si precitaj ktorych aby si to pochopil (nie je urazka).
Panjabahhh,to,že na chate kde sa nekúri nie je "žiadne vlhko" je blbosť.Predpokladám,že na takej chate je v zime vlhkosť tak 80%.Preto sú tie kytky,"akoby" čerstvé,preto za 20 min. v miestnosti s nižšou vlhkosťou sú "suché".Ver tomu,že už po mesiaci sú dostatočne suché,majú v sebe len vlhkosť z prostredia.
školení vodou:
Jako jediné se dá provést na již usušeném materiálu. Materiál rozdrtíme a namáčíme po několik hodin ve vlažné vodě. Poté vodu vyměníme a proces opakujeme. Ve vodě se rozpzstí nejrůznější barviva, bílkoviny, cukry apod. Rovněž dojde ke zmenšení objemu materiálu asi o 25% => dojde ke zvýšení potence.
školení vzduchem (takto se upravuje tabák):
K tomu je zapotřeba zavěsit celé rostliny do místnosti těsně k sobě, ale ne zas moc, aby tam mohl proudit vzduch. Zvýšíme teplotu v místnosti (min. 30 - 35°C) a ponecháme tak rostliny, dokud nezblednou. Jakmile začnou blednout, znamená to že ztrácejí chlorofyl a začneme je ofukovat větrákem. Postupně snižujeme teplotu, dokud nebude materiál suchý. Tato metoda může trvat i šest týdnů a dá se použít pouze u čerstvě sklizeného materiálu.
školení sluncem:
Tato metoda je údajně velmi rozšířená v Kolumbii. Čerstvě sklizený materiál navršíme na půlmetrové hromady, jednotlivé vrstvy prokládáme savým materiálem, abychom zamezili hnilobným procesům a celou hromadu překryjeme sklem nebo igelitem a ponecháme na slunci. Často obracíme a zhruba za čtyři dny je materiál suchý.
Čau chtěl bych se zeptat jestli někdo máte zkušenosti s tim Water curingem a jestli je to zaručený, trochu se bojim abych si s tim nezníčil paličky.Díky předem za případnou odpověď
z důvodů, že jsem na groweru nenašel "jediný" použitelný návod jak správně usušit svoji ganju, tak jsem alespoň zkusil hledat na netu. Možná by se dalo říct, že toto hledání se vyplatilo. Onen článek jsem překopíroval a jen doufám, že to nepodepsanýmu autorovi nebude nikterak vadit /kdyžtak smázáno je hned/
Po sklizni : V čerstvě sklizeném mat. je cca 70%, na jejím vysušení se projeví samotná chuť a jakost modelu, ale i rovnoměrné a stálé hoření. Produkce THC se již ve sklizeném materiálu zastavuje.Psychoaktivní látky se v trávě vytvářejí až při tepelném zpracování. Proto usušený materiál není třeba zahřívat, pokud není určen na jídlo či něco jiného vyjma kouření. Při požívání marihuany ústní dutinou je tepelné úprava dokonce zcela nevyhnutelná, neboť dochází k likvidaci jemných chloupků na povrchu listů, stonků a květů, které způsobují silné žaludeční křeče a podráždění hltanu.
Sušení : Před samotným sušením je třeba úrodu roztřídit podle jednotlivých kultivarů, pohlaví a částí rostliny. Tato operace je důležitá pro velkou diferenci potence jednotlivých skupin.
Vrchní Colas
Menší Colas
Nedozrálé Buds
Listy poblíž květů
Trsy listů
Samotné listy
Samotná rostlina obsahuje cca 80% vody, z toho colas má asi 70%. Pro bratelný model je třeba materiál vysušit na 8-10% obsah H2O. Průběhem a rychlostí sušení ovlivňujeme buket a aroma výsledné trávy.Sušení jako takové by nemělo ovlivňovat sílu a obsah THC v marihuaně.V zásadě platí, že čím je sušení pomalejší, tím je také chuť hladší a jemnější.Pokud sušení provedeme s Curingem (školení) Stává se model labužnickou pohádkou.
Pomalé sušení - Při tomto procesu dochází automaticky i k mírnému curingu. Otrhané listy uložíme do papírovś pytlů s otvory po stranách. Pak již jen čekáme a příroda zapracuje sama.Nám zbývá jen vystihnout, pokud možno co nejpřesněji, kdy listy nejsou již vlhké, ani přesušené, tj. na dotek suché, ale ještě vláčné. Tento optimálně předpracovaný mat. uložíme do sklenic s uzávěrem, kterou denně otevíráme pro uvolnění vlhkosti z láhve. Pokud nám snad marihuana ve sklenicích začne plesnivět, je třeba jí rozložit a kvapně dosušit. Materiál ve skle je proto třeba bedlivě sledovat a zabránit tak případnému znehodnocení drogy.
Schnutí zavěšené trávy - Dělá se při velkých (několika hektarových) úrodách, kdy se materiál zavěšuje hlavicemi dolů podél stěny tak, aby proudící vzduch byl na optimální hodně pro zamezení plísně. Za vlhkého počasí je třeba zajistit intenzivní ventilaci a hlídat známky plísně. Pokud se objeví tak se musí okamžitě zajisti větší teplota prostoru sušárny.
Rychlé sušení - Postup je podobný, jako u předchozí metody, s tím rozdílem, že teplota 30°- 45° je zajišťována již od počátku sušení. Marihuana pak usychá po 4 týdnech. Výsledkem je pak marihuana zelené barvy s trávovou příchutí.
Sušení v sušárně - Tato metoda je výborná při odebírání vzorků během sezóny, nebo k přípravě mat. k extrakci.Jako univerzální sušárna nám poslouží i obyčejná trouba, kde uschlý mat. rozdrobýme na drátěnné síto. Usušený model pak propadá skrz síto, kde ho okamžitě odebíráme.Celý proces je třeba bedlivě hlídat, neboť při přesušení drasticky klesá THC. Teplota v troubě by neměla překročit 110°, kdy již dochází k hoření marihuany, a tím k totálnímu znehodnocení drogy.Pro optimální usušení je proto teplotu udržovat mezi 65° a 95°, asi po 10 min je již usušeno.
Sušení na slunci - Zhruba v polovině či ¾ se rostlina zalomí a nechá se postupně uschnout. Dalším podobným postupem je rozložení useklé rostliny na plachtu a vystavení na slunci, při velkém žáru je však jistější rostlinu zakrýt řídkým plátnem, neboť přehnané slunění snižuje THC a poškozuje buket trávy (při krátkém vystavení není poškození tolik akutní).Chuť takto sušeného modelu je podobná metodě s troubou, barva trávy je zeleně vyšusovaná.
Indická Gandža - Je jeden z nejefektnějších způsobů zpracování produkce. Rostliny sklizené v podvečer se nechají přes noc po nebem. Pak se půl dne ponechá ne přímém slunci. Další z pracování je závislé na názoru samotného degustátora. Indové zpracují usušený materiál následovně:
Tyč asi 1 metr vysoko slouží jako podpěra. Ind přidržující se tohoto bidla nohama roluje svazky cannabis tak, že jednou nohou svazek přidržuje a druhou ho zvláštním valivým pohybem zpracovavá. Občas svazky protřepe, aby se marihuana zbavila listí. Poté svazky opět vystaví slunečnímu záření a pak zase nastupuje Rolling a ruční zpracování. Tato kombinace pokračuje několik dnů, kdy se cannabis zbavuje listů, semen a květů.
Curing : Neboli školení, metoda zlepšující buket, chuť a aroma, bez jaké- koliv změny potence trávy, je-li vše provedeno správně. Curing není nezbytný, pokud je buket po sušení jemný, není dalších úprav třeba. Také jemná sensimilla není obvykle tomuto procesu vystavována. Školení je nejúčinnější na zcela vyzrálých rostlinách, které již začaly ztrácet chlorofil. Na ještě živých listech dochází k rozložení škrobů na jednoduché cukry, což způsobuje sladkou chuť a aroma. Zároveň se mění barva materiálu a to podle odrůdy a techniky curingu.
Školení proudícím vzduchem a sluncem - Při této metodě je nezbytná místnost s řízenou ventilací. Užívá se při velkém množství produkce konopí, neboť jinak nedojde k udržení potřebné teploty a vlhkosti v zásobě. Napříč místnosti jsou natažené dráty, na které se cannabis volně zavěsí vedle sebe tak těsně, aby se nezamezilo přístupu prodícího vzduchu. Po určité době bez ventilace, při teplém a suchém počasí dost rychle, ztrácí rostlina chlorfil a tím i zelené zbarvení. Pokud je zataženo a zima, zvyšuje se uměle teplota v místnosti přes 30°. Po vyblednutí listů se spustí mírná ventilace až do odbourání ve- škerého chlorofilu, což může trvat až 6 týdnů. Curing se ukončuje max. ventilací. Až do doby, kdy tráva třením mezi prsty spíše ohýbá než drtí.
Na slunci - Méně šetrné, ale zato velmi účinné a rychlé školení. Sklizeň ve vrstvách, proložených papírem či bavlněnou látkou (Ručník) se uloží do plastového pytle, či pod sklo. To celé vystavíme na slunci. Dochází k rychlé změní barvy a dalším texturám v buketu. Tato i částečná Fermentace urychluje proces uvolňování vody. Hnilobě se zabraňuje proležením vrstev. Přibližně po 4 dnech se mat. usuší a školení je tímto ukončeno.
Školení vodou - Provádí se na již usušeném a rozdrceném materiálu. Ten se namáčí do vlažné vody na několik hodin s občasným promýcháním. Rozpustné složky jako barviva, bílkoviny a cukry se tak uvolní čímž se pak po usušení sníží obsah hmoty v trávě cca o 25%.Účinek THC se při této metodě trochu zvyšuje.
Ošetření suchým ledem : Podle jistých, nepříliš zaručených zdrojů, lze pomocí této metody zvýšit potenci, neboli obsah THC v rostlinném mat., a to suchém i čerstvém. Tento zmrazený oxid uhličitý údajně přeměňuje degradovaná, neaktivní látky CBN (Spolu s THC psychoaktivní látka) a tím výrazně zvyšuje potenci. To znamená, že pokud dáme cca 5 kg kostku suchého ledu do polystyrén. chladící tažky. Na led rozložíme materiál a celé to přikryjeme novinami, dochází k reverzi, tj. znovupřeměně CBN na aktivní THC. Proces musí trvat min. 2 dny, nejlépe však 8 dní. Popřípadě můžeme dát celou tašku do ledničky. Tato metoda je však nestálá, a tak počase začne THC opět degradovat. Ke zvýšení potence však nemusí po této operaci vůbec dojít, neboť malý obsah THC nemusí být zapříčiněn degradací.
Fermentace : Je proces kvašení, při němž se rozkládají škroby, cukry, chlorofil a jednodušší látky. Marihuana má potom sladkou a jemnou chuť. K Fermentaci dochází při vlhkosti cca 75% a teplotě více jak 15° za nepřístupu vzduchu. Proces nesmí proběhnout příliš rychle, neboť pak se mat. stává již jen kompostem. Při Fermentaci je možno mezi jednotlivé vrstvy konopí různé vonné složky, zabalené v plátěných sáčcích. Jako např. skořici, hřebíček, zázvor, šalvěj, vanilku. Tráva má pak aroma a chuť po této příasadě.
Samovolná fermentace e dělá při větším množství trávy. Rostlinný mat. se uloží do velké nádoby, či jen na hromadu. Řádně se to celé napěchuje a přikryje nepromokavou celtou.
Tento "závin" se nechá několik dní samovolně pracovat, což se projeví zvýšením teploty uvnitř kopy. Je dobré, ještě před začátkem procesu mat. trochu zvlhčit rozprašovačem, u příliš suché trávy je to zcela nezbytné. Právě proto je důležité u tohoto samovolného procesu dobře uhodnout dobu ukončení Fermentace, neboť pak se z marihuany stává již jen "SHIT" do kompostu.
Řízená fermentace vyžaduje uzavřený prostor s řízenou teplotou, tj. 55°C s vlhkostí cca 75%. V tomto prostředí ponecháme trávu přibližně týden, během kterého je nutná častá kontrola průběhu. Při tomto typu Fermentace dochází k uvolňování dusíkatých látek,Ź což se projevuje nepříjemným odérem. Chuť modelu po procesu je sladce jemná a nápadně harmonická.
Skladování Marihuany : Nejlepší je skladovat ji v tmavé nádobě při teplotě kolem 22°C ze nepřístupu vzduchu, neboť k největšímu rozkladu a deformaci THC dochází při "dlohoudobém" působení světla (již několik týdnů). Pokud trávu uskladníme v mrazáku či ledničce je jen lépe. Optimální vlhkost v produkci lze spolu se zlepšením aroma, jako vedlejším účinkem, zajistit slupkou citrónu či pomeranče v materiálu. Ten pak bude pružný a nepřeschlý.
Pokles THC časem :
Dva roky ve tmě 20° C = 14% THC
Dva roky ve tmě 35° C = 94% THC
„Kdo se zeptá, vypadá jako hlupák pět minut. Kdo se nezeptá, bude hloupý celý život.“
„Je s podivem, že většina lidí na světě nechápe náš peněžní a bankovní systém, protože kdyby ho chápali, věřim, že by byla revoluce ještě dřív, než by ráno vyšlo slunce." Henry Ford , 1922
"Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali."
díky, že jsi to napsal. Jelikož a protože, tento thread jsem si prošel úplně celý, abych předešel jakýmkoli výtkám. Proč tedy píšu "jediný" použitelný??? Vím ze své zkušenosti, že začínající uživatelé budou raději za jednu stránku, kde najdou vše co potřebujou... než hodinu hledat a ve výsledku si vybírat z deseti metod. Mluvím i sám za sebe... další věcí, "dalo" by se použít do faq. Takže asi takové to vysvětlení...
Pokud je nedostačující nebo nesmyslné, tak se raději předem omlouvám, abych předešel nějaké rozepři!
Ano ano v tom máš jistě pravdu, taky mě občas sere, když musim třeba projít 20ti stránkovej tread kvůli pár větám...Je dobře, že si to tu napsal přímo a takto přehledně, je to opravdu "použitelnější" než z tamtoho threadu......Ale v tam tom threadu je více zkušeností a praktických metod, takže bych ho nováčkům a všem co to zajímá, také doporučil předčíst....čím víc, tím líp....měj se
„Kdo se zeptá, vypadá jako hlupák pět minut. Kdo se nezeptá, bude hloupý celý život.“
„Je s podivem, že většina lidí na světě nechápe náš peněžní a bankovní systém, protože kdyby ho chápali, věřim, že by byla revoluce ještě dřív, než by ráno vyšlo slunce." Henry Ford , 1922
"Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali."
Ahoj, pridavam jen jednu dobrou zkusenost s necim z jinyho threadu - skoleni cerstveho materialu mineralkou - zalit cerstvy material slazenou mineralkou (celkove ponorene) a kazdy den po dobu jednoho tydne ji vymenovat (ve tme a nizke teplote), pote doporucuji trochu rychlejsi suseni (x plisen a zamrleni) a me osobne vzniklo prijemne lehke kurivo s prijemnou vuni i chuti, ktere se da kourit i pro chut misto tabacku.....ale ty konce....
Ono: aspon 2-3 dny, jinak ti matroš natáhne tu vlhkost z tý šlupky a to není moc dobrý, šlupka by měla být sušší než matroš, aby právě ona nasávala tu vlhkost
Být za debila je opravdu náročné, konkurence je vysoká.